K.n.U.R. Nederland kern Het voetbalmenu België-N ederland van een vreedzaam Wereldrijk IUW-A moAyesi In ons district Morgen in Antwerpen: Zaterdag 16 Maart 1940 Vierde Wad VANDAAG IS ONZE HEREENIGING MET (door onzen parlementaire medewerker) Na de diepe vernedering onder het Napoleontische juk herrezen de al oude Nederlanden sneller dan men in de treurige dagen van den Fran- .schen prefect De Stassart had dur ven droomen! 1813 bracht de natio nale herleving, maar 1815 thans vijf kwart-eeuw geleden! deed ons land uitgroeien tot een rijk van groo- te beteekenis: het werd Koninkrijk enkreeg het leeuwendeel, der voormalig bezeten koloniën terug. De evolutie was wèl wonderlijk-snel gegaan; van onderworpen, ingelijfd land werden de „zeven provinciën" (door de aanhechting van België) meer dan verdubbeld, kreeg het de zeggenschap over rijke overzeeschc gebieden, en dat alles onder een lie ren en vrij regeerenden Oranjevorst! De „mogendheden", die Frankrijk versla gen hadden, waren ons land blijkbaar goed gezind, trouwens, de Nederlanders hadden méégevochten in den vrijheidsstrijd! Men had reeds besloten, liet inmiddels gerestau-1 reerde Nederland (dat wel een anderen staatsvorm gekozen had dan weleer) met België te vergrooten en er een Koninkrijk ,van te maken, toen Napoleon van El ba vluchtte en den Franschen troon herover de, hetgeen de Weener Congresgangers den schrik om het hart deed slaan De Proclamatie van 16 Maart 1815: Nederland Koninkrijk! Willem I, de toen nog Souvcreine Vorst van de Nederlanden, weifelde niet en vaar digde op 16 Maart 1815 op eigen gezag een Proclamatie uit, waarin hij verklaart te hebben willen wachten totdat de raadple gingen van het Weener Congres volkomen waren afgcloopen, maar dat de onverwachte terugkeer van den vreemden dwingeland •hem noopte tot dadelijk optreden. Dringend werd de behoefte gevoeld zoo zegt de Vorst aan de oprichting van hel rijk, „welks aanzien de staatkunde van geheel Europa als een noodzakelijk bolwerk der algemeene rust en veiligheid beschouwd heeft". De nieuwe verecnigde staat zal hceten: „Koninkrijk der Nederlanden" en Willem I nam voor zichzelven en voor zijn nako melingen de koninklijke waardigheid en ti tels aan. Voorts wil hij zorgen, dat zijn naam niet verloren gaat: „en begeeren en (bepalen wij uit dezen hoofde, dat voorlaan 'de vermoedelijke erfgenaam van het ko ninkrijk der Nederlanden zal aannemen, .voeren en behouden den naam en titel van „Prins van Oranje". Er moest ook een nieuwe Grondwet ko men en zij kwam, eveneens in 1815. Dat is de Grondwet, waaronder wij thans na de verschillende wijzigingen nóg leven, na honderd vijf en twintig jaar! Maar van het allergrootste gewicht was tevens de terugkeer, tot het oude „moeder land" van het voornaamste deel der zg. Compenie-bezittingen, de koloniën. De rol van Engeland bij het te ruggeven der overzeesche bezit tingen. De vraag, of de herrezen Nederlanden op nieuw in het bezit der voormalige koloniën zouden worden gesteld was toentertijd uit sluitend een zaak van Engeland. Want Al- bion had al onze koloniale gewesten gedu- rended en Napoleontischen tijd „ingepalmd" in ongeveer tien jaar (ijds. Reeds na 1795 waren de Engclschen begonnen, onze be zittingen te veroveren, doch bij den vrede van Amiëns, in 1S02, verbonden zij