In t nieuwe land de boeken open? Omgeving BURGEMEESTER SMEDING VRAAGT MACHTIGING AAN DE PACHTERS BLJ DE BOEKHOUDBUREAUX DE FINAN- CIEELE BEDRIJFSUITKOMSTEN OP TE VRAGEN. Den Haag meent dat in Wieringermeer te veel verdiend wordt! Eén procent pachtverhooging ten behoove van een eigen Voorlich tingsdienst? Vrijwillig, maar de stok achter de deurl DRUKBEZOCHTE PRAATMIDDAG VOOR AKKERBOUW. De Burgemeester van Wieringermeer, de heer Ir. Smeding, heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt, toen gistermiddag prac- tisch alle pachters op den „praatmiddag voor akkerbouw" in de groote Beurszaal te Mid- denmeer aanwezig waren, om hun twee ver- rasende mededeelingen te doen. In de eerste plaats kondigde hij aan een formulier te zullen zenden, waar bij de pachters hem machtigen bij de erkende boekhoudbureaux inlichtin gen in te winnen omtrent de finan- tieele uitkomsten der bedrijven. In de tweede plaats vroeg hij een vrijwillige pachtverhooging van 1 pet., waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor een te stichten onder- lingen voorlichtingsdienst, welke in het leven zal worden geroepen wan neer na de instelling van de zelf standige gemeente de rijksvoorlich- tingsambtenaren zullen zijn uitge schakeld. U denkt, aldus de burgemeester, terwijl Uien in gespanen aandacht en onder dood- sche stilte naar hem luisterde, dat ik u uw cijfers afhandig zal maken en gebruiken zal tegen u. Immers we staan tegenover de be paling der pachtsommen voor de nieuwe periode. Ik ontken dat. Ik ontken echter niet, dat uw cijfers daarvoor kunnen worden gebruikt, ik ontken ook niet dat het mogelijk zou zijn, dat ze tegen u worden gebruikt. Ik kan u wel zeggen: Den Haag dringt hierop aan, men meent dat de pachters in de Wierin germeer onmetelijke rijkdommen vergaren, dat zij veel te veel verdienen. Machtigt u tt\j, dan kan ik Den Haag Van het tegen deel overtuigen. Men heeft daar iets hoorew gonzen, over cijfers, die echter geen basis gijn. Komt u daarom eens met de boeken op tafel, dat kan niet anders dan uw eigen be lang zijn. De heer Ir. Smeding wees er verder op, dat men ook nog een algemeen Nederlandsch belang dient door de cijfex-s te verstrekken, immers kennis van de gemiddelde opbrengst der bedrijven kan een basis vormen voor den opbouw van den Noord-Oostelijken Polder. Wat de •voorlichtings.dicnst betreft begon Ir. Smeding op de groote waarde van den tegenwoordigen dienst te wijzen Niet onder het motto „Wij weten het" is begonnen, maar om gezamenlijk te pogen te bereiken wat te bereiken is. Volgend jaar wordt de dienst echter uitgesohakeld, dus ook de af- deeling onderzoek. Per 1 Jan. wordt de Wie ringermeer toegevoegd aan het ambtsgebied van den xijkslandbouwconsulent den heer Ir. Liencsch te Schagcn. De bevolking moet het hem mogelijk maken door te werken. Ik hoop dat de proefboerderij zal worden opge nomen in het domeinambt Wieringermeer, zoodat geen pacht behoeft te worden be taald en de opbrengst gebruikt kan worden voor proefnemingen. Er zal een stichting in het leven moeten worden geroepen, waarin naast den rijkslandbouwconsulent als be stuursleden zitting nemen de drie landbouw organisaties en de rentmeester. Als de minister van Finantiën de proefboerderij onbelast aan de Wie ringermeer schenkt, is dat een schoo- ne daad! (Daverend applaus). Echter, men ls er dan nog nietl Daarnaast flioet er komen een