Oud-minister De Wilde voor helfan intens Göring spreekt tot de Duitsche jeugd De druk op de neutralen Een „sensationeel document" Alkmaar-Haarlem zonder overstappen Goede vischvaogsten De Fransche vrouw en de oorlog „Het wordt ernst" Leeningfonds 1940 Leenen voor de kosten van mobi lisatie leidt tot inllatie. Na een Paaschreces van enkele weken is de Tweede Kamer gistermiddag weder bij eengekomen. Bij de behandeling van liet wetsontwerp tot aanwijzing van heffingen ten behoeve van liet leeningfonds 1910 heb ben negen sprekers het woord gevoerd. In navolging van den heer leulings (r.k.) vroe gen verschillende sprekers de regeering een gelegenheid te scheppen voor een breed-op- gezette gcdachtenwisseling over de finan- cieringspolitiek der buitengewone uitgaven. Deze afgevaardigde drong aan op een volko men coördinatie van prijs-, loon- en bcgroo- tingspolitick. Hij waarschuwde dat men niet te laat komen met een aan de hui dige omstandigheden aangepast plan van oorlogsfinancicring, Evenmin als de minis ter had spreker tegen een tijdelijk karakter voor het ontwerp bezwaar. De heer van (lei- deren (s.d.) verklaarde, dat bij de te treffen maatregelen richtlijnen van economische doelmatigheid en van sociale rechtvaardig heid voor oogen gehouden moeten worden. Hij vvenschte daarom de heffingen op suiker en koffie tijdelijk te zien, opdat zij vervan gen kunnen worden bij het dekkingplan, dat de minister in het najaar zal indienen. Hij bepleitte een heffing ineens en verschil lende andere maatregelen. Verschillende sprekers, onder wie de hoe ren Bicrcma (lib.) Rutgers van Rozenburg (C.H.) en de Wilde A.R.) zeiden zich onder de huidige omstandigheden niet tegen de voorgestelde heffingen te willen verzetten, hoewel er vele bezwaren aan kleven. Tegen verhooging van den suikeraccijns verzetten zich de hoeren Teuiings en Bierema, tegen verhooging van de heffing op benzine en van de successiebelasting in het bijzonder de hr. Bijlstna (V.D.) ook door andere sprekers werden enkele bezwaren tegen de voorgestel de maatregelen geuit. De heer de Marchant et d'Ansembourg (N. S.B.) drong aan op een doelmatige wcl- vaartspolitick. Dc heffing op levensbehoeften achtte hij onsociaal en hij meende, dat er nog wel andere belastingbronnen konden worden aangeboord. Evenals dc hceren Post- huma (C.D.U.) en de Visser (Comm.) ver klaarde hij zich tegen het ontwerp. De laat ste kwam in het bijzonder op voor de belan gen der minst drangkrachtigen. In een uitvoerig betoog besprak de heer de Wilde dc financieelc vooruitzichten voor ons land. Met dc voorgestelde financiering van de mobilisatie-uitgaven zeidc deze spreker zich te kunnen vereenigen. Die uitgaven zullen exorbitant zijn, aldus de heer de Wilde, die haar op ruim zeshon derd millioen gulden per jaar schatte. Spreker betoogde, dat met leenen voor deze onproductieve uitgaven niet verder gegaan moet worden dan strikt noodzake lijk is, opdat in de toekomst zoo min mo gelijk vaste lasten op ons volk drukken. Spreker achtte de kans op inflatie niet ge ring, als te veel geleend wordt voor con sumptieve uitgaven. Met de maatregelen om de annuïteiten te betalen uit jaarlijks terugkeerende middelen, stemde de heer de Wilde in. Ten slotte betoogde hij, dat hef fing in eens op het vermogen een ander aspect heeft gekregen dan in den vorigen oorlog, toen de staatsschuld zooveel klei ner was. Door een heffing ineens zal een kleine twintig millioen gulden aan belas ting minder behoeven te