veilingen GROENTEN Langendijker Omgeving Uit Alkmaar Dinsdag 5 Maart 1940 Tweede blad Moeilijkheden voor aanvoer spelen geen rol meer toch is de toe stand aan de veiling er niet beter op geworden de export laat te wenschen over er is te weinig vraag uit het buitenland de win ter stelt teleur causaal verband is anders dan vroeger Dvitseh- land betrok niet zoo veel en be talingsverkeer is anders geregeld de consenten zijn weer op en men wacht nu weer op de verstrek king van nieuwe en op de resul taten van handelsbesprekingen tus- schen ons land en Duitschland moge het clearingsverdrag worden gecontinueerd ook geen afzetge bied in andere landen tv vinden nog geen aardappelhandel aan de veiling aanvoer roode kool wordt minder prijs is evenwel iets lager met de gele kool ging het heel slecht er blijft veel on verkocht en de voorraad hoopt zich dus op ook Deensche witte kool draait gedeeltelijk door en de prijzen zijn te laag uienprij- zen loopen sterk achteruit vorst- schade geringe aanvoer en iels lager prijzen voor peen en bieten. De zaken aan onze groenteveilingen gaan Blies behalve naar wensch en de hoofdoor zaak daarvan is, dat het mangelt aan den zoo zeer gewenscht en export. Hetzij het vriest, hetzij het dooit, als er geen uitvoer van stapelproducten van beteckenis is, dan Joopt het mis. Had men vroeger met wiskundige zekerheid kunnen voorspellen, dat Duitschland, bij een winter als. we nu achter den rug hebben, in groo- te hoeveelheden onze kool zou im- portccren en dat de vraag door den oorlogstoestand, waarbij het toch vooral ook op een goede voedselvoor ziening aankomt, nog zou toenemen, deze gang van zaken blijkt nu niet meer de natuurlijke te zijn. Het betalingsverkeer met Duitschland is nu anders geregeld en dit wordt nu de ba sis, waarop do uitvoermogelijkheden voor een belangrijk deel berusten. Dat het de laatste paar weken zoo slecht gaat. moet, naar men ons uit handelskringen verzeker de, worden toegeschreven aan de omstan digheid, (lat de consenten voor Februari op waren. Men wacht nu weer op het afge ven van nieuwe consenten en als die er zijn, kan de uitvoer weer tot normale pro porties worden opgevoerd. W«e wachten dus weer af, evenals we afwachten de resulta ten van de handelsbesprekingen tusschen Duitschland en Nederland, die deze week ziin aangevangen. Verwacht wordt, dnt hier bij vooral aan de orde zal komen het al- of niet-handhaven van de clearing, daar het Ned.Duitsche clcaringverdrag op 31 Maart afloopt, Voor den Nederlandschen tuinbouw zal het vnn het grootste belang zijn, dat dit clearingverdrag zal worden gecontinueerd, en zelfs noodzakelijk, zoo lang Duitschland zelf de Devisenbewirtschaf tung handhaaft. Met minder belangstelling zou de Nederlandsche tuinbouw den gang van zaken in deze volgen, als de mogelijk heid aanwezig was, in andere landen afzet gebied te verkrijgen. Doch, hoe veel moeite men zich daarvoor al getroostte in normale tijden, het resultaat was niet grooter. Des te minder kan men dan ook gunstig resul taat verwachten in deze tijden, waarin het handelsverkeer tusschen de verschillende landen al moeilijker wordt en het autar Jtisch streven nog wordt aangewakkerd. Met den handel in aardappelen ging het Siog onderhandsch. De prijzen bleven vrij ctationnair met een geringe neiging tot Stijgen. Roode kool kwam er minder dan de vori- |ge