*jCoi 11*41 III Ruim een half millioen menschcn bij evacuatie 1 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Duitsche oorlogsschepen in Moermansk opgekurkt Sumner Welles vandaag al naar Berlijn Nieuwi Duitsche «mistellen een UITGEBREIDE ORGANISATIE GEREED! Groote steden worden niet ontvolkt Dc slag op de Mookerheide Een nieuw vredesinitiatief van Roosevelt Staatsleenirig ruim voltcekcnd „Ida" aan Engelsche Westkust gezonken EERBERICHT Laan. Schagen, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. DINSDAG 27 FEBRUARI 1940. 84e Jaargang. No. 11123. Uitfove cfer N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Natuurlijk hoopt ieder, dat evacuatie het ontruimen van haar woonplaatsen door de burgerbevolking nooit meer zal worden dan een ver verwijderde mogelijkheid. Er is ook geen enkele reden om j[uist -nu over evacuatie te schrijven. Maar juist daarom is het mo ment geschikt. Als de nood aan den man komt, immers, is het te laat voor het inlichten der bevolking. Dan moet ieder op de hoogte zijn en weten, wat hem te doen staat. Dan komt het slechts aan op tucht, saamhoorigheid, vaderlandsliefde. De autoriteiten, welke met de voor- bereidintj van de eventueele evacua ties zijn belast, hebben deze week in een persconferentie opening van zaken gedaan. Wat ons is medege deeld. kan in het kort als volgt wor den samengevat; Voor hen, die zuUen worden ge- evacueerd, is gezorgd. Een uitgebrei de organisatie staat voor hen klaar. Voor alle anderen geldt: evacueert niet! Reeds thans hebben allen, die in geval van nood hun woonplaats zullen moeten ontruimen, daarvan aanzegging gekregen. Wie dus een dergelijk aanzeggingsbiljet niet ontvangen heeft, hoort er niet bij en zal in eigen en in aller belang goed doen, daar tc blijven waar hij is. NIET IN HET WILDE WEG VLUCHTEN! Het a, b, c van de evacuatievoorbereiding is, dat niemand iets anders onderneemt, dan hem door do overheid wordt voorgeschreven. Dus niet in het wilde weg vluchten, trou wens voor auto's, die op eigen gelegenheid evacueeren, worden geen doortochtbewijzen verstrekt. Slechts als ieder op het criticke moment rustig de instructies opvolgt, kan $en paniek worden voorkomen.. Hun, die reeds thans verhuizen, wordt door de over heid geen enkele moeilijkheid in den weg gelegd. Indien deze verhuizingen echter een zekeren omvang zouden aannemen, zou, naar ons van bevoegde zijde werd verzekerd, ook daartegen worden getreden. De zones, die voor ontruiming in aanmer king komen, omvatten in het algemeen de inundatie-velden, alsmede de gebieden, bloot gesteld aan de inwerking van de eigen vij andelijke cn de eigen vuurorganen, in het bijzonder van de artillerie en van de vlieg tuigen. De diepte van deze zones bedraagt veelal 10 km. cn meer. GROOTE STEDEN WORDEN NIET ONTRUIMD. Ontruiming van groote steden op den voet, waarop zij in andere landen geschied is, is in ons land niet mogeh'k, aangezien de be volkingsdichtheid een dergelijke verplaat sing niet toelaat. Slechts wijken in de buurt van vitale punten kunnen worden ontruimd. De voorbereidende ontruiming voor onze verdedigingslinie betreft meer dan honderd gemeenten, omvatten de ruim een hall millioen personen, verdeeld over een oppervlakte van meer dan tweeduizend vierkante ki lometers. De ontruiming zal in phasen plaats vinden, welke phasen op machtiging van den opperbevelhebber van land en zeemacht znllen intreden. EEN TWEEDE WAARSCHUWING. De bevolking, die thans reeds een eerste inlichtingsbiljet bevattende aanwijzingen over de mede te nemen goederen heett ontvangen, zal. wanneer de ontruiming op het punt staat aan te vangen, een tweede waarschuwingsbiljet ontvangen. De eigenlijke ontruiming geschiedt vol gens de aanwijzingen .van het militaire ge zag. Zij wordt echter voorbereid en zoo noo- dig geëffectueerd door de burgemeesters der te ontruimen gemeenten. Tot de voorberei ding behoort het verdeelen der bevolking in drie klassen a, b, en c. Klasse a bevat de onmisbare personen, die zullen moeten blij ven- Klasse b bestaat uit personen, die in de eerste plaats moeten vertrekken (hiertoe beliooren vóór allen de buitengewoon dienst plichtigen). Groep c omvat de overigen. De burgers zijn thans reeds ingelicht over de bagage, die zij moeten en die, welke zij mogen medonemen. In het algemeen zal niet meer dan bandbagage kunnen worden meegenomen. In de eerste plaats dekens, di verse papieren zooals geboorte- en huwelijks- acten, geld, waardepapieren, polissen, distri butiekaarten, mondvoorraad e.d. HET TRANSPORT. De afvoer uit de gemeente is nauwkeurig voorbereid. Voor elke gemeente is een af- voerstation of een afvoerhaven aangewezen, al naar gelang het vervoer per trein of per boot geschiedt. De gemeente is verdeeld in wijken van 1000 personen (d.i. één trans port), met een onderverdeeling in groepen van 50 personen, waarbij het gezinsverband zooveel mogelijk blijft gehandhaafd. Vluchtoorden onbekend. Voor elke gemeente, die verlaten wordt, zijn thans reeds de vlucht oorden aangewezen. Om redenen van militaire geheimhouding weet de burgerij niet. waar de vlucht oorden liggen, doch de burgemecs- ters der vluchtoorden zijn volledig op de hoogte, zoodat zij voortdurend contact kunnen hebben cn thans reeds alle voorbereidende maatre gelen kunnen treffen. Het vebvoer naar die vluchtoorden ge schiedt met den trein, met booten en met auto's, al naar gelang de plaatsclij'ke om standigheden. Tot in de puntjes is de dienstregeling hiervoor uitgewerkt. Voor patiënten zal verplegend personeel meereizen. Afhankelijk van de vervoersafstanden en behoudens onvoorziene omstandigheden rekent men er op, dat, dag en nacht door werkende. het bedrijf in het inlaadstation binnen twee etmalen afloopt, soms eerder. Sprekende cijfers. Het onderwerp, dat bier beschouwd is, be treft soms zeer groote aantallen, hetgeen duidelijk wordt, als men verneemt, dat b.v. den aanval op één der linies, het zich mede brengt 't vervoer en van circa 150.000 perso nen naar de vluchtoorden met behulp van bijna 100 treinstellen en ruim 150 schepen niet een half zoo groot aantal sleepbooten, ongeacht nog de reederijbooten. die inge schakeld worden. Het zal dan kunnen gobcu ren, dat bovendien 75 schepen van het nor male type met hun sleepbooten in dienst moeten worden gesteld voor het transport van het vee. En dit alles moet bij voorkeur op een dag aanvangen. Ordeverstoring en overtreding van gegeven bevelen zijn ontoelaat baar en zullen onmiddellijk en des noods zonder pardon met den ster ken arm worden geregeld. Een zeer uitgebreide organisatie, waarin het burgerlijke en het militaire gezag ieder een aandeel hebben is tot stand gekomen, om een eventueele ontruiming vlot te doen yerloopen. Het is voor velen een geruststel ling, dat in geval van nood de verzorging der te evacueeren personen in handen van bevoegden is. Het geldt ook hier; Nederland paraat! Te Parijs wordt verklaard, dat zich te Pctsaino en Moermansk cenige Duitsche oor logsbodems, waaronder duikbooten, bevin den. Dit is, aldus wordt gezegd, de reden van de aanwezigheid van Britsclie oorlogs schepen in deze huurt. In verband niet den ijstoestand kunnen de Duitsche schepen niet oostwaarts varen: zij moeten zich naar het westen begeven. De Engelsrhen kruisen voor de kust in afwachting van het vertrek der Duitsche schepen. A.T.O. HERVAT BUSDIENSTEN OVER AFSLUITDIJK. Met ingang van Woensdag, 28 Februari a s. zullen de A.T.O.