RAED-PRAET. Wij lazen voor II BIJ DE RUSSISCHE KRIJGSGEVANGENEN SCHAGEN U Hii Tijdbus nog zoek Ingezonden Radioprogramma De Arbeiderspers bijt van zich af „DE VERRADERLIJKE FINNEN BEDREI GEN DE HEILIGE SOVJETS". (Bijzondere correspondentie.) Ergens in Finland, Febr. 1940. De Sowjetregeering heeft in een re cente ockasc bepaald, dat alle Rus sische soldaten, die zich door de Fin nen laten gevangen nemen, als ver raders zullen worden beschouwd. Voor dit „verraad" zullen hun ach tergebleven familieleden moeten boe ten. Wij hebben ergens in Finland gelegenheid gehad, een gevangenkamp te bezichtigen en ons met de gevangenen te onderhouden. Een triest denkbeeld en een trieste omge ving. Een aantal half stukgeschoten hui zen, een aantal inderhaast opgetrokken ba rakken. Daaromheen een prikkeldraad-om rastering en de onvermijdelijke schildwach ten. Waarom schildwachten?, vraagt men zich onwillekeurig af. Zouden deze men- schen terug willen in de hel, die ze hebben verlaten? En, indien hef hun mocht geluk ken aan de waakzaamheid der schildwach ten te ontsnappen waar zouden zij heen moeten? Het cenige waarschijnlijke, dat hun in 'n dergelijk geval te wachten staat, is, dat zij ergens in de diepte van de on eindige bosschen zullen doodvriozen. Te trachten een goed heenkomen te zoeken, zonder w'apens, zonder ski's, ponder leef tocht, zonder warme kleeding, zou gelijk staan met zelfmoord. Niet dat dit schijn baar veel verschil zou maken voor deze mannon, wien de ontbering en de moede loosheid op het gezicht te lezen- staan „DE VERRADERLIJKE FINNEN BE DREIGEN DE HEILIGE SOWJETSP Op een dag heeft men hen bijeengedreven, als een kudde vee, die naar het abattoir wordt geleid. Toespraken zijn gehouden en papiertjes zijn uitgedeeld, waarop zij, die de kunst van lozen machtig waren, konden lezen, dat „de verraderlijke Finnen de hei lige Sowjets trachtten aan te vallen." De Finnen? Wie en wat waren de Finnen? Wanneer men de Russische krijgsgevange nen ondervraagt, komt men van de mcesten te weten, dat zij nooit hadden gehoord van liet bestaan van Finland en de Finnen, voordat de voddige blaadjes, die in de afge legen streken van de Sowjet-Republiek den weidschen naam van „krant" dragen, er tegen begonnen te fulmineeren. Natuurlijk moest de Sowjet-Republiek zich te weer stellen. De mannen werden opgeroepen, om hun plaatsen in te nemen in de gelederen. Zij gehoorzaamden, zonder enthousiasme. Weigeren zou do onmiddellijke dood hebben beteekend misschien verkieslijker, 'doch' die de uitroeiing van het gehecle gezin zou hebben beteekend. Slecht gekleed en ge voed heeft men hen de witte woestijn inge- I stuurd, die voor hen Finland was. En voor af werd hun ingescherpt, dat de Finnen zoo onbeschaafd waren, dat zij eiken Rus, die in hun handen viel, op de gruwelijkste wij ze vermoordden. Dit staat woordelijk te le zen in een brief, dien een der gevangenen ons laat zien en dien hij eind December van zijn vrouw ontving: „Pas vooral op, dat de Finnen je niet in handen krijgen, want dan zien wij je nooit terug." Deze man is schoonmaker en staat aan 't hoofd van het comité, dat in zijn woonplaats moet zorgen voor behoorlijke huisvesting van de bevolking. Hij is, tusschen twee haakjes, opgetogen over de eenvoudige Finsche boe renhuisjes, die hij hier ziet en die men volgens hem in heel Rusland niet. zoo aan treft! HALF BEVROREN EN MET EEN LEEGE MAAG VECHTEN. Niet alle gevangenen zijn zoo mededeel zaam als de schoonmaker. Men toont ons een inan, die in een hoek op een bank zit, afgescheiden van de anderen. Zijn gemelijk gezicht gaat bijna geheel schuil onder den stoppelbaard, die bijna al de gevangen Rus sen kenmerkt. Hij laat geen woord uit, noch