Ned. elftal samengesteld WELLES PRAAT NIET EENS Ongerustheid in Belgisch Maasgebied Zestien Italiaansche schepen bij Duins Britsch - Fransche federatie in Azië? Dc „Delfzijl" uit de lucht bestookt Zuivelexport in vijf oorlogsmaanden Ex-marine-vlieger terug Stimulans voor de Hollaadsche filmindustrie De werkloosheid in Noord-Holland Het lot van de „Rijnstroom" D HET IS RUSTIG BIJ VIBORG Na bloedige gevechten op het ijs van de Finsche Golf. FINSCHE LUCHTMACHT GROEIT SNEL. Aan het front hij Viborg is een zekere rust ingetreden. Men veronderstelt dat het Rus sische opperbevel zijn troepen moet hergroe- peeren. Bovendien heeft de Finsche lucht macht grooie verwoestingen onder de Rus sische strijdkrachten aangericht. Er bestaat alle reden om te geloovcn dat het krachtige Finsche verzet liet roode leger teleurgesteld heeft en dat men liet weerstandsvermogen der Finnen ernstig heeft onderschat. Bloedige gevechten op het ijs van de Finsche Golf. Op het ijs van do Finsche Golf zijn ge vechten geleverd, die tot de bloedigste van dezen oorlog behooren. Op vele plaatsen werd het ijs door de Finsche bombardemen ten gebroken. Gclicele Russische infanteric- dctachcmenten en een groot aantal gepant serde sleden en tanks verdwenen in liet wa ter. De Russen, die in massieve formaties marcheerden, vormden een gemakkelijk doel voor bet geschut en de vliegtuigen der Fin nen. Vergeefs trachtte de Russische lucht macht <lc Finsche vliegtuigen te verjagen. Do Russen zijn van alle punten aan de Westkust van de Finsche Golf verdreven, niet uitzondering van twee plaatsen tussclien de Golf van Viborg en Vuokscnnmlm Viban- laliti en Kashastnamim. Bij Poellackaclac waren de gevechten liet hevigst, hier wer den verscheidene tientallen tanks onbruik baar gemaakt. Luchtmacht der Finnen snel. groeit De militaire medewerker van Reuter schrijft, dat er in den Finsclien oorlog thans één belangrijke factor valt waar te nemen n.1. de toenemende kracht en versterking van de Finsche luchtmacht. De Finsche vliegtuigen hebben in den laatsten tijd hun verkenningsvluchten en bombardementen met zóóveel succes uitge voerd, dat de mislukkingen van de Russi sche aanvallen op vele punten van de Ka- relische landengte aan het optreden der Finsche vliegers moeten worden toegeschre ven. Indien de Finnen geen verkennings vluchten ondernomen hadden, zouden de Russen er wellicht in geslaagd zijn, door een verrassenden aanval den spoorweg tusschcn Helsinki en Viborg te vernielen. liet is inmiddels voor de Finnen een tegen valler, dat de sneeuwval ditmaal niet zoo groot is als zij verwacht hadden, zoodat de Finsche verdedigers er geen voordeel van hebben De buitengewone koude heeft daar enboven voor de Finnon dit nadeel dat 'Ie Russen in staat waren, zware tanks over de meren en' moerassen te zenden en de Ffn- jiën zullen zich nog wel geruimen tijd togen dit wapcli moeten verdedigen, want vóór Mei wordt er geen dooi verwacht. „Mijn verklaringen alleen be stemd voor President Roosevelt". Sumncr Welles, Roosevclts afgezant, die na zijn reis door Ruitschland thans te Parijs vertoeft, heeft tot dusverre alle aanvallen van een leger journalisten afgeslagen. Hij wil niet eens praten, doch verklaart alleen: „Alle inlichtingen, die ik heb ontvangen, en alle verklaringen, afgelegd door de regee- ringen, welke ik heb bezocht of nog zal be zoeken, zullen als volkomen vertrouwelijk en slechts ter informatie van den president beschouwd worden. Ik zal daarop bij mijn antwoorden op vragen direct noch indirect cenige toespeling maken." Zaterdag zal Sumner Welles een onder houd met Poolsehe staatslieden