cj r—- yverzicht Vetblokkade Mijnontploffing Buitenlandsch De Haagsche spionnage=affaire Aankoop van aardappelen Mijn bij Wassenaar ontploft overleeft, maar... Gevaarlijke voorwerpea spoelen aan Zullen de Duitsche schepen uitvaren? De Duitsche actie ter zee OOK VOOR DE NEUTRALEN IS KRACHT EERSTE VEREISCHTE. TOENEMENDE DIPLOMATIEKE ACTIE ALLERWEGEN. IS DUITSCHLAND IN HET DEFENSIEF GERAAKT? Nu de lente is Kekomen, neemt de inter nationale bedrijvigheid hand over hand toe. Alleen aan 't Westfront blijft de rusttoe stand gehand/haafd en de kans, dat het hier ten slotte toch tot een treffen zou ko men, aohijnt af te nemen. De mogelijkheid, dat een der oorlogvoerenden zich een weg zou banen door de neutrale landen, die ten Noorden en ten Zuiden het oorlogsfront begrenzen, is nog steeds aanwezig, in mili tair-deskundige kringen wordt desze even tualiteit steeds onwaarschijnlijker geacht. De neutralen hebben zrich in den loop van den tijd dusdanig ingegraven en versterkt, dat ook hun linies nauwelijks nog goede kansen op een doortocht zouden bieden. De kans, dat de neutralen in het conflict zullen worden betrokken, wordt dan ook als afnemend beschouwd. Kracht is ook voor de neutralen het beste argument in een wereld, waar alleen de kracht telt. Hoezeer dit juist is, onder vindt thans Noorwegen, wiens kustzone is geworden tot een groote Duitsohe verkeers weg. De Duitsche blokkadebrekers maken zonder uitzondering van deze route ge bruik. terwijl bovendien, voornamelijk via Narvik, langs dezen weg een stroom van in Duitschland onmisbare ertsen naar het Derde Rijk vloeit. Tn een opwelling de oorlogvoering te ver scherpen wellicht het uitvloeisel van den vrede in Finland dreigen de gealli eerden hier inbreuk te maken op datgene, wat men tot dusverre onder eerbiediging der neutraliteit verstond. In Duitschland heeft dit al reeds een felle perscampagne ten gevolge gehad, waarbij het aan dreige menten aan het adres der neutralen weer eens niet heeft ontbroken. Zoo de gealli eerden hier toch doorzetten, zullen we vermoedelijk vooraf een staaltje van rechts uitlegging naar eigen inzicht kunnen be leven, uitsluitend gebaseerd op de gedach te: wij zijn de sterksten en gaan onzen gang. De kracht regeert tegenwoordig nu eenmaal. Aangezien deze nieuwe rechtsbegrippon tot dusverre niet zijn gelanceerd, is de aan gelegenheid vermoedelijk nog niet urgent. Want een motheering, die aan recht doet denken, verwachten we als inleiding met stelligheid. Intusschen begint er toch eenige teekening te komen in de groote Europeesche .politiek Vergissen we ons niet, dan staan we aan den vooravond van een groote kooptran-s- actie, waarbij Mussolini en Stalin tegen el kaar zullen worden uitgespeeld. In het begin van deze week vernam men plotseling, dat het departement van buitcnlandsche zaken te Berlijn werkte on der hoogdruk. Geen wonder! De kansen om Italië en Rusland met Duitschland samen te knellen in één har nas, dreigden te mislukken, waren mis schien reeds mislukt. Onder zulke omstan digheden worden alle zeilen bijgezet om toch nog een dragelijk resultaat te beha len. Verschillende latere berichten duiden er echter op, dat de geallieerden het initiatief hebben overgenomen. Frankrijk toont zeer groote belangstelling voor Italië, volgons sonnmigen zou de post van ambassadeur te Rome worden opgedra SCHAGCN VAN HET GEELZWARTE FRONT. Schagen IB.K.C. I, 2 uur. P. Schoorl. Joh. Bremer. I.. Schoorl. A. de Wit, S. Grootes. H. Middelbeek. D. Schoorl. Jb. Ypey. G. J. Boontjes. J. v. d. Ben, J. Peetoom. Re».: Joh. Franzon. B.K.C. II—Schagen II. Vertrek 1 uur. J. J. Slikker. C. Slikker, T. Moransart. P. Kistemakor. S. Brecbaart. J. Weeland. P. Dekker. J. Slikker. G. C. Annoveldt. R. v. Haren. P. Boontjes. Res.: Jb. Molenaar, F. Bosma. Zoo zal dus morgen weer de traditioncelc match Schagen B.K.C. worden gespeeld. Wat er ditmaal van te zeggen? Voor B.K.C. staat er veel meer op het spel dan voor Schagen en het is ons dan ook bekend, dat de Poldcrschen met hun sterkste ploeg naai de Loet komen. In tegenstelling met voor gaande seizoenen heeft Schagen thans niets te verliezen en daarom zal zij rustiger kun nen spelen. Weten onze jongens daarbij hun zelfden vormv an Eersten Paaschdag te vinden, dan kan B.K.C. inderdaad op een warme ontvangst rekenen en in dit licht bezien, staat een Schager nederlaag bij voor baat geenszins vast. We gclooven dan ook dat het morgen meer zal spannen dan ooit en het publick kan daarvoor slechts dank baar zijn! BENOEMD. Door den Vrijz. Dem. Bond is een com missie ingesteld, welke rapport zal uitbren gen over de vraag, welke voorzieningen thans getroffen zijn of getroffen zullen moeten worden voor gemobiliseerden, die tengevolge van de mobilisatie door invali diteit of dood worden getroffen, of op an dere wijzee daarvan schade lijden, ook na de mobilisatie, dit vraagstuk in den ruim- sten zin gc-nomen, ook de vraag van de herplaatsing in het bedrijfsleven. Van deze commissie maakten de volgen de leden deel uit: G. Boelen*. Drachten, voorzitter; H. B. Berghuys, Utrecht; I. G. Koesing, Laren; O. RHme^ter. Bnn Helder gen aan Laval, die destijds Italië de vrije hand wilde geven in Alwssinië. En men herinnert zich de bewondering die Mussolini af en toe toonde voor de Fran- sche cultuur. De Duce heeft reeds zoo dik wijls getoond te weifelen tusschen Parijs en Berlijn, dat er zonder twijfel politieke; kansen voor Parijs in Rome moeten zijn weggelegd. Daarnaast wijzen we op geruchten, dat Stalin zich plotseling zou zijn gaan rcalisee ren. dat zijn eenige vriend in Europa is Duitschland. Duitschland. tegen wien de oor- logsbases in de Randstaten en thans in Fin land vermoedelijk zijn bedoeld! Te midden der Fransche stemming, die anndringen op verscherping van den oorlog, eventueel bestaande uit het betrekken van Rusland in het conflict, hoort men andere geluiden, die de opvatting doen hooren, dat zeer wel met Moskou tot overeenstemming is te komen. Juist de combinatie van deze uitingen is opvallend. Men kent het woord: Wie niet vóór mij is. is tegen mij! Als dreigement dient hierbij wellicht de coördinatie, die tot stand zou zijn gebracht tusschen de Engelsche. Fransche en Turk- sche troepen in Klein-Azië. Gezien de groote moeilijkheden, die een expeditie in het Zui den van Rusland stellig zou opleveren, zou dit leger zeker zijn werk uitstekend hebben verricht, zoo het niets anders wist te berei ken dan Rusland tot inkeer te brengen. Waarvoor men te Moskou dan niets anders zou hebben te doen dan den vrede met Duitschland ook verder te bewaron. zonder dit land nochtans te voorzien van grondstof fen. in het bijzonder van petroleum. Het is allerwonderlijkst hoe snel de perspectieven in dezen strijd blijkbaar kun nen veranderen. We twijfelen er niet In het minst aan of de heeren te Berlijn zijn als razenden in de weer. We zijn er ech ter niet van overtuigd, of dit alles is ter voorbereiding van een groot poli tiek offensief. Eerder gelooven we dat ze In het defensief zijn geraakt. Het gaat om Italië of om Rusland als bondgenooten van Duitschland of van de geallieerden. Do allerlaatste berichten komen deze op vattingen bevèstigen. De heer Seeds. Britsch ambassadeur te Moskou, keert na maanden lange afwezig heid naar zijn post terug, hetgeen wijst op sterk stijgende belangstelling van Engeland voor Rusland. In den oppersten oorlogsraad, gehouden tusschen Frankrijk en Engeland, zou Frank- rijk bereid zijn geweest tot vrij vergaande