Ter herdenking van den sterfdag van H.M. Koningin Emma werd Woensdag in het Rosa rium te Den Haag door de „Prinoavlag" een krans gelegd bij het monument der overle den vorstin. SCHAGCN AANBESTEDING RESTAURATIEWERKEN Heldersche firma laagste insohrijver. Voor de gistermorgen in het Raadhuils gehouden aanbesteding der restauratie van 59 woningen van de womngfo'ouwvereeni- ping „Schagcn" bestond grootc belangstel ling van de zijde der aannemers. Aanwezig was het college van B. en W.. 'do heeren Brugman, de Jong en Bronder voor de Woninglwuwvereoniging, <le ge meentesecretaris en de gemeente-architect. Er bleken 19 biljetten te zijn ingekomen, waarvan door onjuiste invulling of gemis van omlcrteckening over de geldigheid van enkele nog moot worden beslist. Laagste inschrijver bleek te zijn de fa. C. F Kwak, Den Helder, voor f 45.745.verdeeld als volgttogelplatcn f liSO.-, hekken en goo- ten f 1500.—. bodcanafsluitingen f 1100, 44 nieuwe poorten f 500.—, voorkamerramen f 714.—, plafonds B en C woningen f 1040. plafonds benedenkamers f 2600, nieuwe leasten f 1475.—, verven van de achterka mers f 2200.—, id. bovenkamers mot boven gang f 1040.id. gangen trappen en keu kens f 2100.id. ach terportalen, W.C., schuurtjes f 520.—, bohaivgcn woonkamers f 600.behangen bovenkamers f 500.res- teercn.de werken f 27.776. De totaalbedragen der overige biljetten waren. P. II. A. Hoogerwerf, Ursem f 68.411, P. Buis. Oudorp f 58.200; D. Boekei. Srha- gen f 59.355; G. Groot. Den Helder f 51.525; C. Bot, Haarlem f 51.995; M. Schinpcr. Scha gorbrug f 57.894; P. Tuin. t Zand f 61.0001 Blaauboer en v. d. Hoven, Schapen f 57.S04.90; F. Kuiper. Aartswoud f 56.483*, C. IIoag\orst Azn., Groet f 64.020; N.V. H. Doorn, Den Helder f 64.000; P. Doorn. St. Maartensbrug f 60.200; Fa. Tlonselmans en Zn.. Noordscbarwoude f 56.698; Docdons en Schilder. ,t Zand f 60.750; M. Duinmaijer en Zn.. Alkmaar f 53.850;P. de Geus. Sint Maarten f 64.900; S. A. Knüwer, Schagen f 57.985.—; M. C. Tuinman, Schagcn f 56.737. De. gunning is aangehouden en kan vol gens he' bestek Vot een bepaald gedeelte worden toegewezen. De beigrooting werd niet bekend gemaakt. DE JUNGLE PRINSES IN THEATER ROYAL. Eens klonk er een mooie, donkere stem door den aethcr... dat was Dorothy La- mour, de radio-zangeres. Toen Paramount de film „De Jungle Prin ses" ging opnemen, werd er naar een ac trice gezoelvt. die de hoofdrol zou kunnen spelen. De eisclicn, die gesteld werden, wa ren niet gering. De gelukkige moest, een min of meer exotisch uiterlijk hebben, re moest, daar do juglc-dracht slechts uit een sarong bestaat, een aantrekkelijk figuu/ hebben, ze moc-i den moed hebben, jjich In gezelschap van een cnormen tijger en een maus-hoogen chimpansee op te houden..., ze moest tenslotte een goed actrice zijn! Er waren vijftig meisjes, die voor de va cature in aanmerking wilden komen, maar ©r waren en* heel wat, die zich terugtrok ken, toen zij over den «tijger hoorden... Dorothy kreeg tenslotte de rol en haar ver tolking is in alle opzichten een succes. Het is geen wonder, dat DorotJiv het, wai haar uiterlijk betreft, van alle concurren ten won. Zij is vele malen in schoon- hoid'swodstrijden bekroond en haar prach tlge lange haar maakte haair wol btj uit stek geschikt om de rol van de „tijger- nrouw" te spelen. Een waardige parinor is Ray Milland. Te Ramen zorgen zij voor de romantiek van de ze prachtfihh, welke de hoofdschotel vormt van het Paaschprogramma van Theater Royal. OUDERAVOND CHRISTELIJK* NATIONALE SCHOOL. De ouderavond der Chr. Nat. School werd gehouden. De Voorzitter opent de vergade ring en laat zingen Psalm 118:1 en leest Jesaja 42: 1—12; gaat voor