week. Van dit artikel is al heel wat ge ruimd, dank zij de bevredigende vraag en de daarmee verband houdende prijzen. In Aotaal worden 60 spoorwagens aangevoerd, Hvaarvan ongeveer dubbel zooveel aan de veiling te Noordscharwoude dan aan cTie te Broek. De prijzen waren iets lager dan de vorige week. Aanvankelijk sloten ze zich daaraan nog vrijwel aan, doch later zan ten ze nog iets in. In het begin kan ^yoor het eerste soort klein goed nog van f 7.50 J 7.80 worden gemaakt, doch later kwamen de maximum bestede prijzen nauwelijks hooger dan tot f 7.30. Voor Jwecde soort, grovere sorteering werd f 5.50f 5.80 be taald, kleinere brachten f 0.80 a f 1.meer pp. De afgeloopen week bracht voor de be zitters van gele kool weer teleurstelling. Men schrijft nu reeds Maart en nog is er een betrekkelijk klein gedeelte afgezet en tegen prijzen, die maar oeilijk loonend kunnen worden genoemd. Er is nog zeer weinig vraag naar dit artikel, maar de tuinders, die nog met een belangrijk kwan tum zitten, willen er wel af. vooral ook. daar weldra het akkerwerk veel arbeid zal eischen. Er wordt dus naar verhouding van de voorraden aangeboden, doch de koop lieden hebben maar zeer weinig kooporders. Er wordt dus weinig verhandeld. En aan gezien de Ned. Groenten- en I* ruitcentrale de doorgedraaide kool niet meer voor vee- yoer of ter vernietiging inneemt, wordt het aanbod al grooter. Gelukkig nog maar. dat de tuinders ze niet aanvoeren, doch ze bij omschrijving aanbieden, zoodat de arbeid aiiet nutteloos wordt besteed. Het resultaat ligt met dat al voor de hand: wat verkocht wordt brengt f 4 of 1 a 2 dubbeltjes meer op. Ook op het verloop der markt met de Deensche witte kool valt piet te roemen- Het mankeert nog altijd aan de noodige vraag. Het gevolg ervan is ook hierbij dat er zeer veel partijen doordraaien. De prijzen, die maar nauwe lijks redelijk konden worden genoemd, aijn nog iets tcruggeloopen, zoodat de no- teeringén tusschen de f 3.50 en f 4.10 la gen, waarbij het kleingoed van de eerste kwaliteit de hoogste prijs maakte. Voor de tuurkoolfaluieken werd nog wat gekocht. De grootste aanvoer van uien vond plaats aan de Broeker veiling. Vele par tijen hebben van de vorst geleden, de zwak- Weinig vraag nit bet bnitenland ke uien natuurlijk het meeat. Er zijn er, die maar weinig leverbaars overhouden Bo vendien liepen de prijzen alweer achteruit. Gewone gele uien bracht aanvankelijk nog f 4.30—5.70 op, doch liepen nog vrij sterk in prijs terug, zoodat Vrijdng aan de Broe ker veiling nog slechts f 3.604.00 en tc Noordscharwoude f 2.603.80 werd betaald. Grove uien deden het nog slechter in het begin deden ze f 33.70, later f 2.503. Drie lingen worden tegen een zeer zacht prijsje van f 1.502.10 verkocht en nep voor f 1.70 1.80. Zelfs de peen toonde in de afgeloo pen weck neiging tot dalen. Waren de vo rige week voor de mooie groote nog prijzen voorgekomen van f 3.50—3.80, deze week was een prijs van f 3.al hoog. De kleine sorteering werd voor f 1.10—1.80 verkocht. Gemiddeld was de prijs wel 40 a 60 cent lager. Bieten kwamen er maar weinig. De prijs van de bieten was ook dalende, doch in lichte mate: voor de mooiste werd f 3 3.20 a 3.50. soms 3.so besteed. Minder ge wilde brachten f 1.101.60 tot f 2 op. Er werden 20.320.000 Kg. tuinbouwproduc ten voor f 1.945.000 in <le Januarimaand van 1030 uitgevoerd en 30.558.000 