Een nieuw leven tegemoet HEIIMATIEK Iloor de maag der gaëvacueerden is gezorgd! Heerhuqowaard MAA&I OPGEWEKT MIDDENSTANDSLEVEN De legerfraudes Vrijdag 1 Maart 1940 Tweede blad Acht heerhugowaarders zoeken geluk in het land der duizend mogelijkhe den. In een Amerikaansche courant, de Hammond Times, welke ons van bevriende zijde verstrekt werd, la zen wij het verhaal van de over tocht naar de Vereenigde Staten van Amerika, van een familie uit de Heerhuqowaard. Een groote foto, waarop de heer en mevr. Leegwater Hoogland met hun zes kinderen, was bij dit verhaal opgenomen. De vertaling van dit artikel laten wij hieronder volgen: Vader, moeder en zes kinderen verhuizen naar de V.S.; levens samen met een Higli- landsche familitak. Droomcn van een nieuw levensbegin, in het land ,dat gelijke kansen biedt voor allen, zijn ten laatste werkelijk heid geworden voor een Hollandsch vader jen moeder van zes kinderen. Het gezin kwam in Hammond aan op 1 Jan. uit het verre Hcerhugowaard, Holland, dat 30 mijl van Amsterdam ligt en 4000 miji ;yan Hammond. Is alles waar over Amerika? Verscheidene jaren geleden besloten Klaas Leegwater, 33 j. en zijn vrouw. Trijntje Hoogland, oud 34 jaar (dochter van den be kenden heer J. Hoogland uit Broek op Lan- gendijk Red.) na te vragen, of de won derlijke dingen, die zij over Amerika ge hoord hadden, waar waren. Zij hadden verscheidene betrekkingen in Highland en [Hammond aan wie zij schreven. Hun be trekkingen zijn de welbekende families Zandstra en Van Til. Toen hun Amerikaansche familie alles bevestigde, wat hun verteld was over de vrijheden en de kansen in de V.S., begon nen do jonge huisvader en zijn vrouw te Idroomcn van den dag, waarop zij voet op den Amerikaanschen bodem zouden zetten. Het verlangen van de familie, om naar Amerika te komen, werd bevorderd door dcri heer en mevr. Henrv R. van Til, hun neef en nicht uit Highlnnd. terwijl deze ge durende 19 maanden Heiland bezochten. De Van Tils gingen in 1938 naar Holland om verwanten te bezoeken en Van Til In db gelegenheid te stellen filosofie en theologie te studeeren. Terwijl Van Til de familie hielp om door de administratieve rompslomp van het im- Tnigratiehureau heen te komen, verleende hij den jongen vader tevens zijn hiistand om ontslag te verkrijgen uit den militairen dienst in het Hollandsche leger. Toen Duitschland Polen binnenviel, waardoor een nieuwe wereldoorlog dreigde, gelastte de Hollandsche reee.ering onmiddellijk de mobilisatie van 500.900 man en Leegwater werd ook opgeroepen. Doortocht tusschen de mijnen. Het gezin verliet Holland op de „Volen- dam", een schip van de HollandAmerika- Lijn en na twee weken varen op de hooge zeeën, zig-zag tusschen de miinen door. kwam het schip tenslotte op 1 Tan. aan in Hoboken (New Yersev). De familie reisde meteen door naar het huis van wijlen R. H. Zandstra. Route 1 te Hammond, iuist buiten de grens van Hirhlnnd en bewoont thans 'een gedeelte van de groote boerenwoning Van Charles Zandstra. Mevr. Zandstra, een ,van de eerste inwoners van de streek, was feen zuster van Leegwater's moeder. Leegwaters gezin bestaat uit: Martha ne pen, John acht, Arthur ze«. Martin vier, .Trena drie iaar en Tacoh 18 maanden. Geen van de familie kan een woord En- pelsch spreken, maar allemaal loeren zij vlug de Amerikaansche manieren en ge woonten aan. Verbaasd over Farmland. Leegwater was een eroonfenkweeker in Holland en verwacht, dat hij eenmaal zijn eigen stukje grond bezitten zal, bier in e enstreek. diei beroemd is wegens ziin uien, kool en andere groenten. Hij zei, dat, wat den meesten