TARZAN en Ue De neutrale scheepvaart moet Engeland mijden vuren van Tohr DE SCHAT Wetenschappelijke expeditie in Ned. Indië Radioprogramma Alle onzijdtgen zullen het voor' beeld van President Roosevelt dienen te volgen. De opperbevelhebber van de Duitsche oor- i Joffsmarine, Grootl-Admiraal Raeder, heeft deni Berlijnschen vertegenwoordiger van de Amerikaansche omroep maatschappij Na- tional Broadcasting Company een onder- i houd verleend. Ten aanzien van het verlies van schepen uit Neutrale landen, zeide Raeder: de schuld ligt bij de Britsche poli tiek, die den oorlof? zelfs op kosten van de neutrale en met hulp van neutrale burgers probeert te voeren. De neutralen staan dus niet aan het oorlogsrisico bloot door be- weerde met het volkenrecht in strijd zijnde Duitsche maatregelen, doch door bevelen van de Britsche admiraliteit. Vraag van den vertegenwoordiger: De j neutralen staan op het standpunt, dat zij de onschuldige slachtoffers van dezen oor- j log zijn, die zij niet veroorzaakt hebben en waaraan zij niet willen deelnemen. Moeten niet alle oorlogvoerenden met dit standpunt ten minste zooveel mogelijk rekening hou- i den en de rechten der neutralen streng ecr- j biedigen? Antwoord: wederzijds. De neutralen moc- ten een effectieve neutraliteit uitoefenen. Ik hoef dit begrip niet nader toe te lichten, en uiteraard dienen de oorlogvoerenden de neutrale rechten streng te eerbiedigen. Hoe ver een Duitscher in dit opzicht kan gaan, heeft d© kapitein van de Altmark bewezen. Zij hadden zich met succes kunnen verwe- ren, want de Engelsche torpedojager had op dit schip, dat vol Engelsche zeelieden i was, niet kunnen schieten. Dat wist ieder- een op de Altmark. De Duitschers hebben I echter elke gevechtshandeling vermeden en vol discipline onvoorwaardelijk acht gesla gen op de Noorsche territorialiteitsrechten. Wat de koopvaardijschepen betreft, ver- j klaarde Raeder, dat neutrale koopvaardij schepen alleen dan het risico loopen tot zin 1 ken gebracht te worden, indien zij b.v. zig- zag zonder licht varen, zich met geweld te gen aanhouding verzetten, inlichtingen doorgeven aan den vijand, enz. Voorts moe- ten neutrale koopvaardijschepen, wanneet- zij zich toevertrouwen aan het convooi van vijandelijke oorlogsschepen, volgens het er kende volkerenrecht rekening houden met het gevaar van hun vernietiging. Het varen in convooi is practisch slechts een vervup- j ging voor de bewapening der koopvaardij- schepen. Tenslotte stellen neutrale koop vaardijschepen zich in het bijzonder bloot aan de gevaren van den oorlog, wanneer zij zich in de kustwateren van een oorlogvoe rende mogendheid begeven. Dit geldt heden vooral voor de wateren aan de Engelsche I kust, temeer daar de Britsche admiraliteit F de neutrale koopvaardijschepen dwingt te varen in gebieden welke met mijnen besmet zijn en door het misbruiken van neutrale j vlaggen alsmede door het gebruik van han delsschepen voor oorlogsdoeleinden het on- derscheid tusschen vijandelijke en neutrale koopvaardijschepen bijna onmogelijk maakt. Duitschland kan den neutralen slechts aan- rade de politiek van president Roosevelt na te volgen die aan de Amerikaansche scheep vaart het bevaren van de gevaarlijke zönes i rondom Engeland heeft verboden. Zoolang i Engeland vasthoudt aan zijn methoden, :s er geen bescherming voor de neutrale scheepvaart in de oorlogszone. Op de slot vraag van den vertegenwoordiger, of niet het gevaar bestaat, dat buiten de onmiddel lijke oorlogszone de Amerikaansche scheep vaart gevaar kan loopen, antwoordde Raeder: de bedoelingen van President Roo sevelt respectecrcnde, zal de Duitsche oor- logsinarine zooveel mogelijk ernaar stroven schepen der Ver. Staten principieel te ont zien. waar ook. FEUILLETON in de. W&eitijn door MALCOLM HOWES 4. Daarop volgde de salarisregeling en een bepaling betreffende het tien procents aan deel in de bruto-winst. De beloften van den baron hadden niet ondubbelzinniger kunnen worden uitgedrukt. Geeft u me maar een pen. zei Royson, het papier op een vloeiboek leggende. U zult een pen vinden op den inktkoker, zei de