Raad Callantsoog De gasfabriek boert niet slecht Marktberichten Gemeentebegrootino 1940 onl- mo«t p*«n belangrijke bMwir«n. O. en O. in d« school. - Nieuw® functies voor den heer Geurt*. Nleuweweg krijgt anderen pach ter. Tér bevordering van de Ijaeport. - P.E.N. zorgt voor een meevallertje. De heer v. d. Pla* op de bre« voor meer brandkranen. Maar de veorrit ter geeft hem weinig kans. De Raad vergaderde gisteravond onder lei- 4lng \an burgemeester Rehorst. Afwezig zijn de heeren Jimrmnk en Vol kera. de lamste met kennisgeving. Na opening volgt vaststelling der notulen. INGEKOMEN STUKKEN. Hiervan zij vermeld, een brief van Ged. Siaipn met opmerkingen ten aanzien van da begrooling 1940. De Raad vereenigt zich met de wijzigingen, die slechts van onderge- ichikt belang zijn. De Alg. Ned. Politiebond zond een adres Inzake verhooging der jaarwedde van den gemeente-veld wachter. B. en W. stellen voor. het stuk voor ken nisgeving aan te nemen, omdat zij van oor deel zijn. dat. indien verhooging der wedde noodig is. in verband niet de gestegen kos ten van levensonderhoud, dit beter over het ■Igemeen kan geschieden. Wellicht zal de regeering in deze nog richtlijnen aangeven. Pij de. behandeling der ingekomen stuk ken, welke overigens van formeeleh aard zijn, is intusscheu de heer Jimmink ter ver gadering gekomen. Militairen toch in de sohool. De Voorzitter deelt mede. dat de school door de militaire autoriteiten is gevorderd op grond van de Oorlogswet. (Men zal zich herinneren, dat in de vorige vergadering een verzoek om beschikbaarstel ling van de school ten behoeve van O. en O. is afgewezen.) BENOEMINGEN. Volgt de benoeming van een secretaris-pen ningmeester van het Algemeen Armbestuur. 'Aanbevolen wordt de heer (7. Geurts. hoofd der school, die met 5 stemmen wordt geko zen. één stem was uitgebracht op den heer Prins. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim (aanbeveling: 1. Geurts, 2. T. Prins), wordt benoemd de heer Geurts met 4 stemmen; de heer Prins verkrijgt 2 stemmen. VASTSTELLING PENSIOENSGRONDSLA GEN. Vastgesteld worden vervolgens de pen sioensgrondslagen van de heeren Geurts en Koelemeij, resp. hoofd der school en ge meente-ve ld wachter. WIJZIGING BEBROOTING 1939. Gewijzigd wordt de begrooting 1939; bel hptreft hier de traditioneele af- en overschrij vingen. COMMISSIE VAN BEHEER DER LANGEN- DIJKER GASFABRIEK. Wel stagnatie, maar geen ernsti ge ongelukken. Helde aan direc teur en personeel. Goede re sultaten met de propaganda. De gasfabriek geeft een uitste kende service. De commissie van Beheer der gomeensch. gasfabriek van de I^angcndijker gemeenten pn Sint Pancras •vergaderde gistermiddag om half drie in het kantoor der gasfabriek on der leiding van den heer J. Kroonenburg, burgemeester van Sint Pancras. Voopz. opende deze eeralè vergadering van dit jaar met een hartelijk woord van wel kom. Spr. deelde mede, dat de burgemeester van Broek op Langend ijk, de heer Schelhaas, wegens ziekte verhinderd is. De plaatsver vanger als dag bestuurslid is de heer Oije- vaar aanwezig en als plv. bestuurslid de heer Zuijdam. Het bedrijf beeft door den strengen win ter veel moeilijkheden doorgemaakt. De di recteur bad niet alleen met ziekte van per soneel te kampen, maar ook met stagnatie