Kg. voor f 1.377.000 in diezelfde maand van 1910. Dat heteckcnt dus een stijging van onge veer 4 pet. naar het gewicht, doch een ach teruitgang van 19 pet. naar de waarde. In- tusschen zijn de uitvoercijfers honger dan in de Januarimaand van 1031 t.m. 1037 voor wat de waarde betreft en van 1035-1930 wat de hoeveelheid aangaat. In 1938 bedroeg de uitvoerwaarde nog f 2-317.000 en de hoeveel» heid 24.512.000 Kg. Wat nu den uitvoer van de Langendijker producten betreft, is er eenige vooruitgang te constateeren. De strenge vorstperiode hcegt ongetwijfeld de verbetering teweeg go bracht. De uitvoer naar Duitschland heeft, dank zij de beschikbaar zijnde consenten, eon goed figuur gemaakt. Immers, bedroog de export in Januari 1939 maar 3.716.000 Kg. met een uitvoerwaarde van f 298.000. in diezelfde maand van 1010 waren deze cijfers 7.115.000 Kg. en f 418.000. Dit he'ee- kent dus een stijging van 00 pet. naar het gewicht en 40 pet. naar de waarde. Met den uitvoer naar Engeland ging het minder goed. Ofschoon de hoeveelheid uit gevoerde producten weinig daalde van 18365.000 Kg. in Jan. 1930 tot 18.15* 000 Ke in Jan. 1910 zakte de waarde van f 1.215.000 tot f 881.000. Als men hierbij in oogenschouw neemt, dat alleen aan uien 17S13.000 Kg. voor f 823.000 naar Engeland werd uitgevoerd, dan volgt daaruit dat de uitvoer van versche groenten weinig te beteekenen had. Alleen wat roode kool ging er naar toe. De gedaalde waarde moet hoofdzakelijk op rekening van de lagere uienprijzen worden gesteld. België maakte weer een bedroevend fi guur. Dc uitvoer liep achteruit van 5.311.000 Kg. voor f 281.000 tot 3.219.000 Kg. voor f 151.000. De Langendijker producten kwa men er het slechtst af. Witte 'kool daalde van Ï.OIS.OOO Kg. voor f 35.000 tot 718.000 Kg. voor f 27.000, Savoye (gele) kool liep achteruit van 167.000 Kg. voor f 8000 tot nihil, en roode kool van 1.442.000 Kg. voor f 67.000 tot 971.000 Kg. voor f 53.000. Ook was de uitvoer van uien aclücruiteaand en wel van 1.696.000 Kg. voor f 93.000 tot 955.000 Kg. voor f 30.000. ^Zwitserland hield zich beier. De export steeg van 878.000 Ke. voor f 30 060 tot 1.605.000 Kg. ter waarde van f 97.000. Aan gele kool werd 171.000 Kg. voor f 20.000 uitgevoerd tegen het vorige jaar in Janu ari 220.000 Ke. voor f 10.000. Voor roode kool waren die cijfers rosp. 198.000 Ke. voor f 31.000 en 538.000 Ke. voor f 18.000, en voor witte 513.000 Ke. voor f 21.000 en 281.000 Ke voor f 9000. In totaal werd aan witte en gele kool in .Tan. 1010 in totaal uitgevoerd 4.188.000 Kg. voor f 107.000 tegen 3.561.000 Kg. voor f 156.000 in de overeenkomstige maand van 1930. <i i. dus een vermeerdering van onge veer 26 pet. naar gewicht en waarde. De exnort van roode kool nam toe van 3.532.000 Kg. voor f 168*.000 tot 3 753.000 Kg. voor f 239 000. waf overeenkomt met een toename van fi pet. naar het gewicht en 42n ct. naar de waarde. De exportcöfers van uien hebben we t.z.t. reeds vermeld. Slecht ging het met de export van peen. wat vooral on rekening van het desbetref- fen invoerverbod In Engeland komt. Aan zuurkool werd in totaal 500 Kg. voor f 5000 uitgevoerd tegen 51.000 Kg. voor f 1000 in Januari 1939. Naar de Ver. Staten gingen 12.000 Kg., naar Engeland 14.000 Kg. Uit onze LANUENUUK CONTRACTTEELT WARMOEZERIJ- GEWASSEN. Geen contractteelt sluitkool. meer voor Het Dagelijksch