in gebed en roept de ongeveer tweehonderd aanwezigen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder den heer N. Heukels uit Amsterdam, Inspecteur van het C.N.S. en eerevoorzitter der school. Secretaris leest notulen, welke worden goedgekeurd. Het hoofd der school, de heer M. F. de Noor, spreekt over: „Heeft dezen tijd ons ouders iets te zeggen". We leven in een haastigen tijd. De gebeur tenissen volgen elkander snel op. Dit leven laat, niet na. invloed op onze kinderen uit te oefenen. Het veel en luid openstaan \an het radiotoestel werkt de onrust in de haud. Onze opvoeding moet zijn: wijzen op de hoogste Autoriteit, gewenning aan de gehoorzaam heid, die Gods geboden ziet als eiscben. Eisch van dezen tijd is levensconcentratie om het cenige middelpunt. I)e 20e eeuw is evenals de zak van Sinterklaas, vol verras singen. Op den bodem lag de gard: Crisis en Oorlogen. Oorzaak en gevolgen: verwoes ting van de fundamenten van het christen dom. Onze dure plicht is, sterker, geestelijk wapenen van onze kinderen. Ecnige gcdachtemvisseling volgt. Pauze wordt gehouden, waarin thee wordt aangeboden. Hierna begeven allen zich naar de beneden leslokalen, om het werk te be zien. De handwerken van de kleinste tot de grootste leerling hebben veel aandacht. Bij heropening der vergadering worden twee eerste coupletten van het Wilhelmus gezongen en geeft voorzitter bet woord aan den lieer Heukels, welke de vergadering toe spreekt en wijst op het grootc voorrecht Ne derland geschonken een regccring te heb ben, die langs ordelijken weg het geld van de belastingen door iedereen betaald, terug geeft aan de ouders en zegt: Bouw uw school en geef onderwijs naar uw eigen beginsel, uitgaande van de Godsrcgeering. FCHAGENNIEUWS. Programma voor den Eersten Paaschdag. H.R.C. II—Schagen I. vertrek 1.30 uur. P. Sehoorl. Joh. Breiner. H. Middelbeek. A. de Wit, S. Grootes, L. Sehoorl. D. Sehoorl, Jb. Ypey, J. Peetoom. J. v. d. Ben, G. Boontjes Res.: G. C. Anneveldt. Programma voor den Tweeden Paaschdag. Schagen II—Atlas II. 2 uur. Th. Bijpost. C. Slikker. T. Moransart G. C. Anneveldt, S. Brecbaart, J. Weeland .J Broer, P. Dekker, J. Slikker, P. Boontjes, Joh. Franzcn Res.: Jb. Molenaar. L. Sclioorl. Omtrent den wedstrijd van Schagen a volgen nog nadere mededeelingen. ZIJPE ST. MAARTENSBRUG. DE LOTERLJCLUB GELOOFT T WEL. In de J.l. gehouden algcmccne vergade ring van de Loterijclub „De laatste uit vlucht'' in café Hoep alhier, waar behalve het bestuur slechts 3 leden van hun belang stelling deden blijken, werd na de gewone plichtplegingen liet bestuur bij acclamatie herbenoemd. Aankoop van loten zal op de bekcjfcde wijze geschieden. Een schrijden van den heer Bekker om voor lotcnieveran tic in aanmerking te komen, werd voor kennisgeving aangenomen, evenals het voorstel, om pér lid een bedrag van 25 ct. uit te keeren voor bezoek der vergadering. Rondvraag leverde geen bijzonders, waar na sluiting volgde. WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen, dat „in zorg" is, is de vorige week wederom belangrijk ge daald en wol van 99 op 71, waarvan 25 in do werkverschaffing waren geplaatst en 46 ingevolge de Rijkssteunregeling werden ge holpen. In de overeenkomstige weck van 1939, 193S en 1937 bedroog het aantal werk loozen resp. 9S, 116 en 129. TP ZAND. NIEUWBOUW. Naar wij vernemen is de heer W. Slijkcr- nian voornemens alhier, aan den Iveins- menveg een woonhuis te doen houwen, welk werk zal worden uitgevoerd dooi den aannemer Jb. Schqen. LAN GEN DIJK 7ISSCHERSVEREENIGING GEESTMERAMBACHT. De winter 1939—1940 bracht dood en verderf in den polder. De visschersvereoniging Geestmeramibacht liieid gistermiddag