ijkduin heeft zijn spioiwage-Jrama" T ARZAN en de vuren van Tohr DE SCHAT in cLe UlaeAtijn De nieuwe Maastunnel De spionnage op Ameland Radioprogramma RHEUMATIEK? 'n ^^-bad werkt heilzaam! van ge- ige W de ïrs MET EEN VROOLIJK SLOT. Even buiten de gesloten bebouwing van iet groote 's-Gravenhage ligt, tegen een uinhelling op, het kleine, rustieke zeebad zij- ilaatsje Kijkduin, waacvan de naam nog leroïsche herinneringen oproept uit de da- op en van den 80-jarigcn krijg, vanwege den crniaardcn zeeslag. Maar sindsdien heeft Bit wijde en heuvelachtige plekske grond in oeten vrede mogen voortdommelen, bc- poeld door den eeuwigen golfslag der im- uer bewogen zee De in de twintiger jaren dezer eeuw al- laar gebouwde landhuisjes hebben het lief- ijke karakter v. 't vredig strookje kust niet •erstoord en zoo zou ook de meest-argwanen- le mensch slechts met moeite kunnen be- ilaiten, hier iets „verdachts" te zoeken. De 120 gezinnen in de 120 landhuisjes vormen icn ongevaarlijk gemeenschapje, dat zeker >ij politie en recherche in gfcen kwaden reuk itaat. Totdat... op een avond! De peinzend fietsende agent, die omdat het nu eenmaal moét! zijn ronde volbrengt, maar verwachtend dat zijn zoeken naar onraad volko men tevergeefs zal zijn, schrikt als hij, toevallig links-af ziende, felle lichtstralen ontwaart, die uit een raam van een der verafgelegen land huisjes flitsen. Zijn door inactiviteit al wat traag geworden hersenen be ginnen eensklaps te werken... Voor zijn geestesoog verschijnen, als in een wervelwind, de „headlines" der dagbladen, welke van spionnengc- vaar gewaagden... Van „lichtkogels" en schijnwerper-signalen! 'n Moment weifelt de wetsman, maar dan opeens keert hij met een resoluut gebaar om, en peddelt ijlings naar een dichtbij gelegen „brandmelder", een politie-telefoon voor alarmeeringen. Even later ziet men op het vrij donkere straatweggetje, naar „do stad" voerend, een roode politie-auto aan komen snorren. Kr wordt snel gestopt: mannen stappen haastig uit en zij conferecrcn fluisterend met den wijkagent, die zoo plotseling neulraliteit- schcndcnde plannen ontdekt heeft Omsingeling. Een plan de campagne wordt opgesteld. Men laat er geen gras over groeien, want snel worden bevelen gegeven; het bedoelde huis moet worden omsingeld. Schaduwen sluipen voorwaarts. In het zij-laantje, waar het verdachte huis ligt, staat een two-saeter, vóór de deur van liet huis der „spionnen". Twee onopvallend gckleede heeren stappen naderbij, laten plot seling een dun, maar scherp electrisch schijnsel vallen in het binnenste van de auto. Er staat naast de chauffeursplaats een donker koffertje, en op den bodem ligt een tros electrisché draden. „Il'm, bromt een van de twee. Er valt blijkbaar geen seconde meer to verliezen, want "uit het zijraam, dat zoozeer de aandacht van den man der wet heeft ge trokken, flitsen wéér lichtstralenEn een helle lichtgloed, blijkbaar in het ver trek heerschend, straalt naar buiten, zóó sterk, dat het rondom groeiende gras er bleek-groen van uitziet De twee heeren kijken elkaar aan en knikken. „Vooruit"! Vlug loopen zij op het huis toe, laten den deur-klopper (huisbellen kent men er niet) hard neervallen, drie, vier maal. Pats! pats! pats! Boven wordt een raam geopend. „Wie is daar?" vroeg een vrouwenstem. „Politie!" Men hoort een lichte kreet van verwonde-, ring. Toen: trapgekraak. En de voordeur gaat open. De twee mannen kijken