TARZAN TfiSS doet je goed! en de voor Churcil vuren van Tohr Naar Ver. Staten van Europa DE SCHAT ui de, UlaeAtijn door Edgar Rice Burroughs Drie jaar voor Piet de Jong HEYNAUD WIL IN DEZE RICHTING WERKEN. Het Engelsche blad dc News Chronicle publiceerde gisterochtend een artikel van Reynaud, waarin de Fransche premier een vergelijking maakt tusschen de tegenwoor dige positie der geallieerden en die in Janu ari 1915. zes maanden na het uitbreken van den eersten wereldoorlog. Reynaud schil dert de successen die Duitschland in het begin van 1915 reeds behaald had en ver klaart o.a. dat de superioriteit van de Britsche over de Duitsche vloot niet zeer groot was en dat de blokkade lang niet zoo stelselmatig en doeltreffend was als thans. Thans, aldus Reynaud, is de toe stand geheel anders. Duitschland is van alle overzeesche landen afge sneden. Doch op het gebied der sa menwerking tusschen de geallieer den is de verandering wel het belangrijkst en in sommige opzich ten werkelijk wonderbaarlijk. Reynaud gewaagt dan van de economi sche reorganisatie van Europa na een over winning der geallieerden. Degenen die het verdrag van Versailles hebben opgesteld, aldus de premier, hadden zich met succes kunnen spiegelen aan het voorbeeld van Amerika, waar 4$ souvereine staten, welke zich uit politiek, rechtskundig of bestuurs- oogpunt vrijelijk kunnen organiseeren, niet temin het grootste ter wereld bestaande gebied van vrij handelsverkeer vormen, dat voor de menschelijke activiteit open staat. In deze richting moet Europa zijn oriëntee ring vinden als het niet ten onder wil gaan. GERUCHTEN OVER BELANGRIJKE WIJZIGINGEN IN HET BRITSCHE KABINET. De parlementaire correspondent van Reuter schrijft: De teraardebestelling van wijlen den minister voor de scheepvaart, Gilmour, beteekent, dat de periode is geëindigd, gedurende welke zijn opvolger niet kon worden aange kondigd. Algemeen venvacht men, dat Chamberlain van deze gelegen heid gebruik zal maken om zekere andere wijzigingen bekend te ma ken in de regeering, welke wijzigin gen reeds in het vooruitzicht waren gesteld en dat desbetreffende be sluiten nog deze week bekend zul len worden. De mogelijkheid van een kleiner oorlogs kabinet is eerder geringer geworden, sedert Reynaud een uit negen personen bestaand oorlogskabinet gevormd heeft, een zelfde aantal,.als waaruit het Engelsche oorlogs- kabinct bestaat. Een nieuwe vorm van or ganisatie echter binnen het bestaande alge- meene plan der regeering, kan niet van de verwachtingen uitgesloten worden, aan gezien een aantal belangrijke posten wel licht zullen worden gewijzigd. Iedere verwachting kan onjuist zijn, aan gezien niemand weet, welke voornemens Chamberlain heeft. Niettemin zou het geen verrassing wek- FEUILLETON door MALCOLM HOWES 29. - Ik vind vanmorgen geen genade in uw oogen. U doet, alsof u nieta ziet, terwijl ik er van overtuigd ben, dat u meer ziet dan ik, maar weigert te spreken. Royson scheen niet in het minst aangedaan door deze uitbarsting. Hy zag den toornigen blos op het voorhoofd van het meisje en wierp, zooals hij in een koppige bui gewoon lijk deed, het hoofd achterover en klemde de lippen opeen. Irene keek tersluiks naar hem en lachte gedwongen. Heel goed. Als u niet wilt spreken, moet ik het doen, zei ze vastbesloten. Het betreft mrs. Haxton. Een hoogst belangwekkend onderwerp, zei Royson. Dat schjjnt mijn grootvader ook te vin den. Hij vertelde me gisterenavond, dat hy haar als een buitengewoon ontwikkelde vrouw beschouwt. Lees in plaats van buitengewoon ont wikkeld: „geslepen", zei het meisje bitter. Toen we onze reis begonnen, waren mrs. Haxton en de baron zoo goed als verloofd. Nu hebben ze de een of andere overeenkomst gesloten, die haar veroorlooft te jagen op grooter huwelijkswild dan een armen avon turier. Gelooft u dat werkelijk? Royson was plotseling ernstig geworden. Ik ben er volkomen zeker van: hoe zou Ik er anders met