veilingen Provinciale Bond van Uit langendijk Riindveefokvereenigingen GROENTEN Langen dijker Dc nieuwe voorzitter aan het woord Dinsdag 27 Februari 1940 Tweede blad Met de vorst is het nu gedaan en daarmee zijn de ongemakken ook verdwenen spoedig zullen aanvoer en veiling weer hun gewo nen gang gaan resultaten, voor alle producten bevredigend, heeft de winter nog niet opgeleverd hij was te streng waf zal het verdere verloop brengen opper vlakkig beschouwd zou men opti mistisch kunnen zijn - de factoren voor betere prijzen zijn aanwezig alles is immers weggevroren overal is. gebrek aan groente en 'de voorjaarsgroenten zullen laat zijn de afgeloopen week heeft nog weinig tastbare verbetering gebracht roode kool trok de meeste belangstelling prijzen waren echter lager dan de vorige week maximumprijzen voor Duitschland vastgesteld - met de gele kool ging het sleepend zeer weinig variatie in de prijzen ongeveer f 4.Dcensche witte kool beter dan gele uien loopen sterk achteruit bieten bevredi gend peen idem - nog weinig handel in aardappelen. De ongemakken, welke de strenge vorst ivoor de tuinders meebracht, werden met ge latenheid en, voor zoover de prijzen zeer bevredigend waren, met opgewektheid ge dragen. Men had nu immers winterweer, en al was het wel veel strenger dan men wenschte, het sloot dem ogelijkheid in van prijzen, waarnaar reeds zoo lang hunke rend was uitgezien. Vrij algemeen heerscht in tuinderskringen de meening, dat, in aanmerking ook genomen de vrij groote .voorraden winterkool, het bij een slappen winter zeer slecht zou uitpakken. Sneeuw en ijs, dat waren de attributen, die de win ter moest meebrengen... dat waren dc ionderscheidingstcekenen voor 'n winter, die ide Langcndijkers noodig hadden. Die win ter hebben we nu gehad, doch, door zijn strengheid als nooit gekend, waren de re sultaten tot nu toe niet, wat ervan ver- Wacht werd. De winter kan ook te streng zijn dan weet men wel, hoe laat het is. De no teeringen wijzen er wel duidelijk op, dat er maar weinig muziek in zat. Is dit wel het geval, dan krijgt men wat grooterc ver schillen tusschcn de laagst en hoogst beste de prijzen, nu waren die verschillen zeer gering: alles werd verkocht voor prijzen tus- schen f i en f 4.20, of draaide door, een bedenkelijk verschijnsel. Belangrijk waren de aanvoeren van Decn- sclie witte kool. Over de prijzen van deze koolsoort zijn de tuinders beter te spreken dan over die der gele, ofschoon ze toch ook nog aan den lagen kant zijn. In de eerste helft der week werd meestal f 4/20 i.iO betaald, later f 35.04.30, meer be neden f 4 dan er boven. Door de zuurkool- fabrieken werd weer nog al wat van dit product afgenomen. En voor gele, èn voor witte zal het buitenland nog in sterkere mate aan dc markt moeten komen, willen de prijzen wat meer monteeren. Slecht liep het met de uien. Door de in vallende dooi werd wat meer aangevoerd. De prijzen liepen echter dermate achteruit, dat blijkbaar nog wel andere factoren heb ben gewerkt. De daling kwam vooral in de tweede helft der weck. Aanvankelijk werd voor gewone gele uien nog f 7 tot ruim f 8 besteed en konden grove f 5.30 tot ruim f 7 opbrengen. Later brachten gewone gele f 4 tot ruim f 5, terwijl grove voor f 3.50—4.70 werden verkocht. Drielingen zakten van f3 a f 3.30 tot ruim f 2. Er werden ruim 20 wagens aangevoerd. Met de bietenaanvocr liep het ook nog niet vlot. Dc