worden geheven, aldus berekende spr. Hedenmiddag zal minister de Geer de sprekers beantwoorden. VOLGENS DE DUITSCHE BLA DEN ZOU ENGELAND DE NEU TRALEN EERST MET NOTA'S EN VERVOLGENS MET DE WAPENEN OP HET LIJF VAL LEN, De nieuwe Duitschc luchtaanval op Scnpa Flow wordt in Duitschland opgevat als een effectief en passend antwoord op de jongste verklaring van Chambcrlain, men blijft er hier bij dat quintessens van deze verklaring de aankondiging van een versterkte druk op de neutralen is. aldus de Berlljnsche corr. van de N.R.C.rt. Dc aanval van de Duitsche vliegers moest Chambcrlain de werkelijke verhouding der krachten in herinnering brengen. Ook dc neutralen kunnen daaruit zien dat Duitschland op iedcren slag van Engeland onmiddellijk met een tegenslag reageert en zij kunnen daaruit lccren op welke gevolgen zij zouden hebben te reke nen. indien zij onder den druk van de En- gelsche dreigementen hun neutraliteit zou den prijsgeven. De Dienst aus Deutschland geeft een be richt van Reuter uit Amsterdam weer. waar in zou worden toegegeven dat Nederland een garantie omtrent het handelsverkeer met Duitschland waarschijnlijk zou weigeren, om dat zulk een houding als een onneutrale daad zou kunnen worden beschouwd welke Nederland zou kunnen blootstellen aan maatregelen van weerwraak van Duitsche zijde, welke meer wordt gevreesd dan straf maatregelen van Engeland. Dergelijke meeningen haalt men aan uit andere neutrale landen. Te Berlijn zoo wordt daaraan toegevoegd beschouwt men de En- gelsche dreigementen als een bekentenis van de eigen onmacht om den oorlog tegen Duitschland uit eigen krachten te voeren en zulk doet slechts de eigen vastberaden heid toenemen. Kamer van Koophandel Meer verlof voor de luchtmacht? Kamer van Koophandel verga derde. In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel is medegedeeld, dat bij de nieuwe dienstregeling bet traject AlkmaarHaarlem zonder overstappen kan worden afgelegd. Een succes voor den heer Kotster, lid van den Spoorwegraad, die zich hiervoor veel moeite heeft getroost. Er komt een instantie uit dc Kanier, die dc belangen van gemobiliseerde zakenlieden zal behartigen. De heer Schmaiz bepleitte een betere regeling van de verloven van den luchtwachtdienst. Een adres hierover van de K. v. K. uit Dordrecht zal krachtig worden gesteund. De zelfstandige vrijgezel in nood! Mobilisatie mineert hem. Het Tweede Kamerlid van SIcen heeft aan den minister van defensie verbetering ge vraagd van de positie der z.g. „zelfstandige vrijgezellen", die gemobiliseerd zijn. Zij ko men tot dusverre niet voor kostwinnersver goeding in aanmerking, kunnen hun loopon- de verplichtingen, als huren, verzekering, enz., niet meer nakomen en zijn ernstig ge dupeerd. De heer van Sleen verzocht deze vrijgezellen in staat te stellen om oen plaats, vervanger in dienst tc nemen. KeqeJten Woensdag 3 April 1940. Volharing, Haarlem, afd. A: 281; afd. B: 162—163; H. V. K. Haarlem afd. 311; afd. B: 186146; Ons Genoegen, Helder, afd. A: 303; afd. B; 161125; Op de Lat, Alkmaar afd. A: 301; De Prins, Haarlem, afd. A: 329; Met z'n Tienen, Alkmaar, afd .A: 323. Stand Korpswedstrijd: Afd. A: 1. H.V.K., Haarlem, 341; 2 Z.A. Z.O.Z., Amsterdam 330; 3. De Prins, Haar lem 329; 4. Onder Ons, Alkmaar 326; 5. Met z'n Tienen, Alkmaar, 323; 6. A.N.I.O.S., Am sterdam, 304 (47 tr.)7. Op de Lat, Alkmaar, 304 (46 tr.); S. Ons Genoegen, Helder, 303; 9. Volharding, Haarlem, 2S1; 10. Rollend Raadsel, Helder, 272; 