tegen zijn medegevangenen, noch te gen bewakers of bezoekers. Men mompelt, dat het een vlijgerofficier is, een van dc on verzoen lij ken die slechts één ding be treuren: dat zij er niet in geslaagd zijn, Finland te vuur en te zwaard te verwoes ten. Doch wij ontmoeten onder de gevange nen ook zijn tegenvoeter, die zich met de grootste vrijmoedigheid uitlaat over Rus land en de toestanden, die er heerschen. Hij ziet er vermoeid, mager en ondervoed "jl. doch in zijn oogen staat te lezen, dat hij intelligenter is dan de rost van zijn lot- genooten. En inderdaad, wij hebben ons niet bedrogen: hij behoort tot de Russische „in telligentsia. Hij heeft gestudeerd; doch hij heeft zijn studie niet kunnen beëindigen, omdat zijn vader niet tot de kleurechte partijgpnooten behoorde. Hij praat met een eentonige, zachte stem. Volgens hem heeft niemand in Rusland dezen oorlog gewild, „waarvoor geen aanleiding bestond", voegt hij er aantoe. Als wij hem vragen, hoe de toestand in Rusland is. schudt hij het hoofd Slecht. Wanhopig. Iedereen is ontevreden. En onder de soldaten was het al niet an ders. „Met zulke schoenen werden wij uit gezonden." Hij laat ons zijn armzalig schoei sel zien. Zijn klecding is daarmede in over eenstemming. „En bovendiien liet men ons honger lijden. Wie zou er lust hebben om te vechten, als hij niets anders krijgt dan een portie havermout, in water gekookt, een stuk slecht hard roggebrood en wat warme thee? Hier in het gevangenkamp is iedereen tevreden. Wij hebben het in geen jaren zoo goed gehad." Rusland schijnt thans beter gevoede en beter uitgeruste troepen in het vuur te zenden dan deze manpen, ydie voor het mqqren^el. opggveer een'maand geleden gevangen -ziin genomen. Het kon inderdaad ook moeilijk hopen, met dergelijke soldaten de Finnen te ovenvin- DE GASFABRIEK GING NU VERLOREN, WAT WORDT ER STRAKS VOOR NIEUWS GEBOREN? Ach, toen wij zoo Dinsdagavond wethou der Wissekerke, handen-samen en oogen half toe dc klanken zagen beluisteren, die den gorgel des braven burgemeesters ont sproten, toen deze het vonnis over onze arme gasfabriek ging voorlezen, toen ja, toen zagen wij hem reeds zich van zijn zetel verheffen on met verstikte stem vra gen en mijnheer de voorzitter, moeten wc nu niets doen voor die honderd en drie en zeventig Nederlanders, die een nek-aan- nek-race- hielden, om voor zes on dertig gulden in de week en ccn zak cokes opper- ga«-blazer van Srhagen te worden? Echtor, er is wèl geredekaveld over het lot van het personeel, dat er beter van wordt, maar over degenen die er vist slech ter van geworden zijn: aan geld voor postzegels, papier en inkt, aan hoop op de toekomst, ïs gezwegen Neen, dat is niet billijk, en heelemaal niet in overeenstemming met de „stan ding" van Schagen, een uitdrukking van on zen middenstander Nicstadt Een klein eterijtje, en oen specinal-film- pje. ..Metertjesneeuw en de elf dwergen", variant op Sneeuwwitje en de zeven dwer gen, waarop onze burgemeester als advi- seur-voorlooper op de Schager IJzelrodel- haan te bewonderen zou ziin geweest, bad men dezen beklagenswaardige!! toch moe ten aanbieden. 't Is zóó schriêlfg, zoo. Ja. die standing, 't ïs meestal mlsunder- standing. hongerlijen met een hoed op, houten hammen-theorie. Voor „onze stan ding" behoeft Schagen 't ouwe beestje niet langer uit den gnshemel van meneer Hof man te houden, dan noodie is. Standing is quatsch, laten we in Schagen maar ge wóón doen. om aan de gewone menschen oni ons heen nog wat te verdienen. Met trekken we de boeren niet. niet voor niets strooit Herrit Roontjes Donder dags zand over ziin dansvloer. Voor ..ons eigen" H.E.B. hebben we wat beters in de plaats: de mooiste landbouw school van