De Paascbtragedie van de „Protinus" Churchill kondigt verscherping van den strijd aan Drukke Zondag aan het Westelijk front Tijd is een veranderlijke bondgenoot Engeland wenscht geen uit breiding van het strijdtooneel DE SCHAT in de Wneitijn Een Japansch- Portugeesch geschil? Eogelaod de roofridder De komende V.D. Kamercandidafen LUCHTDOOP Het incident bij Pernis aangeroerd In een Zaterdagavond gehouden ra dio-redevoering, heeft Churchill ge zegd, dat het Britschc rijk en de Fransche republiek thans in een on- verbreckbare eenheid zijn verbonden zóó dat hun hoog doel kan worden verwezenlijkt en een geweldige voor uitgang bereikt in bijna iedere rich ting. Tot nu toe is de tijd aan onze zijde geweest, doch de i'ijd is een ver anderlijke bondgenoot. Het komt mij voor, dat een verscherping van den strijd verwacht moet worden Wij zijn zeer zeker geenszins geneigd daar voor terug te deinzen. God verhoede, dat wij zouden snoeven of spreken in termen van ijdel begrip en over- zelfyertrouwen. Wij hebben nimmer den ver- schrikkelijken aard onderschat, van hetgeen wij op ons namen, toen wij, na zoo lang te hebben gestreeft naar vrede, ons zetten aan de taak af te rekenen met de nationaal- socialistische en Duitsche dreiging op zoo danige wijze, dat het pad voor den mensche- lijkon vooruitgang zou worden geëffend en alle landen, groote en kleine, in staat zou den zijn voor een langen tijd vrijelijk te ade men. Wij verkleinen onze taak niet. Wij wc ten, dat van do Britsche en Fransche na ties groote inspanningen zullen worden gc- eischt. Onze bronnen zijn, wanneer zij een maal ten volle tot ontwikkeling zijn ge bracht, zeer veel ruimer dan die van den vijand. l)e Franschen en Britten zijn teza men 110 millioen personen, tegenover 70 mil- lioen Duitschers, want op do 1(3 millioen, die door bruut geweld worden onderdrukt, is niet te rekenen. Vaak wordt mij gevraagd of de oorlog lang of kort zal duren. Het zou een zeer korte oorlog kunnen zijn misschien zou er geen oorlog zijn geweest indien alle neutrale staten, die onze overtuigingen ten aanzien van fundamenteele zaken declen en open lijken in 't geheim met ons sympathieseeren mot ons tezamen zouden hebben gestaan. Wij hebben daar niet op gerekend en zijn daarom niet onthutst. Wij vertrouwen op God. Het feit evenwel, dat vele kleine sta ten van Europa geterroriseerd wor den door nationnal-socialistisch ge weld en brutaliteit en Duitschland materiaal moeten leveren voor den modernen oorlog, zou de gchccle we reld kunnen veroordeelen tot een langdurige beproeving met ernstige gevolgen in vele landen. Daarom kan ik U niet verzekeren, dat de oorlog kort zal zijn en nog minder, dat hij gemakkelijk zal zijn. Ten aanzien van de buren van Duitsch- Tand, zeide Churchill, dat hun gevaren en hun standpunt worden begrepen, doch dat het niet juist zou zijn of in het algemeen belang, dat hun zwakheid de kracht der aggrossors zou voeden en den beker van den nionschelijken vijand tot overloopens toe zou vullen Er zou geen recht kunnen zijn, al dus Churchill, indien in loven en dood de aanvaller ieder gevoel van inenschelijkheid zou vertrappen en degenen die hom weer staan, verstrikt zouden blijven in de flarden van geschonden wettige overeenkomsten. Vervolgens sprak de minister over de ver- FEUILLETON door MALCOLM HOWES 26. Ik doe een ernstigen stap, signora, zei hy, maar ik voel. dat de bijzondere omstan digheden dien rechtvaardigen. Ik