11. Fidelio, Amsterdam, 272. Afd. B: Richten-Rollen 198; Meteor 196; Richten-Rollen 192; Dc Burg 191; ÏI.V.K. 1SG; Ons Genoegen 16i; Volharding 102. Afd. A: Hoogste korpswerper: A. Köllmann 79. Hamburger telling; 1. Van Orden, Haar lem 114; 2. C. Klerk, Alkmaar 110; 3. G. Wolff, Amsterdam 10S104; 4. L. Dorst, Haarlem 108102 5. Q. Jonker, Alkmaar 104102 6. J. de Bakker, Alkmaar 10494; 7. M. Rosa, Helder 104—91. Vrije baan, Heeren: M. P. Visser, Haar lem, 45 lOx A Köllmann Alkmaar 15 7x; J. dc Bakker. Alkmaar 45 5x: G. J. Genefaas, Alkmaar 45 4x; J. v. Spanje, Alkmaar 45 3x; H. Frantzen, Haarlem 45 2x, 44 2x; L. Dorst Haarlem, 45 2 x, 42 3x; G. de Wolf, Amster dam 4544; Naé, Haarlem 4513; Fabér, Haarlem 45—43. Van alle bladen gaat de Nachtausgabe in haar conclusie over Chamberlain's verkla ring het verst. Dit blad ziet vooruit dat En geland de neutralen eerst met nota's en ver volgens met de wapenen op het lijf zal val len. In het kader van dc uiteenzettingen die ten doel hebben ook te betoogen dat niet Duitschland, maar Engeland de grooto boe man voor de nog bestaande kleine neutra le staten is. is de ontdekking van een „sen sationeel document" inzake de Fransche „dubbelzinnige politiek". Dc Geallieerden, aldus wordt beweerd, hebben reeds vastgesteld, hoe Italië moet worden verminkt. Toen Sumner Welles in Parijs was, heeft hij een onderhoud gehad met Reynaud. De beide mannen zouden ge sproken hebben over de oorlogsdoeleinden. Na afloop van het gesprek, waarbij ook de Amerikaanscho zaakgelastigde Murphy aan wezig was, werd van de drie hceren een foto gemaakt, die op het titelblad van de „Illustration" is terechtgekomen. Ilct is deze foto, die de aandacht en scherpe commentaren van de Italiaanschc bladen Heeft uitgelokt. Op den achtergrond ziet men namefljk dc kaart van Europa, waarover de staatslieden hebben gesproken, en hierop zijn de grenslijnen getrokken, die aanmerkelijk afwijken van de huidige en dus zouden kunnen worden opgevat als de toekomstige grenzen, welker verwezenlij king de Geallieerden zich tot oorlogsdoel hebben gesteld. Het waarschijnlijkst lijkt, dat op dc oor spronkelijke foto van grenslijnon heelemaa! niets te zien is geweest en dat do verkoo- pcr van de foto die op eigen houtje en zon der er iets speciaals mee te bedoelen, heeft ingetcekend. Hoe het ook zij, de Italiaan schc bladen hebben cr hun aanvallen op gericht en zij hadden er ongetwijfeld reden toe. van hun standpunt uit gezien. Het be vreemdende is niet. dat Tsjechoslowakije. Oostenrijk en Polen op dc kaart als her steld staan aangegeven. Als iets het oor logsdoel der Geallieerden moet zijn, dan heeft men immers dit wel tc verwachten, waarbij men over Oostenrijk nog in twijfel verkeert. Polen zou overigens vergroot met Pommeren verschijnen, tewijl ook van Tsje choslowakije wordt beweerd, dat het ver groot is ten koste van Duitsch en Hon- gaarsch gebied. Reeds gedurende oenigen tijd prijken der gelijke kaarten in de straten van Berlijn Beslissende slag valt in het Westen. Berlijn: Veldmaarschalk Göring heeft op het ministerie van luchtvaart een toe spraak gehouden tot een vergadering van een aantal jongeren, die door de radio werd uitgezonden. Göring zeidc o.a.: „Ik doe een beroep op u, den strijd, waarin wij zijn gewikkeld, voort tc zetten tot de overwinning. Gij zijt getuigen van een tijdperk dat ecnig is in de geschiedenis. Gij groeit op in het groote Duitschc vaderland en gij zult het genoegen smaken, Duitschland te zien