prijzen, welke voor dit pro duct werden betaald, waren redelijk. Al naar gelang van gewicht en kwaliteit werd er f 2.40—3.80 voor besteed, met enkele par tijtjes, die er beneden bleven. Van wortelen was de aanvoer iets beter. Voor dé mooie, groote peen werd van f 3.20—3.80 besteed, de andere brachten f 2 tot f 3 op. De aard- appelhandel had maar weinig te bcteekc- nen en vond uit de hand De Sool bevroor in de hoeten, als niet met petroleumkachels of an dere warmte opwekkende apparaten gezorgd werd voor een mildere temperatuur. De noodige wagens waren soms niet voor de af te le veren producten disponibel, zon der nog te spreken over de moei lijkheid van vervoer bij de lage temperaturen, die weken hebben geheerscht. Die ellende is nu gole den. Dc dooi is ingevallen, geen gebrek aan wagens meer, de petro leumkachels verhuizen naar den zolder en weldra zullen we de schuiten weer door dc slooten zien glijden, voortgeduwd door den man met de kloet, en zullen aller lei vehikels, die opeens in zoovele voertuigen voor transport werden omgetooverd, in hun oorspronkelij'ko diensten kunnen worden hersteld. Br zullen zeer zeker wel niet veel tuin- Öers zijn, die het winterweer van kort geleden weer tcrugwcnschcn; naar dooi- weer hebben ze verlangd, omdat ze hoop ten, dat het dan met den handel in de sta pelproducten beter zou gaan: de vraag zou tonemen, het vervoer kon in gewone ha nen worden geleid en nog iets betere prij zen konden worden bedongen, aldus werd gehoopt. De gewenschte factorerf zijn ingetreden,, ftoch met de resultaten is het nog niet, wat men er graag van zag. Men blijft echter optimistisch. Roode kool is er al heel wat weg, zoo redeneert men, straks is dan 'de beurt aan de gele en de- Denen, voor welke koolsoorten toch meestal eerst wat later vraag komt. De strenge winter heeft alles, wat nog buiten stond, doen wegvrie- zen. Spruitkool, groene en Savovekooi, boe- rekool, van alles is niets overgebleven. Er moet weldra gebrek komen aan groente en dan wordt Langendijk weer gepromo veerd tot Groententuin van Europa. Bo vendien, de voorjaarsgroontcn zullon zeer laat zijn, zoodat ook dit een belangrijke factor is voor een ruime vraag naar onze koolsoorten. Er is geen speld tusschcn te krijgen, de redeneering is zeer logisch en niemand durft het te wagen de stellingen omver te werpen. De Langendijkers heb ben dus alles mee en gehoopt wordt, dat weldra de gunstige resultaten van deze bij zondere omstandigheden geplukt zullon worden. Het binnenland zal wel goed aan tde markt komen en verwacht wordt, dat Ook het buitenland, inhet bijzonder Duitschland, niet achter zal blijven. Op een en ander is nu het wachten, en toch moeten we tot onze teleurstelling consta- teeren, dat de afgeloopen weck nog weinig lastbaars heeft opgeleverd van wat aan resultaten door zoo velen werd verwacht. Daar was allereerst de roode kool, een artikel, dat nog de meeste belangstelling Irekt. Er werden lagere prijzen voor be steed dan verleden week. al waren de ver schillen niet groot. Toch werd deze week geen enkele partij boven f 8 verkocht. Zeer zelden kwam het voor, dat meer dan f 7.30 werd betaald. Den laat sten marktdag was weer iets beter: er werd tot f 7.00 besteed. De mooiste partijen gingen de afgeloonon week meestal niet hoogcr dan f 7.20—7.iO yan de hand met dan enkele uitzonderin gen, Voor de minst gewilde sorteeringen en kwaliteiten werd van