TARZAN Uitler stelt bewapeÉgsniinister een Achter bar de Waterlinie waren eifecten veilig... en de vuren van Tohr Veestapel van vuurdood gered Dreigende staking in Deeosche boterindustie Doodelijk verkeersongeluk Bescherming der Duitsche jeugd DE SCHAT ui de. Ulaeitijn Een goede vangst van de Haagscbe politie JOZO GEJODEERD KEUKENZOUTwaMBORO Twee boerderijen te Made in de asch gelegd. Gisteravond zijn te Made (Z.H.) twee kapi tale boerderijen van de landbouwers Ver meulen en Machielsen door brand geheel verwoest De brand ontstond omstreeks acht uur in de boerderij van Vermeulen, welke met riet was gedekt. De krachtige wind deed de vlammen overslaan op de boerenhoeve van Michielsen. In korten tijd stonden beide huizen in lichter laaie. De plaatselijke brandweer stond voor een moeilijke taak. Zij kon niet verhinderen, dat de beide boerderijen geheel in de asch wer den gelegd. Ook de groote schuur van Vermeulen, waarin zich een hoeveelheid hooi, stroo en «Traan .bevond, ging verloren.' Twee jonge ossen vonden den dood in de vlammen. Het overige vee, zeventig koeien, veertien paarden en eenig jong vee kon tijdig in vei ligheid worden gebracht, evenals enkele landbouwgereedschappen. In beide gevallen wordt de schade door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in h.et duister. Dr. Todt benoem'1. Het Duitsche Nieuws Bureau meldt: Tot uitvoering van het door Hitier opgestelde geweldige wapen- en mu nitieprogram,'is het noodig alle ele menten voor de productie van wape nen en munitie onder eenhoofdige leiding te scharen voor de hoogste krachtsontwikkeling. Hitier heeft daarom tot rijksminister voor bewa pening en munitie benoemd den in specteur-generaal voor het Duitsche wegennet, Dr. Todt, die niet alleen het werk der rijksautowegen heeft tot stand gebracht, doch ook in den kortst mogelijken tijd de reusachtige vestinglinie van den Westwal vol tooid heeft. Reeds heeft Hitier de bepalingen uitgevaardigd, welke den omvang van zijn taak en bevoegdheden re gelen. Omvat 20-000 arbeiders. In het Deensche land- en bosohbedrijf, al'smede in de slachterijen worden sinds gcruimen tijd onderhandelingen gevoerd voor een loonsverhooging. De (bemidde laar, die zich de laatste weken niet deze onderhandelingen heeft (bezig gehouden, liceft nu meegedeeld, dat hij het opgeeft voorstellen te doen voor een bemiddeling in het conflict. Tegen den Ion April is een staking aan gekondigd. Het conflict, <lat ongeveer 20.000 arbeiders omvat, zal slaan op de belangrijke exportbedrijven van Denemar ken, n.I. de boter- en baconproductic. In vroegere gevallen heeft de regeering ingegrepen en loonconflicten in den boe zem der slachterijen geregeld door speci ale wetten. Het is echter nocr niet bekend, welke houding de regeering tegenover het thans dreigende conflict zal aannemen. Oude heer het slachtoffer. In de Korte Noordstraat te Middelburg is gistermiddag een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij de zeventigjarige koop man C. Schout, wonende te Sint I.aurens, om het loven is gekomen. De oude heer. die zich op zijn rijwiel bevond, wilde afstap pen. teneinde een zwaar beladen, met twee paaiden bespannen boerenwagen, te laten passeeren. Tijdens deze manoeuvre kwam de oude man ten val. Hij geraakte onder het linkervoorwiel van den wagen en werd hoogst ernstig gewond. Op weg naar bet op korten afstand gelegen ziekenhuis, is de heer Schout overleden. Ouder de achttien niet in het donker op straat. Do Duitsche rijksminister van binnen- landsche zaken heeft een verordening uit gevaardigd tot bescherming der jeugd, welke bepaalt, dat personen beneden acht tien jaar zich tijdens de duisternis niet in 6tratcn en op pleinen mogen bevinden. Het bezoek van café's en dancings, bioscopen, cabarets, is aan deze jongcmcnschcn na 9 Uur 's avonds verboden, indien zij zich niet in gezelschap bevinden van een op voeder^ Het gebruik van sterken drank is aan jongelieden in café's verboden. Voorts wordt allen'pcrsonen beneden achttien jaar verboden in het openbaar te rooken. FEUILLETON door MALCOLM HOWES Het