heb baron von Kcrber in vrijheid gesteld. Hy wacht nu op u, en het zal me een groote eer zijn u naar uw rijtuig te geleiden. Toch verzoek Ik u, ernstig naar mij te luisteren. Ik heb hem gezegd, wat ik u nu zeg deze onderneming moet u opgeven. Niet alleen is het mijn plicht ze tot eiken prijs te verhinderen, maar dezen nacht nog vertrekt een expeditie naar de Vijf Heuvels. Dus. u ziet, u zult in ieder geval falen. Dc juiste plaats is bekend en signor Alfieri heeft een gewapende geleide. Ik her haal het, u heeft gefaald. Mijn raad is: keer naar Engeland terug en help my morgen om signor Fenshawe te overreden om de zaken te laten zooals ze zijn. Als in een droom ging mrs. Haxon met Marchetti naar de binnenplaats. Daar vond ze von Kerber, die haar tegemoet snelde. U bent het dus. riep hij in het Engelsch. Ik dacht het al, ofschoon zij mij niets wilden vertellen. Vanavond heb ik als vriend gesproken, zei de gouverneur tot afscheid; morgen zal ik weer ambtenaar zijn. De alabeeyah ratelde over het plaveisel van het plein naar de poort. De koetsier wendde zijn paarden naar den zeekant. Neen, neen. riep mrs. Hnxton. Rijd door den bazaar. Rijd langzaam. En in een adem legde ze von Kerber uit: We moeten Abdul- schrikkingen van den oorlog ter zee, waarbij hij opnieuw zeide, dat in de Britsche en Fransche convooien veiligheid te vinden is. Slechts één op dc 800 neutrale schepen, die onze bescherming hebben gezocht, is tot zin ken gebracht. Bijna 200 neutrale schepen zijn vernietigd en bijna 1000 neutrale zeelie den vermoord bij de poging van Hitier al degenen die handel op de Britsche eilanden willen drijven, te terroriseeren. In de laat ste veertien dagen zijn li neutrale schepen tot zinken gebracht en slechts één Britsch schip. Tenslotte zijn wij zijn vijanden. Een dergelijke vorm van oorlogvoering is niet toegepast sinds de onderdrukking der zeerooverij en het is een monsterachtige macht, die dc neutralen, welke het meest hebben geleden en nog lijden, moeten voeden met middelen voor een toekomstige agressie Dit is een macht, waarvoor zij moeten buigen en tot welker overwinning zij gedwongen zijn bij te dragen, hoewel zij weten, dat dc over winning van die macht hun eigen slavernij zou beteckenon. Nog gisteren hebben Ncderlandsche vliegers, terwijl opvarenden van een Engelsche duikboot acht uitgeputte Nederlanders, die, na zes dagen in een open boot te hebben rondge zwalkt, op brancards aan land droe gen, in naam van een strikte en on partijdige orthodoxie een Engelsch vliegtuig, dat verdwaald was, neer geschoten. Ik maak den Nederlan ders, onzen dapperen bondgenooten uit vroeger daggen, geen verwijt: mijn sympathie gaat uit naar hen in hun gevaren en hun benardheid, ter wijl zij met den tijger in een kooi wonen. Doch wanneer men ons vraagt de uitleg ging der neutraliteit, te aanvaarden, die alle voordeelen aan den aanvaller toekent en alle nadeelen op rekening van de verdedi gers der vrijheid schrijft, dan herinner ik uan de woorden van Lord Balfour: „Dit is een merkwaardig slecht opgezette wereld, maar niet zoo heel erg slecht opgezet". Doch al deze wandaden op zee verbleeken voor de laaghartige behandeling van hulpe- loozc Tsjechen en Oostenrijkers en zinken in het niet bij den weerloozcn doodstrijd v. Po len. Ik heb onlangs in een bekende Enggelsche haven de bemanning van een Poolschen tor pedojager geinspecteerd. Zelden heb ik flin kere menschen gezien: ik was