('o HiVml DUITSCHLAND Noordsche garantie voor Finlands grenzen? stond ACHTER RUSLAND Metaalinzamelingsaotie DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Italiaansch-Russiscbe toenadering Roode Kruis-ambulance toch naar Finland Maart roert zijn staart Versterking middelen Leeningfonds Laan. Schaecn. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. VRIJDAG 15 MAART 1940. 84e Jaargang. No. 11138. Uitfat* óme N.V. Urtg.-Mif. „Hollands Noo#d©«fcw«**er" Noorsch minister bijt van zich af „FRANKRIJK en ENGELAND hebben geen recht ons iets te verwijten" De Noorsché minister van buitenlandsche zaken Koht heeft gisterenavond in een radio- Iredevoering gezegd, dat Finland in de laat ste dagen van Februari Zweden had ge vraagd of het hulp wilde bieden. Dit betcc- (kende waarschijnlijk, dat Zweden gevraagd werd den oorlog in te gaan. De Zweedsche regeering heeft hierop ontkennend geant-, woord. Aan de Noorsche regccring is nim mer iets gevraagd, doch zooals de zaken voor Noorwegen stonden, zou de Noorsche regee ring dezelfde gedragslijn hebben moeten vol gen als de Zweedsche regeering. Wij moesten neutraal blijven, indien wij de hoop wilden hebben uit den oorlog tusschen de grootc mogendheden te blijven. Indien wij in den oorlog betrokken zouden zijii, zouden wij Finland niet hebben kunnen helpen. Het is geen oneer de zaken te zien, zooals zij zijn. Het Storting en de regeering waren het daarover eens en ik, aldus Koht, heb van Finland gehoord, dat men daar ons stand punt heeft begrepen. Ten aanzien van militairen bij stand van de Westersche mogendhe den aan Finland hadden wij tot twee weken geleden niets gehoord. Op 2 Maart hebben de gezanten van Groot- Brittannië en Frankrijk te Oslo mij opge zocht, om mij de inleidende vraag tp stellen j of de Noorsche regccring bereid zou zijn aan ritschc en Fransche strijdkrachten door- iocht te verlecnen, indien de Finsche rcgcc- •ing den beiden mogendheden oih militairen tand zou vragen. De gehcelc aangelegen; jid Was vertrouwelijk en ér werd verklaard 'dat de formeele vraag later zou komen. De Zweedsche regcering heeft den volgen den dag ontkennend geantwoord, terwijl wij de zaak met de commissie van buitenland sche zaken van het Storting hebben be sproken. Wij waren het er allen over eens, dat wij dezelfde gedragslijn als Zweden moesten volgen. Op 4 Maart hebben wij afwijzend geant woord. Wij deden dit om politieke rede nen, omdat wij van betrouwbare zijde de inlichting verkregen, dat indien wij den. beiden Westerschen mogendheden verlof zouden vcr- leenen Zwecdsch of Noorsch grond gebied te gebruiken voor oorlogs daden tegen de Sovjet Unie Duitschland dit als een vijandige daad zou beschouwen en direct zou tusschen beiden komen. Wij zouden dan dus in den groo ten oorlog betrokken worden en het slagveld voor de groote mo gendheden kunnen worden. Op die wijze zouden wij Finland groot nadeel hebben berokkend. Indien Duitschland den oorlog tegen Fin land zou zijn ingegaan, zou de Finsche nederlaag zeker zijn. Ik zou hieraan willen toevoegen, dat het geruimen tijd zou hebben vereischt een strijdmacht van minstèns 100.000 man naar Finland te sturen. Het zou aan twijfel on derhevig zijn of hulp doeltreffend zou zijn. Ik weet, dat van militair standpunt bezien het een voordeel zou kunnen zijn voor de Westersche mogendheden den Finschen oor log gaande te houden en misschien Zweden en Noorwegen daarbij betrokken te zien. Maandagavond 11 Maart heeft de Finsche minister van buitenlandsche zaken den ge zanten van Zweden en Noorwegen te Hel sinki gevraagd of do beide mogendheden aan troepen der Westersche mogendheden doortocht zouden verlecnen. Dit was de eerste en eenige keer, dat Noorwegen een dergelijke vraag van Fin land kreeg, de Zweedsche regpering heeft den ochtend van den 12dcn Maart ontken nend geantwoord en do Noorsche regccring gaf dienselfden middag een gelijk