n TARZAN en de vuren van Thor Nieuw Raadsel HARMONICA SPELEN Een kamerscherm &.C- Hf Il~ ïl&itt jonqztM en meiijel! Er ligt een geweldigé stapel brieven en briefjes op m'n bureau. Zoveel, dat er geen kans op is, dat ik ze allemaal kan beant woorden. Ik zal dus de helft beantwoorden en de rest tot volgende week bewaren. Jul lie schreven dus volgende week geen brief, maar sturen alleen de oplossing van het raadsel in. Dat is afgesproken. En nu zal ik al m'n vrienden en vriendin nen maar niet langer in onzekerheid hou den wie de taart gewonnen heeft. Hier komt de gelukkige; het is: ANNIE SPEETS, Warmenhuizen. En nu de briefjes: Gina Boer, Nieuwe Niedorp. Nee maar... vond jij er niets aan, aan die va- cantie, omdat je de hele dag voor je moe der moest kopjeswassen Nu geloof ik toch dat je een beetje overdrijft, Gina. Ik kan me niet voorstellen, dat Je van 7 uur 's mor gens tot half 8 's avonds bezig geweest bent met het wassen van kopjes. Is het niet zo? Hennie Boer. Of ik kan hinkelen...? Ja, dat kan ik, maar vast niet zo goed als jullie daar in Nieuwe iNedorp. Ik heb jullie wel eens gadegeslagen daar en m'n mond viel dan open van verbazing alsik zag hoe lang jullie het volhielden! Dag Hennie! Jan Nico Cornelissen, Breezand. Ja, 1 April, dan stuur je de gekken waar je wil, maar... ze hebben mij er ditmaal niet tus sen gehad. Ik had me 's morgens voorgeno men er niet in te vliegen en dat is me ge lukt ook. En jou... Fijn dat je over bent ge gaan Jan, en een andere fiets kreeg. Wat zul je langs de weg racen van de zomer! Dieuwertje Glim, Wlerlngerwaard. Ja, naar Ome Keesje van de radio luister ik wel eens een heel enkele maal, maar niet vaak. Dat komt, omdat ik er zelden voor in de gelegenheid ben. Maar wat ik er van hoor zegt me dat het bijzonder aardig moet zijn. Ik vond het leuk te lezen dat je het boek zo mooi gevonden hebt. Dat lees je dus wel eens tweemaal. Mijnie de Jongh, Kolhorn. Dat was een gezellige brief Munie, met een hele massa nieuws er in. Zo, heeft moeder jullie in het nieuw gestoken? Dat was natuurlijk een verrassing. Wat zullen jullie er weer piek fijn uitzien. Zorg maar. dat jullie nu niet aan de kant van een sloot spelen en erin tuimelen. Dan had je de poppen aan het dansen! geweldige brief Lienk, en dat terwyl je eigen- wldige brief Lienke, en dat terwijl je eigen lek een beetje boos op me was. Nu, dat is nu weer voorbij; daar praten we natuurlijk niet meer over. Leuk dat je uit Santpoort zon aardige kaart kreeg! Dag Lienke! Wim Schroeven*, Schagen. Nou, nou, Wim, dat was ook een armoedig briefje, wat ik daar van jou krijg! Ik ben het an ders van jullie gewend. Dat je het jammer vond dat de vacantie om was kan ik me voorstellen. Dat vond ik ook altijd vroeger. Tiets v. d. Cappellen, Schagen. Harte lijk dank voor je opgewekte brief, Tiets. Wat kun jij aardig schrijven! Zo ligt de jurk met korte mouwen al klaar... nu, nog even wachten en je kunt haar aantrek ken. Dag Tiets! Dirk Bikker, Schagen. Ja Dirk, als je tegenwoordig reist zie je soms hele colon nes wagens van de militairen. Die zoeklich ten zijn geweldige instrumenten. Heb je ze 'o avonds wel eens zien schijnen? Dat is een geweldig interessant gezicht. Klaas Kol, Schagen. Jij hebt een fijne vacantie gehad, geloof ik Klaas. Het wordt al weer mooi in Bergen aan Zee en in Schoorl. Ik ben er ook al geweest en me er best geamuseerd. Jan Stöve, Schagerbrug. Meneer Kro nenburg ken ik en ik ben het met je eens, dat hij een fijne meester is. Zo zijn ze niet allemaal, wat jij! Ik weet dat jij een goede „rechtshaaf" bent Jan, want dat zei laatst een bekende voetballer uit Schagerbrug. Corrie Keyzcr, Schagen. Dat was een kostelijke 1 April-grap Corrie, die vader bjj moeder uitgehaald heeft. Wat zullen jullie gelachen hebben. Ja, 1 April is een gevaar lijke dag. Dan moet je dubbel oppassen. Diet «Ie Boer. St. Maartensbrug. Je