u over kunnen spreken? De indruk, dien ik krijg, is dat ze enkel wenscht dat von Kerber elke mogelijke kans krijgt. Zoo lang mr. Fenshawe belang bljjft stellen bedrogen wordt, als u het liever wilt leidt ze zyn gedachten af van het doel van onzen tocht. Uw grootvader is een heerschzuchtig man, miss Fenshawe. Indien ken, wanneer bij de wijzigingen Churchill, Kingsley Wood, Chat field, Hankev en Hoare zouden zijn betrokken. In het Lager huis heeft de liberaal, sir Percy Harris, ge wezen op de afwezigheid bij de laatste bij eenkomst van den oppersten oorlogsraad van den minister voor de coördinatie der defensie. Chatfield. en den minister zonder portefeuille, Hankey. Daarmede legde Harris slechts nadruk op de veronderstellingen betreffende deze bei de functies, die al eenigen tijd geuit zijn. Wanneer men een belangrijk deel van het parlement zou raadplegen, zou aan Churchill een breeder re- geeringsterrein gegeven worden dan door de admiraliteit wordt geboden. Over den minister van luchtvaart, Kingsley Wood, is veel veronder- stellenderwijs gesproken In verband wordt er aan herinnerd, dat de lord grootzegelbewaarder, Hoare, zoowel eerste lord der admiraliteit als mi nister van luchtvaart is geweest. Voor het ministerie voor de scheepvaart noemen sommige parlementaire kringen sir Arthur Salter, die in den vorigen oorlog er varing heeft opgedaan bij de admiraliteit. Velen zijn voorstander van benoe ming van een meer bekende persoonlijk heid. Poolsche arbeidskrachten naar Duitschland De Berlijnsche correspondent van de „Neue Zürcher Zeitung" meldt, dat Himm- ler, de chef van de geheime politie, een verordening heeft uitgevaardigd, waarin wordt bepaald, dat naar Duitschland ge deporteerde Polen gele armbanden zullen dragen om ze te beletten in contact te tre den met Duitschers. De correspondent voegt hieraan toe, dat dagelijks treinen uit Po len naar Duitschland vertrekken met con tingenten Poolsche arbeiders. Met militaire eer Laatste r»lze van In Nederland omgekomen Brltsch vlieger. Op morgen te 15.00 uur zal op de alge- mecne begraafplaats Crooswijk te Rotter dam met militaire eer ter aarde worden besteld het stoffelijk overschot van den bij het onlangs te Pernis neergeschoten En gelsche vliegtuig verongelukten vlieger onderofficier J. Miller van de Royal Air Force. Vader van biljartwonder staat terecht KEESJE DE RUYTER, BEKEND IN ALLE CAFé'S EN RECHTSZALEN. Verleden jaar heeft Koes je de Ruijter, het veertienjarige biljartwonder, on een avond in een café te Aalsmeer zijn talent op het het groene laken gedemonstreerd, liet gevolg was, dat de caféhouder door den Haarlemschen kantonrechter tot vijf tien gulden boete werd veroordeeld om dat hij arbeid liet verrichten door een jongen, dien den daarvoor bij de wet ver- eischten leeftijd nog niet had bereikt. Ok voor Keesje s vader had deze zaak een gevolg, want tegen hein werd even eens een vervolging ingesteld, omdat hij het strafbare feit had uitgelokt. Het O.M. bij het Haarlenische kanton gerecht eischte gisterochtend tegen den vader honderd gulden boete, subsidiair vijftig dagen hechtenis. De verdediger bepleitte op juridische gronden vrijspraak. De kantonrechter zal op 17 April schrif telijk vonnis wijzen. 71. Dr. Wong had geschoten. O'Rourke viel op de grond. „Hy hy heeft Perry gedood!" gilde Janette. Tarzan liep naar voren, zonder acht te slaan op de dreigende revolver, om zy'n vriend te wreken, maar een half dozyn gele reuzen duwden hem de duistere kerker binnen. Twee anderen droegen de slappe ge stalte van O'Rourke eveneens naar binnen en sloten de getraliede deur. „Je hebt een dapper mens gedood, Wong, riep Tarzan verbitterd. „Een beter mens dan jy bent. Ik zal het aan bod van Ahtea aannemen, als ze me vyf mi nuten met jou alleen wil laten." Wong maakt* Spiritosdrinkers slaags Steakpartij met doodelijken af loop. Gisteravond hebben twee zwervers B en D. genaamd, die beiden als