indruk op hem gemaakt beeft, toen hij op onder zoek uitging, de overvloed van ter rein was geschikt voor het tuin bouwbedrijf. Hij zei, dat iemand zich niet kan voorstellen, hoe ge weldig uitgestrekt Amerika is. als hij niet gewoond heeft in een land, waar de omstandigheden voor het boerenbedrijf beknopte ruimte bie den en iedere duim grond voor den landbouw benut wordt. De heer en mevr. L. verbaasden zich ook Over de groote machines, die dreunen langs hun nieuwe tehuis. Martha. John en Arthur gaan al naar school in Highland en leeren Eneelsch. De familie is verheugd, de veili ge haven te hebben gevonden, waar zij yan gedroomd heeft en zegt. dat zii in 't minst niet toleurcesteld zijn. Hel cenige waar zij spijt over gevoelt is «lat ze meerdere broers en zusters heeft moeten achterlaten. Maar zij hoont, dat de dag niet ver verwijderd is. dat andere leden van hun familie in staat zullen zijn, naar Hammond of Highland te verhuizen. Tot hij zelf een bouwerij kan koopen, zal Leegwater Zandstra helpen, 350 arres (on geveer 140 bunder) grond voor tuinbouw te bewerken. Terwijl de Van Tils in Holland waren werd hun dochter Sandra Wilhelmina, nu 14 maanden oud ,gel>orcn. Zij werd Wilhelmi na gedoopt, naar Hollands Koningin. Gedu rende zijn verblijf in het buitenland en ter wijl hij in Holland studeerde, preekte Van Til in Amsterdam voor reizigers, die de Kngelsche Gereformeerde Kerk wenschten te bezoeken. Hij zal Zondag preeken in Ann Arbor, Michignn. De Van Tils hebben nog een dochter, Elissa Barbara, oud vier jaar. Mevr. Van Til is een zuster van Bartel Zandstra, gemeente-secretaris van High land. Tot zoover het Amerikaansche blad, dat natuurlijk in den onderncminssgeest der Heerhugowaarders een dankbaar stukje copie zag. WJF.R1NGERWA A RD MIDDENSTANDSCONTRIBUTIE VERHOOGD. Het Hoofdbestuur moet óók levenl Vergadering van de Handeldrijvende en Indusirieelc Middcnstandsvereeniging op Donderdagavond in het lokaal van Mevr. Wed. Schenk. Aanwezig 9 leden. Voorzitter de heer C. Rczclmnn; secretaris de heer Jb. Kuiper. Uit het jaarverslag noteerden we, dat het ledental (33) stationnair is gebleven. Door de mobilisatie is de St. Nicoluas-attractic niet doorgegaan. De rekening van den penningmeester, na gezien door do heeren Kr. Rezclman en K. Kruiten, werd in orde bevonden. Ontvang sten met inbegrip van f 33.0*2 saldo vorig jaar hadden bedragen f 135,02; uitgaven f85.65. batig saldo f49.37 Als bestuursleden moesten periodiek af treden de heeren P. Marrees en G. van Zooncn. Eerstgenoemde, penningmeester, werd herkozen, terwijl in plaats van den heer Van Zoonen niet herkiesbaar, de heer C. Bakker Gz. werd gekozen. Eenigc ingekomen stukken weiden na ampele bespreking voor kennisgeving aan genomen. Noodgedwongen moet het bestuur voor stellen de contributie te verhoogen tot f 4.- Aan het hoofdbestuur moet f2.50 per lid worden afgedragen, zoodat er voor de af- deeling bijna niets overblijft. Een paar leden vinden de afdracht van f2.50 aan het Hoofdbestuur tamelijk hoog. Voorzitter zeide, dat dit bedrag wel noo- dig zal zijn en deelde verder mede. dat de meeste afdeclingen een hoogere contributie hebben. Ten slotte werd besloten de contributie tot f-i te verhoogen. Een voorstel om het in tweeën te innen werd goedgevonden. Rondvraag nihil, waarna sluiting. ANNA PAULOWNA LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: N. de Bruin—Slikker en doch ter van Winkel; Joh. van der Zon van Wie- ringenneer; mej. A. van Vliet van Rotter dam; Joh. A. van Vliet van Den Helder. Vertrokken: W. Huiberts en gezin naar Haarlem; mej. I. J. van der Vaart naar Wie- ringerwaard; VV. Vorstman naar Ned. Indië; P. L. J. van Herpen en gezin naar Schijn- del; D. C. Wit en gezin, naar Winkel; A. J. van Nuland naar Spanbroek; K. Groet en echtg. naar Wieringerwaard. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmus Hcndrikus. zoon van Joh. P. de Goede en A. A. Timmer; Geer- truida Dieuwertje, dochter van C. P. Schab- bing en A. J. de Wilde Moor: Cornclis. zoon van H. van Bostelen en S. 11. Horsman; Gommert Nanne, zoon van J. J. Wisse en N. K. Slikker; Cornelis, zoon van N. van dei- Bent en G. Groen. Ondertrouwd: W. Raap en A. Bccht. Getrouwd: P. R. Raedts en E. M. Mrakic. Overleden: J. Kalter. oud 71 jaren. POLITIE. Gevonden: Rijwielplaatje; 4-klcurenpot- lood; kinderhandschoen, dameshocdje. COLLECTE. De extra-nationale collecte voor het Ned. Roode Kruis heeft hier flUS.OS^ opgebracht. Pas op voor de m van Maart de maand met de negen zomersche dagen maar voor de rest wisselvallig en Siberisch guur de maand voor Uwe Rheu- malische Pijnen. Daarom, neem nu Kru- schcn Salts. Om uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die Uw pijnen verwek ken en de oorzaak zijn van al Uw leed. Ken dankbare dochter schrijft: „Mijn vader gebruikt nu al een paar jaar Kruschen Salts, en hij wil ze voor niets ter wereld missen. Vroeger liep hij compleet krom van de Rheumatische pijn. Hij probeerde alles wat hem aangeraden werd, zonder ecnig resultaat... Totdat Kruschen een nieuw mensch van hem maakte en hij is toch bijna 70 jaar..." Mevr. F. G. Ook U zal Kruschen goed doen! Krusehen's aansporen de werking op Uw lever, nieren en ingewan den maakt deze organen weer jeugdig en actief. Ze gaan krachtiger werken en rei nigen zoodoende Uw bloed van de pijnver- wekkende zuren, die zich nu nphonpen in spieren en spierweefsels en gewrichten. Koop vandaag een fiesch Kruschen en be gin dadelijk Uw verlossende kuur! Kruschen Salts is verkrijg!), bij apoth. en drug. a f0.40, f0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabr.; K. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland). Opger. 1756. VOEDSELVOORZIENING VERZEKERD. AARDAPPELEN, VLEESCH, MELK EN GROENTEN GENOEG1 Een vraagstuk op zich zelf bij een evacuatie op groote schaal is dat der voedselvoorziening van de ge- evacueerden. De bevolkingsvermeer dering in de vluchtoorden zal gemid deld ongeveer 10 pet. bedragen van de reeds aanwezige bevolking, doch in sommige gemeenten zal er sprake zijn van een toename tot 70 en 80 pet., in een enkel geval zelfs lot 100 pet. Het Rijksbureau Voedsel voorziening heeft echter gezorgd, dat de vluchtelingen niet te kort zullen komen en zelfs de voedsel- verstrekking ook gedurende de eer ste moeilijke dagen na een eventu eel? ontruiming, zonder al tc groote hindernissen. vejjtakerd is. Aardappelen, brood en boter. In het algemeen hebben de bakkers een paar weken voorraad bloem en meel. zoodat zelfs bij een totale verdubbeling van het inwonerstal in een gemeente toch altijd nog voor de eisen bevolking vermeerderd met de geëvacueerden een week voorraad aan wezig is voor he» bakken van htood. Niet temin wordt voorbereid om op het eerste sein bloem en meel te zenden van bepaalde depots uit naar de betrokken gemeente. De Xcderlandsrhe Meelcentrale regelt dit en zorgt er ook voor. dat in die gedeelten des lands waar de voorraden terug waren geloo- pen. de voorraden eroot genoeg zullen zijn om ook de geëvacueerde bevolking te voe den. Zooals h«kend is heeft de regeering groote hoeveelheden aardappelen aange kocht cn opgeslagen om in de mooiliike maanden