vriendin Trijni Eriks ken ik. Die heeft mij wel eens geschreven, maar iedere week is ze niet van de partij. Ik had er graag eens bij willen zyn, toen jullie de twee lammeren in de kamer haalden om van de kou te beko men. Wat zullen ze raar gekeken hebben! Gutha Swager, Noord-Scharwoude. Wat ziet die brief van jou er keurig uit, Gatha. Je schrijft een bijzonder goede hand. Zeker wel het beste van de 7c klas met schrijven. Wat een fijne overgang heb je gehad. Eerst die uitstekende cijfers en toen al die verras singen. Is Jeltje Peetoom van school af nu? Die heeft me heel wat brieven géschreven. Ik zou er nog best eens een van haar willen krijgen. Vraag het haar maar eens. Annie Speetn, Warmenhuizen. Zie Je wel Annle dat je best een briefje kunt schrij ven. Als er een wil is, is er een weg. Het valt best mee, wat jij! Aafje Visser, Middenmeer. Ook over gegaan. Fijn Aafje! Ja, in Santpoort was het heel mooi met de Paasdagen. En het zal er nu nog wel mooier worden denk ik, als alles gaat uitbotten. Wim Boontjes, Stolpen. Och... och... heb ik je vergeten de vorige maal. Wim? Nu, dat spijt me toch werkelijk. Ik beloof beter schap hoor. Wat een boffers, zeg, die zus ters van jou, om met 2 prijzen thuis te ko men voor het vaandel. Kranig hoor! Arie Speur, Schagen. Jy boft Arie, dat oom en tante in Amsterdam gaan wonen. Dan kun jij er af toe in de vacantie eens heen en zie je natuurlijk vanzelf weer Artls ook. Daar kun je urenlang in wandelen. Heb je al eens het aquarium gezien? Dat is net een sprookje en je moet het vast eens gaan zien! Geertje de Jongh, Kolhorn. Ik ben het met je eens Geertje: werken is gezond. Van hard werken is nog nooit iemand doodge gaan. Dus jouw schooltijd loopt ten einde? Nu, ik ben benieuwd by wie je in dienst komt. Janny Speur, Schagen. Ja, myn vrouw gaat goed vooruit Janny en voor de winter hoop ik haar weer thuis te hebben. Ze ligt nu hele dagen buiten sinds vorige week Zon dag. Midden in het bos. Overdag vliegen de vogels in en uit de hal binnen en 's avonds zie je de konynen buitelen. Leuk he? Plet Vis, Scheveningen. Ja, dat was een klein briefje Piet, maar voor een enkele maal geeft dat natuurlyk niet. Je hebt niet altijd stof, wat jy. Tot volgende week! Marietje Eriks, St. Maartensvlotbrug. Wat heerlijk ben je uit geweest Marietje in Amsterdam. En je hebt Jacob Hamel in Carré met zyn kinderkoor gehoord? Nu, dat is helemaal een buitenkansje geweest. Wim Quax, Scliagen. Die mynontplof- fingen zijn verschrikkelijke dingen Wim. Ik heb er ook een paar meegemaakt, maar hoop dat dat niet meer zal gebeuren. Als je in deze tyd aan kust woont, kun je ieder ogen blik een mynramp verwachten. Voor de be woners niet erg prettig. Trünle Ku\)t, Waringen. Nee, m'n vrouw mag nog niet wandelen Trynie, maar over een maand of 2, 3 mag dat misschien wel. Leuk als je haar eens een kaart schryft! Ato Vader, Callantsoog. Zo Ato, heb jy een kykje op de taart. Tjaaaa... dat zul len er wel meer zijn', vermoed ik. Ik heb hem nog niet gezien, maar reken er op, dat het een lekkere zal zyn! Zo jongens en meisjes, ik ben door de helft heen en ga stoppen. Deze week schrij ven jullie dus geen briefjes. Alleen de op los tingen van de raadsels. (Over 2 weken dus een dubbel grote brief!!!) Goede oplossingen ontvangen vani Wim S., Tiets v. d. C.. Dirk B.. Klaas R., Corrie K., Wim B., Arie S., Janny S., Wim Q., Jan M., Piet en Trijntje de B., Jan en Greetje M., Trientje B., A. H. en Tiny en Piet de V., te Schagen. Diet de B., Marietje E. en Piet V., St. Maartenbrug. Mijnie en de B. en Trijnie en Geertje de J. en Lieuke F., Greetje F., Arie B., Freek v. d. K., Anneke v. d. K. S. v. G., te Kolhorn. Henny en Gina B., Annie, Aafje, Metha en Johan W., te N. Niedorp. Otto V., Callantsoog, Annie K., Winkel. Teo K., Oudehorne. Jan S., Schager brug, Minke v. d. B., Edam. Ann'e R. Petten. Jan Nico C., Breezand, Wim