BETON ZUIDWEG Memel LI COSTUUMS NEELS VITRAGES e„ GLASGflRDIINEN G en G Weet U een Reclame aanbieding C. REZELMAN Jzn. wISS# HET EXTRA BUITENKANSJE Gebr. HOS Anna Paulowna het moderne wonder 2000 costuums Adverteeren doet verkoopen Fa- NEELS JONGEN J. DE LEEUW. iimif WIP 1.20 0.60 A. DEKKER JZ. „EMP0" RIJWIELEN. B. VELTMAN. Een wonderlijk materiaal, be stand tegen de hardnekkigste granaten. MAGINOT- EN S1EGFRIEDLINIE. Een- vakkundig Britsch schrij ver, de heer J. M. Michaelson publiceerde dezer dagen een in structief artikel over de beteckc- nis van het beton, waaraan wij het volgende ontleencn. Toen een Fransche tuinman, Joseph Mo- nier genaamd, een methode ontdekte om beton sterker te maken door liet te „wape nen" met ijzer, ten einde met dit nieuwe materiaal betere en sterkere waterbassins en andere installaties te maken, bevroedde hij nauwelijks dut hij een bouwmateriaal had samengesteld dat een buitengewoon be langrijke rol in latere oorlogen zou spelen. Jarenlang hebben de betonmengers in Europa uit zand, cement en fijngemalen steenen een materiaal samengesteld, dat harder was dan rotssteen. Üp het oogenblik liggen er twee machtige verdedigingslinies langs de Rijn tegenover elkander en men kan ervan overtuigd zijn dat de sterkte van het beton uiteindelijk over de overwinning of de nederlaag beslissen zal. Achtduizend treffers doorstaan! Voor den toeschouwer, die toevallig wel. eens wegwerkers aan het werk heeft gezien op het oogenblik dat zij bezig waren met hun betonmolen om nieuw materiaal samen te stellen, ziet alle beton er eender uit. In werkelijkheid maakt de keuze van materiaal als grondstof en de wijze waarop het ge mengd wordt heel vee! verschil uit ten aanzien van de sterkte van het eindproduct. Dat is wel heel duidelijk bewezen geduren de den wereldoorlog, toen Luik en Namen in puin geschoten werden door de Duitschc houwitsers, terwijl daarentegen de Fran sche forten in Moulainville en Vachervillau die van duurzamer beton vervaardigd wa ren, zich zonder noemenswaardige schade staande hielden, zulks in weerwil van het feit dat zij elk een bombardement van onge veer SOOO treffers te doorstaan hadden! Siegfriedlinie niet solide? Is de Siegfried-linie, 4n een over haast tempo gebouwd in een tijd dat Duitchsland ernst aan een nijpend tekort aan ruwe grondstoffen, wel zoo solide als zij zou kunnen zijn?? De vakwetenschap dat de keuze van kleine steenen, de rijkdom aan ce ment en de zorgvuldig gekozen af metingen en verhoudingen van enor me beteekenis zijn voor de soliditeit van het beton, heeft den deskundi gen de overtuiging bijgebracht, dat de versterkingen in het Duitsche systeem op den duur onder de kracht der Fransche projectielen vernietigd zullen worden, terwijl daarentegen de Maginot-linie zon der eenige haast, maar met zorg en overleg geconstrueerd, alle aanval len zal kunnen weerstaan. (Wij moeten bij het vernemen van deze conclusie in aanmerking nemen, dat zij van Britsche zijde komt en een propagandisti sche inslag haar niet vreemd zou kunnen zijn Red). Kalksteenheuvels opgeblazen. Het was Joseph Aspdin, die min of meer toevallig ontdekte dat een mengsel van klei en verhitte kalksteen ccn grijskleurig, krach tig materiaal opleverde het sedertdien beroemde „Portland-cement" dat sterker was dan eenige andere ccmentsoort, die voordien werd gebruikt Dat was in het jaar 1825. Heden ten dage worden tal van andere variaties van klei en kalksteen in Portland cement verwerkt, bij duizenden