behaagde den gouverneur, een dik, ongezond uitziend man, wiens rimpelig voor hoofd en dikke oogleden er op wezen, dat er nog andere genoegens bestonden dan onder handelingen met koning Mcnelik, uitvoerige mededeelingen te doen, toen Dick aan hem werd voorgesteld en hij ontdekte, dat de Engelschman Fransch sprak. Na den procureur-generaal geraadpleegd te hebben, 5ei hij, heb ik besloten Mr. Fen- shawe vrij te laten, wiens aanhouding te w\jten was aan zijn hardnekkig verdedigen van de onderneming van baron Franz von Kerber. Deze laatste moet in hechtenis blij ven, en ik waarschuw u en alle personen aan boord van uw jacht, dat een kanonneerboot langs de kust patrouillert, met de meest be sliste orders om de „Aphrodite" tot zinken te brengen indien er een poging wordt gedaan te landen op Italiaansch grondgebied anders dan in een erkende haven. Royson ontving de verzekering, dat het eigen rijtuig van den Gouverneur binnen enkele minuten mr. Fenshawe in gezelschap van Royson naar het hotel zou brengen. De groote kleine man verdween hierop en Dick smaakte weldra het genoegen Irene's vader door een patrouille soldaten naar den binnen hof te zien geleiden. Ofschoon de eigenaar van het jacht bleek zag van woede, was hy zicht baar verheugd Royson te vinden. Ah, zei hy. de hand uitstrekkend. Weet miss Fenshawe van deze beleedigende behandeling? Neen, Sir. Waarom bent u dan hier? Miss Haxton stuurde my met een bood schap voor baron von Kerber. Miss Haxton giste waarschynlyk wat er MISLUKTE POGING TOT INBRAAK. Voorbijgangers waarschuwen de politie. Gisteravond, tegen middernacht, zagen voorbijbangers te Amsterdam, dat een man zich in de Leidschestraat op ver dachte wijze ophield voor het modemaga zijn van de firma M., nabij de Heercn- graolit. Zij waarschuwden de politie van het bureau Singel, die op, onderzoek uit ging en den man voor genoemd perceel aantrof. De man werd naar het bureau Overgebracht waar men bleek te doen te hebben met een ongeveer 36-jarigen bui tenlander. Na een voorloopig verhoor is de man in verzekerde bewaring gesteld. PRINS BERNHARD TE HEILIGERLEE. Bezoek aan het monument van graaf Adolf van Nassau. Tijdens zijn bezoek aan legorouderdcelen in de provincies Groningen en Drenthe, lieoft Z.K.H. Piins Bomhard, die behalve door luit.-kol. H. J. Phaff, vergezeld was van den territoriaal bevelhebber in Friesland, kolo nel J. Veenbaas en majoor P. W. Pictcrs, een bezoek gebracht aan het monument van graaf Adolf van Nassau te Hciligerlec. Het monument was voor deze gelegenheid van zijn winteroinhulscl ontdaan. Majoor Pictcrs gaf den Prins een histori sche uiteenzetting van den slag hij Heiliger- lee en van het sneuvelen van graaf Adolf van Nassau. Voor zijn vertrek plaatste Prins Bernhard zijn handtcckcning in het boek'der bezoekers. DADER VAN EEN AANTAL IN BRAKEN GEARRESTEERD. GROO TE HOEVEELHEID GOEDEREN BU HUISZOEKING IN BESLAG OE NOMEN. Do Haa^sche politie zet haar offensief tegen het inbrekersgilde mot onverminder de kracht voort. Aan de oplettendheid van twee in burger surveilleerende agenten is het te danken, dat thans wederom van een succes melding kan worden gomaakt. Deze twee agenten patrouilleerden. Zaterdag avond in Murlot, waar zij in do Hoogwerf laan een man zagen, die hun verdacht voor kwam en wiens aanwezigheid zij op dit late uur het liep logen middernacht in deze deftige villawijk moeilijk konden verklaren. De agenten hielden den man, die op een fiets reed, staande en achtten liet raadzaam hem mee te nemen voor na der onderzoek. Op het politiebureau werd hij gefouilleerd en nu bleek, dat de agen ten met de arrestatie van dezen man een zeer goede beurt hadden gemaakt. De ge arresteerde bleek te zijn een 21-jarige los- werkiman in de residentie woonachtig. In zijn zakken vond men een complete inbre kersuitrusting, waarbij gmmiiihandschoo- nen, loopers, glas»>nijapparatcn, een zak lantaarn eng. Benige rechercheurs bezoch ten nog denzelfden avond de woning van den man. Hier vonden een groot aantal goederen, welke bij nader onderzoek o.in. afkomstig bloken te zijn uit