vereeniging voor bedrijfs voorlichting, waarvan alle boeren lid zijn en waaraan alle boeren contribueeren. Proefnemingen moe ten worden betaald en er zijn drie assisten ten noodig. Hoe komen wij nu aan de dub beltjes? Persoonlijk heb ik het liefst, aldus vervolgde de burgemeester, dat door allen één procent van de pacht be schikbaar werd gesteld, dus dat de pacht met 1 pet werd vei-hoogd. Dat zou een gulden ongeveer per bunder beteekenen, dat zou totaal f 17000, worden. Natuurlijk zouden óók in de pachtvoorwaardcn clausules kunnen worden opgenomen, dat één procent van de pacht ten behoeve van den dienst moet worden bijbetaald. Laten wij in ieder geval nu afspreken: De vereeniging komt er, en het het geld ook! (Matig applaus). De heer Smeding eindigde zijn betoog met mede te deelcn dat hij een commissie wenscht te vormen met de voorzitters der 3 landbouworganisaties om de plannen uit te werken en tot oprichting van den voorlich tingsdienst te komen. DE WIERINGERMEER PRAAT. Dat de praatmiddagen van pachters zich Ren goede reputatie hebben verworven* blijkt wel uit het zeer groot aantal belangstellen den, niet alleen uit den polder zelf, maar ook uit de randgebieden en ver daarbuiten. Wij merkten o.a. op den heer Ir. Lienesch, rijkslandbouwconsulent, den heer Visser van Bloesnendaal, de heeren Ir. Prummel en Kretschmar van Veen en vele anderen. Het peil waarop de gedachten wisseling na elk besproken onderwerp stond, toont wel, dat de Wieringermeerpachters niet alleen prac tici zijn, maar zich over hun vak een zeer groote theoretische kennis hebben eigen ge maakt. De heer van der Veen, voorzitter van den C.B.T.B. spreekt namens de drie land- houworganisaites het welkomstwoord en wijst op de zeer bijzondere taak, welke de pachters, bewoners van „de groote koren schuur van Nederland" in dezen tijd heb ben. PROEFNEMINGEN OP BOUWLAND. De eerste inleider is de heer Ir. Bosma, die een overzicht geeft van de proeven op bouwland, sinds 1930. het tijdstip toen do grond nog zeer abnormaal was en nei ging vertoonde zijn samenhang te verlie zen. Door bijzondere methoden is hierin verbetering gekomen. Voor alles moest de ontwatering intensief zijn, diepe greppels bleken in den aanvang beter te voldoen dan handgelegde drains. Hoe wcnschelijk het is opslag en onkruid te verdelgen, moet men zich ten aanzien van de stoppellaag nog zeer beperken. Uitvoerig besprak inlei der de methode Görbing, waarvoor wij ver wijzen naar de door den heer Lienesch ge houden rede voor de oudleerlingcn der R.L.W.S. Over hef algemeen beschikt men ln de W.M, bij bodembewerklngsproeven over te korf ervaring. De proefnemingen over 1939 moesten door de vorst beperkt blijven tot het bepalen der winterhardheid der gewas sen. Aan de hand van cijfers en tabellen ging spr. de resultaten der gewassen na. Op de proefvelden waren de opbrengsten der vier zaden gunstig. De enting der vlinderbloemi gen een belangrijke zaak voor de W.M. kan langzamerhand vervallen, omdat overal viindei'bloemigen zijn geteeld. Een aantal plantenziekten heerft ln het Nieuwe Land reeds zijn intrede gedaan, Echter is door proeven In sommige gevallen de bestrijdings wijze reeds gevonden. Het nog zeer urgente bemestingvraagstuk is nog niet opgelost. Vele gewassen hebben behoefte aan een snelwerkende meststof, echter speelt de grondkwaliteit hier ook een belangrijke rol. Voor het eerst zijn