zich, alle koloniën (behalve Ceylon) terug te geven. Maar in 1803 brak wederom oorlog tusschen Engeland en Frankrijk uit, en aangezien wij zoetjes-aan Napoleon als heerscher moesten erkennen, behandelde Engeland de bezittin gen der Bataafschc Republiek als vijandig gebied en aldus gingen de koloniën voor- ons opnieuw verloren! Willem I vond in 1813 het vader land als een klein landje terug, be roofd van zijn eertijds rijke overzee sche gewesten. Wilde het herboren Nederland nog ooit weer een voorna me plaats in de rijen der volkeren innemen, dan moest het kunnen re kenen op de edelmoedigheid der groote Euroneeschc heerschers, en in 't bijzonder op de toeschietelijk heid van Groot-Brittannië, eens de gohate tegenstanders der Geünieerde Provinciën Slachtoffer van Napoleon! Een groot geluk voor Nederland is des tijds geweest, dat Engeland zoo ridderlijk en royaal was te erkennen, dat wij als slachtoffer van Napoleon gedwongen waren geweest, de Fransche partij te kiezen en dat er dus moraliter voor Engeland geen récht bestond op de (eigenlijk van Napole on) veroverde Nederlandsche koloniën. Klinkt deze theorie in deze dagen van in ternationale rechteloosheid niet als een schoon sprookje, ten gunste van den im mers zooveel „wreodcron" ouden tijd? Want het zeer rechtvaardige standpunt van Albion werd volkomen gedeeld door dllO toonaan gevende Europcesche naties. Natuurlijk was van Engeland niet „alles goud, wat er blonk"; het. begeerde mede in zijn welbegrepen eigenbelang een sterk Ne derland als een bolwerk tegen Frankrijk. En voorts heeft Engeland niet alles terug gegeven, al bood het v^r wat het wenseh- te te houden, een flinke finnncieele schade loosstelling. Willem I vertrouwde oorspronkelijk cch- 1er op volledige terugkeer, maar Fagel, on ze gezant te I.onden, waarschuwde zijn Vorst voor overdreven begeerten. Doch de Monarch schrgef op 22 Juli 1814: „Mag ik OOST- EN WEST INDIë PRECIES 125 JAAR GELEDEN. Indische schoonen. dan onze beste koloniën opofferen of beder ven en de blaam op mij laden, dit gedaan te hebben als prijs voor de verecniging met België en alzoo de glorie van mijn huis hooger te hebben gesteld dan het welzijn van den Staat?" Toch nog gevaar. Het streven van den Souvereincn Vorst, alles terug te krijgen, bracht allengs de goede zaak op gevaarlijk terrein: Lord Castlercagh begon te weifelen en verwees de oplossing der kwestie naarhet ein- delooze Weener Congres. Op het nippertje heeft Falck, de Aigemeenen Secretaris in gegrepen en voor zijn Vorst nieuwe, direc te onderhandelingen geopend. En niet suc ces! Spoedig kwam het tractaat van 13 Augustus tot stand, wuarbij het koloniale probleem werd geregeld. Wat Nederland aan koloniën te rug kreeg. Uit Engelands hand kregen wij een reeks zéér belangrijke gebieden terug, zooals on geveer geheel Oost-Indiö en een goed deel van West-Indië (het Westelijk deel van Guyana moesten wij voorgoed afstaan). Wel werden wif bijna gehegl uit Afrika „verdre ven": slecms de forten op de kust van Gui- nea bleven Nederlandsch. Maar de regeling was geschapen in een vriendschappelijke sfeer; zoo werd ons voor het ons afgeno men Calcutta het tinrijke eiland Banka aan geboden! Ten slotte namen de Engclschen groote financieele verplichtingen op zich als vergoeding voor wat wij dan hadden