raed-praetïL OUDERS flfll Schagenl - Oudesluis I Xa& naait! SCHAGEN 't Geheim kabinet gaf 'n openbare voorstelling C^L 't'HOEKJE i ifV Marktberichten l VOOR DE "I jS&Êk Eindelijk dan liccft Professor Jan Cornelis- zoon Caligari het raadsel van zijn geheim kabinet onthuld en is het vulgus verkon digd, wat zijn geliefkoosd experiment is, dat hij met zijn elf helpers in olijke beslotenheid pleegt te nemen... „Er wordt in het openbaar over gesproken, dus Ged. Staten zien wat er gebeurt, als men in het openbaar spreekt, moet men ook de gevolgen dragen", aldus vreesde onze opper ste, toen er sprake van was architect Rezel man nog f 150 extra te geven en dit bedrag „ergens" op te verantwoorden... Met andere woorden: als er wat weggemoffeld moet wor den, moeten eerst de deurtjes dicht, en moet men dat samen „handig" opknappen, zoo dat de scherpzinnige Haarlemmer Griffia- ncn de verkeerde kolom voor de goede aan zien... Een mentaliteit, die te denken geeft, een mentaliteit elf kloeke edelachtbaren, stuk voor stuk van onbesproken gedrag en levens wandel onwaardig... Het is een blij verschijnsel, dat de heeren blijkbaar zelf ook beu worden van de operet- teachtigo vertooning, die de raadszitting was don laatsten tijd. Niet de critiek in deze pennefloddcrs, maar de daden van den raad zélf hebben welden kende mcnschcn uit onze omgeving aanlei ding gegeven Schagen niet meer voor vol aan te zien. Do raad, die maar steeds geduldig de ge heime drankjes slikte, die de opperkiczen- trekker van Sijmen Betaal, als pijnstillend middel voorschreef. Tot men er misselijk van is geworden. Zoodat de heer Dekker op een „haastigver- losscnde" vraag van den voorzitter: „Wilt U Comité", daarop rijmde met „ach nee", en de fiolen zijns overigens tammen toorns uit goot over de hoofden van het college, dat ar chitect Rezelman eens extra wilde beden ken. En zoo werd daar nu eens gezellig over ge praat en de burgerij weet precies waarom f500 naar de meening van den een wel en naar de meening van den ander niet te veel is. De achterklap van fooitjes-aan-vriendjes geven is voorkomen, ronduit heeft men zijn ZONDAGMIDDAG 2 UUR TERREIN LOET SCHAGEN AANVULLING RAADSVERSLAO. De heer wethouder Wissckerke deelde ons mede. dat hij geenszins bedoelde den lieer Rezelman onaangenaam te zijn, zoo nis men uit hot gesprokene volgens ons raadsvorslag zou kunnen opmaken. Op verzoek van don wethouder geven wij daarom nog gaarne de volgende aanvul ling: „Totaal was voor de architectuur en toezicht f 2500 uitgetrokken, f 1800 ls weggegaan aan opzicht, en toen kwam nog architect Keesman en de verwarmings- architect; dus veel meer kan men niet geven. Spr. betwijfelt of de heer Rezelman zooveel avondwerk heeft gehad, hij heeft er we! wat aan gedaan, maar had toch ook gelegenheid 3 avonden teekenlcs te geven. Voor de luchtbescherming wordt hij wel niet betaald, maar hij mag drie dagen eerder ophouden om tcekcnles te geven. Voor f 60.per week mag men een behoorlijke dagtaak verwachten." SCHAGER KUNSTKRING: „IK BEN ZEVENTIEN". ..Ik hen zeventien" is als het leven zelf. Schijnbaar glijdt het voort; dikwijls zon der eenige zichtbare spanning, zonder rim pel aan de oppervlakte. Totdnt plotseling al hot onvermoede dat in do zielen dor men- schcn werkte, in een geweldige explosie tot uitbarsting komt en vertrouwen en geloof verminkt Bob Darcourt, een heerlijk open Joch, mid den nog in de puber jaren onberoerd door het ..Leven", kostelijk vertolkt door Guus Oster.1 eidt zijn zalig leventje van gymna siast, voetbalt,te nnist, en plukt liefde daar waar hij* haar vindt, eerst bij zijn moeder, la lor ook bij den schrijver Maurice Fleurville, died en jongen met zijn open karakter di rect naar waarde schat en groote