hebben. Gisteren is de Amerikaansche staatsman door president Lebrun ontvangen en gister avond was hij de gast van minister-presi dent Dnladier. Bij zijn komst in Parijs werd Welles door een talrijke menigte verwel komd. In de bladen wordt er nogmaals den na druk op gelegd, dat Frankrijk geen enke len vrede zal aanvaarden, waarbij niet de met geweld onderworpen staten in hun zelfstandigheid zullen zijn hersteld. WIL EN KAN HET LEGER DIT INDUSTRIEGEBIED VERDEDIGEN? In Luikschc bladen wordt nu openlijk uiting gegeven aan do grootc ongerustheid, welke in het industriegebied oostelijk van de Maasllnle is ontstaan over datgene wat dit gebied boven het hoofd hangt aks Bel gië mocht worden overvallen, aldus het lïsbl. De parlementsleden uit Luik. Namen en Luxemburg blijken zeer ontevreden over hun besprekingen*- dienaangaande niet den minister van defensie en hebben 'n nieuw memorandum voor dezen opgesteld. Het publiek begint ongerust te worden en laat 7irh Hoor de van mond tot mond gaande geruchten, waar de receerinz niets tegen- overs telt. steeds zenuwachtiger maken. De „Mouse" schriilft: ..Men vraagt on*. en te recht. onze industrie en onze toekomst te verdedigen te-en de verwording, welke het gevolg zou ziin van een vermoeid worden van onze armen en van de vlucht van onze knoitaien en van onze spaarpenningen. De regeering snoort ons aan kónnig door te werken en heldhnftl- belastingen te hllfven betalen. Goed." ninnr hint rii dan van hAnr kant 7.oc-en nl zii dat alles militair zal durven verdedigen als er oorlog mocht uit breken. Deze verklaring zou de regecring met daden, met beton en staal, moeten be vestigen... Indien de regeering aan de eer ste linies andere aanlegt, doet zij dit dan omdat zij de eerete wil opgeven of om ze te verdubbelen?" Ook de „Express" uit zich in een zelfden geest en wijst er op, dat, eens het Waalsche industriegebied vernield, het niet meer her bouwd zal kunnen worden, daar de tegen woordige omstandigheden van dien aaixl zijn, dat slechts nog de aloude traditie en tic veroverde positie in staat zijn zekere industrieën in stand te houden, die over geen grondstoffen beschikken en te ver van de zee liggen. ENGELAND HOUDT VOET BIJ STUK. „Alles wordt vastgehouden." In totaal zijn gisteren' tien Italiaansche stecnkoolschepcn aangekomen in de coritro- labasis van Duins, waardoor liet totaal aan tal aangehouden Italiaansche schepen thans gestegen is tot zestien. Ondanks den duidelijkcn wensch van Brit- schc zijde, om de Engelsclw-Italiaansche handelsrelaties te verbeteren en den politic ken vrede tussclien heide landen te handha ven, zal Engeland, naar de mccning van de Britsche pers, in geen enkel opzicht zijn hou ding in de kwestie der kolencxporten uit Duitschlaud wijzigen. Alles vastgehouden! De „Times" schrijft, dat alle Duitsche ex porten zullen worden vastgehouden, onver schillig welke hun bestemming is en dat dit duidelijk in de Britsche antwoord-nota zal worden uiteengezet. De Engelsche regecring zal evenwel aan duiden, dat zij geenszins hinderpalen op den weg van de Italiaansche industrie wcnscht te leggen of van do industrie van welk an der land ook, behalve van Duitschlaud. Al les zal worden gedaan, om <ie aan derde, neutrale mogendheden te berokkenen moei lijkheden zoo gering mogelijk te doen zijn, doch Groot Brittannië is in oorlog en vast besloten, dezen te winnen en alle maatrege len te treffen, welke liet daartoe noodig acht. Men bestrijdt, dat de maatregelen alleen tegen Italië zouden zijn genomen. Een groot aantal ladingen, welke onlangs door de con trabande-controle zijn vastgehouden