Graslandavond in de Wieringermeer TRIUMPH Dr. E, Hoekstra's Hoestpillen Sloan's NEEM GEEN RISICO KENT GE EISCH 100°/o WAARDE - DE BESTE 19 SIGARET JNHARDTJES-^^g) Buitenlandsch Overzicht Rein m lüitfaï dan imt Liniment 'N TRIUMPH VAN SMAAK! Zaterdag 16 Maart 1940 Derde bfad Laatste jaren ongunstig voor aile grasland GROOTER GEBRUIKSVRIJHEID EEN JAAR VERLENGD. Om 7 uur werd de goed bezochte avond ïe Slootdorp gehouden, geopend door den voorzitter, den heer Giescn. Deze heette bur gemeester Smeding en de inleiders de hoe ren Bosma en Ka li staart, welkom. Voorts deelde hij mede, dat de heer van der Deen, voorzitter C.B.T.B., door ziekte verhinderd was aanwezig to zijn. Allereerst werd toen het woord gegeven aan Ir. Bosma. Spr. ging over tot liet geven van een overzicht van de onderzoekingen van de plantkundige samenstelling van het grasgewas. Hierbij werd uitgegaan van vier gebruikte mengsels, welke in verschillende jaren waren ingezaaid. Voor de jaren 1938 ên 1939 waren aan de hand van proeven verschillende cijfers vastgesteld. Deze resul taten waren als volgt: Mengsel A (inzaai 1931), over 1938: Engelsch raai: 26, Veldbeemd 29, Ruw- beemd 11, Fiorin 1, Timothee 4.5, Beeralang- bloem 0.5, Roodzwenk 2.5, Witte klaver 14, Jtal. raai 8, onkruid 1, rest 2.5. Over 1939 luidden deze cijfers in dezelfde volgorde: 9.3, 54.6, 3.7, 1,6, 9.6, 1,7 11, 6, 0,1, 2.9, 0.1. Mengsel C (inzaai 1934), over 1938: Engelsch raai 15, Veldbeemd 5, Ruwbeemd 35, Fiorin 2, Timothee 6, Beeindlangbloem 6, Roodzwenk sp., witte klaver 17, Ital. raai {13, onkruid sp., rest 1. Over 1939 luidden deze cijfers irt dozelfde Volgorde: 6.6, 3S.2, 20.4, 3.7, 13.3, 0.1, 1.2, 4.1, pnbek., 0.5, 2.9, Mengsel D (inzaai 1933), over 1938: Engelsch raai 15, Veldbeemd 28, Ruw- fieemd 14; Fiorin 2, Timothee 3.5, Becmdlang- bloeni onbek., witte klaver 33, Ital. raai, 3, Roodzwenk onbek., onkruid 1, rest 0.5. Over 1939 luidden deze cijfers in dozelfde Volgorde: 2.8, 65.6, 6.3, l.S, 9.1, onbek., 10.2, onbek., 0.2, 3.8, 0.2. Mengsel B (inzaai 1932) over 1939: Engelsch raai 13.7, Veldbeemd 40.2, Ruw beemd 9.0, Fiorin 3.2, Timothee 8.5, Beemd- langbloem 1.9, Roodzwenk 3.7, witte klaver 16.2, Ital. raai sp., onkruid 2.8, rest 0.2. Over 1938 luidden deze cyfers in dezelfde Volgorde: 25, 10, 12, 3.5, 5, 2.5, 1, 33, 7, 0.5, 0.5. Wij geven kortheidshalve van elk der 4 mengsels slechts één voorbeeld, doch door den inleider werden van elk mengsel meer dere resultaten besproken naar gelang van jaar van inzaai en nummer van sectie en ikavel. Het zal den lezer duidelijk zijn, dat met de Verschillende getallen gewichtspercenten jworden bedoeld, terwijl voorts de voorko- enm letters sp. is sporen, een te verwaar- joozen hoeveelheid aanduidt. Spr. ging voort over tot de Infiltratie. Op gemerkt werd, dat in 1938 door te hoogen waterstand de invloed soms minder gunstig was. In 1939 op de eerste snode geen in vloed. Het gewas op het gcinfiltr, gedeelte duidelijk malschcr. Bemesting. Waarnemingen waren gedaan met vanaf Ö931 wisselende bemesting. Gebruikt waren: stikstof. Fosfor en Kali. Bij volledige bemes ting met deze drie meststoffen werd een (hoogste opbrengst verkregen van 6600 kg. Zonder stikstof: opbrengst 68,4 van bo vengen. getal. Zonder Fosfor: opbrengst 42,1 van bo vengen. getal. Zonder Kali: opbrengst 71,2% van bo vengen. getal Zonder ecnige bemesting 11,4% van bo yengen. getal. Slakkemeel werkt minder. Door geringe grasontwikkeling, weinig opbrengstbepalin gen verricht. Voor grasland geen verschil jn Ammoniak en Nitraat. Voor bouwland is er t.a.v. deze meststof- ifen wel verschil. Een proef betreffende stik stofstalmest kwam in 1939 niet voldoende Itot zijn recht. De proefneming betreffende verliezen van Wintervoer is nog lo'opende. De voorzitter stelde hierna de aanwezigen In de gelegenheid vragen te doen. Te gebruiken bij hoest kinkhoest, pijnlijke keel en bronchitis. In al die gevallen bren gen die pillen bij flink gebruik een spoedig succes. Hebt ge kou gevat en hoest ge sterk, gebruikt de HOEKSTRA-HOESTPILLEN. 