de da me, die in de deuropening verschijnt scherp aan. Aclücr haar doemt een mannenfiguur uit de duisternis van den gang op. „Mogen wij uw huis eens doorzoeken?" vraagt een der twee. FEUILLETON door MALCOLM HOWES 13. Stump was geraakt; anders zou hij niet zoo'n lange redevoering gehouden hebben, en von Kerber begreep, dat zijn achterbaksche aanval mislukt was. De norsche zeeman had hem zelfs indirect beschuldigd van grove on dankbaarheid. O, als u er zoo over denkt, zei hy koel, zullen we het plan voor het oogenblik laten rusten. Ik had alleen mr. Royson's eigen be langen op het oog. Of hij gaat of blijft, kan mij in het minst niet schelen. Wilt u een si garet? Ah. u prefeert een pijp, ja? Wel, goeden nacht, kapitein. Ik geloof, dat we van nacht niet door de wilde golven in slaap ge wiegd zullen worden. Stump voegde zich bij Tagg op de brug. Hy wees met zijn duim op den verdwijnenden baron. Die mof wil, dat ik Royson eruit gooi, bromde hy. Royson eruit gooien? Is ie gek? En waarom Hij had een heel verhaal, dat het voor Royson's eigen belang was. maar ik weet wel beter. Het is niet naar zyn zin, dat onze ftfne tweede stuurman bjj de lantaren -gekheid maakt met de kleindochter van den eigenaar. Let op, wat ik je zeg, Tagg! Die andere vrouw, die mrs. Haxton, is zoo valsch als een slang, en zij verklapte de zaak. Ik héb ze altijd een kat gevonden, gaf Tagg toe. En wat heb je gezegd? Gezegd? Dat hij zelf zyn vuile kar weitjes moest opknappen. Let op m(jn woor den. Tagg! Hij zal de zaak niet aanpakken, onulat ie bang is, dat het meissie het hoort. Je zult zien, dat hy zoo stom wordt als een Visch. Inmiddels ving Roijson het volgende ge- „Maar waarom?!" „Uit uw bovenraam hebben wij lichtsig nalen gezien. Wij verzoeken u, ons die kamer onmiddellijk te toonen!" De dame in de deur kijkt stomverbaasd. Maar de man achter haar slaakt een kreet van verrassing. „Niets zeggen, Jane!" roept hij uit, en de twee rechercheurs hooren tot hun ergernis onderdrukt gegrinnik. „Kom maar binnen, heeren!" noodigt de manncnfiguur-op-dcn-achtergrond uit. De twee stappen haastig binnen, tastend in hun zakken, waar zekere voorwerpen schuilen. De onthulling. De dame, die ietwat ontdaan schijnt, maakt licht in de gang, en zwijgt. Haar man of is het haar echtgenoot niet? kijkt de twee heeren lachend aan. „Die lichtsigna lenbeginthij, en er ligt in zijn stem iets spottends, „hebben niet bepaald het doel dat u er van denkt. Mag ik u vool'gaan?" Vol argwaan betreden de twee recher cheurs de trap, achter de slanke gestalte van den ander aan. Boven staat een deur half open en de twee heeren worden uitge- noodigd, binnen te treden. Juist dringt een krassend geluidje tot allen door. De dame, die de anderen gevolgd is, uit een zachte kreet „Sssst!" verzoekt zij. Men betreedt een gezellig gemeubileerd slaapvertrek. In twee hoeken staange doofde schijnwerpers. En op een driepoot: een filmcamera. Luid klinkt nu een schreiend, krassend geluid op. Het komt... uit een wieg. „Een baby!" zegt een der rechercheurs bleekjes. „Ja, een baby, heeren!" beaamt de slanke heer, oolijk knipoogend, „de oorzaak van een spionnage-drama!" „Och" komt nu de dame tusschenbeide, terwijl zij een rosig kindje uit de diepte van het wiegje haalt, „de zaak is eenvoudig, dat mijn man zeekapitein is, over goed twee jaar eerst terug komt en dat mijn broer hier vanavond van mij en het kindje een filmopname heeft