getroffen door hun tucht en hun optreden. Doch hoe tra gisch was hun lot. Hun schip was vrij, maar hun land was ineengestort. Doch toen ik rondzag naar al die groote oorlogsschepen en naar dc voorbereidingen die overal getroffen worden om dezen oor log tot iedcrcn prijs verder te strijden, troostte ik mij met de gedachte dat wanneer deze Poolsche zeelieden hun arbeid met do Britsche vloot voltooid hebben, wij er spe ciale zorg voor zullen dragen, dat zij op nieuw een huis zullen hebben orn in te wo nen. Met het lot van de Polen voor oogen vra gen gedachteloozc inenschen niettemin soms: Waar vechten Engeland en Frank rijk voor?" Ik antwoord daarop: „als wij deit strijd zouden staken, zoudt gij weldra antwoord op uw vraag krijgen". Wij zullen dezen oorlog voortzetten, waartoe hij ons ook mag leiden, doch wij wcnschen het terrein van het conflict niet uit te breiden. Bij bet uitbreken van den oorlog wisten wij niet, of Italië niet onzen vijand zou zijn en wij konden er niet ze ker van zijn, dat Japan niet tegen ons zou vechten. Velen hoopten, dat Rusland zou helpen bij de bescherming het arbeidende volk in de gehcelc wereld tegen de natio- naal-socialistische agressie Doch geen dezer dingen, goed of slecht, is gebeurd. Wij heb ben geen twist met Italië of Japan. Wij zullen ons best doen in zoo goed mogelijke verhouding met hen te leven. Het behoort niet tot onze politiek oorlog met Rusland te zoeken. De Russische regeering heeft hij haar aanval op de heldhaftige Finnen voor de gcheele wereld duidelijk gemaakt welke verwoestingen het communisme veroor zaakt in 't karakter van elk volk. dat het slachtoffer wordt van die doodelijke gees telijke en moreele ziekte. Resultaten van het Russische leger en de Russische luchtmacht hebben de wereld verbaasd en alle staten, die aan Rusland grenzen, bemoedigd. Doch Rusland behoeft niet in dezen strijd getrokken te worden, tenzij het dat wenscht uit een verouderde imperïalistièche ambitie en haar gewicht in de schaal werpt aan de zijde van Duitsch land. Wij hebben te doen met Hitier en dc nazi-Duitsche macht. Daar is het hoofd en de voorste linie van de aanvallers En daar alleen trachten wij te staan. Aan 't Westelijk front is alles dus- tig en ter zee of in de lucht is niets gebeurd, doch meer dan een millioen Duitsche soldaten, met in begrip van vrijwel al hun actieve gepantserde divisies, staan gereed 0411 langs de grenzen van Luxem burg, België en Nederland binnen enkele uren na het bevel hun slag te slaan. Elk oogenblik kunnen deze neutrale landen geplaatst worden te genover een lawine van staal en vuur. De beslissing ligt in de han den van een enkelen man. Zoo ziet de toestand in Europa er uit. Kan liet iemand verwonderen dat wij vast besloten zijn zoo spoedig mogelijk en voort goed een einde te maken aan dezen af- schuwelij'ken toestand van alarm en be dreiging? Weinigen van hen, die terugzien- op de zeven maanden oorlog zullen eraan twijfelen, dat dc volken van Frankrijk en Engeland in hun recht stonden, toen zij 't zwaard van gerechtigheid en vergelding trokken. Nog geringer is het aantal van hen, die zouden wenschen, het in de schee- de te steken, voordat liet sombere werk der gerechtigheid gedaan is. Ernstige situatie in Portugeesche nederzetting aan de Kantonrivier Hoewel dit nog officieel wordt tegen gesproken, ontwikkelt zich te Macao. dc Portugeesche nederzetting aan de Kanton rivier, een ernstige situatie. Verklaard