moeten missen. Deze koloniale regeling is eenig in de we reldgeschiedenis gebleven! Engeland streefde naar een hechte alliantie! Zoo kon Nederland in volle glorie herha len, wat men op den „algemeen dankdag" in Juni '14 had verkondigd: „Onze redding is volkomen; een algemeene vrede schenkt rust aan de aarde, opent al onze bronnen \an welvaart en hergeeft ons niet alleen landen, sedert twintig jaren van ons afgescheurd, maar verzekert ons zelfs ecne vermeerdering van grond gebied en macht, waardoor deze nau welijks herboren Staat tot een hoo- geren rang onder de mogendheden verheven, de krachten zal erlangen, om diens rang, onder Goddelijken zegen, tot ons behoud en de rust van Europa met waarde te handha ven." Lord Castlereagh ontboezemde tegenover onzen gezant I'agel, dat het met België vcigrootc Holland op den Engelschen steun kon rekenen. „Bij het minste gevaar kan het Engelsche leger den Souvereincn Vorst te hulp snellen!" verzekerde de Briische staats man. Engeland streefde dan ook naar een hechte alliantie met ons land, meende we gens zijn mildheid ten aanzien van de ko loniën op bijzondere vriendschap te mogen rekenen. Voor wat, hoort wat! Er werden zelfs huwelijksplannen tus schen den Erfprins en een Engelsche prin ses gesmeedEdoch: èn huwelijk, èn al liantie zijn ten slotte afgesprongen. Oost- en West-Lndië 125 Jaar „Koninkrijk!" Het Tractaat van 13 Augustus '14 bepaal de, dat na drie maanden West-Indië en na zes maanden de Oost-lndischc bezittingen tot Nederland zouden terugkecren. Verre weg de belangrijkste Nederlandsche over zeeschc gewesten kwamen dus -125 jaar ge leden formeel weer in onze handen terug. Formeel, want door de „honderd dagen" van Napoleon ontstond er groote vertraging, de troepen der weermacht, voor overzee be stemd, moesten nu hier blijven en hebben dan ook bij Waterloo hun dappere werk crc- daan. Eindelijk, in het begin van 1816, be gon de practische overdracht, het eerst in De West, daarna in de Oost. Bij de scheiding met België verloor Ne derland niets van zijn koloniën, zoodat thans vijfkwart-eeuw van ongestoord bezit is heen- gespoed. Het Nederlandsche volk gaat eerst in den huidigen tijd méér dan ooit toe ren! inzien, welk een gelukkig gesternte Nederland met Indic heeft samengebracni. Geen inspanning van krachten zal te groot zijn om dien zegenrijken band te versterken en de plannen nopens den bouw van drie groote slagkruisers schenken de geruststel lende zekerheid, dat Nederland is en blijft het energieke, krachtige „kernland" van een groot en vreedzaam wereldrijk! De K.N.V.B. zet nu wel spoed achter de afwerking van de noodcompetitie 1939 1940, want, behalve dat de wedstrijd Bel- gië-Nederland op het programma staat, heeft het Bondsbestuur gemeend een vol ledig competitiemenu op te moeten dienen. Alleen de clubs, die spelers aan het Oranje team moeten afstaan, behoeven niet in het veld te verschijnen, indien... tenminste 'de sneeuw de terreinen weer niet in een onmogelijken toestand heeft gebracht! JQe eeAiie. fclaóóeAi AFDEELING Hier gaan slechts twee wedstrijden door. n.1. K.F.C.A.D.O. en Stormvogels't Gooi. Al leen de eerste is van, belang, omdat A.D.O. nog steeds een kleine kans bezit om Blauwwit den eeretitel voor den neus weg te kapen. Qe Hagenaars zullen dezen wedstrijd dus