bier en daar, al was het niet zoo heel erg. De winter is men doorgekomen, dank zij de buitengewone activiteit van den directeur en liet technisch personeel. Voorn, bracht hartelijk dank aan den di recteur en liet personeel voor de activiteit en voor het vlot v erloop van het bedrijf aan den dag gelegd. Yoorz. deed een beroep op aller medewer king in het belang van de fabriek. De directeur, de heer Smit, dankte den voorzitter voor de gesproken woorden. Voorzitter deelde mede. dat de wijziging van de gemeensch. regeling t.a.v. de presen tiegelden. voor de dag. bestuursleden is goed gekptird door alle gemeentebesturen. Van eenige gemeenten waren berichten ontvangen over goedkeuring der rekening 193S en de begrooting 1940. Prima fietsen voor hot personool. Voorzitter deelde mede. dat de levering van rijwielen gedurende drie jaren is ge gund aan den heer W. Kuiper Jr. te Noord scharwoude. voor f 143.08 per jaar Daarvoor moeten 8 nieuwe Fonger* rijwielen beschik baar worden gesteld. GRASTERP ACHTING NIEUWEWEG. Naar aanleiding van het aanhouden van deze zaak in de vorige vergadering, is een schrijven ingekomen van den heer D. Schilder, die het - gras wil pachten voor niet* en daartegenover- voor het onderhoud der slooten zal zorgdragen. (De vorige pachter betaalde vijf gulden, maar wenschte thans vijf gulden toe te ontvangen). De mogelijkheid wordt ter sprake ge bracht, dat Schilder niet goed voor het onderhoud zal zorgdragen, doch de Voorz. wijst erop, dat de gemeente, te dezer zake over machtemiddelen beschikt, tgrwij'l voorts door den heer v. d. Plas wordt be loogd, dat een eri ander bij Schilder wgj in goede handen is. Besloten wordt den Nieuwen Weg aan Schilder te verpachten tot wederopzeggens. ADRES IJSCLUB „DE BUURT". Van de ijscluh „De Buurt" is een adres ingekomen, houdende hei verzoek een ge deelte van haf. dorpeplein in huur te mo gen ontvangen voor inrichting tot ijsbaan bij vorst. B. en W. willen aan het verzoek voldoen en bij vorst het dorpsplein gratis aan de vereeniging ter beschikking stellen. H.i, dieni de ijssport in deze gemeente bevor derd te worden. De heer v. Graas vraagt of het terrein wel geschikt is voor een ijsbaan? De voorzitter antwoordt, dat het eerst een paar dagen moet vriezen, aleer men tot on derwater zetten zal overgaan Dat het op deze manier gaal ia wel gebleken. De Raad gaat met het voorstel accoord. BLOEDTRANSFUSIEDIENST. V«n den burgemeester van Den Helder heeft de voorzitter een schrijven ontvan gen, waarin wordt gevraagd een bijdrage ten behoeve van den bloedtransfusiedienst voor het rayon Den Helder, waaronder de gemeente Callantsoog ressorteert. B. en W. stellen voor een bijdrAge van één cent per inwoner beschikbaar te stellen. Aldüs wordt z.h.s. besloten. NIEUW CONTRACT STRAATVER LICHTING. B. en W. stellen voor het nieuwe contract voor de straatverlichting van het P.F..N. te aanvaarden. Een en ander beteekenr voor de gemeente een voordeeltje van f 93.71. De Raad heeft natuurlijk geen bezwaar De heer Mooij vraagt of. indien er een lamp niet brandt, en Thomas wordt hiervan in kennis gesteld, de gemeente dan recht op vergoeding heeft? De voorzitter antwoordt ontkenned. RONDVRAAG. De haer v. d. Plas vraagt of het niet mo gelijk is meer brandkranen aan