Q Egypte, de zwakke broeder in den bond i - n rT\ DirJcshorn draagt zijn dokter uit Zagloel Pasja's groote werk bijna te met gedaan NOG STEEDS GEEN MEESTER IN EIGEN HUIS en HOF. De landing van Australische troopcn aan het( Suezkanaal zoowel als het bezoek van Generaal Wbygand en van den Engclschen minister Eden aan Egypte hebben opnieuw de aan dacht gevestigd op het land van den Nijl. dat sinds den aanleg van het Suezkanaal een der centra van het politieke wereldgebeuren is gewor den. Het Egyptische probleem door Egyp- tischen bril gezien is gemakkelijk genoeg uiteen te zetten. Egypte is een land, dat, steunende op zijn traditie, nog steeds streeft naar politieke zelfstandigheid, liet is ech ter tevens een land, dat het noch in poli tiek, noch in economisch of militair opzicht zoover zal weten te brengen, dat het ande ren mogendheden ontzag inboezemt. Het is nu eenmaal zoo, dat geen enkele staat ont zag en vrees kan inboezemen, wanneer hij geen indruk kan maken door zijn politieke en militaire macht. Hiervan levert Egypte het bewijs. De door Zagloel Pasja geleide be weging heeft wel is waar geleid tot de erkennihg van de zelfstandigheid C* UU«>AB"ï ,„Ltupo.f \BR, §OM A LI o >C. LAND des lands in 1936, doch veel innerlij ke waarde bezit deze zelfstandigheid niet. Engeland heeft een bondgenootschap met Egypte gesloten en dit laatste land trad toe tot den Volkenbond. Vooral dit laatste gold voor vele Egyptenaars als het beste bewijs, dat hun land nu als volwaardig werd be schouwd. Ongelijkwaardige grootheden. Of er veel reden bestond voor dit optimis me, is een 'andere vraag. Vooral het bond genootschap met Engeland vertoont een bijzonder asjiect. Bondgenootschappen in den waren zin des woords kan men zich alleen voorstellen tusschen mogendheden van ge lijke beteekenis. Een verbond, gesloteh tus schen een oppermachtigen staat cn oen, die zich aan liet begin van zijn ontwikkeling be vindt, schept zeer ongelijke verhoudingen. Thans is de toestand zóó, dat Engelands militaire nositie in Egypte sterker is dan ooit te voren. Reeds tijdens don oorlog tus schen Italië en Abcssynië verliet de F.ngel- sclie vloot de zeer nauwe haven van La Va- letta op Malta, om ligplaats te kiezen in de haven van Alcxandrië. En in het verdrag tusschen beide landen werd vastgesteld, dat Egypte in geval van een oorlog, waarin Engeland eventueel gewikkeld zou worden, zijn havens, vliegvelden en verkeersmiddelen ter beschikking zou stellen van de Engelsche regee ring. Tevens zou Egypte alle civiele maatrege len moeten nemen, welke door de Engel sche autoriteiten noodig werden geoordeeld om de militaire operaties te bevorderen. Dientengevolge beschikken de Engelsche ge neraals thans over de geheele Nijldelta, met inbegrip van Alcxandrië, het Suezkanaal en het schiereiland Sinai, terwijl Egypte op eigen kosten een grootcn verkeersweg heeft laten aanleggen, welke het mogelijk maakt om de aan het Suezkanaal gelegerde troe pen in 24 uur naar de grens van Italiaansch Libië te dirigeeren. Egypte draagt zelf schuld aan den toestand. Het gevolg van dit alles is. dat Egvpte eventueel de rol van slagveld zal moeten spelen in een oorlog, waarin het niet recht streeks is betrokken. Engeland heeft daar door in Egypte ontegenzeggelijk een sterke strategische positie verworven. De F.gyptenaren zijn aan dezen voor hen zeer ongewenschten toestand, welke de re sultaten van Zagloels politiek grootendeels te niet doet. mede schuld. De sociale indee ling van het volk is weinig gelukkig. Wat men zou kunnen noemen „de hetere stand" in Egypte vormt niet meer dan ongeveer 5% en bovendien bestaat zij