Duitschers trekken Denemarken binnen Noorwegen oorlog 'KOPENHAGEN ZOU REEDS BEZET ZIJN RaEtio-belasting Britsche vloot slaat toe r? ir- SCANDINAVIË WORDT DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Duitsch troepen transport schip getorpedeerd Diplomaten conleieeren te Londen Bakkers vrijaf op Chr. feestdagen Ook in Noorwegen Duitsche troepen aan land gezet m Laan. Schapen. Tel. 444 (2 Hjnen). Kengetal 2240. DINSDAG 9 APRIL 1940. 84e Jaargang. No. 11158. Uü^over <W N.V. U*9.-Mif. „Holland* Hoofdeckvoortier" 4 NEW-YORK HIER WORDT BE RICHT, DAT NOORWEGEN IN OOR LOG IS MET DUITSCHLAND. WASHINGTON. De gezante der Vereenigde Staten in Noorwegen, mevrouw Harriman, deelde aan het departement van buitenlandsche za ken mede, dat Noorwegen in oorlog is met Duitschland. Mevrouw Harri man zeide, dat zij dit had vernomen van den Noorschen minister van bui tenlandsche zaken. DUITSCHE TROEPEN IN DE NOORSCHE HAVENS. De radio van de Noorsche hoofd stad Oslo deelt mede, dat van nacht om drie uur Duitsche troe pen in Noorsche havens aan land zijn gezet. LONDENVolgens een hericht uit de Deensche hoofdstad Kopenhagen, zijn de Duitsche troepen over de Sieeswijksche grens getrokkén. PARIJSUit New-York wordt gemeld, dat hedennacht om 12.40 uur de Columbia Broadcasting Company het program onderbrak om mede te deelen, dat Denemarken door de Duit schers bezet was en dat dit bericht was bevestigd door de Deensche legatie te Washington. Des morgens zeven uur vijf tien voegde de omroeper hieraan toe, dat het Duitsche auto riteiten in Berlijn verklaarden, dat zij geen kennis droegen van een Duitsche actie tegen Denemarken. De Kopenhaagsche correspondent van de New York Times meldde hedenochtend vroeg dat de Duitschers Kopenhagen bezet hebben. De correspondent meldde in zijn bericht, dat hij dit nieuws juist had kunnen doorgeven voor censuur was ingesteld. De New-York Times meldt, dat de Kopenhaagsche radio in een bericht aan Mackay-Radio te New-York heeft medegedeeld, dat het station, daar het „door Duitsche troepen bezet was", zijn uitzendin gen staakte. De Columbia Broadcasting Company brak het program ma te 4 uur plaatselijken tijd af en deelde mede, dat de inval in Denemarken door de Deensche legatie te Washington bevestigd werd. Volgens een nader bericht rukt het Deensche garnizoen te Son- derburg in noordelijke richting op. Drie Duitsche kruisers zijn de havens van de Deensche stad Middelfahrt binnengekomen. Zij zetten troepen aan land, die de aangrenzende straten bezetten. Minstens één zwaar kanon is ontscheept. In de Kleine Belt bevinden zich drie groote schepen, waar schijnlijk troepentransportschepen. Noorsche vuurtorens gedoofd De Noorsche admiraliteit deelt mede, dat tot nader order alle vuurtorens tusschen de Zweedsche grens en Marsteinen bij Bergen gedoofd worden. 5 gulden voor aangeslotenen, 6 gulden voor de anderen. Ingediend is een wetsontwerp om te komen tot een regeling van def financiering van den Nederland- schen radio-omroep. Deze regeling zou hierop neerko men, dat zij, die aangesloten zijn bij één der omroepvereenigingen in ons land, f 5.moeten betalen, terwijl deze betaling f 6.zal be dragen voor niet-aangeslolenen. (Men zie ook pagina 2 van dit nummer). Ook groot Duitsch tankschip in den grond geboord 150 Duitsche militairen verdronken Ongeveer hondqrd Duitsche oorlogsschepen zijn gisteren waargenomen, varende in Noor delijke richting in de Groote Belt en het Kat- tegat De schepen waren hoofdzakelijk kleine hulpvaartuigen cn gewapende treilcrs; ech ter is er ook een aantal kruisers en torpe- dobootjagers onder gezien. Uit verschillende berichten blijkt, dat de Engelschen deze actie der Duitschers blijk baar hadden voorzien en het troepentranr sport, dat