te leggen, daar z.i. bij de jongste vorstperiode het hakken van bijlen geen voldoende veilig heid heeft gegeven. De voorzitter antwoordt, dat het brand weervraagstuk bij zulke sirenge winters altijd moeilijk blijft. Spr. wijst op de hooge koeten, verbtfnden aan den aanleg van brand kranen. De heer v d. Plas zegi. dat een ieder aan de straatverlichting betaalt, laat ook elkeen aan brandkranen betalen. In sommige ge deelten der gemeente zijn naar spr.'s oor deel zeer zeker eenige kranen gewenscht. De voorzitter wil de zaak nog wel eens onder het oog zien, maar veel verwacht hij er niet van. Hierna sluiting. Het gasverbruik In 1939. De Voorzitter deelde mede. dat het par ticuliere gasverbruik in 1939 is teruggeloo- pen met 13368 M3. of 1.9 De totale pas afgifte was 13000 M3. minder, of 1.6 Het aantal verbruikers is gestegen van 2123 tot 2151. Ter vergelijking deelde voorzitter mede, dal tot en met Augustus het gasverbruik met 21757 M3. was gedaald, of met 4.8 In het laatste gedeelte van het jaar ia er dus wel eenige verbetering te conslaleeren. Ook bij het aantal gebruikers, is dat te ron- stateeren, daar t.m. Augustus 37 verbruikers waren verloren. F.«n en ander zal wel in verband staan met den verhoogden petro- leumprijs. In Januari 1940 was de totale gas- afgifte 102.060 M3. of 24980 M3. meer dan in Januari 1939. Jammer, dat door de ziekte van personeel door extra werkzaamheden ook de uitgaven stegen. Voorzitter deelde mede. dat de directeur zeer vol was met de cokes, wegens de ge ringe afname tengevolge van de ijsgang. F.r is al iets naar elders verkocht. Andere gasfabrieken hebben geen voorraad meer. wij hebben alles zooveel mogelijk voor de eigen kassenbouwers. De heer Kloosterboer deelde mede, dat de cokes van de gasfabriek van zeer goede kwaliteit i*. Spr. verwacht een grooter* afname door de kweekers van Sint Pancras. De beer v. d. Abeel® krijgt een plaln. N.a.v. de propaganda deelde voorzitter mede. dat deze in handen is van den heer Van den Abeele. die zeer goede resultaten heeft gehad. Het is bij hem in zeer eoede handen. De door het bestuur bewandelde weg is dus wel de goede gebleken. Voor de fabriek beteekent een en ander een toeneming van de gasafname. Nog moer lof. De heer Kloosterboer St. Pancras wees er op. dar als er stagnatie is, St. Pancras daar het eerste de nadeelen v. ondervindt. De zaak was daar echter zeer goed in orde. Ook tot den beambte aldaar sprak de heer Kloosterboer woorden van lof. De heer Borst. Oudkarspel zeide dat op de. eilanden nogal stagnatie was. Hij heeft echter alle medewerking gehad van het personeel. Spr. vroeg of er bij de propaganda de mo gelijkheid wordt geopend, om oude toestel len te doen vervangen door betere, nieuwe. F.en en ander om het gasverbruik zoo voor deel ig mogelijk te doen zijn. Voorzitter zeide. dat de heer van den Abeeie alle toestellen controleert. De direc teur deelde mede, dat er nieuwe toeatellen op gemakkelijke betalingsvoorwaarden wor den geplaatst. Dit wordt zeer op prijs gesteld in hoofdzaak onder de minder draagkrach tige n. De heer Weel vroeg wat de reden was, dat de cokes van deze fabriek niet voor par ticulier gebruik wordt gekocht. Is ze te grof? Is kamerovercokes heler dun retort aocokes? F.r ie den iaatsten tijd