Het Ontwaken van het Platteland Kantongerecht TRAPMAN NI DRUKKERS Afscheid Mr. Ledebser Economische beschouwing Veel ging verloren- veel is te winnen ie Alkmaar. Overtollig haar Teriep s Drogisterij rr Mffwyrr rpTp Alkmaarscbe Kaasmarkt Zaterdag 30 Maart 1940 Derde blad Wij, menschen van de twintigste eeuw, leven wel eens wat al te veel in de ge dachte, dat het materieele hoofdzaak is. We zijn overtuigd van de allesoverheer- sdhende waarde der 'efficiency en wanneer we tot de overtuiging komen, dat het een fractie van een halve cent per pond voor- deeliger is de kaas via een kaasbeurs te verkoopen, dan lijn we ook bereid de kaas markt radicaal af te schaffen. Hoewel het natuurlijk dwaasheid zou zijn, wanneer we hier zouden ontkennen, dat aan de rentabiliteit der hedendaagsche ondernemingen een zeer groote aandacht moet worden besteed, wagen we het toch de stelling be verkondigen, dat het ver* keerd is deze factor te beschouwen als de eenige, waaraan practische waarde toe hoort te worden toegekend. Tot op zekere hoogte is het dwingend noodzakelijk in de eerste plaats acht te slaan op efficiency en in verband daarmee op moderniseering, mechaniseering, enz. Een zaak, die geen winst oplevert, moet onherroepelijk ten gronde gaan. Voor alles moet er dus voor worden gezorgd, dat deze winst er is. De concurrentie met andere bedrijven van denzelfden aard eischt in dit opzicht van de ondernemers inderdaad zeer veel, ja men zou zich kunnen afvragen of de moderne wedloop om telkens en telkens weer den mededinger te overtroeven, hem Vóór te zijn, niet oorzaak is geworden van het ontstaan van een bedrijfsleven, dat aan productiviteit weliswaar enonm heeft ge wonnen, doch dat aan bekoring bijna alles heeft ingeboet. Deze gedachte werd ons Ingegeven door het feit, dat we den laataten tijd herhaaldelijk in de gelegenheid waren kennis te nemen van uitla tingen omtrent de beweging, die wel eens wordt aangeduid als het „ontwaken van het platteland". Zooals in den tegenwoordigen tijd nu éénmaal gebruikelijk is, Is de ze beweging mede r— en naar we meenen te hebben bemerkt vermoe delijk in de eerste plaats econo misch. Daarnaast echter wordt ook ruimte gelaten aan een cultureels opleving, al kregen we af en toe den indruk, dat daze eerst komt na de economische. Zooals overal In onze samenleving heeft ook ten plattelande de moderne productie zich doorgezet ten koste van cultureel ver lies. Ja, men zou zich de vraag kunnen stellen of niettegenstaande alle vooruit gang de welstand ten plattelande is geste gen. Zeker, zeer velen rijden in een auto, ergens eefabriceerd aan den loopenden band. Maar voelen ze zich daarin trotscher dan hun vader of grootvader in de brik of PP de bakwagen? Van de twee schoorsteenen op de echte N'oordhollandsche boerderij is er één se- 'dert jaar en dag niet meer in gebruik. De kazerij is al lang verplaatst naar de fa briek. Dit had zijn voordeelen. Zelfs in dien er nop niet eens sprake was van grooter geldelijke opbrengst voor de metk, dan nog werd er een massa werk door uitgespaard. F.n luidt niet de leuze van deze eeuw: tijd is geld? Maar wal Keeft dan die vrije tijd den hoer voor profijten gegeven? Eerlijk geaegd gelooven we niet, 'dat het er vele zijn gewees*. Wel vaart uit zich niet zelden ln een gevoel van vrijheid, ln een gevoel van te zijn de heer der schepping. „Op zijn vierkante meter een vorst zijn", noemde Dirk Witte het ln een van zijn versjes. Zou het kunnen zijn, dat eens de boer 'dit gevoel met zich meedroeg, wanneer hij thuis kwam met „de hoogste prijs"! Tot op zekere hoogte is de boer, gelijk zoo velen in onze maatschappij, geworden tot een nummer. Wel heeft hij. gekregen hert vereenigingsleven, helaas echter moet dit voor velen een magere vergoeding wor den genoemd voor de poëzie, die verloren ging. Slechts de vooraanstaanden, die de bestuursfuncties bekleeden, hebben gele genheid actief aan het vereenigingsleven deel te nemen. De