baron een beetje uit de hoogte, terwijl hjj zich boog over een paar papieren op een hoek van de tafel. Er flitste plotseling een idee door Royson's i hoofd. Hy teekende „Richard KIng", vloeide den inkt zorgvuldig af, en keek met een vreemden i blik naar zjjn nieuwen naam en dacht aan de gevolgen van zjjn herdoop. Wanneer en waar moet ik me voor mtjn dienst aanmelden, air? vroeg hy. Vpn Kerber keek op. Laat ik eerst den datum en het bedrag van uw aalaria invullen. De baron deed het en teekende het atuk. Laat dit in Somerset House zegelen, voor het geval van een ongeluk, ging hy voort. Een van mijn bedienden zal als getuige tee- I kenen. Steek, vóór hy binnenkomt, deze en- veloppe in uw zak. Ze bevat de helft van uw eerste maandsalaris vooruit en u zult er een kaartje in vinden met het adres van een kleer- makerafirma, die uw uitrusting op onze kosten zal leveren. Ga daar morgen vroeg heen. Meld u Woensdagmiddag om vier uur by dezelfde firma. Ze zullen dan uw bagage klaar hebben en u volledige aanwijzingen geven. Van. dat oogenblik af bent u in myn dienst. En nu is verder zwygcn het parool! De baron drukte op een olectrische schel. Even tijd, om de brilleglazen schoon te ma ken. Mevrouw Roosevelt, de echtgenoote van den president der Vereenigde Staten, tij dens haar rede voor het Amerikaansche Jeugdcongres, dat te Washington vergader de. Ook vervoerverbod van „De Adelaar" opgeheven Naar wij vernemen ontving de directie van de krachtvoederfabriek „De Adelaar" te De Bilt gisterenmorgen de ministerieele beschikking, waarin werd medegcdeeW, dat het vervoerverbod voor artikelen in haar fabriek vervaardigd, is opgeheven. De fabriek werd, zooals bekend, in ver band met de voor het vee zoo gevaarlijke miltvuurepidemie in het begin van dit jaar op last van de regeering gesloten. TARA-BEMANNING HEDEN TE ROTTER DAM. Dc maatschappij „Vrachtvaart" te Rot terdam deelt mede, dat de bemanning van, de „Tara" hedenmiddag om 16.23 uur aan het station Delftsche Poort te Rotterdam aankomt, Ontduiking van censuur te Bombay Nederlandsche vrouw erin be trokken. Twee Duitsche vrouwen, van wie één de echtgenoote van den plaatselijken natio- naal-socialistischen leider is, een Neder landsche en vier Italianen, allen te Bom bay, zijn tot een dag hechtenis en een boete van 100 ropijen veroordeeld wegens ontduiking van de postcensuur. Bij niet- betaling van de boete wordt drie maanden gevangenisstraf opgelegd. De rechter heeft slechts de kwestie der ontduiking bezien en het aan de uitvoe rende macht overgelaten, welke maatrege len ten aanzien van den inhoud der brie ven moeten worden genomen. De echtgenoote van den nationaal-socia- listischen leider had in haar brieven mel ding gemaakt van de bewegingen van troopen transportschepen. Zal de Russische stoomwals straks stoppen? Sandler over hulp aan Finland. De Zweedsche oud-minister van buiten- landsche Zaken, Sandler, heeft in Oslo het woord gevoerd en aangedrongen op het verstrekken van meer vrijwiMigen mili tairen hulp aan Finland. Het geheele Zweedscho volk, zoo zeide hij, deelt deze meening, hetgeen wellicht de beste weg zal zijn om uit de moeilijkheid te geraken. Wij hebben geen waarborg, dat de Russische stoomwals zal stoppen te Torneaa of Kir- kencs. De gevolgen van den oorlog kun nen alleen vermeden worden door eigen oorlogsmiddelen, d.i. oorlogsmateriaal en manschappen. Oneerlijke loopjongen met fantasie Een 16-jarige loopjongen, in dienst bü een firma in de Spuistraat te Den Haag werd de vorige week Vrijdag met kwitanties de stad ingestuurd. De jongeman inde voor een totaal bedrag van ruirfi f 100.doch in plaats van naar de Spuistraat terug te kee- ren, smeet hij z'n fiets op een plein tegen een boom, reed per tram naar het station en nam een enkele reis naar Apeldoorn. Hier kocht hij een windbuks, een zaklan taarn en een sigarettenaansteker en be sprak een mooie kamer in een groot hotel te plaatse. De hoteleigenaar kwam hel ge val verdacht voor, temeer omdat hij zag. dat het jongmensch minderjarig was en veel geld bij zich had. Hij waarschuwde de politie, die den