.RAED-PRAET. HEERHUGOWAARD Met Ivorol een super reiniging van mond en tanden, Donderdag 4 April 1940 Tweede blad DE FRAAIE NIEUWE OPENBARE SCHOOL, WELKE GISTEREN AAN DEN MOLENWEG TE SCHOORL, TEMIDDEN DER BOSSCHEN IS GEOPEND. ZIJPE SCHAGERBRUG. Een tentoonstelling in September. Feestelijke viering van het eerste lustrum. Oneerlijke concurrentie- problemen. insdagavond werd in de zaal van den fteer W. Zuidscherwoude een ledenvergade ring gehouden van de middenstandsver- eeniging alhier. Aanwezig waren 26 leden. De voorziter, de heer C. Brugman, open de de vergadering niet een woord van wel kom, speciaal tot den heer C Kok, raads lid en bestuurslid van de Middenstandsver- eeniging te Burgerbrug, en tot de pers. De notulen, gelezen door den secretaris, den heer P. Hooij, werden onveranderd yastgcstcld. FINANCIEEL VERSLAG. Door den penningmeester, den heer P. Dekker, werd vervolgens het financieel verslag over 1939 uitgebracht. Hieruit bleek, dat de ontvangsten hebben- bedra gen 516,34, de uitgaven 363,84, batig sal do alzoo 152.50 Vervolgens werd aan de orde gesteld ©en bestuursvoorstel inzake jCONTRIBUTIEVERHOOGING. Voorgesteld werd de contributie te doen bedragen voor bij de hoofdvereeniging aan gesloten leden 4.50 per jaar en voor niet bij het hoofdbestuur aangesloten leden 3.50 per jaar. Voorzitter lichtte hierbij toe, dat door de verplichte afdracht aan bet hoofdbestuur slechts een gering bedrag van de contributie voor de vereeniging zelf overblijft. De lieer Keuris vond het eigenaardie, dat er twee soorten leden zijn, nl. bij de hoofdvereeniging aangeslotenen en -niet aangeslotenen. Spreker vroeg of dit moge lijk was. De voorzitter zei, dat het bestuur deze vraag niet kon beantwoorden. Gehoopt werd, dat het mogelijk zal blijken. De niet- aangesloten leden ontvangen geen midden standsorgaan. Nadat hierover een uitvoerige discussie had plaats gevonden, werd ten slote op voorstel van den heer P. Dekker besloten met algemeeno stemmen een voor alle le den gelijke contributie te bepalen van f \- per jaar. De leden zijn dan allen bij het hoofdbestuur aangesloten en ontvangen ook allen het middenstandsorgaan. MIDDENSTANDSTENTOONSTELLING. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur voorstelt in September 1940 een middenstandstentoonstelling te organiseeren. Voorgesteld werd hiervoor geen bonnen uit te ge ven (aanvankelijk lag het in de be doeling bonnen uit te geven, wel ke op dc tentoonstelling ingewis seld zouden kunnen worden voor bij middenstanders verkrijgbare artikelen. Na ecnige besprekingen werd besloacn lot het houden dor tentoonstelling. Leden middenstanders uit de gemeente zullen standhouder mogen zijn. Aan grossiers zal worden toegestaan een stand op de ten toonstelling in te nemen, mits de op de ten toonstelling gedane aankoopen geschieden via de leden middenstanders. Er zullen geen bonnen worden uitgegeven. Het be sluit tot het houden der tentoonstelling werd genomen met 18 tegen 8 stemmen. BESTUURSVERKIEZING. Bij dc hierop gevolgde bestuursverkie zing werd als bestuurslid herkozen de heer P. Dekker. In de vacature J. Nieman (niet herkiesbaar) werd gekozen de heer H. de Graaf Jr. De voorzitter sprak hierna woorden van dank tot den heer Nieman voor het vele werk, dat deze in het belang van de ver eeniging heeft gedaan. HET EERSTE LUSTRUM. De voorzitter herinnerde er aan. dat de Vereeniging op 18 December 1935 op initia- richt en vroeg de meening der vergadering tief van den heer Van der Poll werd opge- over een feestelijke viering van het vijf jarig bestaan op 18 December 1940. Na eenige