TARZAN Een middel uitstekend en de vuren van Thor Reilt pmgttv) en mtUjti! Nieuw Raadsel Er waren weer heel wat brieven van de week. Dat verwonderde me, want jullie hebben allemaal Paasvacantie gehad en ik dacht, de briefjes zullen er wel by inschie ten deze keer. Maar nee, ze kwamen toch en daar was ik biy mee. Wat een mooie Paasdagen zyn het nog geweest hé? Ik was allebei de dagen in Santpoort en daar scheen de zon zo heertfyk dat je je haast kon voorstellen dat het zo mer was. Ik heb er met m'n regenjas over de arm gelopen en met m'n hoed in de hand. Zo fyn was het. Maar toen het avond werd en het donker in het bos begon te worden, toen was het ineens geen zomer meer, maar kon je merken dat we nog midden in Maart zaten. De meesten hebben, lees ik, goede rapporten gehad en ook daar ben ik blij om. Doe je best, begin daar al vroeg mee, want daar kun je later je voordeel mee doen. Het boek is gewonnen door: KLAAS DE LANGE, Driebruggen 259, Anna Paulowna. En nu de briefjes: Arte Bakker, Kolhorn, Zo, dus meneer Biesboer wist er al van. Ja, die zal er wel van opgekeken hebben, dat ik zijn kennis sen zo ken. Wanneer ik jarig ben Als je het graag wilt weten: op 28 Augustus. Krijg ik dan een kaart van je? Dat zou ik leuk vin den! Dag Arie. Had je een fijne vacantic? Bep TtpMien, Anna Paulowna. Heerlijk Bep, dat jij en ook Trien, met zulke mooie rapporten overgegaan zyn. Die cijfers waren prima in orde, zeg. M'n complimenten! Dank je voor de groeten aan m'n vrouw. Ik zal ze overbrengen! Agatha Swager, Noord-Scha rwoude. Als je dit briefje leest Agatha weet je of je al dan niet bent overgegaan. Nu, ik denk dat het eerste wel het geval zal zyn. Het Paasverhaal is heel mooi. En het bljjft altijd mooi ook. Zijn je Paaseieren al op...? Geri Kuiper, Moerbeek. Wat een kostelijke verjaardag heb je gehad Geri. Wat hebben ze je verwend. Het kon niet op. Nu, een beetje jaloers was ik wel ge worden. Je vriendin, Tine Groot, mag mee doen. Laat ze maar de eerste brief volgende week insturen. Pieter VU, Oudehorne. Hartelijk dank voor de mooie kaart uit Oudehorne. Die weg loop je zeker byna iedere dag, is het niet? Wat zal het er mooi zijn met het voorjaar. Ik ben er een paar maal door- gefietst. Corrie Bakker. Ook over, en dus... gefeliciteerd Corrie. Zyn de fietsen al weer opgelakt? Ja, de fietstyd breekt weer aan. Of ik prettige Paasdagen heb gehad? Ja, ik ben allebei de dagen naar Santpoort ge weest en we hadden het er best naar ons zin. Dag Corrie! C'ornelia Zwaan, Schoorldam. Of ik by de gymuitvoering kom Cornelia durf ik niet vast te beloven. Misschien... Of ik zwemmen kan? En of, maar ik heb er nog helemaal geen zin in. Ik heb het de vorige maal al geschreven: eerst moet je een "ei in het water kunnen koken! Wat een bangerd hè? M lekje Mink, Warmenhulzen. Dat was een grote brief Miekje. Vier kantjes vol geschreven. Nu, jij kent het! Annie Speets mag ook met de club meedoen, zeg haar dat maar. Ik hoop volgende week haar eer ste briefje te ontvangen. Tot volgende maal Miekje! Klaas de Lange Anna Paulowna. Hoe maakt het potlam het. Klaas? Loopt het je nog steeds achterna? Leuk vind ik dat. Fijn dat je overgegaan bent naar de 4e klas. Dat wordt al wat, hè Tot volgende week. Unie Halman. Schagen. Hier een vriendin, die het