f 5.50—6 besteed. Duitschland heeft zijn marktprijzen vastge steld. Het gevolg hiervan is, dat men aan de veilingen niet meer kan volstaan met het vaststellen van minimumprijzen, doch ook maximumprijzen voor naar dat land te verzenden producten. Voor roode kool is idie nu op f 8 bepaald. Voor gele kool is men op 'dezelfde wijze fe werk gegaan. Daarvoor is die maximum prijs op f 6.25 bepaald. Met deze koolsoort ging het deze week ook weer vrij sleepend. Er werd weer heel wat aangevoerd en als de vraag daarmee niet in evenredigheid is, 66e ALGEMEENE VERGADERING. Gistermorgen, kwam in het Parkhotel te Hoorn de Provinciale Bond van Rundvee- fokvercenigingen in algeineene vergadering bijeen. De opkomst is behoorlijk. In zijn openingswoord heet de voorzitter, dc heer D. Kaan, de aanwezigen welkom. Hij geeft een overzicht van den bedrijfsgang die mede ten gevolge van strengen winter moeilijk blijft, vraagt ziclj dan af hoe run- derteeltbeperking en productieopvoering sa men te rijmen zijn. Bij het meer loonend maken van het vee- hondersbedrijf zulle nde tallooze gegevens door de vcrceniging verzameld, stellig van groot nut kunnen zijn. Hoofddoel van den veehouder blijft na tuurlijk verbetering van den veestapel en opvoering van de productie. Daarnaast blijft echter dc verkoop van zeker belang. In verband hiermee wijst hij op het nieuw opgerichte aan- en verkoopbureau van fok- vee, waarvoor de belangstelling nog te ge ring is. Weliswaar zijn de cijfers hem niet tegengevallen, maar het kon beter zijn. Een 14-daagsche melkcontrole dient te worden bevorderd en als noodzakelijk te worden beschouwd. Dc agenda is niet zeer uitgebreid, waar door de aanwezigen zich lieden meer zul len kunnen uitspreken. Nadat de notulen zijn goedgekeurd, wordt besloten den nieuwen hoofdinspecteur van' het N.R.S., den heer Ir. de Jong, te benoe men tot adviseerend lid van den Bond. Uit Pui-merend is bericht gekomen, dat men daar voorloopig voor 12 September een fokveetentoonstelling heeft vastgesteld. Het bestuur is van oordeel, dat op de producticstaten ook in de toekomst dient te moeten worden vermeld het aantal Kg. vet en niet het aantal Kg. boter. Ook het aan tal droogstaldagen zal men blijven vermel den. Dc heer Wolsma meent, dat deze maatregel ten aanzien van vet- of boter- vermelding niet gelukkig is. Na repliek van den voorzitter legt hij zich er bij neer. Aan- en verkoop. Óver dit bureau zijn in het afgeloopen jaar verkocht: 30 koeien voor f 7600.—, 26 pinken voor f 4100.11 stieren voor ruim f 3000.—, 17 kal\i£rcn voor f 780.—. Rekeningen. De dienst levert een batig saldo van rond f 700.— Voorgesteld wordt dit over te brengen naar het fonds van fokveedagen, waardoor dit fonds stijgt tot een bedrag ad rond f 3100. De rekening wordt vervolgens goedge keurd. De Coöp. Aankoop had afgeleverd voor een bedrag ad l, 1456.Dc netto winst be droeg f 81.50, welk bedrag werd toege voegd aan het reservefonds, dat thans be draagt f 33S8.96 De voorraad is verminderd en vertegenwoordigde een waarde van rond f 1150.— Ook deze rekening wordt goedgekeurd. 