Nog geen boter voor het leger wel meer traas Tijd nog niet rijp voor stichting van een U.L.O.-school Londen huldigt de Marine Dronken automobilist komt er goed af Geknoei met zandrijden Nieuwe luchtpostlijn Johan de Haas vrijgesproken Granaat in Amsterdamsche kweekschool terechtgekomen Raad Wieringen De ontvangerskwestie weer op het tapijt! De man hoort thuis „In de we reld", de vrouw in de huishou ding, meent de heer Niemeijer, waartegen mevr. Wit—Slikker sterk protesteert. VERBETERING DER SCHOOL TE WESTERLAND IN ZICHT? De Raad vergaderde gistermiddag onder presidium van burgemeester Kolff; secreta ris de heer C. F. van Duin. Allen zijn aanwezig. Na opening volgt lezing en vaststelling der notulen. MEDEDEELINCEN EN INGEKOMEN STUKKEN. Hiervan vermelden we o.m.: bericht, dat aan het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot f 31.639.36 de goed keuring is onthouden. Nog geen tijd voor een UJ*0.- schooL Van den Inspecteur van het 1. o. is ingekomen een rapport omtrent de bestaansmogelijkheid van een te stichten U.L.O.-school in deze ge meente. waarin hij tot de conclusie komt, dat de tijd om tot stichting daarvan over te gaan, nog niet is aangebroken. Het leerlingenaantal is daarvoor nog te klein (geraamd is 33). Wel wordt geadviseerd propaganda voor het U.L.O.-ondcnvijs te maken om het in zicht van de ouders te verhelderen en con tact te zoeken met de scholen ih de Wierin- germeer. De Voorzitter voegt er aan toe, dat B. en W. besloten hebben propaganda voor voort gezet onderwijs te voeren. De heer Hulsebos trekt de juistheid van do cijfers door een inspecteur genoemd, in twijfel. Een vragenlijst aan de ouders was heter op haar plaats geweest dan een vra genlijst aan de hoofden der scholen. Voorts wijst spr. op de reiskosten, die een groote rol spelen en het leerlingencijfer ongunstig beïnvloeden. Overigens doet het spr. genoe gen, dat B. en W. propaganda voor de zaak gaan maken. Een verzoek om ontheffing van hondenbe lasting van W. Groes wordt afgewezen, Aan J. Rotgans Ez., Wed. J. Schut, J. Toren en S. do Vries SPz. wordt ontheffing van schoolgeld verleend. Een verzoek van A. J. Hopstaken wordt afgewezen. Van C. Duijnker Az. het verzoek om een gratificatie van f 100.— als gemeente-deur waarder, over 1939. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. De heer Niemeijer is er niet vóór, indien de redelijkheid van de verhooging niet wordt aangetoond. Wethouder Tijscn: Hij hoeft een hceleboel werk, waarvoor hij niets ontvangt. De werkzaamheden lijken den heer Nie meijer niet zoo groot toe. De heer Hulsebos vraagt aanhouding van bet voorstel. Het blijkt n.I. dat B. en W. niet precies op de hoogte der werkzaamheden zijn. Zij kunnen dan de volgende vergade ring met nadere gegevens komen. De Voorzitter heeft hiertegen geen be zwaar. VOORZIENING BEHOEFTE AAN KASGELD Bij het sluiten der rekening-courant-over eenkomst met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeente, hebben Ged. Staten ver zocht in 1940 voortdurend na tc gaan of het voor de gemeente voordceliger zal zijn kasgelden op te nemen. Ten einde op het juiste oogcnblïk tot het sluiten van een kasgeldlcening te kunnen overgaan, stellen B. en W. voor hen de vereischte machti ging te verleencn tot het opnemen van één of meer kasgeldlecningen tot een zoodanig bedrag, dat op geen enkel tijdstip van dit jaar aan opgenomen leeningen of in loo' pende rekening opgenomen crediet te za- men een bedrag van f 250.000.zal worden overschreden, een en ander tegeh een rente van ton hoogste 1% hoven het promesse disconto der Nedcrlandsche Bank. Goedgevonden. VOORSCHOTTEN BIJZONDERE SCHOLEN. Op de begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1940 is beschikbaar gesteld ter bestrijding van de exploitatiekosten, bedoeld in de L.O.