vriend schap voor don knaap gaat voelen. Echter Maurice's gengenheid gaat niet al leen uit naar den zoon, maar ook de nog jonge, knappe moeder bekoort hem en als er oen schuldige verhouding tusschen deze bei den ontstaat, zien wij het zoo vredige sa menleven zich laden met allerlei tegenstel lingen, die tenslotte tot de ontploffing, tot het aanschouwen van de werkelijkheid door den goed vertrouwden Bob, leidt. Ik hen ze- ention", geeft op oorspronkelijke wijze de climax In elk puber leven, het begin van de periode van critiek. waarin nllo waarde weg vallen en de jeugd alleen komt te staan en zelf zijn moeilijkheden moet uitvechten. Op niet minder goede wijze dan Guus Oster speelt Theo Frenkel de rol van den minnaar-vriend. Corrie Korevnar kon ons als moeder min der hekoren. Zij was nergens de warmvoe lende tegenspeelster van Oster. die zij in z'in vele uitmuntende oogenhlikken, niet kon volgen. Toch was haar spel zeker zeer voldoende. Louis de Bree, typeerde als gewoonlijk jroed on wist daarnaast aan zijn betrekkelijk klei ne rol, een komische noot te geven, die in sloeg. Speciaal willen wij nog noemen Wim Son- neveld, die in zijn kort optreden veel goeds te zien gaf. Ook de andere partijen waren uitmuntend bezet. Van „Ik ben zeventien jaar", zouden wij dan ook' durven zeggen: ,Lest bost'. Het was voor en tegen gezegd, zooals dit goeden de mocraten past. En men zal zooals wij den indruk gekregen hebben, dat de combinatie opzichter-architect, de man die uitvoert en de man die schept zeer gelukkig in den per soon van den heer Rezelman is vereenigd. En dat dit best eens een halfduizend guldens meer waard is. Maar daar is het ook mee be taald, we zijn dat geheel met den heer Wis- sekerke eens. De gemeente moet immers reeds zuinig zijn op een bloemotje voor een ambtenaar? Laat staan dus op een heclcn rozentuin om zoo te zeggen. Het is niet netjes, dat „men" allerlei lee- lijke dingen is gaan zeggen over den laag- sten inschrijver voor de woningbouwrestau- ratie, en het is gelukkig dat de woningbouw- vereeniging een bestuur heeft, dat niet van gisteren maar van overmorgen is. Natuurlijk is geïnformeerd, zooals dra bleek, en men kan zeker zijn van goede en vlotte opleve ring. Een gelukkig besluit, dc f 20.000 te ge ven, de gemeente heeft er haat bij, de bewo ners ook en zoo is aan een zaak die zéér ver velend begon te worden, tenslotte nog een goed einde gekomen. Het personeel van de gasfabriek voelt zich nbg steeds verkocht, schoon niet geleverd. Het blijkt wel, dat er nog zéér veel in de mist zweeft en dat de bedwelming der eerste lief de voor de heeren Hofman en Keysper nog grooter is geweest, dan wij dachten. Er zijn thans zelfs „merkwaardige" stukjes, die 's raads juist aanraadt niet te teekenen. Wij willen op do zaak niet vooruitloopen, de vak hond van het personeel heeft naar wij verna men een stevige actie ingezet, wil zwart op wit, en schijnt van directeur Hofman reeds „iets" op papier te hebben. We zullen er liet beste van hopen, en zien waarlijk B. en W. van Schagen er niet voor aan, de menschen met opzet de dupe te la ten worden. Maar er zijn nu eenmaal glad der en nóg gladder menschen op de wereld en wel zéér glad zijn de „bekende Alkmaar- sche kooplieden" de heeren Keysper en Hof man, wethouder en directeur der Alkmaar- sche licht bedrijven! zeker een der meest goede uitvoeringen van dit seizoen,waarin de N.V. Het Nederlandsch Tooneel weer toonde, dat het iets moois kan brengen. De tooneelaankleeding verdient een apart woord van lof, terwijl ook de toiletten zeer bijzonder en verzorgd waren. De Schager Kunstkring kan met veel ge noegen op dezen avond terugzien en het da verend applaus,waarmede de geheel gevulde zaal speciaal Guus Oster