bespreking werd hiertoe met 21 tegen 5 stemmen besloten. RONDVRAAG. De heer van Loenenherinnerde er aan. dat eenige jaren geleden door de vereeni ging met succes actie is geweest tegen min der prettige practijken van de malerij te genover de neringdoenden. In dit verband deelde spreker mede, dat hij persoonlijk concurrentie heeft van een melkboer, die boeken aan middenstandscursisten ver koopt. Spr. hoopte, dat die euvel zoo spoedig mogelijk den kop wordt ingedrukt. Den voorzitter was dit bekend. liet be treft hier het geval, dat een cursist boe ken verkoopt aan medecursisten en hier voor provisie ontvangt van een boekhan delaar te Schagen. Het cursusbestuur kan hieraan weinig doen door een leemte in de boekdrukkersorganisatie. De leeraar Jip- jes heeft de cursisten op het onjuiste van deze handelwijze gewezen. Spreker uitte de veronderstelling dat dit zich in de toe komst niet meer zal herhalen. De heer Renooij wees er op. dat deze zaak niet aan een leeraar behoort te wor den overgelaten. De secretaris lichtte toe dat ook het cur susbestuur op het onjuiste van de handel wijze heeft gewezen. Als de boekhandelaars beter georganieerd waren zouden deze ge vallen echter niet kunnen voorkomen. De heer Bestevaar bepleitte het totstand komen van één middenstnndsvereeniging voor de geheele gemeente Zij pc. De voorzitter deed de toezegging dat deze een te houden gezamenlijke vergadering zaak ter sprake zal worden gebracht op van de leden van de 3 bestaande midden- standsvereenigingen, tot het houden waar van een vorige maal is besloten. De heer Haan kwam terug op het feit, dat in de vorige vergadering wrijving is geweest tusschen den heer Hooij en. spre ker omtrent het eventueel optreden van het Zijper salonorkest op de middenstands feestavonden. De dirigent, de heer Snel, was, nadat hij het verslag in de Schager Courant had gelezen, verontwaardigd over hetgeen in die vergadering over het Zij per salonorkest was gezegd. Naar aanlei ding hiervan heeft de secretaris van het orkest een brief geschreven aan de mid- denstaaidsvereeniging, welk schrijven ech ter niet bij de ingekomen stukken op deze vergadering ter kennis van dc leden is gebracht en op de kennisneming waar van spreker prijs stelde. De voorzitter zei, dat dit schrijven door het bestuur is behandeld en gisteren is be antwoord. Aangezien de zaak van weinig beteekenis werd geacht is het niet noodig gevonden van deze correspondentie mede- dccling te doen in de ledenvergadering. De secretaris lichtte toe, dat zijns inziens in het Schager Courant vermelde verslag een bepaalde passage niet juist was weer gegeven. Spr. heeft dit ook anders ver meld in de notulen, welke bij den aanvang der vergadering zijn goedgekeurd. Nadat nog een vraag over de midden standskrant werd beantwoord volgde sluiting. EERDER RECLAMEEREN In 't verslag van den middenstandsvergade ring hebben wij vermeld een mededeeling van den heer Hooij, volgens welke dc heer Snel tegen hem zou hebben gezegd, dat het Zijper Salonorkest na de opvoering van „Ein Walzertraum", niet over een reper toire beschikte. De heer Hooij zou, naar hij verklaarde, den naam van den heer Snel in dit verband niet hebben genoemd hij zou hebben gezegd, dat naar zijn Hooij's) ver moeden het Zijper Salonorkest na de op voering der operette niet over een reper toire beschikte. Wij kunnen uiteraard thans (ongeveer 3Va maand na het verschijnen van het verslag) moeilijk meer nagaan of het verslag al dan niet juist is geweest. Wij nemen gaarne aan, dat de heer Hooij te goeder trouw is. doch zouden hem willen verzoeken om in den