spiritusdrinkers bekend stonden, een hevige vechtpartij ge leverd aan den rand van het bosch op den Lemelcrberg. Hierbij werd B. met een mes in het hoofd gestoken, waarbij een slag ader werd doorgesneden. Na voorloonig door een militairen arts verhonden te zijn, is hij in hopeloozen toestand naar het zie kenhuis te Deventer overgebracht, waar hij later aan de gevolgen is overleden. D. is er op zijn fiets vandoor gegaan en nog voortvluchtig. De koffermoord vonr de rechtbank op 25 en 29 April as. Op Donderdag 25 en Zaterdag 29 April zal de vijfde kamer van de Amsterdamsche rechtbank, gepresideerd door mr. W. Dons, de strafzaak behandelen tegen den hofmees ter Koorens, die er van verdacht wordt zijn vrouw te hebben vermoord en het lijk in een koffer te hebben verborgen. Als verdedigers zullen optreden Mr. F. A. Kokosky en Mr. R. P. Kokosky. Vonnis gewezen inzake de inbraak in de Oranje Nassaulaan te Amster dam. De Amsterdamsche rechtbank heeft fris teren uitspraak gedaan inzake de inbraak op 14 Januari j.1. in een villa in de Oranje Nassaulaan. Vier verdachten waren in deze zaak be trokken. Het waren de beruchte inbreker Piet de J., de fabrikant C. M. M., de huis houdster van de eigenares van de villa en een vrouw met wie M. samenleefde. Op den avond van 14 Januari was de J., met behulp van een valschcn sleutel, de villa binnengegaan. M., die relaties onder hield met de huishoudster, had haar uit- genoodigd een bioscoop te bezoeken en daar ook de eigenares van de villa niet thuis was. had de J. vrij spel. Rechercheur? hielden de J. echter in het oog, sedert hij kort voor de inbraak de gevangenis, waar hij zijn straf voor een ander misdrijf had ondergaan, had verlaten en toen hij met de buit. ter waarde van ongeveer dertig dui zend gulden, de villa wilde verlaten, werd hij gearresteerd. De rechtbank veroordeelde gisteren Piet de J. tot drie jaar gevangenisstraf; den fa brikant C. M. M. tot vier jaar en de huis houdster tot acht maanden gevangenis straf, allen met aftrek van het voorarrest. De vierde verdachte werd wegens schuld- heling de haar ten laste gelegde heling achtte de rechtbank niet bewezen veroor deeld tot vijftig gulden boete. De eisch tegen de J. was 4 jaar. EDEN VOOREERST NIET NAAR AUSTRALIë. De diplomatieke correspondent van Reu ter verneemt, dat in strijd met een in de Australische pers verschenen bericht, mi nister Eden op dit oogenblik niet over weegt naar Australië te gaan. een diepe buiging. „Het ia nu eenmaal zo, myn vriend, dat ik een expert ben met de „sou-cheng" neem me niet kwaiyk, de revolver. Je zult zien, dat Perry niet erg gewond is. Ik moest hem tegenhouden." De geheimzinnige Chinees boog opnieuw, draaide zich om en verdween door de gang. Terwyi Tarzyn en zyn vrienden dua opgesloten waren, was hun enige hoop te kunnen ontsnappen. d'Arnot, die met Ukah uitgezonden was hulp te halen, was van de stadsmuur gevallen en wel op het rad van een Tohriaan, die op een olifant reed. De bewa ker keek naar beneden en mompelde wat. Van een loos antohandelaartje ACHT MAANDEN GEEISCHT WEGENS HELING. Een Amsterdamsche autohaAdelaar stond gisteren terecht, veixlacht van he ling. Subsidiair had de officier van justi tie hem schuldheling ten laste gelegd. De man had van een militair, 'n wacht- meester bij de rijdende artillerie, begin Octoher een auto gekocht \an den ..jaar gang' 1931, Veertig gulden betaalde hij en hij besteedde er wat geld aan om het oude vehikel op te knappen. Een paar weken later verkocht hij het auto'tje weer voor 130.