fijn vindt dat de vacantie om is. Omdat ze zich wat verveeld heeft. Tja, dan kan ik het me voorstelllen. Maar, eerlijk gezegd, ik vond de vacantie vroeger altijd nog te kort duren. Ik kwam meestal tyd te kort. En bij de meeste jongens en meisjes zal dat nog wel het geval zijn. Jan Nico CornelUsen, Bree/and. Je schrijft me daar een hele massa nieuws Jan. Is de stieg al van je oog af? Akelig gevóel is dat toch hè? En wat zei de dokter van die hoofdpijn van je? Moet je soms een bril dragen? Dat zou best kunnen. Was het drankje bitter Lcna de Boorder, Julianadorp. Zo, zo, hebben jullie zo'n plezier gehad op dat schoolfeestje Ja, dat kan ik me voorstellen, al die jongens en meisjes met de vacantie in hun hoofd. Ik had jullie wel eens graag bezig gezien, maar dat kon nu eenmaal niet. Dag Lena! TrUnle van Ix»enen. N oord «har woude Gelukkig.de vrede tussen TrQnie en rnjj is weer getekend (jullie weet wel. ik was een paar maal vergeten haar te schrijven). Trjj- nie's vader heeft gezegd: de Kindervriend kan ook wel eens iets door 't hoofd gaan «n... ik ben het daar volkomen mee eens. Olof de Vries, Oterteek. Olof heeft het eerste gras al weer gesneden voor z'n konij nen en dat is het beste bewijs dat we een goede tijd tegemoet gaan. Een fijne tijd. Olof! Hoe maken die lammeren-kinderen het? Trtjnic Kuyt, Schagen. Nee maar... ik dacht dat ik een briefje van Trijnie kreeg, maar nu blijkt dat het alleen de oplossing van het raadsel is. Nu... dat is een vergis sing. Eigenlijk had je dus geen briefje in de krant moeten hebben. Maar... nu moet ik er ook een van Jou hebben volgende week! Hagen, Amsterdam W. Ja Henk, myn vrouw vond het heerlijk, dat ik twee dagen naar Santpoort kon komen. Ze had weer een paar heel mooie kaarten van vrienden en vriendinnen van onze club gehad. Dat vinden wij allebei geweldig leuk. Dat is zo'n echt bewijs, dat je niet vergeten wordt. En zoiets doet Je vooral goed als Je weg bent van huis. Dag Henk! Annie Honig, Schagen. Ook jij bedankt voor je vriendelijke brief Annie en je goede wensen voor m'n vrouw. Ja. ze wordt al weer beter en maakt het best. Misschien komt ze van het najaar al weer thuis. Dat zal me een feest geven. Dag! Geri Dekker, Schagerbrug. Jouw va cantie is weer voorby Geri, maar... over een week of 5 hebben we al weer Pinksteren en dan duurt die vacantie heel wat langer. Geertje de Jongh, Kolhorn. Foei... ja... ik schaam me heus een beetje voor Geertje. Ze schrijft: meneer, myn briefje zat bij dat van Mijntje en... Myntje kreeg wel en ik geen antwoord. Ik weet niet wat daarop te antwoorden. Maar: ik hoop m'n leven te be teren. En... ben je nu nog boos op me, Geertje Mijntje de Jongh, Kolhorn. jy bent 11 jaar en moeder vindt dat je om half 8 te bed moet. Nu, dan ben ik het met moedre volkomen eens. Als ik een dochter had ging die er vast niet later in, daar kon ze op rekenen. O. zo! Vroeg te bed en vroeg uit de veren, dat is voor jonge meisjes ais jy het beste. Minke v. d. Byt Edam. Gefeliciteerd Minke met je overgang en dat nog wel met 5 achten. Dat noem ik een prestatie. En dat terwyl je wel 17 weken ziek thuis geweest bent. Kranig hoor. Doe je Tjeerd m'n groe ten. Jammer, dat hij niet meer schrijft. Want we waren toch zulke beste vrienden. Tiet» van de Capelle, Schagen. Daar