opgroeien tot een groot en machtig rijk." Göring gaf een overzicht van Duitschlands geschiedenis na den oorlog en liet aan dc macht komen van de nationaal-socialisten. „De strijd binnen Duitschlands grenzen werd gewonnen. Toen kwam de tweede pha- se: de strijd naar buiten. De kans op een overwinning was veel kleiner in deze eer ste phase van onzen strijd dan die van den strijd, dien wij thans gaan winnen." „Gij, die hier voor mij zit, zijt reeds be sloten, dappere mannen tc worden. Gij hebt den geest, die bij dc luchtmacht heerscht, reeds begrepen. Ik wil mijn luchtmacht hou den zooals zij thans is, een luchtmacht van de eerste grootte". Göring waarschuwde zijn Scheveningsche logger had voor 12346 visch aan boord. De berichten der motorloggers uit zee ma ken melding van betere vangsten, vooral tong wordt meer gevangen. De gisterochtend te Scheveningen aan de markt zijnde motor- logger Sch. 15. schipper Klaas Pronk, had een flinke lading versche visch. Alleen aan finvisch had de logger circa 1500 kilo. waar van 1200 kilo tong. De besomming hiervoor was f2346. In vergelijking inct de vorige weck is de aanvoer van tong beduidend toe genomen. Vandaag wordt weer een, wellicht twee loggers aan den wal venvacht. Zooals men zich zal herinneren is de gisterochtend aan gekomen logger (Sch 15) onlangs door een Duitsche marinetreiler aangehouden en op gebracht. Het schip was op dat moment pas op de vischgronden gearriveerd en vischte op een afstand van 10 mijl van een Duitsch mijnenveld. Dc logger is toen ter inspectie opgebracht onder den wal van Borkum. Hier werden de scheepspapieren onderzocht. Na een dag werd de logger vrijgelaten met dc medcdceling andere vischgronden op te zop-, ken. Het schip hècft verdel* ongemoeid kun nen visschen. Waarom geen convooi voor visschersschepen ER MOET EEN EIND KOMEN AAN DE BESCHIETING. VRAGEN VAN EEN KAMERLID. Het lid der Tweede Kamer de heer Wou denberg, heeft aan de ministers van bui- tenlandsche zaken en van defensie de vol gende schriftelijke vragen gesteld 1. heeft de regeering nadere gegevens ontvangen over het beschieten van Neder- landsche visschersvaartuigen op de Noord zee door Duitsche vliegtuigen? 2. Is de regeering bereid naast het officieele protest tegen deze schending van onze souvereinitcit met de oorlogvoeren de mogendheden in overleg te treden en er op aan te dringen een regeling tot stand te brengen waardoor herhaling van dergelijke voorvallen wordt voorkomen? 3. Is de regoering bereid onze visschers zoo noodig door inzet van convoieerende eenheden van de oorlogsmarine te bescher men? in de Stürermerplakknatkasten welke op die manier het Duitsche volk voor oogen moest stellen welk lot Duitschland bij een neder laag zou wachten. Niet slechts dit zou door de prent in de Illustration als het ware offi cieel zijn bevestigd maar ook dat niet al leen verdeelingsplannen ten opzichte van Duitschland, doch ook ten opzichte van Ita lië zouden bestaan. Wat voor dit land een reden zou zijn om zich nog enger dan tot dusver bij Duitsch land aan tc sluiten. HUN LOT HANGT EVENZEER VAN AFLOOP VAN DEN OOR LOG AF, ALDUS LORD MAC- MILLAN. De „Times" publiceert naar Reu ter meldt, een brief van Lord Mac- Millan, die voor sir John Reith mi nister van voorlichting was, met den inhoud waarvan het blad in een hoofdartikel verklaart in te stemmen. MacMillan, die een bekende autoriteit op rechtskundig gebied is, betoogt, dat het lot der neutralen evenzeer van het resultaat van