Droom of werkelijkheid DANCING Omgeving Hoe Hitier de toekomst zou zien Nogmaals t Indië's politiek beleid Dokter Groenhart overleden Voorloopig Ned. elftal-Bondselftal Goedgekeurde hengsten Naar wettelijk geoorloofde lijkverbranding VEERBURG THE SOLDIER SWIN6ERS. S&i* Marktberichten Predikbeurten Een Nazi-Rijk van Nederland tot Wladiwostok? Zonderlinge, fantastische, welhaast onge- Joofelijke geruchten doen In sommige voor aanstaande kringen de ronde en zij wijzerw er op, dat deze zonderlingste van alle oor logen, welke nu al een half jaar duurt, door .verantwoordelijke menschen heel anders wordt gezien dan uitsluitend een strijd tus- schen volkeren, tusschen soldaten, maar wel degelijk ook, en zelfs in de eerste plaats, als een tusschen ideologiën, tusschen levensbe schouwingen. Met klimmende verbazing ziet men Hitier in het Westen een soort Chinéesche muur optrekken, vanaf de Alpen tot de Oostzee, een defensiestelsel zóó sterk, dat een stormloop èr tegen vrijwel zeker tot een massaslach ting voor den aanvaller zal moeten lijden. Steeds meer worden de verbindingen met het democratische Westen afgeknipt Eenmaal veilig tegen aanvallen in het Weeten, zon dan, naar men aanneemt, de Duitsche energie zich geheel kannen wer- pen op de industrialisatie van het onmete» lijke Europeesche en Aziatische Russische Rijk, waarmede men een afgesloten econo mische eenheid zou trachten te vormen. Daarbij zou dan in Duitschland de hoop levendig zijn om het min of meer vastge- loopen productieapparaat der Sovjets tot intens leven te wekken door de immer voortstuwende kracht van het nationaal-so- cialisme teneinde zoodoende in betrekkelijk korten tijd een geweldig Rijk op te bouwen, dat zich zou uitstrekken van de Neder- landschBelgische grenzen tot de Japansche zee en omvattend een gebied zóó groot en zóó rijk voorzien van alle noodzakelijke grondstoffen, dat de overige wereld geheel zou kunnen worden gemist en de nationaal- socialistische droom van een volkomen autarkisch rijk, levend op Duitsche energie en Duitsch organisatievermogen, werkelijk heid zou worden. Ongetwijfeld lijkt het idee onwerkelijk en fantastisch, maar het sluit geheel aan bij de wijze van oplossing van moeilijkheden, welke men Hitier steeds heeft toegeschre ven en hij ook in de practijk heeft toege past. De oorlog zou zich dan beperken tot af weer en steeds weer herhaalde aanvallen op de overhcerschende Engelsche positie ter zee, welke het eenige gevaar voor dit nazi- droombeeld zou vormen, omdat het op zoo tallooze punten van den aardbol een bedrei ging kan brengen. Een achter wallen en bajonetten ver- schanschte dictatuur, die zich in zijn idea len uitleeft en zich steeds sterker maakt, ziedaar het program dat men in sommige kringen Hitier toedicht. Dit zou beteekenen, dat de oorlog op den duur zou verwateren en verslappen en lang zamerhand overgaan in een soort gewapen de vrede, waarbij naar men in Duitschland zou aannemen, de totalitaire staten lang zaam maar zeker in het voordcel zouden ge raken wegens financieele uitputting der nog op kapitalistisch standpunt staande demo- cratiën. Tweede Kamer Geen onderzoek naar den omvang van eventueele ruimere staatkun dige bevoegdheden. Na een krachtige bestrijding door minister Weiter heeft de Tweede Kamer gistermid dag met 53 tegen 22 stemmen, de moti£ van het sociaal-democratische lid, den heer Stokvis verworpen. Bij deze motie