was Tiets haast vergeten een brief aan me te schrijven als moeder het haar niet had hel pen herinneren. Ja, als er ook niet van die moeders waren... dan zou ik er, geloof ik, dikwijls heel wat brieven bij inschieten. M'n vrouw wordt gelukkig steeds beter. Jannie Hagen. Amsterdam. Daar heb ben we de Benjamin onder onze jonge vrien den en vriendinnen. Ze is al een hele dichte res, zie maar: Ik ben nog wel klein Maar wil toch uw vriendinnetje zijn, Schrijven kan ik nog niet En doet Moe dat zoals u ziet. Maar aardig is het! Annie Koomen, Winkel. Hoe was de verjaardag van vader Annie Is hij een paar dagen thuis kunnen blyven? Zeker wel, hè. En dat zyn dan natuurlyk leuke dagen ge weest! Ik had er best eens een avondje bij willen zijn. Jack v. d. Cappelle, Schagen. Ik kan me voorstellen dat je dat leuk werk vindt, Jack, dat binnenhalen van de schapen van Berkhouwer. Het zyn van die alleraardigste beesten! Vooral nu in de lente. Gerrit Westdorp, De Waal, Texel. Heer- ïyk Gerrit dat je naar de zevende klas bent overgegaan. Wat zullen ze thuis biy zijn ge weest. Als ik je tegenkom kryg je een dub beltje van me. Afgesproken...?? Nies je Westdorp, De Waal, Texel Zo, zo. Zusje ook al verhoogd en Jijzelf ver hoogd, dat was een algemene vreugde dus. Maar... ik kom jullie nu toch eigenlijk liever maar niet tegen, want dan zou het me 3 dubbeltjes kosten... Henny Wierlng, Schagerbrug. De teke ning van „Anna Maria" vind ik heel erg mooi Henny en ik dank je er wel voor. Dat heb je keurig gekleurd hoor. M'n compli menten. Houdt je veel van tekenen? Zeker wel, hè? Nu komt de plaat b\j de verzame ling die ik al van jullie heb. Annie Wit, Nieuwe Nledorp. Nee maar, daar lees ik (ik dacht eerst dat ik droom de...) dat Annie en haar zuster Aafje ver leden week de ringsloot overgezwommen zyn. Nu, dat had ik voor geen 100 gulden ge daan. geloof ik. Jullie zijn er me een paar! Piet en Trijntje de Boorder, Juüanadorp. Zo, krijg >k volgende week weer een brief? Nu, ik zal er op wachten, hoor. Niet vergeten Janny Speur, Schagen. Ook al een vriendin, die zich wat verveeld heeft in de vacantie. Tjaa... het was ook zo'n vroege Paas, dat het nog niet zulk warm weer was, dat je lekker in het gras en in de duinen kon rollebollen. Arie Speur, Schagen. Merkwaardig is dat Arie, dat al die jongensrpelletjes van vroeger ook nu nog bestaan. Ik weet nog goed hoe ik indiaantje en rovertje en ver stoppertje speelde. Ik geloof dat die jon gensspelen nooit vergeten zullen worden. Sjaantje Zeeman. Schagerbrug. De mooie kaart van Jou heeft m'n vrouw ont vangen Sjaantje en ik moest je hartelyk van haar bedanken. Hetgeen ik dan hierbij doe. Plet Schroeven», Schagen. Dat was ze ker een hele sensatie Piet, met die mist op de weg. Nu, als jc in een bus zit, kun je heel lang oponthoud hebben, want het is dan heel gevaarlijk ryden. Gevaarlijk hoor, zo'n dikke mist. Wlm Schroeven», Schagen. Ben jij ook al naar Diever geweest? Dus jij maakte, dat mist-avontuur ook mee. Het was wel een echt fijne vacantie Piet. Doe je je vader van mij de groeten? Corrie Keizer. Schagen. 