blijkbaar bedoeld is voor een lan ding op de Deensche of Noorsche kusten heb ben afgewacht en aangevallen. Daarbij werd ter hoogte van Lillecand een Duitsche duikboot tot zinken gebracht en het Duitsche ss „Kreta", groot 2359 ton voor de Oslo-fjord in den grond geboord. Het Duitsche militaire transportschip „Rio de Janeiro", met een inhoud van 5261 ton, verdween ter hoogte van het eiland Just-O, eveneens nabij Lillestand, in de golven. Bovendien werd de groote Duitsche tank boot „Posidonia", die 12.000 ton mat, aan den ingang van de Oslo-fjord, ter hoogte van het eilandje Rauer, getorpedeerd. De United Press meldde Maandagmiddag uit Oslo over het ten onder gaan van de Duitsche onderzeeër, dat een Britsch oor logsschip een Duitsche duikboot «ot zinken had gebracht ter hoogte van Lillesand in het Skagerrak, waar een treffen zou heb ben plaatsgevonden tusschen een Britschen oorlogsbodem en twee Duitsche duikbooten. Reeds zijn vier lijken aangespoeld aan de kust voor Lillesand. Het Noorsche Telegraafagentschap meldt, dat het Duitsche militaire transportschip „Rio de Janeiro" driehonderd man aan boord had. Honderdvijftig personen zijn om het leven gekomen. Een ooggetuige verklaarde dat het Duit sche schip door twee torpedo's werd getrof fen. De eerste torpedo trof wel doel, maar bracht het sclnp niet tot zinken, waarop nog een tweede torpedo werd afgesh'oten. Naar verluidt zijn reeds dertig lijken, aan wal gebracht. Voorts zouden negentig paarden, die zich aan boord bevonden, zijn gedood. De U.P. meldt uit Oslo dat tusschen de HO en 150 van de driehonderd opvarenden van de „Rio de Janeiro" zijn opgepikt door een Noorsche visschersboot. De visschcrs hebben, naar verluidt, verklaard dat zich tal van in militair uniform gekleede per sonen onder de geredde Duitschers bevon den. De „Rio de Janeiro" werd te 1 uur 's middags getorpedeerd, nadat het een be vel tot stoppan van de Britsche duikboot niet had opgevolgd. De duikboot laste een waarschuwings schot. doch het Duitsche schip trachtte de kust te bereiken, waarop de Britsche bo- i dein een torpedo afvuurde. Do „Rio de Janeiro" werd getroffen en zonk zeer snel. De opvarenden sprongen overboord. Eenige hunner werden door een klein vaartuig uit Christansand opgepikt. Korten tijd later schoot de duikboot een tweede torpedo af, waarna stukken van het schip in de lucht vlogen. Drie geredde Duitschers werd door de vallende wrak stukken gedood. Aan de kust bij Lillesand, een dorp ten oosten van Christiansand, speelden zich onbeschrijfelijke tooneelen af. Met bloed be dekte en in dekens gewikkelde Duitschers werden aan land gebracht en in auto's ge dragen. Een kotter, kwam met ernstige ave rij aan. De kapitein, die in het gelaat ge wond was, droeg gewonden aan wal, terwijl dokters op de kade hun werk verrichtten. Tien lijken zijn te Lillesand aan land ge bracht. De overlevenden zijn in hotels ön derdak gebracht. Men meldt nog, dat twee duikbooten aan den aanval hebben deelgenomen. Een vrouw ontvoerd? Geheimzinnia hulpgeroep uit auto. In den afgeloopen nacht, omstreeks half twee. zag een surveilleerend agent van po litie in de Davisstraat te Amsterdam een auto, waarvan de voorlichten brandden. Toen de agent naderde, doofde de bestuur der de lichten en ging er met de auto van door. Uit den wagen hoorde de agent een vrouw om hulp roepen. De politieman kon den wagen niet meer achterhalen, doch wel een signalement van de auto geven. Deze auto en de bestuurder worden thans ge zocht. - r v - wfmï Het Duitsche transportschip „Rio de Ja neiro" werd ter hoogte van Christiansand door een Engelschen onderzeëer getorpe deerd. Een groot aantal der opvarenden kwam om het leven. De „Rio de Janeiro" tij dens een verblijf in de haven