haar algcmeene veiga- Uering in het cale van den lieer J. Dekker te Uudkarspcl, onder leiding van den heer W. Kliffen te Zuidscharwoude. Voorzitter opende r de vergadering met welkom, in het bijzonder tot den nieuwen opzichter van de V isscherij. den heer Uc Hart en het eerelid, den heer E. Vlug en veldwachter Joorn. Voorzitter betreurde, dat de opkomst zoo gering was. De gevolgen van den strengen \orst zijn wel van dien aard geweest, dat er niets gevangen zal worden, ook al wordt er veel gepoot De steun aan de visscliers, die een bedrijfssteun is, zal weinig invloed hebben. Deze is te gering. Voorzitter verwachtte niet veel van de overplanting van de viscli uit den droog te maken Noordoost polder. Die zal wel naai de dichterbij gelegen polders gaan, geloof de voorzitter. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd en vast gesteld. liet jaarverslag., van den secretaris, den lieer 1'. Glas, vermeldde, dat liet ledental thans 63 bedraagt. In het afgeloopen juar is 100 pond monté uitgezet en 2to0 stuks edeikarpers. 1100 pond pootual, tot een ge zamenlijk bedrag van f336.50. In totaal is tic laatste jaren 7570 pond pootaal, 4000 st. edelkarpcr en 150 pond monté uitgezet. Door den winter 1939—1940 is de sehoone toekomst geheel en £l vernietigd. De vis scliers zullen van dit mooie werk geen cent „Een ei is geen el, twee ei is een half ei en drie ei is een Paasch-eL" Het folkloris tisch eieren-garen in Noord-BrsCiant in eere. profiteeren. Hte is overal dood en verderf dat de winter in den polder gezaaid heeft. Alle verwachtingen zijn vernietigd. liet jaarverslag werd aldus vastgesteld. Van 15 tot 18 Maart is weer uitgepoot: 100 pond blei, 725 pond witvisch, 325 pond baars, 130 pond snoek en 60 pond karper. De rekening van den penningmeester, den lieer G. Boerdijk, sloot -op een totaal aan ontvangsten van f2216.38. uitgaven f 1379.18 kassaldo f837.20. Deze rekening werd op advies van den heer W. Jong goedgekeurd en vastgesteld Bij de gehouden Bestuursverkiezing werden do aftredende heeren W. Kliffen, G. Boerdijk en P. Jong herkozen, allen met op één na algeincene stemmen. Hierna werd de prijs van de vergunnin gen vastgesteld.^ Na zeer lange discussies werd deze be paald op f 15. Men besloot de fuikenvisscherij te laten als in 1939. Voorgesteld werd, den grondelzegen te doen gaan met 1 November. Eenige leden stelden voor, dezen zegen gedurende een jaar tc verbieden. Dit laat ste werd aangenomen. Vervolgens werd de gratis verloting ge houden. waardoor een tiental leden met een streng katoen verblijd werden. 'lol afgevaardigde naar de alg. vergade ring werd de heer E. Vlug herkozen. Plaats vervanger de heer P. Jong. De heer J. Gias W/„ wilde de vreemde hengelaars uit liet ambacht weren, daar er zeer veel onderinaatsche viscli door wordt ge\augen en meegenomen. Voorzitter meende, dat dit verbod niet de juiste weg was. Die hengelaars moesten worden aangebracht. Spr. wekte daartoe op. De heer Joh. Glas Pz. dankte de heeren Boerdijk en Jb. Siewerts voor hetgeen zij hebben gedaan, om het uitpoteu van de viscli in liet Geestmcrambacht na dc stren ge vorst. üp een vraag van den heer Tiesema ant woordde de -lieer Dc Hart, dat vissêhres, die hun bedrijf niet uitoefenen, niet voor steun in aanmerking komen. Over dezen steun werd nog vrij uitvoerig gesproken. Men zal een afwachtende hou ding aannemen. Hierna werd het kunstmatig telen van snoek besproken. De resultaten waren hier niet goed ge weest. terwijl het veel geld gekost heeft. Het is niet gemakkelijk, dc snoekjes groot te krijgen. De lieer G. Boerdijk drong aan op het uit- zetten van pootual. Er zal worden besteld. De beer E. Vlug