wordt, dat de Japanncezen van de regeering van Macao o.a. het volgende eischen: Ontruiming door de Portugeezen van de buiten Macao gelegen eilanden Lappa en Wantsai. Erkenning door de Portugeezen van de door de Japanneezen ingestelde schijn re gering in het district Tsoengsjan. Aanvaarding te Macao van de Japanschc militaire yen-biljetten. Het recht, huiszoekingen te verrichten voor het opsporen van anti-Japansche ele menten. sche vliegtuigen werden omlaag geschoten! zonder dat een Duitsch vliegtuig verloren De Fransche berichten maken van dit luchtgevecht geen melding. Volgens het Duitsche lcgerbericht is het gisteren meermalen tot botsingen gekomen tusschen groepen verkenners. Verscheidene krijgsgevangenen zijn gemaakt Volgens het Engelsche persbureau Reuter hebben de Duitschers gisterenmorgen vroeg een aanval ondernomen. Dc Duitschers werden evenwel teruggedreven met verlies aan manschap pen. Voorts hebben de Duitschers na voor bereiding der artillerie, twee vlak bij elkaar gelegen Fransche buitenposten aangevallen. Beide aanvallen werden afgeslagen en de Duitschers leden verliezen. Wegens het slech te weer was er weinig actie in de lucht Duitsch overzicht van den oorlog. ...Sedert dc mededeeling van het opperbe vel der weermacht, op 2 Maart uitgegeven over het militaire resultaat van zes maan den oorlogsvoering tot 21 Februari 1940, zijn volgens officieele bron 22 vijandelijke vliegtuigen (twaalf Britsche cn tien Fran sche) zoomede een Fransche kabelballon omlaaggeschotcn. In denzelfden tijd werden 7 eigen vliegtuigen verloren. Sedert het be gin van den oorlog zijn in het geheel 357 vijandelijke vliegtuigen omlaaggeschoten, tegen slechts 85 Duitsche. Tijd voor een nieuw Europa met een revaluUonnaJren inslag. In een te Ludwighafen gehouden bctooging heeft Alfred Roscnberg o.a. het volgende verklaard: Engeland neemt tegenover Europa de plaats in van de roofridders uit de middeleeuwen te genover de reizigers, die zij op dc wegkrui- singen overvielen. Engeland snijdt de kleine volkeren van de rest der wereld af. Londen en Parijs verzekeren een nieuw Europa te willen bouwen. Na Versailles en den Volken bond past het den westelijken mogendheden echter slecht, van een nieuw Europa te sprc ken. Het wordt tijd, dat een nieuw Europ; met rëvolutionnairen inslag een nieuw tijd perk begint, Duitschland staat in een groo ten rcvolutionnairen strijd en oorlog. De Duit sche weermacht is een rcvolutionnaire weer macht. Wat op het oogenbliik gebeurt, is een politieke en sociale revolutie, een revolutie der discipline en niet der versplintering. ACTIVITEIT IN DE LUCHT EN TE LAND. Uit de communiqué's, zoowel van Duitsche als van geallieerde zijde blijkt, dat gisteren aan het Westelijk front te land cn in de lucht groote activiteit heeft geheerscht. Volgens het D.N.B. is gisteren een aantal luchtgevechten gevoerd. Duitsche jachtvlieg tuigen die de grens bewaken, zijn op ver scheidene plaatsen slaags geraakt met dc modernste Fransche vliegtuigen. In totaal hebben 25 Messerschmidt-toestellen tegen 30 Marane-viicgtuigen gestreden; zeven Fran- Niet de sloep, maar het schip be schoten. Onbeschrijflijk lijden in open reddingboot. Zaterdag gaven wij reeds een relaas van het vreeselijk lijden, dat de man nen van dc „Protinus", den IJmuiden schen treiler, hebben doorgestaan Een nieuw ooggetuigeverslag geeft echter een eenigszins andere lezing van het gebeurde. Niet de sloep, waarin