toch wel gebrek aan huisbrand geweest. Wordt de propaganda ook bij gewone gasverbruikers (niet munt meterhouders) gevoerd? Voorzit ter wees er op, dat de brandstoffen - handelaren over het algemeen gebonden ti)«i aan de V.B. te Alkmaar. De cokes kan hier wel voor huisbrand geschikt worden ge maakt. De directeur voegde hieraan toe. dat dgze huisbrand-cokes aan particulieren wordt geleverd. De cokesbrand is hier zeer im populair, doch ia heel goed te gebruiken. Het personeel stookt niet anders dan me! cokes. Door de schaarste aan huisbrand kwam er echter plotseling zoon vraag naar cokes, dat de kleine cokesbreker wel ke de fabriek bezit, alles niet verwerken kon. De heer Kloo»lerl>oer zeide, dal de ka merovencokes zooals van deze fabriek, de beste is. De heer Smit zeide t.a-.v. de opmerking over de propaganda, dat ook bit de gewone gas\erbruikers propaganda wordt gemaakt. In antwoord op een vraag van den heer Zuydam zeide de directeur, dat er een proef wordt genomen, het muntgas eens per twee maanden te inrasaeeren. om den heer van den Abeele meer tijd voor pro paganda te geven. Hem is ook opgedragen steeds contact, niet de menschep te houden. Daarna werd de openbare vergadering gesloten en bleven de bestuursleden nog even bijeen. HET IJS I§ NOG STERK! Men begint thans overal waar dit noo dig is. het ijs ie breken. Hel gaat echter allesbehalve gemakkelijk. Nadat Maandag de ringvaart van Broek op Irangendijk lot Oudkarspel was opengemaakt was het toch zeer moeilijk voor de met hout gela den schepen, welke gedurende den winter hij de Broekersluis lagen ingevroren, oniden tocht naar den houthandel Èeeen te maken Te Noord scha rwonde was de beurtschip per Oud bezig, het ijs open te breken, doch het ging buitengewoon moeilijk. Het schoot zoo slecht op. dat de heer Oud er tenslotte mee opgehouden is. daar het ijs te sterk* was; In het Gorterdiepje hpeft hij ongeveer twee uur werk gehad. Verder dan de Pik- straat kwam hij echter niet. ondanks de hulp van ongeveer twintig menschen, die voor de schuit trokken. AOORDSCH ARM OUDE KALIBEMESTING. Dinsdagavond werd iri Concordia door den rijkstuinhouwconsulent. den heer ir. C. Rieisema uit Hoorn een lezing gehouden over de kalibemesting voor vroege aardap pelen. Een tachtigtal personen heeft deze vergadering bijgewoond en de interessante inleiding van den heer Rieisema. waarvan wij reeds eerder een verslag hebben gepu bliceerd. met groote aandacht gevolgd. Ver scheidene vragen werden gesteld en door den spreker beantwoord. ZIJPE COLLECTE. R. en W. dezer gemeente hebben aan den Zijper Bestuurde ra hond alhier toestemming verleend tot het houden van een openbare collecte in deze gemeente ten behoeve van het Finsche Roode Kruis, in de maand Maart a.s. GOEDGEKEURD. De onlangs door den Gemeenteraad vast gestelde verordening lot heffipg van 75 op centen op de Gemeentefondsbelasting is bij Kon. Besluit goedgekeurd. PETTEN. VERLOTING. R. en W. van Zijp* hebben aan Petten» Dames- en Kinderkoor alhier toestemming verleend tot het houden van een kleine ver loting ter gelegenheid van de binnenkort te houden uitvoering. SINT MAARTEN EENIGENBURG. „NOORDWEST" SCHAFT DE SNEEZEN- BELASTING AF. Gisteren hield de tuinhouwvereeniging ,.d« Noordwest haar jaarvergadering in