ton aanzien van de aardannelvoor ziening in do groote steden gedekt te zijn. Men heeft ook t'»d*»ns de vorstperiode hier van kunnen profiteeren. Voor de voorziening met boter en marga rine behoeft geen zorg te bestaan. Waar zulks noodig is. wordt overgegaan tot een nermanente vergrooting van de regionale voorraden consumptlevettcn. DAT IS DE DUITSCHE BOCHT. ONUITPUTTELIJK MIJNEN- ARSENAAL. Dagelijks vallen er talrijke slachtoffers onder de onschuldige koopvaarders, die de zeeën bevaren; en helaas bevinden zich daaronder ook Ncderlandsche schepen. De zer dagen heeft onze koopvaardij weder verschillende verliezen geleden, welke op rekening moeten worden gesteld van den verraderlijken vijand op zee: de mijn. De „Duitsche Bocht" is reeds het voorwerp geweest van verschillende aanvallen van Engclsche zijde. Daar dit de plaats is, vanwaar de Duit sche zeestrijdkrachten uitvaren, is men er van Duitsche zijde natuur lijk op bedacht, om voor een goede flankvcrzekering zorg te dragen. Deze bestaat uit een mijnenveld, dat men in Duitschland aanduidt onder den naam van „Westwal dei- zee". Een uitgebreid mijncnarscnaal zorgt voor den noodigen voorraad. Drijvende mijn wordt na het demontoeren aan boord genomen. Goed verborgen voor het oog der vliegers. Goed verborgen voor het oog der vliegers liggen de werkplaatsen over de wijde vlakte verspreid. Onder meters dikke lagen aarde en beton bevinden zich de gewelven, welke de Duitsche zeemacht voorzien van deze zeemonsters. Onnoodig te zeggen, dat alle toegangswegen streng bewaakt worden en het bijna hovcnmen?chelijke moeite kost, om tot deze kelders te kunnen doordringen. Bij oen rondgang door de groote. gepant serde hallen kan men zich er een denkbeeld van vormen, hoe alles in zijn werk gaat Vap buiten is aan de mijnen niet veel te zien. Op een groot ijzeren toestel, het mijp- anker. ligt een nog grootcre ijzeren bal, de eigenlijke mijn. In liet anker bevindt zich een opgerolde kabel, die om een trommel is gewonden. Een paar haken, die na het uit werpen van dc mijn vanzelf loslaten, ver binden de mijn aan liet anker. In de mijn bevinden zich de ontplofbare stoffen; voor dat zij in zee wordt geworpen, worden op de mijn dc bekende looden uitsteeksels (de z.g. voelhorens) aangebracht, die ze tot ont ploffing brengen, zoodra ze met een hard voorwerp in aanraking komen. Vleesch genoeg. De vleeschpositie is van dien aard. dat eveneens de vleeschvoorzienimr van de ge- evacueerde bevolking verzekerd is. Boven dien zijn door het departement van Sociale Zaken in een groot aantal Xedcrlandsche geme-Miten husjes vleesch ongeslagen, en beschikt ook de Ncderlandsche Veehouderij Centrale zelf over een voorraad blikvleesch. alsodk over zoodanige voorraden varkens- vleesch en spek, dal terstond in een extra- behoefte kan worden voorzien. Ook de mclkvoorziening is verzekerd. Maatregelen worden ge*roffen, dat ook de voorziening van suiker, koffie, thee. gist. e.d. voor de geëvacueerde bevolking gewaar borgd is. Als geheel gezien (eroene erwten, bruine- witte boonen) behoeft voor peulvruchten geen enkele zorg fe bestaan. Groenten zijn in zeer ruime mnte aanwezig. *erwiiK gelei op de groote voorraden van dit product, geen mooMijkheden te wachten zijn wat rijst betreft. Overigens is het een kwestie van organisatie van een snel vervoer, waarvoor dan ook in samenwerking met den Etappen- en Verkeersdienst auto's beschikbaar moeten worden gehouden, opdat naar die plaatsen waar een tekort zou dreigen. het benoodigde kan worden verzonden. ANNA PAULOWNA Vruchtbare vergadering. Dc Handeldrijvende- en