oneerlijken loopjongen op transport heeft gesteld naar Den Haag, waar hij in bewaring is gesteld, omdat het niet de eerste keer is, dat de jongen heeft getoond onbetrouwbaar en oneerlijk te zijn. Ondeugdelijke chocolade Nadat enkele kleine kinderen te Rotter dam Zondagavond een kinderfeestje hadden bezocht, waar ook verschillende snoeperijen waren genuttigd, hebben zich bij drie kin deren. vergiftigingsverschijnselen voorge daan. De driejarige Geertje Piso, die in de Gaes- beekstraat woont, en de tweejarige- Eddy Hart, eveneens uit die straat, werden op advies van huisarts en controleerend genees heer van den G.G. en G.D. naar het zuider- Ziekenhuis vervoerd, waar ze ter verple ging moesten worden opgenomen. Hun toe stand was den volgenden morgen bevredi gend. Een ander kind, de driejarige Loesje To- lenaar, wonende op de Bree, vertoonde even eens vergiftigingsverschijnselen, doch be hoefde niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. Bij ingesteld onderzoek bleek, dat de kin deren ondeugdelijke reepen chocolade had den gegeten. De chocolade is in beslag geno men en zal door den keuringsdienst van waren worden onderzocht. Te Gorontalo (Ned. Indië) is aangekomen het Amerikaansche jacht „Cheng Ho" waar van eigenares is mrs. Archbold, hoofdaan deelhoudster van de Standard Oil. Het jacht werd te Hongkong gebouwd voor een we.tenschappelijke expeditie, ge naamd de Fairchild Garden Expedition. Dr. Fairchild is president-emeritus van de Fairchild Tropical Garden in Florida. Het doel van de expeditie is het bestudee- ren en verzamelen van tropische zaden en planten, in het bijzonder van palmen. De Fairchild Tropical Garden, in Zuidelijk Flo rida, beschikt over 300 soorten palmen. Het Indische gouvernement zegde alle hulp toe. De boot heeft toegang tot alle ge sloten havens. Ook zal een studie worden gemaakt in den plantentuin te Buitenzorg, uict medewerking van prof. Baas Becking. Voorts zullen bezoeken worden gebracht aan den gouverneur-generaal. Dr. Fairchild is reeds voor de vierde keer in Nederlandsch-Indië o.a. was hij hier in 1895 en 1S99, toen hii samenwerkte met Mclchior Treub. Dr. Fairchild is een vuri ge bewonderaar van de Indische natuur, waarvoor hij in Amerika propaganda maakt door het schrijven van boeken en andere pubicaties. Per jaar bezichtigen een half inillioen bezoekers in Florida de tropische planten, hetgeen eveneens de belangstelling voor Indië bevordert. WOENSDAG 6 MAART 1940. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. VARA-Uitzendlng. 10.00—10.20 v.m. en 7.S0 —8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Orgelspel. 8.45 Cramofoonmuziek, 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwyding. 10.20 Voor de arbeiders in de Continubedrijven. door Edgar Rice Burroughs 50. Breng den Rathoriaansen gevangene hier heen!" beval Ahtea en enkele ogenblikken later trad een afdeling bewakers binnen met een bevenden gelen man. Vlug werd hy met kettingen op het uzeren netwerk vastgebon den, dat zich op de uitgestrekte armen van het beeld bevond. „Wie is de man?" vroeg Tarzan. „Een spion van de troep van Rathor, myn vyanden." verklaarde de koningin. „En nu moet hy sterven!" „Bedoelt U, dat hy gedood wordt zonder hem de kans te geven voor zyn leven te vechten?" vroeg O'Rourke verontwaardigd. „Zwyg!" beval Ahtea, „an ders laat ik U zyn plaats innemen op Pantu> armen. Ook Tarzan kwam in opstand by deze vreselyke terechtstelling. „U kunt met Uw gevangenen doen wat U wilt, Ahtea," zei hy, „maar wy wensen deze terechtstelling van een hulpeloos mens niet by te wonen. U zei. dat we vrij waren om te gaan, als we dat willen, en we hebben besloten om te gaan." Terwyi dc aapman zich omdraaide, gaf Ahtea een kort bevel. Onmiddellijk was het kleine gezelschap omringd en ieder werd van ach teren vastgegrepen door twee bewakers. Tar zan wrong zich los, doch op hetzelfde ogen blik zette Mungo de punt van zyn zwaard op de borst van den aapman. 11.30 Voor de vrouwen. 12.00 Cramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek, I.0O—1.45 VARA-orkest. 2.00 Causerie „Naadverbindingen". 