voor het groot ste deel uit niet-ras Egvptenaren, doch uit Grieken. Armeniërs, Joden, Albaneezen en ander geïmmigreerde elementen. Niet min der dan 70% van den bebouwbaren grond bevindt zich in handen van een kleine min derheid ongeveer 7% van de bevolking, die leeft van den arbeid van de millioenen ar me fellachen kleine boeren,) aan wie het land in kleine oppervlakten is verpacht. Tusschen pachter en grondbezitter bestaat ternauwernood eenig ander dan financieel contact Geestelijk contact is dan ook moeilijk te bereiken, want de hoogescholen zijn Mo- hammedaansch en de fellachen zijn Kopti- sche Christenen. De stroomingen van den modernen tijd dringen ook wel door tot de laatstgenoemden, doch daar deze natuurlijk strijdig zijn met de belangen van de grond bezitters. houden dezen allen vooruitgang zooveel in hun vermogen is tegen. Wat doet Haile Selassle in Egypte? In Italiaansche kringon is men er weinig over gesticht, dat Haile Selassie Engeland heeft verlaten, om den strengen winter te ontvluchten en de Afrikaan sche zon on te zoeken in Khartoem. De Italianen zijn van meening, dat hij dit evengoed in Zuid- Afrika had kunnen doen. Zijn verblijf in dat deel van Egypte, zoo dicht bij de gren zen van het Italiaansche gebied, wekt zeker wantrouwen, daar men vreest dat deze in verband zou kunnen staan met de actie van anti-Italiaanschc agitatoren, welke nooit geheel tot rust is gekomen. „Een lichtend voorbeeld voor anderen." Honderden en honderden hebben gis termiddag het stoffelijk overschot van dokter Groenhart naar zijn laat ste rustplaats begeleid. Er werden schoone woorden gosproken op het kleine kerkhof, door officioele perso nen, door vrienden. Maar duizend maal schooner en dieper troostend moet het voor de familie zijn geweest, de aanwezig heid van het dorp te zien, het mede leven van allen te voelen. Van de velen, die daar stonden, do man nen met een verbeten trek om den mond. de vrouwen hun aandoening niet meester. Bij de café'8 van Pijper en IJff was gele genheid zich bij den stoet aan te sluiten en reeds ver voor twee stond men daar te wach ten. De rijkspolitie, onder leiding van ma joor Holema, assisteerde de gemeenteveld wachters bij de regeling van het verkeer en het opstellen van de stoet Het was reeds over drie, toen deze het kerkhof naderde en dit bleek te klein te zijn om alle belang stellenden te bevatten, zoodat velen genoe gen moesten nemen met een plaats in de laan, welke naar de begraafplaats voert. Zeker wel dertig bloemstukken werden door het personeel van do begrafenisvcrconiging, welke onder leiding vAn den heer Doekes op keurige wijze voor de teraardebestelling zorg de, aangedragen. Onder do genoodigden, die zich om de groeve verzamelden, merkten wij o.a. op B. en VV. van Harenkarspel, den gemeentesecre taris, den vroegoren predikant Ds. Bouma, de doktoren Nanningn en van der Sluijs uit Sohagen, Maats, Moolhuijzen en Schroder uit Alkmaar, burgemeester Kooiman van St. Maarten, notaris van Veen uit Schager- brug, veearts de Boer en de heer Rakhorst, ontvanger dor registratie to .Sohagen, de hr. Ir. Kretschmar van Veen uit Wieringermeer en de verpleegsters uit Harenkarspel. Onder de belangstellenden zagen wij nog enkele collega's van den overledene. B.K. geestelij ken. raadsleden uit Harenkarspel en SL Maarten en vereenigingsbestuurders. Nadat de eenvoudige kist met zilver be slagen naamplaat in de groeve was neerge laten, nam op verzoek der familie allereerst Ds. Bouma het woord. Spr. schetste de nau we banden tusschen zijn familie en dokfer Groenhart tijdens zijn verblijf te Dirkshorn, waar bij den overledene als