concessies aan Italië inzake Djiboeti. Suez, den spoorweg naar Addis Abeba en Tunis. Een der voordeelen der gealicerde politiek is, dat ze kan werken met contante waarden. Ze kan dingen beloven, die ze in handen heeft. Duitschland moet in meer of mindere mate werken met wissels op de toekomst, met waarden, die eerst nog aan den vijand moeten worden ontnomen. Vermelden we verder, dat de geallieerde strijdmacht in het Naburige Oosten ma noeuvres is gaan houden, dat alle Britsche diplomatieke vertegenwoordigers op den Balkan naar Londen zijn geroepen tot het houden van besprekingen, dan moet het iedereen duidelijk zijn. dat op het diploma tiek terrein op het oogenblik een slag wordt voorbereid, die weliswaar niet beslissend be hoeft te zijn voor den uitslag van den oor log. die daarvoor echter van groote beteeke- nis kan zijn. Dr. E. J. Tiiho, Den Haag; ir. Z. Th. Fetter Eindhoven: Drs. C. Sytsma, Leeuwarden; Jan Schilthuis, Den Haag en D. J. A. Ge luk, Haarlem. Aangezien bleek dat de heer Dr. Tobi meestal verhinderd zou zijn de vergaderin gen bij te wonen achtte deze liet beter zijn ontslag te nemen. Door het Hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond is thans een verzoek gericht tot den heer W. D. Niestadt om als lid in de commissie zitting te willen nemen, waar aan deze voldaan heeft W ARMENHUIZEN „DE LAATSTE EER Donderdag hield de begrafenisvereeni- ging „De Laatste Eer" haar jaarvergade ring in zaal Slikker. Na opening en vast stelling der notulen volgde het jaarverslag, waaruit bleek, dat door de verecniging 9 begrafenissen zijn verricht.. Op 1 Januari 1939 telde de vereeniging 467 leden, op 31 Dec. 1939 443 leden, waar onder 114 niet-betalendc Voorzitter sprak een speciaal woord van lof tot don voor- looperaansprcker, den heer D. Pastoor, die dit werk op zulk een buitengewoon keuri ge wijze verricht, Vervolgons rekening en verantwoording van den penningmeester. De rekening sloot met een nadeelig saldo va 5.23. Aldus vastgesteld. Ais reserve-kasnaziener werd gekozen de heer A. Hopman. De heer P. Dissel werd tot bestuurslid herbenoemd, de heer P. de Groot tot com missaris. In de vacature C. Geus werd tot commissaris gekozen de heer P. Wildeboer. Het voorstel van het bestuur onj de con tributie te verhoogen met 5 cent per lid per kwartaal en voor de jongeren 20 ccwt per jaar werd door de vergadering goedge keurd. Van den voorlooper-annspreker was een verzoek ingekomen voor zijn uitgebrei de werkznnmhedon een extra-uitkeering te mogen ontvangen van f 3,Door de on gunstige rekening kan dit niet voor reke ning van de kas worden genomen. Het ver zoek wordt door de vergadering billijk ge oordecld; men besloot dit bedrag voor reke ning van het betrokken lid te laten komen. Het voorstel van het bestuur om het re glement te wijzigen in dien zin. dat recht op uitkeering vervalt als 't overlijden het gevolg is v»n oorlogsgeweld of oorlogstoe- Zaak tegen mr. Buve niet in hoo- ger beroep. Naar wij vernemen, hebben zoowel de of ficier van Justitie als mr. W. B. J. Buve af stand gedaan van hooger beroep van het vonnis op 28 dezer door de Haagsche recht bank gewezen, waarbij, zooals wij gisteren meldden, mr. B. wegens medeplichtigheid aan poging tot het misdrijf van art. 98 W.v.S. veroordeeld is tot een gevangenis straf voor den tijd van twee jaar. Deze zaak zal dus niet voor het gerechts hof behandeld worden. OOK NA 1 APRIL. Naar wij van officieele zijde vernemen, bestaat het voornemen om, zoo noodig, ook na 1 April door te gaan met het aankoopen van kleiconsumptieaardappelen door de regeering. OOK SCHEVENINGEN KRIJGT BEZOEK. VAN EEN ZEEMONSTER. De Inwoners van een groot gedeelte van Wassenaar en vooral de bewoners van het hotel „Duinoord" zijn