Hevige zeegevechten in het Skagerrak Noorsche boeren trekken ten strijde NOORWEGEN Britsch ultimatum aan Oslo DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER OOK 4 DUITSCHE KRUISERS strijdt aan Britsche zijde Duitsch troepen transport uit elkaar gejaagd verloren gegaan? Hevige gevechten bij Elverum Bergen en Drontheim heroverd MIEREN ALS JUWEELDIEVEN Stad onder bereik der Engelsche scheepskanonnen Deen&che schepen Laan. Schagen, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. DONDERDACr 11 APRIL 1940. 84e Jaargang. No. 11160. cW KV. Uttg.-Mif ^Hollamds I Twee Duitsche torpedojagers en twee transportschepen gezonken De tegenzet van de Britten heeft niet lang Op zich laten wachten. Machtige eenheden van de geallieerde yloten zijn opgestoomd en hebben niet al leen alle Duitsche oorlogs- en transport schepen, welke in de Noorsche fjorden en ha- yens liggen, „opgekurkt", d.w.z. ze door sterkere eenheden buitengaats doen bewa ken, maar daarenboven een grootscheepsche aanval gericht op het Skagerrak, teneinde de verdere munitie- en troepenaanvoer naar Noorwegen te verhinderen. Of de Britten daarin volledig zijn geslaagd Is op dit oogenblik nog niet te zeggen. Wel staat vast, dat gistermiddag geduren de verscheiden uren twee zeeslagen zijn ge leverd, de eene ter hoogte van het eilandje Pater Noster, ten noorden van Gothenburg, de andere aan de monding van de Oslo fjord- Bij Pater Noster werd een tiental groote Duitsche transportschepen, welke door een heden van de Duitsche vloot werden ge ëscorteerd, door Britsche oorlogsbodems aan gevallen. Twee transportschepen zouden tot zinken zijn gebracht, de andere waarschijn lijk verspreid. Men hoorde een hevig kanon vuur. Verscheidene vliegtuigen hebben aan den strijd deelgenomen, Visschersbooten wor den gereed gehouden om de overlevenden te redden. Volgens een niet bevestigd U.P. bericht zouden vier Duitsche kruisers tot zinken zijn gebracht Aan de monding van de Oslofjord werd een Duitsche torpedojager, wel ke 's ochtends vroeg aan den grond was geloopen, door Britsche vliegtui gen gebombardeerd en tot zinken ge bracht De bemanning word door an dere schepen gered. Bij het bombar dement van de vloot basis Horten werd een Duitsche torpedobootjager van de Deutschland-klasse door het Noorsche oorlogsschip „Oloav Trygg- vascon" tot zinken gebracht Ook zou de Duitsche kruiser Embden zijn ge zonken. Bij den strijd voor het fort Oscars borg werden Duitsche schepen met een totalen inhoud van iO.OOO ton tot zinken gebracht. In tegenspraak met vroegere be richten wordt gemeld, dat de vloot- basis Horten niet in brand werd ge schoten. Bij het bombardement zijn acht slachtoffers gevallen. Bij een hevig gevecht op het vlieg veld van Forncbu hebben de Noren 32 man verloren. Het sensationeele bericht van Radio-Stock- holm, dat Oslo onder het bereik der Engel- sclie scheepskanonncn zou zijn, (zie elders op deze pagina), zou er op kunnen wij zen, dat de geallieerden in hun aanval zijn geslaagd en de Duitschers van verderen aan roer hebben afgesneden. Laatste telexbericht Engelschen zouden het Kattegat trachten binnen te dringen Het Zweedsche Telegraaf-Agentschap deelt mede, dat vanochtend om drie uur kanonvuur werd gehoord aan de Zweedsche westkust. Het vuur neemt ln hevigheid toe. Men krijgt den indruk dat de gealli eerden vloten het Kattegat trachten binnen te dringen. Duitsch troepen transportschip verjaan Het Dutische s.s. „Antares" (4.000 ton) is gisterenavond voor