dankte, was zeker ten volle verdiend. LANGENDIJK L.T.B. VERGADERT. In de vergadering van de afd. Langendijk der L.T.B. werd de mededeeliug gedaan, dat de heer Jac. Groen Az. een brochure heeft geschreven over een loonende afzet van de tuinbouwproducten, aan de hand waarvan een kringvergadering zal worden gehouden. Voor de algemeene vergadering werd een voorstel aanhangig gemaakt, dat bij het on derhandelen over den afzet van de grove tuinbouwproducten de deskundigen uit de ze streek worden ingeschakeld. De lieer J. Kos Kz. had een voorstel, om de prijsverlagingen voor dc vroege aardap pelen niet zoo groot te doen zijn. Verschil lende heeren voerden hierover nog liet woord waarbij klachten werden geuit over het lartg laten liggen van de aan te nemen pootaard- appelen en het op de markt gooien van de ingekuilde doorgedraaide aardappelen Men besloot geen voorstel hierover te doen. Met de door het marktbestuur genomen beslissing over de vernieuwing van de over kapping kon dc vergadering zich vereenigen Tot afgevaardigden naar de alg. verg. wei den do heeren Jac. Weel, A. Schuffclcn, N. Sneekes, K. Ooycvaar, D. van Kleef, Jb. Kra mer, C. Bakker. Na eenige besprekingen bij de rondvraag volgde sluiting. OUDKARSPEL PASTORIEBOUW AANGEVAT. Met de werkzaamheden voor den bouw van een nieuwe pastorie voor de Ncd. Herv. Gern. is men thans enkele dagen geleden begonnen. Verleden herfst werd dit werk reeds gegund, doch de strenge winter trad als spelbreker op. Naar wc vernamen zul deze pastorie een keurig gebouw worden. BEGRAFENISVEREENIGING. De onderlinge begrafenisverecn. „Helpt Elkander hield haar jaarvergadering Don derdagavond in het lokaal van den - heer C. Jansen. Wegens verhindering van den voorzitter was de heer F. Mocijes Fz. voorzitter. De rekening van'den penningmeester sloot met 'n totaal aan ontvangsten en uitgaven van 25,95, met een kassaldo van f 5,95. Op advies van de koscommissie, bestaande uit de heeren J. Dcutckom en C. Vries man, werd de rekening goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris ver meldde. dat het ledental 93 bedroeg plus 7 buitengewone leden. Verleden jaar waren deze cijfers resp. 92 en 8. Er zijn twee le den door de vereeniging ter aardebesteld. De totale contributie bedroeg 0,20 dit jaar. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd het aftredende bestuurslid, de beer F. Moeijes Fz. bij acclamatie herkozen. Besloten werd de kosten van de teraar debestelling van een nict-lid te bepalen op 20,voor voorloopcr, dragors en klok luider. Jonge kinderen zullen worden begraven door den voorlooper» NOORDSCHARWOUDE GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer J. Visser Mz., slaagde voor het gehouden examen Ned. Handelscorrespondentie. A. R. KIESVEREENIGING. De A.R. Kiesvereenjging vergaderde Don derdagavond. De vergadering werd geopend met het zingen van Ps. 9 3:1 en gebed. Door den heer H. Reek werd een lezing ge houden over „Democratie". Hierop volgde een breedvoerige discussie. Dqór een dor leden wordt gevraagd naar het standpunt der A.R. ten opzichte van het Staatspensioen. Besloten wordt hierover een volgende keer een inleiding te houden. Daarna sluiting. NIET HALF. MAAR HEEL. Men verzoekt ons te melden, dat alhier een geheel nieuwe R.K. naai- en bewaar school zal worden gebouwd door den aan nemer P. Engeringh, Het jietreft liier dus niet slechts 'n verbouwing, zooals wij deze week abusievelijk vermeldden. BARSINGERHQRN SPOEDEISCHENDE RAADSVERGADERING De gemeenteraad is tegen Maandagmiddag a.s. in spoedeischende vergadering bijeenge roepen. Het eenige agenda-punt voor dc openbare vergadering is hot voorstel tot hot aangaan van een rekening-courant-overeen komst met de Coöp. Boerenleenbank, alhier. Overigens