Mobilisatie in Italië? Zeeslag bij Drontheim Bergen in Noorsche handen Geen doortocht door Zweden geëischt DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Voorzichtig in Uw uitlatingen Ook wij liggen in den stormhoek van Europa Frankrijk trekt alle verloven in kracht IJzeren balk vliegt uit een strop De haveaversterkingen nog door Duitschers bezet Duitschers wilden Koning Haakon gevangen nemen COMMUNISTISCHE BEZORGDHEID Laan. Schaffen, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. VRIJDAG 12 APRIL 1940. 84e Jaargang. No. 11161. tfifgöve der N.V. Uitg.-Mif. „Vlollonds Noorderkwartier" 4 OUlNlIlf PARAAT niemand helpe aan het ver- spreiden van oncontroleer bare, om niet te spreken van kwaadwillige geruchten. GRAVENHAGE. Officieus verluidt: Verrassende gebeurtenissen als die der laat- st« dagen veroorzaken begrijpelijkerwijze ook onder de Nederlandsche bevolking sterke reacties. De centrale* ligging van ons land doet bovendien het gerucht welig tieren, in tweeërlei vorm: het gerucht, geboren uit verklaarbare, maar vaak ondoordachte po gingen tot het door- en voorzien van de ge beurtenissen, maar ook het gerucht, met kwaadwillige bedoeling en zelfs zonder fei telijken grondslag door onvaderlandslieven de elementen rondgestrooid. Dergelijke ge ruchten vinden dan veelal in den vorm van positieve berichten hun weg naar de wereld pers. Wie die bedenkt, moet beseffen, dat een ieder, die oncontroleerbare, om niet te spre ken van kwaadwillige, geruchten helpt ver- sjpreiden, mede verantwoordelijk wordt voor buitenlandsche berichten over ons land, wel ke onder bepaalde omstandigheden hoogst nadeelig voor ons kunnen zijn. Van bevoegde zijde wordt daarom nog eens met grooten ernst gewaarschuwd te gen het helpen verbreiden van geruchten. Dat het de plicht van een ieder, en in het bijzonder van militairen is gesprekken achterwege te laten over onderwerpen van militair belang, die door onbekenden kun nen worden opgevangen, kan, naar de erva ring leert, niet krachtig genoeg worden herhaald. Wat voor do Nederlandsche bevolking in de eerste plaats van belang moet zijn, is, op te merken, dat do regeering ten volle waakzaam is en ponder verwijl de maat regelen neemt, noodig om de grootst moge lijke veiligheid aan ons land te waarborgen. Ook Nederland ligt in den stormhoek van Europa, daarom zal het steeds de sterkst mogelijke veiligheidsmaatregelen moeten toepassen en het kan zich, gegeven deze ligging, niet de weelde veroorlooven om welk risico ook te nemen. Hiervan is onze regeering ten volle doordrongen eri zij handelt daarnaar. Men kan er van verzekerd zijn, dat het hier niet gaat enkel om de zorg voor do uitwendige veiligheid, maar de inwendige veiligheid daarbij evenzeer onder de oogen wordt gezen. Het spreekt vanzelf, dat de re- Reering niet te koop kan loopen met de maatregelen welkt zij dienaangaande neemt en heeft voorbereid. Men behoeft er echter niet aan te twijfelen, dat zij zich volkomen bewust is van gevaar, dat ook van binnen uit kan dreigen. In deze onzekere dagen moet niet alleen de regeering sterk zijn, maar ook de be volking. Deze hoede er zich daarom voor, in extra verdedigingsmaatregelen naar buiten en naar binnen reden voor ongerust heid te zien. Uit zulke maatregelen immers blijkt dat alles gedaan wordt om ons land «)o krachtig mogelijk te maken. Geen Fransche kruiser vernietigd pranschen ontkennen onder GANG van de duinkerken en de focil De Fransche marine verklaart, dat het bericht van de Duitsche radio, waarin