werd de regeering uitgenoodigd een ondezoek te be vorderen omtrent richting en omvang, waar in de toekenning van ruimere staatkundige bevoegdheid aan Nederiandsch Indië ware tot stand te brengen. Bij de behandeling der Indische begroo ting deelt minister Weiter o.a. nog mede, dat het, door maatregelen van den minis ter van Economische Zaken, zeker is, dat de helft van de Nederlandsche koffiecon- sumptie zal bestaan uit Indische koffie. De stichtingen van een welvaartsfonds, waarop de heer Van Poll had aangedron gen, acht de minister onder de huidige omstandigheden uitgesloten. De N.S.B. in Indië. De minister acht de N.S.B. in Indië een onbeteekenende factor; zij levertgeen ge vaar op voor orde en gezag. De regeering oefent een nauwlettend toezicht uit en de minister raadt aan het resultaat af te wachten van het onderzoek, dat naar aan leiding van een aantal concrete klachten in de Indische pers wordt ingesteld. De hegrootingsontwerpen betreffende de 'departementen van Justitie en Binncn- landsch Bestuur worden vervolgens na eenig debat z.h.st. aangenomen. DIRKSHORN. nimmer te veel.. Dat bleek dezen winter, toen sneeuw noch levensgevaarlijke gladde we gen hem er van af konden houden om zijn plicht te doen. Een zware slag heeft ons dorp getroffen! Wie kan gelooven, dat wij de'rijzige figuur van onzen dokter niet meer zullen zien, hem zijn dagelijksche tocht niet meer zullen zien maken? Een zware slag ook voor zijn familie, een zware slag voor zijn trouwen kuccht, die hem meer dan een kwarteeuw heeft gediend. Een edel en goed mensch is heengegaan. Hij ruste in vrede.. Bemind geneesheer heengegaan. Hedenmorgen bereikte ons het treu rige bericht, dat dokter Groenhart, geneesheer te Harenkarspcl, na een kort ziekbed hedennacht is overle den. Voor het dorp, waar deze ge neesheer zich in zijn bijna 30-jarige ambtsperiode zoo bemind had ge maakt, is dit vrij plotselinge ver scheiden een groote slag. Onze beminde dokter Groenhart Is niet meer, schrijft men ons uit Dirkshorn. Na slechts een week te Zijn ziek geweest is hij hedennacht ontslapen. Vorige week Maan dag kon hij zijn patiënten voor'het eërst niet bezoeken, omdat hij zelf ziek was, maar och, dat zou met een paar dagen wel weer beter zijn, redeneerde men, dokter was im mers nooit ziek? Echter werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn toestand plotseling zóó, dat het ergste reeds toen gevreesd werd. Na eenige dagen van angstige spanning is nu het einde gekomen. Wij zijn onmachtig in simpele woorden te vertolken, wat thans in onze harten leeft; hoe dit overlijden ons allen aangrijpt. Bijna 29 jaren heeft dokter Groenhart de mensch- U&ei&at Beide pioenen samengesteld. De keuzecommissie van den K.N.V.B. heeft het voorloopig Nederlandsche elftal, dat Dinsdagavond 5 Maart te Haarlem tegen een Bondselftal speelt, als volgt samenge steld: Doel: Michel (V.S.V.) Achter: Wildere (Blauw Wit) en Calden- hove (D.W.S.) Midden: Paauwe (Feyenoord) Poulus i(S.V.V.) en Stijger (Blauw Wit). Voor: Draegcr (D.W.S.), Drok (Sparta), Vente (Feyenoord), Smit (Haarlem) en de Harder (V.U.C.). Het B-elftal bestaat uit: Doel: Dijkstra (A.P.G.S.) Achter: Slot (Blauw Wit) en Choufour [(A.D.O.) Midden: Van Spaandonck (Neptunus), Stam (V.U.C.) en de Vroet. (Feyenoord). Voor: Van den %Engel (D.H.C.) Lenstra '(Heerenveen), Vroomen (Juliana) van der .Veen (Heracles) en Bergman (Blauw Wit). Reserves zijn: Wille (E.D.O.), Walhain (H.B.S.) Wuyts (Sparta), Loof (A.D.O.), de Heer (A.D.O.) en Vrauwdeunt (Feyenoord). Aantal door strengere selectie met ongeveer i0% gedaald. Op de alg. vergadering van de Vereen iglng „Het Nederlandsche Trekpaard" te Den Haag kwam gis teren 't nieuwe systeem bij de keu ring van hengsten ter sprake. De strengere selectie blijkt tengevolge te hebben gehad, dat het aantal goedgekeurde hengsten met ongeveer 10% is gedaald. Fransche filmstudio's afgebrand Tijdens opnamen voor „Hitier heeft gezegd". Gistermiddag is brand uitgebro ken in de filmstudio van Pathée te Joinville Lepont (Fr.), terwijl men bezig was met de opnamen voor de film „Hitier heeft gezegd". Het vuur greep snel om zich heen. Te kwart voor vijf werd alarm gemaakt en korten tijd later stonden reeds vier van de zeven studio's, welke een oppervlakte van eenige honderden vierkante meter hebben, in brand. Het vuur vond een gretig voedsel in de vele films, welke hier opgeslagen liggen. De brand werd liet eerst bestreden door de brandweer van Joinville Nogent en Vin- cennes, korten tijd later bijgestaan door de brandweer van Parijs. De dichte rook maak te het blusschingswerk zeer moeilijk. De ge bouwen. welke van licht materiaal zijn opge trokken, werden spoedig een prooi der vlam men en te half zes verloor de brand aan felheid. Personen hebben geen letsel beko men. behalve een brandweerman uit Parijs, die licht gewond werd. De matericele scha de wordt op 20 millioen francs geraamd. De directie van Pathé heeft medegedeeld, dat niettegenstaande de vele voorzorgsmaat regelen een ongeluk, dat niets met het werk te maken had. den brand heeft veroor zaakt. Van de zeven studio's bleef er slechts één gespaard. SLOOTDORP. LAMMEREN IN DE SNEEUW. Ondanks „kou en vuil en regen", zijn er ■ïier bij de heeren Slechter en Elfring eeds runineren geboren. Het is wel een eenigs- zins vreemd gezicht ze temidden van sticcuwreslen te zien rondscharrelen. „UIT DE MODDER GEHAALD". De heer Boogaerts. nlhier, geraakte met zijn auto zoodanig in de modder vast, dat er van' loskomen geen sprake was. Een voorbijkomende auto moest de drenkeling uit het onvrijwillige modderbad trekken. CALLANTSOOG HET HOF WIL MEER WETEN. Het Hof te Amsterdam heeft een tussehen- tijdsch arrest gewezen in de strafzaak tegen twee onzer plaatsgenooten die op principi- eele gronden geweigerd hadden medewer king te verleenen hij een luchtbeschermings- oefening te Callantsoog. Het Hof besliste, dat het onderzoek niet volledig was, op 11 April zal de burgemees ter van Callantsoog nog worden gehoord. KOEDIJK Nog deze week wetsonwerp wij ziging Begrafeniswet. De ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie hebben, daartoe door H.M. de Koningin gemachtigd, ingetrokken het bij Koninklijke Boodschap van 27 September 1919 bij de Tweede Kamer ingediende wets ontwerp tot aanvulling en wijziging van de Begrafeniswet. Dit houdt verhand met de indiening van een nieuw wetsontwerp, waar bij de crematie op Westerveld wettelijk zal Worden geoorloofd. Binfnenkort, wellicht nog deze week, is,- aldus het R. Nwsbl. de in diening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wijziging van de Begrafeniswet ter vervanging van het ingertrokken wijzigingsvoorstel 1919. Bedoelde wijziging zal een eind maken aan de onwettigheid van de lijkverbranding. Crematie zal worden toegelaten, doch on der bepaalde wettelijke