Nederland. Voor de zeventigdui zend pietermannetjes, die uit de Kaasstad zullen komen, moet de raad ook eens een goed object zoeken. Niet in een potje voor den ouwen dag, we loopen tóch al op kruk ken. Iets „levends" moet er mee gedaan worden. Wat? Als de raad eerst eens een prijsvraag uitschreef onder de Schager be volking onder het motto: Holderdebolder, we hebben de poet op zolder, Een dikke duit, een hamsterduit, Hoe geven we dat uit? Wat een kunst! Hoeft onze vriend Engelbertus Fiscus ons niet met de paplepel letterwijs gemaakt? Wie is genialer in het uitgeven dan Sij- mon Betaal? Een knus ziekenhuisje is al het minste. En er zijn nog meer wenschen Haast had de Raad, in braaf gepraat De deuren toegesloten... En alles wat daar buiten staat, Dc neus weer eens gestooten Had niet de eed'le meester Jan Voor buizen en voor kolen. Een Buiskool waardig woord gedaan. Voorwaar, 't was wèèr verholen! Het deurtje open deurtje dicht Blijv' maar beperkt in Schagen, Tot hem, die troost en hulpe zoekt. Achter dc groene hagen. Waarmee we maar willen zeggen, dat wethouder Buiskool een goede beurt maakte doordat eeuwige geteut over comité eens de waarde te geven, die het verdient. Zeer bij uitzondering in. een vergadering in een democratisch geregeerd land de deuren dicht. Zóó hoort het. Een der heeren, met wie het college van Schagen heeft geconfereerd, is een moeilijk precies te definieeren sterveling. Hij is eigenlijk dricdeelig. 1 De edelachtbare heer Volkert Kevsper wethouder voor de Alkmaarsche lichtbe- d rij ven. 2 Keysper de kaaskoopman. 3 „Vok" do komediant, anders gezegd de inderdaad verdienstelijk dilettanttooneel- speler. Er is dus een mengsel van dramatiek, lyriek en veertig plus rhetoriek op Scha gen losgelaten. En de ander, de heer Hoffman de direc teur der Alkmaarsche fabriek verbergt on- Een niet ontplofte granaat uit het luchtdoel geschut, dat Woensdagnacht te Amsterdam in actie was, sloeg in een vier verdiepingen hoog huis op den hoek van de Bernard Kochstraat in de hoofdstad. De commandant van de brandweer, de heer C. Gordijn, be kijkt de aangerichte schade. der zijn bolhoedje een wel zéér goed stel propagandistenhersens. Hij probeert de Alkmaarsche gemeenteportemonnaic te spek ken onder de leuze: Bof man, met Hoffman. En nu is meneer dc Veer op de veemarkt wel zóó wijs geworden, dat hij. weet, dat wie om een koe procedeert er een toe geeft, en wilde daarom, zooals de Duilscher dat zegt met Alkmaar „bundige Abma- chungen" maken, zóóveel voor defecten en niet meer. 's Heeren Wissekerke's landbouw machines zijn blijkbaar altoos door kluit- looze modder gegleden, lyriek, dramatiek en kaaskoopersretlioriek hebben hem daar om blijkbaar bedwelmd... in zijn blinde liefde op het eerste gezicht, vertrouwde hij de heeren Keysper en Hoffman volkomen. Wij ook met de gewone, eerlijke reserve, die in den handel gebruikelijk is... We weten, evenals de hoeren de Veer en Niestadt, graag wat het kost! ALS "T GEVAAR KOMT KLAAR! Velen gaven zich op als lid der afdeeling Schagen van de Ned. Ver. v. Luchtbe scherming, de N.V.L.; huis- en gezinsbe- scherming dient trouwens eindelijk beter de aandacht te krijgen en dat ziet de Schager burgerij blijkbaar in. De eerste vraag bij luchtgcvaar is voor de gewone burger niet steeds: wat moet ik doen. Maar: wat moet ik laten! Bij sirenegeloei mogen de gezinshoofden niet ergens heen snellen, maar kijken, of alle leden van 't gezin tegenwoordig zijn en ze onder zijn leiding nemen. Is 't f)p- zinshoofd zelf niet aanwezig of moet het elders dienst doen, dan zal er een plaats vervanger moeten zijn, dg moeder, of dc oudstezoon b.'v. Dit moet geregeld wor den vóór het gezinshoofd weg is. Wc mogen niet