den oorlog afhangt, als dat van de oorlog voerenden zelf en dat, daar dus de overwe gingen, die geleid hebben tot het opstellen van de neutraliteitsrcgels in het onderha vige geval niet aanwezig zijn, deze regels zelf niet toegepast kunnen worden of althans niet juist zijn. MacMillan besluit: Het gaat wellicht te ver, te zeggen, dat de omstandigheden van dezen oorlog do neutraliteitsrcgels buiten werking stellen; doch wanneer de zaak. waarvoor wij vechten, evenzeer de zaak der neutralen is als de onze, schijnt het althans niet onredelijk te vragen, dat de neutralen aan deze regels een welwillende en niet een stricte uitlegging geven. jeugdig gehoor voor de moeilijkheden en ge varen van den vlieger, „die slechts één fout kan maken." „De voornaamste plicht", aldus vervolgde Göring, „van de luchtmacht ligt aan het front." „Wij zijn niet verzwakt uit den Poolschen veldtocht te voorschijn gekomen; wij zijn sterker dan toen." Göring herinnerde zijn gehoor er aan, dat het opgegroeid is met de Duitsche strijd krachten en dat het getuige is geweest van de .bevrijding van Oostenrijk en het Sude- tenland en den intocht in Tsjecho-Slowa- kijc en Polen". „Het Duitsche volk was eens het grootste volk op aarde; het zal wederom het grootste op aarde worden." Göring verklaarde voorts: ^,Onze vijanden zullen bemerken wat het beteekent, tegen Duitschland tc strijden. Göring deed tenslotte een beroep op zijn jeugdige toehoorders zich gedisciplineerd cn fatsoenlijk te gedragen, „in de eerste plaats tijdens de verduistering. Het is," aldus Gö ring, „gemakkelijk een eervolle rol te spe len wanneer er op u gelet wordt- Ik heb geen grooter afschuw dan van onfatsoenlijke mannen cn vrouwen." Alle scholen hadden vacantie, om naar Gö- rings rede te kunnen luisteren. Jeugdige arbeiders hadden vrij van hun werk. Gö ring hield zijn toespraak in het kader van de „Geestelijke opvoeding van de Hitler- Jugcnd." Reuter meldt nog dat Göring o.a. gezegd heeft: „Nu wij in de achterhoede en in de flank zijn gedekt, staan de Duitsche strijd krachten in het Westen als één sterk geheel tegen Engeland en Frankrijk gericht. Hier is het dat de beslissende slag moet worden toegebracht en voor dezen beslissenden slag heeft de Führer al onze krachten gemobili seerd. MEER DAN EEN HALF MILLIOEN FRANSCHE VROUWEN VINDEN BE ZIGHEID IN DE INDUSTRIEëN. Volgens getuigenis van de chefs passen de fabrieksmeisjes zich veel sneller bij het werk aan dan de jongens. Wat den meisjes uit handen komt is uitstekend en deze arbeid beperkt zich niet tot den aanmaak van kruit. Ook in de werkplaatsen van geweer- loopen zijn er heel wat te werk gesteld bij het toetsen cn verdere bewerkingen evenals voor 25 m.m. kanonnen, die op dezelfde wij ze vervaardigd worden. Men heeft den in druk in een horlogefabriek te zijn, zoo veel behendig- en oplettendheid vragen deze fijne werkstukken van de vrouwen. Hier zitten er in lange rijen achter onoverzienbare ta fels als ze met een onziclitbaren draad aller kleinste stukken samennaaien, die, het een aan het ander gevoegd, de kleinste granaat van de wêreld qiakcn. De Figaro noemt ze zoo hoog als een flinke bal;' ze' is zpo ge voelig" dar een fiksfche regen ze tot ontplof fing kan brengen! Om er een te voltooien zijn 14 operaties noodig cn op één dag vol brengt een vrouw 2200 maal elk van deze ope raties. Daar schijnt er een in een stereos- coop familiefoto's te bekijken; één voor één gaat ze de werkstukken na. Een ander maakt den