Duitschland denkt niet meer aan vrede Sumner Welles niet Treinbotsing te Buitenpost DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Chamberlain 71 jaar De geallieerden moeten worden overwonnen Daarna vorming van een nieuw Europa As Rome-Berlijn sterker dan ooit IS Rusland tegen een Noordsch verbond Jfi"' Schasen- Tel- 444 B lijnen). Keneetal 2240. WOENSDAG 20 MAART 1940. 84e Jaargang. No. 11142. Uüfowr dmc N.V. LMg.-Mif. „H.I1.W» N«or4Mfcww**r" tt VOOR PASCHEN BELANGRIJKE BESLISSINGEN De door U. P. gepubliceerde zg. vre- despunten van Hitier, welke wij gis teren onder voorbehoud publiceer den, blijken niets meer te zijn dan fantasie en ontstaan in het vrucht bare brein van een of ander corres pondent. Zoowel in Berlijn als Rome ontkent men ten stelligste dat tijdens de samenkomst op de Brenner over een Duitsch vredesplan is gediscusseerd, terwijl bovendien Sumner Welles een verklaring heeft uitgegeven, waarin hij zegt, dat hij geen vredesplan of -voorstel heeft ontvangen van een oor logvoerende, welken ook, noch van eenige andere regeering. Evenmin heeft hij een of ander voorstel van dien aard aan een of an dere regèering overgebracht Het thema vrede kan dus voorloopig ter zijde worden geschoven. Daar komt bij, dat te Berlijn officieus is verklaard; a. dat Duitschland heeft besloten door te vechten tot de volkomen overwinning; b. dat na de zegepraal op de plutocratische Westersche mogendheden oen Europa zal worden gevormd, waarin eens en voor al de Duitsche levcnseischen zullen zijn gewaarborgd. Men verklaarde nog, dat Hitier op 6 Oc- tober in zijn bekende rijksdagrede voor een maal een vredesaanbod had gedaan. De Fuehrerj zoo verluidt in de Wilhclmstrassc, is niet gewoon een voorstel, dat wordt afge slagen, te herhalen. Men wijst er te Berlijn bovendien op, dat door de inleidende besprekingen van von Ribbcntrop te Rome en de daarop gevolgde ontmoeting der beide dictatoren, de sterkte der „as" beduidend is toegenomen en op- nicuv^ de eenheid van doelstelling der beide dictatoriale landen is vastgesteld. Een autoritaire driehoek? De Duitsche bladen gaan voort op de nood zakelijkheid te wijzen van een toenadering tusschcn Rome en Moskou. Men leidt daar uit af, dat op de Brenner daaromtrent een accoord is getroffen en verwacht zeer spoe dig een desbetreffende verklaring, welke te vens de toekomstige politiek der drie dic tatoren betreffende den Balkan zal onthul len Stoute fantasiën gaan zelfs zóó ver te veronderstellen, dat de leiders van deze driehoek de wereld reeds hebben verdeeld. Duitschland zou oppermachtig worden in Midden Europa en de Balkanlandcn, speci aal Roemenië, alsook Hongarije, Italië zou als invloedsfeer krijgen toegewezen Joego slavië en Griekenland, terwijl ook Egypte in Romeinsche handen zou moeten vallen, waardoor het Italiaansche Imperium met Abessinië en Libye een geweldig, aaneenge sloten Afrikaansch Koloniaal Rijk zou gaan bezitten, alsmede de doorgang door het Su- ezkanaal gaan beheerschen. Rusland tenslotte zou via de Engclsclie en Fransche protectoraten de aloude Tzaren- droom, een uitgang naar* de Perzische Golf, mogen verwezenlijken en als invloedsfeer ook een stuk van China en Thibet krijgen toegewezen. Men ziet aan veronderstellingen is onze tijd zeker rijk, maar voor de verwezenlijking van dergelijke stoute droomen is allereerst de vernietiging van het Britsche wereldrijk noodig, dat nog de sleutels van alle strate gische punten krachtig in handen houdt. Toch, het feit alleen al, dat derge lijke plannen aan de drie dictatoren worden toegeschreven, wijst er op, dat het vertrou wen in de Britsche macht geschokt is, en de activiteit van Engelands tegenstanders een grooten indruk op de wereld maakt. Belangrijke