zullen de plannen tot uitbreiding der Westerbegraafplaats in werkverschaffing in besloten zitting nog nader worden bespro ken en toegelicht. GYMNASTIÈKUITVOERING. Blijkens in dit nummer voorkomende ad vertentie geeft de gymnastiekvereen iging „De Westfries" morgen haar jaarlijksche uitvoering. Dit zal de eerste maal zijn, dat de vereeniging ondere leiding van haar nieu wen directeur, den heer S. Keesman, op treedt. De hcerenafdeeling zal wegens mobi lisatie van het meerendeel der leden niet kunnen medewerken, doch in plaats hier van treedt thans de adspirantenafdöeling op. Voor afwisseling zorgen een humorist alsmede enkoio damesleden met voordrach ten zoodat het een aardige avond belooft te worden. WERKLOOSHEID. Bij hot agentschap der arbeidsbemidde ling alhier staan 11 arbeiders als werk zoekende ingeschreven. RAADSVERGADERING. De raad dezer gemeente zal op Maandag a.s. in spoedeischende vergadering bijeen komen. W1ER1NGEN POLITIE. Gevonden: een portemonnaie inh. eenlg kleingeld. Verloren: een ijzeren gewicht van 2 Kg. Inlichtingen bij den Gem.-bode. W1ERINGERM EER SLOOTDORP. KLEUTERLEVEN. Terwijl voor het nieuwe schooljaar de 'KlèölerschoöT alÏÏier, nog ruim 50 leerlinge- tjes telde, is dit aantal thans 36, zoodat de dames onderwijzeressen het nu heel wat gemakkelijker hebben, al zullen ze met de drukke klantjes de handen nog wel vol hebben. Nu het weer beter wordt, gaan de kleu ters ook weer hun dagelijksche wandeling doen en het is langzamerhand can getrouw dorpsbeeld geworden, hen zineend in een lange rij langs de straat te zien gaan. MIDDENMEER. VREEMDE VOGELS. Een drietal woonwagens is alhier aan het eind van het dorp opgesteld en de bewo ners ervan probeeren zaken te doen. Vóór de wagens is een groot bord aangebracht, waarop de aard der diverse kundigheden mot groote letters is geschilderd, zooals: slijpen, polijsten, enz. Begrijpelijkerwijs brengt een en ander leven in de brouwerij en trekt het onge wone gedoe zooals steeds dc aandacht. Z1JPE T ZAND. GOED NIEUWS VOOR AUTOMOBILISTEN. Dezer, dagen heeft men ten noorden van ons dorp een begin gemaakt met den aan leg van een z.g. slipstrook langs den Rijks weg. Tevens worden de oude witte paaltjes vervangen door nieuwe, terwijl ook een nieuw systeem van reflector-verlichting wordt aangebracht. Voor dc heeren auto mobilisten heteekont een en ander een goe de verbetering. TE WATER GERAAKT. Donderdag geraakte het zoontje van den lieer v. S. aan den Rijksweg te water. Het ventje fietste op een oud karretje langs 't stort, gerankte de macht over zijn stuur kwijt en reed daardoor recht in het N.'-H. Kanaal. Gelukkig was hot ter plaatse on diep en door do ki-anige hulp van zijn vriend P. Z. kwam hij er met een nat pak en den schrik nog goed af. ONTSLAG GEVRAAGD. Naar wij vernemen, heeft de heer G. Blauw, kantoorhouder van de P.T.T. al hier. tegen 1 Juli a.s. ontslag gevraagd. KOEGRAS JULIANADORP UITVOERING „SPORTLUST." Donderdagavond werd door bovengenoem de vereeniging de eerste van een reeks van drie non-stop-uitvoeringen gegeven in de zaal van het café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn. Er was veel publiek. Dc lei ding van het geheel berustte bij den lieer Jn. Molenaar. Door den voorzitter, den heer Jan Smit, werd een kernachtig openingswoord gespro ken en daarna begon de afwerking van het programma, waarvoor men zijn petje kan af nemen. Het is de moeite waard de uitvoering van het 27 nummers lange lijstje te zien en te hooren. Het „Orkest" speelde vóór de „Opc ning" een aardig nummertje, gevolgd door 't openingsballot door datnes en paardtur- non door meisjes 2e gr. Eenige dames zongen vervolgens ,,'t Zit in de lucht" waarna ongelijke brug door jon- By de opvoeding