waren bestemd voor landen als de Vcreenigde Sta ten, Argentinië, Brazilië, Boliva, Ncder- landsch Indië, China en Thailand (Siam). DE MOGELIJKHEID IS ER! Op bovenstaande kaart onderscheidt men duidelijk de FTansche en Britsche koloniën. De „Times" oppert de mogelijkheid van een federatie van liet Britsche en Fransche gebied in het Midden-Oosten. Het mandaat, aldus het blad, moet in ieder geval binnen afzienbaren tijd herzien wordeir. Daarbij kan men slechts in de richting van een federale constitutie gaan. Het is de moeite waard te overwegen, of de nauwe Britsch Fransche samenwerking niet op waardevolle wijze kan worden uitge breid tot de koloniale bezittingen en de mandaatgebieden. Syrië, Pa lestina en Transjordanic zoo besluit het blad, zijn bijeengevoegd door hun aardrijkskundige ligging, de geschiedenis en een gemeenschap pelijk belang. Sumner Welles wil den oorlog niet zien... O Van Berlijn naar Parijs; van Pa rijs naar Londen Sumner Welles heeft de pers medege deeld: „Het doel en de aard van mijn bezoek aan Europa zijn door den president der Ver. Staten bij mijn vertrek zeer duidelijk uit eengezet: Bij mijn bezoeken aan Italië, Duitschlaud, Engeland en Frankrijk beoog ik slechts den president rapport over den toestand in Europa te kunnen uitbrengen. Ik mag hieraan toevoegen, dat ik namens mijn regecring geen voorstellen te doen of - erbintenissen aan te bicden Jicb." Welles verklaarde verder, dat hij hoopte tot Zondag te Parijs te blijven. Hij vliegt dan naar Londen om in de volgende \Vcck voor cenige uren te Prijs terug te keeren. Vóór zijn terugkeer naar de Ver. Staten zal hij nog enkele dagen te Rome doorbrengen. Ilij is voornemens een samenkomst met ver tegenwoordigers der Poolsehe regcering te Parijs te hebben, doch wilde niet zeggen, of luj ook Tsjecho Slowaaksche vertegenwoor digers zou ontmoeten. Op de vraag, of hij te Londen Dr. Benesj zou spreken, antwoord de liij, dat zijn propramma voor de Brit sche hoofdstad nog niet was opgesteld. Hij zal geen bezoek aan de oorlogszone brengen. Bommen vielen naasl het schip. Een der opvarenden gei vond. Woensdagavond passeerde te Hans weert van Antwerpen naar Rotterdam het motor schip Delfzijl. Op de reis van Tyne naar Antwerpen was het schip aangevallen door een onbekend vliegtuig welke het hevig heeft bestookt met machinegeweervuur en waarvan de sporen aan het dek goed zicht baar zijn. Het vliegtuig heeft nog zes of zeven hommen uitgeworpen welke alle naast het schip in zee vielen. Door de ge weldige ontploffingen werd het schip heen en weer geslingerd, waardoor veel schade ontstond. Een van het personeel werd door een kogel in den arm getroffen. Opvallend is het dat dc meeste kogelgaten in en rond het stuurhuis werden aangetroffen. Duitsche perschef in Stockholm Bemiddelingspogingen mccni de Dcensche pers. De „Bcrlingskc Tidendc" meent te weten dat dc Duitsche perschef, Dictrich, een kort bezoek an Stockholm heeft gebracht. Zijn bezoek, aldus het blad. „staat in natuur lijk verband niet besprekingen over het Finsch-Russische conflict. De reis van Sven Hedin naar Duitschland en zijn bezoeken aan Hitier en Goering worden eveneens met bemiddelingspogingen in verhand ge bracht. BRITSCH-DEENSCHE HANDELSBE SPREKINGEN NIET AFGEBROKEN. De geruchten, welke in het buitenland d? ronde doen en volgens welke de Britsch- Deensche handelsbesprekingen zouden zijn afgebroken, zijn. naar uit Denemarken wordt gemeld, geheel ongegrond. Nóch een grootere vraag, nóch een hoogere prijs voor zuivel, vleesch en eieren. Graaninvoer gedaald, die van ander voer ge lijk. Op groild van de in- en