S., Schoorl, Pietertje K., Veenhuizen, Getha S., N. Scharwoude, Trynie v. L., N. Scharw. Dieu wertje G., Wieringerwaard, Coba B., Pet ten, Jannie W., Dirkshorn, Annie S., War menhuizen, Henny H., Schagerbrug. Aafje V., Middenmeer. Paul en Piet V., Oudesluis. Siepie K.. Trijnie K., Wieringen. Tiny S., Wie- ringen. Gerie K. te Schellingwoude. Henk en Jannie H., Trieny N., St. Maartensbrug. Jannie H., A'dam. Trieny N., St. Maartens brug. Gerrit B., Petten. .Gerrit H.. Texel. Bep en Trien T. en Tiet den D., Corrie B., Lena de B. en Trynie K., Julianadorp. Oplossing raadsel vorige week Scheveningen. Een idee van Knappertje letters en is Myn geheel bestaat uit I een bekend spreekwoord. 34, 5, 10, 13 jongens naam; 11, 12, 13, 22, 30. 24, 26, iemand in de kerk. 18, 38, 21, 19, 39. 20, 39 leervak op school. 2, 15, 16, 3 meisjesnaam. 23, 35, 33, 22 groente. 6. 1, 28, 14 staan bloemen in. 36, 7, 10. 8 huisdier. 14. 39, 25, 5 wond. 32, 1, 29 kledingstuk. 31, 33, 3, 13 hebben sommige dieren. 27, 1, 17, 8 zo noem je je vader wel een?.. 4, 24, 37 sluit Je iets mee af. 9, 10 lidwoord. Onze vriend, Knappertje was naar de markt geweest en had .een vette gans ge kocht. Van huis had hij een mand meege bracht om het beest in te stoppen. O, dat was allesbehalve makkelijk! „Wees toch eens stil!" riep Knappertje vertwijfeld te gen het beweeglijke dier. Eindelijk! Het dier zat gevangen. Vol goede moed nam Knappertje het hengsel onder zijn arm. Poeh, wat zwaar!. Na twee passen gedaan te hebben, moest hij al uit- rustem Wat nu? Vierjarig jongetje redt zijn zusjes Een vierjarig Duits jongetje heeft on langs bewezen, dat hy al heel wat zelfver trouwen en tegenwoordigheid van geest bezat. Hy redde het leven van zijn twee jongere zusjes cn zichzelf. Toen moeder uit was, speelden de kleintjes in de keuken. Plotseling brak er brand uit. Hoe, dat we ten ze niet. Binnen een paar minuten was de hele keuken met een dikke rook ge vuld. Het vierjarige jongetje handelde met verstandig overleg. Hij klom op een stoel en deed het raam open, zodat de rook er tenminste uit kon. Toen zette hij voorzich tig zijn twee zusjes buiten het raam, dat laag bij de grond was en sprong er toen zelf uit. Jong geleerd, oud gedaan. Jullie moet ook maar proberen je tegenwoordig heid van geest vroeg te ontwikkelen, het zal je later op allerlei gebied te pas komen. Knappertje heette niet voor niets Knap pertje. Hij had een idee. Een lach gleed over zijn bolle toet. Hij nam zijn zakmes en sneed een groot gat in de bodem, waar hij de poten van de gans doorstak. Er is niet veel meer te vertellen. Op de foto (die een belangstellend fotograaf on derweg van hen maakte), zie je het stel velgemoed naar huis tippelen. Hou het beeld goed tn je hoofd; 't kan je van pas komen, als je zelf eens een gans moet ko pen! Om zelf te maken Mies had een eigen kamertje gekregen. Natuurlijk was ze vreselijk trots en blij. Heerlijk om een hokje voor jezelf te heb ben, waar je je eigen dingen bij elkaar had. Samen met moeder had ze haar kamer in gericht Ze had een divanbed, wat natuur lijk een bof was. want nu zag je overdag helemaal niet, dat het eigenlijk een bed was. Moeder had er een oud divankleed overheen gelegd en een paar vrolijke kus sens gemaakt. Boven het divanbed hing Mies' boekenplank, een verjaarscadeau van tante en oon). Verder stond er nog een ta fel. een paar stoelen en een kast in. Die tafel gebruikte ze meteen als werktafel. Hij stond voor het raam, met een leuke inkt lap, schrijfgereedschap en altijd een vaasje bloemen erop. Boven op de kast had ze ook een paar pulletjes staan. En verder hingen ei nog een paar leuke platen en schilde rijen aan de muur. Ja ofschoon het kamer tje klein was, zag het er piekfijn uit. De O =1? De meeste van jullie zullen wel erg veel van harmonicamuziek houden. Ik bedoel niet de mondharmonica, wat natuurlijk ook heel aardig kan