van onze kinderen komt het vooral aan op het waarnemen en het vol liefde leiden van de kinderen. Ieder kind is een individu, dat wil zeggen, ieder kind heeft zjjn eigen karaktertrekken en opvoe ding kan nooit beteekenen alle kinderen over een kam scheren. Het is juist de fout, welke in school en huis zoo dikwyis gemaakt wordt, dat men de kinderen allen gelijk stelt. Na tuurlijk bedoel ik daarmee niet, dat men op bepaalde momenten in bepaalde kwesties tus schen de kinderen verschil zou moeten ma ken, hetgeen dan leidt tot het bekende „voo r-trekken" van het eene kind boven het andere. Neen, mijn gedachten gaan hierbjj uit naar die oogenblikken, waarin het a.h.w. duidelijk aan den dag treedt, dat wij by het eene kind niet met dezelfde opvoeding succes bereiken als behaald wordt bij een ander kind. Een enkel voorbeeld. Een der kinderen is van nature zeer zenuw achtig. terwijl het broertje bijv. een uiterst rustige natuur heeft. Wanneer nu het zenuw achtige en driftige kind iets misdreven heeft, moet u het anders aanpakken dan het lus tige kind. U moet het zenuwpatiëntje nog niet zenuwachtiger maken en dus beginnen met rustig het over het bedreven te praten en te onderhouden. Het rustige kind kan in dit opzicht iets meer verdragen, al blijft het natuurlijk altijd gewenscht bedreven kwaad rustig met de kinderen te bespreken. Eén ander voorbeeld. Eén kind heeft angst voor het donker. Welnu, zoo'n kind moet u die angst niet willen afleeren door het te dwingen voor u iets in een donkere kamer te gaan halen. In al zulke gevallen en zij komen eigenlijk telkens voor bij de opvoeding van meer kinderen, moet u u telkens afvragen, hoe u hebt te handelen ten aanzien van elk kind afzonderlijk. En daarby moet u u nooit storen aan buurpraatjes of familiebedisselarij. Als u uw kind geduldig en voortdurend waarneemt, is er niemand die beter uw. kind kent dan u zelf. Daarby komt nog, dat u de ouder van het kind bent en een plaats in neemt als het goed is welke niemand anders kan innemen. Ik heb het al zoo dik wijls opgemerkt in deze rubriek: er wordt zeer veel geleerdheid verkondigd over de opvoeding en dikwijls is deze wysheld af komstig van hen, die of geen kinderen heb ben of hun eigen kinderen niet kunnen op voeden. Maar ik zeg u: by de opvoeding hebt u, als eenvoudige ouders, niet begiftigd vaak met het vermogen om diepzinnige betoogen en werken over zielkunde enz. te verwerken, dag aan dag de zorg over uw kinderen. U streeft naar een goede opvoeding. Laat Ik u een goeden raad geven: timmer niet te veel gens van de 2e afd. en brugturnen meisjes le gr. „Daar kan een zeeman nipt om treuren" zongen de dames en meisje» afd. dedén toen baak-oefening" en dames-een potpourri. Jongens 2e afd. een haiter-oefening en een niels buck oefening door meisjes le afd. en het Zigeunerballet door dames besloot het gedeelte voor de pauze. Het tweede gedeelte begon weer met orkest en brugturnen door dames, waarna gedecla meerd werd „Koopt bij onzen middenstand" vervolgens fantasie-ballet meisjes le afd. en knotsoefening en potpourri, beide door da mes en brugturnen door dames en heeren wa ren de volgende nummers. „Ieder zoekt een plaatsje in de zonneschijn" zongen de dames en meisjes voerden bankoefening hand in hand uit. Het zangnummer „Meisje wat doe jij morgen"? en niels buck oefening door da mes en hoepel-oefening meisjes le afd. had den veel succes. Met een aantal vraagteekens stonden de vrije oefeningen van den heer Mo lenaar op het programma vermeld en natuur lijk dit was af! De kampioen kwam er zoomaar niet af en werd netjes in de bloe metjes gezet. Tot slot volgde nog door eenige dames de „Tamboer-majoor" waarmede het repertoire afgewerkt was. Het was een prachtige uitvoering geweest, een goede reclame voor de twee nog volgen de. Vermelden we nog. dat het meisje van Jn. Molenaar voor de piano-begeleiding zorgde, een „invalster" die er zijn mocht! LEEUWARDEN, 5 April. Veemarkt 65 Enterstieren f 60160, 123 Twen terstieren f 160—360 per stuk, 510 vette koeien f 125—310 per stuk. 4176 et, 2191 melk- en kalfkoeien f 110—250, 95 pin ken f 45—130, 15 vette kalveren I 25—65, 1434 nuchtere kalveren f 37. 