ant woord. Koht zeide dezo zaken duidelijk te wil len maken, ten einde te bewijzen, dat de aanvallen teen Noorwegen en Zweden, spe ciaal in de Fransche pers, ongegrond zijn. En ik wil eerlijk zeggen, aldus voegde hij hieraan toe, dat ik het vreemd vindt aanval len te zien van landen, welke in feite minder deden dan Noorwegen en vooral dan Zweden om Finland te helpen. Zij moeten niet de verantwoorde lijkheid leggen op kleine militair zwakke staten, die Finland zooveel zij konden hebben bijgestaan. I)e aanvallen in westelijke bladen, hier op neerkomende dat Noorwegen af hankelijk zou zijn van Duitschland zijn zoo zeer in strijd met de waar heid, dat wij ons hebben afgevraagd wat zij er mee voor hebben dergeUi ke dingen te schrijven. Ten aanzien van de „Altmark" had Noor wegen gehandeld in overeenstemming met zijn verplichtingen als neutrale mogendheid Het had het internationale recht nauwge zet in acht genomen. Wij zijn blootgesteld geweest aan Duitsche bedreigingen, doch hebben niet toegegeven. Er zijn geen bewij zen voor de beweringen dat Noorwegen Duitsche duikboot-en gebruik hoeft latebi maken van de Noorsche wateren. In twee of drie gevallen bestond die verdenking, doch het was onmogelijk het bewijs te leve ren. De bewering, dat Duitschland allerlei via de Noorsche wateren zou ontvangen, zijn ongegrond. In Noorwegen geproduceer de goederen gaan slechts in normale hoe veelheden naar Duitschland. Wij hebben daartoe het recht, overeenkomstig het op 11 Maart met Groot Brittannië gesloten ver drag. „Het Finsche volk is niet ondergegaan" President Callio wekt op tot ge- zamenlijken opbouw. In een tot het Finsche volk gerichte ra dioboodschap zeide Callio, na de hoop te hebben uitgesproken dat de eenheid tusschen Finland en zijn buren zich zou versterken, met ontzetting hebben wij geconstateerd, dat de plannen van Peter den Groote in de Sov jetunie zijn herleefd, doch ons verstand zegt ons. dat wij al onzo krachten moeten verza melen voor een gemeenschappelijkcn arbeid van wederopbouw in onzen marsch naar de toekomst. Ons volk kan er zeker van zijn, dat de regeering door den vrede heeft willen verhinderen, dat de levenskracht van de Finscho natie werd vernietigd. Wij hebben nog de mogelijkheid, onze toekomst weder op -te-houwen want het Finsche volk is niet on dergegaan. Deze korte, doch verwoede oorlog is voor het Finsche volk zeer rijk geweest aan ervaringen, die ons in de toekomst van nut zullen zijn. Wij zullen moeten beden ken dat deze toekomst in onze eigen handen ligt. Laten»wij, zoo besloot Callio door onze daden bewijzen, dat Finland en zijn vo'v nog steeds in staat zijn, hun historische mis sie als voorposten van de Westersche bcscha ving te vervullen. Ter gelegenheid van Hitiers ver jaardag. Generaal-vcldmaarschalk Goering heeft naar aanleiding van den ver jaardag van Hitier een oproep ge richt tot het Duitsche vojk \oor het houden van een metaalinzame lingsactie. Opgeroepen wordt tot af stand van alle voorwerpen die ge mist kunnen worden en die ver vaardigd zijn van koper, brons, messing, tin, lood en nikkel bij wijze van verjaardagsgeschenk van de Duitsche natie aan Hitier op 20 April. Hulp bij den opbouw van nieuwe verdedigingslinies Uit Helsinki wordt van oflicieele zij de vernomen, dat de regeering van Noorwegen, Zweden en Finland thans zijn overeengekomen de moge lijkheid van een verdedigend ver bond ter verzekering van grenzen en onafhankelijkheid der drie lan den te bestudeeren. Denemarken bleek, hoewel sterk sympathiseerend met Finland, niet bereid een dergelijk samengaan te overwegen. Rusland geen bezwaar. Men gelooft te Moskou, dat dc Sovjet-re geering geen bezwaar heeft tegen het tot stand komen van een dergelijk zuiver defen sief verbond. Een- speciaal tegen de Sovjet- Unic gerichte combinatie zou echter onver- eenigbaar met het FinschRussische vre desverdrag geacht worden. De