voorschriften. Zoo zal alleen wanneer de overledene als laat ste wil crematie heeft verzocht, tot het verbranden van het lijk toestemming wor den gegeven beid gediend, altijd stond hij klaar, het leed te verzachten en hulp te verleenen waar dit mogelijk was. Schoot medische hulp te kort, dan wist hij op piëteitvolle wijze, de familie van den patiënt te troosten, en de ze zelf op te beuren. Honderden jonge moe ders heeft hij geholpen, zijn rustige manier van optreden werkte kalmeerend en be moedigend. Als 26-jarige arts te Dirkshorn gekomen, is hij thans op 54-jarigen leeftijd ontslapen. Hoe gezien dokter Groenhart was, bleek uit de grootsche hulde, hem in 1936 door de bevolking bereid bij de herdenking van zijn 25-jarig ambtsjubileum. Huis aan huis woei de driekleur. Huis aan huis wordt thans gerouwd... Zijn zeer drukke praktijk belette hem niet zich in het vereenigingsleven in en buiten het dorp te bewegen. In vele vereenigingen bekleedde hij be stuursfuncties. Nooit deed men. vergeefs een beroep op hem. Leed en armoede kon onze dokter niet zien, hij was de stille weldoener in vele arme gezinnen. Moeite was hem NED. TUINDERSBOND. De afdceling Koedijk van den Ned. Tnin- dersbond was in vergadering bijeen op Don derdag 29 Febr. in het café van den hoer Jb. Groot. De voorzitter de heer P. Hart opende de vergadering, wijzende op het ongunstig ver loop der tegenwoordige groenteprijzen. Notulen werden onveranderd goedgekeurd. De lieer A. Jongsrna deed nog eenige me- dedeeling omtrent het arbeidscontract, ge zien de verhooging in de naburige gemeen ten Noord en Zuid, zou de gelijke maatstaf voor Koedijk zijn f 18.50, bij drie weken ar beid behooren de Chr. feestdagen te wor den uitbetaald, de kinderbijslag is niet aanvaard, het contract loop van 1 Maart tot 1 Maart. Ter tafel kwam de agenda van den kring Noordholland. Afd. gewijze werd deze be handeld met zeer weinige opmerkingen. Tot afgevaardigde voor de verg. van den Kring Noordholland werden benoemd de hee ren W. Butler en A. Jongsrna. Dezelfde heeren werden ook benoemd als afgevaardigden naar de Bondsvergadering op 14 Maart te Amsterdam. Bij de rondvraag stelde de heer Jb. Stam voor bij de bevoegde instanties te probee- ren, voor die tuinders welke een werkpaard houden, haver te mogen bouwen voor eigen gebruik. Hiervoor zal de aandacht gevraagd wor den. ter bevocgder plaatse. Hierna sluiting. IIEERHUGOWAARD Di PLAATS VAN KAARTEN. Met blijdschap geven wij ken nis van <le geboorte van ons Dochtertje en Zusje. T1NY GRETA T. HARTOGMol. C. HARTOG en KEES. Winkel. 29 Febr. 1940. brengt ZONDAG Ergens uit Nederland. WONING te huur bij K. J. KAAN, Lot- weg, Anna Paulowna. Te koop: 2 ton VOERAARDAPPELEN. bij P. BF.F.RS, Schipper, Win kel. Tel. 214. BARSINGERHORN KOLHORN VOOR DE SCHIPPERS. De hoofdingenieur-directeur van den riiks waterstaat in de directie algemeene dienst deelt mede, dat de schutsluis beoosten Kol- horn aan l>et oostelijk einde van het Kol- .homerdiep in den voormaligen zeedijk weer is opengezet. Dientengevolge moet thans geschut wor den door de schutsluis bewesten Kolhorn aan het oostelijk einde van het kanaal Scha- gen—Kolhorn. Door eerstgenoemde openstaande sluis kun nen geen schepen langer dan ongeveer 35 m. passeeren, wegens bocht in Kolhorner- diep. VERANDERING VAN ZAKEN. Naar wij vernemen heeft Mevr. de Wed. G. Wit haar azak in kruidnierswaren enz. overgedaan aan den heer