stalmestproeven genomen op bouwland. Zij stellen voorloopig niet teleur, maar een be paald oordeel is nog niet mogelijk. Enkele malen is 't aanwenden van minerale mest stoffen noodig gebleken. De onderzoekin gen, aldus besloot spr., hebben reeds veel geleerd, doch laten nog veel vragen open. Mogen zij een basis zijn voor verder vrucht di*agend werk! (Applaus). GEDACHTENWISSELING. De heer Nieuwenhuizen deelt mede, dat het ondergrondsch woelen ln de Haarlem mermeer niet voldoet, de grond werd hard. De inleider antwoordt, dat de methode Görbing leert, dat. alleen de laag gekeerd mag worden, welke een goede kruimel structuur heeft, moest al. 20/22 c.M.: de laag welke daaronder zit moet losgemaakt wor den, opdat men een bouwvoor krijgt, welke practiseh voldoet. Tegen erwtenzaaien in diepgospit land, dat vorig jaar graan met klaveronder- vrucht heeft gehad een vraag van den heer Boot heeft inleider geen groot be zwaar, mits het gehalte van den grond goed is. Enkele andere vragen konden niet wor den beantwoord, omdat zij onvoorbereid waren gesteld. EEN WEERPRAATJE MET EEN PLAATJE. De heer Ir. Kalisvaart behandelde eerst de weersomstandigheden in de Wiieringer- meer. Over zes jaar gerekend was het nieuwe land in de eerste maanden droger, in de laatste natter dan het oude, land. De uitkomsten houden natuurlijk verband met de weersomstandigheden, deze bcinvloe den de grondsoort en daardoor het gewas. Aan de hand van kaarten en tabellen toont spr. aan dat de jonge en zeer kalkrijke zand gronden heel anders beschouwd moeten worden dan zandgronden in het oude land. Vervolgens behandelt Ir. Kalisvaart de in gekomen antwoorden op de aan de pachters gezonden vragenlijsten. Deze hebben prach tig materiaal opgeleverd. De conclusies ko men voort uit een tegenstelling, cenerziids de grondbewerking, anderzijds de uitroeiing van het onkruid liet is niet eenvoudig hier kool en geit te sparen, doch spr. komt tot de slotsom dat voor zoover het voor gaande gewas en de bodemtoestand het toe laten stoppelgroenbemesting en eenmalige bewerking gcwcnscht zijn. Tegenover het klassieke „goed eggen" staat het éénmaal ploegen en éénmaal cultivecren, om de grond niet zoo fijn te maken. Inleider meent dat zoo intensief mogelijke stoppel- bewerking geen gevaar brengt. Wat het rollen betreft lijkt het spr. gc- wenacht dit alleen te doen bij dringende noodzaak, de gewassen staan op een niet gerold perceel luwer. Machinale onkniid- bestrijding voldeed wel, behalve op den zandgrond, terwijl haver bijzonder gevoelig bleek. De onkruidverspreiding door groen- bemestig blijkt mee te vallen. Organische bemesting op bouwland is goed gebleken, maar voor verbetering vatbaar. De resultaten. Spr. doet uitvoerige mededeelingen over de oogstresultaten. Wij stippen hieruit aan: Zemertarwe beter dan. verleden jaar. rogge goed, van de zomergerst Abad Kenia beter geschikt voor zware en Mansholt 2 rijige beter voor de lichtere grond, havers minder dan 1938, door droogte en veenkolo niale haverziekte, karwij bijzonder goed, blauwmaanzaad beste opbrengst op mid delsoort gronden, spinazie best op lichte gronden. Van de erwtensoorten, Mansholt- kortstroo, Zelka en Ha la de beste, duive- boonen zeer verschillend, paardenboonen goed, tuinboonen op lichte grond goed, stam- en bruine boonen behoorlijk, veel koprot onder uien op zwaardere gronden, vermoedelijk door te zware