gemaakt, om het filmpje naar mijn man te kunnen opsturen. Dat is alles!" De mannen der politic hebben blijkbaar weinig gevoel voor humor of zijn ze te leurgesteld om het vervlogen succesje? want ze brommen eenige verontschuldigen de woorden en geven den duidelijkcn raad: „voortaan bij zulke gelegenheden de gordij nen maar goed te sluiten!" Vijf minuten later ligt het kleine, vredige Kijkduin weer rustiger dan ooit te sluime ren temidden van duinbegroeiing en weide- gras Het tweede tunnelstuk door acht sleepbooten versleept. Gistermorgen vroeg is het tweede tunnel- stuk voor de Maastunnel te Rotterdam van de Waalhaven naar de plaats van bestem ming gesleept, waar het gevaarte vandaag tot zinken zal worden gebracht, omstreeks half vijf begon de tocht van het zinkstuk, dat door acht sleepbooten werd gesleept, met medewerking van den vloed kon men het tunneldeel naar boven krijgen tot bij het park, waar men om zes uur aankwam. Om kwart over zes lag het tunnelstuk gereed aan den wal. Bij het transport waren veel hoofdambtenaren van de gemeente, van de aanncmingsfirma en van het sleepbedrijf v.h. P. Smit aanwezig. DE NIEUWE LUCHTDIENST BERLIJN— AMSTERDAM. Openingsvlucht ging niet door. Gister zou de eerste vlucht worden ge maakt van den nieuwen post- en vracht- dienst Berlijn—Amsterdam van de Lufthan sa. Er kon evenwel gisterochtend door het slechte weer geen toestel uit de Duitschc hoofdstad naar Schiphol vertrekken. Aan gezien de dienst door één toestel wordt ge vlogen, konden er ook uit Amsterdam geen goederen verzonden worden. Men hoopt nu, dat vandaag de vluchten wel doorgang kun nen vinden. Bewegingen van Duitsche sche pen aan de Geallieerden geseind De Officier van Justitie bij de rechtbank te Leeuwarden heeft gister tegen den 3ü-ja rigen J. B. en den 44-jarigen A. de F., bei den uit Den Haag, laatstgenoemde gedeti neerd, respectievelijk vier maanden en vier jaar gevangenisstraf geëischt, wegens spi onnage op Ameland. J. B. werd ten laste gelegd dat hij bewe gingen van oorlogsschepen, koopvaardij schepen en vliegtuigen, welke Ameland pas seerden, radiotelegrafisch of telefonisch aan de F. heeft gemeld. Onder deze schepen en vliegtuigen waren er ook van Duitschc na tionaliteit. J. B. gebruikte een verrekijker, welke hem door de F. was verschaft, de F. zorgde er voor, dat de gegevens naar Enge land en Frankrijk werden doorgezonden. Aan de F. werd ten laste gelegd, dat hij B. een verrekijker en een radio-electrischc zendinrichting had verschaft en de mede- deelingen, hem door B. gegeven, naar Frank rijk en Engeland had doorgezonden. Luitenant-beozineroover Ten onrechte van militaire ben zinebon gebruik gemaakt. Rijkspolitie-instanties hebben sinds eeni- gen tijd te Oostzaan een ge\al in onderzoek van onrechtmatig benzineverbruik ten koste van het rijk. Hierbij is betrokken een eerste luitenant, die gebruik was blijven maken van zijn ei gen particulieren wagen, nadat de vorde ringsautoriteiten hadden verklaard, dat deze wagen overbodig was geworden. Tijdens de voor-mobilisatie werd de wagen gevorderd onder nummer t>2ö. Bij de alge- mecnc vordering was dit nummer vervallen. De luitenant bleef echter op dit niet-ge- registreerde nummer benzine en olie laden, juister gezegd: hij liet toe, dat zijn onder geschikten op dat nummer de benzinetank van zijn wagen bij een publieke tank lieten bijvullen, tegen inlevering van een militaire bon. De controle