uitvoersta- tistiek kan worden berekend, dat de uitvoerwaarde van zuivelproducten in de eerste vijf maanden van den Oorlog heeft bedragen 47.1 millioen gulden tegen 44.7 In dc zelfde perio de een jaar tevoren. De botcrcxport was 10 grooter: dc ge middelde prijs bleef gelijk. De kaasexport daalde 15 dc gemiddelde prijs was 10 hoogcr. Die van melkproducten bleef in to taal vrijwel gelijk; weliswaar steeg de uit voerwaarde met Óen millioen gulden of 5 doch dc prijzen van suiker en blik waren aanmerkelijk hooger. De export van viirkcnsvlccsch en spek daalde, aldus het Hsb. van 14.0 op 10.0 mil lioen kilo of 28 de opbrengst daalde van 12.4 op 8.7 millioen gulden of 30 De uitvoer van eieren daalde van 4044 op 38Vt millioen kilo of 5 X: de exportwaarde van 19.3 op 19.0 millioen gulden of 1H De totale exportwaarde van zuivel-, var kens- en pluimveeproducten daalde van 78.0 op 75.7 millioen gulden of 3.7 De algcmecne lijn is dus. dat zich voor onze dierlijke producten in deze vijf eerste oorlogsmaanden nóch een grootere vraag, nóch een noemens waardig hoogere prijs heeft doen gel den. want kwantitatief was de ex port van kaas. melkproducten, var- kensvleesch en eieren zeven pro cent kleiner dan vorig jaar, nl. 130 in plaats van 146 millioen kilo, ter wijl dc geldelijke opbrengst er van eveneens zeven proeent lager was, nl. 58.2 in plaats van 02.7 millioen gulden. Alleen de boteruitvocr was 10 grooter, doch dc gemiddelde prijs bleef gelijk. De invoer. De totale invoer van voedergranen in dc vijf oorlogsmaanden, daalde van 455 op 297 millioen kilo, of met een derde deel! Die van tarwe daalde van 292 op 237 mil lioen gulden, dus met een vijfde deel. Daar entegen steeg de import van tarwebloem van 28 op 43 millioen kilo. Omgerekend tot tar we daalde de invoer dus slechts van 330 op 290 millioen kilo of 10 De invoer van veekoeken en grondstoffen daarvan heeft in totaal precies zooveel be dragen als een jaar tevoren, n.1. 380 millioen kilo. Bij bcstudccring der cijfers van de afzon derlijke soorten blijkt, dat in December en Januari resp. 00 en 05 millioen kilo soyaboo- nen uit Amerika zijn aangevoerd, tegen 12 en 2 in dezelfde periode een jaar geleden. Slechts dank zij dezen ongekend grootscheepschen import, is liet to taal dezer artikelen op peil geble ven! Moet hierin mede dc hand onzer regecring worden gezien? Zooals men zich herinnert, heeft het La- gerhuislid mr. Dalton onlangs aanmerking gemaakt op „den abnormalcn Nederland- schen import van sovaboonen". Wij hebben er toen, aldus het blad, toen op gewezen en herhalen dit thans aan dc hand van bovenstaande cijfers, dat men niet naar één oliehoudende grondstof moet zien, doch naar het totaal van alle tezamen! Welnu, dit is precies even groot geweest als vorig jaar, n.1. inclusief koeken 380 millioen koe ken. Dit resultaat is bereikt doordat de im port van sovaboonen in deze vijf maanden steeg van 42 op 167 en die van de rest daal de van 338 op 21S millioen kilo, Dertienjarige jongen vermist HIJ WIL „OP EIGEN BEENEN STAAN". De commissaris van politie, chef van het bureau kinderpolitie te Amsterdam, verzoekt namens de ouder de opsporing van Johap Christoph Gerhard Winkler (wordt Chris ge noemd), oud 13 jaar, die sinds 6 Maart jl. wordt vermist. De jongen is gisterochtend van huis vertrokken en niet naar school gegaan. Hij heeft een brief aan zijn moeder geschreven, waarin hij mededeelt op eigen beencn te willen staan. Signalement: lang 1.65 M., donker uiterlijk, donkerblond haar (met kuif), bruine oogen. breed gezicht, bleekc gelaatskleur, vrij groot litteeken op voorhoofd, gekleed