het café van de wed. K. Visser alhier. Bij opening memoreerde voorz. de uit komsten van het afgeloopcn jaar en zei. al was deze niet volgens verwachting, het fi nancieel resultaat gunstiger was dan de voorgaande jaren. Hierna ie&ing en goedkeuring der notu len. Voorzitter deelde mede. dat de veilingom- zet over het boekjaar 1939 was f 800.000, de begrooting was f 500.000. De rekening, nagezien door de heeren A. Hossen en K. Groen gaf ecu ontvangst aan groot f 152.90, uitgaven f 101.58, saldo f .51.32. Door deze gunstige resultaten kan de „snee- zenbelasting" voor de leden worden afge schaft. l.'it het jaarverslag stippen wij aan dat over '39 2 best., 2 leden en en 1 algetueene vergadering was gehouden, rtaf het ledenla! was 4-8. thans 42 en dat 2 x inventarisatie wa« gehouden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer K Kalf herkozen, terwijl voor den heer A. Not- telman, niet herkiesbaar, wordt gekozen de heer H., ten Hoeve. Als bestuurslid der Ontr. Ver., var. A Nottelman. wordt gekozen de heer K. Kalf. De regeling salaris f 10.—f'20 en f 10. resp. voorzitter, secr. en penn.. beneven» vergoeding afgevaarriigde f2 werd met al- getneene stemmen goedgekeurd. Daar voor de algem. vergadering geen voorstellen waren, werd de zetkoolregeling besproken pn besloten deze bii hei oude te laten. Als leden dezer regeling werden ge kozen de heeren G. Pronk. J. Koa en Jb. Strooper. Rondvraag. Bij de rondvraag werd op voorstel van den heer Kalf besloten ook nu weer de ge legenheid open te stellen tot het ontsmetten van koolzaad. Hierna gaf het scheidende bestuurslid A. Nottelman. die naar Alkmaar vertrekt een overzicht over de 28 jaren dat de ver. be staat en welke tijd hij steeds bestuurslid is geweest. Voorzitter voegde den heer NoMelinan waardeerende woorden toe en bood hem na mens de ver. een wandelstok aan. Hierna sluiting. W1ER1NGERMEER IJSBREKER IN ACTIE. Gistermorgen is de sleepboot „Alcion" van de firma Kooyman te Harlingen van de Kooy vertrokken om het Ralgzandkanaal tot Ewijcksluia open ta breken. Na met dit werk gereed te zijn gekomen, verttxik de sleepboót via het Ainstelmeer naar Haukes en vandaar door het 'aard- kanaal naar Kolhorn. Toen ook in deze bei de wateren een vaargeul was gemaakt, be gaf liet schip zich door de West-Friefche vaan naar Middenineer, waar de „Alcion" tegen vier uur gistermiddag aankwam. Ten slotte brak de sleepboot het ijs van de Medemblikkervaart van Middenineer tot Medemblik. ANNA PAULOWNA BREEZAND. HOE NAT HET WAS. Ijist van te veel water hebben we in Breezand eigenlijk nooit. De Polder kan het altijd haas en zorgt ateeds voor een uit stekenden waterstand in dp slooten. Nu - na den dooi kon ook het polderbestuur echter niet voorkomen, dat "het rond vele huizen blank stond en ook niet via grap pels en slooten weg kon vloeien. omdAt de duikers nog dicht zaten. Nu is daarin grootendeels voorzien en verandering ten goede gekomen. Den meesten last had nipn bij de oudste huizen, gebouwd in den tijd toen de vloerleggers zoo maar op den gewo nen grond werden geplaatst. In eep van deze huizen, vertelde men ons. stond het achterste deel blank en hoewel er honder den emmers water weggedragen werden, kwam de vloer nog niet droog. omdat steeds weer ander