gisterochtend vroeg het was half zes wakker geschrokken door het doordringende geluid van een ex- plodeerendc mijn, die tusschen de strand- palen 93 en 94 was aangespoeld. Er werd geen schade aangericht. Gisterochtend half elf is ongeveer op dezelfde plaats een twee de mijn aangespoeld, Het projectiel ligt op het strand en zal waarschijnlijk gedemon teerd worden. Op het strand te Schevcningcn spoelde ook een mijn aan. Militairen hebben het projectiel onschadelijk gemaakt door het te demonteeren. VOOR HET LEVEN VERMINKT. Zwaargewonde roerganger van de „Simon Bolivar" vertelt. Gisteren had een verslaggever van het A.N.P. gelegenheid den roerganger van de „Simon Bolivar". welk schip ruim vier maanden geleden in den Theemsmond op een mijn liep, te interviewen. Het was de matroos P. C. den Heyer uit Schevenin- gen, die, zooals wij gisteren in een deel van onze oplaag nog konden melden, pas met een Dcensch vliegtuig in het vader land was teruggekeerd, in gezelschap van den pontiyman Sebregs, wien een been is geamputeerd, en de Zwitscrsche salonbc- diende Hofmann. Het trof dat tijdens het onderhoud de matroos E. Keus, een der schipbreukelingen, bij zijn collega op be zoek was. Op het moment der explosie stond, zoo vertelden de geredden, Den Heijer aan het roer en op de brug bevonden zich bij hem de kapitein en de derde stuurman. De klap van de ontploffing was zoo hevig, dat het kompas den Hoijcr in het gezicht vloog, waardoor zijn neusbeen brak, zijn 'bovenlip middendoor scheurde, de beide sleutelbeenderen braken en het rechteroog zwaar getroffen werd. Het licht uit dat oog eal hij nu moeten missen. Den Heijer zag van alles door de lucht vliegen en in de algemoene ravage vielen de drie mannen neer. De kapitein werd vrijwel op slag ge dood en den Heijer werd als het ware dub belgevouwen onder de vlaggenmast. Daar bij brak hij het rechterbeen op drie plaat sen: knie. kuitbeen en scheenbeen. De eer ste stuurman en matroos Keus vonden da delijk na de ontploffing liet zwaar gewonde slachtoffer op de brug en constateerden, dat de kapitein gedood was. Zij droegen den Heijer wee en zetten hem in de eerste de beste sloep. n.1. sloep één. De geredde roerganger had echter niet veel geluk. Kort nadat zijn sloep te water Was gelaten had de tweede explosie plaats waardoor alle inzittenden te water ge raakten. Door de annrakinc met het koude water kwam den Heiier weer een beetje bij en op een stuk hout heeft hii toen twee uren rondgedreven tot een Engelsche ma rinetrawler hem met een eind touw bin nen boord haalde en naar land bracht. In het F.a.ri Suffolk Hospital te Tns- wich is hii vier maanden en acht dagen verpleegd. Hii was vol lof over'de behan deling door de zusters en den dokter en dankbaar voor de vele blijken van belang «telling, die den gewonden Nederlandschen schepelingen in het hospitaal bereikten. Thans bevindt zich nog slechts één ge wonde van de Simon Bolivar in Engeland rtn wol een stewardess. die in het zieken huls te Colchester wordt verpleegd. Zi' was zeer zwaar verwond en den Heiier ver moedde. dat het nog lnncren tijd kan duren eer zij terugkeert. Ook de verwondingen van den roerganger war-m van dien aard dat hii voorloopig nog op knikken moet loo ner»; de hro»»k van h«t «ehe«nheen is nog niet geheel hersteld. Maar hij was ver heugd. na zoovele maanden weer veilig thuis te ziin hij vrouw en kinderen. nistinrr. vo'-dedieing of oproer, werd druk besproken Tenslotte kwam men tot de con clusie. dat de vereeniging zoo'n risico niet mag loonen. Tn zulk een geval zal de meeste billiijkheid worden betracht. Rij de rondvraag vroeg (Ie beer Pastoor ■"li vc',"n«dinr' voor het onderhoud van zijn uniform. Hiervoor zal f 5.worden vnrenod. Hierna sluiting. Duitschland