-wet 1920, voor dc openbare scho len een bedrag, dat berekend is op f 13.80 per leerling. Ilei gemiddeld aantal leerlin gen over 1939 bedroeg voor do chr. nat. school to Den Oever 162 2/3 en voor de r.k. school te Hippolytushoef 56. Over 't jaar '40 zal dus beschikbaar gesteld moeten worden, te weten voor de eerstgenoemde school f 2244.S0 en \oor de laatstgenoemde f 772.80. Naar aanleiding van de desbetreffende ver zoeken stellen B. en W. voor de voorschot- ton over 1940 te bepalen op de hiervoor ge noemde bedragen. Als voren. WIJZIGING BEGROOTING 1939. De gemeentebegrooting, dienst 1939 is van Ged. Staten terugontvangen met een nota van opmerkingen, l'it deze stukken blijkt, dat de gemeente, indien de ter kennis ge brachte algemecne en bijzondere voorwaar den voor het verkrijgen van Rijkssteun en nadat verschillende bezuinigingsmaatrege len zijn genomen, knn rekenen op een extra- bijdrage uit het werkloosheidssubsidlefonds van f 223S6.— en van een belastingbijdrage van f 16964.—. terwijl voorloopig een bedrag van ten hoogste f 52*00.— als steun int 's Rijks kas in de kosten der gemeentehuis- houding kan worden uitgetrokken. Laatst genoemd bedrag wordt door B. en W., in verband met de opbrengst van verschillen de gefixeerde posten nader geraamd op f 51800.—, waarmede de begrooting sluitend is gemaakt. Zij stellen daarom voor bovenvermelde al gemecne en bijzondere voorwaarden te aan vaarden en vast te stellen de 3e suppletoire begrooting voor 1939i waarin de verschillen de aan te brengen wijzigingen zijn verwerkt De heer Jansen vraagt wat de bedoeling van een en ander is. Uit de toelichting van den Voorzitter blijkt, dat de wijziging van administratieven aard '3. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. OPCENTEN GEMEENTEFONJJS- BELASTING. Daar van verlaging van het getal opcen ten voorshands geen sprake zal kunnen zijn, stellen B. en W. voor do huidige hef fing van 75 opcenten voor het belastingjaar 19401941 te bestendigen. Goedgevonden. RONDVRAAG. De lieer Niemeijer vraagt naar de school te Westerland. Er zijn twee slechte lokalen en spr. vraagt of ingrijpen thans niet ge- wenscht is? De Voorzitter deelt mede, dat de plannen tot verbouwing reeds in een ver gevorderd stadium van voorbereiding verkeeren. Vóór de mobilisatie waren deze plannen er trou wens al. Dc stukken zijn thans hij het Departement. De bedoeling is de twee slech te lokalen tot één gymnastieklokaal samen te trekken en een derde lokaal achter de school bij tc bouwen. Hoogerhand is tegen een centrale verwarming. Er is echter op aangedrongen de centrale verwarming wel te willen toestaan, daar deze noodzakelijk wordt geacht. Verder vraagt de heer Niemeijer naar de rechtspositie van het personeel der Arbeids- beus. Kunnen deze mcnschen niet in een pensioenregeling vallen. De Voorzitter: Niet voor zoover zij op ar beidscontract zijn aangesteld. En een vaste aanstelling zal op bezwaren stuiten. Hierna roert dc heer Niemeijer de ont vangerskwestie aan. I)c Voorzitter deelt mede, dat geen andere geschikte persoon is gevonden. Omtrent het salaris zal spr. nog overleg met Haarlem plegen. De heer Hulsebos heeft de zaak onder zocht en 6pr. vraagt zich na dit onderzoek af of het wel verstandig is een anderen plaatsvervanger te zoeken dan mevr. Dc Haan. Dc heer Niemeijer meent, dat de vrouw in de huishouding thuis behoort. De Voorzitter: Daar zullen we het in prin cipe allen over eens zijn. Mevr. WitSlikker: Daar protesteer ik sterk tegen. En spr. gelooft, dat deze kwes tie voor den heer Niemeijer het kardinale punt is geweest. De heer Niemeijer: Nee, toch niet Mevr. WitSlikker: Dat valt me dan van U mee! Er volgt nog een uitgebreide discussie over deze zaak, in den loop waarvan de heer Niemeijer opmerkt, dat de wereld voor de mannen is en de huishouding voor de vrouwen. Mevr. WitSlikker wijst erop,, dat ons land wordt geregeerd door een Koningin en Zij doet dit op een wijze, welke een Koning haar niet zou verbeteren. Dan zijn er dc verpleegsters, er zijn De heer Niemeijer: Er zijn bepaalde be roepen, welke meer geschikt zijn voor vrou wen. Mevr. Wit—Slikker: Oh, oh' Tensloltc wordt van dit thema afgestapt, zonder dat men tot elkaar is gekomen. De heeren Bontkes en Hulsehos hebben iets voor de comitévergadering. Dc heer Lont zegt, dat de waterplaats op het hoekje wel is verdwenen, 'maar er is geen andere voor teruggekomen, hetgeen spr. toch noodig acht. Dc Voorzitter zal er in comité ot> ant woorden. Hierna