toevloeide. Jammer, dat nieuwe vorst verder drogen en afvloeien nu niet bepaald bevordert. HEERHUGOWAARD RECORD-LEKKAGE. In de hoofdhuis van de waterleiding zijn in den Rustenhurgerweg vanaf Het Kruis tot aan den Middenweg gedurende de laat ste weken minstens zeven lekkages ontstaan De oorzaak hiervan schijnt te moeten wor den gezocht in de bodemgesteldheid, welke de buizen aantast. Dat het opsporen dezer lekkages niet steeds gemakkelijk gaat. on dervond men einde vorige week. toen het personeel van het waterleidingbedrijf niet minder dan vier dagen noodig had om het gemeld* lek nabij het voormalige schoolge bouw aan den Rustenburgerweg tea vinden. SINT PANCRAS DE VELDKOOL ROT. Het is een weinig aangename geur, die van d* landerijen komt, welke met de zg. „veld-geele" (kool) zijn beplant en thans hij het dooiweer gaan rotten. In Koedijk. St. Pancras, Broek op I.angetidijk. Heerhugn- waarri etc. treft men vele van dergelijke ak kers aan. Hopelijk kan straks -spoedig de ploeg in het bouwland, om op deze manier dit rottende product door het zg. onder te ploegen ah .groenhemesting" nog dienst baar te maken. WEER AAN DEN SLAG. De gemeentelijke werkverschaffing is gis ter weder opengesteld. Reeds zijn een twintigtal werkioosen aan den slag met kasververschen en diepspitten. KOF.GRAS - JULIANADORP. De beteekenis der veehouderij In de zaal van café „Print Hendrik van den heer A. Doorn, vergaderde de afd. Den Helder der Hnll. .Mij. van Landbouw, met in totaal 29 aanwezigen. De voorzitter, de heer K. Hoornsman Jr., spreekt het openingswoord en deelt mede, dal de ledenwerfcampagne een resultaat van 23 heeft opgeleverd, tegen een afschrij ving van 3 leden. Verder, dat de stieren zullen moeten wor den aangegeven bij het Gemeentebestuur, en dat bericht is ontvangen dat alle beta lingen vanwege de mobilisatie1 vorderingen hebben plaats gehad, waarmede 3 a i leden het. niet eens zijn. Het woord is vervolgens aan ir. Vet over het onderwerp: „De toestand in het weide- bedrijf, enz." Spr. schetst de crisis in den landltouw. resp. de oveiheidsmaatiegelpn. Men hoopte van de steunmaatregelen af te komen, maar zij schijnen permanent te zullen worden. De vroegere afnemende nabuurlanden zijn sleed» meer op zichzelf aangewezen. en daarbij komt nog. dat de Nederlandsche boer bij het aangaan van handelsovereen komsten in den verkeerden hoek zit. Evenals in de andere bedrijfstakken, wil len ook wij een gelijkmatig beschut loon, maar men moet niet vergelen, dat andere groepen dooi hechtere organisatie veel meer bereiken kunnen. Door dez.cn oorlog is ten aanzien van de veehouderij niets veranderd, echter wel voor den akkerbouw. Spr. somt dan een aantal cijfer* van eigen productie en de in voer van diverse granen en voedingsmidde len op. en wijst er op. «lat door den oorlog ten zee veel vloten gaat. De akkerbouw is thans een s||wkiacht van onschatbare waaide. vooraT als men door verscherping van ooilogstna^tregelen op zichzelf aange wezen zal zijn.fDe teelt van fijne zaden zal men moeten beperken en daarvoor in de plaats al het dagelijks henoodigde telen. Daarna bespreekt ir. Vet de veehouderij, waarbij hij 'nt de conclusie komt. dat het met den afzei eerder slechter dan beter is geworden. Ook hier geeft spr. een uitge breid