de westkust van Zwe den gezonken. Te Lysekil zijn 34 overleven den aan land gebracht. De geredden, waar van er verscheidene gewond waren, ver klaarden. dat de „Antares". die als trans portschip dienst deed, op een mijn is ge loopen. liet totale aantal soldaten, dat zich aan boord bevond is niet bekend. Volgens een nader bericht wordt het aantal slachtoffers op 10 geschat Onder de geredden bevinden zich verscheidene cava lerie- en vlieger-officieren. De geredden zijn door de Zweedsche militaire autoritei ten geinterneerd. Duitsche troepen bereiken Hamar U. P. meldt, dat de Noren na van den eersten schrik der stoutmoedige Duit sche raid te zijn bekomen, zich herstellen. De uitgevaardigde mobilisatie kon door het bezetten door de Dutschers van vele vitale punten niet normaal doorgang vin den, maar toch kwamen de mannen trouw op. De boeren uit de bergen bonden de ski's aan, hingen het geweer om en kwamen de bergen af naar de steden aan de fjorden om dienst te nemen. Een Noorsche officier vertelde den U.P.-corespondent: Zoolang wij munitie kunnen krijgen, komen zij niet verder landinwaarts. Intusschen hebben de Duitschers er geen gras over laten groeien om het land verder te bezetten en kleine snelle motoreenheden rukten naar de nieuwe zetel der regoering, Hamar, op, hier en daar op gering verzet van verspreide Noorsche colonnes stootend De Noorsche Koninklijke familie verliet overhaast Hamar en trok zich. begeleid door eenige troepenafdeelingen in Noorde lijke richting terug. Bij Elverum groeven de Noren zich ln en boden verwoeden tegenstand. De gevechten bij Elverum zouden volgens Aftendbladet zeer bloedig zijn geweest. Er zouden Duitsche gevechtsvliegtuigen aan hebben deelgenomen. De strijd duurde gis termiddag nog voort. De Noren zouden Duitsche eenheden vol komen vernietigd hebben. De Duitschers zou den honderden dooden te betreuren hebben. I)e Duitsche troepen zonden versterkingen ontvangen, die met gerequireerde auto's en autobussen onder escorte van vliegtuigen zouden worden aangevoerd. De wegen in dit deel van het binnenland zijn echter zoo smal en weinig talrijk, dat auto's er vrijwel niets aan hebben, behalve op sommige aan de inwoners bekende land wegen. De geest van verzet in het binnenland groeit snel en Reuter meldt, dat de Duit schers na hun aanvankelijk succes, voor groote moeilijkheden staan. De Noren houden het terrein enkele ki lometers van de havenplaatsen bezet en hun officieren zoeken reeds contact met de Britsche oorlogsschepen, teneinde door ge meenschappelijke aanvallen de betrekkelijk zwakke Duitsche troepen te overweldigen. Geallieerde troepen te Tromsoe volgens uit Stockholm ontvangen berich ten zonden te Tromsoe. ln het uiterste noor den van Noorwegen, geallieerde troepen aan land zijn gezet. Bovendien gaat het gerucht, dat Britsche matrozen te Narvlk zouden ztjn geland en de haven zouden hebben heroverd. Van verschillende zijden wordt bovendien bericht, dat de belangrijke Noorsche haven plaatsen Bergen en Drontheim door de Britten zouden zijn heroverd. Officieele bevestiging Is hiervan echter nog niet te krijgen. Koning Haakon verwerpt het Duitsche voorstel Vandaag zal, naar Reuter meldt. Koning Haakon van Noorwegen een proclamatie uitvaardigen, waarbij hij zal verklaren, dat de Noorsche regeering besloten heeft aan de zijde van de geallieerden te strijden en zich niet aan Duitschland over te geven. Dit besluit om tegenstand te bieden zal bevestigd worden door een rede voor