geschiedde aan het staats bedrijf der artillerie-inrichtingen. De onre gelmatigheid werd hier echter niet ontdekt. Door oplettendheid van een garagehouder kon de politie zich met de zaak gaan bezig houden. Van dierenmishandeling vrijgesproken Onwillia paard stierf na vreese- lijke marteling. De landbouwer D. en zijn zoon te Benthui zen hebben voor de Haagsche rechtbank wegens dierenmishandeling terecht gestaan. Zij hadden een onwillig paard achter een wagen aangetrokken met een touw om den hals zoodat de halswervels van het dier uiteengerukt werden en het eenigen tijd daarna stierf. De officier van Justitie eischte één maand gevangenisstraf tegen beiden. De rechtbank sprak hen gisteren van het ten laste gelegde vrij. ZATERDAG 16 MAART 1940. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. VARA-uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.S08.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de contlnu-bedryven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Orgel en zang. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 2.00 Film kwartiertje. 2.15 VARA-orkest. 3.00 Reportage. 3.30 De Ramblers (opn.) 4.00 Gramofoonmuziek. door Edgar Rice Burroughs 58. „En zjjn honderd manieren waarop ik je kan doden", zei Ahtea dromerig. „Maar ik wil niet dat je sterft, mijn Tarzan. Ik wil dat je hier by me blyft, voor altyd". De koning van de jungle ging niet op haar gezegdo in. „Waarom hebt U om Dr. Wong en mij ge zonden?" vroeg hij koel. „Om jullie de rijkr dommen van Tohr te laten zien. Myn juwelen", zei ze dramatisch, „en de jouwe, Tarzan, ala je in Tohr wilt blijven. Ga mee!" De koningin schoof het gordijn van dierenhuiden terzijde en het haar gasten het vertrek binnengaan. „By de aderen van de vijftenige draak", zucht te Dr. Wong. Zyn grote verbazing was wel ge» rechtvaardigd, want ze waren werkelijk in een kelder van Aladin beland. Kisten vol goud stonden langs de muren. Grote koffers puil den uit van zeldzame juwelen. „En dit alles is het jouwe, Tarzan, je hebt het maar voor het nemen", zei de geleerde met een eigenaardi- gen klank in zyn stem. „Dat betekent alle maal niets voor me", zei de aapman schouder ophalend. De koningin fronste even haar voor hoofd. doch veranderde vlug van taktiek. ..Kom dichter bij. Tarzan van de Apen! Kijk! Is Ahtea niet beeldschoon?" Tarzan antwoord de met een sarcastische, afgemeten stem, ech ter tegen zijn wil: „Ja, je bent - heel mooi". 4.304.50 Vragenbus. 4.55 Residentie-orkest. 4 5.45 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.15 Uit de roode jeugdbeweging. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cyclus „Hoe werkt de Kerk?" 8.00 Herhaling SOS-berichten, ber. ANP. 8 15 Puzzle-uitzending. 8.30 Rosian-orkest. 9.10 Toespraak „Wacht nu niet langer". 9.15 RadiotooneeL 9.30 VARA-Harmonie-orkest. 9.55 VARA-Varia. 10.00 En nu... Oké! 11.15 Berichten ANP. 11.2512.00 VARA-Strijkorkest en soliste. Hilversum II. 301.5 m. KRO-uitzcnding. 