indruk op een ko peren schaaltje kaviaar uit te spreiden: het zijn de elementen van een kogellager. Ver derop worden magnesiumbrandbommen ge fabriceerd; het lijkt op aluminium, maar als het vuur gevat heeft ish et bijna on mogelijk het te dooven. Honderden van die toestellen staan als thermosflesschen in het gelid. Over de taak van vrouwen bij de ver vaardiging van uniformen en uitrusting stukken is vroeger gesproken. Volgens de Intransigeant kunnen ze per dag een ren dementspremie van 12 frank halen. Ten slotte staan er duizenden gediplo meerde verpleegsters ten dienste van het Roode Kruis cn overal zijn in verband met de luchtverdediging hulnnosten ingericht. Verder heeft het Roode Kruis auto-secties ingericht voor het vervoer van gewonden en dc zending van verband. sera, enz. naar de linies en een menigte verpleegsters bewijst diensten bij de ontruiming van ste den, het ravitailleeren van „geëvacueerden" cn in 't algemeen in arbeidersgezinnen. Het wordt nu ernst met de te-werk-stel- ling van vrouwen ten behoeve van de landsverdediging in den ruimsten zin. Tn Februari vonden 570,000 vrouwen bezigheid in dc industrieën met inbegrip van de tex tiel. Maar dc werving van deze krachten schoot niet genoeg op, weshalve den werk gevers gelast is een zeker percentage vrou wen in dienst te nemen. Zoo moet het op klossen winden voortaan uitsluitend door haar verricht worden. De helft zal uit de bij de plaatsingsbureaux ingeschrevenen ge kozen worden. Het eerst komen in aanmer king de van bestaansmiddelen verstoken, bepaaldelijk die, welke, met een gemobili seerde gehuwd, van do militaire toelage moeten rondkomen, of die maar één enke len bijslag genieten. En als dit alles niet het gcwenschte resultaat heeft kunnen de niet-arbeidende vrouwen gemobiliseerd wor den. In do kruitfabrieken is men erop bedacht, dat de werkweek er de 40 uur niet te bo ven gaat. Do arbeidsters worden per uur betaald en men waakt ervoor dat zij twee volle rustdagen in de week krijgen. Een premiestelsel is in voorbereiding. Men behoeft niet specialist te zijn om deel van het personeel in een kruitfabriek uit te maken. Het schietkatoen wordt er tot iets als broodkruim geplet, in aether gedrenkt en in een ontplofbare stof her schapen Om te. beletten dat het kruit wordt uitgedragen aan vochtige lecren zolen of de modder aan spijkers loopen de arbeid sters op klompen. Ze dragen zwarte on brandbare pakken en het haar moet geheel door een baret van dezelfde stof gedekt zijn. Natuurlijk zijn alle veiligheidsmaatrege len getroffen. Tegenover de fabriek strekt zich een twee meter diep waterbekken uit, in geval van brand moeten allen er in springen. Ook buiten de werkuren wordt voor dc vrouwen gezorgd; ze lccren-er ko ken en breien. Volgens de Intransigeant verdienen zc acht frank per uur. Postvlucbten op Indië Op de heenreis landde de Nandoc gisteren te Basra en de Oehoe te Bandoeng, terwijl de Emoe op de thuisreis Jodhpur bereikte. j EERBERICHT DE BILT SEINT t Verwachting: Matige tot krach tige Westelijke tot Noorde lijke wind, gedeeltelijk be wolkt, geerf regen van be- teekenis, iets zachter. Fransche communisten gevonnist Vijf jaar voor Thorez en de zijnen Het militaire gerecht van Parijs heeft, na beraadslagingen, die vier uur duurden, in openbare zitting zijn vonnis tegen de com munistische beschuldigden bekend gemaakt. De negen afgevaardigden, die voortvluch tig zijn. Catclas, Duclos, Monmousseau, Du- tilleul. Peri, Barnette, Rigal. Tillon en Tho rez, zijn veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf, 5000 frank boete cn vijf jaar verlies van burgeüjke cn politieke rechten. Zesentwintig beklaagden zijn veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. 