A. Böhning van Ilpendam. ALKMAAR WATERLEIDINGHOOFDBUIS BLIJFT LEK. Meldden we enkele dagen geleden het op vallend groot aantal lekkages wat binnen korten tijd in de waterleidinghoofdbuis in het gedeelte van den Rustcnburgerweg van •het Kruis tot" aan den Middenweg ontstaan was. Donderdag j.1. was het personeel van 'liet waterleidingbedrijf wederom in dit deel bezig een tweetal nieuw gemelde lekken tc herstellen. Verhelpen lijkt bij dezen voort gang haast onmogelijk! VAN EEN OUD-PLAATSGENOOT. sOver twee a drie maanden zal de familie Mantel Hensbrock verlaten, na gedurende 31 jaren het café „Dc Gekroonde Haan" al daar te 1- ->n gedr-'-'-cn, eerst de -"der later de zoon. De heer Mantel z?l zich te Wijk aan Zee vestigen om - een pen sion te openen. Literaard kwamen velen met de familie Mantel in aanraking. Voor heen heeft de heer C. Mantel, naast het bedrijf te Hensbroek, ook nog verschillende jaren het café „Het Wapen van Hecrhugo- waard" tc Heerhugowaard geëxploiteerd. Uit onze W1ERINGERMEER DAT BELOOFT WAT! Bij de firma M. Geertscma is dezer dagen niet minder dan 15 ton zink. koper en lood aangekomen voor den a.s. nieuwbouw der landbouwschuren en woonhuizen in de Wie- ringermeer. MIDDENMEER. OUDERAVOND. Gisteravond 8 uur hield het Chr. onderwij zerspersoneel een ouderavond onder leiding van den heer A. van der Goot. Het Hoofd der school, de heer Roolvink, hield een lezing over de opvoeding van het kind. Spr. wees op de opvoeding voorheen en thans en wees er op. dat wij er nog niet zijn. als er straks in dit nieuwe land een derde Chr. school komt, doch ook innerlijk de toestand in orde moet zijn. Wij hebben, aldus spr.. ons vertrouwen op God te stellen. Spr. hoopte, dat de nieuwe Chr. school tot zegen mag strekken. Na de pauze las mej. Wagenaar een schets voor „Dit is ontrouw". De heer Koóij- man had tot onderwerp ..Heeft de Bijbel voor de wereld bctcekenis?" Verder werd met de ouders een plan besproken voor een schoolreisje in den a.s. zomer. Voor dit doel bracht een attractie dezen avond f34.50 op. Hierna sluiting. WIERINGERWERF. ZOUDEN DIE BLIJVEN? Nu koning winter achter den rug is. blijft er toch nog iets van hangen en wel dit: iederen dag kan men nog aanschouwen een groot aantal wilde zwanen, naar schatting een^ kleine honderd, badende in het water, dat'altijd nog aanwezig is op het land. Dc groote kans bestaat, dat zij zich wel voor goed bij .Wieringerwerf zullen vestigen, ge zien ook de boschrijke omgeving. LICHT ONDANKS ALLES. Een granieten lantaarnpaal van het elec- trisch net is door de verzakking van de straat van onderen afgeknapt, zoodat die nu overhelt, maar dit is geen bezwaar voor de „verlichtende taak", zoodat er nu twee van die soort bij elkaar staan. .50ct') du yJSSSil W1ERINGEN H1PPOLYTUSIIOEF. RIJKSPOSTSPAARBANK. In de maand Februari werd ingelegd fl. 5731.76, terug betaald fl. 301S.80. DEN OEVER. VOOR FINLAND. Woensdagavond is in zaal „Wiron" een feestavond gegeven, waarvan de baten voor hulp aan Finland bestemd waren. Onder de aanwezigen merkten we op Bur gemeester en Mevrouw Kolff, benevens den Commandant van het Detachement Den Oever. Na een kort openingswoord van den Bur gemeester voor een goed gevulde zaal werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het non-stop programma. De muziekvereeniging ..Apolio" opent dc rij met een drietal muzieknummers, in het teeken van Finland. Hierna kregen wc ver