'De door het Provinciaal Bestuur inge stelde verplichte keuring van dekstieren. Dit punt wordt toegelicht door den heer Ir. L. de Vries te Alkmaar. Bij besluit \an Provinciale Staten is afge komen een beschikking betreffende dek- sctieren. die op 1 Juni 1040 in werking zal treden. Hierbij zullen de dekstieren van er kend geregistreerde afstamming moeten zijn, dc moeders en grootmoeders moeten voldoen aan de eischen van het N.R.S., ter wijl verder de stieren op exterieur worden gekeurd, waarbij de eischen lager liggen dan die .voor het N.R.S. of van de fokvereeni- gingen. Alle bezitters van 10 maanden of ouder dienen daarvan aangifte te doen ten gemeentehuize. Eveneens dient aangifte te worden gedaan bij aan- of verkoop en bij sterfte. De keuringen, waarvoor men zich dient aan te melden, worden gehouden in voor- en najaar. Deze keuringen worden door de burgemeesters aankondigd. Voor dit jaar zijn de keuringen voor de provinciale com missie gecombineerd met de stamboekkeu ringen. IntJusschen zullen op zeer veel plaatsen, waar geen fokvereenigingen zijn, afzonderlijke keuringen moeten worden ge houden. Er is gelegenheid tot herkeurinf. Opgemerkt wordt nog. dat onderscheid moet worden gemaakt tusschcn opgave ten gemeentehuize en opgave voor keuring. Voor eigen gehruik behoeft n.1. een stier niet te zijn goedgekeurd. Centrale Fokveedag. Aan de orde zijn de bestuursvoorstellen. Als eerste is daar het voorstel in September 1940 een centrale fokveedag te houden in het. sportpark te Alkmaar. Aan het bestuur wordt ten deze vrij mandaat gegeven. Afschaffing dubbelo administra tie N.R.S. voor de fokvereenigin gen. Deze aangelegenheid is nog in studie. In de volgende herfstvergadering hoopt het be stuur met nadere voorstellen te komen. Jaarverslag. Aan het jaarversag ontleenen we, dat aangesloten waren 33 vereenigingen, met een totaal aantal fokkers van 953, een re cordcijfer. De li-daagsche controle werd toe gepast in 158 bedrijven. De voorzitter zegt den secretaris dank. De afdeelingcn Barsingerhorn en Scha- gen hebben het bestuur verzocht bij den mi nister aan te dringen op verbetering van vee- en zuivelprijzen. De voorzitter is van meening. dat deze aangelegenheid ligt op het gebied der land- bouwvereenigingen, waaraan het de zaak zal voorleggen. De vergadering gaat daar mee accoord. De afgevaardigde van Wieringermeer vraagt of het juist is, dat personen, die niet zijn aangesloten bij de aan- en ver koop toch gebruik kunnen maken van deze instelling voor den afzet van hun vee. iv voorzitter zegt, dat het aan- en verkoop bureau nog geen reglement heeft en hij ziet een bezwaar in het uitsluiten van niet- ledcn bij den verkoop. Hij meent echter, dat de provisie-afdracht voor niet-leden wat hooger behoort te zijn. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. DE EXPORT VAN GROENTEN EN FRUIT IN 1939. Het overzicht met betrekking tot den uit voer van groenten en fruit, dat wij elke maand n.a.v. de cijfers van het Centraal Bureau der statistiek gaven, heeft wel aan getoond. dat het met den uitvoer van tuin bouwproducten nog altijd niet naar wenseh ging. Nu we de cijfers over het geheele jaar voor ons hebben, blijkt dit ook inderdaad het geval te zijn. Verwonderen behoeft dit niemand, die let op do factoren, welke op het uiteindelijk resultaat van den export van invloed zijn. De strenge vorst van het vorige jaar had heel wat jonge planten ver nietigd, zoodat de oogst van die jonge groen ten (ook de aardbeien hebben er danig van te lijden gehad) daarvan de nadcclige ge volgen ondervond. Nog betrekkelijk vcrsch liggen in ons ge heugen de maatregelen, welke door Enge land. Noorwegen en Duitschland werden genomen in verband met het signaleeren