van Amsterdam Het lot van Z.0. Europa RUSLAND, DE ONZEKERE FACTOR. Gisteren is op het departement van bui tenlandsche zaken te Londen de conferentie met de Britsche diplomatieke vertegenwoor digers in Zuidoost-Europa begonnen. De conferentie, die door Halifax is bij eengeroepen voor een bestudecring van den politieken toestand in de Balkanlanden wordt bijgewoond door acht diplomatieke vertegenwoordigers: Knatchbull Hugessen, ambassadeur in Turkije. Rendel, gezant in Bulgarije, sir Reginald Hoare. gezant in Roemenië, Campbell, gezant in Zuid-Sla- vië. sir Michael Palairet, gezant in Grie kenland. Owen Omalley, gezant in Honga rije, sir Percv Loraine, ambassadeur te Ro me. die met verlof in Engeland is. en sir Wiliam Seeds. ambassadeur te Moskou, tot wiens deelneming gisteravond werd be sloten. De besprekingen zullen de gehecle week duren De diplomatieke vertegenwoor digers zullen ook Chamberlain, den minis ter van handel Duncan en den minister van economischcn oorlog Cross ontmoeten. RUSLAND, DE HOOFDSCHOTEL? Het feit, dat de Britsche regepring ook haar ambassadeur te Moskou, Sir William Seeds, tot de conferentie heeft uitgenoodigd. is een aanwijzing, aldus United Press, dat de Brit sche politiek ten aanzien van de Sovjet-Unie waarschijnlijk hij de besprekingen een groo te rol zal spelen. Zooals men weet is Seeds reeds medio Ja nuari uit Moskou naar Londen teruggekeerd en kreeg hij verlof wijl zijn gezondheidstoe stand, die tijdens de onderhandelingen tus schen Frankrijk, Groot-Brittannië en de Sov jet Unie, toe hrceds te wenschen overliet, zulks noodig maakte. Het zal vermoedelijk van deze conferentie afhangen, aldus United Press, of Seeds naar zijn post zal terugkee- rcn. Ook neemt men aan, dat het aanl>od van den Sovjet-ambassadeur te Londen, Maiskv, betreffende de heropening van de handelsbesprekingen tusschen Moskou cn Londen ter sprake zal komen. Kardinaal Verdier overleden Parijs (Havas): Kardinaal Vervier, sinds 1929 aartsbisschop van Parijs, is hedenmor gen op 76-jarigen leeftijd overleden. Beperking der Joodsche concur rentie. Nieuw wetsontwerp voor den bakkersarbeid. Op aandrang van werkgevers en werknemers organisaties in het bakkersbedrijf heeft de minister van sociale zaken een wetsontwerp ingediend waarbij bakkers arbeid op alge meen erkende chr. feestdagen zal worden ver boden. Alleen wanneer de tweede Kerstdag op Dinsdag of op Zaterdag valt, zal het verbod van arbeid op den tweeden feestdag niet te handhaven zijn en zal dus een uitzondering gemaakt moeten worden. Evenals thans reeds op het verbod van bakkersarbeid op Zondag, worden ook op het 'verbod van bakkersarbeid op de genoemde feestdagen voor het hoofd of den bestuurder enkele uitzonderingen gemaakt, terwijl te vens in bepaalde gevallen het vemchten *van hanketbakkerswerkzaamheden op deze feest dagen mogelijk wordt gemaakt, De meerderheid in het gcorganbeerde be drijf acht het voorts gewenscht. het aan- vangsuur op Zaterdag en op de daarmede overeenkomende dagen op 3 uur des voor- midadgs vast te stellen. De minister meent, dat inwilliging van dezen wensch geboden wordt door het be drijfsbelang en dat niet-inwilliging da; van schade beleckent zoowel voor de be trokken groepen van producenten als voor den verbruiker. In het wetsontwerp wordt daaom wijziging van de desbetreffende be palingen der arbeidswet voorgesteld. Ongewenschte Joodsch* concur rentie. Om ongewenschte concurrentie der Jood sche bakkers tegen te gaan, die op Zondag \ersch brood verknopen, doch op Zaterdag evengoed hun winkel open houden, zai de uitzonderingsbepaling alleen moeten gel den voor bakkerijen waar broodbereiding onder rabbinaal toezicht plaats vindt.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1