sluiting van de openbare verga dering. Eerste Kamer Tranpportmoelllijkheden bij bo terlevering aan het leger. - Mi nister wil kleine kweekers hel pen. „Boer kan de verantwoor delijkheid niet voelen" - Werk voor 8000 arbeiders In den scheepsbouw. In de zifting der Eerste Kamer heeft de minister van Economische Za ken, de heer Steenberghe, gisteren 'zijn beleid verdedigd. Daarbij ko men tal van punten ter sprake. Voor de keuring van zaaizaden !s een commissie ingesteld, waarin vcrtcgenwoor* digers van tuinbouw en handel zitting heb ben. OVerleg is gaande over dc mogelijkheid eener wettige regeling. Spr. betreurt, dat het nog niet tot een adviescollege in den vorm van een Land bouwraad is kunnen komen. Spr. verdedigt de regeling Voor het scheuren van grasland. De voedertoestanden zouden op de zand gronden slechter zijn dan op de weide gronden. Spr. heeft geen klachten vernomen ofschoon het zich kan voordoen op ontgin- ningsgronden. Wat de schadeloosstelling aan de boeren in dc geëvacueerde gebieden betreft, is be sloten in bepaalde gevallen 50 der ge bruikswaarde als voorschot le geven. Boter aan het leger? Wat de verstrekking van boter aan het leger betreft, deze kwestie is een punt van nauw overleg tusschen den minister van Defensie en spr. Financieel is er ook een zijde aan. De meerdere kosten zijn 2 a 3 miiliocn per jaar, welke dan ton dcclc ten laste van defensie en ten deele van het Landbouwcrisisfonds komen. Er zijn ook technische moeilijkhe den bij de boterlevering. vooral in de zomermaanden en daarvoor is geen oplossing nog verkregen. Zoo eenvoudig is de fourageering van het leger niet. De aanvoer zot; moe ten geschieden op de hoofdaanvocr- plaats te Rotterdam. De boter doet om in de kantonnementen te komen, er drie dagen over. Transport moet op vrachtauto's soms in de zon plaats hebben. Inmiddels hebben de minister van Defen sie en spr. deskundigen benoemd om de zaak te onderzoeken. Van het achternaloo- pen der margarine-industrie is geen spra ke. Kvcnzoo staat het met de kaasverstrek king. binnenkort zal per legerorder de vaste afzet van 3K millioen kg. kaas wor den vastgesteld voor het leger. Tuinders en kweekers. Inzake den steun aan den tuinbouw zal spr. zoover gaan als hij kan, men moet het echter kunnen volhouden: anders worden de tuinders de dupe. Spr. is bereid, te zorgen dat het surplus- fonds voor de bollen behoorlijk werkt. Ook is spr. bereid, ter wille vooral van de kleine kweekers, nader te overwegen, hoe nog op andere wijze is te helpen. De actie ten deze acht spr. echter minder juist. De teeltregeling. Er is gepleit voor opheffing der teeltregeling voor kalveren en big gen. De boer kan de verantwoorde lijkheid niet voelen ln dezen be nauwden tijd. De regeering kan de teeltregeling niet afschaften, inmid dels zal spr. elk jaar opnieuw de zaak bezien. Het is onjuist, te zeggen dat de regeering alleen kijkt naar de margarine-industrie. Voor 1940 is 58 millioen uitgetrokken voor de zuivel, en die wordt grootendeels opge bracht door de margarine-industrie. De uitbreiding van het suikerbictenareaal is slechts voor één keer bedoeld. Spr. wil zoolang mogelijk den suikeraanvoér uit In- dië handhaven. Er worden voldoende consumptie-aardap pelen geteeld. De loonen der landarbeiders besprekend, dient een redelijke belooning naast afzet mogelijkheid in acht te worden genomen. Spr. protesteert tegen de bewering van den heer von Bönninghausen, dat spr. een vernietigingspolitiek voert. Het distributie beleid verdedigt spr. daarnevens. We zijn eigenlijk een verwend volk. Voor bruine boonen konden geen verzamelpunten tot stand komen. Spr. heeft een open oog voor de belangen van den middenstand. Het wetsontwerp tot herziening der Pacht wet heeft het departement verlaten. Onze schepen. Voor f 16 rpillioen aan nieuwe schepen zal worden gebouwd, wat werkgelegenheid is vóór 8000 arbeiders in V/s jaar, afgezien van de scheepvaartbelangen. Spr. onderschrijft het magistrale betoog van den heer Diepenhorst over de nieuwe economie. Ten aanzien van de versobering schetst spr. de moeilijkheden van dit vraagstuk; er kan wel eens diep