—. Het bleek echter, dat de wagen van misdrijf afkomstig was. De wachtmeester had de auto geleend van een Amsterdamschen hotelhouder bij wien hij logeerde. Hij had den man wijs gemaakt, dat hij peulvruchten moest op vorderen en daarvoor had hij een paar dagen een auto noodig. Direct verkocht hij de auto aan den handelaar, echter zonder een nationali- teitsbewijs af te leveren aan den kooper. De autohandelaar verklaarde dat hii geen oogenblik had gedacht aandiefstal of er- duistering. Het was in het begin van de mobilisatie en auto's waren weinig waard Aanvankelijk had hij het wagentje voor den sloop gekocht en meer dan 40. was het niet waard geweest. De Officier van Justitie was echter van oordeel, dat verd. had moeten begrijpen, dat de auto van misdrijf afkomstig was. De prijs was buitengewoon laag en bo vendien was er geen nationaliteilsbowijs bij. Spr. eischte wegens heling acht maanden gevangenisstraf. De verdediger bepleitte vrijspraak. Vonnis 17 Maart. hy vermoedde, dat we een valsch spoor vol gen, zou hy op slag naar het Zuiden terug- keeren. En toch ben ik er zeker van, hield ze vol. - Wanneer wy er niet in slagen, dezen fabelachtigen schat te ontdekken, kan ik me voorstellen, dat mrs. Haxton geneigd ls een millionair te trouwen, antwoordde hy. Maar zou von Kerber er niet op tegen hebben? Neen, zei Irene beslist. Ze sjokten zwijgend een eind verder. DIck verbrak dit stilzwijgen na een poos. Nu u me toch met uw vertrouwen hebt vereerd, wilt u dan niet verder gaan en me zeggen waarom u baron von Kerber zoo'n inschikkeiykheid toeschryft? Men moet een vrouw niet altijd naar redenen vragen, mr. Royson, was het raad selachtige antwoord en ze vervolgde: Als ik grootvader maar kon overtuigen, dat hy op zettelijk misleid wordt, zouden de zaken mis schien gaan. zooals ik wil. Kunt u me niet helpen, mr. Royson? Als ik uw grootvader het weinige, dat ik van deze menschen weet. vertel, breek ik myn woord. Dat is het eenige antwoord, dat ik geven kan. miss Fenshawe. Bovendien zou deze trouwbreuk waarschynlijk nutteloos zijn, denkt u ook niet? U moest eigenlijk mede leden met me hebben! Waarom?, vroeg ze koel. Omdat het niet dikwyls gebeurt, dat een man, gemarteld wordt, zooals ik, door een strijd tusschen plichten verlangen. Daar is ons palmboschje, zei ze opeens, zyn opmerking negeerend. Ze wees naar een paar dwergachtige boo- men, welker loof uitstak boven den met rots blokken bezaaiden oever van een kleine wadi. die het hellende plateau, dat ze overtrokken. in "het midden doorsneed. De bodem is hier t&meiyk effen. Zullen we een draf wagen Zonder een antwoord af te wachten zette ze haar pony tot een flinken galop aan. Roy son volgde haar voorbeeld. De zon brandde fel en de heldere, droge luchtstroom, die door de snelle beweging ontstond, was buitenge meen opwekkend. Zy reden door een verloren wereld, maar toch was deze wildheid schitte rend schoon. Achter een plek met kiezel lag een bruin karpet van taai gras. In het midden stonden zeven dadelpalmen en een aanzieniyk aantal dwergheesters, welke laatste van de sayall alleen verschilden in de lengte van hun felle dorens. Toch vormden, na het water, deze doornen den grootsten rykdom der oase, om dat de kameelen met groot genot de taaie bladeren kauwden. De kampplaats scheen onbewoond. Royson vond de voetstappen van gazellen, overal waar in een holte zich zand had verzameld, maar de dieren moesten opgemerkt zyn weg gevlucht naar de kale heuvels dichtbij. Nu en dan kreeg men door een opening in de heu vels een glimp van den machtigen wal van Abessinië. Het was moeilijk te beseffen, dat de fyne gazelle voedsel kon vinden in dit onherbergzame land. Toch nam Royson. met het aangeboren instinct van den jager en verkenner, zyn karabyn van den schouder en legde die dwars over zijn zadel, toen hy zijn paard een weinig voor de pony deed uitrijden. Toen hy de teugels Inhield, stond hy in de stygbeugels op om door de haag van doornen te turen. Irene slipte uit het zadel, maakte de rie men los. en keelt toen naar de verwijderde karavaan, die juist weer zichtbaar was ge worden aan den horizon van het plateau. Het was meer dan waarschyniyk, dat géén zoo vreemde verzameling menschen en die ren, ooit dezen weg had gevolgd, sinds de vernietiging der wouden het land in 'n wil dernis had herschapen. Het gezelschap