't Was weer. als vanouds, een echt gezellige brief Corie. En... met gezellige tekeningen er onder! Maar, eerlijk gezegd, ik lust liever echte paaseieren dan getekende! En jy? Dat was een akelige geschiedenis met die overreden hond Corrie. Maar misschien wordt de poot wel weer beter. Laat ons 't hopen! Anneke v. d. Klooster, Kolhorn. Ja An neke, beste meid, dat is zo: ajs moeder ziek te bed ligt is het lang niet leuk in huis. Dat is by iedereen zo: Moeders kunnen eigen lijk niet goed ziek zijn. Heb ik de vorige week Freek vergeten? Die arme Freek! Is hij nu boos op me...?? Freek v. d. Klooster, Kolhorn. Heb je een kaart van m'n vrouw gehad Nu. dat is aardig van haar. Zo zie Je maar. die leeft nog steeds met ons mee. Dat deed ze trou wens thuis al! Haar adres is: Sanatorium Brederoduin, Bergweg, Santpoort, Ais je door Wil Bokhorst. Van Breukelen was burgemeester van Hoekjesbek, een klein plaatsje, dat toen rog zo goed als onbekend was. Dit stukje aarde had, ten tijde van de gebeurtenis, die ik jullie ga vertellen, nog helemaal geen verbinding met de rest van de wereld. Zo nu en dan vertoonde zich een koopman, een tourist of een verdwaalde landloper in de hobbelige straten. Maar dat was ook onge veer alles, wat er aan vreemdelingen bin nen kwam. Zo was het ook een gebeurtenis, als een Hoekjesbekker zyn ossen naar de acht uur verder gelegen stad dreef. Dat kwam hoogst zelden voor. Maar de bewo ners waren, misschien juist hierdoor, ge lukkiger dan menig stadsmens. Ze mopper den niet onder hun werk, leefden gelukkig en goed en waren altijd vrolijk. Maar nu zal ik jullie vertellen van de schelmen streek die de burgemeester met den hout hakker uithaalde. Op zekeren morgen, 't was nog erg vroeg, en de burgemeester scharrelde half aange kleed op zijn kamer, kwam er van achter de hooischuur een bedelaar de dorpsstraat af. Wat hem zo vroeg uit de veren had doen zijn, is niet met zekerheid te zeggen, maar wel is bekend, dat 't hem weinig moeite kostte, zijn hand in het open raam van de kamer van den burgemeester te ste ken, met het resultaat dat een paar heren schoenen onder zijn jas verdwenen. Maar nauwelijks wilde het langvingerige heerschap zijn weg vervolgen, of een bul derend „halt" deed hem de schrik om de benen slaan. Hij bleef stokstijf staan, alsof hij tegenover een troep tijgers stond, en durfde geen vin te verroeren. Een paar minuten later stonden de schoenen weer op hun plaats en was de betrapte zondaar aan 't werk in de houtschuur. Toen hij voor de keuze werd gesteld: óf zijn zonde te boeten door een gevecht met de honden óf openlijk te schande gemaakt te worden, of zijn misstap goed te maken door te wer ken, had hfj het laatste, namelijk „houthak ken" gekozen. Met de hoop er stiekum van door te gaan. Maar daar had de burgemees ter voor gezorgd: zo lang zijn twee honden in het zonnetje, voor de deur van de schuur zaten, kon hy er zeker van zijn, dat de be delaar zijn werk niet in de steek zou laten. Toen de bedelaar om een hoek van de deur gekeken had en daar twee trouwe wachters zag zitten, begon hij scheldend en tierend met zijn werk en sloeg er op los, dat de splinters in 't rond vlogen. De men sen die zo langzamerhand voorbij kwamen, waren hoogst verbaasd over den vlijtigen man, die al zo vroeg aan 't werk was, maar op hun vraag, vanwaar en hoe hij hier kwam, kregen ze geen antwoord, waarna ze hem spottend veel plezier wensten en ver der liepen. Na het ontbijt verscheen Van Breukelen met een fles