in donker grijze winterjas, donkergrijs plusfourcos- tuum, blauw-grijs geruite kousen, roode ge ruite das. roode slipover, blauwe blouse, lage zwarte schoenen, bruine z.g. fietshand schoenen met kappen. Hij heeft hij zich een zwart gelakt heeren rijwiel merk „Fongers". hij liet achterwiel voorzien van rood wit geverfd schildje met opschrift „S.H." (slecht-hoorend), twee trom- melremmen. Hij is in het bezit van eënig geld. Het is niet onmogelijk, dat hij zich hier of daar in de bosschen verborgen houdt. Zilver en goud in beslag genomen On gewaarmerkt. De politie van het bureau J. D. Meyerplein te Amsterdam heeft na herhaalde huiszoe kingen in een perceel op Rapenburg een groote partij gouden en zilveren voorwerpen, welke zonder register zijn, in beslag geno men. Dc hoeveelheid is van zoo grooten om vang, dat men op het bureau tafels tekomt komt om al hc* tafelzilver en de diverse sie raden en andere voorwerpen van edel me taal neer te leggen. Tegen den koopman is proces verbaal op gemaakt Uoei&at V. d. Veen op de Techtsbinnen- plaats. Het Ncderlandsch elftal, dat Zondag 17 Maart a.s. to Antwerpen tegen België zal spelen, i<s door de Keuzecommissie van den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond als volgt samengesteld: Doel: Michel (V.S.V.) Achter: Wildere (Blauw Wit) en Caldcn- liove (I).W.S.) aanvoerder. Midden: Paauwe (Fcycnoord), Stam (V. U.C.) on Stijger (Blauw Wit). Voor: Draegcr (D.W.S.), van der Veen (Heracles), Voute (Feyenoord), Smit* (Haar lem) en do Harder (V.U.C.) Als reserves zijn aangewezen: Dijkstra (A.P.G.S), Slot (Blauw Wit). Poulus (S.V. V.), Bergman (Blauw Wit) en de Vroe_t (Feyenoord). Geen nieuwe gezichten dus in ons natio nale team. hetgeen overigens ook niet ver wacht kon worden! Slechts de keuze van v. d. Veen is in zooverre onverwachts, dat men vrij algemeen aan dc opstelling van Drok had gedacht. Bij den strijd om de bezetting der I. halfplaats heeft Stijger ge wonnen en zal De Vroet dus nog een tijdje moeten wachten. Het lijkt ons lood om oud ijzer. Resumeerende: een elftal, dat ons vertrouwen verdient. Caldenhovc speelt zijn 25sten internatio nalen wedstrijd, een mijlpaal voor den D. W.S.'er. welke zeker niet in het vergeethoek mag komen. Overigens speelt Paauwe reeds zijn 26-sten en Smit zelfs zijn 27$ten wed strijd. De ploeg bevat enkele debutanten, om dat de jubileumwedstrijd te Rotterdam niet als een officieele landenontmoeting geldt. Michel en Stijger spelen dus voor de eer ste maal officieel mee. Postvluchten op Indië Op de uitreis bereikte de „Nandoe" met gezagvoerder Hondong Jodhpur. Het vliegtuig wordt 10 dezer te Ban- doeng verwacht. Op de uitreis landden de „Reiger" met gezagvoerder Botli te Basra on de „Buizerd" met gezagvoerder Ver hoeven te Medan. Deze machines worden onderscheidenlijk morgen en 12 Maart te Napels verwacht. Van Alphen te uitgeput om iets over zijn tweejarige gevangen», schap in Duitschland te vertel» len. Als een volkomen uitgeput mensch is Woensdagmiddag plotseling de ge wezen marinevlieger A. van Alphen in zijn woning te Utrecht terugge keerd. Twee jaar lang heeft hij in Duitschland onder verdenking van spionnage gevangen gezeten en ais een gebroken mensch is de 27-jarige gewezen marine-officier nu in ons land teruggekeerd. Van Alphen is thans zoo zwak, dat hij ons, aldus het R.Nwsbl. geen omstandig ver haal van zijn wederwaardigheden kon doen. Ik had nimmer gedacht mijn land ooit terug te zien, stamelde hij. Het is verschrik kelijk geweest Op advies van den dokter zal de heer Van Alphen de eerste weken volkomen rust moe ten houden. Op 31 Januari 193S