2.30 VARA-orkest. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 Causerie „De boekenweek". 6.50 Pianoduetten. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Causerie „Ordening van het bedrijfsleven". 7.30 Bybelvertelllngen. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Uitzending voor het Joodsch Nationaal Fonds. 8.25 Rosian-orkest. 9.10 Radiotooneel. 9.30 Zang en plano. 9.55 VARA-Varia. 10.00 Causerie „Schuldig of onschuldig?" 10.10 Fragmenten uit de operette „Roee Marle" 10.40 Medische vraagbaak. II.00. Berichten ANP. 11.10 De Ramblers. 11.45—12.00 Orgelspel. Hilveraum II. 801,5 m. NCRV-Uitzending. 6.30—7.00 Onderwijsfonds v.d. Scheepvaart. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwen- schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. De knecht met het wassen gezicht verscheen, schreef moeizaam „William Jenkins" en ge leidde Royson naar de deur. Een gesloten rijtuig met twee paarden stond voor de deur, en Royson herkende den koetsier. Het was dezelfde Sponge, die negen uur geleden in de modder van Buckingham Palace Road had rondgetold. De man kende hem ook, want hy groette eerbiedig met de zweep. Niet veel schade gehad, vanmorgen? riep Dick. Neen, mynheer. Ik ben later naar huis gereden met gebroken disselboom en al, zei Sponge. Dit la niet hetzelfde span, wel? Neen, mynheer. Dit paar ls voor het theater, de bruinen zyn voor het park. Dus was Hiram Fenshawe Esq., de eigenaar van het jacht, en bezat hy minstens twee prachtige equipages met bespanning. Hy moest een ryk man zyn. Was hy de vader van dat knappe, aristocratische jonge meisje? Of was hy misschien haar broer? Wat zou hy zyn? vroeg Richard zich af. „Er wordt mis schien gevochten", had von Kerber gezegd. Dat deed Dick plezier. Hij had zyn stervende moeder moeten beloven, dat hy geen soldaat zou worden en de goede vrouw was gestorven in de gelukkige overtuiging, dat haar zoon niet als zyn vader een vroegen dood zou vinden op het slagveld. Zoo was de idee by hem gerypt om als er eens een oorlog in een van de koloniën zou uitbreken, den veldtocht mee te maken als oorlogscorrespondent, nu hy het niet als officier zou mogen doen en ln zyn vryen tyd was hy veel gaan lezen over vreemde landen, over uitheemsche volken en hun zeden, over oude tijden en hy had zich ontwikkeld tot een vlot verteller, terwijl hy dóór gymnastiek en sport zyn lichaam lenig en vaardig hield. Maar die verlangens werden nu op den achtergrond gedrongen door zijn nieuwe taak. De zee lokte! Peinzend zette hy koers naar het park. Maar hy had nauweiyks de stille schaduw der boomen bereikt, toen een man, die hem, zon der dat hy het had gemerkt, gevolgd was sinds hy het huis van von Kerber verliet, hem inhaalde en op den schouder tikte. Neemt u me niet kwaiyk, zei de vreemde, maar bent u niet de heer. die een half uur geledenbaron von Kerber bezocht Ja! Overrompeld vergat Dick een oogen blik op zijn hoede te zyn. En nu hebt nu net zyn huis verlaten? Mag ik om vergissing te voorkomen, uw naam vragen? Zeker! Ik heet Royson, Richard Royson! En uw adres? Een klank van voldoening in de stem van den vreemdeling hield een waaschuwing in. Dick was zich direct bewust, dat hy uit zyn nieuwe rol was gevallen. Dit ergerde en hy keek zyn ondervrager vlak ln het gezicht.. Voor ik u eenige verdere inlichtingen geef, wil ik weten, wie u bent, zei hij. Dit optreden scheen indruk te maken. Wel, mynheer Royson, ik heb er niet op tegen u te vertellen, dat ik een particulier detective ben. was het onheilspellende ant woord. Ik sta ln dienst van een heer, die een zeer ernstige aanklacht tegen von Kerber zal indienen, en omdat ik reden heb om te ge- looven, dat u op het oogenblik nog maar wei nig in deze zaak betrokken bent, heb ik de opdracht u een hooge belooning aan te bie den voor mogelijke waardevolle inlichtingen, die u mijn cliënt kimt geven of hem in de toekomst zou kunnen verschaffen. Werkeiyk? vroeg Dick. die in tweestryd was, of hy den man al dan niet een pak slaag zou geven. Ja. Dit is geen gewone zaak. Von Ker ber is Oostenryker en myn cliënt Italiaan. U