zijn, maar een handharmo nica. Deze laatste heb je in verschillende uitvoeringen en grootten. Van eenvoudige tot aan de meest ingewikkelde toe. Het ii dan ook een hele kunst om een grote har monica te bespelen. Heb je wel eens zo'n ding in je handen gehad? Nee? Nu anders zou je weten, dat 't een hele zwaarte is. En dat is nog maar alleen het vasthouden. Je kunt je wel voorstellen, dat het nog niet zo makkelijk is, zo'n ding te bespelen. Maar als je het eenmaal goed kunt, is het ook heel leuk voor jezelf en voor anderen. Vooral in kampen komt een harmonica goed van pas. Hij, die een harmonica heeft, is altijd de ziel van een kamp of clubje. In Frankrijk wordt heel veel op de harmonica gespeeld. Er worden zelfs wedstrijden voor kinderen gehouden. Hierboven zie je twee mededingers aan een wedstrijd, die bij de beroemde molen van Montmartre gehou den werd. We hebben alle respect voor de ze jonge spelers. Je ziet wel dat ze nu juist niet het eenvoudigste model harmonica hebben. kamertje paste het niet erg. Maar Mies had een aardige broer, Herman. Die wist er wel wat op. Hij ging een scherm maken. Veel geld hoefde hij er niet voor uit te geven. Hij nam eerst twee latten van 1.70 cm. lengte voor het middenstuk. Toen maakte hy twee latten van 1.45 cm. voor de zijkan ten. Bovendien nog twee latten van 1.35 voor de zijkanten. Verder 6 latten van 60 cm. voor de dwarslatten. Dat is alles. De latten moesten minsten^ 4 of 5 cm, breed zijn en 3 of 4 cm. dik. Op de afbeelding kun jc- zien hoe Herman de latten maakte. Op de plaats van de inkepingen, zette hij de latten in elkaar, lijmde en schroefde ze vast. Moeder kocht een goedkoop maar leuk gebloemd stukje, dat Herman voor 't scherm spijkerde. Op de plaats waar je de spijkers zag, plakte hy een heel dun latje. Toen lakte hy alles mooi zwart. De drie verschillende delen werden met scharnié- ren aan elkaar bevestigd. Die scharnieren drukte hy zo diep in 't hout, dat ze er niet uitstaken. Herman was handig geweest en had scharnieren gekocht, die naar beide kanten omgeklapt konden worden. Zo hoef de hy niet direct te beslissen,'naar welke kant (naar binnen of naar buiten) hij «'.e delen zou laten draaien. Toen het klaar was, zette Herman het scherm voor Mies' wastafel. Mies was er dolblij mee. Nu zag je niets van de wastafel en het scherm stond nog wel zo leuk, vooral omdat moe der de gebloemde stof, in de kleur van haar divankleed gekozen had. Ze was Her man erg dankbaar-en gaf hem als beloning een mooi boek, dat ze van haar opgespaar de geld kocht. DOOR: EDGAR RICE BURROUGHS Ukah en d'Arnot waren spoedig omringd en gevangen genomen door de Tohriaanse oli fanten-patrouille. De gevangenen werden aan handen en voeten gebonden, daarna op de rug gen van de twee olifanten geplaatst en snel langs de stadsmuur gevoerd, door de hoge poorten regelrecht naar het paleis. Ahtea liet geen tijd verloren gaan om hun vonnis uit te spreken. „Jullie zult sterven! Jullie zullen gebracht worden naar de onderaardse brug, die over de vuren van Thor gespannen is, zodat jullie door de vlammen geroosterd worden.'' Ze tnige, ontsiering was de vaste wastafel. Fcn ontsiering was die wastafel op zichzelf helemaal niet. Integendeel. Maar in dit zit- keerde zich tot de bewakers. „Bindt ze met kettingen aan elkaar vast! Weg met hem!"... Op dat ogenblik waren Tarzan, Janette en Majoor Burton met Perry bezig. Zoals Dr. Wong verzekerd had, was de wond slechts heel licht. De Ier begon te steunen. Eindelyk opende hy zyn ogen. „O, hy komt gelukkig weer by," snikte Jeanette. Perry keek naar het meisje Op haar gezicht was meer clan vriendeiyke belangstelling te lezen. Terwijl ze haar armen om zyn schouders had geslagen, voelde ze een warme stroom door haar hart gaan. ..Dit schot is niet voor niets afgegaan," glimlachte Perr% „zelfs al moeten we morgen sterven."

Schager Courant | 1940 | | pagina 14