vertrok de heer Van Alphen, een uit Indië gepcnsionncerdc ma rine-officier-vlieger, die te Utrecht woonde, naar Duitschland om werk te zoeken. Om streeks 2 Februari 1938, zoo vertelde hij aan zijn vrouw, zou hij teggkeeren. Woensdag 9 Februari kreeg deze een brief van haar man uit Koblenz, waarin hij haar verzocht haar intrek hij familie te nemen. Later is gebleken, dat deze brief in de staatsgevan genis aan de Carmelieterstrasse te Koblenz geschreven, was. De arrestatie geschiedde op grond van beschuldiging van spionnage in de verdedigingswerken rondom Ko blenz. Men veronderstelde, dat de heer Van Alphen met een speciale opdracht uit Nederland was geko- Hoo alles precies gegaan is, moet voorloo- pig nog in het duister blijven. De terugge keerde is te zwak om ecnig bezoek te ont vangen. Nederland wil zich weren tegen overstrooming van onze natio nale markt met buitenlandsche films. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu ring van de toetreding tot het verdrag ter bevordering van de internationale versprei ding van films met een opvoedkundig ka rakter van 11 Octoher 1933, zooals gewij zigd door het proces-verhaal van 12 Sep tember 1938. In de memorie van toelichting lezen wij o.m.: De strekking van het verdrag is, dat films, die uit internationaal oogpunt een opvoed kundig karakter hebben, in andere landen zuilen kunnen worden ingevoerd vrij van douanerechten, wanneer deze films zijn ge maakt op het grondgebied van een van de andere verdragsstaten. Certificaten zullen worden afgegeven. In art. 2 van het ontwerp van de wet wordt voorzien, dat de Nedcrlandsche regec ring gebruik zal maken van de in art. 9 ge opende mogelijkheid, zich voor te behouden om maatregelen te nemen tot verbod of be perking van den invoer, om redenen ge grond op de noodzakelijkheid zich te verde- digen tegen overstroom ine van de nationale markt door films van buitenlandsche her komst. Dit voorbehoud acht do regeering ook voor Nederland gewenscht. In het bijzonder kan op deze wijze worden tegengegaan, dat buitenlandsche films hier te lande zullen worden vertoond met een in het buitenland vervaardigden Nederlandschen tekst die, naar de ervaring heeft geleerd, veelal niet aan redelijke cischen voldoet. Bovendien zijn aan het uitvoeren van dc noodige bewer kingen te dezer zake hier te lande niet on belangrijke verdiensten voor de Nederland-» sche filmindustrie verbonden. Di <)el Op linke afhei eeuw in M. lingc Op gruv sche de C deze werp kers Dc öngc 1939 Al melc' lang in d toel W 'de kom .voor deze delij hun Dc het onch jSch( Bc ilc 1 mee Booi P. 5 G. 5 Jn. Kost Ge Jing derv Wal fcur* dott paa wat Jong Zi 3-jai JVOOI >an 1) ëen pver Drost i Ul !bek< D< jfiet „sci I ;wek jdcri {pus; I iveg D bra< „Pb hijci .71 kul In 1939 aanzienlijk verminderd. Aan het jaarverslag van de Federatie van Bestuurdcrsbondén in Noordholland onileencn wij over dc werkloosheid in Nd.» Holland het volgende: Op 1 Jan. 1939 stonden er 90.391 werkloo» zen hij de Arbeidsbeurzen ingeschreven, op 1 December. 57775. 58 tot 73% van deze aantallen zijn Am sterdammers. Weer een boot gevonden. De baggermolen ..Vlaanderen 3" heeft hij den boei „Stroobank" een boot. afkomstig van de „Rijnstroom" gevonden. Dc boot was voorzien van een volledige uitrusting en le vensmiddelen. Zooals hekend. hcerscht over het lot van de „Rijnstroom" de grootste on gerustheid, er werden reeds eerder een le dige sloep en een leeg vlot gevonden.,,. Mw Ider Jn *iti< i K I woc i toer I voo: ;ioe« tslui N D fc-cli' M tic D Don D loei dez jvoi lj (fcroi poo \ar der 1

Schager Courant | 1940 | | pagina 2