tonnen tegelijk. Het product kreeg de naam „Portland", omdat de kleur veel weg had van die van steen uit het Engelsche district Portland, wat niet wegneemt dat het ruwe materiaal, dat voor het product wordt ge bruikt, overal ter wereld gevonden wordt. Gansche kalkstecnhcuvels worden opgeblazen, waarna de groote stuk ken „fijngekauwd" worden door spe ciaal daarvoor vervaardigde machi nes. Aldus verkrijgt men het fijne poeder dat verwerkt wordt Het laatste fijnmalcn wordt met behulp van kolossale stalen kogels gedaan, die elk ongeveer dertig ton Een der zware kazematten van de Maginotlinie. wegen en die in een cylinder rond draaien. Daarna wordt de klei toe gevoegd, waarna het aldus verkre gen mengsel vulcanisch verhit wordt in enorme fornuizen. Zqo vormt men de klinkersteen, die, éénmaal afge koeld, fijngestampt wordt tot het be kende grijze poeder. Zoo fijn als damespoedcr. De waarde van het cement is in de eer ste plaats afhankelijk van zijn fijnheid, zoo dat de allergeringste deeltjes zich gemak kelijk kunnen vermengen met steen en zand. Weinig menschcn weten dat de beste cement zoo 'fijn is als de poeder die de da mes gebruiken en dat zij door een zeef zou heengaan, dio zulke fijne gaatjes heeft dat water er op zou blijven staan. Voor het maken van cement zijn ontzag lijke massa's ruw materiaal noodig. Zoo heeft men voor drie millioen ton aange maakt cement niet minder dan 5 millioen ton kalksteen en 2 millioen ton klei noodig. De vele millioenen tonnen beton, die gebruikt zijn voor de verster kingslinies langs de Rijn vertegen woordigen een gehecle (opgeblazen) bergketen. „Ferro-bcton", dat tegenwoordig veelvul dig wordt gebruikt bij den aanleg van for tificaties, dankt zijn bijzondere eigenschap pen aan een gril van do natuur. Beton zet namelijk, precies als metaal uit, wanneer het wordt verhit. Toevallig zet het ongeveer evenveel uit als staal en op grond daarvan is het mogelijk geworden dat in combinatie mot het beton te verwerken. Het staal neemt de spankracht en het beton de drukkracht voor zijn rekening. Het enorme voordeel van dit ferro-heton boven ccn gewone beton soort wordt wel aangetoond door het feit dat een zekere hoeveelheid ferro-bcton aan de kracht van veel zwftarder geschut weer stand bieden kan dan eenzelfde hoeveelheid gewoon beton. Dat is proefondervindelijk bewezen. Beton-gchcimcn. Niet alleen de juiste toevoeging van ce ment, zand en steenen bij de aanmaak van beton is belangrijk, ook de hoc\eclheid toe te voegen water is dat. Vooral wanneer liet beton cnormen weerstand moet hebben, ge lijk dat bij het aanleggen van forten en an dere versterkingen het geval is. moet do water-toevoeging haarfijn worden berekend. Daar heeft men dan ook speciale installaties en instrumenten voor en telkens opnieuw worden vóór de menging nauwkeurige proe ven met het mengsel genomen. Overigens hebben de Fransehen in het hijzonder hun sporen verdiend door de verschillende voor treffelijke methoden die zij hebben uitgevon den om het vcrhardingsproccs van het be- ton-mcngsel te bespoedigen. Het behoeft, in het licht van het groote belang dat deze werk-methoden. In oorlogstijd hebben, wel geen betoog dat zij die methoden strikt ge heim houden, met dezelfde zorgvuldigheid waarmee vliegtuig- of tankconstructies of wel verbeteringen aan andere oorlogsattri buten geheim gehouden worden. Nu gaat het er niet altijd om te zorgen voor een zoo snel mogelijke afkoeling van het bctonmengsel, want dikwijls is het