besprak den steun aan de visscliers. Deze dient te worden gewij zigd. eoodat de visscliers in verband met dc omstandigheden beter gesteund worden. Spr. zal dit probeeren te verkrijgen. Na eenige besprekingen volgde sluiting. NOORDSCHARWOUDE. In .Concordia werd gisteravond een le zing gehouden door den heer J. de Graaff over ,Als dc vrede komt", op uitnoodigmg van het Instituut v. Arbeidersontwikke ling en den plaatselijken raad van S.D.A.P. en N.Y.Y. Spr. begint met er op te wijzen, dat nog niet gezegd kan worden wat er na den oorlog gebeuren moet. Vrede is geen pauze tusschcn twee oor logen in, maar een toestand van interna tionale rechtsorde. De vrede van Versaill- les en dc gebeurtenissen na 1918 dienen ons een voorbeeld te zijn. Spr. besprak de op zet van de o\erwinnaars om Duitschland een staat van den tweeden rang te maken. Men wilde niet toelaten dat 'de Volken bond boven de overwinnende landen zou staan. De collectieve veiligheid was daar door van geen waarde. Het verbreken van de volkenbondsmen- ialiteit was ook de oorzaak van het uit blijven der ontwapening. Het vredesverdrag van Versailles heeft in Duitschland groote beroering verwekt, vooral ook het verbre ken van de belofte tot ontwapening was daartoe aanleiding. Het ontstaan van het Nat. Socialisme is een gevolg van liet verdrag van Versailles. Hierna besprak de heer Dc Graaff den 'ïuidigcn oorlog, waarbij zoowel door Frankrijk als Engeland niet alleen velerlei doeleinden worden nagestreefd. Er is een groote factor angst" bij voor hun positie. Hierna sprak de heer De Graaff over de taak van dc moderne arbeidersbeweging voor den vrede. Er moet ^"ecn samenleving worden opgebouwd waar geen oorlog meer mogelijk is. Hef kapitalimse zal moc- ten verdwijnen. De vrede kan een hechten grondslag krij gen door internationale ordening. Aan de groote sociale verschillen dient een einde te worden gemaakt, wil men een hechte vrede krijgen. Hierna besprak de heer De Graaff de politieke zijde van bet probleem. Macht gaat thans voor recht; volgens de Duitsche machthebbers. De oplossing is, dat de macht in dienst van het recht moet staan. Er rtioet een internationaal gerechtshof konten, dat niet alleen recht handhaaft, maar ook recht kan scheppen, dus verdragen kan her zien. Hierop volgde een aangename gedach- tenwissciing. Gisteravond hield de vereen. „Gemeente belang" in „Concordia" haar eerste algemee- ne ledenvergadering, onder leiding van den heer IJ. Kaan. Het ligt in de bedoeling, elk jaar een keer te vergaderen, om de gemeentebelangen te bespreken. Een vergadering over Langendijk één, waarin vóór en tegen ter sprake zou worden gebracht, is niet gehouden, omdat dit nu nog niet urgent is. Het jaarverslag van den secretaris, den heer W. Kuiper vermeldde, dat het ledental, thans 92 leden is. De rekening van den penningmeester, den heer W. Kuiper, sloot in ontvangst op f49.30, uitgaven f30.56, batig saldo f 18.74. I)e lieer N. Kooij adviseerde, dat de kas en de boeken in orde waren bevonden; waar na décharge werd verleend. Hierna volgde vaststelling van de statu ten, het huishoudelijk reglement. Het aftredende bestuurslid, de heer C. Kee- man Cz., werd met bijna algenieene stem men herkozen. Vervolgens werden ecnige gemeentebelan gen besproken. Hierbij werd door den heer K. van Dijk dc laatstgehouden landverhu ring van de gemeente in bespreking ge bracht. De heer Kooij lichtte deze verhuring toe. Men is niet van de gewone wijze van verhu ren afgeweken. B. en W. dachten geen an dere manier te moeten invoeren. De heer Van Dijk bepleitte verhuring bij inschrijving. Dc heer Kliffen zegt, dat de huurders toch zelf wijzer moesten zijn. Daar