villa's in Was senaar. Hierbij waren ook ecnige sieraden en talrijke kleedingstukken. Dc gearresteer de werd geducht aan den tand gevoeld en bekende tenslotte inbraken te hebben ge pleegd in Wassenaar en in Den Haag. In een der villa's te Wassenaar had bij ook een bedrag van gulden gestolen. Voor dit geld had de man zich... een viool aan geschaft. Hij kende dit edele spel welis waar niet, maar het verlangen het te lee- ren was zoo groot, dat hij alvast zoon instrument had gekocht. Dc politie heeft het grootste gedeelte der I gestolen cederen in het huis van den ge arresteerde en bij opkoopers torug-gevon- I den. door Edgar Rtce Butroughs 62. In de arena beneden het balcon liep de leeuw naar den reus toe, gereed voor den aan val. De ongewapende man stond juist onder het balcon en.wachtte rustig af wat er zou gebeuren. Tarzan en zyn vrienden keker. naar het drama, dat zich.spoedig zou afspe len. Ahtea keerde zich heel plotselllng om. Haar schouders stootten tegen Janette aan. Het meisje gilde en viel naar beneden. Terwijl hy opkeek, zag de reus wat er gebeurde. Hij deed een stap naar voren en ving het meisje in zijn armen op, waarna hij haar voorzichtig Schetsen van kalveren Wij vernomen van officieele zijde, dat met het schetsen van kalveren weder zal worden aangevangen zoo mogelijk in de laatste week van Maart, in ieder geval met ingang van 1 April a.s. De gewichtisgrens boven welke de kalve ren van een identiteitsbewijs voorzien die nen te zijn, zal worden verlaagd van 200 op 175 Kg. Nijmaegsche dame door psycho paat opgelicht. In de eerste woelige Septemberdagen wist een 24-jarige jongeman, een angHi«e dame in Nijmegen te overtuigen, dat zij zelve en ook haar effecten veiliger zouden zijn achter dc Hollandsche waterlhaie. Tezamen gingen ze ten dien einde lp zijn auto naar Amsterdam, waar in het American Hotel het eerste kwartier werd gemaakt. Den zorgzamen begeleider werden de ef fecten toevertrouwd om voorloopig maar in de hotelsafe opgeborgen te worden. Tot groote verbazing en ongerustheid der waohteiwie weduwe keerde dc jongeman, die „even weggegaan" was, niet terug. De dame betrok de politie in de zaak en deze constateerde na een minutieus on derzoek, dat een drietal effecten van f 1000 door den hulpvaardigen jongeman waren gebezdgd óm te dienen als eerste betalings termijn van een automobiel. Op IS Octobcr diende deze zaak voor de Amsterdaxnsche rechtbank. De Officier van Justitie eisebte negen maanden met aftrek van voorarrest. De rechtbank wees een in terlocutoir vonnis, waarbij de zaak verwe zen werd naar den rechter commissaris met achter zich op de grond neerzette. Daarna keek hg weer naar Kaba, den grooten leeuw, die verwoed brulde. Met de angstaanjagende kreet van de mensapen, welke boven het ge brul van Kaba uitklonk, sprong Tazan van het balcon precies op de rug van het vrese- lyke dier. De stalen armen van den aapman sloten zich om den harigen nek. Zyn benen knelden om het grote lichaam. Terwyi Kaba trachtte hem van zich af te schudden, rende het dier weer op zyn eerste slachtoffer af de gele reus en het bevende meisje, dat naast hem stond. opdracht een- psychiatrisch rapport uit te brengen. Gisteren werd dit rapport uitgebracht. Verdachte was er ondanks zijn jeugdigen leeftijd in geslaagd om vrouwen in bad plaatsen enz. belangrijke bedragen afhan dig te maken. Binnen korten tijd werd dit geld dan verbrast, meestal in een speel bank of het werd besteed voor oen piian- tastlsche onderneming, die spoedig geen le vensvatbaarheid bleek te bezitten en met ,groote verliezen geliquideerd werd. De psych'ater concludeerde, tot vermin derde toerekeningsvatbaarheid. De Officier nersisteecde bij zijn cisch van negen maan den gevangenisstraf. Slechte opvoeding. In zij-n pleidooi zoidc mr. J. L. Franken- thuis dat deze volkooncn gederailleerde jon geman die nog wel een bijzonder zorgzame opvoeding had behoefd, op een verkeerde wijze was groot gebracht. De vader had nimmer dc tekortkomingen en fouten van zijn zoon gezien en hij had deze steeds ver goelijkt. Alleen door oen heropvoeding on der deskundige leiding, aldus mr. Franken- fchuis, is van dezen psychopaalh. dio op zijn beurt zelf makkelijk een prooi wordt van menschon, die ham weer uitbuiten, nog iets te maken. 