3 maal daags 4 tot 7 stuks en spoedig zult ge Verlichting bemerken. Bii den kinkhoest der kinderen voorkomen deze pillen het be nauwde langdurige hoesten. Is men er spoe dig bij. dan zijn 3 maal daags 2 stuks vol doende. Voor hccschbcid schorheid, pijnlijke keel moet men de pillen om de 2 uur inne men. telkens 1. 2 of 3 stuks. In gevallen Van bronchitis kunnen de pillen om het kwartier worden ingenomen: 1 of 2 tege lijk. De goede werking van deze pillen is niet tijdelijk, maar blijvend daar zij niet enkel sliimoplosscnd. dus verzachtend wer ken. doch de ziektekiemen dooden en de Ontstoken slijmvliezen genezen. Vandaar het groote succes dat deze pillen steeds hebben. F 1.56 per flacon, met gebruiksaanwijzing "nfcaar bil allo Drogisten. Infiltratie. Over 1939 was dit heel goed 82 der boe ren was voldaan. Effect iets minder dan in '38 Voor een groot deel moet dit wor den toegewezen aan het droge en gure weer. De watervoorziening was in orde. Wel was het voorgekomen dat. het gebruik van water niet steeds evenredig was met. de be hoefte. Hierin hoopte men te voorzien. Be zwaren bleven ook de hoogcr gelegen ge deelten bier en daar en de minder goede doorlatcndlieid van onder of bovengrond. De ontwatering was soms minder goed. Aan dg afvoer moet aandacht worden geschon ken. Een belangrijke kwestie is bet beginpunt. Groot verschil is er tusschen sectie A en sectie F. In Sectie A wil men Vroeger beginnen en later ophouden. In Sectie F juist omgekeerd. De oorzaak hiervan ligt in liet feit dat Sec tie A grover is De meest gewenschte water stand geeft steeds een verschuiving te zien. Voor het niet-geïnfl. grasland was de toe stand in 1938 ietwat somer. In 1939 in het algemeen buitengewoon slecht In de Sect. J en M toestand wel goed* In 't algemeen kan men zeggen, dat: 13 goed was (in J en M, nieuw «angel, gras landen); 7 gering; 79 slecht Verschillende proef- en waarnemingen wij zen in de richting van omleggen van gras land en na gebruik als bouwland, later weer inzaaien. Vooral bij grasland, dat zonder be werking van den bovengrond ingezaaid is. De laatste jaren zijn echter ongun stig voor alle grasland. Abnormaal droge jaren hebben de ontwikkeling danjg geremd. Een tegenstelling is hierbij het bouwland, want hiervoor waren de factoren gunstig. De ontwatering van het geïnfiltr. land is zeer goed. Spr. behandelde vervolgens de verschillen de bemestingsvormen in den geest als door hem eenigen tijd geleden op den praat mid dag te Middenineer gesteld. Wat de productie van veevoer betreft, moet worden opgemerkt, dat men tamelijk veel moest bijvoeren. A. Geïnfiltreerd: 57 goed, 20 matig, 17 slecht. B. Niet-geïnfiltrecrd: 40 goed, 35 matig, 25 slecht. Bij A was het vetgehalte hoogcr dan bij B, Gezondheidstoestand van het vee. Algemeene toestand öp: A. Gcinfiltr. ge bied: 90 pet. goed, 4 pet. matig. B. Niet-gc- infiltr. gebied: SS pet. goed, 4 pet. matig. Slecht kwam niet voor. Wat betreft jongvee was 65 pet.