Bestuur der Ned. Groen ten- en Fruitcentralc heeft regelen vast gesteld, waaronder het administratief vei len en het contractecren van warmoezerij- gowassen is toegestaan voor het jaar 1010. Zij wijken niet veel af van die van het vorige jaar: alleen zijn enkele voorwaarden geheel gewijzigd. Zoo mag de contractprijs niet lager zijn dan de op den dag der afle vering geldende minimumprijs. De mini mumprijzen voor de betreffende producten zijn echter nog niet vastgesteld, weshalve bij het afsluiten van contracten hiermee rekening behoort te worden gehouden. Van betcekcnis is ook de bepaling, dat de ver gunning tot administratief veilen ten allen tijde kan worden ingetrokken, waardoor bet gesloten contract zijn waarde verliest. Dit geschiedt, wanneer geoordeeld wordt, dat de gecontracteerde producten voor de. versche consumptie behooren te worden beschikbaar gesteld, dit in verband met eventueele moeilijkheden voor de voedsel voorziening. De regeling sluit zich ook aan hij die van 1030 voor wat dc uitsluiting van de sluit kool betreft, daar ook nu de toestemming, die wordt verleend tot het administratief veilen van op rontrnrt geteelde warmocze- riigewassen, niet geldt t.a.v de sluitkool. Dit heeft in hoofdzaak betrekking on de witte kool, daar practisch contracteelt van roode on gele kool met verwerkers niet voorkomt. Naar wordt vernomen zullen thans, in tegenstelling met 1030. toen nis overgang nog eenige soepelheid werd be tracht. geen uitzonderingen meer worden toegestaan en zal alle kool op de veilingen moeten worden gekocht. TUINBOUWVF.RLOVEN GEWENSCHT EN NOODZAKELIJK. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen. met de 4 Land- en tuinbouw organisaties. heeft zich met een verzoek schrift tot den Minister van Defensie ge wend ten doel hebbende, te willen bevorde ren, dat in dc komende weken aan tuin ders en tuinder«zoons on zoo ruim mogelijke schaal zakenverlof wordt verleend. Wan neer er voor de werkzaamheden in den tuinbouw niet voldoende geschoolde krach ten be«chikhaar komen, aldus wordt be toogd. zou dit op eon ramp voor onze voed selvoorziening uitloopen Door de langdurige vorstperiode moet zeer veel arbeid in kor ten tijd worden verricht. Het tuinbouwbe drijf eiseht in de komende maanden alle zorg. vakkennis en oplettendheid van den kweeker. Van een goeden opzet der cultu res hangt zoo heel veel af voor den oogst, dat het heslist noodazkclijk Is, dat de ge mobiliseerde tuinders in de komende maanden in de gelegenheid ziin. de meest noodzakelijke leidende werkzaamheden in het bedriif zelf ter hand te nemen. Mot deze motivcering zullen de Langen dijker tiiinder« het volkomen eens ziin. Hef is ons bekend, dnt verschillende tuin ders en fuinderszoons uit dit tuinbouw^ district reeds een verzoek om tuinhouwver- lof bij den Minister hebben ingediend. ZUIDSCHARWOUDE. ALWEER EEN TENTOONSTELLING VAN HANDWERKEN. Nadat de vrouwenclub W.O.L. te Noord- scherwoude een tentoonstelling van nuttige en fraaie handwerken beeft gehouden, zal eenzelfde club te Zuidsoharwoude. T.O.N.E. 6,1.110., betzelfde doen in baar clublokaal in De Witte Roos. De tentoonstelling zal 3 dagen duren, en belpoft heel wat belang wekkends te bewonderen te geven. RA RSINGERHORN „VISCHLUST". Zaterdag hield de Hengelsportvereeniging „Vischlust" haar jaarlijksrhen feestavond voor leden met hunne dames. Het