een goed mensch bad leeren kennen.'Die indruk wordt thans versterkt, zei spr., nu ik allen zie, die met do familie Groenhart bedroefd zijn en met haar lijden. De Schager Courant schreef het zoo treffend: er is rouw van huis tot huis. deze vriendelijke man is niet meer, dit vriendelijk oog zullen wij niet meer zien. Wij kunnen alles doen de bedroefden te troosten, maar wij voelen hier onmachtig te staan. Wij ervaren dat er slechts Eén is. die hier troost kan brengen, Jezus Christus. Hij, hij alleen heeft de kracht smarten te gene zen, de familie zoekc kracht en steun bij Hem, die alle leed kan lenigen. Steeds weer, als wij aan oen geopende groeve staan, aldus sprak burgemeester No- lef, die na Ds. Bouma naar voren trad, steeds weer als wij staan in het aangezicht van den dood bevangt ons het intense gevoel, hoe klein en broos zijn wij. In zulk een mo ment voden wij onze diepe afhankelijkheid van God, die hier slechts troost kan bren gen. Nu staan wij aan de groeve van onzen doktor Groenhart, den goeden vader, den goeden burger, den goeden geneesheer. Wij danken hem voor alles wat hij voor de gemeente heeft gedaan, hii ruste in vrede. Namens de afdeeling Alkmaar van de Mij. tot bevordering der geneeskunst snrak de voorzitter, dr. Moolhuvzen. die den over ledene sehet«te als een voortVeffeliik colle ga en een toegewijd lid. De herinnering aan dezen man en vader, aldus spr.. is oon lichtend beeld, hij vergat zich zelf om de lijdende mensehheid tot zegen te ziin. Dit afgebroken leven vertelt ons hoe wil hebben to zijn, zijn geestelijke erfenis is de stimulans hem fc trachten na te volgen. Ziin lichtend levenspad wiizc ons den wee. De grijze dokter Srhróder. rustend re neesheer. ze»de een der weinigen te zijn die dokter Groenhart 29 jaar geleden za gen komen. Spr. gaf uiting nnn ziin groote sympathie en dankte namens het .Alk- mnnrsrh Afdoelingwztokenfonds voor alles wat dokter Groenhart voor dit fonds is ge weest. Nadat een geneesheer namens de apo- «heekhoudende gepeeskundiren hAd gesnrn ken. nnm Notaris van Veen het woord. Hm «prak namens den vriendenkring cm kort hartelijk afscheidswoord. Zonder jon Groenhart, zefde spr. zal de kring niet meer zijn. wat ze geweest is. De heer P. Groenhart, zoon van den overledene, dankte namens de familie, waarna de plechtigheid voor gesloten werd verklaard. ARBEIDERS TOONEELVEREENIGING „BERGEN". ,JIet Ouwe Nest", looncel&pel in drie bedrijven van mevr. C. J. Loe- v.ens-Jontjcjan in de Ruslende Ja Qer. fceldcn nog zagen we een tooneelspel, dat zoo goed van opzet was. zoo zuiver \an- aanvoelen en bovendien een greep uit het leven waar men zoo nu en dan koud van werd. juist omdat dit spel de harde wer kelijkheid toonde, welke bij lange na geen uitzondering is. De marktkoopman Goed hard (de heer Poldervaart) en zijn vrouw (mevr. Bergman-Kwak- hebben allen en al les voor hun kinderen over, maar als het oude nest eenmaal leeg is en de oudjes al leen achterblijven, dan kruipt stilletjes de armoede door kieren cn langs drempels en daar de marktkoopman door rheumatiek gekweld zijn werk niet meer kan doen, staat de honger voor de deur. Gelukkig brengt de vreemdeling uitkomst, hij zal voortaan bij hen inwonen en ver der zoo veel mogelijk helpen op de markt. Zoo men ziet: Eind goed. al goed. Het eerste bedrijf begon wat handeling en actie betreft wat leeg: de ellenlange dialogen om de theepot hadden o.i. belang rijk bekort kunnen worden. Maar is II was het spel heel wat vlotter en aan het slot van dit bedrijf was Bcrtha zelfs zèèr goed Maar de climax was toch wel de slot-actc toen na een mooi begin van de heide wan