stikstofbemes ting, voor vlas de middelste zaaitijd de slechtste. Wat de zaaizaad hoeveelheden bij erwten betreft hebben nauwe rijen met wei nig zaaizaad en breëde ï-ijen met veel zaai zaad de beste resultaten gegeven. Paarden op da bedrijven. Inleider doet vervolgens verschillende me dedeelingen over paarden- en motortractie en komt tot de conclusie dat het aantal paarden dat door motortractie zou kunnen worden uitgeschakeld meestal overschat wordt. Tenslotte behandelt spr. nog uitvoerig zaai- en -suikerbietenvraagstuk met name de invloed van de afstand der zaaibieten tot de suikerbieten met het oog op verge ling en andere ziekten. Het aantal luizen op de zaaibieten is terug geloopen, maar men blijft met angst: suikerbiet naast zaai- biet de toekomst zien. De beteekenis van de bietenteelt is echter zoo groot dat men alles in het werk moet stellen om kwade invloeden te weren. Nadat nog enkele technische vragen wa ren beantwoord sloot de heer v. d. Veen de bijeenkomst. Uit WIERINGERMEER DE KAMER ONDERZOEKT. Is het noodig om het Openbaar Lichaam te liqnideeren? Bij het Afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot instelling van een gemeente „Wieringermeer", bleek rnen zich algemeen met het voornemen tot het instellen van zulk een gemeente te kunnen vereenigen. Van verschillende zijden werd er intus- schen op gewezen, dat door de instelling van een gemeente wel aan het openbaar lichaam „De WieringermeeI•,, de gemeentelijke taak zal worden ontnomen, doch dat dit geenszins de liquidatie van dit lichaam behoeft mede te brengen, noch tengevolge zal hebben. Blijkens het ontwerp toch zal de nieuwe gemeente alleen de gemeentelijke taak over nemen, terwijl het openhaar lichaam dus belast zal blijven met de behartiging van de overige thans daaraan toevertrouwde belan gen. Het ontwerp moet dus worden beschouwd, zoo meende men, als een eerste stap om te geraken tot de hormalp vormen van over heidsbestuur. Verdere stappen zullen moe ten volgen. Gaarne zou men nu vernemen, welke plannen de regeering op dit gebied nog koestert. In het bijzonder of zij voor nemens is de oprichting van een water schap te bevorderen. En is het de bedoeling ook daarna het openhaar lichaam te behou den voor het eigenaarsbeheer van de staats eigendommen binnen zijn gebied? Eenige leden waren van oordeel, dat de tei-mijnen, welke volgens artikel 3 bij het opmaken van de nieuwe kiezerslijst in acht genomen zullen moeten worden, wel zeer krap gpnomen zijn. Zij vreesden, dat het niet gemakkelijk zal zijn de noodige werkzaamhe den op tijd gereed te doen zijn. SINT PANCRAS „VRONE" BAZAJL De Vrone Bazar behoort weer tot het verleden. Het verloop van de bazar was matig, het bezoek was niet overgroot, trots dit heerschte er een prettige stemming en van dc vele atti-acties werd een gretig ge bruik gemaakt. Door de volgende personen werden prijzen gewonnen. Het gewicht der commissie was 1323 pond, gewonnen door Mevr. R- Bodegraven. Knikkerbord: 1. P. Peereboom 860, 2. A- Bobeldijk 790. Russisch Biljart: 1 H. Bus 2760. 2 H. Wiedijk 1800. Sjoelen: 1. S. Zeegers, 59; 2. R. Huiberts 49; 3. T. Bobeldijk 48. Spijkerbord: 1. P. Koning 54, 2. A. Groen, 3. P. Bakker. De taart was uit de oven gekomen: 14 uur 20 min. 12 sec., gewonnen door Mej. M. Kuitwaard. Ballero: 1. D. Bobeldijk, 500; 2. P. Koning 375: 3. A. Groen 325. Gewicht van de kei was 15 pond en 4 ons: 1. D. Koning. 