de mannen "na de ramp rond dreven, werd door dc Duitschers van uit de lucht bestookt, doch de „Pro tinus" zelve was het mikpunt der Duitsche bommen. Een der opvarenden, de tweede machinist Bertus Glazemaker heeft nl. verklaard, dat een Duitsch gevechtsvliegtuig boven den trei Ier verscheen. De opvarenden, meenende, dat het een geallieerd toestel was, wuifden het vliegtuig toe. Dit werd beantwoord met een regen van bommen. Een liórit frof de brug en doodde den kapitein K. Wijker en den matroos S. Buis. Het vliegtuig maakte toen een duik vlucht en richtte mitrailleurvuur op het schip, terwijl dc bemanning naar de redding boot ging. Niemand werd getroffen. Een graf in de golven. Uren van onbeschrijfelijk leed hebben de mannen in de open reddingboot doorgemaakt De stoker Piers en de tremmer G. Worting konden de ontberingen niet doorstaan en stierven resp. op Goeden Vrijdag en 2e Raasclulag. Uit pieteit hebben hun kamera len de lijken niet terstond overboord willen :etten, doch toen enkele andere schipbrcuke- ingen dezelfde ziekteverschijnselen als Piers cn Worting gingen vertoonen, waren zij wel genoodzaakt de dooden in zee te be graven. Een ongelukkige omstandigheid was, dat de reddingboot in zeer slechte conditie ver keerde. Het drinkwater wasbrak, de schecps beschuit muf, de riemen rot... Het mag een wonder hcetcn, dat de overige acht man nen er het leven nog hebben afgebracht. Een hunner kon echter niet meer loopen en moest met groote moeite aan boord van den Engclschcn onderzeeër worden ge bracht, toen deze op tweeden Paaschdag ter redding verscheen. Ten tweeden male door Duitsch vliegtuig bedreigd. De Britten hadden niet direct hulp dur ven bieden, daar zij vreesden in een duik- bootval te loopen. Vanuit de verte hchbcn zij zelfs de begrafenis gadegeslagen. De duikboot zette haar patrouille vier dagen voort, alvorens zij de geredden aan land bracht. Tijdens deze patrouille dook zij nog eenmaal onder om aan de aandacht van een Duitsch vliegtuig te ontsnappen. lah zoeken. Hy is ergens in de hoofdstraat. Voor alles moeten we Adullah zoeken. Alfieri verlaat vannacht Massoea cn hij gaat naar de Vyf Heuvels. Abdullah is onze eenige hoop. HOOFDSTUK XII. Stump gaat af op wat hy ziet. Na acht uur van droomeloozen slaap ont waakte Irene tot een vage maar zalige over tuiging, dat je bed de behagelijkste plaats is, wanneer je lichaam pyn doet en de minste beweging hinderiyk wordt gemaakt door een geschaafde huid. En aan de beweging van het schip bemerkte zij, dat de Aphrodite in volle zee was. Zy drukte op een electrische bel. Ja, juffrouw, zei de kamenier op de tot haar gerichte vraag, we zyn als sinds mid dernacht op weg. Zoodra mrs Haxton en baron von Kerber aan boord kwamen. Baron von Kerber?, onderbrak Irene haar ademloos. Ja, juffrouw. Hy kwam met mevrouw Haxton mee. Ik heb hem niet gezien, maar een van de hofmeesters vertelde me, dat de baron rechtstreeks naar mr. Fenshawe's kajuit ging en onmiddeliyk werd het bevel gegeven om het anker te lichten. Óndanks haar pynlyk lichaam kleedde Irene zich snel. Ze brandde van verlangen om te hooren, hoe von Kerber zijn vrijheid had terug gekregen en op welke nieuwe verwik keling het onverwachte vertrek van het schip wees. Toen ze zich naar de brug haastte, was de eerste, dien ze ontmoette, Royson, en mis schien zou een van de oude godheden van Memphis geheimzinnig geglimlacht hebben, als hy het voorrecht had gehad