van den Colorado-kever in ons land. De mo gelijkheden van uitvoer naar die landen werden er ten zeerste door belemmerd, en in bepaalde gevallen hadden ze zeer nood lottige gevolgen. En dan kwam in de laat ste plaats de ramp van den oorlog. Ook hierdoor werd de uitvoer van tuinbouwpro ducten ten zeerste geschaad. Druiven en tal van groentensoortcn mochten in Engeland niet meer worden ingevoerd. Polen ging als afzetgebied verloren en in den stand der Nederlandsch-Duitsche clearing was nog niet die ommekeer gekomen, die tot een ex portverruiming een natuurlijke aanleiding kon geven. Uit een en ander, wat nog wel met meerdere nadeelige factoren kan wor den aangevuld, moge blijken, dat de resul taten weinig bevredigend konden zijn. Wat de hoeveelheid betreft, kan worden geconstateerd, dat die ongeveer 3 pet. was gestegen in vergelijking met 1938, nl. 418.882.000 Kg. tegen 432.656.000 Kg. Men be denke hierbij, dat 1938 al heel slecht was. W at echter de waarde aangaat, gingen we achteruit met 4 pet. en wel van f43.333.000 tot 41.659.000. De stijging naar de hoeveel heid is bijna uitsluitend op rekening te stel len van nieer uien-export en meer fruit. Verschillende groentensoorten liepen ach teruit. Lage fruitprijzen en geringere uit voer van groenten en aardappelen waren oorzaak van de lagere uitvoerwaarde. Lettende op de verschillende producten, dan blijkt, dat de hoeveelheid uien met on geveer 21 pet. is toegenomen 1939 134.093.000 HET KAASCONTROLESTATION. De herbenoeming van den heer G. Nobel te Lutjewinkel tot voorzitter van het Kaas- controlestation Noord-Holland, heeft ons aanleiding gegeven, om ons in verbinding te stellen niet den heer Nobel om ons een« te willen inlichten over de positie die hij inneemt voor de Kaas- en Botercontrole in Nederland. Hoe lang. aldus was onze eerste vraag, is u eigenlijk „in de controle?" Ik maakte, aldus de heer Nobel, de voor bereiding en oprichting van het Kaas- en Botercontrolestation Noord-Holland mee ongeveer 20 jaar geleden en was van af het begin tot op heden voorzitter van ge noemd Kaascontrolestation, en voor het Bo tercontrolestation was ik vanaf de oprich ting onder-voorzitter en later voorzitter, welke functie tot op heden door mij wordt bekleed. Hoe gaat het eigenlijk met die kaasmer- ken. vroegen wij- verder. Tengevolge van de Kaascontrole, was het antwoord van den heer Nobel, werd de aan maak van dc bekende Rijkskaasmcrken op gedragen aan een organisatie van alle Kaas- controlestations in Nederland, n.I. de Ver. „Het Kaasmerk" te Leiden, waar een prach tige fabriek is gesticht van bewonderens waardige technische volmaaktheid, waar jaarlijks ongeveer 40 inillioen kaasmerken voor alle stations in Nederland worden ge fabriceerd. welk aantal zonder bezwaar kan worden verdubbeld of verdrievoudigd, en waar ook merken voor andere landen wer den en nog worden gemaakt. Ik maakte de voorbereiding van de Ver- eeniging en de oprichting van de fabriek van a tot z mee en was vanaf den beginne 20 jaar onder-voorzitter en sedert ja ren voorzitter. Verder ben ik ook nog voorzitter van de Centrale Commissie van alle Botercontrole- stations in Nederland. Het College dat ad- Kg. en 1938 106.537.000 Kg. en de uitvoer waarde met 6 pet., nl. f 6.503.000 en f 6.218.000 Engeland was voor dit product de voor naamste afnemer met 84 pet. Wat de export van sluitkool betreft, steeg die naar het gewicht