vervolge, waneer hij meent dat er sprake is van een onjuist verslag, dit zoo spoedig mogelijk te onzer kennis te bren gen. Bij gegronde opmerkingen zijn wij steeds gaarne tot rectificatie bereid. Ver- slagg.) LANGENDIJ R want het actieve zelfreinigend schuim dringt door tot in de meest verborgen schuilhoekjes waar gewone tandpasta niet komt. Tube 60-40-25 ct. OUD KARSPEL. CO0P. BOERENLEENBANK. Rustig temidden der stormen. De Coöp. Boerenleenbank alhier hield gis teravond haar alg. verg. ten lokale van den heer C. Vis, onder leiding van den heer P. Wijn. Voorzitter opende de vergadering met woorden van welkom, in het bijzonder tot den burgemeester, den heer A. J. Wijn- veldt. Het winsfsaldo is niet onbevredigend, doch moet niet minder worden, om de re servevorming te kunnen voortzetten. Spr. wees daarbij op de gevolgen van een mogelijke evacuatie, een artikel uit de „Raiffeissenbode", citeerende. De Centr. Bank neemt reeds de noodige voorzorgen, om de organisatie te doen doorwerken. Dc toestand in den tuinbouw bespreken de. zeide voorz.. dat de uitkomsten, uitge sloten enkele uitzonderingen, redelijk goed zijn geweest. Het bestuur drong er op aan. minstens de rente te betalen, ook van de credieten met garantie van gemeente en provincie. Voorz. herdachte wijlen den heer Visser, De notulen van de vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. Het jaarverslag van den kassier, den heer A. Timmerman vermeldde, dat het ledental stabiel is gebleven. De rekening 1939. sloot op een totaal van f 310.175.40. Aan spaargelden is ontvangen f 94.113.44, terug betaald f 124.619.14. Aan voorschotten is f 6769.93 terugontvangen. Er is f 2920. aan nieuwe voorschotten uitgegeven. Van rekeninghouders is ontvangen f 81.666.58. uitbetaald f 72.194.79. Van de Centr. Bank is ontvangen f 107.473.S2, utbctaald 83.141.15. De balans sloot op een totaal van f 343291.51. Aan voorschotten staat uit f 93481.73. Te vorderen is van rekeninghouders f 134.863.16. van de Centrale Bank f 90044.10. Aan vaste goederen staat op de balans vermeld een bedrag van f 8308. Nog te vorderen rente f 794.93. De schuld aan de spaarbank is f 264.482.51, aan rekeninghouders 56670.50. het reservefonds bedraagt f 21.049.31. De rekening werd aldus vastgesteld. In antwoord op een vraag van den bur gemeester over de achterstallige rente, deel de de Kassier mede, dat dit bedrag thans met f 1S0 verminderd is. Voorzitter merkte op, dat deze rente zeer zeker betaald moet worden; spr. drong daar op aan. De burgemeester voegde hieraan toe, dat het tegenover degenen die het prov. crediet niet hebben gehad, plicht is, wanneer het eenigszins mogelijk is. de rente tc betalen. De winst werd als volgt verdeeld; afschrij ving dubieuze posten f500, de rest op de re serve. In de vacature J. Visser werd de heer B. Brommer tot bestuurslid gekozen, na her stemming met N. Kaan. De heer C. Rootjes werd herkozen met algemeenc stemmen. De heer Jb. Kroon Gz. werd herkozen als lid van den Raad van Toezicht. Het bestuur stelde voor. de zitdag te laten op den gestelden dag, daar geen klachten ontvangen zijn. Aangenomen. Daarna sluiting. BOK GEKANTELD. Toen eenige personen gisteren bezig wa ren met het lichten van een freesmachine, welke te water was geraakt en de machine bijna weer op het droge was. geraakte de l>ok ondersteboven en ging het heele geval letje weer het natte clement in. Niet alleen de ondergedompelde freesmachine nam een duik, maar ook een der gebr. W. uit Noord- scharwoude geraakte te water. Gelukkig bleef het bij een nat pak. BANNE WERKT MEE AAN DE SLOOTDEMPING. Particuliere bijdragen vielen tegen. Gisteren hield de banne Oudkarspel een vergaderin.tr van bestuur en hoofdingelan den in het lokaal van den heer C. Vis. on der leiding van den heer Jb. Kroon Jbz. Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder tot den nieuwen secretaris, die voor het eerst een hoofdingelandenvergadering bijwoont. De notulen van dc vorige vergadering, voorgelezen door den heer J. P. Schrieken, werden onveranderd goedgekeurd en vast gesteld. Ingekomen is een brief van het gem.be- stuur over dc slootdemping aan het Noordeinde. Gevraagd wordt medewerking te willen ver leenen, dat deze sloot in werkverschaffing kan worden gedempt. Op een na alle ei genaren hebben toegestemd een bijdrage in de kosten te zullen verlecnen. Het bestuur gevoelt er wel voor. een bijdrage te verlcenen. De kosten zuilen to taal f 3800 zijn aan arbeidsloon. De ge meente kan rekenen op de medewerking van de Inspectie der werkverschaffing en op een bijdrage in dc loonen. De bijkomen de kosten bedragen f 1200 en daarin wordt een bijdrage gevraagd. Het bsctuur 6telde voor f 150 hij te dragen, behoudens goed- keuiing van God. Staten. De aanwonenden willen ook f 150 bijdra gen. De heer D. Bakker informeerde naar 't standpunt van het Geestmerambacht, waar op voorz. mededeelde, dat het G.A. er niet tegen is, maar niet .wil bijdragen in de kos ten. De lieer L. Kal verdijk zeide. dat het ge- wenscht is, dat dit uitgevoerd wordt in den tijd met een overvloed van arbeiders. De bijdrage der belanghebbenden viel spr. niet mee. Voorz. zeide. dat hij dit ook vond, maar dat is een zaak van de gemeente. Hierna werd het voorstel met algemeenc stemmen aangenomen. Van dc fa. Hart was een verzoek ontvan gen. haar vergunning te verleenen. om een ophaalbrug te mogen houwen over de Voor burggracht, om de verbinding tusschen de dorpsstraat en haar fabrieksterrein tot stand te brengen. Het dag. bestuur wilde de voorgestelde brug niet toestaan, daar deze te laag zou worden. De fa. Hart heeft zich echter ook al eenigszins teruggetrokken, in verband met do te hooge kosten. Het bestuur wilde niet lager gaan dan 1.40 M., als de bouw toch door moet gaan. De heer Kalverdijk zou de eisch willen stollen, dat de voetbrug er blijft. Men kan daar niet buiten, meende de heer L. de Wit. Voorz. gaf nog een toelichting aan de plannen van den heer Hart. waarna ver scheidene personen hun meening uitspra ken. Men besloot tenslotte, de vergunning te verleenen, onder voorwaarde, dat dp hoog te 1.40 M. wordt en de vaste brug bestaan blijft. Rondvraagt Bij de rondvraag zeide de heer O. Bak ker het gewenscht te vinden, clementie te gebruiken met dc pachters van het visch- water. Er is zooveel visch doodgevroren. Voorzitter gevoelde er wel voor, om hier aan aandacht tp besteden. I)e heer P. Kroon vroeg, hoe het stond met de aanschaffing van een brandkast. Geantwoord werd. dat een vijftiental aan biedingen ontvangen zijn. De secretaris dankte voor bet in hem ge stelde vertrouwen bij zijn benoeming ge toond. Voorz. hoopte, dat de nieuwe secretaris de voetsporen van zijn vader mag drukken. Daarna sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. VOOR DE BILLIJKE VERDEELING. Bij de vpilingen is een circulaire ontvan gen. waarin wordt medegedeeld, dat de be palingen. welke voor de afgifte van uitvoer- inachtigingen door de veilingen voor uit voer naar Duitschland reeds gelden voor sluitkooi, appelen, uien en druiven, met in gang van Woensdag 3 April ook zullen gel den voor sla, komkommers, peen. radijs en spinazie. Deze maatregel is getroffen in verband met hangende voorstellen tof wijziging in de verdeeling onder de belanghebbenden, van den verschcn tuinbouwexport. WINKEL BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Andries, zoon van Wijntje- terp. Ritske er» van de Boer. Dieuwke. Theodorus Nicolaas, zoon van Nolten. N'i- colaas Andrcas en van Van der Fluit, Cor- nelia. Gcorgc Gosse, zoon van Mulder, Marlen en van Bakker. Feikje .Piet Arie, zoon van Blokker, Klaas en van Moerbce, Ma rgaretha. Overlijden: Leijen, Jannetje. 