de Zweedsche radio van den voorzitter van het Noorsche Parlement. Hambro, die zich te Stockholm bevindt. Koning Haakon en de Noorsche regee ring hebben het voorstel van den Duitschen gezant Braeus inzake vorming van een nieuwe Noorsche regeering onder leiding va den nationaal-socialist Quisling reeds gisteren verworpen. DUITSCHERS TRACHTEN BIJ ALESUND TE LANDEN Verzoek om hulp. Gisteravond heelt Radio Tronsö draadloos de Britsche vloot om hulp verzocht, aange zien twee Duitsche oorlogsbodems troepen aan land zetten te Aalesund. ZIJ SLEEPTEN BRILJANTJES WEG. Het Soerabajaasch Handelsblad vernam uit den mond van een plaatselijk juwelier een zeer buitenissig geval van juweelendief- stal, dat waard is om aan de vergetelheid te worden ontrukt. Deze juwelier had in zijn etalage een collectie losse brilliantjes van kleine afme tingen voor verkoop uitgestald en bemerkte eenige dagen achtereen, dat de brilliantjes wijd en zijd verspreid in de etalagekast la gen. Navraag bij het personeel leverde geen resultaat op, totdat de eigenaar bij toeval de oorzaak ontdekte. Volgens een ultra-kortegollstation, dat zich aanmeldt als Badio Stockholm zon de Brit sche vloot onder hevige gevechten de Oslo- Ijord zijn binnen gedrongen. Kwart voor twaalf gistermorgen gaven de Noorsche autoriteiten de bevolking bovel om de hoofdstad te verlaten, daar de Britten te 13 nur de beschieting van de voor de Duit schers bezette strategische punten zouden beginnen. De correspondent bericht verder, dat de evacuatie in haast werd uitgevoord, waarbij zich aangrijpende tooneelen afspeelden. Dit bericht wordt door het Zweedsche tele graaf agentschap bevestigd. Op een morgen kwam in den winkel een kooper voor deze brilliantjes en toen de juwelier het met fluweel overtrokken plank je, waarop de brilliantjes lagen aan den klant wilde toonen. zag hij tot zijn groote verbazing, dat een der brilliantjes „weg liep". Het bleek, dat een mier de dader was, die vermoedelijk het kostbare gesteen te voor suiker aanzag. Onmiddellijk hierop werd de geheele etalagekast uit elkaar gehaald, met het re sultaat. dat verscheidene steentjes nog tua- schen hot houtwerk gevonden werden. Voor zoover nagegaan kon worden hadden de mieren geen brilliantjes naar buiten ge sleept. Duitsche steigers in de Moezel Voor ontschepingsdoeleinden. Het dagblad „Luxemburg"' verneemt, dat de Duitschers voortgaan steigers voor onU schcpingsdoeieinden langs de Moezel aan te leggen. Een dezer steigers loopt tot in het midden van de rivier. Een andere is geca moufleerd en verbonden met een nieuw aan- gclegden weg met den grooten weg. Nabij de brug van Langsur liggen deze steigers op drie of vier verschillende plaatsen. Engeland legt be slag op alle expor ten naar Denemar ken. Volgens een U. P.-be- richt uit Londen heeft Engeland beslag gelegd op alle exporten naar Denemarken en voorloo pig ook op die naar de andere Scandinavische en Baltische landen be halve naar IJsland. De Deensche schepen worden vastgehouden cn zullen wellicht wor den geconfiskeerd. Deensche scltepen, die nog op zee zijn, zullen kunnen worden aange houden en naar Engel sclie havens gebrach' worden. Men meent, dat ook de Dominions gelijkt maatregelen zullen tref fen. SCHEEPVAART IN OORLOGSTIJD. Bewaakt door zwaar be wapende vaartuigen wo den de koopvaardijsche pen naar de veilige ha ven gebracht. Een En gelsch convooi nader de Schotsche kast na 'i gevaarvolle reis.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1