met 7 en naar de waaide met 32 Do cijfers waren nl. voor 1938 36.490.000 Kg. voor f 1.727.000 en voor 1939 38.977.000 Kg. voor f2.287.000. In het bijzonder was het Duitschland, dat meer af nam; ook België en Zwitserland betrokken wat meer. De uitgevoerde hoeveelheid tomaten liep met ongeveer 15 terug, nl. van 45.584.000 Kg. in 1938 tot 38.802.000 Kg. in 1939. Naar de waarde was er echter een kleine stijging te constateeren. nl. van f7.147.000 tot f7.200.000. De export naar Duitschland on derging weinig verandering, vergeleken met de beide vorige jaren, die naar Engeland daalde van 19.000.000 Kg. op 13.000.000 Kg.. Ook België en Zwitserland betrokken veel minder. De vorst was oorzaak, dat de bloemkol- export sterk achteruit liep. Hij daalde van 16.775.000 Kg. voor f 1.609.000 in 1938 tot 8.856.000 Kg. voor f 986.000 in 1939. Ook dc uitvoer van peen was aanmerke lijk geringer. Was deze in 1938 nog 22.029.000 Kg. voor f 1.673,000. in 1939 trad een daling in tol 18.754.000 Kg. voor f 1.202.000. Deze achteruitgang moet vooral toegeschreven worden aan de vermindering naar Enge land, dat in September een invoerverbod uitvaardigde. Dit land betrok in 1938 niet minder dan 16.291.000 Kg. voor f 1.188.000 tegen nu 8.921.000 Kg. voor f646.000. Naar Duitschland ging in het laatste jaar 3.489.000 Kg. voor f207.000 tegen 1.450.000 kg. voor f154.000. België betrok in 1938 slechts 1.826.000 Kg. voor f 141.000 en in 1930 echter 2.277.000 Kg. voor f158.000. Ook Zwitserland ging flink vooruit in gewicht, nl. van 1.553.000 Kg. voor f92.000 tot 3.506.000 Kg. voorf 84.000. De prijzen w aren dus veel slechter. Wat de uitvoer naar verschuilende landen betreft, zij vermeld, dat de totale tuinbouw- Een bijwagen van de Delftsche tram reed op het Rijswijkscheplein te Den Haag alt de rails, hetgeen op dit drukke punt veel ver- keersstagnatie beteekende. Om de vrachtschepen nit hun Isolement te verlossen, zwoegen de IJsbrekers dag in dag nit door Amsterdams grachten. Het Singel wordt onder handen genomen. viseerend optreedt voor deze Controlesta tions bij de Regcering terzake van alle rege lingen voor de Botercontrole. Heeft U nóg meer functies, mijnheer Nobel? Ja, we zijn er nog niet! Ik ben ook nog voorzitter van een Commissie van - Zuivel- deskundigen uit Nederland waaronder die van de 3 groote Zuivelorganisaties in Nederland, nl.: de F.N.Z.. de V.V.Z.M. en de Bond van Kaasproducenten welke tot tank heeft de bestudcering van het Reor- ganisatierapport van de controle op de bo ter-, kaas- en melkproducten van het Col lege van Directeuren der Kaas- en Boter- controlestations in Nederland. Uit deze groote Commissie is een Studie commissie wederom met dc vertegen woordigers van de 3 groote Zuivelorganisa ties benoemd van 10 personen. En daar is U ook lid van? Voorzitter... We namen afscheid van onzen gastheer en kregen opnieuw den indruk, nu wij do opsomming van functies hadden gehoord, dat de inzichten van den heer Nobel, om leiding te gevpn in de zuivelwereld, niet al leen door Noord-Holland, maar door geheel Nederland zeer worden gewaardeerd en voor de zuivelbereiders van groote .ver diensten zijnl Jammer dat, In hoofdzaak zuiver persoon lijke kwesties, er in de laatste jaren toe hebben geleid, dat den heer Nobel hier en daar de \oet is dwars gezet. Bij het zuiver houden der controle op het vetgehalte \an de-kaas is duidelijk genoeg bewezen, dat de