anderen staan verder weg. Dat ze zich er desniettemin toe aan getrokken gevoelen blijkt uit de groote op komst, welke men meestal aantreft op de vergaderingen der coöperaties en organi saties. Zoo hieruit iets valt te lezen, dan zoij het dit kunnen zijn, dat men ten plattelande zoekt naar iets, wat op het oogenblik ontbreekt. Wanneer we dit alles neerschrijven, kan het zijn, dat we het verleden hier en daar wat hoog aanslaan. Het gebeurt vaker, dat het verlorene wöpdt overschat. Het waren vroeger de besten, die den hoogsten prijs wisten te behalen en het gevoel van deze voorgangers kent de boer tegenwoordig nog, wanneer zijn stier op de -keuring wordt bekroon^. Vroeger warqu er grootep en kleinen en' die zijn ér nog. In een be drijf, dat zoo is gebaseerd op het leven als dat van den boer, blijft altijd ruimte zich te kunnen uitleven. Meer dan eenig ander leent het zich er toe om de volle persoon lijkheid te kunnen ontplooien, zij het dan ook, dat het gedreven door den geest des tijds. telkens opnieuw brokstukken heeft afgestaan aan bedrijven, die oorspronkelijk in meerdere of mindere mate waren be doeld als nevenbedrijven, doch zijn gewor den tot hoofcteaaTc, waarvan veehouder X- is het nummer zoo- en zooveel. Wat is gebeurd, dat is gebeurd. Het was alles onvermijdelijk, men werd medegevoerd door de heer- schenide wereldbeschouwing, die steeds opnieuw het individu aan zette zich op te offeren aan de al gemeenheid. Het zou zijn voordeel zijnl Onze samenleving is uitgegroeid tot een gemeenschap, waarin we uitwassen waar nemen als bijv. de absolute staten. Dit is het eindpunt van de ondergeschiktmaking van het individu. In onze technisch vervolmaakte wereld moet het Individu weer een plaats verkrij gen, maar, gelijk steeds, moet hij zich deze veroveren. Vanwaar zou daartoe de stoot beter kun nen uitgaan dan van hot platteland, waar we gelukkig nog een groote menigte zelfstandige bedrijven kennen in den vorm van tallooze boerenbedrijven? Waar ver der in de vrije natuur de persoonlijkheid van den enkeling beter moet zijn bewaard dan in de mcnschenpakhuizcn der groote steden? Het zou kunnen zijn, dat er, wat ook i* geschied, in de toekomst een groote taak is weggelegd voor den bewoner van het plat teland. Hij worde zich daarvan bewust! Het ontwaken van het platteland' zou niet slechts een geluk mogen jyorden genoemd voor de bewoners daarvan zelve, zonder twijfel zou onze geheele samenleving er de vruchten van plukken. Te lang heeft men ten plattelande gezien naar de stad. Het ontwaken zou ten ge- volge kunnen hebben, dat men weer meer waarde gaat hechten aan het eigene, aan het specifiek „plattelandsche". Zij, die het wel meenen met ons yolk in het -algemeen zullen het ontwaken van het platteland van harte toejuichen. (Zitting van Vrijdag 29 Maart) Warmenhuizen. EEN HUIS GESLOOPT. In het dorp Warmenhuizen stond een huis dat gesloopt moest worden. Daar was na tuurlijk op zichzelf niets tegen. Maar wel was het strafbaar, dat W. J. H. uit Alkmaar dit karweitje had verricht, zonder toestem ming van B. en W. te Warmenhuizen. De Alkmaarsche slooper had zich deswege voor den Kantonrechter te verantwoorden. Verd. voerde ter verdediging aan. dat hij een dergelijke vergunning nooit aanvroeg. Dat was altijd gedaan door dengene die het pand sloopen liet. De Ambtenaar van hot O. M., mr. de Brueys Tack voerde hiertegenover aan. dat de slooper zich in elk geval had moeten over tuigen of de vergunning er was en vroeg voor deze nalatighéid Ï8 boete subs. 8 dagen hechtenis De Kantonrechter mr. Boerrigter deed er de helft af en veroordeelde verd. tot fi boe te, subs. 4 dagen. Harenkarspel. NOG EENS DE LANGE HOND. Het drama van den man met den langen hond. waarvan zich de eerste acte verleden week voor den Kantonrechter afspeelde, vond nu x'n slot in deze zitting. J. P. T. uit Harenkarspel, die ditmaal ver stek liet gaan. had vorige week pertinent ontkend met zijn langen hond in