melk en een grote homp brood. Zonder een woord te zeggen zette de bur gemeester deze voorwerpen op de grond en ging aan zijn werk, terwijl de bedelaar nog steeds razend en tierend, maar weer op zijn houtblok sloeg. Een twede poging tot vluch- haar eens schrijft zal ze dat geweldig op prys atellen. Doe je het? Dirk Bakker, Schagen. Ja, ik heb ge hoord, dat de jongens in Schagen weer bezig zijn met het opschrijven van autonummers. Had jij er 272! Wat een massa! Geweldig Dirk. Leo van Gaever, Kolhorn. Hoe maakt moeder het Leo. Is haar bronchitis al wat aan het beteren? Ik hoop het maar. Doe haar mijn hartélyke groeten. 10 April ben je jarig? Nu, ik hoop dat dan alles weer goed is thuis. Dag Leo. Jongens en meisjes, ik ben er door. Vol gende week een hele massa brieven natuur lyk, want dan is het... Taartweek. Kindeïu-iicnd Oplossing raadsel vorige week Horizontaal: Por, fel, oma, ade, lam, nek, elf. een. are, aar. essen. Verticaal: Polder, oma, ramenas, fanfare, ede, lekker as. Goede oplossingen ontvangen van: N'iesje H., De Waal. Texel; Bep en Trien T., Anna Paulowna; Arie B., Kolhorn; Ger rit W., De Waal, Texel; Minke v. d. B., Edam; Mijnie de J., Kolhorn; Geertje de J., Kolhorn; Geri D., Schagerbrug; Trynie K., Wieringcn; Annie H., Schagen; Jennle H., A'dam; Olof de V., Oterleek; Trijnie L., N.- Scharwoude: Lena de B.; Jan C., Breezand; Nellie P. Kolhorn; Klaas de L.. Anna Pau lowna; Mieke M., Warmenhuizen; Cornelia Z., Schoorldam; Geri K.. Moerbeek; Agatha S.. N.-Scharwoude; Trien je B.. Schagen; Sjaantje Z.. Schagerbrug; Ari S.. Schagen; Jannie S., Schagen: Trijntje de B., Juüana dorp; Joh., Aafje, Metha en Annie W.. N. Niedorp; Annie K., Winkel; Rem. H., Oude Niedorp: Hennie W., Schagerbrug; D rk B., Schagen; Jannie W.. Dlrkshorn; Freek v. d. K.. Kolhorn; Cornelia v. d. K., Kolhorn; Cor rie K.. Schagen; Wim S., Schagen; Piet S., Schagen. ITTZOEK-RAADSEL. 1 x s en 1 X c 1 X H en 1 X V 3 X N en 3 X E 1 X I en 1 X G Een havenplaats, die je wel kent! Zeg mij nu wat of ik ben. ten mislukte eveneens door de waakzaam heid van de honden. Daarom ging hij met hernieuwde woede het houtblok te lyf; hij had zich maar al te graag uit de voeten gemaakt. De middag bracht hem een pan met rijst, groente en een groot stuk vlees, wat hij allemaal verslond. Hij was namelijk honge rig geworden, want de laatste 24 uur had hij behalve vruchten, niets te eten gehad en dan het werk, dat hij niet gewend was. O. wat haatte hij dat werk! Hij hield trouwens helemaal niet van werken! En omdat hij 't zo vreselijk vond, gunde hij zich niet eens een paar minuten rust, maar sloeg er op los en wenste bij iedere slag, het werk en den burgemeester naar de maan. Tegen vier uur kwam de burgemeester weer met een kop thee en een stuk brood. Weer zei hij niets en liet den bedelaar met zijn werk alleen. Die keek niet op of om, raasde verder en dacht er nu alleen maar aan, om zijn werk af te krijgen. Tegen zes uur was hij klaar. En toen ruimde hij alles op en maakte alles zo schoon, dat het leek alsof er wel tien werkvrouwen aan de slag geweest waren. Toen omstreeks zeven uur de mensen met hun vee van de weide terugkwamen, feliciteerden ze den vlijtigen man spottend, maar keken vol bewondering naar de schuur, die er als een schoongemaakte huis kamer