—75 pet. goed. Enkele gevallen van slecht. Diarrhee: In 1939 was de toestand vrij gunstig. Toch kwamen enkele gevallen voor Öp geïnfiltr. gebied kwam het op 38 pet. van bcdr. voor. Op niet-geïnfiltr. gebied op 22 pet. Treedt op in Sept. en Oct. Maatregel van 30 Kg. kopersulfaat per H.A. heeft ge holpen. Het aantal weidedagen kon door verschil lenden op de vragenlijst niet worden ver meld. Eén antwoord had geluid: „Het aan lal weidedagen, kan ik u niet opgeven, wèl hei aantal wandeldagcn" Bij droogte verdient het aanbeveling bet vee overal te laten loopen. I)e zode van <le verschillende perceelen heeft dan meer rust D« burgemeester spreekt. De voorzitter gaf toen bet woord aan Burgemeester Smeding. Na een woord vpn dank aan de beide inleiders, herinnerde spreker er aan dat een jaar geleden aan do graélandpachters een grootore vrijheid was toegestaan inzake bet gebruik van bun land Dit jaar was het land goed gebruikt. Snre- ker hoopte dat ook in het nu volgend jaar bet vertrouwen gegrond mocht blijken en kondigde daarmede aan, dat de groolere go hruiksv rij held met een jaar werd verlengd, bij wijze van proef (luid applaus) Spreker had voorts in bijzonderheden be treffende de voorziening van bet grasland mot geinfiltreercl water en deelde mede, dat. er gegronde hooi» bestond om een op lossing voor deze belangrijke zaak te vin den. Op de verschillende pachters deed spr. een beroep om medewerking inzake het gebruik van een hoeveelheid infiltr. water in even redigheid met de behoefte en sprak bet ver trouwen uit, dat in deze kwestie ieder het algemeen belang voor oogen zou houden. Evenals te Middenineer stond spr. uitvoe rig stil bij een te stichten bedrijfsinlichtings dienst. De voorzitter dankte burgemeester voor zijn rede en stelde tenslotte de gelegenheid open voor vragen. Hierbij werd door ver schillenden nog het woord gevoerd. Zoodat men bijna tot de conclu sie moet komen, dat de geallieerden niet hebben gewild. Intusschen heeft Finland, de hopeloosheid inziende van yerder verzet tegen de onuit puttelijke Russische legioenen, de vlag ge streken. Het kleine volk in het Noorden heeft een daad volbracht, welke te allen tij de in de annalen der historie geboekstaafd zal blijven als weinig minder dan een won der. En de vele vrienden, welke het land zich de laatste maanden heeft verworven, zullen, nu de vijandelijkheden zijn gestaakt, het Finsche volk zeker de rust gunnen, welke het zoo volkomen heeft verdiend. En ze zullen tevens één zijn in de hoop, dat het deze Finnen thans gegeven moge zijn zich spoedig te zullen kunnen herstellen van de wonden, welke Rusland het in hoog stc willekeur heeft geslagen en dat het in de toekomst van verdere Russische „be langstelling'' bevrijd moge blijven. Dat het de Karclische landengte, Hangö. benevens eenigc andere gebieden heeft moeten afslaan aan den Sowjet-staat, die „Leningrad bedreigd achtte", moge een pijnlijke gedachte zijn voor de dappere Fin nen, onoverkomelijk is dit niet. Intusschen blijft de oorlog in. het Westen verderen voortgang hebben. Een oogenblik VREDE IN FINLAND. WEINIG-VOORUITZICHTEN OP EEN EIND VAN DEN OORLOG IN HET WESTEN. STILTE VOOR DEN STORM IN DE BALKAN? Met de snelheid van den wind zijn deze week de gebeurtenissen elkaar opgevolgd, die culmineerden in den onverwachten vrede tusschen Finland en Rusland. En de mensch, die altijd in de toekomst schijnt te leven, heeft zich bij deze sensatie reeds weer neer gelegd. Een oogenblik heeft hij zich bezig gehouden met het waarom, zonder daar ver moedelijk een bevredigend antwoord op te kunnen vinden. Men heeft hier en daar ernstige verwijten kunnen lezen aan het adres der geallieer den, die, daaraan kan niet de minste twij fel bestaan, een opvallende langzaamheid aan den dag hebben gelegd cn die Finland veel meer dan men had gehoopt, aan zijn lot hebben overgelaten. Waarom? Wie zal daarop het juiste antwoord geven? De eerste algemeene indruk was, dat deze vrede een diplomatieke nederlaag beteeken- de voor