werd medegedeeld, dat de Duinkerken de kruiser Foch op de Noordzee tot zinken zouden zijn gebracht, volkomen ongegrond is. Duitschers als muizen in den val? IN DE FJORDEN OPGESLOTEN. Britsche mijnen in het Skagerrak. Volgens het blad „Jftmtlands Tid- nlng" heeft Radio-Aalesund gister middag om vijf uur medegedeeld, dat op de reede van Drontheim slag wordt geleverd tusschen Britsche en Duitsche oorlogsschepen. Engel- sche vliegtuigen hebben Duitsche oorlogsschepen en vliegtuigen in een haven boven de fjord van Drontheim aangevallen. Bij Heil, in de buurt van Drontheim, zijn Duitsche oorlogsschepen4 zichtbaar. Men gelooft, dat zij de fjord, welke door Britsche zeestrijdkrachten wordt bewaakt, niet kunnen verlaten. Vijf lichtingen zouden zijn opgeroepen CHURCHILL WAARSCHUWT ROME Gisteravond heeft, naar U. P. aan zijn bladen meldt, Mussolini besloten nog vijf lichtingen onder de wape nen te roepen, in verband met het mogelijke lente-offensief. Hoewel op het late avonduur geen bevestiging van officieele zijde kon worden verkregen, zal binnen de de achtenveertig uur, waarschijnlijk heden, een officieel communiqué be treffende deze mobilisatie worden uitgevaardigd. Tengevolge van de geheimzinnigheid, wel ke over dergelijke militaire zaken te Rome betracht wordt, zijn ook de jaartallen van de lichtingen niet bekend, doch naar verluidt zou de oproeping de vijf lichtingen tusschen de lichtingen 1908 en 1914 betreffen. Tevens zijn er in Rome gisteravond aan plakbiljetten verschenen, waarin om meer vrijwilligers voor de marine gevraagd wordt, in het bijzonder om technici. In zekere kringen te Rome werd verze kerd, dat het oproepen van vijf lichtingen slechts een voorbode is van verdere mobili satie. Opmerkelijk Is de duidelijke waarschu wing, welke Churchill gisteren aan het adres van Italië plaatste. De Fransch-Britsche vloten, zeide hij, zijn niet alleen sterk genoeg om de Duitschers het hoofd te bieden, maar bovendien de wacht in de Miüdellandsche Zee te houden. Opvallend was de meening, welke Churchill duidelijk uitte, dat de ac tie in Scandinavië slechts een kletn onderdeel was van een veel grootere campagne welke te land dreigde. Daarbij klonk duidelijk door. dat de Duit sche actie in het Noorden de Engeischen weinig zorg baarde. De ernst van zijn toon wijst er echter op, dat de legerleiding der geallieerden het oog gericht houdt op andere, grootere verras singen. Een offensief in het Westen of... Italië? De Britten hebben, naar uit Gothenburg verluidt mijnen gelegd in een gedeelte van het Skagerrak. Uit Marstrand aan de Zweedsche kust vernam Reuter, dat gister wederom Duit sche .oorlogsschepen in de haven van Oslo zouden zijn aangekomen. De troepentrans portschepen, die gisteren aan den zeeslag waren ontkomen, zouden gedurende den nacht te Oslo zijn gearriveerd. Een landing bij Narvik? Naar in welingelichte Noorsche kringen te Stockholm wordt vernomen, zouden de Brit sche troepen even ten zuiden van Narvik een landing hebben uitgevoerd en zouden zij thans trachten zich te vereenigen met de Noorsche troepen. Het dagblad Landestldningen meldt, dat de geruchten volgens welke de Duitschers van Drontheim langs den spoorweg naar Zweden oprukken, ongegrond zijn. Een bijzondere correspondent van het Zweedsche telegraafaeentschap te Charlotten berg meldt, dat de Noren verscheiden brug gen hebben vernield en de spoorlijn van Os lo naar Charlottenberg hebben opgeblazen. OFFENSIEF VERWACHT. In Frankrijk schijnen alle militaire verloven te