het van een officieolc instantie is, moet ieder de ge legenheid krijgen. De heer K. van Dijk vroeg of er nog iets was tc doen aan de vermakelijkheidsbelas ting, welke voor vele plaatselijke vcrcenL- gingen een zwaar offer beteekent. Dc heeren J. Kliffen cn Kooij meenden, dat het moeilijk zal zijn, in verband met den financicelen toestand der gemeente. Na eenige besprekingen, waarbij de wen- schelijkheid werd uitgesproken, dat er reke ning werd gehouden met de belangen der culturcele vereenigingen, stapte men van dit onderwerp af. Het parkeerverbod bij het Gorterdiepje werd breedvoerig besproken. Hierbij werd gewezen op de mogelijkheid om dispensatie te verkrijgen van deze bepaling. De heer IJ. Kaan informeerde naar het onderhoud van de gemeente-eigendommen en het schouwen van liet land. De heer Kooij deelde mede, dat de gem.- opzichter het toezicht heeft over de gebou wen. Het gymnastiekgebouw wordt opge knapt door den gemeentewerkman. Over de wijze waarop het lokaal wordt gebruikt, werden eenige klachten geuit. Dc ophaaldienst van vuilnis werd bespro ken. De heer Kooij gaf hierover een toelich ting. De gemeentewerkman heeft niet al les kunnen doen, tengevolge van den stren gen winter. Na nog eenige besprekingen werd de ver gadering gesloten. SINT PAN CR AS DE BRANDWEER WORDT TIP TOP. In het gemeentelijk vergaderlokaal werd door de vrijwillige brandweer een vergade ring gehouden, onder leiding van Burge meester Kroonenburg, bijna alle leden wa ren aanwezig. Tot lieden werd de waarschuwingsdienst gedaan over de telefoon, drt zal echter komen te vervallen als, zooals is toege zegd in Juni de autoniatiseering wordt in gevoerd. Nieuwe plannen zijn in voorberei ding. Door dc mobilisatie zijn verschillende leden niet in staat bij ovcntuecle brand dienst te doen, echter zijn er reserves ge noeg, zoodat geen nieuwe leden behoeven te worden gezocht. Voor de hrandwagens zijn rubberwielen aangeschaft, dit is een groote verbetering. Zoo langzamerhnnd is een potje ontstaan door de verschillende provisies hiervoor te deponeeren. de vergadering zou het echter op prijs stellen om racer in 't karakter van uniformen of ten minste helm of pet te komen, geprobeerd zal worden, hij de ver schil lende verzekerings maatschappijen eenige vergoeding te ontvangen, voor dit doel. Besloten wordt om twee maal per jaar te oefenen, en steeds niet. de motorspuit, door „Het Witte Kruis" zullen tasschen met verbandmatcriaal worden aangeschaft, die zullen worden gedragen, bij oefeningen, door de leden van E.H.B.O. Besloten wordt nog onder meer om in Meï een nachtelijke oefening te houden, eenig oud materiaal werd onder dc leden ver kocht, ten bate der kas. Na nog eenige besprekingen van huishoudelijke aard sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. HARENKARSPEL WE GAAN OP DE FILM! Gisteravond hield de Commissie voor Au- tocht voor de Ouden van Dagen een verga dering in hotI okaal van den heer Stevers te Kalverdijk. De voorzitter, de heer C. de Vries, opende met een hartelijk welkom. In deze vergadering kwam vooral tot uiting, dat het gcwenscht zou zijn om de eerstvolgende tocht van do Ouden van Dagen te verfilmen. Maar dat kost geld! Besloten werd om 'n verzoek aan B. en W. te richten om voor dit doel een verloting te mogen houden. Daar de steun voor do autotochten hij de burgerij altijd in goeden narde valt, twijfelde de commissie niet, of deze verlo ting zal slagen. Het ligt in de bedoeling om do film in het e,v, winterseizoen in verschillende doelen der gemeente te vertoonen. Na nog enkele zaken te hebben bespro ken, volgde na rondvraag sluiting.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8