militaire en diplomatieke besprekingen tusschen de drie mogendheden Zweden, Noorwegen en Finland zullen, volgens U. P., beginnen zoodra Finland zijn troepen heeft teruggetrokken op dc nieuwe* grenzen en dc documenten van het vredesverdrag zijn on- dertcekend, hetwelk binnen een week wordt verwacht Dc staven der verschillende landen zullen de mogelijkheden der militai re samenwerking bespreken en voor bereiden, evenals .den aanleg van versterkingen en het leveren van wapen voorraden. Het blad „Stockholms Tidningen" schrijft, dat thans vooral ernaar gestreefd moet wor den, een toekomst te vormen, welke het Noorden voor nieuwe rampen spaart. Alle bladen noemen in dit verband de vorming van een militaire aff&ntie tusschen Zvye den en Finland. Het "blad besluit met de woorden: „Er moet nu niet gesproken, maar snel gehandeld worden." De Finsche wederopbouw. In het Storting heeft de conservatieve lei der Hambro verklaard, dat naar Zijn mee- ning de natie verwacht, dat de Noorsche en Zweedsche regeeringen de Finsche regee ring zullen vragen op welke wijze dc beide landen kunnen bijstaan in het Finsche werk van den wederopbouw. Weer licht. Dc hoofdstedelijke autoriteiten te Heisin ki hebben gisteravond de maatregelen inge trokken, welke bij het begin van den oorlog waren genomen voor de passieve verdedi ging. Voor den eersten keer sinds 106 dagen is de slad weer verlicht. De trams rijden en ook de auto's hebben de lichten aan. De étalages der winkels zijn weer ontstoken. Wel bevinden zich nog stapels zandzakken langs de huizen en rond monumenten. HET OUDE ZEGEVIERT! Locomotieven bewezen goede diensten, toen Donderdag, tengevolge van de met de plotseling inge vallen koude gepaard gaande ijzelvorming het electrlsch treinverkeer ernstige stagnatie ondervond. Sluiting van handelsverdrag en wederom uitwisseling der am bassadeurs. DUITSCHLAND BEMIDDELDE. Naar U. P. meldt is volgens wel ingelichte kringen te Berlijn het sluiten van een ItaliaanschRus sisch handelsverdrag aanstaande. Als resultaat van de Duitsche pogingen, Rome en Moskou nader tot elkaar te brengen, weet men in genoemde kringen eveneens mede te deelen, dat Rome en Mos kou spoedig weer ambassadeurs zonden uitwisselen. Het terugroepen van den Italiaanschcn ambassadeur te Mokou en den Russiscben ambassadeur te Rome geschiedde bij het begin van den Russischen inval in Finland. Ribbcntrop zou deze kwestie te Rome bobben besproken. Oll nummer bevat 8 pagina's Een Karelische Sovjet republiek Met Viborg als hoofdstad. De Moscousche correspondent van het Zweedsche blad „Aftonbladet" meldt, dat Rusland op de thans door Finland afgestane Landengte een Karelische republiek wil stich ten, waarvan Viborg de hoofdstad zou worden en waarin de leidende regeeringsposten gegeven zullen wor den aan thans in Rusland wonende Finsche communisten. Het Finsche ministerie van Bevoorrading beeft alle vrachtauto's en andere vervoer middelen opgevorderd om de ontruiming \an goederen en eigendommen te vergemak kelijken van dc bevolking in de aan Rusland afgestane gebieden. De bevolking hiervan omvat ongeveer 250.000 zielen. Drie belang rijke plaatsen komen aan dc Sowjets, t.w. Viborg, dc derde stad v. Finland met 80.000 inwoners. Kexholm of Kakisalmi.met 6000 in woners en Sortavala met 5000 inwoners. Maar de 50.000 lijken van Russische soldaten, die in de sneeuw begraven liggen, zullen een geheele streek ten noorden van het Ladoga- nieer lot een ongezondv oord maken. Zoodra het zal beginnen te dooien, zal dit een af schuwelijk kerkhof zijn, waar geen gras sprietje meer kan groeien. Finsche Roode Kruis kan onze hulp nog best gebruiken. Het Nedcrlandsclie Roode Kruis heeft gisteravond van het Finsche Roode Kruis te Helsinki een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat het Finsche Roode Kruis er zeer dankbaar voor zal zijn, wan neer de Nedcrlandsclie ambulance ook thans