2. Mevr. Bouwstra. De eerste drie prijzen der verloting wer den gewonnen op No. 163, M. Rol; No. 264 R. Huibers; No. 113 K. Ruijs. LANGEND1JK NOORDSCHARWOUDE OPENBARE VERPACHTING. Maandagavond werd in „De Burg" te Nooi*dschar\voude een publieke verpachting gehouden van landerijen der gemeente Noordscharwoude en de gemeentelijke dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Onder Noordscharwoude. van de gemeente: Akker benoorden de Trijntjessloot 5 snees: M. Brouwer voor f 2.80 p. snees. Gedeelte Schapenweide 14 sn.: G. Stam v. f 3.60 p. snees. Gedeelte Machieltje 15 sn.: P. Beers Jbzn. voor f 3.20 p. snees. Gedeelte Schapenweide 14 sn. en 14 sn.: T. Pranger v. f 3.70 en f 3.80 p. snees. Gedeelte Machieltje 15 sn.: H. Bekker Pzn voor f 3.10 p. snees. Idem 15 sn.: P. Bruin voor f 3.20 p. sn. Benoorden de Trijntjessloot 6 sn.: K. Bek ker Hzn. voor f 2.50 p. sn. Achter de Molengroet 3 sn.: J. Bekker v f 3.10 p. snees. In de Noordschanvouder polder 3 sn.: M Smit voor f 5.p. snees. Gedeelte Schapenweide 14 sn.: C. Lange dijk Czn. voor f 3.80 p. snees. Gedeelte Middenslip 6 sn.: K. Bekker Hzn. voor f 3.— p< snees. De Duitsche bergtroepen zijn ook nitgemst met ski's, welke de snelheid bij het verplaat sen belangrijk ten goede komt Een patrouil le onderweg. Gedeelte Machieltje 15 sn.: H. Bekker Pzn voor f 3.50 p. snees. Benoorden de Trijntjessloot 7 sn.: Jac. Groen voor f 2.90 p. snees. Gedeelte Middenslik 5 sn.: F. Muileboom voor f 3.10 p. snees. Gedeelte Middenslik 4 sn. Jb. Schuyt voor f 2.90 p. snees. Twee bezuiden de Molensloot samen 8 sn.: J. Korver voor f 2.10 p. snees. Gedeelte Middenslik 5 sn.: Jb. Schuyt voor f 3.p. snees. Gedeelte Middenslik 6 sn,: T. Pranger v. f 2.20 p. snees. Gedeelte Middenslik 4 sn.: Jb. Schuyt v. f 3.10 p. snees. Gedeelte Middenslik 4 sn.: Jb. Ootjers v. f 2.20 p. snees. Berm bij Station Noordscharwoude groot 40 Are, grasgewas: A. Talsnxa voor f 5. Onder Noordscharwoude, van Maatschap pelijk Hulpbetoon: Aan de Schoutensloot 7 sn.: H. van der Mei voor f 3.10 p. snees. Aan de Molensloot 4 sn.: F. Mirtleboom voor f 2.20 p. snees. In de Noordschanvouder polder 13 sn.: K. Bekker Hzn. voor f 1.50 p. snees. Idem 8 sn.: K. Bekker Hzn. voor f 1 p. sn. Idem 8 sn.: H. van der Mei v. f 1 p. sn. Idem 9 en 12 sn.: K. Bekker Hzn. voor f 1.p. snees. Benoorden de Molensloot 12 sn.: E. Vlug voor f 3.40 p. snees. TUINDERSMISèRE. Dat het met de gele kool heel slecht gaat aan de groenteveilingen, bleek Ristermorgm wel. Door den veilingleider werd meege deeld, dat de kool niet meer per schuit moet worden aangevoerd, doch op monster moet worden aangeboden: een zeer groot gedeelte draait door en de Ned. Groenten- en Fruitcentrale neemt ze tegen den mini- mumprijs niet meer in. Dit innemen geschiedde dan met het doel, ze als veevoeder te verkoopen, of ze te vernietigen. Nu dit voorloopig niet meer geschiedt, zijn de tuinders dus wel verplicht om, als ze doordraait, ze weer, wordt er per vaartuig aangevoerd, naar huis te brengen. Om dit alles te voorkomen, is nu deze maat regel getroffen, ongetwijfeld in de hoop, dat later nog een behoorlijke prijs zal kunnen worden gemaakt. Het is wel bedroevend, dat dergelijke ipaatregelen noodig zijn in een tijd, waarin overal gebrek aan groente is. WIERINGEN HET VISSCHERSFONDS. Plaatsruimtegcbrek noodzaakte ons giste ren de cijfers van de rekening van het vissohersfonds te laten wachten tot heden. Wij laten ze nu hieronder volgen: Bezittingen: Hypotheek f 2500.Boeren leenbank f 1083.80, Spaarbank f 90.15, to taal f 3673.95. Ontvangsten f 6581.18, uitgaven f 5086.87V2, saldo f 59430»/2. Dit saldo wordt nu gelijk verdeeld en wel: 46 leden boven de 60 jaar en 14 wed. voor 12 mnd. 60 x 9.30 is f 558.