programma, uitgevoerd door eigen krachten, viel zeer in den smaak van de aanwezigen, gezien het applaus, dat dc medcspelerwien ten deel viel. De hoofdscho'c! van het welvoorziene programma was het tooncelstuk „De wachter", dat het grootste gedeelte van den avond vulde en naar omstandigheden, gezien de kleine tooneelruimte. zeer be hoorlijk werd voorgedragen. De spe'ers hebben hun hestje beentje voorgezet, hier in bijgestaan door de bekwame leiding van den heer Sluis. Ook hef kluchtspel „Een half uurtje on het Raadhuis" oogstte veel «ucces. Ter af wisseling werden eenige liedjes en voor drachten, betrekking hehhende op de hen gelsport. uitgevoerd. Aardige voorvallen uit het vereeniginesteven van het afgeloopen janr passeerden hier de revue. Al met al hepft „Vischlust" haar leden een prachtavond aangeboden, waarop de vprppniaring met voldoening kan terugzien. De nieuwe dag wa« reeds aangebroken, toen voorzitter van Stipriaan zijn slot woord sprak. Aangemoedigd door het succes is ..Visch- lust" voornemens dit programma te herha len op Zaterdag a s. voor niet-leden. ARBEIDSBEMIDDELING. Bij het agentschap der arbeidsbemidde ling alhier staan 97 arbeiders als werk zoekende ingeschreven. K O LH O RN. RECTIFICATIE. Werd in het no. van Vrijdag J.l. ver meld. dat mevr. de wed. G. Wit haar krui denierswiukel had overgedaan. than« blijkt dat dit op een abuis berust en wij herroepen dit bericht dan ook bij deze. HET NOORDHOLLANDSCH GROOT YORKSHIRE VARKENSSTAMBOEK. Bovenstaande verecniging hield haar jaar vergadering onder leiding van den heer J. B. van Kampen te Spierdijk, in het Gulden Vlies te Alkmaar. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Sijp te Alkmaar, hebben wij 't volgende ontleend: Het ledental vermeerderde van 640 tot 753. Bovendien hebben zich tegen 1 Jan. 1910 nog 26 personen als lid aangemeld. Voor stationneering van goed mannelijk fokmateriaal werden bij de leden 50 jonge beeren gekócht voor totaal f 3061.10. Ingej schreven werden in 1939 110 beeren. 3S5 zeugen en 2707 biggen. Het was jamer, dat de Selectiemesterij wegens de pestziekte geheel gesloten moest worden. Het percen tage premiewaardige loomen was 63.6 In vroegere jaren was dit achtereenvolgens: 38,2; 43.7; 56.1 en 63.2. Ter bevordering van het koopen van prima mannelijk fokmateriaal werden 70 premiën a f 7.50 toegekend. Met de verschillende plaatselijke tentoon stellingsbest uren werd ter bevordering van zoo belangrijk mogelijke varkensexpo sities zooveel mogelijk samengewerkt. Ook tengevolge van de heerschende var kensziekte was het aantal inzendingen kleiner dan andere jaren. De kwaliteit van het gebodene vergoedde echter veel, zoodat zij niettemin zeer geslaagd kunnen heeten. De rekening, sluitende op een bedrag van f ISI8O.8514 werd op voorstel van de finanrieele commissie bij monde van den heer W. Kecsom te Nieuwe Niedorp, goed gekeurd. Tot bestuurslid werd ter vervanging van den heer D. Schoen te Benningbroek. die periodiek moest aftreden en niet herkies baar was. gekozen de heer W. Davids uit de Purmer. Tot leden der financleele commissie voor de rekening 1910 en de begrooting 1941 werden gekozen de heeren C Laan Dz. te Berkhout. C Oudhuis Dz. te Monniken dam. F. van Saa«e tp Schermerhorn en H. Sehrooder Dz. te Oude Niedorp. De heer Ir. L. de Vries, Rijksveeteeltcon- sulent voor Noordholland te Alkmaar, hield