150 vette schapen f 16—31. 388 vveideschapen f 10— 19, 220 vette varkens f 45—160, per Kg. 50 —60 ct., 44 magere varkens 20—55 ct. per Kg.. 83 kleine biggen f 1418 per stuk, 31 bokken en geiten, 30 paarden. Totaal aan voer 5379 stuks. Overzicht: Stieren, aanvoer grooter, handel flauw, prijshoudend. Vette koeien, aanvoer ruimer, handel goede soort redelijk, overigens stug, prijs goede soort vast, overigens iets minder. Melk- en kalf koeien aanvoer groot, handel stug, prijs neiging tot minder. Pinken, aanvoer kort, handel redelijk, prijshoudend. Vette kalve ren kleine aanvoer, beste soort redelijk, afwijkende niet hoogcr, prijshoudend. Nuch tere kalveren ruime aanvoer, handel goed, prijshoudend. Varkens korte aanvoer, han del redelijk, prijzen niet hoogcr. Biggen minder aanvoer, handel redelijk, prijzen niet lager. Wolvee aanvoer iets ruimer, han del goede soort redelijk, overigens zeer stug. prijs goede soort vast, overigens minder. De N.V.C. nam gisteren 41 varkens over. Voor de etappe werden weer koeien verkocht. Zuivel. Sleutelknas 22—26. Nagelkaas 16—24, Gouda kaas 1846. Edammerkaas 16 —25, aanvoer 3132 kg. Commissie 81 ct. Eierhandel. Kipeieren: aangevoerd 19.000 Kir, prijs 3^—4.35 ct. per stuk: 150 Kg. eendeieren. prijs 3.503.75 ct. per stuk Pluimvee. 15 Slnchthanen 0-601, 50 slacht kippen f 0.50—1.20. 100 jonge hanen 0.701.25. per stuk. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen. -' aan den weg. Laat u niet door Jan en alle? man van advies dienen, maar zoek eerst en vooral naar de eigen karaktertrekken van uw kind. U kunt deze op allerlei wijzen ont dekken, by zijn spel, in zijn handelen en spre ken, in zyn liefhebberijen, enz. enz. Houdt u daaraan vast en baseert op die verschijn selen uw opvoeding. Ejj bovenal: weest lief voor uw kinderen, ook als zij het eens wat bont gemaakt heb ben. Lief voor kinderen beteekent niet: slap zyn en alles toegeven. Neen, een strakke hand is dikwyis noodig, maar laat alty'd mer ken, hoe uw ouderhart lijdt onder het ver keerde van het kind. Laat het voelen, zonder veel woorden te gebruiken, dat het u zoo be droeft, dat het kind het een of ander doet of nalaat. In dit opzicht kunnen vele moe ders, ja, eenvoudige arbeidersvrouwen met weinig wetenshcappelijke vorming, zulke echte opvoedsters zijn. Ik denk altyd weer aan de moeder van Jan Ligthart en de andere kinderen van haar gezin. Het kind waarnemen beteekent met het kind ook bezig willen zyn. In den tegenwoordigen tyd begint dit he laas in vele gezinnen tot de onmogelykheden te behooren. In sommige gevallen is het het leven, de stryd voor het bestaan, die daartoe ongelukkigerwyze noopt. Er zyn echter tal- ryke voorbeelden te noemen, dat de lust in genot en uithuizigheid van moeders oorzaak is van een te weinig omgaan met het kind of de kinderen. Dat vind ik diep treurig. OVEEKA. Roger Ascham: „Een enkel voorbeeld heeft zoowel ten goede als ten kwade veel meer kracht dan 20 voor schriften in boeken en dit leert Plato ook duidelgk, niet op een of twee maar op ver schillende plaatsen." A. Rayet: „Elk opvoedingssyteem met straffen en be looningen berust op vrees en ijdelheid. De schooltucht kan slechts goed werken, zoo ze vry en gewild is. In de plaats van straffen en belooningen dus de gesprekken, waarin de onderwyzer zal