voert een lellen strijd Teneinde alle krachten, die in Duitschland op het gebied van de melkveehouderij nog voorhanden zijn, mobiel te maken in den strijd tegen de vetblokkade, aldus schrijft de Rijkslandbouwconsulcnt te Ber lijn. heeft de Rijksminister voor Landbouw en Volksvoeding alle landbouwers opgeroepen aan de actie tot verhooging der melkproductie mede te werken. Er worden voor dat doel verschillende commissies in het leven geroepen. De taak dier commissies omvat, aldus het orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond, alles, wat de melk. en vetproductie kan bevorderen. Spe ciale aandacht moet worden geschonken aan een doeltreffende voeding en verzorging van het vee. Ook zal er op moeten worden gelet, dat de koeien zoolang mogelijk voor de melk winning worden aangehouden en dat zooveel mogelijk runderen ter dekking worden toe gelaten. Anderzijds dienen de commissies toe te zien, dat op 't melkverbruik in de huis houding van de producenten en bij het fok ken van jong vee zooveel mogelijk wordt bespaard. Het personeel op de melkbedrij- ven zal worden aangespoord meer geiten, melkschapen en koeien voor eigen gebruik te houden. Meikwedstrijden. De bedrijfsvoorlichtingsdionst van den „Reichsnahrstand" zal in de eerste plaats zijn aandacht moeten schenken aan de ver hooging der melkproductie. Ingeval deze dienst niet over voldoend geschoold perso neel beschikt, dient de verplichte melkcon- trole te worden beperkt en zullen de daar door vrijkomende controle-assistenten zich voor genoemde werkzaamheid ter beschik king mocteu stellen. Verder zal deze actie worden aangemoedigd door het houden van meikwedstrijden. Bij de beoordeeling van het resultaat dezer wedstrijden zal worden uit gegaan van de geleverde hoeveelheid melk. De wedstrijden kunnen worden georgani seerd tusschen de onderscheiden bedrijven, de plaatselijke boerenorganisnties, de dis- trictsorganisatics en de zuivelfabrieken. De melkers zullen voor bijzondere prestaties door een schriftelijke erkenning van de be treffende commissie worden onderscheiden. EEN WAARSCHUWING. Op de eilanden en op de Groning- sche kust zijn eenige drijvende voor werpen aangespoeld, waarvan hier een korte beschrijving volgt: Peervormig drijvend voorwerp, lang vijf en tachtig centimeter, maxi mum diameter achtendertig centi meter, aan den spitsen onderkant is een oogbout aangesmeed. Uit den bolvormigen bovenkant steekt een cylindrische punt. Deze voorwerpen zijn zeer gevaar lijk. Indien een dergelijk voorwerp aanspoelt waarschuwe men de plaatselijke autoriteiten, die op hun beurt op het telefoonnummer Den Helder 896 verzocht worden de mili taire autoriteiten te waarschuwen. Ncderlandsch protest te Londen in verband met schending onzer NEUTRALITEIT. Reuter nneldt uit Londen: De Nederlandsche regecring heeft een protest ingediend te Londen in verband met het Britsche vliegtuig, dat Donderdag bij Pernis is neer geschoten. Wat het Roode leger vernielde Een millLard Finsche maxken oorlogsschade. Naar verluidt .beloopt de oorlogsschade in Finland volgens de tot dusverre opgestelde ramingen ongeveer een milliard Finsche marken. In Abo alleen al wordt de schade geraamd op 30 tot 40 milllocn Finsche mar ken. Naar thans bekend wordt zijn de reedc- rijen uit de afgestane gebieden thans ook verplaatst naar de westkust van Finla-nd. Naar alle waarschijnlijkheid zullen zij in de havens aan de Finsche Golf hun be drijf weer opnemen. OTTO IL DOORLUCHTIG KEIZER. In de kelders van het Vaticna<n heeft men den grafsteen van keizer Otto II van Duitschland gevonden. Naar men weet, is de zoon van Otto den Groote te Rome ge storven. De steen droeg slechts het Latijn sche opschrift: ,Otto II, doorluchtig keizer" Onze