meehelpen aan een pa niek door ons hoofd kwijt te raken, on- noodig te schreeuwen, enz. Elk dient zoo rustig mogelijk te doen, wat zijn naaste plicht is, en dat is gewoonlijk binnenshuis. Kalmpjes meehelpen aan de gezins- en huisbescherming. De gezinsleden behooren den gezinsleider te gehoorzamen. Wie op straat is moet zichzelf bescher men door een schuilplaats b.v. een schuil kelder. loopgraaf, woning van een kennis of portiek binnen te gaan. Dit is niet al leen zelfbescherming, maar ook bescher ming van het gezin. Het gezinshoofd moet ook in dit opzicht op de leden kunnen vertrouwen. De hoop. om de tamelijk ver gelegen eigen woning te bereiken mag geen rol spelen! Schagen heeft de naam, dat liet lucht- gevaar er niet zóo groot is, als op veel andere plaatsen in Nederland, prachtig! Maar... in Finland is geen enkel stadje of dorpje tegen bombardement gevrijwaard geweest En dus... klaar, als 't gevaar komt! De Afd. Schagen der N.V.Il ALKMAAR HET ALKMAARSCHE ONDERWIJS. Er is den laatsten tijd weinig verandering gekomen in de toestand bij het Alkmaar sche onderwijs. Dat wil zeggen, dat een groot deel van de scholen nog steeds zijn ondergebracht in zeer provisorische gebou wen. Uit het antwoord van B. cn W. op de vragen van het raadslid Eriks blijkt, dat inderdaad door de ministers van On derwijs en Defensie is overeengekomen, dat binnen afzienbaren tijd 50% der door de militairen bij den anvarvg der mobilisatie' bezette schoollokalen zou worden vrijge geven en dat deze maatregel ook geldt voor Alkmaar. Uit een daarop volgende specifi catie blijkt echter, dat' van een algeheele ten uitvoer legging van deze overeenkomst te Alkmaar nog geen sprake is. Merkwaardig is overigens, dat blijkens deze specificatie weliswaar is overeengeko men met de militairen om uiteindelijk tot de ontruiming van een aantal scholen te komen, dat echter het percentage bijzondere scholen op deze lijst heel wat grooter'is dan dat der openbare. Ontruimd zijn nog slechts de openbare U.L.O. school en de Tesselschade, die overi gens door de militaire autoriteiten werden afgekeurd, de Bosch-kleuterschool, het R.K. Lyceum en de Huishoud- en Industrieschool. Opvallend is ook, dat de mooiste lagere scholen blijkbaar door de militairen worden vastgehouden, terwijl van de openbare scho len slechst vrij is de verouderde Tesselscha- deschool, terwijl de Rochdalcschool verder nog slechts in aanmerking komt. Dat overigens zoo weinig schot in de zaak zit, is te verwonderlij ken, waar de bezetting van sommige scholen vrij gering heet te zijn, zoo dat door combinatie, volgens de meening van velen, wel meer .te bereiken zou zijn dan thans het ge val is. Door B. en W. wordt de oorzaak van de vertraging toegeschreven o.a. aan het weer, dat de bouw van verdere barakken heeft belemmerd, terwijl het College meent, dat de tegenwoordige toestand niet onhoudbaar mag worden genoemd. Naar we vernemen wordt dit laatste door sommige hoofden in zooverre anders gezien, dat enkelen ernstig overwegen te gaan sol- liciteeren naar andere gemeenten of dit reeds hebben gedaan. ZUPE T ZAND. SPORTSUCCES. De bekende sportman, de heer G. Tuin, wist den eersten prijs te behalen op de 3000 M. veldloop klasse A, xwelke gehou den werd te Assendelft. BOTSING. Maandagmiddag kwam de heer Jn. L., verslaggever van het Schager Dagblad met zijn auto in botsing met een anderen autp op den Keinsmerweg. De heer L. kwam met een tamelijke snelheid achteruit rijden en heeft vermoedelijk de auto, welke uit de richting van de vlotbrug kwam, niet gezien. Hij raakte van den luxe-wagen de voorbumper, welke in tweeën spleet. De aangereden auto werd door een dame be stuurd. DE INGESLAGEN GRANAAT. Bewoners naar