—, 2 leden boven de 60 jr. voor 11 mnd. f 17.06. 1 lid boven de 60 jaar voor TVi maand f 5.81Vz. 2 leden bovend e 60 jaar voor 4 mnd. f 6.20, 1 we-» duwe voor 8 mnd. f 6.20. 1 weduwe voor 1 mnd. f 0.77V2, totaal f 504.05. f 594.301/2 f 594.05. saldo f 0.25t/? met geld voor nog te betalen posten f 120. kassaldo f 120.2% VAN WIE Z-N FIETS IS DAT? Gevonden: Een rijwielplaatje. Inlichtingen gemeentebode. WIERINGERW AARD WERKLOOS. Op 26 Februari waren bij de Arbeidsbe middeling alhier als werkloos ingeschreven: 1 opperman, 1 schilder, 1 stucadoor, 7 tim merlieden, 64 landarbeiders, 1 tuinman en 1 chauffeur; totaal 90 personen. OP DE VOORDRACHT. Onze plaatsgenoot, de heer A. Tjallema, staat op de voordracht voor onderwijzer zoo wel voor de school Centraal 7e en 2e leer jaar, als \oor de Tesselschadeschool te Alk maar. Op beide voordrachten als no. 3. BERGEN KLEE3EN COMITÉ. Naar aanleiding van een bij de Finsch-Ne- deriandsche Vereeniging ingekomen drin gende bede uit Finland om kleeren en wol len goederen, heeft zich een comité gevormd dat zich ten doel stelt in den kortst moge lijken tijd een klereninzameling te houden in geheel Nederland. Het comité, dat gaarne een succesvolle arbeid doet. staat onder leiding van mevr. van Riet—Topt ALKMAAR Groote uitbreiding van de Ambachtsschool EEN NIEUW BIJGEBOUW VAN 1 130.000. Naar wij vernemen bestaan er plannen voor groote uitbreiding van de Ambachts school. De teekeningen dateeren van Juni 1930 en zijn reeds goedgekeurd door de Rijksgebouwendienst en door de Inspectie, Op het oogenblik zijn ze in behandeling aan het ministerie en, naar men ons mededeelde, zou men vermoedelijk reeds met den verbouw begonnen zijn, ware het niet, dat de mobilisatie tusschenbeide was gekomen. Het groote voorste gedeelte wordt, wan neer de plannen zullen zijn verwezenlijkt, uitsluitend tot lesgebouw, terwijl daarach ter, op de plaats waar thans reeds verschil lende werkplaatsen staan, een nieuw groot gebouw zal verrijzen, waarin smederijen, construclielokalen, enz. enz. zullen worden ondergebracht. Door middel van verplaatsbare tusschen- schotten zal men het daarbij in zijn macht hebben de grootte der verschillende werk plaatsen in den loop van den tijd zoo noo dig onderling te veranderen. Hoewel het geheel een grootsche indruk maakte, schijnen de oorspronkelijke plan nen nog veel meer omvat te hebben. Wegens geld gebrek heeft men die* echter moeten laten varen. Intusschen gaat het ook thans nog om een gebouw, dat. naar we vernamen op om streeks 130.000. gulden wordt geraamd. ANNA PAULOWNA BILJARTEN ARBEIDERSSPORTBOND. In café Hossen speelde de biljartgroep der afd. van den Ned. Arb. Sportbond, tegen de groep Venhuizen. De uitslagen waren: Venhuizen: Anna Paulowna: J. Mes—H. Kapitein 0—1; P. Sluis—D. Kou- wenberg 0—1: 1'. Krap—J. de Wit 1—0; J. Raart—E. Sikkelerus 1—0; R. Valentijn—B. Schra 1—0; D. Visser—J. fiorst 1—0; R. Evers—J. Koorn 0—1; S. Bobeldijk—H. Schra I0; L. HockemaH. van Drie 10; M. Koster—P. Kapitein 0—1; F. Bobeldijk—A. Blaauboer 