4000 frank boe te en vijf jaar verlies van rechten. Florimond Bonte zag zich veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf. 5000 frank boete en vijf jaar verlies van rechten. Negen beschuldigden, bij wie verzachtende omstandigheden in aanmerking zijn genomen, zijn veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf voorwaardelijk, 4000 frank boete en vijf jaar verlies van rech ten. Den vroegeren afgevaardigden, die voor waardelijk veroordeeld zijn, en gisteravond nog in vrijheid gesteld zouden worden, wordt een verblijfplaats aangewezen. België neemt poolshoogte Diplomatieke vertegenwoordigers naar Brussel ontboden. Eenige der voornaamste diplomatieke vertegenwoordigers zijn uit het buitenland ontboden om den internationalen toestand te bespreken. Spaak, dc minister van bui tenlandse^ zaken, zal morgen een bijeen komst voorzitten, welke zal worden bijge woond door de Belgische ambassadeurs te Londen, Parijs, Berlijn en Rome cn den ge- zant in Den Haag. Hooggeplaatste ambtenaren van het de partement zullen eveneens aanwezig zijn. Onlusten in Rhodesia POLITIE OPENT HET VUUR OP INHEEMSCHE STAKERS. In den Kana concessie in het district Luangw (Rhodesia) hebben troepen het vuur geopend op inheemsche stakers. De onrust was begonnen, toen 3000 sta kers px-obcerden 150 andere inheemschcn, die hun loon in ontvangst wilden nemen, te hinderen. De politie is er niet in ge slaagd de stakers met traan gasbommen ;o verspi-eiden. De militairen hebben eenige schoten gelost. De menigte werd hierdoor niet afgeschrikt, zoodat werd voortgegaan met schieten. De troepen hadden zich van schieten onthouden totdat 14 politieagen ten door steenworpen waren getroffen. Ten slotte ti'ok de menigte zich terug. Er zijn behalve veertien dooden, «naar men gelooft ongeveer dertig gewonden. Zoo wel in de Nohanga als in de Antelope mijn zijn de inboorlingen aan het werk gebleven. Te Mulfulira waar gestaakt wordt, is het rustig. Zwecdsch protest te Berlijn Het Zweedsche ministerie van buitenland- sclie zaken deelt mede, dat de Zweedsche regcering krachtig bij de Duitsche regecring heeft geprotesteerd tegen de torpedeering van de Zweedsche stoomschepen „Dalaroc", „Liana" en „Osmed'. De Dalaroc werd op 12 Februari op ongeveer 200 mijl uit de west kust van Ierland zonder voorafgaand on derzoek getorpedeerd. De kapitein is daarbij om het leven ge komen. De „Liana" en de „Osmed" wer den op 16 Februari ter hoogte van de oost kust van Schotland zonder voorafgaand on derzoek en zonder waarschuwing getorpe* deerd. Tien leden, der bemanning van de „Liana' en dertien van dc „Osmed" zijn ora liet leven gekomen. UITBREIDING DER FRANSCHE VLOOT. In een bijeenkomst der Fransche kamer* commissie voor de marine heeft de minister van marine, Campinchi, medegedeeld, dat nieuwe oorlogsschepen tot een totale ton nage van bijna 200.000 ton op stapel zullen worden gezet. Deze vlootuitbreiding betreft schepen van alle types. FRITZ THIJSSEN TE PARIJS Dc Duitsche fabrikant Fritz Thijsscn. die naar Zwitserland gevlucht was, is gisteren uit Brussel te Parijs aangekomen. Hij zal onverwijld doorreizen naar Lissabon, waar hij zich voor Zuid-Amerika zal inschepen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2