83 jaren, zonder beroep, weduwe van Kaaij, Jan. Huwelijken: van Gelderen. Floris, 29 ja ren, kantoorbediende en Blaauboer. N'elly, 23 jaren, zonder beroep. Benedick, Willem, 22 jaren, grondwerker en Hollcnberg, Grietje, 21 jaren, zonder beroep. Huwelijksaangiften: Brugman, Cornelis Willem, 27 jaren, tuinbouwer en v. Zwee- den, Jacoba Adriana, 20 jaren, zonder be roep. INGEKOMEN PERSONEN. Jacob Blokker en echtgen. van Ileerhu- gowaard naar B 102; Johannes H. Koedo- dcr van Nieuwe Niedorp naar B 67; Weij, Cornelis van Nieuwe Niedorp naar A 159; Bakker, Petrus, van Blokker naar C 12; Krab, Dientje van Schoorl naar B 98; Bart Margarctlm van Oude Niedorp naar A 159; f r r Glorine is voor het woscH* I goed een ideool bleek middel. Het is heel ruiver, zoodot U het met gerust hort voor olies kunt ge- I bruiken. Het werkt krachtig •n U hebt daardoor weinig! noodig. En heel handig isL de maatverdeeling op del I flesch, zoodat U gemokkelijk de goede hoeveelheid kunt uitschenken. hef uyvndetoniclcl^ in ScJiconnvtaAt^d HANDELSONDERNEMING „EMKA" - APELDOORN Huizing Jan, van Enimen naar B 126; Greevink. Lambcrt van Emmen naar B 20; Koelemeij, Aagje, van Nieuwe Nieodrp n. A 189; Wiegmand. Berend en echtgenoote, van Barsingerhorn naar B 44: Molenaar, Pieter en gezin, van Barsingerhorn naar D 32; Van Vegten. Petrus J. N. en gezin, van Alkmaar aan boord schip „Liberty". VERTROKKEN PERSONEN. Dekker, Adriaan .en gezin naar Nieuwe Niedorp G 49; Vink. Lute en gezin naar Zijpe E 129; Pekel, Antje, naar Alkmaar, Koornstruat 24; Ilocn, Harm, naar Onstor- land Boots 208; Brugman, Cornelis Willem naar Beemstcr. Oostdijk 5; Wlit Johanna Marg. naar St. Pancras, Bovenwcg 263; Blaauboer, Nelly naar Amsterdam, Rokin 52 III. 483e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2de klasse, 3de lUst Trekking van Woensdag 3 April 1940 Hooge Prijzen 100.— 14301 22151 24176 Prijzen van 30. 1178 1665 1869 2028 2216 2634 2657 2824 2975 3118 3128 3315 3488 3688 3939 4038 4259 4282 4685 4876 5025 5521 5524 5741 6252 6297 6481 7148 7196 7253 7497 7503 7514 7704 8392 8552 8715 8737 8772 9688 9772 9832 9837 10143 10289 10319 10392 10473 10610 10927 11101 11124 11176 11217 11280 11376 12179 12911 13297 13671 13725 13858 14281 14300 14806 15009 15392 16062 16306 16331 16470 17186 17503 18007 18738 19060 19196 19614 19691 19944 20007 20389 20962 20963 21029 21059 21962 22499 22887 23463 23632 23688 23903 24048 24140 24655 24759 TROUWEN IS EEN PRETJE, VOORAL DOOR HET LOKETJE Daar kwamen in het verleden prachtige auto's voor het raadhuis rollen, waarin ge zeten zéér gelukkige bruidon en bruide goms, wit-besluierd en hoog-bchocd, en ver der voorzien van alle voor deze gelegenheid noodige gemakken, de oudelui. de schoon- oudelui, de broeders, behuwdbrocders en de zusters en hehuwdzusters; Kapitalen aan ééndagsrijkdom. Maar te beroerd om drie gulden voor een huwelijkslcgcs te be talen. zoodat men besloot om dergelijke stoeten maar even voor het loket tc hel pen... „Voor de ruif', zooals de heer Dek kers het noemt en dat klinkt héél akelig. Aan den cencn kant is 't eek. dat waar