Industrieele Mid dcnstandsvereeniging „Anna Paulowna" vergaderde Woensdagavond in dc „Vlas- en Korenbeurs". De heer C. Kaan schetste in zijn openings woord de bijzondere omstandigheden waar onder deze vergadering gehouden werd. Geen attracties meer. De notulen van dc samen met dc Hanze- afdeeling gehouden vergadering, welke ge lezen werden door den lieer Dc Nijs. gaven den heer Molenaar aanleiding te vragen, hoe het mogelijk was. dat ei- kort geleden toch een paar, door middenstanders georga niseerde cabaret-avonden zijn gehouden. De heer Meeldijk lichtte toe. dat deze avon den door moesten gaan. omdat zij een ge volg waren van het uitgeven van bonnen vóór genoemde vergadering werd gehouden. Dc commissie, die zou trachten liet daar heen te leiden, dat men algemeen de mid denstands-attracties in <|en ban zou doen. is een paar maal bijeen geweest, deelde dc heer Meeldijk verder mede. De mobilisatie heeft gemaakt, dat men niet verder hoofde te werken. Men denkt er thans niet aan at tracties te verzinnen. Moet de kermis op een anderen tijd gesteld worden? De driedaagsche Polderschc kermis begint den vierden Zondag in Juli. de Wieringer kermis op den laatsten Donderdag van die maand. Dit jaar zal dan echter de Wierin ger kermis van 26 tot en met 29 Juli cn de Polder-kermis van 28 tot en met 30 Juli zijn, zoodat er twee kermisdagen samen vallen. Het gemeentebestuur verzocht de midden standsver. te overwegen, of dit aanleiding kon zijn te trachten het daarheen tc leiden, dat de kermis op andere data wordt gesteld. Dc heer Zon deelde mede. dat hij over deze kwestie reeds contact had met Wielingen. Men scheen daar geen kans te zien de kermis te ver stellen. Onze kermis, zoo betoogde de heer .Jonker, is juist vóórd en oogsttijd en na het bollen- pellen. Een week eerder is het Oudesluizcr kermis. Het verdient dus geen aanbeveling hier te verstellen. Hij stelde dus voor. Wie» ringen te bewegen, de kermis daar 'n we later tc stellen en als dat niet lukt. aan he. gemeentebestuur te adviseoren hier dan toch maar geen verandering in den datum te brengen. Aldus werd besloten. Het poffen. Van het Dep Den Helder \an dc Mij. voor Handel cn Nijverheid, was een schrij ven ingekomen betreffende de levering op crcdiet. Gevraagd werd o.a. welke maatrege len hier genomen waren om dit euvel 1c be strijden. Voorzitter lichtte over het op een bctr. vergadering liesprokene in cn merkte op. dat het voor buitenstaanders zoo'n makke tijkc zaak lijkt te zeegen: „We leveren al leen a contant" maar in de praktijk val» dat en,vooral op het platteland niet mee. Besloten werd aan Den Helder tc vra gen nogmaals een vergadering over dit on derwerp te houden. Levering aan de militairen. De bond vroeg inlichtingen over mogelijk voorkomende gevallen van voorbij gaan der plaatselijke middenstanders bij leveranties aan de militairen. Men meende ter vergade ring. dat dit hier voor enkele zaken wel voorkwam. De secretaris zal. als hem gevallen tor kennis worden gebracht, daarvan mcdedce- Ijng aan het hoofdbestuur doen. Ecu enkel lid zag gaarne dc inschrijvingen voor leve ring opengesteld voor allen in Anna Pau lowna. Het schijnt dat alleen Brcczanders daartoe in dc gelegenheid worden gesteld. Gewezen werd op het feit. dat ook in schrijving is geopend voor de levering van melk. terwijl tocli voor dit product van hoo eerhand een minimumprijs is vastgesteld, zoodat men dus, als toch voor een la ge ren prijs wordt ingeschreven en geleverd, in conflict komt met de daarop bestaande con trole. Prijsopdrijving en Hamsterwet. In samenwerking met