de geallieerden. Inderdaad, men kan er moeilijk iets andere in lezen. Maar toch waarom hebben ze zich dan niet eerder opgemaakt tot een hulpactie op groote schaal? Want, dat ze reeds sedert eenigen tijd de vredeskansen zagen stijgen, daaraan kan niet de minste twijfel bestaan. Men is in de geallieerde hoofdsteden te goed ge oriënteerd om aan te nemen, dat er sprake is geweest van een fait accompli. Toch is er geen voldoende hulp gezonden. Waarom niet? Men dient daarbij te bedenken, dat een doortocht door Noorwegen en Zweden niet strikt noodig was. Immers, ook Finland grenst in het Noorden aan zee. Via Pctsamo hadden de goallieer den kunnen ingrijpen, zoo ze gewild hadden. Daarover is trouwens reeds sedert maanden gesproken. Er ge schiedde echter niets. zal bij velen de gedachte zijn opgekomen: Zou de vrede in Finland niet de inleiding kunnen zijn tot een vrede ook voor het Wes ten? Afgezien van het feit. dat de moeilijk heden daar theoretisch geweldig groot blijven, schijnt de practijk te leereq, dat het niet zoover zal komen. Integendeel! Meer dan voorheen schijnt weer de gedachte wakker te worden, dat de eigenlijke groote oorlog, die op dit oogenblik wordt uitgestreden, in het Westen wordt gevoerd. Daar gaat het om niets minder dan de instandhouding der Britsche en Fransche imperia, om worden Uw tanden g]ira>,JtS>,ff indien U poetst met 0;RfrQ'L ln tuben van 60, 40 en 25 ct. en doozen van 20 ct. de eenheid van Groot-Duitschland, machten, die naast elkaar geen be staansrecht schijnen te hebben. Reeds doen geruchten de ronde, dat Hitleit voortieittens zou zijn in het voorjaar den stormloop te wagen. Men haalt in dit verbabd zijn rede van Zondag 1.1. aan en baseert zich op .geruchten, volgens wel ke in het Westen overal hospitalen cn laza rel ten zouden worden ingericht. De toene mende beperkingen ten aanzien van het grensverkeer langs de Nederlandschc en Belgische grenzen zouden er tevens op kunnen wijzen, dat bier iets op handen is. Dat Hittcr ten slotte de mcnschcnslacli- ting zal aanvaarden, lijkt, bij de zich toe spitsende economische moeilijkheden iu het binnenland, geen volslagen onmogelijkheid. Het zou kunnen zijn, dut er iets moet gebeuren. Wat dan ook! Intusschen wordt de politiek verder be dreven. Veler blikken gaan uit naar Rus land. Wat zal Stalin nu doen? In Japan heet men rekening tc willen houden met een zich krachtiger doen gelden van het Sovjet-rijk in het Verre Oosten. Het is mo gelijk! Maar out te beginnen zal het wel even duren alvorens de Finsche oorlog is geliquideerd en ook zou het kunnen zijn, dat Stalin zich tweemaal bedenkt alvorens hij zich in een nieuw avontuur begeeft. Dit laatste wordt bevestigd door het feit, dat. op aandringen van Duitschland, een han- delsaccoord tot stand zou zijn gekomen tusschen Rusland en Italië. Dit kan niet anders dan er op wijzen, dat Rusland voor- loopig geen Balkan-aspiraties koestert cn bereid is den status quo niet aan te tasten. Een Rusland, dat' zekere Balkan-verlangens zou willen bevredigen, kan moeilijk in vriendschap leven met het rijk van Musso- lini. Iets anders echter Is, of de geallieerden de profijten van een vrede in het Zuiden van Rusland geheel alleen ten voordeele van Italië en de centralen zullen laten ko men. Een afwending van hun bedreiging tegen Kaukasië zal wel andere .betaling ver eischen dan een handelsaccoord met Italië. Zoodat men hier nog wel de noodigo dei ningen mag verwachten. En zoo kunnen we dus slechts constatee- ren, dat er een vrede in Europa is, maar dat de oorlog doorgaat. SINT MAARTEN BETJE REGEERDE UITMUNTEND! Geslaagde Nutsavond. Donderdagavond hield onze Nutsvereeni- ging haar 2e