juist zaak die afkoeling te vertragen. Groote mas sa's beton moeten vrij langzaam worden af gekoeld om te voorkomen dat het materiaal gaat barsten. Met die wetenschap voor oogen moge het duidelijk zijn dat groote betonnen gedeelten in de Siegfried linie inderdaad gebarsten zijn. gelijk overal bekend is. Klaarblijkelijk kon bij do vervaardiging de noodigc tijd voor het afkoelen van het mate riaal niet in acht worden genomen, hetgeen achteraf hier en daar tot bo vengenoemd resultaat heeft geleid. Toen de Amerikanen hun enorme „Boul- der Dam" bouwden, die twee honderd meter dikke betonlagen bevat, moesten zij in de eerste plaats rekening houden met de niet te snelle afkoeling \an het materiaul en daarvoor gebruikten zij zelfs ingenieuze re- frigeratie-(afkoeüngs) apparaten. Het meest vreemdsoortige gebruik van be ton maakten de Engelschen in den wereld oorlog n.1. voor... het bouwen van schepen! Kr werden tal van betonnen schepen ge bouwd, de meesten weliswaar van beschei den afmetingen, maar een van 1100 ton. Dat was do „Armisticc"! Beton is het moderne wonder van onzen tijd. maar men móet het, zoo besluit J. M. Michaclon, vakkundig kunnen behandelen! Steeds voorradig. Profiteert hiervan I Goede afgewerkte f 15.75, f 17.75, f 19.75 enz. De bekende kwaliteiten. Alléén bij Keizerstraat, Den Helder Wij zijn 20 procent goedkooper. Ook voor personen, wegen de tot 250 pond en voor extra lange en smalle figuren Reiskosten worden vergoed Wij PERMANENTEN Compleet voor 2 gld. Twee dames tegelijk 3.50. 's Morgens bespreken onnoodig, voor 'a middags gewenscht. Wasschen en waterg. 50 et C. J. BreeuwerRtfkenberg. Keizerstraat 44, Den Helder. Voor de Schoonmaak Ontvangen een mooie collectie Wij zijn 15% GOEDKOOPER. Ziet de Etalages bij KEIZERSTRAAT 76, Den Helder I waar U grooter sorteering vitrages handweeE afgepaste gordijnen ter beschikking staat dan bij v.h. 1 e stoffeerder bij van Willigen Slaisdijkstraat 46-48 Tel. 903 Den Helder door de tijdelijk verlaagde kapokprijzen een kapokbedstel aan te schaffen of te laten vermaken voor de huisvrouw I I U kent ons devies altijd de laagste prijzen Niet uitstellen Nu bestellen Het is een tegemoetkoming in Uw schoonmaakonkosten van de nieuwste Permanent Tot 16 Maart a.s. a f 2.00, 2 Dames f 3.50, geheel compleet Vooruit bespreken s.v.p. Telefoon 639 Spoorstraat 24t Gediplomeerd Dameskapper Den Helder „BE VA" Vak kleeding de BESTE met bovendien gratis verzekeringspolis. Zjjn verkrijgbaar bij den Hoofdvertegenwoordiger Den Hekier Wij maken U attent dat de „Beva"-Werkmansgoederen bij NEELS ook nog 20 goedkooper zfjn dan bjj ieder ander. gevraagd, om in Manu facturenzaak te Anna Paulowna opgeleid te worden. Extern. Brieven onder letter J, Bureau van dit blad. |||ljj||ij|| Jllll Schoonmaaktijd STOFZUIGERTIJD! Voor jaar TURNER RIJWIELEN Beleefd aanbevelend. Molenvaart 79. Tel. 103. ANNA PAULOWNA. WIER1NG ER WAARD. TELEF. 284. Melkgevend product Het laatste onderzoek gaf aan 22 1 10 verteerbaar eiwit en 5 9:10 vet met ccn voldoende zuiverheid. hóth me' vrrstetfcteh«l cn teen 0.48 0.24 bnks geweven koos. de groote mode txt'j fijn wee*sel Elegante sterke koos. dubbel geweven, jijde met tijde 1.45 ""0.73 VOOR Schoonmaakartikelen enz., naar Molenvaart 17, Anna Paulowna. Zoo juist ontvangen zending Nieuwste modellen tegen concurreercnde prijzen. Ook leverbaar voor 1 gulden per week. Overal te ontbieden. Vraagt inlichtingen bij RIJWIELHANDEL. OUDESLUIS.

Schager Courant | 1940 | | pagina 10