het veld te zijn geweest om op hazen te jagen. Er werden ditmaal nog drie getuigen ge hoord. De 12-jarige Cornelis S. was op Zondast 18 Februari met z'n moeder aan den wandel en vertelde op fluisterenden toon, dat hij verd. in 't veld had gezien met z'n hond. En riep verd. toen ook: Zoek. zoek! vroeg de Ambtenaar. Ja. fluisterde het Jochie. De moeder mej. J. S. geb. D. had dit ook gehoord. Verd. had nog aan haar gevraagd: ..Heb je soms ook een haas gezien?" Boven dien had get. duidelijk kunnen constatceren dat de hond achter een haas aan zat. Dat heeft verd. tegenover mij ook bekend, aldus de derde getuige, de Rijksveldwachter G. v. d. M. uit Warmenhuizen Trouwens hij doet het meer, voegde de politieman eraan toe. Maar verd. ontkent, dat hl] tegenover U op gezicht, armen en beenen verdwijnt onmiddellijk door DULMIN ONTHA- RINGSCRÊME. Volkomen onschadelijk. Prijs per tube 75 cent Hoogzijde Schagen een bekentenis heeft afgelegd, wees mr. Boerrigter er get op. In mijn proces-verhaal staat precies opge- teekend, wat verd. gezegd heeft, antwoordde get. verbalisant Hij zei nog: „Ik zal maar bekennen, want ik kom er toch niet onder uit". De Ambt. van het O.M. vond deze verkla ringen afdoende om de schuld van verd. wet tig en overtuigend bewezen te achten en eischte derhalve f20 boete. subs. 20 dagen met uitlevering van den hond. Mocht deze uitlevering niet mogelijk zijn, dan vroeg mr. de Brueys Tack voor den hond f2ó. Heden over één week zal de Kanton rechter schriftelijk vonnis wijzen. HarenktrspeL DAT IS JUIST DE KUNST! Weer volgde een verleden week aangehou den zaak en weer uit Harenkarspel. Verd. S. G. uit Harenkarspel had toen per tinent ontkend, dat hij op 7 Februari inet een schepnet had gevischt in verboden water. F.n bovendien was verd. nog ten laste gelegd, dat hij zuiks zonder vergunning had gedaan. De gemeente-veldwachter Th. K. uit Har karspel werd nu als getuige gehoord. Deze zeide verd te hebben zien visschen met een schepnet, zijnde verboden vischtuig. Kunt zich niet vergissen? vroeg de Kan ton rechter Absoluut niet aldus get. verbalisant het was klaarlichten dag. Dan is het toch wel gek. dat ik niet dade lijk een bekeuring kreeg, maar dat de veld wachter er later bij m'n huis kwam. vond verdachte. Ik heb de politie heeleniaal niet gezien! Dat ia juist de kunst, meende de Ambte naar. Tenslotte bekende verdachte het hem ten laste gelegde. In zijn vordering zelde de Ambtenaar, dat door het eerst hardnekkig ontkennen van verd. de zaak noodeloos was opgehouden. Er zijn hier drie overtredingen begaan. Verd. had geen vischacte. geen schriftelijke ver gunning om daar te visschen en vischte bo vendien met een verboden vischtuig. De eisch luidde: 3 geldboeten, elk van f6. subs. 6 dagen hechtenis. Da's wel een beetje héél erg, vond verd., want visch had ik niet! Mr. Boerrigter. vonnis wijzende, veroor deelde verd. tot 3 geldboeten, elk van t 4 subs, 3 maal 4 dagen hechtenis. Koedijk. HET PAARD MET DEN BEL. Dik lag de sneeuw op de wegen toen op 18 Januari C J. R. uit Koedijk er met paard en wagen op uittrok om in Alkmaar groenten te gaan verkoopen. Daar werd verd. aangehouden, omdat het paard geen bel had. Ik leidde het paard aan den teugel, ver weerde zich verd. Dat doet er niets toe; een bel moest er toch zijn, wierp Mr. Boerrigter tegen. Maar ik had de bel op m'n wagen, die was net van m'n paard afgevallen, traoht- te verd. zich nog uit te redden. Altijd, winter en zomer heeft m'n paard een bel, voegde hij er nog aan toe. Rinkelt dat paard dan altijd? vroeg de ambtenaar. Altijd, het heele jaar door, antwoordde verd. Maar toen toevallig niet, omdat de bel der was afgevallen. De ambtenaar vroeg 4.boete, subs 4 dagen hechtenis. Mr. Boerrigter streek de hand over z'n hart en veroordeelde verd. tot 1.