weet wel, hoe die twee volken elkaar haten en deze twee hebben bovendien een persoon- lyke veete. Wat wenscht uw opdrachtgever te we ten? vroeg Dick. Wel, om te beginnen, wil hy weten, waarom von Kerber een bemanning werft voor het jacht, dat Aphrodite heet. Dus dan heeft hy al Iets ontdekt? O, dat was gemakkeiyk genoeg. Ieder een kan een half dronken matroos uithooren. De particuliere detective sprak vertrouwe- ïyk. Hij verbeeldde zich, dat hy de soort hand langer. die hy noodig had, te pakken had. een spion, die hoogerc intelligentie bezat. Veronderstel, dat ik u dat nieuws bezorg, wat krijg ik dan? Zeg vyf shilling!" Maar ik ben byna bereid hetzelfde be drag te betalen voor het genoegen uw neus plat te slaan! zei Dick en hy vervolgde: lk zou maar een beetje oppassen alt lk u was! Dick had een stap voorwaarts gedaan, maar de detective deinsde tweemaal zoo ver achteruit. Ik zal heel voorzichtig zyn, ging Dick op sarrer.den toon voort, alleen een kleine stomp, laten we zeggen voor een souverein. Kom, dat is goedkoop genoeg! De man holde weg zoo hard hy kon. Roy son had hem in een paar possen Ingehaald kunnen hebben, maar hy bewoog zich niet. Het was niet zyn bedoeling ts slaan, enkel 11.15 Viool, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. (Om 12.30 Ber. ANP). 12.45 Orgelspel en gramofoonmuziek. 1.45 Consonanten. 2.30 Voor postzegelverzamelaars. 3.00 Consonanten en gramofoonmuziek. 4.00 Zang. piano en gramofoonmuziek. 4.404.55 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en technisch onderricht.- 7.00 Berichten. 7.15 Land- en tulnbouwuitzending. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS-berichten. 8.15 Arnhemsche orkestvereeniglng. 8.55 Causerie over de Wereld-Zendingsconfe rentie te Tambaran. 9.25 Vervolg concert. 10.10 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.40 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. om schrik aan te jagen. Toch vond hy het verbluffend en hoe meer hy erover nadacht, hoe minder hy ingenomen was met zyn eigen gebrek aan slimheid, daar hy iets had kunnen vernemen, zonder zelf Iets te hoeven ver tellen. Maar tenslotte kwam hy tot de conclusie dat zyn eerste opwelling om zich niet met den spion in te laten, de juiste weg was geweest. Maar hy wilde niet als een dief nagegaan worden. Hjj zette er den pas ln, verliet het park door Stanhope Gate, sprong op een voorbykomendde omnibus, stapte in een an deren over midden in Oxford Streeten liep de Regent Street af met een gegrond ver trouwen, dat hy voor het moment de spion nen had verslagen. Daarna gedroeg hy zich precies als vele honderd-duizend jonge man nen dien avond in Londen deden. Hy dineerde, kocht een paar sigaren, een zeldzame weelde, ging naar een music hall, werd den onzin daar spoedig moe en ging al vroeg met den trein naar Brixton, waar hy gocd- koope kamers had. Den volgenden ochtend ging hy naar den opgegeven kleermaker in de City. Royson ontdekte dat hy. behalve van een volledige stuurmansuitrusting, voorzien zou worden van een rijbroek en rijlaarzen, terwyi ook een tropenhelm op het programma stond. Hy stelde geen vragen en vernam, .dat den vol genden dag om vier uur alles klaar zou zyn. Even later stond hy weer op straat. Hy' was nog vroeg en hy had niets te doen. Met het genoegiyk gevoel van Iemand, die over geld en vryen tyd allebei beschikt, wan delde hy naar Hyde Park. Dicht by Albert Gate stond een dame, die haar kastanje-bruin paard had ingehouden en stond te praten met een ouden heer, die by de omheining stond. Als Royson haar goed had aangekeken, zou hy zich ongetwyfeld de oogen en de fyne ge laatstrekken hebben herinnerd. Maar in de figuur in rycostuum herkende hy niet zoo spoedig do daine-in-sabelbont van gisteren. Hij liep voorby.onbewust van de belang stelling. die hy had opgewekt Opeens hoorde ny de dame zeggen: Kyk, grootvader, daar ls hy! Goeden morgen, mr. KIng. Mr. Fenshawe en ik had den het juist over u. Haar stem zou Royson overal herkend hebben, die zcldzaa-n volle en gedistingeerde stem. (Wordt vervolgd i

Schager Courant | 1940 | | pagina 6