zijn ingetrokken. Als reden wordt opgegeven, dsft de Duit schers aan het Westelijk front voor bereidingen treffen. Achter de Siegfriedlinie schijnen groote troe penverplaatsingen te geschieden. Parijs ver klaart gereed te ztjn den stoot op te vangen, waar die ook mag worden toegebracht HAMBRÖ SPRAK NIET. Nu de Engelsche vloot onafgebroken haar actie in hei Skagerrak blijft voortzetten cn daardoor de aanvoer van Duitsche troepen en munitie naar Noorwegen, op z'n zachtst gezegd, zeer bemoeilijkt, komt Zweden in een lastige situatie. Eén blik op de kaart doet zien, dat Brit sche beheersching van het Skagerrak bc- teekent afsnijding van alle in Noorwegen strijdende Duitsche eenheden. Hoe uitmun tend het luchtverkeer ook is te regelen, als dit niet over het neutrale Zweden plaats vindt, zal het steeds blootstaan aan Brit sche contróle, althans aanvallen, óók in de lucht. De vraag welke men zich stelt is: „Zal Hitier, als zijn troepen in Noorwegen in de knel mochten komen, de neutraliteit van Zweden eerbiedigen?" Dat deze kwestie aanleiding heeft gegc ven tot geruchten, dat Berlijn aan Stock holm gevraagd zou hebben vrije doortocht van Duitsche troepen door Zwecdsch gebied teneinde langs het Zuiden Noorwegen bin nen te vallen, is begrijpelijk. Deze berichten worden echter met klem door de Zweedsche regeering tegengespro ken. Toch treft dit, thans waarschijnlijk meest bedreigde land ter wereld, energieke verde digingsmaatregelen. welke er op wijzen, dat ook deze Noordsche staat van plan is, zich bij schending van zijn grondgebied te ver weren. Gotenbcrg is door de bevolking ontruimd en op verschillende plaatsen zijn mijnen in de Zweedsche territoriale wateren gelegd Hambro sprak niet. De rede welke de Noorsche kamer-presi dent Hambro gisteren voor de Zweedsche radio zou houden is niet doorgegaan. Het staat wel vast, dat Duitsche regeering heeft laten weten, dat zij dit als een on vriendelijke daad der neutrale Zweed sche regeering zou beschouwen. ARBEIDER TE IJMUIDEN DOODELIJK GETROFFEN. Gistermorgen is op het werk van den spuisluis te IJmuiden de ruim dertig-jarige arbeider J. Hillegers, wonende te Amster dam, door een ijzeren balk. die uit een strop schoot, getroffen. Zwaar gewond werd het slachtoffer naar het St. Antoniuszieken- huis te IJmuiden overgebracht, waar de man gistermiddag aan de gevolgen van het ongeluk is overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Als het zware go- schut zijn onheil spellende stem doet hooren. Ge weldig is de ont ploffing bij het losbranden der groote op rails ge monteerde kanon nen aan het Wes telijk front, wan neer de 300 kg. we gende projectielen de lucht in wor den geslingerd. Mobilisatie van Noorsch leger voltooid De mobilisatie van het Noorsche leger is voltooid. Tot opperbevelhebber is benoemd generaal Otto Ruge. In het Noorden hadden de Noren ongeveer 20.000 man troepen geconcentreerd, met het oog op den Russisch-Finschen oorlog. Deze waren nog niet gedemobiliseerd en rukken thans zuidwaarts. Een gedeelte heeft de ver sterkte vlootbasis Tromsö bezet, terwijl de rest contact heeft gezocht met Engelsche troepen, welke bij Narvik zijn geland. Het Noorsche opperbevel deelt mede, dat de Duitsche opmarsch vanuit Oslo naar het Noorden is tot staan gebracht. De Britten schijnen op tal van plaatsen troepen aan land te zetten, die door de bevolking met gejuich worden begroet. Alles hangt er thans van af o! het de Britsche vloot zal gelukken het Skagerak voldoende gesloten te houden. Het