de Hanze is uit de plaatselijke middenstanders een commissie gevormd, in de hoop. dat haar advies ge vraagd zal worden, als de politic meent een geval van overtreding der Prijsopdrijving- cn Hamsterwet 1939 te constateeren. Men heeft over deze zaak reeds een be spreking gehad met den burgemeester. Voor zoover bekend, is hier geen enkel geval voorgekomen. I)e heeren P. Harder en B. Zon werden vervolgens ais bestuursleden herkozen en de heer II. Voorthuizen als zoodanig benoemd. Rondvraag. Dc laatste merkte bij de rondvraag op. dat de góederen voor den B steun, naar het schijnt op slechts een heel enkele uilzonde ring na. niet zijn gekocht bil den plaatselij ken middenstand. Verstrekte, maar niet pas sende kleeding moet nu vermaakt worden, doch zou als ze hier was gekocht, geruild kunnen worden. De heer Kaan dankte het afgetreden be stuurslid. den heer D. de Graaf, voor het geen hij in het belang der verecuiging deed cn sloot daarop de vergadering. Om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn zullen, ook z.g. voedseltransporten Cn.i. auto's met bróód, vetten, enz.) gereed gehouden worden, welke van het eerste noeenblik van dc evacuatie af eereed staan om daarheen gezonden te worden waar bv. een groep vluchtelingen gestrand is. Controle bij de Intendance ver scherpt. De fraudes, gepleegd bij de militaire be voorrading. hebben ertoe geleid, dat de con trole hij de Intendance op effectieve wijze is verscherpt. Naar men ons van genoemde zijde meedeelde heeft de snelheid, waarmee het gemobiliseerde leger van alles moest worden voorzien en het hetrekkelijk-gerin- ec personeel, dat aanvankelijk voor een en ander beschikbaar was. geleid tot liet schen ken van een blijkbaar tc groote mate van vertrouwen, hoewel nten pijnlijk verrast was door de sluwe wijze, waarop van dat vertrouwen misbruik werd gemaakt. Met kracht wenschte de Intendance leiding tegen te spreken, dat de on geregeldheden door de politie ont dekt zouden ziin. zooals wel beweerd wordt. De zaak is namelijk, dat de militaire controle geheel zelfstandig de euveldaden der fraudeurs heeft achterhaald en eerst politic-bijstand verzocht, toen deze noodig was voor liet betreden van particuliere wo ningen. De controle op de militaire bevoorrading heeft dus goed gewerkt en aangezien die thans nog zeer verscherpt wordt is vrees voor nieuwe onaangename verrassingen niet gewettigd. „Men kan gerust zijn", aldus ver zekerde de Itendance-leiding met alle stel ligheid. De Duifschers slechts overdag boven ons land En de Engclschcn V nachts Nationaliteit der schenders van ons rechtsgebied moeilijk vast te stellen. Va u Duitsche zijde worden sedert een leen tijd berichten verspreid over schendingen van onze neutraliteit door Britsche vliegtui gen, welke des nachts over ons land zou den vliegen. Andermaal wordt er daarom van bevoegde zijde op gewezen, dat de natio naliteit van vreemde vliegtuigen des nachts zelden kan worden vastgesteld. Dit kan toch alleen geschieden door beschijning met zoeklicht, doch hetzij 't wolkendek 'tzij dc zeer groote vlieghoogte, welke ook het modernste zoeklicht niet meer hereiken kan. onttrek ken de vliegtuigen meestal aan herkenning Zou men moeten uitsluiten, gelijk van Duit sche Zijde gesuggereerd wordt, dat zich on der de vliegtuigen van vreemde nationali teit, welke des nachts hoven Nederland ge signaleerd worden, ook Duitsche toestellen bevinden, dan zou zich de vraag voordoen, waarom Duitsche vliegtuigen alleen bij daglicht boven ons grondgebied zijn ver schenen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5