beslissingen op komst? Het viel den toeschouwers op, dat Hitlër na zijn ontmoeting met Mussolini bijzonder opgewekt was. Hieruit leidt men af, dat de besprekingen geheel hebben beantwoord aan de verwachtingen van den Fuhrer. In politieke en diulomatieke kringen te Berlijn is men van oordeel, dat zeer spoe dig, waarschijnlijk vóór of tijdens de Paaschdagen, belangrijke dingen staan te gebeuren. Men legt, bij het uiten van deze meening. er de nadruk op, dat Duitschland zich thans rustig kan zetten aan zijn eigenlijk oorlogsdoel: vernietiging van Engeland. Vandaag naar huis. Sumner Welles heeft gisteren geen onder houd gehad met Mussolini. Hij hoeft het noenmaal gebruikt met Ciano in de golfclub te Rome. Welles en Ciano bleven een paar uur na .de lunch in gesprek. Dc Amerikaan- sche ambassadeur, Phillips, was bij het noenmaal aanwezig. Gisteravond vertrok Welles naar Genua, waar hij zich heden aan boord begeeft van dc Conté di Savoia. Kort voor zijn. vertrek uit Rome heeft Sumner Welles tegenover Amerikaansche persvertegenwoordigers verklaard, dat zijn reis naar Europa slechts een informatief ka rakter heeft gedragen. 19 Mei zomertijd Bij Kon. Besluit van 9 Maart 1940 is bepaald, dat de vervroe ging met één uur van den wet- telijken tijd dit jaar zal aanvan gen den 19cn Mei en zal eindi gen den 6cn October. Grootschee psche Bxitsche aan val op het eiland Sylt. GEVECHT DUURDE DEN HEELEN NACHT. Zoowel van Engclsclie als van Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat Engelsche bombardementsvliegtuigen gisteravond een groot opgezette aanvul op het eiland Sylt de Duitsche luchtbasis, hebben ondernomen. Om twee uur vannac ht werd te Londen vernomen, dat een hevig bombardement nog steeds aan den gang was. De Hinden- burgdam, welke Sylt met het vasteland ver bindt, heeft volgens de Engclschen veel te lijden gehad. Eerst vanmorgen vroeg tus- schen vijf uur en huif zes zouden de Brit sche vliegers don aanval hebben gestaakt en haar hun basis zijn teruggekeerd. Uit Berlijn wordt medegedeeld: Gisteravond te 19.57 uur, te 20.58 en 21.16 uur hebben Engelsche bom bardementsvliegtuigen getracht het eiland Sylt aan te vallen. Behalve, dat een huis in brand raakte, werd dank zij het Duitsche afweervuur geen schade aangericht. Een En- gclsch toestel is neergeschoten. Dit laatste wordt door da Engelschen toe gegeven; een bommenwerper is brandend op het staand aan de Noordkust van Sylt neergestort, aldus meldt Reuter uit Londen. Wat neutrale waarnemers zagen. Aan de westkust \an*J^t<land, in de buurt van Tocnder, bij de Duitsche grens, heeft men gisteravond tusschen acht uur en half tien, van zee af krachtig kanonvuur gehoord. Tegelijkertijd werd do hemel door vuurpijlen cn zoeklichten der Duitsche verdedigings werken op het eiland Sylt verlicht. Het ka nongebulder was somtijds zoo hevig, dat hui zen aan de Deensche kust op hun grond vesten schudden. Toeschouwers op het Deensche eiland Ro- mo zagen plotseling twee Britsche vliegtui gen uit dc wolken dalen. De toestellen vlo gen met groote snelheid en op geringe hoog te over Sylt cn lieten een achttal bommen vallen, alvorens zij verdwenen. Geen Amerikaansche ambassadeur naar Berlijn Roosevelt denkt er zelis niet overl President Roosevelt heeft te kennen gegeven, dat hij er niet aan dacht een nieuwen ambassadeur naar Berlijn te zenden. Overigens heeft hij met groote stelligheid alle in de Amerikaansche pers verschenen berichten tegenga sproken, waarin melding werd go- maakt van beweerde resultaten bij het onderhoud tusschen Hitier en Mussolini. PERSONENTREIN MET HEVIGEN SLAG OP GOEDERENWAGENS TERECHTGEKOMEN. Gevolg vaa verkeerden wisselstand Gisteravond om kwart voor acht zijn in het station Buitenpost twee treinen tegen elkaar gebotst. Ver moedelijk door verkeerden wissel stand kwam een uit de richting Leeuwarden komende goederentrein in botsing met den personentrein, welke om 19.12 uit Groningen was vertrokken. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor, maar de materieele schade is aanzienlijk. Uit Leeuwarden was een goederentrein het emplacement opgereden. De locomotief was hier afgehaakt cn deze was eenige wagens aan het rangeeren, terwijl de ove rige goederen-wagens op het spoor van aan komst bleven staan. Uit de richting Gro ningen naderde trein 374. die in Buitenpost moet stoppon cn daartoe op het eerste spoor moet binnenkomen. Vermoedelijk is verzuimd de wissel goed te leggen, in elk geval reed de personentrein recht door en botste hier met een hevieen slag tegen de wagens van den goederentrein. Van de reizigers werd niemand ge deerd, doch de locomotief van de personentrein ontspoorde geheel, slechts de tender bleef in de rails. De bonten goederenwagons werden versplinterd De voorste wagen, die de schok als het ware opving, kwam recht omhoog tegen de lo comotief. welke aan de voorzijde zware schade opliep, tc staan, de twee voleende wagens sloegen om cn vielen op het perron, terwijl de vierde wagen eveneens verbrijzeld werd. Merkwaardig genoeg had deze botsing voor het verkeer geen ernstige gevolgen. Het eerste spoor, waarop de personentrein had moeten binnenkomen, was geheel vrij gebleven, alle wagens van den personen trein stonden nog in de rails en men be hoefde slechts de locomotief van den goe derentrein te reqnireeren om den trein naar Leeuwarden door te voeren, zoodoen de bleef de vertraging beperkt tot een Troot kwartier. Met het opruimIngswerk is men inmid dels aangevangen. Hierboven een foto van den Engelschen premier, Chamberlain. zooals hij eergisteren op den morgen van zijn Tlsten verjaardag de ambtswoning in Downing Street verliet. Voor zijn gister in bet Lagerhuis afgoleg de verklaringen, die in verband met den gespannen toestand met groote belangstel ling tegemoet werden gezien, zie men de volgende pagina van dit nummer. De aigemecne opinie in de wandelgangen van het Lagerhuis na de rede van Cham berlain was, volgens dc Londensche corres pondent van de N.R.Crt., dat de premier, voor de zoovcelste maal in nood geraakt, zich weer van zijn beste zijde heeft laten kennen. Zijn uiteenzettingen over Finland hielden de aandacht zoo gespannen^ dat liet Lager huis het argument van de oppositie vergat, dat deze mcdedeelingen niet actueel waren en reeds verleden week hadden kunnen zijn gedaan, direct na den vrede van Fin land en Rusland. Vooral met het laatste gedeelte van de re de van den minister-president: zijn reactie op het initiatief van de dictatoren, Enge lands houding tegenover eventueele vredes plannen en zijn antwoord op het vcrwfijt van zijn critici dat de Britsche regeering te sloom was, wist dc minister-president de meerder heid van het Lagerhuis voor zich in te ne men en vele critici te overtuigen. De verwachtingen in parlementaire krin gen voor den aanvang van de vergadering waren niet hoog gespannen. Algemeen werd verteld, dat Chamberlain zijn rede van het papier zou oplezen, met zijn bekende droge stem, welke zelden of nooit zijn gehoor mee sleept, maar dat een gehoorzame regecrings- partij en een machtolooze oppositie als ge woonlijk zich weer zouden buigen, 't Bleek echter, dat Chamberlain van het begin af een onrustig en rumoerig huis onder be dwang kon houden met zijn voor de vuist weg gesproken woorden, en ofschoon de pre mier een uur lang sprak, verslapte de aan dacht geen oogenblik en zijn succes was ver zekerd. Onlusten in Lahore 23 Mohammedaansche bctoogers alsmede 2 politiebeambten ge dood. Officieel wordt uit Lahore in Voor-Indië gemeld, dat de politie door Leden van een Moliamme- daansch Lichaam, die tegen het be vel der rcgccriug van de Pcndsjaah een optocht in militaire formatie wilden vormen, is aangevallen. Twee politie-inspecteurs worden ernstig gewond door spaden, welke de bctoogers bij zich hadden. Een dislictsmaignaat werd ge wond, twee politiebeambten werden gedood en zes gewond. Hierop opende de politic het vuur waar door 23 bctoogers gedood werden. 