morgen wel winnen, terwijl we hetzelfde ook van Stormvogels verwachten. AFDEELING II Hier prijken drie wedstrijden op het pro gramma. R.F.C. maakt thuis tegen het afta kelende H.B.S. een goede kans op de beide punten, terwyl D.H.C. een definitief einde aan alle illusies van D.F.C. kan maken, door op eigen terrein de club van Meinders den baas te blyven. Hetgeen we inmiddels betwijfelen. Xerxes tenslotte krygt C.V.V. op bezoek, wat weer geen winst voorspelt voor de Charloi- sche voetballers. IN HET OOSTEN komen alle clubs in actie. Leider Heracles kr(jgt bezoek van Quick, een wedstrijd, die de volle winst kan opleveren voor de Herac- lieden, mits ze hun tegenstander niet onder schatten. Heel wat moeilyker krygt Tubantia het, nu A. G. O. V. V. op bezoek komt. De Apeldoorners doen het den laatsten tyd best, en ze hebben slechts één ver- liespunt meer dan de leiders. Het zal daar in Hengelo dus wel spannen. N. E. C. kan alweer de beide punten bin nenhalen. want het is niet aan te nemen, dat de kampioen van het vorige jaar zich op eigen terrein zal laten verrassen door Enschede Go Ahead haalt ook de volle buit binnen in haar thuiswedstrijd tegen Wageningen, ter wijl Hengelo eveneens in staat moet worden geacht Enschedesche Boys in Enschede den baas te blijven. HET ZUIDEN. Juliana heeft hier alweer kans op een groote zege, want Roermond, dat op bezoek komt, is lang niet opgewassen tegen de suc cesvolle Spekholzenarcn. M.V.V. en NOAD. de medeconcurrenten „toeren" resp. naar Hel mond en N.O.A.D. M.V.V. zal de volle winst wel zonder moeite binnenhalen, doch N.O.A.D. krijgt het in Den Bosch heel wat lastiger Dat kon de Tilburgers wel eens een puntje kosten! P.S.V.—Longa is een strijd tusschen twee gelijkwaardige tegenstanders, evenals Willem IIN.A.C., met dit verschil alleen, dat Willem II om haar kleine kans te hand haven, moet winnen, terwijl in Eindhoven niets meer op het spel staat. We hebben in middels nog wel zooveel vertrouwen in de Tricolores, dat we ze een kleine overwinning lurven voorspellen, evenals wc dat van P.S.V. verwachten. HET NOORDEN. In het Noorden zijn alle wedstrijden afgelast wegens den hevigen sneeuwval. H. R. C. ontvangt één van haar naaste belagers, n.1. O.S.V., die Zondag J.l. zoo vriendelijk was om van Z.F.C. te verlie zen. Afgaande op de tot nu toe behaalde resultaten zullen de Racers moeten zege vieren, maar Göbel c.s. zyn niet te onder schatten, want hun voornaamste wapen, „enthousiasme" kan soms de sterkste clubs overtroeven. In Alkmaar zet Helder haar serie wed strijden tegen tweede klassera en „oude bekenden" voort met een kamp tegen de Boys. Dit wordt een zware opgave voor de Witjakken, want de Boys mogen geen punt meer verspelen, daar hun achter stand op H.R.C. reeds 6 punten bedraagt. Tot welke prestaties is de verjongde Belgische ploeg in staat? Het beloof een spannende kamp te worden Morgen zal in Antwerpen wederom de voetballandenwedstryd HollandBelgië plaats vinden. Morgen zullen in 't Deurne stadion dus wederom de twee en twintig beste voetballers van de twee lage landjes by de zee elkaar de overwinning betwis ten in een stryd, die alleen al om zyn tra ditie de aandacht van heel voetballievend Nederland en België trekt. Er zyn nog veel meer tradities aan een BelgiëHolland wedstryd in Antwerpen