0—1; R. Groot—G. Schra 1—0; P. Kracht—E. Oosthoff 0—1: J. de Vries—J. Blok 1—0: S. Bobeldijk—G. Jongejan 1—0; M. Koster—J. Blaauboer 1—0; J. Water— D. Süns 1—0; J. Mes—W. Kossen 0—1; II. Va lentijn—V. de Wit 1—0; J. de Vries—H. Pet ter 0-1. Venhuizen won dus met 12—8. TUINHOEKJE ORCHIDcfceN IN DE HUISKAMER. IH. In het vorig artikeltje zjjn de orchideeën meer ln het algemeen besproken. Daar ia tevens de bespreking van een paar veel voor komende exemplaren in het uitzicht gesteld. Voor die bespreking zjjn gekozen Cypripedium of het Vcnusschoentje en de Odontoglossum grande. Het Venusschoentje is een aard-orchidee. De bloei duurt den ganschen winter. Wie eenmaal den eigenaardigen vorm der bloem heeft be keken. zal erkennen dat de naam Venus schoentje een passende naam is. Reeds is ge zegd, dat men niet moet probceren deze plan ten uit zaad te kwecken. Men koopt haar dus by den bloemist. Wjj zetten haar in dc huis kamer op een lichte plaats. Toch mag ze niet in de felle zon staan. Door ze in dc huiskamer te zetten bewerken «fl meteen, dat zfy een warme standplaats krygt. Het moet een Hamer zijn, die 's nachts op temperatuur blijft. Te warm moet die plaats echter ook niet ztfn. Bij het venster ls wel het beste. Gedurende den bloei kan zij flink water verdragen. Het sproeien mag daarom vooral niet verzuimd worden. SchQnknollen vormt 't Venusschoentje niet. Na den bloei wordt ze als dit noodig is verpot. Dat is by deze plant wel een werkje, dat voorzichtig moet gebeuren. Wfl kijken eerst eens hoe de kweeker de plant in den pot heeft staan. De scherven, die den grond draineeren, kunnen weer gebruikt worden. Wel worden deze evenals de pot zelve goed schoon gemaakt. Met gehakt mos, ge hakte varenwortels en bladaarde wordt de pot gevuld. Wie niet over mos of varens be schikt, kan ook voor de vulling wel bosch- grond nemen. \Vjj plaatsen de plant Iets boven den rand van den pot. Bij dit verpotten kan men haar zoo mogelyk in tweeën verdeelen door scheuren. Na deze belangrijke ondervin ding wil de plant graag wat koeler geplaatst worden. Het geven van water wordt minder. Nu en dan een Ietsje verdunde koemest is aan te bevelen. Bij de verschillende soorten van Cypripe dium zien wij het meest Cypripedium insigne met bruinachtige bloemen. Er z(jn echter ook wel soorten met gele bloemen. Een vertegen woordiger van een eplphytische orchidee is de Odontoglossum grande. Aan een bloemstengel ontwikkelen zich bij deze plant eenige bloe men. Natuurlijk hebben zij weer grillige vor men en eigenaardige kleurschakeering-n. Hier komt geel met bruin naar voren. Zy bloeit evenals het Venusschoentje ln den winter. Ook staat zy weer graag in het volle daglicht, maar niet in de zon. terwyi de standplaats matig warm moet z(jn. In den zomer vraagt z(j veel water. Dan vormen zich ook de schijn- knollen. Deze zijn hier grijsgroen en aan de onderzijde gevlekt. By elke schjjnknol vormen zich twee bladeren. Zjjn die schljnknollen vól- groeid, dan geve men minder water. Na ecnigen tijd verschijnen de bloemknoppen. Ge durende den bloei vragen ze flink water. Na den bloei geeft men minder water, totdat ze weer begint uit te loopen. Dit vindt plaats begin Juni of eind Mei. De aarde, die in den pot komt. ls dezelfde als bij het Venus schoentje. Eveneens krijgt men hier een uit stekend resultaat met goeden boschgrond. A. v. d. LIJN

Schager Courant | 1940 | | pagina 7