uitzag. Van Breukelen was ook te vreden en verloste zyn gevangene met een grijnzend gezicht. Met een pak boterhammen onder zijn arm en de waarschuwing om nooit meer in 't dorp te komen, verliet de bedelaar, die uit angst voor de honden geen woord durf de te zeggen, de schuur en liep, alsof hij met den trein mee moest, het dorp uit; razend en tierend op den burgemeester, die hem een dag in de hel had laten leven. Wie kan deze heren laten wandelen? Minka had twee vriendinnen op bezoek. Ze hadden beneden thee gedronken en wa ren nu Minka's schatten aan 't bewonde ren. Want Minka werd nogal verwend. Ze was enigst kind en dus kreeg ze wel eens meer dan kinderen, die hun eigendommen met anderen moeten delen. Niet, dat ze het niet verdiende! Integendeel! Minka was in haar doen en laten helemaal geen „verwend" type. Ze wist wel dat ze meestal meer had dan haar kennisjes en wilde hen daar ook zo veel mogelijk van laten genie ten. Vandaar dat ze al haar snoepgoed met Terwyl Mungo zyn soldaten opdroeg om naar d'Arnot en Ukah te zoeken, wendde Ahtea zich tot de wachtende bewaker». Ter wijl ze met haar hand naar Tarzan en zyn vrienden wees. zei ze: „Naar de kerker van Tohr met hen! Daar zullen ze veilig opge- zo handig als ik dacht hy stelde voor dat ze eerst de rtad zouden doorzoeken." „Dat ia vanzelfsprekend." antwoordde Ukah, ..want wie zou nu gedacht hebben, dat we zo dicht by onze vijanden zaten!" ..Maar waar zyn we hier? Ik weet alleen, dat Tarzan me toe fluisterde te doen wat ik je zei. En jy ver telde me hier op te klimmen. We liepen weg de vriendinnen deelde, en trouwens met alles heel gul was. Nu waren de vriendin nen, Truus en Leentje op haar kamer. Ter- wijl ze overal rondsnuffelden, ontdekt* Truus plotseling een ronde schijf, met drie mannetjes aan de muur. „Wat stelt dat voor?" vroeg ze aan Minka. „Dat zal ik je zeggen", was het antwoord. „Dat was een raadsel. Dat raadsel heb ik uit een kinder krant. Daar stonden drie mannetjes, die moest je met kalkeerpapier overtekenen en uitknippen. Nu zei ik tegen mijn kennis sen: Hier zijn drie mannetjes, die zouden graag een beetje beweging hebben. Wie van jullie kan ze aan 't lopen krijgen? Nie mand wist het natuurlijk. De oplossing was heel eenvoudig. Ik had een ronde schijl van bordpapier gemaakt (volgens de kin derkrant), een gat in 't midden gelaten, plakte de drie mannetjes er zó op, hing de schijf aan de muur, draaide het ding ora pig en besloten dat kunstje ook te maken Hier zien jullie die ventjes en de maniei waarop je ze op de schijf moet plakken. Je zult zien dat het kunstje in de smaak valt! uitgedacht heb." Intussen bevonden d'Arnot en Uksl zich achter een overhangend deel van het dak van een der uitkyktorens. Gedurende M gevecht hadden ze zich'daar verscholen. Toet de bewakers verdwenen waren, keerde d'Ar not zich tot den reus. „Dr. Wong is toch niet in plaats van te helpen vechten." ..Het ge vecht had alleen ten doel onze vlucht te dek ken," zei Ukah, „en vannacht zullen we lang* de buitenmuur naar beneden klimmen. Een maal in de jungle begeven we ons naar R* thor, de stad van myn vader, die onze legert naar Tohr zal sturen om Tarzan er anderti te bevrijden als het dan niet te laat ia" DOOR: EDGAR R.CE BURROUGHS

Schager Courant | 1940 | | pagina 16