huis teruggekeerd De granaat, welke, zooals wij gisteren me dedeelden, in een woonhuis aan den Aid stelveenschen weg te Amsterdam is ingesla gen en, na door de plafonds van de derde tweede en eerste verdieping te zijn gedron gen, tusschen het plafond van het beneden huis is blijven steken, is gisterochtend half zes door militairen van de Hembruj verwijderd cn meegenomen. Men kwam echter tot de ontdekking, da er aan de granaat een stuk mankeerde: d tijdbuis, waarin kruit zit, ontbrak. Me» heeft nog geruimen tijd in het woonhui naar. dit onderdeel, dat nog wel eorrtg ge tartte vaar kan opleveren, wanneer het tot oni verka ploffing komt, gezocht, doch niets gevonden itair 1 De mogelijkheid bestaat, dat deze tijdbuil fgele' voordat de granaat insloeg, zich reeds va» oor het projectiel had losgemaakt en zich dus ii ondei het geheel niet in het huis bevindt. De hoofdinspecteur van het bureau Ovei toom, de heer W. F. II. Glasius, die den bi woners gedurende den nacht in het bureai onderdak had verleend, heeft allen de waa schuwing gegeven dc tijdbuis, wanneer mei deze alsnog tusschen plafonds of murei mocht ontdekken, niet aan te raken, doel onmiddellijk de politie te waarschuwen. Tegen den ochtend, toen de granaat was weggehaald, zijn allen per politie-auto naar! hun woning teruggebracht. Giste jen. De VRIJDAG 1 MAART 1940 Hilversum I. 1875 en 414,4 ni. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00, AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA,! 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.40 Declamatie. 11.00 Zang, piano en gramofoonmuziek. 11.30 Orgelspel. 12.00 De Palladians. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.00 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Disco-causerie. 3.00 Pianovoordracht. 3.30 AVRO-Dansorkest. 4.305.00 Pianovoordracht. 5.05 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 Lezing „Kunstbenadering en kunstbeoor* deeling. 6.50 Zang en piano. 7.00 Cyclus „Het beginselprogramma der S.D.A.P." 7.18 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Voor de jeugd, 8.00 Fluit en clavecimbel. 8.30 Cyclus „Verworvenheden, die niet ver-» loren mogen gaan". 9.00 Radiotooneel. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Radiotooneel met muziek. 10.40 Avondwjjding. II.00 Berichten ANP. 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301,5 m. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. (12.451.10 Berichten ANP, gramofoonmuziek). 2.00 Orgelconcert. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Pianovoordracht. 5.00 Zang en piano. 5.15 KRO-orkest en solist. 6.20 KRO-orkest. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Anthony Fokker. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-New Style Artists. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 KRO-Symphonie-orkest en soilst. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.45 Paul Godwin en zijn solistenensemble. 11.1512.00 Gramofoonmuziek. d< Eer lOUt liceni lerla luign Ivoor jHoev luigr hen van ker tluchi doch tuit, zelf D( gew zijn best S.9, wor bou het 165 koe der; hoo ma> twi P veh per oo li de tro dw „VUIL BEDRIJF". Het Nationale Dagblad (n. s.b.) heeft dezer dagen het menu gepubliceerd van een eeremaaltijd in hotel de 1'Europe te Amsterdam, waar leden van de S.D.A.P. aan zaten. In een commentaar hoonde de Mussertkrant de soc. voormannen, die aldus uit dinceren gingen. Het Volk (s.d.a.p.) reageert als volgt op deze publicatie: Toen onze onvermoeibare medewerker Jan de Roode, de zoozeer gewaardeerde schrijver van onze buiten- landsche overzichten, vijftig jaar journalist was, is hij, in kleinen kring, „officieel" ge huldigd. Een vijftigjarig ju