moeten worden ingegre pen. Spr. is wat dezen oorlog betreft, niet op timistisch. De nat. soc. woordvoerder plaat ste zich buiten het volk. Tenslotte komt spr. tot de rede van den heer von Bönninghausen. Deze gewaagde van ons land als een kerkhof met een dikke muur er omheen. Dit is een hoon voor onze zeelieden in hun gevaarlijk beroep, voor de arbeiders en boeren en middenstanders, die hun uiterste best doen om de zaken gaande te houden. Wie, zoo sprak, plaatst zich bui ten het volk. Wc staan nog maar voor het eerste begin. Maar het Nederlandsche volk heeft er zich steeds doorheen gesla gen, nuchter en moedig, de ecuwen door en ook nu zal het gezamenlijk met de regeering de moeilijkheden te boven komen. (Teekenen van in stemming.) Na re- en dupliek worden de begrootin gen van het Dep. van Economische Zaken en het Landbouwcrisisfonds voor 1940 z.h.s.t. aangenomen (tegen de N.S.B.-fractie). Aan de orde is het wetsontwerp tot ver hooging van het tiende hoofdstuk der rijks- begrooting voor 1939 (buitengewoon crediet). Het wordt zonder debat en z.h.st. aange nomen. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dagavond 5 Maart a.s. De Duitsche militaire attaché's te 's Graven- hage braohten Vrijdag ter kennismaking een bezoek aan den nieuwen Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, generaal H. G. Win kelman en den minister van Defensie, A. Q. H. Dijxhoorn. Bij het verlaten van het mi nisterie van Defensie. Koning decoreert persoonlijk man nen van de „Ajax" en de „Exeter". Zevenhonderd-en-zestig opvarenden van de kruisers „Ajax" en „Exeter", die slag heb ben geleverd met de „Graf von Spee", zijn gisteren door de Londensche City gehuldigd. De mannen marcheerden van het Waterloo- station naar de Gildenhal. Bij het paradeter rein van de Horse Guards werd halt gehou den voor inspectie. Hier verschenen onver wacht dc Koning en de Koningin. De Ko ning decoreerde persoonlijk een aantal man nen, terwijl de Koningin zich onderhield met de bloedverwanten van de gevallenen. Ook de Hertog van Kent en het gcheele Kabinet waren aanwezig. Langs den weg, die de stoet volgde, stond een geestdriftige menigte. Russisch vrachtschip in beslag genomen? Lading voor Duitschland bestemd. Uit Hongkong verhiidt, dat het Russisch vrachtschip „Sclenga" begin Februari, toen het van Manilla, waar het 1000 ton Toengsten erts had ingenomen, op weg was naar Wla- diwostock, door de Britsche autoriteiten ter hoogte van Hongkong in beslag is genomen. Volgens „Asahi Sjimboem" vormde deze la ding Toengsten erts een deel der goederen, door de regeering van Tsjoengking naar Duitschland uitgevoerd op grond van een ruilovereenkomst, welke voor het uitbreken van den oorlog in Europa was gesloten. Ter ontnuchtering naar het po litiebureau. Dc 47-jarige aannemer B. C. S. te Den Haag, is gisternacht om één uur met groote snelheid met zijn auto tegen een op een vluchtheuvel aan de Lange Vijverberg staan de verkeerszuil aangereden. De verkeerszuil werd met een stuk trottoirband over een af stand van ongeveer 20 meter weggeslingerd en de auto sloeg om. De autobestuurder kreeg geen verwondingen. Hij bleek bij zijn aanhouding dronken te zijn en is ter ont nuchtering op het politiebureau in bewaring gesteld. De auto is in beslag genomen en door een kraanwagen van de politie naar het hoofd bureau gesleept. Twee andere automobilis- sten en een wielrijder reden tegen de brok stukken van de verkeerszuil op. Beide auto's en de fiets werden bescha digd, maar hun bestuurders werden niet ge wond. Bil het beschieten van vliegtuigen van on bekende nationaliteit nabij Amsterdam is een onontploft projectiel door het dak van de Gemeentelijke Kweekschool voor Onder wijzers aan de Nieuwe Prinsengracht gesla gen. Waar d« granaat haar weg nam. Zeven chauffeurs gearresteerd, Nog meer arrestaties verwacht. Bij het zandvervoer voor militaire doel einden te Amersfoort is gebleken, dat er meer vrachten in rekening werden gebracht dan er vervoerd werden. Na elke vracht na melijk, moet de chauffeur van de betreffen, de zandauto een boekje laten afstempelen. Door het vele gebruik was het stempel