-diensten over den Afsluitdijk weer normaal worden gereden* H.M. de Koningin heeft Maandag een bezoek gebracht aan Limburg en troe peneenheden van het leger geïnspec teerd. Naast de vor stin de territoriaal bevelhebber in Zuid Limburg, overste Govers. Koninqin bczichtiqt qcdcnkplaat van Lodewijk en Hendrik van Kassau. H.M. de Koningin heeft gisteren, vergezeld van de hofdame, Jkvr. van Tets, en haren arjudant den generaal-majoor, Jhr. dc Jon ge van Ellemeet, een bezoek gebracht aan legerondcrdeelen int Zuid-Limburg. Vervolgens brachtvih; Vorstin een officieus bezoek aan Heumen, gemeente Malden, ten einde een eenigen tijd geleden door de al daar gelegerde militairen aangeboden ge denkplaat, welke is aangebracht tegen den toren van de protcstantsche kerk, te be- zicthigen. De gedenkplaat stelt Lodewijk en Hendrik van Nassau voor. die tijdons den veldslag op de Mookerheide. nabij Heumen, sneuvelden en wier lichamen nooit gevon den zijn. Z.K.H. Prins Bomhard heeft gisteren on- venvaclit enkele legeronderdeelen in Noord- Brabant bezocht. IN APRIL TE VERWACHTEN! Naar U. P- meent te weten, hebben Mus- solini en Ciano aan Welles duidelijke aau- wijzingen gegeven, betreffende de Italiaan- sche eischen in eenig toekomstig vredes verdrag. In diplomatieke kringen wordt als vast staand aangenomen, dat behalve de alge meen bekende Italiaansche eischen, betref fende Tunis, de spoorweg van Djrboeti naar Addis Abeba en een redelijk aandeel in dc controle op het Suez-kanaal, door de Italiaansche leiders ook hun economische eischen te berde zijn gebracht. Sommigen waarnemers zou het niet ver- bazeii, indien bij Welles' besprekingen te Rome ook de gemeenschappelijke Itali- aanschAmerikaansche vrees voor moeilijk heden, voortvloeiende uit de geallieerde contrabandccontrole ter sprake zou zijn gekomen. Bepaalde diplomatieke kringen zijn ge neigd. om aan te neten, dat onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden de missie van Welles vermoedelijk zal leiden tot een hernieuwd vredesinitiatief van Roosevelt in April, nadat de president en zijn raadgevers gelegenheid zullen hebben gehad, om het rapport, dat Welles hij zijn terugkomst zal inleveren, te bestudecren. Welles zending, haar draagwijdte en mo gelijke gevolgen waren op dc huitenlandsche ambassades en gezantschappen het gesprek van den dag en in sommige kringen zocht men ijverig naar gegevens om snel de re- geeringsinstanties in het buitenland In te lichten. Speculatieve beschbuwingcn werden hoofdzakelijk gewijd aan de mogelijkheid, dat Hitier cn von Ribbentrop geneigd zou den zijn, vredesplannen te bespreken, on de basis van een herstel der souvereiniteit van Polen en Tsjecho-Slowakije. teruggave van koloniën aan Duitschland en verminde ring der bewapening. Indien de Russen Yiborg veroveren, wordt het zeer waarschijnlijk geacht, dat Welles' aanwezigheid te Berlijn. Parijs of Londen zal samenvallen met een poging tot bemid deling in den Russisch-Finsehen oorlog en een dergelijke ontwikkeling zou een onver wachte rol kunnen spelen bij Welles werk zaamheden in Europa. Naar wij van bevoegde zijde verne- dag vier nur openstond, ruim vol- men, is de 4 Staatsleening 1940 ad 1300 millioen, waarvoor de gelegen heid tot inschrijving tot glstermid- Gisteren conferentie met Musso- lini en Ciano. De Amerikaansche onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, heeft gisterenmiddag omstreeks 5 uur een onderhoud van een uur gehad met Mussoli- ni. 