ver bonden en één ervan, hopen we, zullen de Oranjehemden morgen probeeren te breken. N.1. het feit, dat het daar heel moeiiyk win nen is. Het is en blijft een heel eigenaardig verschijnsel, dat de Belgen juist daar vaak veranderen in de Roode Duivels, zooals ze in ons land zoo gevreesd worden. Zelfs in den tyd, dat ons land overwinningen boekte, als de beroemde 93 en later de 72, kon men te Antwerpen slechts komen tot een zwaar bevochten 21 zege en een gelyk spel (11). Wat zal Holland doen? Zoo ziet men dus, dat Oranje morgen een moeilijke taak heeft, n.1. om de Belgische ploeg in eigen omgeving een eervol resultaat af té dwingen. En als we ons elftal eens wat nader bezien, dan is er een' groot vertrouwen, dat onze jongens inderdaad zoo ver zullen komen. Want we weten uit ervaring, dat cr heel wat noodig is om in de Oranje-achterhoed bressen te maken. Caldenhove en WilderS hebben er reeds verscheidene malen blyk van gegeven, dat zy de kunst verstaan om aanvallen af te slaan, terwyl ook doelman Mlchel het praedi- caat „vertrouwd" dubbel en dwars verdiend heeft in zyn eerste landenwedstryd te Rotter dam. Ook over onze voorhoede behoeven we niet ongerust te zijn. Deze herbergt een dergelyk verrassingselement in zich, dat het voor iedere achterhoede heel moeilijk is om haar geheel in toom te houden. Vente werd Donderdag avond. evenals De Harder en Michel trouwens, geheel fit bevonden, zoodat we van hem weer verwachten kunnen, dat hij doorloopend de achterhoede met zijn verontrustingstaktiek zal bezig houden, terwijl de beide vleugelspe lers snel genoeg zyn om de kanthalfs van België nachtmerries te bezorgen. De midden- linie is o.i. het zwakste deel van het elftal, vooral nu men Stjjger ondanks zijn faillure tegen België in Rotterdam, en zijn minder goeden competitievorm. heeft gehandhaafd. Hier had Van Spaendonck of De Vroet beter opgesteld kunnen worden. Stam op de spilnlaats zal proberen of htf Anderlessen geheel kan doen vergeten, ter wyl we van Paauwe niets dan goeds ver wachten. De Belgen. Zooals we reeds meldden, heeft de Belgische ploeg een algeheele „verjongingskuur" onder gaan. waarbij het streven naar een andere spelopvatting naar voren kwam. Zal België morgen breken met het korte ver doorgevoerde spel. en zullen we weer het ouderwetsche open spel van onze Zuiderburen aanschouwen? De jeugd, die haar entrée heeft gedaan, staat er in ieder geval borg voor. dat er enthousiast gestreden zal worden om de zege in Antwer pen te houden, en met de hulp van het Belgi sche publiek kon het morgen wel eens heel zwaar worden voor ons elftal. Maar vertrouwen in Oranje hebben we en dasHolland wint! Nederland WILDERS BI. Wit PAAUWE Feyenoord DRAGER D.W S. VAN DER VEEN Heracles EECKEMAN C. S. Brugge NELIS Berchem Sport MICHEL V.S.V. STAM V.U.C. VENTE FeyeDoord VAN CRAEN Liersche S.K. Oranje-wit CALDENHOVE D.W.S. STIJGER BI. Wit SMIT Haarlem VOORHOOF Liersche S.K. DE HARDER V.U.C v. d. WO UW ER Beerschot HENRY Daring CAELENBERGH Anderlecht HENRIET Charleroi DE RAEDT Gantoise VANDEKERKHOVEN White Star PAVERICK Antwerp Belqié Reserves voor Nederland zyn: Dykstra (A.P.G.S.), Slot (Blauw Wit), Pou- lus (S.V.V.), Bergman (Blauw Wit) en de Vroet (Feyenoord). Reserves voor België zyn: Doel: Mertens; achter Homblé; midden: Ver- cammen; voor: Wagner en Van den Eynde. Ze zullen dus wel alles op alles zetten om de Withemden met leege handen naar Nieuwediep terug te sturen. Aan Helder om te bewyzen, dat haar laatste twee overwinningen op Z.F.C. en W.F.C. geen toevalligheden waren, doch degeiyke zege pralen. HollandiaAlcmaria is eveneens een wed stryd tusschen twee oude rivalen. De Hori- neezen zijn op eigen terrein heel wat meer „mans" dan in den vreemde, waarom wc Alc maria met een zwaar hoofd zien vertrekken. Dat kon de Kaasstedelingen wel eens een puntje kosten! West FrisiaZ.F.C. kan een spannende strijd worden, met West Frisia favoriet door haar niet te onderschatten terrein-voordeel. Dat heeft Hollandia Zondag j.l. wel ondervon den. W.F.C.Purmersteijn is voor de Wor- merveerders. Succes tenslotte aanvaardt de reis naar Zaandijk, waar ze een meer geiykwaardigen tegenstander ontmoet dan verleden week. De Zaankantcrs maken er niet veel van en misschien kan Succes hiervan profiteeren, mist er beter gespeeld wordt dan tegen H.R.C. Daar liet aan gerechten twijfel onderhevig is. of de velden ten plat telende morgen reeds voor voethal geschikt zijn met ve le is dit zeker niet het ge\al bepalen we ons ditmaal tot de vermelding der programma's van de afd. E. en G. van den K.N.V.B., alsmede die van den N.H.V.B., \oor zoover duarbij clubs uit ons district zijn betrokken. Deze programma's luiden dan als volgt: AFD. E. Helder 2Watervogels; SchagenOude sluis; Wieringenvaard—B.K.C; H.R.C. 2— Atlas. AFD. O. D.T.S.N. Niedorp; CSV—Alcm. Vic trix 2: Alcm. Victrix 3Uitgeest; Bergen Alkm. Boys 2. N.H.V.B. Afd. A: Schoorl 1—Alkmaar 1; Oudorp 1Koedijk 1. Afd. E: Helder 3Watervogels 2; Petten 1-J.V.C. I; H.R.C i-Succes 2. Afd. G.: Alkm. Boys 4—Dirkshorn 1; Oranje Wit 1C.S.V. 2; Alkmaar 2—Eg- tnoiulia 1. Afd. J. Sporters 2—M.O.C 1; N. Niedorp 2—Andijk 2; Scliellinkliout 1—-V.C.L. 1. Afd. K.: Atlas 2— Helder 5; Helder 4— B.K.C. 2: Watervogels 3—Schagen 2. Afd. M; Kgmondia 2Alkmaar 3; Vrone 2—Egmondia 3. Afd. I':' Hauwcrt 1—Flevo 1; Sijbekarspel 2—Andijk 3. Afd. R: Wieringcrwaard 2—Werkdorp Nieuwesluis 1; B.K.C. 3Petten 2; Barsin- gerhorn 1—Winkel 1; St. Maartensvlotbrug 1—Winkel 2. Adsp. J: C.S.V. aKoedijk a; Alkmaar a— Alcm. Victrix a. Adsp'. K: Alkm. Boys b—Bergen a. Adsp. L: D.T.S. I)Vrone a. Adsp. N: Berkhout a—Sporters b. Adsp. O: H.R.C a—Helder b. Adsp. P: Ileldcr c—Schagen a; B.K.C a Winkel a. Verjaarsgeschenk voor Hitier Metaal wordt Ingezameld. Ter gelegenheid van zijn oproep voor de inzameling van metaal op den verjaardag van Hitier op 20 April a.s. heeft minister Goering in een onderhoud mot den „Voclki- scher Beobachter" verklaard, daf deze actie geen treken van zwakte is. doch integen deel een toeken van beleid en overleg. Nooit hebben wij ons alleen laten leiden door de behoeften van het oogenblik, doch altijd ge werkt op langen termijn. Dientengevolge bezitten wij ook thans van de gevraagde metalen reeds veel grootere voorraden, dan men in liet buitenland denkt en onzen vij anden lief is. Wij willen voor alle gevallen gewapend zijn. en daarom leggen wij een zoo groot mogelijkon voorraad metaal aan. De actie i» geheel vrijwillig. Wie geeft krijgt een oorkonde van dankbetuiging, persoon lijk door Goering onderteckcnd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 11