Oost Groote bedrijvigheid in de havens. De talrijke Duitsche schepen, die bij het uitbreken van den ooi-log in de Indische ha vens zijn, blijven liggen, maken thans toe bereidselen om uit te varen. Uit Batavia, Makassar, Mcnado, Padang, Sabang en Soe- rabaja komen berichten, dat de Duitschers druk bezig zijn hun schepen te laden o.a. met copra en met voldoende steenkolen om een thuishaven te bereiken. Niemand kan echter met zekerheid inlichtingen geven of de schepen inderdaad zullen wegvaren. Hierbij wordt er op gewezen, dat aan deze zaak allerlei kanten zitten, zooals ook civiel-rechterlijke, algemeene en internationale. Bovendien wordt nog opgemerkt, dat de radio-installaties van de schepen onbruik baar zijn gemaakt. Voorts ontbreken bij sommige schepen on derdeden in de machinekamer, als gevojj? van de bekende beslagleggingen door de In dische autoriteiten. In verschillende kringen worden de ver dere gegevens en het verder verloop van de ze kwestie met aandacht beschouwd. Interessant is het nog te vernemen, dat sommige schepen geheel grijs worden over schilderd en de schoorsteenen, welke eerst de kleuren der maatschappij hadden, aan wie ze toebehoorden, een zwart laagje krij gen. De Brit niet door honger bedreigd Optimistische mededeeling van het ministerie voor de voedsel voorziening. De parlementaire secretaris van het Brit sche ministerie voor de voedselvoorziening heeft verklaard, dat het Engelsche rantsoe- neeringsplan zich ontwikkeld heeft tot een soepele machinerie, welke het land in staat zou stellen om een langdurigen en grimmi- gen ooi-log het hoofd te bieden met volledig vertrouwen, dat aan dezen kant van het binnenlandsche front geen verzwakking zal optreden. Hij zeide: „Wij gevoelen een vol strekt vertrouwen, dat, wat de toekomst ook moge inhouden en hoe lang de oorlog ook moge duren, wij ons volk kunnen waarbor gen om het leven in al zijn kracht te hand haven en terzelfdertijd ieder te overtuigen dat rechtvaardig gehandeld wordt jegens de armere dcclen der gemeenschap. De voedsel voorraden in het land zijn thans veel groo- ter dan voor den oorlog en wij kunnen de toekomst met volkomen vertrouwen cn moed tegemoet zien." WORDEN DE AMERIKAANSCHE SCHEPEN ONGEMOEID GELATEN? Vanwege het Amerikaansche staatsde- partement is onthuld, dat hooge Duitsche marine-autoriteiten den Amerikaanschen marine-attaché te Berlijn dc verzekering hebben gegeven, dat de schepen dor Ver- eenigde Staten, waar ter zee zij zich ook bevinden, ongemoeid zullen worden gela ten als zij niet op weg zijn naar geallieer de havens. In strijd hiermede is een bericht van Ha- vas, volgens hetwelk het staatsdeparte- ment heeft medegedeeld, dat in tegenstel ling met sommige berichten in de Ameri kaansche pers, van Berlijn nog geen enke le verzekering is ontvangen, dat Ameri kaansche schepen niet door Duitsche vlieg tuigen en duikbootcn zouden worden aan gevallen. AMERIKA VERHOOGT STRAF OP SPIONNA.GE. Roosevelt heeft een wetsontwerp onderteekend. waarbij de maximum straf op spionnage verhoogd wordt tot- tien jaar gevangenisstraf en 10.000 doUar boete. Geen Turksche Liebesgaben meer naar Duitschland POSTKANTOREN MOETEN DE PAKETTEN WEIGEREN. De Turksche postkantoren hebben op dracht gekregen verzending van levensmid- dclenpaketten naar Duitschland te weige ren. Ook paketten met inlandschc produc ten, die tot dusverre mochten worden ver zonden, mogen door de postkantoren niet meer worden aangenomen. Duitsch vliegtuig neergestort OP FRANSCHEN BODEM. ALLE INZITTENDEN OM HET LEVEN GEKOMEN. Officieel wordt uit Parijs medegedeeld, dat een Duitsche machine, een Dornier 17. in Noordoost Frankrijk is neergestort. Alk- inzittenden kwamen om het leven.

Schager Courant | 1940 | | pagina 14