cijlntelaas en zegt, dat hei noodza kelijk is de veehouderij in stand te houden. Ook de zuivelprijzen neemt hij onder de loupe, gevolgd door de Rundvleeachpositie. de ruw voederpt ijzen. enz. Defensie heeft vfel geblokkeerd, de boeren hebben door hooigebrek meer stroo noodig. De vraag is nu: wat moet men tegen de hooge prijzen doen? F.en afgifte gebod, enz. kan helpen om wat voederartikelen vrij te geven. Kr is do» alle reden, om de veehouderij gelijkbe rechtigd aan den akkerbouw te doen zijn. maar het ontbreekt den boerenstand geheel aan macht, zijn zaak te behartigen in de Volksvertegenwoordiging. Onder instemming der aanwezigen, ein- «ligt spr. zijn beschouwing. Na een korte pauze worden door een vier lal leden vragen gesteld en nader hean' woord, waarna de voorzitter den spr. dank zegt voor zijn heioog. Na de rondvraag volgt sluiting. BERGEN VER. VOOR FACULTATIEVE LIJK VERBRANDING. Het 5-jarig bestaan herdacht De afd. Bergen en Schoorl van de Ver. voor Facultatieve Lijkverbranding hield gis teravond in het Oranjehotel haar jaarver gadering onder voorzitterschap van dr. A. H. van Gelder. Vooraf ging een ledenvergadering. L'it het jaarverslag der secretaresse bleek, dat het jaar kalm was voorbijgegaan. Het ledenaantal steeg van 122 lol 140 leden. De finantièn bleken in orde Ie zijn en stegen van f 107.84 tot f 156.12 De hegmoting sloot met een bedrag aan uitgaven en ontvang sten van f224 De heeren Van Gnlik en Blettenberg wer den herkozen als leden van de commissie voor het nazien der hoeken. Bij de bestuursverkiezing was de heer J. Ch. Kettenborg aan de beurt van aftreden, doch w erd hij acclamatie herkozen. De rondvraag leverde niet* van belang op, waarna de openbare vergadering werd ge sloten. D« Feestvergadering, Dm kwart over acht nam de feestvergade ring een aanvang, ter herdenking van het 5-jarig bestaan van de afd. Bergen en Schoorl van de Ver. voor Facultatieve Lijkverbran ding. De voorzitter, de heer dr. A. H. van Gel* der. deed het genoegen, dat er zooveel be langstelling uit Bergen en Schoorl was van niet overtuigden Spr. heette voorts welkom het lid van het H.B.. den heer Deggeler uit Den Haag en den voorzitter en den secre taris van de afd. Alkmaar. Het was den voorzitter een groot genoe gen geweest, deze afdeeling te leiden, spr. bracht mevr. Bosch van Werkura van harte dank. De secretaresse penningmeesferesae bood spr. daarop een bouquet bloemen aan. Applaus). Spr. gaf daarna liet woord aan het lid van het H.B., den heer J. J. Deggeler uit 's Gra- vetiliage. De voorzitter der afd. Alkmaar bood daar na bloemen aan. Mevr. Bosch erkum zeide. dat als zij niet zoon goeden voorzitter had. zij er reedt lang was uit geweest. Daarna kreeg de heer J. J. Deggeler. lid van het H.B. uit Den Haag. gelegenheid tot het houden van zijn feestrede. Van een grooie 20 leden is thans dit aan tal gegtoeid tot 150; daarvoor sprak spr. zijn gehikwenschen uit. De heer Deggeler heeft zich wel eens af gevraagd. of «Ie gedachte van crematie nog wel noodig is in den overtuigenden tijd. Het toevertrouwen van het stoffelijk overschot aan den louter^nden vlam is verre te pre- fe re eren op het begraven in den grond. Spr zette vervolgens de bekende theorie der voorstanders van lijkverbranding uit voerig uiteen. Na de pauze werd «ie film der Vereeni ging vertoond, waarna de vergadering ge sloten werd. PI.'R MEREND, 27 Febr. Gom. Kansheuis. Verhandeld 18 parttjen, wegende 37.000 Kg., handel stug, hoogste prijs f 25. 