's Morgens had hij reeds een bespreking van anderhalf uur met den Italiaanschèn minister van buitenlandsche zaken, Graaf Ciano, gehad. Bij het onderhoud tusschcn Sumner Welles en Mussolini waren ook Cia no en dc Amerikaansche ambassadeur aan wezig. Sumner Welles overhandigde den Duce een door Roosevelt eigenhandig ge schreven boodschap. Amerikaansche diplo matieke kringen verklaren, dat de bood schap, die president Roosevelt door Sumner Welles heeft doen overhandigen aan Mus solini, een eenvoudig schrijven is, waarin tegenover Mussolini gevoelens van hartelijk heid van den president tot uitdrukking wor den gebracht. Dezelfde kringen wijzen er op, dat het do- cumeirt Sumner Welles accrediteert als per soonlijk afgezant van President Roosevelt en is opgesteld volgens de protocolaire regels zonder eenige politieke verklaring te behel zen. Vandaag reeds naar Berlijn. Reuter verneemt dat Sumner Welles van daag reeds naar Berlijn zal vertrekken. Hij heeft dus zijn bezoek aan Rome. dat 3 A i dagen zou duren, aanmerkelijk bekort. Dit zou er. naar men meent op kunnen wij- zon. dat Sumner Welles zijn informatori- sche reis wil bespoedigen in verband met mcdodeelingen, welke hij in Rome heeft ontvangen. De bemanning gered. Bij de directie van het Scheepskan- toor J. G. Mulder te Groningen, is gisteravond een telegram ontvangen van kapitein G. Kuur, van het motor schip „Ida", groot 250 bruto ton, thulsbehoorend te Zwartsluis, waar in hij meldt, dat het schip gisteren middag. ter hoogte van St. David, aan de Westkust van Engeland is ge zonken. De bemanning is gered. Om trent de oorzaak van deze scheeps ramp is tot nu toe niets naders be kend. De „Ida" had een lading steenkolen van Groningen naar Salcombe in Engeland ver voerd en na lossing aldaar een lading ijzer erts ingenomen. Het is nog niet bekend, op weg waarheen het schip zich thans bevond. Behalve de kapitein waren er nog vijf man ann boord. Het schip was in 1931 te Groningen ge bouwd* teekend, zoodat eenige korting op de bedragen, waarvoor werd ingeschre* ven, zal moeten worden toegepast. DE BILT SEINT Verwachting: Zwakke tot ma tige Z.O. tot Z.W. wind, be trokken tot zwaar of half bewolkt, waarschijnlijk eeni ge regen, in het N. en O. zachter, in het Z. en W. zelfde temperatuur als gis teren. DE GRENZEN GEGARANDEERD. De aankomst van den Duitschcn economischen onderhandelaar, Clo- dius, die voor gisteren was aange kondigd, is uitgesteld. In officieele kringen zeide men, dat het uitstel te wijten was aan de recente poli tieke gebeurtenissen. In Duitsche kringen is men ;van meening. dat Clodins in Berlijn besprekingen zal voeren in zake vérstrekkende voorstellen, die Roe menië zullen worden gedaan in ruil voor een Duitsch-Roemeensche economische samenwerking. Het plan, dat thans te Berlijn wordt over wogen aldus genoemde Duitsche kringen zou de Roemeerische grenzen voor een periode van vele jaren garandeeren. Duitsch land zou bovendien de mogelijkheid van een nlet-aanvalspact tussehen Roemenië en al zijn huren voor een tijdperk van verschei den jaren bestudeeren. In ruil hiervoor zou Roemenië een mil lioen soldaten, die onder dc wapenen zijn. demohiliseeren en deze naar h*t platte land zenden, om meer landbouwproducten tc pro- durecren voor den Duitschcn verbruiker. In bevoegde kringen wordt bevestigd, dat Clodius thans, na het Duitseh-Italiaansche handelsverdrag te hebben afgesloten, op weg is naar Berlijn. Het is niet bekend, waarheen Clodius zieh daarna zal begeven. In verband met het Duitseh-Italiaansch handelsverdrag merkt de Duitsche pers o. a. op dat „de duce in den loop van de onderhandelingen persoonlijk heeft geinter venieerd en zekere instructies .heeft gege ven. Het handelsverdrag voorziet in de nood zakelijke gedeeltelijke aanpassing en de uit breiding van de bestaande overeenkomst, teneinde te gemoet te komen aan de zich steeds wijzigende condities, die zich in het economische leven van iedcren staat voor- doen.',

Schager Courant | 1940 | | pagina 1