8.00 Berichten ANP. 8 059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodlston en solist (12 45—1.10 Berichten ANP en gramofoonmuziek). Per pak van 1 Kg.: 20 ct. - Per pak van 3 Kg 45 ct. sprek op tusschen Mr. Fenshawe en von Kerber. Ik ben ervan overtuigd, dat de Itali- aansche autoriteiten ons geen hinderpalen in den weg zullen leggen, verklaarde hij einde lijk. Tenslotte is onze tocht hoofdzakelyk van archeologisch belang. Hoe kom je op het dwaze denkbeeld, dat ons de officieele toe stemming geweigerd zou worden Hij sprak met nadruk, met duidelijk onge duld. Dick kon het antwoord van den Oosten rijker niet verstaan, maar de volgende woor den van mr. Fenshawe toonden, dat hy, waar het ook over ging, een eigen wil had en van plan was, dien door te zetten. Het is nutteloos omte probeeren me daarvan te overtuigen, riep hij uit. Ik zou nog liever onmiddellijk teruggaan dan doen zooals u voorstelt. U moet me toestaan mijn oor spronkelijk plan uit tc voeren. Wc zuilen van den gouverneur een bewijs van toestemming krijgen. Als hij, tegen mijn verwachting, de beslissing overlaat aan het Italiaansehe mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, zullen we de telegrafische instructies afwachten. Onze gezant in Rome kan voor ons instaan. Hij is een oud vriend van me, en het spijt me alleen, dat lk mfjn plan niet heb gevolgd om hem tc schryven, voor ik Londen verliet. Von Kerber beweerde, dat er gevaar be stond, dat de Somali's in actie zouden komen, als ze van de expeditie hoorden. Maar de heer Fenshawe lachte en antwoordde: De eenige wilde stammen zijn ver weg in het binnenland. En zelfs zy zouden zich een paar maal bedenken, voor ze zich verzetten tegen het doortrekken van een sterke „kafl- la" met vreedzame bedoelingen. Bovendien, beste kerel, moeten we hier een gedeelte van onze uitrusting koopen. Juist geheimhouding zou, in tegensteling met openhartigheid, ons plan in gevaar brengen. Je had anders een heel anderen kijk erop, toen we in Londen de hoofdzaken bespraken. Royson zorgde ervoor, niet naar de spre kers te kyken. Tusschfn hem en hen in, zat mrs. Haxton, en hy wist, dat ook zy de ooren spitste. Von Kerber begon de oorzaken van zijn meeningsverandcring uit te leggen, maar Stump's stem riep Dick plotseling tot zyn plicht terug. Ga naar het anker, meneer Royson. zei hy, en zorg, dat alles klaar is, als lk u zeg los te laten. Irene hoorde het bevel. Ik wil het anker overboord zien plonsen, kondigde ze aan, terwyl ze uit een dekstoel opsprong. Ik ga met u mee, mynheer Royson. Dick reikte haar de hand om haar de trap af tc helpen. Ze hadden niet veel meer samen gepraat na dien avond op het Suez-kanaal De blik van het meisje waarschuwde Royson dat ze iets wilde zeggen, wat niet voor ande ren bestemd was. Hebt u het vergeten? mompelde ze. Neen, antwoordde hij. Als we aan land gaan. moet u meegaan. Hoe kan ik daarvoor zorgen? Vraag kapitein Stup u het bevel over de boot te geven. Weet u dat er een poging is gedaan om u in Suez kwyt te raken? Ja. Het mislukte. Ja, dat weet ik ook. Wie heeft u dat verteld? Ik hoorde toevallig een gesprek. Ik kon er niets aan doen. Wel als we eenmaal aan land zyn, krijg Ik misschien de gelegenheid u alles uit te leg gen. Vertel kapitein Stump zoo noodig, dat ik wil, dat u met ons meegaat. Ze konden niet méér zeggen. De telegraaf ging van „langzaam" over tot .stoppen,". De aankomst van het jacht verwekte leven aan het strand. Verscheidene booten staken van wal, en hun zwarte bemanning wed- yverde, wie het waardevolle voorrecht zou hebben om de passagiers aan land te bren gen. Stump kwam de brug af met het ge wichtige uiterlyk van iemand, die een belang rijke zaak heeft volbracht en gaf Royson zóó een onverwachte gelegenheid om hem over de boot te interpelleeren. De schipper zwaaide terug naar het bovendek en naderde mr. Fen shawe. Gaat u onmiddeliyk