2 stapels kleine Boerenkaas w egende 411 Kg., prijs f 2-5.489 Kg. boter f 1.6.5—1.72 per kilo. Runderen, totaal 500 stuks: 280 vette koeien 66 88 et. per kilo, matig: 89 gelde koeien f 130170 per stuk, matig; 110 melkkoeien f 160—240 per stuk, matig; 21 stieren 56 -60 rt. per kilo. matig; 7 paarden f 110—215 per stuk. matig; 53 voite kalveren en graskalveren: vette kal veren 78— 95 ct. per kilo, stug', graskal^c- ren f 45—65 per stuk. stug; 159? nuchtere kalveren: voor de slacht f 512, voor de fokkerij f 13—18 per stuk. matig; 185 vette varkens: voor de slacht 56—59 ct. per kilo, matig! 84 magere varken* f 20—30 per stuk, matig; 266 biggen f 1218 per stuk. matig: 716 schapen f 1431 per stuk, matig; 36 nokken f 3 -11 per stuk. matig; kipeieren f 5—5.40 p. 100 stuks. 600 Noordhollandscho Blauwen (kuiken*i f 0.9.5— 1 per kilo. 5200 oude kippen en hanen: wit en rood 40—47^ rt. per kilo. blauw 5052' ct. per kilo, konijnen 0-30 1.75 per sluk. 400 eenden 30 45 ct. ner stuk. duiven 40 ct. per paar. Cobp. Centrale Eierveiling. 700 eend- eieren f 5.10 5.15. 70.000 kipeieren 55.70. ROTTERDAM. 27 Febr. Veemarkt Aanvoer: 139 paarden, 7 veulens. 840 magere runderen. 935 vette runderen, 35 vette kalveren. 86 graskalve- ren, 2333 nuchtere kalveren. 191 schapen en lammeren. 6 varkens. 1 big. 85 hokken en gpiten. Prijzen per Kg.: vette koeien, le kw. 70—82 Ct., ?e kw. 56-66 rt.. 3e kw. 44—54 ct.. vette ossen. Ie kw. 70— 80 rt., 2e kw. 56 —66 ct., 3e kw. 44—55 rf.. stieren. 1e kw. 68 -74 ct.. 2e kw 54-64 ct.. 3e kw. 48— 52 cL, vette kalveren, le kw. 130145 ct.. ?e kw, 110-125 ct.. kw. 95—105 rt.. «ohapen 58 53—43 ct.. lammeren 605552 ct.. grn*- kalveren ?«8- 48 rt.. nuchtere kalveren 38 3? ct.. slarhtpaarden 64-5444 ct. Prijzen per «tuk; schapen f 3527—21. lam meren 2520—15. nuchtere slarhtkalveren f 9—7—5, slarhtpaarden f 290—200-140. werkpaarden f 370-250-150. hitten f 265— 215—135. kalfkoeirn f 290—190—140. melk koeien f 285-200—140. varekoeien f 200— 145 110. vaarzen f 150—12595. pinkpn f 105-85 65. graskalveren f 55—3525, hokken en geiten f 15-10-6. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer gelijk vori ge week. handel «troef, prijzen vrijwel gelijk al« gisteren, pr. koe 88 ct., pr ,o« 8| ct. Stie ren. aanvoer iels grooter handel kn'v. nrijzen le kw. onveranderd. 2e en 3e kw. •et* lager. Veile kalveren, aanvoer matig, handel^tamelijk, prijzen onveranderd, pri ma 1.55. Schapen en lammeren, aanvoer matig handel kalm. nriizen als gisteren. Nuch'ere «'acht- en fokkalveren. aanvoer groot, handel tamelijk, prii/.en iet* lager. Paarden, aanvoer ruimer, handel levendig] nrijzen vooral voor werknaarden cn hilfen iet* hooger. Kalf en melkkoeien, aanvoer ten grooter handel sleepend. prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken, aanvoer eeluk vorige week. handel lui. prijzen v. heste vaarzen iets «tijver. Graskalveren, aanvoer klein, handel flauw, prijzen lager. Rokken en geilen, aanvoer ruimer, han del vlug, prijzen iets hooger.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6