van het jacht bestond uit achttien personen, er waren vyftig Bedawi-Arabieren als geleide voor een hondertal kameelen; acht paarden. Arabieren- of Somali-ponys. verelschten elk een paardenknecht, terwijl de sheik. die de karavaan van Pajura had gebracht, de heer en meester was over een aantal volgelingen, die op zyn ïyst vermeld stonden als bedien den. Een dunne sluier van stof rees op, toen dit legioen naderde. Het meisje sloeg het schouwspel een tydlang zwygend gade, ter- wyi Royson. die de manier kende, waarop het kamp zou worden opgeslagen, de twee paar den zoo vastmaakte, dat ze de algemeene regeling niet stoorden. Toen stak hij een sigaret op en voegde zich weer by Irene. Hoe ver is de voorhoede van de kara vaan nu weg?, vroeg ze. Byna twee mijlen. Het ïykt meer op een kwart myi, zei hij. haar gedachten radend, want het was gemakkelijk om mevrouw Haxton te onderscheiden in een grijzen stof mantel, op een prachtige ryhameel. Naast haar, op Arabische paarden, reden mr. Fen shawe en von Kerber; de laatste was juist uit de achterhoede komen aanrijden. Het was alsof Royson en Irene zwijgend hadden afgesproken hun vorig gesprek te vergeten. Ze praatten nu vrij-uit met de in timiteit en gemakkeiykheid. waaraan ze ge wend waren, sedert het kamp-leven hen veel meer had samen doen zijn dan aan boord mo- geiyk was geweest. Vijf weken geleden had de Aphrodite buiten Pajura het anker laten vallen na te zyn overgestoken naar Aden. waar mr. Fenshawe zyn telegrammen had verzonden en een deel van de uitrusting had gekocht, die voor de woestiinreis noodig was. De aankomst van zoo'n groot gezelschap had niet weinig opwinding veroorzaakt in de haven. Dat kleine plaatsje had sinds zyn stichting niet zooveel blanke gezichten tege- lyk gezien en toen de beleefde commandant van zyn woordenrijke verbazing was beko men, waarschuwde hij mr. Fenshawe, dat het binnenland niet hcclemaaJ veilig was. Maar de verhalen van Arabische ontlusten waren den veteraan overbekend. Hy had ze geduren de de voorafgaande dertig jaar voortdurend gehoord en hy was er meer dan ooit op ge steld om den jaloerschen mededingers, die zulke hinderpalen op zyn weg hadden gesteld, te slim af te zyn. De Fransche officieren in Pajura dachten, dat het niet goed was om dames mee te ne men, doch ze moesten toegeven, dat reizen door de woestyn gezond en aangenaam was, mits de voorraden voldoende waren en op dat punt toonde de ervaren onderzoekings reiziger van de uithoeken van den Soedan, dat hy niets van zyn handigheid en ervaring had verloren. Voor de karavaan vertrok, kwam er bericht uit Aden. dat de Cygno van haar zandbank was afgesleepL Dit ver grootte nog het voordeel van den landweg, daar de kust van Erythrea stellig voor hen gesloten was, en de Fransche autoriteiten daarentegen alle mogelyke hulp verleenden. En nu. na een maand flink marcheeren, was de karavaan diep in het Italiaansche ge bied. De weg liep evenwijdig met de zee, maar op bijna honderd myi afstand. Hy leidde door eindelooze wadis en hellende tafellanden liepen af naar de kust van de lage heuvels van graniet en rose Nublsche steen, welke den binnenrand vormden van de reuzen, die de vruchtbare dalen van Abessinië bescherm den. Tot dusver hadden zich geen onver wachte moeilijkheden voorgedaan. De weinige nomaden, die ze ontmoetten, waren heel vriendelijk geweest. Het weer. gloeiend over dag en 's nachts ijzig koud. was toch best te verdragen. Minder goed toegeruste reizigers zouden misschien last hebben ondervonden van de slangen en schorpioenen, die welig schenen te tieren te midden der door de zon geblakerde struiken. Ze reisden als voya- geurs de luxe, sliepen in hangmatten, in ruime tenten en yverige dienaren ver wijderden lederen steen, voor ze de vilten kleeden uitspreidden, waarop deze afstam melingen des hemels zich verwaardigden hun maaltyden te gebruiken. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 9