den verra- deriyken blos te zien, die op beider gezicht kwam. Goeie genade, mr. Royson, zei ze, wat heeft dit te beduiden? Ik weet het niet, zei hy. Kapitein Stump en meneer Tagg hebben samengezworen om me in bed te houden. Ik ben nog geen vyf minuten aan dek. Hebt u gehoord, dat de baron terug is? Ja, miss Fenshawe, dat wist ik gister avond al. Ik hoorde zyn boot de wacht aan roepen.. Het is allemaal heel vreemd en geheim zinnig, zei Irene, starend naar de purperen bergen, die den Zuid-Westeiyken horizon om zoomden. Het spyt me, dat we El Jaridiak niet hebben kunnen beloonen en ik had ei mijn hart op gezet om Moti te koopen. Ik brand om te hooren, wat er gebeurd is er waar we naar toe gaan. Van branden gespro ken, mr. Royson. kyk myn polsen eens! Ze stak beide handen naast elkaar uit, de palm naar beneden. Royson merkte onmid dellijk. dat ze een prachtigen marquisering droeg aan den middelvinger van haar lin kerhand. Hy wist niets van de beteekenis van juweelen. Een gladde gouden ring aan den zoogenaamden ringvinger van een dame. Kou hij thuisbrengen, maar hy had er geen flauw idee van, waar een verlovingsring ge dragen behoort te worden en hij trok de conclusie, dat het meisje er een aan had. Waarom har! nij het nooit eerder opgemerkt, vroeg hij zichzelf af? Was het een wenk? Waarschijnlijk zou Irene zelf verbaasd zijn geweest te hooren, dat het vroeger de ge woonte was van verloofde jongedames om hun geluk te toonen door een ring aan den mid delvinger, terwyi zij, die vrij waren, maar bereid te huwen, het feit schuchter mochten aankondigen door een ring aan den wijsvin ger. Maar hoe het ook zij. Royson stond ver steld op het gezicht van de schitterende dia manten. Zc knipoogden hem boosaardig toe, en hij stamelde: Ik kan u niet zeggen, hoe het mg spyt! Irene liet haar handen zakken. Tenzij u scheel kunt'zien, hebt u heele- maal niet naar myn polsen gekeken, riep ze uit. Een bel luidde in de kajuit en ze snelde weg. Dick ging naar de kaartenkamer, waar voor Tagg over de verschansing voor zich uit hing te kijken. Dat heb je vlug gedaan, zei de eerste stuurman. Houd haar recht veertig graden Zuid by Oost, tot de Oude bovenkomt. Als de wind gaat liggen, moet je hem roepen. Toen herinnerde Dick zich, dat Tagg hem had opgedragen te ontbijten vóór hij zijn dienst aanving. Hij zei niets, maar nam zyn praats op de Drug in. Tagg. die mank was. verKoos zich op het hoofddek te laten zak ken. vanwaar hy naar ae kleine kajuit hinkte, waar de officieren hun maaltijden ge bruikten. Hy kwam onmiddeliyk terug. Wat mankeert cr aan?, vroeg hij be- Postvluchten op Indië Op dc heenreis bereikten gisteren de „Buizerd" met gezagvoerder van Veenendaal Bandoeng cn dc „Oehoe" met gezagvoerder Hondong Jodhpur. Op de terugreis landde de „Gier" met gezagvoerder Both te Basra. DE BILT SEINT» Verwachting: In den vroegen ochtend zachter, overdag zelfde temperatuur als gis teren, betrokken tot half- bewolkt, kans op eenigen regen, voornamelijk in het Westen, zwakke tot mati ge, aan de kust tijdelijk krachtige meest Zuidweste lijke wind. Ook de burgemeester van Den Helder op de lijst voor kieskring Den Helder. In aansluiting op ons desbetreffende be richt laten wij hieronder volgen de namen der V.D. Kamercandidatcn die volgens do Prov. Noordh. Courant op de lijst voor den kieskring Den Helder zullen voorkomen: 1. Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rot- terdam, en oud-Purmerender; nog is niet met zekerheid bekend, of hij een candida- tuur zal aanvaarden, doch dit wordt wel waarschijnlijk geacht. 2. mr. A. M. Joekes, voorzitter der Twee- de-Kamer-fractie, Den Haag. 3. D. Kooiman, wethouder van Purme- rend en Dijkgraaf van Noordhollands Noor- derkwartier. 4. mevr. Bakker—-Nort, Den Haag. 5. F. E. H. Ebels. Nieuw Bcerta. 6. 6. Ritmeester, burgemeester van Den Helder. 1. J. J. Feringa, Insp, L.O.. Alkmaar. 8. Mr. K. Bijlsma. Francker. 9. Mr. L. G. v. Dam, Haarlem. 10. J.Scliildhuis. Den Haag. HET NIEUWE VLIEGTUIG VAN DE KON. MIJ, DE SCHELDE INGEVLOGEN. Zaterdagmiddag heeft het nieuwe vlieg tuig S 20, gebouwd in de Koninklijke Maat schappij ,De Schelde" door den bekenden vliegtuigconstructeur T. E. Slot, zijn lucht doop ondergaan. Dit feit was streng ge heim gehouden en op het vliegveld Vlissin- gen werd geen enkele onbevoegde toege laten. Nadt de S. 20 eerst eenige startproeven had genomen, trok de invlieger de heer Joh. Th. Heintjes, die vergezeld was van een werktuigkundige, het toestel van den grond en vloog laag over het veld. om aan de andere zijde neer te komen. Daar na startte het toestel opnieuw en steeg tot f)lm. 100 meter hoogte. Na drie minuten landde het. Kort daarop bracht de heer Reintjes he toestel opnieuw in de lucht, nu op 300 tot 400 meter hoogte boven de stad. waar de S 20 grote belangstelling trok. De machine bleef nu tien minuten in dc lucht. Zoowel de invlieger als de heer Slot wa ren hoogst tevreden over de wijze, waarop dc S 20 do luchtdoop had ondergaan. Zij hadden vele gelukwenschcn in ontvangst te nemen. langstellend. Je hebt niks gegeten. Voel je je ziek? Nee, o nee! Royson lachte en werd rood. Wat is er dan? Had je geen trek in koffie cn spek na den fynen kost aan land? De zaak is, dat ik miss Fenshawe ont moette en die hield me een paar minuten op. Is dat een reden om niet tc eten? Heelemaal niet. Ik... e... heb het wer- kelyk vergeten. Je ontbgt vergeten! Kom d'r af! Tagg klom als een aap naar boven. Neem m'n raad aan, zei hy ernstig. Dit is een slecht klimaat om nuchter te zyn. Je zou in minder dan geen tyd een zonne steek krygen. Kort voor twaalf uur kwam kapitein Stump aan dek. Je zult merken, dat het in Aden min der levendig is dan in Massoea, zei hy. We varen dus naar Aden. - Waar dacht je dan dat we naar tot gingen? Melbourne? Wel, Sir, als ik erover nadacht, was ik meer genegd aan te nemen, dat we naar onze oorspronkelijke bestemming voeren. En waar was dat? Een baai, een weinig ten Zuiden van dit punt. niet ver van Perim Heb je iets nieuws gehoord? vroeg Stump snel. Geen woord. Maar als we naar Aden gaan, vermoed ik, dat de expeditie zal wor den opgegeven. Ze kletsen er nu over in den salon, zei de schipper en hy keek om zich heen, cm zich te overtuigen, dat niemand hem hooren kon. Zyn zeemansoog gleed terzelfder tijd langs den horizon en hij zag een rookpluim eenige myien achter het scnip. Plotseling het gesprek afbrekende ging hij het kaartenhuis in en kwam terug met een kyker, dien hö op een stang liet rusten. D'r komt een stoomboot achter ons aan met een reuze-haast, kondigde hij aan, toen een langdurige beschouwing hem in staat had gesteld een oordeel te vormen. Ze komt uit Massoea. De gewone route is vijftig mijlen oostelyker. Ik zal wat zeggen: Het is die Italiaansche kanonneerboot, waar de gou verneur het over had. (Wordt vervolod.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 2