een inleiding over Organisatie Varkensfok- dafen in Noordholland. Teneinde aan het doel te kunnen beant woorden. moet echter het aantal inzendin gen voldoende zijn. Eerst dan zijn zij voor de fokkers leerzaam. Teneinde een zoo al gemeen mogelijke deelname te bevorderen, zou spr. in overleg met de plaatselijke ten- toonstellingsbesturen een zoodanige rege ling willen bevorderen, die ook alle plaat selijke tentoonstellingen ten goede komen. Iedere fokker zal dan slechts op twee tentoonstellingen kunnen inzenden en het zal niet meer mogelijk zijn, dat enkele beste dieren overal de prijzen halen waar door andere dieren thuis blijven. Na enkele bpsprekingen ging de verga dering met het voorgestelde accoord. De bpgrooting. sluitend op een bedrag van f 15S12.werd vastgesteld, zooals zij door het Bestuur was voorgesteld. HET TEXELSCH SCHAPENSTAMBOEK IN NOORDHOLLAND. In de jaarvergadering van bovengenoemd Stamboek, die onder leiding van den heer R. L. Waiboer uit Anna Paulowna te Alk maar werd gehouden, Is o.m. medegedeeld, dat ram F 1541 van H. van Hoorn te Wie- ringerwaard preferent is verklaard. Aan het jaarverslag hebben wij ontleend, dat in 1939 het ledental steeg tot 375. In 't afgeloopen jaar werden 16% ooien, 196 ram men en 5006 larrwneren ingeschreven. Het lolaal aantal ingeschreven dieren bedroeg 5370 ooien on 398 rammen tegen 2607 ooien en 189 rammen in 1935. Door de slecht 'loonende schapenfokkerij was de af zet in het binnenland gering, terwijl de internationale verhoudingen export vrijwel onmogelijk maakten. Tot bestuurslid werd ter vervanging van den heer R. L» Waiboer te Anna Paulowna. die periodiek moe«t aftreden en niet her kiesbaar was. gekozen de beer H. C Kooij te de Vennik. gom. Harenkarspel. Het fokreglemcnt werd gewijzigd over eenkomstig het ter tafel aanwezige ontwerp Vervolgens werden in overleg met de fokkers productie eischen voor lammeren en wol vastgesteld, zooals die zullen gelden voor de fokkers van het vaste land van Noordholland. .(Voor eon paar weken terug waren te Den Burg in een vergadering met de leden van Texel deze eischen voor het genoemde ei land vastgesteld). De twee poetbooten „Ameland" en „Wadden- zee", die de verbinding met Ameland tot stand zonden brengen, liepen op een mos. selbank. Na een gedwongen verblijf van 24 uur werden passagiers en post met een sloep van boord gehaald en per barkas naar het eiland gebracht. Hiermede werd de eerste verbinding na twee maanden weer hervat. Het dool dezer maatregelen Is te bevorde ren, dat het jongveemerk voor ram lamme ren tevens een garantie inhoudt, dat zij afstammen vsn moederdieren, die een vol doend aantal lammeren hebben geworpen en afkomstig zijn van ouders, die een vol doend aantal kilogrammen wol van goede kwaliteit hebben geleverd. Na breedvoerige Ivesprrkineen werden de voorgostelde product ie-eischen tenslotte aangenomen. Overeenkomstig een voorstel van bet be stuur werd besloten met ingang van 2* Fe bruari 1910 op het \aste land van N.H. en met ingang van 1 Jan. 1012 op het eiland Texel geen ooien zonder bekende afstam ming meer in te schrijven. Verder werd besloten het inschrijfgeld voor lammeren met 5 cent per stuk te ver- hoogen. De organisatie der schapenfok- dagen. De heer Ir. L. de Vries. Riiksveeteelteon- sulent voor Noordholland te Alkmaar hield een inleiding over „Organisatie