trachten, ieder kind tot het goede op te wekken". Mevr. Ginever-Gyory: „Overal waar de geest opgewonden en ge prikkeld kan worden, ziet men thans kinde ren: in eetzalen, op concerten en bazars, op bals masqués en fancy-fairs. Hebben de onderwyzers geen recht tot de ouders te zeggen: „De karakters uwer kin deren worden aan ons toevertrouwd, ons werk daarnaar beoordeeld, maar als nu een vacan- tledag het werk van weken en maanden ver nietigt?" Hoe kunnen ook de talenten van een kind ontwikkeld worden, wanneer zy'n geest vol is van dingen, die zjjn begrip te boven gaan, Iets over geluk In een van de romans van Willy Corsari wordt een vrouw beschreven en in die beschrij ving komt de volgende zinsnede voor: „zy be* zat in hooge mate de gave, zich niet ongeluk-? klg te laten makeiff" Dat nu, is een gave, die een groot geluk is, zoowel voor degene die haar bezit als voor de omgeving van dien mensch. En het is een gave, die iedereen kan aankweeken; juist daarom, gaan wy er hier verder op door. Wy kunnen ons dikwyis opwinden over din gen, die feitelijk zoo weinig de moeite waard zyn, en wanneer wij dat doen, dan laten wy ons ongelukkiger maken dan noodig is. Een plannetje, dat op het laatste oogenblik niet door kan gaan, een nieuwe japon die, in weerwil van de belofte van de naaister niet op tyd gereed is om haar te dragen bij een be paalde gelegenheid, een verregende vakantie dag, een gulden tekort op ons saldo, het zyn dingen, dié jammer zyn en vervelend, ze ker, maar zijn ze waard dat wy een halven dag verknoeien met erover te treuren? Dat zyn ze zeker niet. Het plannetje kan een an deren keer uitgevoerd worden, De japon had den wy toch niet .alleen besteld om haar deze ééne maal te dragen, er komen hopelgk in ons leven nog meer vacantiedagen, en het verlies van een gulden is wel te overkomen. Alles heeft tenslotte juist zooveel belang als wy er zelf aan willen hechten. Het is niet wat ons overkomt, maar hoe wy onze ervaringen opnemen, wat zyn stem pel drukt op ons leven., wy kunnen kleinig heden beletten om zelfs maar vyf minuten van ons leven te bederven, als wij het advies huldigen: „zeurt er niet over!" Een gebroken veter vlak voordat U naar kantoor moet en geen andere veter te vinden? Knoop haar zoo goed als het gaat aan, neemt U voor om straks dadelijk twee paar veters in'reserve te koopen, maar zeurt er niet over! Uw ei aan het ontbyt te zacht ge kookt? Wel eet het vlug op met veel zout, of laat het staan maar zeurt er niet over! Leert kleine tegenspoeden aanvaarden voor wat zy zyn, ontneem hen hun effect door een glimlach en tracht de humor in het oog te houden, die altyd aan „kleine rampen" vastzit. Vergeet nooit, dat er zooveel anderen zyn, die veel erger dingen, dan ons over komen, kranig gedragen hebben en nog dra gen. Het mag ongezellig zyn en misschien lastig voor Uw bedrijf dat Uw man of Uw vader of Uw verloofde gemobiliseerd is, en wy wil len dat geenszins een kleinigheid noemen, maar bedenkt dat deze mannen nog veilig 'zyn voor de gevaren, die de mannen ln de oorlogvoerende landen trotseeren. En als wy denken aan alles wat de bewo- nereB van andere landen moeten lijden en ont beren, dan schamen wy ons om nog te klagen, omdat alles een beetje duurder wordt en omdat wy niet toekomen met onze suiker Zeurt er niet over! Wij hebben het nog erg goed! Ds. JOS DE COCK. Edammer kaas 20 plus 10.50—11. -40 plus 17.50—IS. Goudsche kaas 20 plus 10.50—11. 40 plus 17.5018. Volvette kaas 40 plus 23 —24, Broodkaas 40 plus 17.50—18, Leidsel® kaas 20 plus 1050—11. Stemming flauw, j ALKMAAR, 5 April. Kaasmarkt. Aangevoerd: 24 stapels, zijnde 68.000 Kg.: Fahriekskaas kleine 19.50. Boerenkaas kleine f 20. Handel goed.

Schager Courant | 1940 | | pagina 10