nog komt. Inlichtingen werden gevraagd omtrent datum van vertrek en de te volgen route. In verband hiermede deelt het Nederland- scïie Roode Kruis mede, dat de Nederland se h ambulance eerstdaags naar Finland zal vertrekken. De juiste datum van vertrek, als mede de te volgen route worden nog na der vastgesteld. DE BILT SEINT t Verwachting: Eenige stijging van temperatuur tot boven het vriespunt, gedeeltelijk bewolkt, geen neerslag van beteekenls, meest matige Noordwestelijke tot Zuid- Westelijke wind. Het insneeuw-drama weer be gonnen. Tal van verkeers diensten ernstig gestagneerd. Over een weck is het Lente, dus Ko ning Winter mag „officieel" nog maar een dag of wat zijn staf zwaaien, doch Zijne Majesteit doet dit op een manier, die de gestreng heid van zijn regime 1930—1910 dub bel onderstreeptSneeuw woei, door een ijzigen wind opgejaagd, tot hoopen op de wegen, en de automo bilisten, de bus- en trambestuurders, de treinmachinisten begonnen op nieuw hun wanhopigen strijd tegen het witte obstakel Het ergste waren wel de Lreinstoringen in Noord- en Zuid-Holland, door ijzel op de stroomdraden veroorzaakt Wij geven hier van elders in dit blad uitvoerig verslag. De treinen op de lijn AmsterdamAlkmaar- Den llcidcr kwamen verre van regelmatig binnen, hoewel zich op dit traject geen en kele draadbreuk voordeed, doch do gewij zigde dienstregeling op de lijn Amsterdam- Haarlem, welke over Uitgeest geleid werd, deed zich natuurlijk duchtig gevoelen. Gemiddeld bedroeg dc vertraging een hall uur, de laatste trein kwam gisteravond met 19 min. vertraging in de Marinestad aan. He bus- en autoverkeer in ons Noorder kwartier werd op verschillende plaatsen vertraagd. Vaak Jag de sneeuw een meter hoog. Talrijke auto's sneeuwden weer in en kon den hun reis niet voortzetten. De Waco- busdienst van Wervershoof naar Medemblik moest worden stopgezet. De dienst Medem blikDen Helder werd eveneens stopgezet. De overige diensten van de Waco function* neerden normaal, zij het dan met hier en daar vertraging. Waterland weer sneenwlanü. De lijnen van de N.Z.1I.T.M. in Waterland waren gisteren in de ochtenduren tengevol ge \an ijzelvorming op de bovenleiding ge stoord. De eerste trams kwamen, doordat contact tusschen beugel en leiding bijna on mogelijk was, met de grootste vertraging binnen. De dienst is toen tot een uur stop gezet, waarna deze geleidelijk kon hervat worden. Om twee uur was het verkeer weer normaal. Reizigers van en naar Purmerend mochten in dien tusschentijd van den trein gebruik, maken. Drachter tram ontspoor u. Tengevolge van den grooten sneeuwval is gistermiddag tusschen Leek en Tolbert de locomotief van dc tram van Drachten, welke om 13.48 uit Groningen was vertrokken, ont spoord. De beide personenwagens bleven op de rails. De voorste personenwagen liep ernstige schade op, doch de passagiers kwa men met den schrik vrij. Onmiddellijk werd uit Groningen cei. hulptrein gerequireerd om de locomotief weer in de rails te plaatsen. Om vijf uur was de baan vrij. Voorstallen in het najaar naar d Staten-Generaal. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer nopens het wetsont werp tot instelling van een Leening fonds, lezen wij: Het voornemen bestaat, in het aan staande najaar ecu versterking van de jaarlijksche middelen van het lee ningfonds, boven die welke in het ingediende ontwerp vervat zijn, aan het oordeel der Staten-Generaal te onderwerpen. Van den omvang en den duur der mobilisatie-uitgaven zal men dan iets meer weten dan op dit tijdstip, terwijl men dan te vens: lo. het beeld, dat de herziene inkomstenbelasting zal vertoonen en dat bij de verdere heffingen voor het Leeningfonds niet buiten aan merking zal kunnen blijven, bekend zal zijn, 2o. dc vraag beantwoording zal hebben gevonden, in hoever het normale budget voor 1941 versterking behoeft.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1