thans weer opnieuw be noemde voorzitter voldoende onafhankelijk is van alle betrokken partijen om eerbied voor een goede controle af te dwingen. Dit slag nienschen is zeer schnarsch en hun waarde voor de gemeenschap en hier voor den boerenstand, wordt helaas wel eens te laag aangeslagen, ja wordt dikwijls over schaduwd door persoonlijke haarkloverijen. export naar Duitschland In 1930 heeft be dragen 157.000.000 Kg. voor f 16.800.000 tegen I35.000.0t0 Kg. voor f 16.200.000 in het vori ge jaar, d.i. een stijging van bijna 17 naar het gewicht en 4 naar de waarde. Veel verbetering hebben de extra-contingenten alzoo niet gebracht. Naar Engeland werd in 1939 aan tuin bouwproducten uitgevoerd 202.000.000 Kg. voor f 17.900.000 tegen 201.000.000 Kg. voor f 19.000.000. alles in ronde cijfers, in 1936. In het voorjaar van 1939 waren nog groote hoe veelheden versche groenten naar dit land geëxporteerd; de uitvoer van uien is ook buitengewoon groot geweest. Het invoerver bod van September heeft veel schade ge daan, maar is door genoemde oorzaken niet tot volle uiting gekomen. België deed het slecht: de export naar dat land daalde van 42.000.000 Kg. voor f 2.875.000 tot 34.000.000 Kg. voor f2.158.000. Naar dat land is alleen dc export van sluit kool, peen en uien normaal, de overige groenten vertoonden vrij sterken achteruit gang. Moge in het belang van de economi sche samenwerking wat minder belemmo- ring tegen den invoer worden in den weg gelegd. Zwitserland deed het beter: de invoer steeg van 1.500.000 Kg. voor f 1.157.000 tot 13.600.000 Kg. voor f 1.187.000. Sluitkool en peen droegen o.m. tot die \erbetering bij. Met Frankrijk ging het decrescendo: de export daalde van 40.424.000 Kg. voor f 4.065.000 tot 25.501.000 voor f 3.537.000. Ook hierin kan verbetering kwnen. De export van zuurkool liep van 1.258.000 Kg. voor f90.000 achteruit tot 854.000 Kg. voor f67000. De meeste ging naar Amerika, nl. 453.000 Kg.; daarop volgde Engeland met 146.000 Kg. HARENKARSPEL DIRXSHORN. NAWEEËN VAN DEN WINTER. Door de vrij 'snelle dool van de laatste dagen, is de waterstand veroorzaakt door den enormen sneeuwval, in de polders ge weldig gestegen. Natuurlijk zijn de verschillende bemalings installaties in werking gesteld, om het over tollige water in de ringvaart te loozen. In deze vaart is het water ook al tamelijk hoog, zoodat men binnen niet al te langen tijd de peilvlag zal zien wapperen, wat beteekent dat de bemalingen moeten stopgezet worden. In den polder Schagerwaard is het water al bijzonder hoog. Door het buitenwerking stellen van het stoomgemaal is dit water schap op één hemalingsinstallatie aanwezen, n.1. een Amerikaansche windmolen. De lan derijen staan tot aan hun „nek" in het wa ter, terwijl verschillende stukken land welke iets lager zijn gelegen, blank staan. Dat dit aan verscheidene gewassen, zooals bloembollen, tarwe etc., welke door den strengen vorst toch al geleden hebben geen goed doet, behoeft wel geen betoog. Nu de temperatuur een paar dagen boven het vriespunt is gebleven, zijn enkele boeren en tuinders begonnen de ingekuilde aardappelen, voeder bieten enz. te ontblooten, teneinde te constateeren. hoeveel schade de strenge vorst heeft veroorzaakt. Bij aommigen valt de schade mee, ter wijl daartegenover bij anderen veel van het ingekuilde als verloren kan worden beschouwd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5