seizoenavondje in café „De Tuinbouw" alhier. Deze avond waren het eigen leden, welke de avond verzorgden en door hen werd opgevoerd het mooie tooneel stuk „Betjc regeert." Na dal voorzitter rnet een vlot en vroolijk woord de bijeenkomst had geopend volgde het 't bedrijf en ja... al lieel spoedig waren de aanwezigen geheel oor. Zonder tekort te doen aan de anderen willen wij in het bij zonder het mooie en rustige spel noemen van Theo v. Gelder, diens dochter en Botje terwijl ook de huisknecht zich fijn van zijn taak kweet. Mia van Laan, de actrice, d$ed haar beroep eer aan, haar spel was als van een actrice en Drost liet in zijn spel toorn en onderdanigheid op de juiste wijze gelden De bankdirecetur was een ondankbare rol, maar de sjïeler kweet zich hiervan op een wijze die alle lof verdient. Do griinagc was bij den heer Ksotcn in goede banden, liet geheel was een mooie avond. Na de vertooning een dansje toe. Slachtoffer van het oorlogsgeweld. Het En- gelsche tankschip „Imperial Tranport" werd door een Duitsche duikboot getorpedeerd, doch kon nog naar Kilehattan gesleept wor den. Door de explosie werd het vaartuig vrij wel in tweeën gereten. Pijn wijkt snel voor Sloon's. Even betten vóór U slapen gaat. Niet wrijven. Sloan's werkt zelfstandig. Sloan's werkt on middellijk. Frisch bloed doorstroomt de pijnlijke plek. U voelt de pijn verdwijnen! U is weer in staat, kilo meters onbekommerd af te leggen' doodt fdfm! WIERINGERMEER HET A.S. MUZIEKCONCOURS Voor het a.s. Hemelvaartsdag te Midden- meer te houden muziekconcours is reeds goede belangstelling. Reeds thans gaven onderscheidene corp sen en koren, zich in principe op. terwijl definitief toezegging binnen kwam van het P.T.T. Mannenkoor „Hilversum" te Hilver sum. Voor het nieerendeel zijn het thans nog groote koren, welke mededingen. Scer. van het Nat. Concours Comité Is de heer G. Vos, Burgstraat 12 Middenmeer. Het belooft een bijzondere dag te worden voor het Nieuwe Land. HEERHUGOWAARD Ö.U.G.O. HEEFT GELD NOODIG! De penningmeester torgt voor een koude douche Dezer dagen hield de Muziekvereoniging H.U.G.O. haar jaarvergadering in het repe titielokaal ten huize van den heer Rus. Voorzitter Volkers ziet de toekomst der vereen, nogal donker in. Dc notulen werden onveranderd goedge keurd. Het jaarverslag geeft een indruk van de activiteit van H.U.G.O in het afge- loopen jaar. Ecnige leden werden onder de wapenen geroepen. Doch achter dc wolken schuilt de zon en wij zullen toch maar weer met volle ambitie het jaar 1940 in gaan zegt vorozitter waarop de pen ningmeester er als een stortbad op antwoordt dat de j.1. Zondag gehou den uitvoering alweer een strop was van pl.m. f 30. Namens de Fin. commissie brengt de heer P. Krijsman verslag uit over het beheer der gelden en adviseert de rekening van de Penningmeester goed te keuren, waartoe wordt besloten. De ontvangsten waren f 785.13 en de uit gaven f 733.55 saldo f 51.58 Het beginsaldo was f 179.06 alzoo een achteruitgang van f 127.48. De hccrcn P. Olie, IJ. Ploeg en P. Bas worden als bestuursleden herkozen waarvan de eerste twee respectievelijk als secr. en penningmeester. De heer D. Baas wordt in de controle-com missie benoemd in dc plaats van de heer C. de Ruiter, die niet herkiesbaar is. Hierna worden verschillende manieren aan dc hand gedaan om dc finantien wat te versterken, wat dringend noodig i«. Er moet wat gebeuren, wil H.U.G.O. bestaan blijven. Besloten wordt oin dit jaar naar één concours te gaan en dan weer uit te ko men in de superieure afd. Fanfare. De heer J. Krijgsman wordt benoemd tot lid voor het nazien der instrumenten. Na rondvraag sluiting.

Schager Courant | 1940 | | pagina 9