— subs. 1 dag. Met goedvinden van den ambtenaar ging verd. den gulden dadelijk op de griffie be talen. firn* u i 14 lllü—) DEN HELDER De stemmige, imponeerende rechtzaal had gistermorgen een geheel ander aan zien gekregen, dan bij de vele strafzaken welke er worden behandeld, het geval is. Wel waren er tal van Edelachtbaren In hun zwarte toga's, doch de bloemen, wel ke de zaal sierden, gaf haar Iets feeste lijks. Iets feestelijks, doch tegelijkertijd ook iets weemoedigs Immers, er werd afscheid genomen van een der meest prominente figuren van de Rechtbank, namelijk van den 70-jarigen president Mr. A. M. Lodebocr, die den pensioengerechtigden leeftijd had bereikt. En het was daarom, dat wij tusschen het zwart van de toga's vele fleurige toiletten zagen van dames die dit afscheid kwamen hij wonen, terwijl ook tal van autoriteiten alsmede vrienden en bekenden van den grijzen president acte de présence gaven. Wij merkten om. op alle leden van de Rechtbank, den Griffier met z'n subsituut; het personeel van griffie en parket met den Officier van Justitieden Kanton rechter met den ambtenaar van het Open bare Ministerie en den griffier, benevens het personeel van de griffie van het kan tongerecht. Voots de vrijwel complete ba lie met aan het hoofd den deken der ad vocaten Mr. Langeveld: de bode. deurwaar der en vele Rijksveldwachters: Ook waren aanwezig de burgemeester en de secretaris der gemeente Alkmaar; de commissaris politie; de garnizoenscommandant en ver scheidene burgemeesters uit omliggende gemeenten. Tenslotte vele vertegenwoordigers van vereenigingen en coöperaiets. waarvan de scheidende president lid was. Het woord werd om. gevoerd door den oudsten rechter, den officier van Justitie, den giffier en den deken der advocaten, die alle Mr. Ledeboer schetsten als een uiterst bekwaam en humaan rechter en die hun teleurstelling uitten over zijn nood gedwongen heengaan. Het was een otroerende plechtigheid. Er was weinig verandering sedert de vorige week. alleen was de markt wat flauwer en een halve galden la ger. Dit kwam ook al tot uitdrukking in de hoogste markt, die van f2&50 daalde op 12%.—. Voor dezen prijs werd een enkele stapel verkocht, een enkele ook bracht het tof 119.50. De becte kaas ging er uit voor fit.— en de gang was ongeveer f 18.50. De aanvoer was dezelfde als de vo rige week, ongeveer 59.000 K.G. Bijzondere perspectieven deden zich niet voor, zoodat de flauwe stemming zich voorlooptq onveran derd schijnt te zullen voortzetten. LANGEN DIJK ZUIDSCHARWOUDE. HET OPTREDEN VAN O.K.K.'e JEUGDTOONEEL. Zondag 31 Maart komt O.K.K.'a Jeugd* tooneel met 1 alleraardigste blijspel „Boys Geheim", in de zaal van den heer P. Kra mer alhier. Dit stuk werd geschreven voor O.K.K. door den Langendijker Auteur Jan van Al- fen. Niemand verzuime dit optreden van O.K.K.'s Jeugdtooneel bij te wonen. De en tree is laag gesteld, zoodat velen deze mooie avond kunnen bezoeken. Zie advert. in dit numer. ZIJPB BURGERBRUG. DE BURGERBRUGSCHE KREKELTJES. Het kinderkoor „De Burgerbrugsche Kre keltjes" heeft hard gestudeerd, om het zangspel „Klein Duimpje" straks feilloos te kunnen uitvoeren. Zondag 7 April is de groote dagi Men zie voor nader bijzonder heden de advertentie in dit nummer. Linksboven: W. P. exit. Het laatste gedeelte van het Weesperpoortstation te Amster. dam is Vrijdag gesloopt. Door een locomotief werd het ge vaarte omver gètrokken. Rechts boven- Quo Va- dis? Rookkolommen stijgen uit de schoorsteenen op, goederen liggen ter inscheping gereed, de „Queen Mary" wordt te New York in gereedheid gebracht voor vertrek met geheime be stemming. Aan boord zou ruim te gemaakt zijn voor het ver voer van 21.000 manschappen. Rechta onder: Het nieuw, gekozen Nederlandsch elftal voor het laatst met de reser ves bijeen voor den wedstrijd tegen Luxemburg. Bovenste rij v. 1. n. r.: de trainer Bob Glen- denning, Poulus» van Male en Wildere. Middelste rij v. 1. n. r Slot. Drok, Lenstra, Loof, Wille en Choufour. Zittend v. n. r.: Bergman, Paauwe, Drager, en de Vriet Vroomen kon niet ^aanwezig zijn.

Schager Courant | 1940 | | pagina 9