Schapenfok- dagen in Noordholland." De huidige regeling heeft tot gevolg dat een klein aantal fokkers met vermoedelijk de beste dieren aan de meeste Tentoonstel lingen, die jaarlijks in September in Noord holland worden gehouden, deelnemen en er van oen zoo algemeen mogelijke deelna me geen sprake is. Teneinde dit laatste te bevorderen, zal iedere fokker slechts op 1 districtskeuring en verder op den provin ciale fokdag mogen inzenden. Tevens acht spr. een dusdanige regeling in het belang der plaatselijke tentoonstellingen, omdat het dan neit meer zoo is. dat op iedere ten toonstelling de zelfde dieren te zien zijn. De vergadering ging er mede accoord. dat de gewcnschte regeling wordt bevorderd. Bij de rondvraag spraken enkele leden de wenschelijkheid uit. dat de leden van het bestuur, als zij daartoe in de gelegen heid zijn, zullen trachten (fen wolprijs op een loonend niveau te brengen. Nadat nog enkele vragen waren gesteld en beantwoord werd de vergadering geslo ten met een woord van dank aan de afge treden bestuursleden de Heeren C Keijscr Hz. te Den Burg. Texel; J. Wagcmaker te Weere. Abbekerk voor al 't geen zij in de afgeloopen 4 jaar voor de Verecniging heb ben gedaan. HEERHUGOWAARD OP DE BEGRAFENIS VAN HET VISSCHERUBEDRUF. De Zoetvvaleo isschcrijvereeniging Ursem en Omstreken, waartoe o.a. Heerhugowaard, Venhuizen en Oude Niedorp behooren, hield onder voorzitterschap van den heer Jac. vart Leven Sr. te Obdatn een uitstekend bezoch te vergadering in het café van den heer J. Kok te Rustenburg. In zijn openingswoord liet voorzitter uit komen dat het (Je laatste jaren met de zoetwatervis6cherij treurig gesteld is ge weest. Doch thans, aldus voorzitter, kun nen we zeggen dat we op de begrafenis van onze bedrijven zijn. Immers is tengevolge van den strengen vorst en groote sneeuw val in onze polder wel nagenoeg alle visch gestorven. Om de sluittijd van het visschen op een latere datum dan 15 Maart te stellen werd algemeen niet tioodig geoordeeld. Van het Hoofdbestuur is bericht binnen gekomen dat door Ged. Staten subsidie ge geven. zal worden voor poot visch. De ontvangsten der vereeniging bedroegen f 90.47. de uitgaven f 88.— Bij de bestuursverkiezing werden de hee ren Jac. van Leven Sr.. Obdain en C Mak, Lrsein herkozen. Voor den heer Jac. Edel, Hensbroek werd wegens dienstplicht de heer N. van Leyen, Hensbroek gekozen, die zijn benoeming aanvaardde. De contributie bleef op f 3.— per jaar bepaald. Vervolgens kwam de beschrijvingsbrief voor de alg. vergadering van de Hoofdafdeo ling in behandeling: verschillende vere»ni- gingen dringen hierin aan op een we kei ijk- eche bedrijfssteun van f 10.—, wegens do zeer groote vorst schade aan den vischstaod. Een soortgelijke motie werd thans ook door deze vergadering met algcmecne stem men aangenomen. Bij -de rondvraag werd door voorzitter op een desbetreffende vraag geantwoord dat van'Regeeringswege een commissie zal worden ingesteld die de pachtreductie of kwijting met de polderbesturen zal rege len. De heer C. de Vries. Heerhugowaard stel de voor dat het eerstvolgende jaar geen vischwaterpacht betaald zou dienen te wor den en dat met hulp v. d. polder de visch- stand weer opgekweekt werd. Hierna volgden nog verschillende bespre kingen. die meer een huishoudelijk karak ter droegen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 4