aan land, slr?, vroeg hy. Ja, hoe eerder hoe liever, anders zy'n de regeer.ngsgebouwen voor vandaag gesloten. Mynheer Royson, schreeuwde Stump, fluit de bemanning van de sloep en laat haar te water. Een Arabische boot doet het veel vlug ger en gemakkeiyker, zei mrs. Haxton, die 9nel opmerkte, dat von Kerber de toebereid selen van den kapitein in het oog hield. U kunt ln een van die griezelige bootjes aan land gaan, als u lust hebt, zei Irene,, met tegenwoordigheid van geest, maar ik weet zeker, dat mr. Fenshawe en ik zelf ook aan onze eigen sloep de voorkeur geven. Het stAAt veel beter ook. en lk vind dat wc in druk op de Inboorlingen moeten maken. Bent u het niet met me eens, baron von Kerber? Er viel niets meer te zeggen. De boot werd zoo handig te water gelaten, dat Dick aan het roer zat en vier esschen-houten riemen haar snel landwaarts roeiden, voordat de eerste scheepslading hijgende Somali's het jacht bereikten. Ze kregen echter toch twee passagiers: Mevrouw Haxton, die wegens de 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kmderuurtje. 4.00 Musiquette. 4.30 KRO-orkcst. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Juridische causerie. 7.35 Actueele aetherflttsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omiy«tlng. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 KRO-orkest en solist. 9.30 Rococo-octet. 10.00 KRO-orkest en leden van het KRO-Koor 10.30 Berichten ANP. 10.40 Causerie „Het onvergankeiyke Ryk" (met muzikale omiysting). 11.1012.00 Gramofoonmuziek. groote hitte bedankt had voor een plaats in de sloep en de kapitein. Ik wil mijn oudje tclegrafeeren, deelde hy mee. En Massoea zal waarschynlyk voor langeren tijd onze laatste haven zyn. Als ze niet eens in de maand van me hoort, tobt ze. Uw tweede stuurman is nooit eerder in Massoea geweest? Neen mevrouw. Wij zullen per slot van rekening het eerst aan wal zyn. Hij houdt aan op den gou vernementssteiger, waar een schildwacht hem zal wegsturen. O, u bent hier dus bekend?, zei Stump. Er zyn hier niet veel Engelsche dames, die op deze kust geweest zyn. Mevrouw Haxton bedacht misschien op eens, dat ze haar kennis onnoodlg had ge lucht. maar ze legde uit, dat toen haar man nog leefde, ze met hem mee was geweest op een langen tocht over de Roode Zee. Hy stelde belang in kabelconstructies, zei ze, en we bezochten Massoea, toen de Italianen er juist mee begonnen waren. Neem me niet kwaiyk, mevrouw, maar bent u al lang weduwe? Bfjna vyf jaar. Hemeltje, zei Stump bewonderend, dan moet u nog een piepjong meisje zyn geweest, toen u trouwde! Zy lachte met de kalme zekerheid van een mooie en goed-gekleede vrouw; mevrouw Haxton kon charmeeren als ze wilde, en ze wenschte, dat Stump overeenkomstig hAAr plannen zou handelen, wanneer ze de stad be reikten. De beide booten waren byna op geiyke hoogte gekomen, maar een honderd yard of meer van elkaar verwyderd. De kapitein was half opgestaan om Dick aan te roepen, toen mr». Haxton hem tegenhield. Laat ze doorgaan, zeide zy. ze wilden niet naar mijn raad luisteren. Nu zullen ze ontdekken, dat we hun een goede vyf minu ten vóór komen. Stump wist natuuriyk heel goed, dat de breede Engelsche boot niet kon concurreeren tegen het lange, ranke Somali-vaartuig, maar hy begreep ook. dat mi» Fenshawe en Royson samen aan land wilden gaan Daarom grinnikte hy en hield zijn mond. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7