ver bleekt, hetgeen op den afdruk in het boekje duidelijk te zien kwam. De laatste dagen was het in het oog geloopen, dat er met het zandvervoer iets niet in orde was. Bij onder zoek bleek dat in de boekjes van de chauf feurs nieuwe stempelafdrukken voorkwa men, een valsch stempel was vermoedelijk in omloop. Onder verdenking van deze vcr- valschingen is een Amsterdammer aangehouden, evenals zeven chauf feurs, die de nieuwe stempels in hun boekjes hadden. De politie heeft alle boekjes van de chauffeurs, die de vrachten voor defensie vervoeren, voor nader onderzoek opgevraagd. Voorts is gebleken, dat het zand door ver scheidene chauffeurs op een willekeurige plaats werd neergeworuen en dat groote hoe- veelheden hun bestemming niet bereikten. De chauffeurs worden namelijk per vracht betaald, zoodat zij er belang bij hadden, het aantal ladingen zoo hoog mogelijk op te voeren. Het onderzoek in deze zaak is in vollen gang. Er worden nog meer arrestaties .ver wacht. Binnenkort tweemaal per week naar Lissabon? Voor het departement Rotterdam van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel heeft de heer A. Plesman, diercteur van de K.L.M. gistermiddag een tafelrede gehouden, getiteld: „Luclitveer keer over langen afstand". Hierin zeide de heer Plesman o.a.: In dien wij onder de huidige oorlogsomstan digheden het traject Amsterdam—Lissabon ongestoord kunnen bevliegen, zal reeds bin nen zeer afzienbaren tijd een tweemaal wc- kelij'ksche rechtstreeksche luchtverbinding NederlandPortugal worden geopend ten dienste van het postvervoer. Deze dienst geeft dan aansluiting op de lijn van Pan- American Airways tusschen New York en Lissabon. Naar aanleiding hiervan kan worden medegedeeld, dat deze verbinding zal WQr- den uitgevoerd door Douglas-toestellen van het type D.C. 3, Bewijs voor opruiing niet geleverd. De rechtbank te Assen heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den Amsterdamschen anti-militajrist Johan de Haas, die wegens opruiing tot dienstweige ring en beleediging van H. M. de Koningin had terecht gestaan. In een vergadering van de Vrije Anarchis tische Groep Emmer-Compascuum, welke op 28_ October j.1. aldaar werd gehouden, zou hij de aanwezigen hebben opgeruid tot dienstweigering en bovendien voor H. M. de Koningin beleedigende termen hebben ge bruikt. Hij had zich hiervoor op 10 Februari j.1. te verantwoorden voor de rechtbank tc As sen. Verdachte ontkende zich aan het ten laste gelegde schuldig te hebben gemaakt. De Officier van Justitie had één jaar ge vangenisstraf gecischt. De Rechtbank achtte het bewijs niet ge leverd en sprak verdachte vrij. Bij het schieten op vreemde vliegtuigen. Hft projectiel niet ontploft. Zooals wij gisteren hebben gemeld, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag ten zuiden van de hoofdstad op vreemde vlieg tuigen geschoten. Het blijkt thans, dat een der afgeschoten projectielen in de stad is neergekomen en, zonder te ontploffen, eenige materieele scha de heeft aangericht. Dt granaat kwam nl. terecht op het dak van de Gemeentelijke Kweekschool voor On derwijzers. gelegen aan de Nieuwe Prinsen gracht 89. Het projectiel sloeg door het dak en verbrijzelde vlak daaronder een balk. Daarop sloeg het een groot gat in een muur. Door de aanraking met den muur veran derde de granaat van richting en sloeg toen door de zoldering en kwam in een daar on der gelegen klasselokaal terecht. De vaart van het projectiel was door de aanraking met de balk en den muur echter reeds zoo veel verminderd, dat in het klasselokaal slechts eenige banken werden beschadigd. Het gevaarlijke voorwerp, dat gelukkig niet tot ontploffing is gekomen, bleef in een hoek van het lokaal liggen en werd daar gistermorgen gevonden. De Hembrug werd gewaarschuwd en in den loop van den ochtend werd het pro jectiel door personeel van de artillerie-in richtingen weggehaald. Tol zoolang werd het door eenige militairen bewaakt. De leerlingen van de kweekschool werden gistermorgen niet in het gebouw toegelaten en hadden, tot hun vreugde, een onver- wachten vrijen ochtend.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6