zoo'n dag zoovéél wordt uitgegeven, men op ceh paar centen kijkt, aan den anderen kant is het een weinig verheffend gezicht de hoogste glorie van den mensch. het eer zame monogame huwelijk-in-alle-eer-en deugd door een loketleeuw te zien voltrek kon. De burgemeester kon er ceen con creet antwoord op geven. Misschien, als hij nog eena zijn mooie memorie van toelich ting doorleest, zullen de posten schoolgel den van de openbare en bijzondere scholen hem kunnen helpen. Want wij gelooven. dat het hier meer een gevoels- dan oen een- tenkwestie betreft. En dat zit zoo: School- eeldrnming openbare school is f 375.—, hij .35 leerlingen dus ongeveer f 3.25 ppr hoofd en sehnolgoldrnming bijzondere school is f 1000— bij 750 leerlingen, dat is dus f 1.35 nor hoofd. Hier volgt dus uit (en niet hee- lemaal uit 't ongerijmde!!) dat kinderen van de minder gesitueerden de bijzondere scholen bezoeken en de meeste buweliiken uit deze kringen, de arme R.K. en Chr. mensrhen voortkomen. En... wat is in deze kringen het burgerlijk huwelijk anders dan een formaliteit je? Men is toch niet .getrouwd" als men niet voor het altaar i«= geweest? Dat i« het hoofdrv,r»m<»nt van den gronten dag. en daarvoor kleedt men zich mooi aan. steekt zirh desnoods in de schuld, want déér komt de buurt kijken, en déér moet men niet voor een ander hoeven on der te doen. T® het dan niet logisch, dat men in de allerlaatste plaats aan dc be rooide gemeentekas denkt? De gemeente moest dat maar nemen zoo als het is en die loketflauwitcit afschaffen. Er kunnen, zooals de heer Dekkers zei, in derdaad goeden onder „kwaden" komen te lijden en waarom is dat noodig? Al is dc raadszaal óók niet zoo hijster gezellig, al licht heter dan de corridor met het loket. Eigenlijk moest de burgervader zijn kin deren maar verhinden in dc nmbtskamer in zijn landhuis. Dan waS" dc kijk er af. Met een sigaar en een borrel toe. Wethouder Tromp heeft zich stevig ver dedigd tegen de aantijgingen des herren Wagenaar en Dekkers, er is van weerskan ten flink gemopperd, maar er verandert na tuurlijk niets meer. 7—4 blijft tot de vol gende verkiezingen dc eindstand, 't Is wèl te merken zoo. dat de hoeren geestelijke ad viseurs nóg iets meer in de melk te brok ken hebben hij het dagelijkseh bestuur der gemeente. De volks- en schoolhadplannen bijgezet voorloopie, nadat grond en alles er voor gekocht is. De wnterheschaving blijft dus uit... 't Gemengde zwemmen, voor* waarde voor rendahple exploitatie. zal wel 't struikelblok zijn geweest. We blijven de eerste tijd nog zwart in den Blauwen Reigerpolder. Niet alleen politiek Heerhtigowanrd wordt langzamerhand het Amsterdam vnn Wostfrieslnnd... De zolders van het raadhuis kraken en de muren pui len uit van de zware stanpen en het ge- rafel van de zware schrijfmachine®. der vele al dan niet betaalde ambtenaren, er wordt plan op plan gemaakt, en er gebeurt eigenliik niet zoo héél vee] meer dan in den tiid van dep ouden hepr Van Stoeten *n 'f duurt niet heel vee! korter ook 't Was nu weer héél mal. een rioteerine«plan van zoo groot«ehe allure, dat 't nimmer kan worden uitgevoerd .De heer Dekkers had nog^ een heele «triid om het college vnn den onzin te overtuigen, maar tenslotte won hij het toch. OoV dff plan wordt bijgezet. Ho- ne'iik onvindhaar. En dan was er ook nog een twintigdui zend gulden fe kort on de begrootine. maar dat is tegenwoordig zóó gewoon, dat het niet eens de moeite meer waard Is er vee! woorden aan fe verspillen. Uier zegt mr slechts met Snip en Snan; ..Lieve mep«cS het benne rare tije!**

Schager Courant | 1940 | | pagina 5