483e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) l»te klasse. 3de HJst Trekking van Woensdag 20 Maart 1940 Hooge Prijzen f 20 000.— 8050 f 5.000.— 14844 f 1 000.— 24698 f 400.— 17552 f 100.— 8630 12414 16077 18544 19912 23293 PrUzen van 20.— 1188 1342 1648 2325 2594 2799 2927 3554 4462 4755 5215 5369 5755 6204 6565 6947 7218 7391 7493 8287 8455 8853 9113 9222 9233 9265 9451 9632 9966 10014 10911 11297 51402 11596 11947 12783 12916 13385 13571 14459 54543 14565 14748 14942 15024 15186 15221 16540 16601 16943 16990 17024 17505 17540 17593 17778 18248 18842 18967 19015 19590 19797 19814 19697 19952 20176 20220 20821 21015 21032 21126 21141 21198 21803 22159 22218 22245 22398 22437 22724 2837 23016 23757 23502 23615 24007 24098 24221 24715 24815 gebeuren zou. Een schurk, Alfieri genaamd, die meer dan eens gepoogd heeft het geheim van mijn armen vriend te stelen, heeft den Ita- liaanschen minister v.an Buitenlandsche Za ken op zijn hand weten te krygen. Valsche beschuldigingen hebben het telegrafische be vel ten gevolge gehad om von Kerber in hechtenis te nemen en deze ellendige orgel draaiers in uniform zouden ons allemaal in de gevangenis hebben gestopt, als ze durfden. Ongelukkigerwijze is de baron Oostenryksch onderdaan, en het zal een heelen tyd duren voor ik zijn invryheidsstelling gedaan zal kry gen. We moeten onmiddellyk naar Aden ver trekken. Ik ben myn geheele leven een voor stander van den vrede geweest, mijnheer Royson. maar het is een geluk voor dit dieve- hol, dat ik nu geen oorlogsschip tot mijn be schikking heb, anders zou ik hun fort in de lucht schieten. De oude man wist niet, hoe deze uitbar sting Royson trof. De toespeling op Alfieri was verbluffend. Geen modern oorlogsschip zou het fort van Massoea zoo grondig heb ben kunnen verwoesten, als mr. Fenshawe's toom het gebouw van twijfel, dat de om standigheden in Royson's geest hadden opge bouwd, deed ineenstorten. De zaken hebben een buitengewonen loop genomen, mynheer, zei hij, voelend, dat hij iets moest zeggen. Er zal een Italiaansche gouverneur van zijn ambt ontheven worden, voor ik met ze klaar ben. was het vastbesloten antwoord. Royson had eenige moeite om zijn vertoorn den chef te overreden in het rytuig van den gouverneur te stappen.'wat hem pas gelukte door de verzekering, dat het een heele wan deling was naar het hotel en dat zyn klein dochter doodelyk ongerust zou zyn. als die ondertusschen van het voorgevallene hoorde. De koetsier reed hen langs de haven. Het gezicht van de „Aphrodite", die voor anker lag, elegant met haar witte verf en keurig opgerolde zeilen en den wimpel van een be kende jachtclub in top. deed Dick aan zyn metgezel vragen, of hy wist, dat een Italiaan sche kanonneerboot het Jacht in de gaten hield. O ja, Zyne Excellentie heeft me geen by- zonderheden gespaard, zei mr. Fenshawe met een sarcastischen glimlach. Als ik een paar jaar jonger was en we geen vrouwen aan boord hadden, zou ik me door geen dreige menten van dien aard laten tegenhouden. Maar zooals de zaken nu staan, kunnen we niets doen. Dat is het. wat me ergert; myn volkomen hulpeloosheid! Ik geef toe, dat we geen zwaar geschut hebben! zei Dick, maar we hebben wapens en ammunitie genoeg om het tegen iedereen op te nemen, die ons zou willen tegenhouden, ais we eenmaal aan land zyn. De ander zuchtte. Onze wapens zyn alleen als verdediging bedoeld. Von Kerber wenschte zioh tegen de vijandelijkheden der Arabieren te wapenen en niet om van Rome genoegdoening te krygen! Het kan daar overigens stellig niet onbe kend zyn, dat ik de leider van deze expeditie ben. Het is krankzinnig my als een zeeroo- ver te behandelen. 