schillende voordrachten van militairen en burgers en mandolineclub „Oost Wieringcn' onder leiding van den heer Jac. Rakker. Laten we volstaan met te zeggen dat het dik in orde was. Dan krijgen we weer zang on voordracht. Verloting en voordrachten volgden en dc Oevereche Orkestvcreeniging. onder leiding van den heer Vrede, besloot dezen avond. De heer C. J. Bosker besloot dezen ultste kend geslaagden avond met ccn hartelijk dankwoord, waarbij spreker tevens mede deelt dat dezen avond ruim f70 heeft opge bracht. Dit bedrag, gevoegd bij hetgeen reeds op Wieringcn is gecollecteerd, cn de baten van een feestavond te Hippolytushoef, heeft Wielingen in. totaal f 1111.37 voor Finland geofferd, PECH. Was de visschershaven aan Den Oever gisteren bijna geheel ijsvrij, heden was alles weer ijs tengevolge van den sterken N.O. wind. We hopen dat de wind weer spoedig gaat draaien. IJSSTRIJD STRIJDT VERDER. De verecniging „IJsstrijd", die zoodra <ie dooi intrad, onmiddellijk weer het geheele Groot-Noordhollandsch Kanaal heeft laten openbreken, heeft haar werk inmiddels krachtig voortgezet. Zij bevorderde n.1. dat inmiddels ook het Langendijker Groente- district, alsmede dc vaarwegen De Kooij— van EwijcksluisAmstelmeer—De Haukes (Haven) en terug naar Kolhorn uit dc ijs- boeien zijn bevrijd, zoodat ook dc Wierin- germcërhoUler "thans weer per schip be reikbaar is. waarmede ongetwijfeld aan handel, industrie en scheepvaart ccn groo- tcn dienst is bewezen. Aan hen, die niet slechts de voordeelen willen genieten van deze uiterst kostbare werkzaamheden maar ook de lasten willen helpen dragen wordt gaarne verwezen naar het bestuur dezer Verceniging (Secretariaat Kcctgacht 13, Alkmaar). EïERVEILING SCHAGEN, 29 Febr. Aangevoerd: 40.000 kipeieren 4.805.65 p. 100 stuks. HELDERSCHE EïERVEILING. 29 Febr. Angevocrd: 19500 kipeieren: 52-*54 Kg. 4—4.60. 55—57 Kg. 4.70-4.90, 58-00 Kg. en 61-63 Kg. 4.905.20, 64-67 Kg. 5.20-5.50, 6872 Kg. 5.70—5.90, 300 eendeieren 5. per 100 stuks. BROEK OP LANGEND!JK, 1 Maart. Aanvoer: 20.300 Ke. uien 3.60—4.60. drie lingen 1.10-1.50. grove 2.50-2.80. 1100 Kg. poen 1.70—2 70, 2500 Kg kroten 2—320, roo- de kool 5.70—7.30, gele kool 4.—, D. witte kool 330—4.10. WARMENHUIZEW 29 Febr. Uien 4.50. roode kool 5.30—7.40. eele kool 4.—, Deensche witte kool 3.50—4.10. Aan voer: G00 Kg. uien, 27.500 Kg. roode kool, 7600 Kg. gele kool, 15.400 Kg. D. witte kool. NOOR DSC.H A RWOIJDE, 1 Maart. Uien 2.603.80. drielingen 1.602. grove 2.50—3, gele nep 1.70. Peen f 1.802.70; kroten f 2.80; roode kool f 5.50—7.—; gele kool f 4—4.10 BOTERNOTEERING EN -HEFFING. De commissienoteering van Nederlandsche boter is heden vastgesteld op 81 cent per Ke. f3 cent lager dan vorige weck.) Het bedrag van de heffing en steunuit-' keering op bdter is. behoudens tusschenfijd- Q"h" wiiziging. voor de week van 29 Febr.- 7 Maart vastgesteld op 80 cent per Kg. (on veranderd). ZONDAG 3 MAART. Ned. Herv. Gemeente. Julianadorp. voorm. 10 uur, Ds. v. Wichen. Huisduinen, geen dienst. Callantsoog. voorm. 9 uur, Ds. J. H. Kro*« Dienst voor militairen en burgers. Herv. Evangelisatie. Wierin"»'^-n. 9,30 uur. Cand. G. J. van do Poll. Bidstond voor het gewas. Extra collecte in alle diensten. Mirtdenmeer. voorm. 9.30 uur. de heer J. Swagerman. Slontdorp. nam. 2 tl.. Cand. G. J. v. d. Poll Wieringerwerf. 's av. Jeugdkring in het Gymnastiekgebouw.

Schager Courant | 1940 | | pagina 3