hopig!? oudjes, ineens de vreemdeling uit komst bracht. Toen toonden de hoofdperso nen in dit tooneelspel oen voor dilettanten vóortreffelijk spel en was het muisstil in de zaal; begaan als de toeschouwsters en toe schouwers waren met het lot dier beide ar me zielen. Dc andere speelsters en spelers sloten zich behoorlijk bij de hoofdpersonen aan, al bereikte geen hunner liet peil van Goed hart en z'n vrouw. Ken gezellig hal, onder leiding van de Sonny Band, wélke ook zorgde voor do cntre-acte muziek, hield de danslustigen nog eoruimen tijd bijeen. Na afloop moest inevr. Loevcns-Jongejan v«or het voetlicht komen cn weré door den Voorzitter der vcreenlglng den lieer Poldervaart met een hartelijk toe spraakje gehuldigd, terwijl zij een fraaie bloemenmand in ontvangst had te nemen. Aan de toejuichingen waarin ook de executanten deelden kwam schier geen einde. En dat wil wat zeggen voor een stampvolle zaal!! ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 24 Fehr. 11. waren als werk zoekend hij hei orgaan der arbeidsbemidde ling alhier ingeschreven 216 mannelijke per sonen en 1 vrouwelijke. KIEZERSLIJST 1940—1941. Blijkens de nieuw vastgestelde kiezerslijst voor 19401941 bedraagt het aantal kiesge rechtigden voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer der Staten Generaal, Provin ciale Staten en Gemeenteraad totaal 3806 te gen 3760 voor 1939—1940. SINT PAN CR AS HiJT VJwRJAAR NADERT. De werkzaamheden beginnen thans hij de stooktuinders tot de voorjaarswerkzaamhe den te hooien, de tomaten worden vanaf de trekkassen in dc warenhuizen geplant op dc blijvende plaats; reeds bloeien de druiven- boomen, de koude bakken worden klaarge maakt en reeds hebben enkele voorloopcrs dc vroege koolplanten gezaaid in den kouden bak. Door dc langdurige vorst is het echter ongeveer een maand later dan gewoonlijk, Het is wel eigenaardig dat gespit kan wor den, terwijl nog een dikke laag ijs in de slootcn ligt. LANGEN DIJK OUDKARSPEL. EEN BELANGRIPKE VERGADERING Blijkens advertentie in dit nummer, wordt er deze week een vergadering gehouden, waar enkele aetuecle vraagstukken zullen worden besproken. Buiten verwachting stagneert het met den afzet van stapel producten zoo, dat van een onhoudharen toestand gesproken kan wor den. Ook de nood in liet bollenbedrijf en de kwestie N.A.K.—B.K.Z. raagt onze aandacht. Hoogstwaarschijnlijk zal er dus voor deze vergadering wel belangstelling bestaan. NOORDSCHARWOUDE. ONDERLING HULPBETOON BESTAAT 40 JAAR. Een rijk verenigingsleven. Gisteravond hield de vereen. „Onderling Hulpbetoon" in Concordia haar 40e jaar vergadering, onder leiding van den heer J. Kuiper. Aanwezig waren vele leden en ecnige vertegenwoordigers van de zustervereni ging te Oudkarspel en Draagt elkanders Lasten, alhier. Voorzitter opende de vergadering met welkom tot de aanwezigen. Voorz. herin nerde aan dc oprichting, welke'is geschied op initiatief van ds. Fleischer te Broek op Langendijk. De eerste avond werd ingeleid door wijlen den heer J. H. Keizer, wicn voorz. hartelijk dank betuigde in de per soon van diens schoonzoon, den heer J. Zee man. Voorz. herdacht het overlijden van den heer D. Kansen. In hem hebben wij een trouw en onkreukbaar bestuurslid ver loren. Ter nagedachtenis van den overle dene werd ecnige oogenblikken stilte be tracht De notulen der vorige vergadering wer den voorgelezen door den heer K. van Dijk. De heer G. IJff, voorzitter van „Hulp in Nood" sprak een hartelijke felicita'tie uit en bood „de goede buur die beter is dan een verre vriend", een bloemenhulde aan. Voorz. dankte den heer IJff hartelijk voor deze attentie. Voorz. deelde mede, dat de vereen. in samenwerking met de ziekenhuisverploging de familie Kansen een blijvende krans met doos is aangeboden. De kasrommissic rapporteerde bij monde van den heer W. Borst dat kas en boeken in orde waren bevonden. De ontvangsten waren met inbegrip van het aanvangsaldo van f 67.14, totaal f 2170.71, uitgaven f 2000.37, kassaldo 161.34. Dc reserve is toegenomen van f 4015.43 tot f 4566.38, een vooruitgang alzoo van f 550.95. Aan ziekengelden is f 936.30 uit gekeerd. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de hecren K. de Vries en K. van Dijk herkozen met zoo goed als algemeene stemmen. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer Kansen, werd de heer J. Langedijk. diens schoonzoon. gekozen, die de herbenoeming aannam, er een be wijs inziende van de wanrdcering t.o.v. zijn schoonvader. Hij dankte de vereen, voor de eer den overledene bewezen. N amens ..Draagt elkanders Lasten" boo<i de heer K. Ootjers een bloemenhulde aan. Het Jaarverslag. Het jaar 1939 is voor de financiën van „Onderling Hulpbetoon" gunstig geweest. Het ledental is teruggoloopen van 144 volle leden en 58 halve leden totaal 202, tot 188 leden waarvan 138 hecle en 50 halve leden. Het aantal donateurs is verminderd met 2 Een speciaal woord van dank wordt ge richt tot de commissarissen en den bode. Het verslag sluit met de beste wenschen voor de toekomst. Hot jaarverslag werd aldus vastgesteld. Het bestuur stelde voor. het bodeloon on gewijzigd to handhaven. De heer Boot werd weer voor een iaar benoemd. De uit keering van ziekengeld is nu 13 weken f 9.— en 13 weken f 4.50 en voor de halve leden resp. f 4.80 en 2.40 per week. Het bestuur stelde voor deze uitkeerin- gen met resp, f 0.90 en 0 45 en voor de hal ve leden met f 0.60 en f 0.30 per week te verhoogen. Aldus besloten. In het overzicht van dc afgeloopen 40 iaar werd medegedeeld, dat het eerste be stuur bestond uit de hecren C. Klijer. voor. zitter, J. de Boer, sccr., A. Borst, C. Volkers en W. Bakker. Op 20 Februari 1900 waren er 80 leden. Als adviseurs hadden naast liet bestuur de hoeren Ds. Habbema en J. J. H. Keizer zitting Begonnen werd met een contributie van 10 ct. per maand, de uitkeering gedurende 8 weken f 3.50, 4 weken f 3 en 4 weken f 2 per week. In het eerste "jaar werd reeds een overeenkomst gesloten mot do vereenigin- gen te Oudkarspel en Zuidschnnvoude voor het overnemen van eikaars, leden. In 1922 werd de contributie op 20 cent per week en de uitkeering op f 10.50 ge bracht. Later is de uitkeering nog f 12. geweest. Verschillende afgeloopen jaren werden nog gememoreerd. Gedurende het bestaan van de vereeniging is aan ziekengeld f 55.719.18 uitgekeerd. Aan contributie is door de leden f 68.781.80 bijeengebracht In totaal zijn 218 bestuurs- en 67 ledenvergade ringen gehouden. De tegenwoordige bode is 20 jaar in func tie de heer A. de Geus is 23 jaar bestuurs lid. De voorzitter, de heer Kuiper 22 jaren, de heer K. dc Vries 21 jaar, C. Kuiper 16 jaar D. Bruin 6 jaar en K. van Dijk 5 jaar. Dank werd betuigd aan bestuurs- en ge wone leden voor hun arbeid en steun aan de vereeniging gegeven. Het verslag sloot niet dé opwekking, het ledental op te voe ren door allen propagandist te zijn voor de vereeniging (Applaus) Vervolgens werd een attractie gehouden bestaande uit een gratis verloting voor le den en gasten en bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. ZIJPE UITSPRAAK KEURINGSRAAD. De keuringsraad Dordrecht heeft den voor den dienstplicht ingeschrevene D. Jimmink geschikt verklaard. OVERDRACHT SLUIS TE OUDESLUIS. Ged. Statert van Noordholland hebben hun ne