staat wel vast. dat de Duitschers re gelmatig troepen per vliegtuig aanvoeren, maar men acht dit middel van troepen transport en approviandeering niet over voldoende capaciteit te beschikken om op den duur tegen de Noorsch-Fransch-Brit- sche troepen tc kunnen blijven opereeren. Volgens vrij betrouwbare berichten hebben de geallieerden vasten voet te Soolvaer, Lodingen en de noordelijke kust van de Westfjord. Bergen in Noorsche handen. De Noorsche troepen schijnen er, na kor te gevechten, in geslaagd te zijn de Duit schers uit de stad Bergen te verdrijven en ze naar de havenversterkingon terug te drin gen, waar zij zich krachtig hebben ver schanst. ZIJ ZLÏN ECHTER IN HUN OP- ZET GEFAALD. KONINKLIJ KE AUTO VANUIT VLIEGTUI GEN BESCHOTEN. Reuter meldt, dat de Duitschers opdracht zouden hebben gekregen zich tot eiken prijs meester te ma ken van den persoon van koning Haakon van Noorwegen, maar dat zij. volgens een bericht uit Stock holm, in dien opzet faalden. KONING HAAKON. De koning en prins Olal In vei ligheid. Nader wordt uit Stockholm gemeld: De koning van Noorwegen, prins Olof en minister-president Nygaarsvold zijn in vei ligheid. Het plaatsje Nyvergsund. waar de generale staf zich had gevestigd, is door Duitsche bommenwerpers vernield. De ko ning. prins Olaf en de minister president, zaten juist aan het diner toen zes Duitsche bommenwerpers verschenen, en 25 tot 30 bommen wierpen. Het bombardement duur de een uur en de vliegtuigen schoten ook met de mitrailleurs. De drie genoemde autoriteiten vluchtten in een auto. enkele minuten later keerden de vliegtuigen terug en begonnen de auto te bestoken. Dc inzittenden moesten de auto verlaten en door liet bosch te voet verder gaan. Prins Olaf heeft onderweg een ge wonde verbonden. Hierdoor kwam hij eeni- gen tijd later dan de koning en zoo is ver moedelijk het gerucht ontstaan, dat hij ver mist zou zijn. Vuur tot het einde 1 Overlevenden van de „Gurkha" huis toe. De overlevenden van den torpedobootja- ger „Gurkha", welke door vliegtuigbommen tot zinken is gebracht, zijn in een haven van Noord-Schotland aan land gezet Velen waren amper gekleed. Nadat zij van klee- ren waren voorzien, en verder waren ver zorgd, zijn zij naar hun respectieve huizen vertrokken. De bemanning van de „Gurkha" is blijven vuren tot het water over het dek spoelde. Zeventig gevangen genomen Duitschers wérden onder sterke bewaking kan land ge bracht Over het lot der dienstplichtigen. buitengewoon Het communistische Kamerlid Effendi, heeft aan den minister van Defensie eenige vragen gericht, o.m. of het waar is, dat de soldij der buitengewóón-dienstplichtigen, die laatstelijk onder dc wapenen zijn geroepen, slechts de helft bedraagt van de soldij der gewone gemobiliseerden en dat eerstgenoem de dienstplichtigen bij verloven bovendien geen recht hebben op de uitkeering van het rnenagegeld. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan vraagt de heer Effendi. maatregelen welke de gelijkstelling in behandeling van buiten gewoon dienstplichtigen met de gewone ge- mobiliseerden beoogen. Narvik bedreigd. Het sterkst bedreigt acht de Noorsche le gerleiding Narvik. Hier in het hooge noor den is approviandeoring door transportsche pen vrijwel ondoenlijk. De Duitschers zien zich aan de zeezijde bewaakt door sterke Britsche schepen, Han de landzijde door Noorsche en Engelsche troepen. Bovendien schijnt de voedselvoorziening reeds nu te wenschen over te laten.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1