bileum behoort nu eenmaal op dit èn op andere gebieden tot de uitzonderingen. Een gouden bruiloft, vijftig jaar arbeid in één beroep, in alle kringen heeft men de behoefte, van zoo'n dag „iets te maken". Hoe konden zijn vrienden De Roode eeren? Met een groote officcele receptie: zoo als dat in onzen kring en in andere kringen gebruikelijk is? Een receptie met geschen ken, tallooze aanwezigen, enz. enz.?... Zoo'n bijeen komst kost geld, maar nie mand zou er in redelijkheid bezwaar tegen hebben ge had. Intusschen: om particu- liere redenen wilde De Roo de van zulk een officieele huldiging niet weten. Hij gaf de voorkeur aan een beschei dener huldiging: aan een maaltijd, aangeboden door De Arbeiderspers is hij sa mengekomen met enkele vrienden: met oude kamera den, medewerkers uit vroeger jaren, cn met die personen uit de moderne arbeidersbe weging, die thans met den arbeid van De Roode contact hebben. Deze maaltijd heeft plaats gehad op Zaterdag 10 Februari te Amsterdam, in hotel dc VEurope. De heeren van de N.S.B. hebben zich langs slinkschen weg, door het ontvreemden van een brief of door een methode van hetzelfde al looi, enkele gegevens ver schaft over dezen maaltijd. Zij hebben dit ..materiaal" gepubliceerd in hun daebla'd en zelfs per strooibiljet ver spreid. versierd met grove hpt"Mjkheden. Wie de eenvoudige feiten kent, zooals wij ze hierboven vermelden, zal dit vuil he. driif van mnchtelooze onrust stokers begroeten met de verachting, die het verdient. BERECHTING VAN SPIONNAGE. De Standaard (a.r.) 6chrijft in verband met de verschil lende in ons land gesigna leerde spionnage-gevallen: Wc kunnen niet zeggen, dat wc buitengewoon inge nomen zijn met dc wijze van behandeling dezer spionnage- aangelegenheden. Men zab- belt zoo lang met dc berech ting er van. Is het nu werke lijk zoo, dat men meer dan drie maanden noodig heeft om de schyld vast te stellen van beide ambtenaren hier voor aangeduid? (Bedoeld wordt dc Haagsclie zaak) En als de rechterlijke macht niet sneller kan werken met het oog op onze wetgeving, zou men dan voor dit soort zaken de wet niet dienen te wijzigen? We maken die op merking niet, omdat we aan die spionnagc-affaires op zichzelf zooveel bcteekenis hechten, maar wijl het geen drie maanden duren mag voor en aleer ambtenaren, die hun land verraden, uit den dienst ontslagen ziin. En we hoopen daarom, dat men in den vervolge ook het effect zal weten te waaxdee- ren van een onmiddellijk be rechting eener misdaad, waarvoor nimmer een ver ontschuldiging aan te yoeren is. •SOCIALEN-VRETERIJ". Verwijzend naar ons arti keltje van Dinsdag j.l. „De pers over de mobilisatie clubs" geven wij thans iets weer uit een beschouwing over deze aangelegenheid van het Volk (s.d.a.p.) „Het arbeidersorgaan" betoogt, dat de A.J.C. circulaire niets met de mobilisatieclubs to maken heeft en merkt op: Laat men toch geen spo ken zien; en men wachtc zich er voor, in dézen tijd op grond van looze veronder stellingen het oude spelletje van de socialenvreterij te her vatten. De mannen van dc moderne arbeidersbeweging, die in liet leger hun volle plicht doen, mogen eischen, dat zij vertrouwen vinden. Men vreest voor „politiek in het leger?" Dan willen wij hier gaarne verklai-en. dat niemand van zins is, met of in de clubs politieke actie te voeren. Wij willen slechts, dat onze aanhangers gemeen schappelijk zullen kunnen spreken over de geestelijke grondslagen van hun bewe ging; over die beginselen, waaruit zij mede dc kracht putten om hun taak te ver vullen en om, als het noodig zou ziin, alles op te offeren voor de verdediging van Ne- derland's vrijheid cn onaf hankelijkheid.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8