goedkeuring gehecht aan liet besluit van Hoofdingelanden van den Zijpe en Hazepol- dcr, betreffende do overdracht, onder be paalde voorwaarden van den eigendom, het beheer en het onderhoud van de sluis te Oudesluis met aanhoorigheden aan het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfricsland. OPKOMST BUITENGEWONE DIENST- PLICHTIGEN. Dc navolgende buitengewone dienstplich tigen van de lichtingen 193S en 1939 zijn op geroepen om in werkelijken dienst te komen: Op 1 April 1940 bij het Korps Motordicnst: J. P. Boontjes, Stolpen; op 1 April 1940 hij het 21e Reg. Inf.: A. A. Tuin cn G. Tuin, heiden te 't Zand, G. L. Verschoor, Stolpen; K. de Boer, Schagerbrug; op 6 Mei 1940 bij het Bataljon Geneeskundige Troepen: P. A. Komen, Oudesluis; op 17 Juni 1940 hij het 9c Rcg. Motorartillerie: K. Eriks, St. Maar tensbrug cn F. Kruit, Schageir, op 17 Juni 1940 bij het 6e Beg. Veldart.: II. Hartsuiker, Den Helder, C. Nierop, St. Maartensbrug, T. J. Schilder, 't Zand, J. Voctee, Petten cn T* de Waard, Burgerbrug. Voorts moeten de navolgende dienstplich tigen, diei ndertijd van den dienstplicht zijn vrijgesteld, op 1 April 1940 in werkelijken dienst komen: J. A. de Vries, Oudesluis; F. Vriendjes, Petten; A. Veenstra, 't Buurtje. SCHAGERBRUG. WIELRIJDER AANGEREDEN DOOR AUTO. Op den Prov. weg nabij de brug over het kanaal alhier is Zaterdagavond dc 37-jarige heer D. Ellens uit Keinsmerbrug aangere den door een luxe auto, bestuurd door den heer P. Bozelman, gemeente-architect, te Schagen. E., die kwam uit de richting Keins merbrug cn op weg was naar Schagen, is op den Prov. weg door nog niet opgehelderde ooi-zaak door de auto die kwam uit richting Stol pervlot brug, aangereden. De heer El lens kwam te vallen en bleek hoofdwonden en 'n hersenschudding te hebben bekomen Hij is overgebracht naar Dr. van den Berg te Schagerbrug, die hem geneeskundige hulp verleende. Omtrent dc schuldvraag wordt door gemeenteveldwachter Homan een on derzoek ingesteld. NIEUWBOUW. Naar men ons mededeelt, is de heer J. Veuger IIz., timmerman-aannemer te St. Maartensbrug, voornemens een dubbele wo ning te bouwen op den tuin, voorheen toe- behoorend aan nu wijlen A. Schrieken, ge legen aan de Grootesloot alhier. SINT MAARTEN „PARADE"! Zondagavond hebben wij in café „De Tuin bouw" alhier, de aangekondigde revue, ge titeld: „Parade", gezien eu gehoord en deze revue heeft groot succes gehad! Door het groote aantal aanwezigen (de zaal was uitver kocht), is volop genoten. De auteur dozer revue, de heer II. v. d. Struik, gewoon kaas makersknecht alhier, komt alle eer toe. Ook onze postbode, de heer Schut, die veel pas sende muziek hiervoor heeft geschreven, heeft geen klein aandeel in het succes, en gaarne noemen we ook nog den heer .T. Bun kert van Barsingerhorn, die door zijn weJ bekende schilder- en knutselkunst passende on prachtige tooneoltjes heeft getooverd D* bnllctcostuums. allen vervaardigd cn ontwor pen door mevr. J. SpaanseBroekhuizen, wa ren schitterend. Bijzonder goed was het optreden van mej. A. Neefkons uit Schagen, die als ballet- en solo danseres haar kunnen ten toon spreidde. Menig danseuse hij het berocpspersoneel zou hier grootsch op kunnen gaan. Mooie ballet ten. mooie zang! Vooral de duo's van mej. C Bijpost Rd. en mej. N. Breed en den heer H. v. d. Struik, waren mooi van klank en geheel af. Nog moeten wij vermelden de heeren C. Schrijver en W. Bakker, die als clowns voor den humor zorgden. Het was hen heel goed toevertrouwd! Resumeerende, een avond waar de uitvoe renden trotsch op kunnen zijn, een avond grooter plaatsen waardig!

Schager Courant | 1940 | | pagina 5