'Het Italiaansch Oudheid kundig Genootschap benoemde me tien jaar geleden tot eerc-vice-voorzittcr. Dick had zijn eigen meening aangaande de bewapening der „Aphrodite", maar het was nu de tyd niet om die ten beste te geven. Bovendien zag hy dingen, die moeiiyk in over eenstemming waren te brengen met mynheer Fenshawe's beweringen. Om te beginnen had dc gouverneur gehandeld op uitdrukkelyke instructies en de autoriteiten te Rome moes ten heel goéd op de hoogte zijn van de iden titeit van den eigenaar van het schip. Voorts was de persoon, tegen wien deze maat regelen eigeniyk gericht waren, von Kerber. De gouverneur had er geen geheim van ge maakt, dat de millionair enkel was vastge houden, omdat hy verklaarde deelgenoot te zyn in de onderneming van den Oostenrijker, en het was voldoende betuiging van offi- cleelen spyt over een onaangenaam incident, dat ze nu naar het hotel reden in het eigen rijtuig van zyn Excellentie. Ten slotte zou niemand dan een boos en beleedigd man, Italië het recht betwisten om den doorgang over het grondgebied van haar kolonie te verbieden aan een buitenlandsche expeditie, uitgerust op een manier, waarvan Mr. Fens hawe, naar alle waarschijnlykheid. slechts zeer ten deele op de hoogte was. Dick luisterde zwijgend naar zyn metgezel. Hy had besloten de zaak eerst met mis Fens hawe te bespreken, voor hij een woord over Alfieri of het nieuws, dat hij uit Londen had ontvangen, zei. Indien de beschuldigingen tegen von Kerber waarheid bevatten, was het optreden van het Italiaansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken gerechtvaardigd en dan was het 't best dat die waarheid aan het licht kwam; waren ze valsch, dan zou den de verontschuldigingen, die aangeboden werden, zeker vergezeld gaan van het aan bod van alle mogeiyke hulp. Toen ze het hotel naderden, zag Royson Irene van het balcon naar de straat kyken. Toen het rijtuig bij den Ingang stilstond, snelde zij haar grootvader tegemoet. Goede genade, grootpapa, zei ze, waar bent u toch zoo lang geweest? - De gouverneur was zoo harteiyk. dat hy me niet wilde laten gaan. zei miinh*er Fenshawe grimmig. Den baron heeft hy hcelemaal by zich gehouden. Maar laten we naar boven gaan. Ik smacht naar een kop thee. Waar is Mrs. Haxton? Ik ben bang, dat ze ziek is. De hitte en de drukte schynen teveel voor haar te zyn geweest. Een half uur geleden vroeg zy kapi tein Stump om haar naar het jacht te bren gen. Natuuriyk zei ik, dat ik het niet erg vond om alleen te biyven tot er iemand kwam. Maar het gekke van het 'geval is, dat, of schoon ik over het balcon keek. ik noch haar noch den kapitein het hotel heb zien verlaten. Onderwijl waren ze vry van nieuwsgierige oogen en ooren en mr. Fenshavc bracht het meisje in verbazing met het volledige relaas van zyn onaangenaam avontuur. Ik moet naar myn kantoor in Londen telegrafeeren. dat al myn correspondentie in het vervolg naar Aden moet worden ge stuurd, eindigde de oude heer. Je wilt het zeker wel voor my weg brengen. Royson. Dick vertrok. Irene's schrandere geest veronderstelde, dat von Kerber's inhechtenisneming haar groot vaders sympathie voor hem slechts zou ver sterken. Ze begreep, dat het nu hopeloos was te trachten zyn vertrouwen te schokken in iemand, dien hy als een slachtoffer be schouwde. Zou kapitein Stpmp terugkomen vooi het diner? vroeg mynheer Fenshawe. nadat hy de brieven, die Irene hem gaf, had door gezien. Ik hoop het. Mrs. Haxton had zoo'n haast, dat ik vergat het te vragen. Was het ziekte of angst, waarvoor ze naar het jacht ging? Allebei, geloof ik. Maar waasom zou ze angstig zijn? Ze wist immers niet. dat de zaken op het fort verkeerd waren gegaan? Ik denk, dat ze het vermoedde, maar je niet ongerust wilde maken. Daarom stuurde ze ons mr. Royson achterna. Tusschen twee haakjes, wat heeft ze hem opgedragen Ik heb er geen idee vaii. Het is vreemd. Ik was van plan het hem te vragen, maar heb het in myn opwin ding vergeten. Hij komt over een paar minuten terug. Er werd op de deur geklopt. Eer. neger kenner had iets te vertellen en uit zijn men gelmoes van Italiaansch en Arabisch maakten ze op. dat een inlander Signora Haxton wenschte te spreken. De man sprak den naam duideiyk uit, zoodat vergissing buitengesloten was. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7