39 Personen werden gewond. De politie en militairen patrouilleeren thans in de stad. Deze Moharnmedaanscho bctoogers wor den genoemd: Khaksars. Zij hebben spaden bij zich, dragen uniformen en zijn mili tair gedrild.Hun optreden heeft het ont staan aangemoedigd van rivale organisaties der Hindoes die op denzelfden grondslag zijn ingericht. De verscherping der ver houding tusschcn Hindoes en Mohamme danen in de laatste maanden heeft ertoe geleid, dat de regeering een verbod heeft uitgevaardigd op militaire formaties, of zij wapenen bij zich hebben of niet. De autoriteilen hebben de Khaksar- organisatie onwettig verklaard en het hoofdkwartier dezer groep bij Lahore in bezit genomen. Naar men verneemt, beeft de regeering van de Pendsjaah bevel tot arrestatie der leiders gegeven. Ongeveer vijftig leden der organisatie zijn reeds in hechtenis geno men. Er zijn beperkende bepalingen voor liet verkeer op don openbaren weg uitge vaardigd: het dragen van vuurwapenen, messen, zwaarden cn spaden is verboden; samenscholingen van meer dan vijf per sonen zijn niet toegestaan voor den tijd van zes maanden. De bladen in Lahore en Amritsar moeten al hun berichten over de Khaksaorganisatie voor publicatie ter goed keuring voorleggen. Wind slingert jongen voor auto Deerlijk overreden. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf stond een vijftienjarige jongen op een kraanwagen «aan dc Ruys- daelkade te Amsterdam. Door een windstoot sloeg hij v. de wagen en hij kwam daarbij jubd voor een voorbijkomende auto terecht. De auto ging over den jongen heen. Deze bekwam een bekkenfractuur en een sleutelbeenfractuur. Hij moest naar het Wilhelminagaslhuis worden overgebracht. 1 EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting: Iets kouder, wis selende bewolking met plaatselijk nog enkele buien, meest krachtige Zuidweste lijke tot Westelijke wind. Het vertrouwde adres voor Artistieke vergroottngen FUTUUR. KUNSTATELIER ARPAD MOLDOVAN NIEUWE NIEDORP. Strijdig geacht met het Rus- sisch-Finsch verdrag. Uit Moskou wordt gemeld: De buitenlandsche pers beweert, dat on derhandelingen gaande zijn tusschen Fin land. Zweden en Noorwegen inzake de slui ting van een zoogenaamd „Defensief ver bond". met het doel militaire bescherming te geven aan de grenzen van Finland. Ook wordt beweerd, dat de Sovjet Unie geen bezwaar heeft tegen een dergelijk „de fensief bondgenootschap" met Finland, Zweden en Noorwegen. Het telegrnafagentschap der Sovjet Unie is gemachtigd tc verklaren dat deze be richten over de houding der Sovjet Unie niet in overeenstemming zijn met de feiten, •daar, zooals duidelijk blijkt uit de bekende anti-Russische toespraak, op 14 Maart door Hambro. den president van het Noorsche Storting, gehouden, een dergelijk hondge nootschap bedoeld zou zijn tegen de Sovjet Unie en direct iu strijd zou zijn niet het tusschen de Sovjet Unie en Finland geslo ten vredesverdrag. Meer dan duizend man ontslagen Door de stopzetting van het kolenvervocr per schip wit Duitschland naar Italië, is Rot terdam door nieuwe werkloosheid getroffen. Meer dan duizend arbeiders in de scheep vaart zijn thans ontslagen, terwijl een groot aantal schepen moet worden opgelegd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1