„HITLER maakte een grooten blunder" 18 Duitsche en GRAANSILO TE AMERSFOORT INGESTORT DE WINSTBELASTING Kemphaan-bemanning te Oslo in veilinliii 4 Engelsche schepen Churchill legt een verklaring af naar den bodem van de zee Arbeider onder de pain bedolven en gedood Er vielen dooden te Kopenhagen.*» Wilde geruchten te Belgrado Het gevaar voor kinderen op den weg Rijkspolitie laat zich niet nemen JL HAD NOORWEGEN EERDER ZIJN NEUTRALITEIT AFGELEGD, DAN ZOUDEN DE GEALLIEERDEN HET SNELLER HEBBEN KUNNEN HEL PEN. Gistermiddag heeft de Britsche minister van Oorlog Churchill onder zeer veel belang stelling ook van buitenlandsche diplomaten een rede gehouden in het lagerhuis. Churchill werd met donderende toejuichin gen ontvangen, toen hij de zittingszaal be trad. Hij begon zijn rede met de woorden: „Ik ben er zeker van, dat ik de toegevendheid van het Huis zal kun- non krijgen, wanneer door een of an dere omstandigheid er een vergissing van ondergeschikt belang in een feit of in bijzonderheden zal voorkomen in de verklaring, die ik ga afleggen." Voortgaande zeide hij: „de span ning en de onnatuurlijke kalmte dér paar laatste weken is Maandagmor gen verbroken door den Duitschen aanval op Noorwegen en Denemar ken. Deze misdaad was natuurlijk lang en uitvoerig voorbereid en werd feitelijk in de laatste week van Maart in beweging gebracht. „Gedurende verscheidene maanden heb ben wij inlichtingen ontvangen over groote aantallen Duitsche koopvaardijschepen, die uitgerust werden als transportschepen en over talrijke kleine schepen, die bijeen wer den gebracht in de Oostzeehaven en in do mondingen van do Elbe. Niemand echter kon zeggen, of zij ge bruikt zouden worden of tegen welk vreed zaam land zij zouden worden gebruikt. Nederland, Denemarken, Noorwegen en Zweden schenen allen even blootgesteld te zijn aan een plotse- lingon, brutalen. grilligcn en in ieder geval onuitgeloklen aanval. Welk van dezo landen gekozen zou worden, als eerste slachtoffer, of wanneer de eerste slag geslagen zou worden, bleef onvermijdelijk een zaak ven zuivere veronderstel lingen. De Nationaal-Socilislische regecring is gewoon om door haar kanalen een voortdurende stroom van bedreiging en geruchten te ver spreiden door middel van agenten in de neutrale landen, door „bij- loopers" van hun gezantschappen en ambassaden (gelach) en door personen, die met haar sympathi- sceren en haar steunen, waar zij ook maar kunnen worden gevon den (waarmede Churchil kennelijk doelde op do Engelsche nat. socia listen .Red.). Ik kan het huis de verzekering geven dat mijn opmer kingen op niemand persoonlijk van toepassing zijn. Over de Duitsche stelling, dat de aanval liet gevolg was van de Britsche actie, zeide Churchill, dat bewezen kon worden, dat de bewegingen der Duitsche troepen en sche pen voordat de mijnenvelden werden gelegd. Soldaten en voorraden werden op clandestic ne wijze in de laatste week van Maart naar verschillende havens van Noorwegen gezon den. De geallieerden, aldus Churchill verder, zouden de Noren helpen, den oorlog gemeen schappelijk met hen voeren en alleen dan vrede sluiten, wanneer hun eer en hun vrij heid zouden zijn hersteld. Het geval van Noorwegen vormt een voor- beeld voor de andere neutralen. Wanneer Noorwegen zijn neutraliteit niet zoo streng had doorgezet, zouden de geallieerden het sneller hebben kunnen helpen. De Britsche actie in Noorwegen zelf besprekend, zoido Churchill, dat de En gelsche torpedoboot jager Glowworm door' sterkere vijandelijke strijdkrachten tot zin ken is gebracht. Churchill verklaarde, dat de geallieerden geen Noorsche havens op hun beurt bezet hebben. Verder zeide hij, dat de Glowworm Maandag verloren was gegaan, Dinsdag werd de vloot buiten Bergen aangevallen. Twee kruisers werden licht beschadigd het slagschip Rodnov werd door een zware bom getroffen, maar het dek bood weerstnnd. De kruiser Aurowas het voorwerp van vijf aanvallen, die alle mislukten. De torpedo boot jager C.urkhn, die de Aurora vergezelde werd getroffen en zonk. De bemanning werd frered. Do torpedoboot jager Zulu bracht bui ten do orkaden een Duitsche duikboot tot zinken. De Engelsche slagkruiser Renown bond den strijd aan met den Duitschen slagkrui ser Scharnhorst en een Duitsche kruiser. De Scharnhorst werd zwaar beschadigd, alvo rens hij verdween in een rookgordijn dat door den kruiser gelegd werd. Goallioerde vloten blijven baas. Churchill verklaardo nog, dat de Britsche en Fransche vloten tezamen de controle kon den handhaven op de Middellandsche Zee. terwijl de operaties op de Noordzee werden geleid. Over den strijd van de Renown deed Churchill een interessant verhaal. De Renown, zon zeide lui zag hij het aan breken van den Dinsdagochtend in de verte de „Scharnhorst" en een kruiser van 10.000 ton, die klaarblijkelijk den vorigen dag met Minister CHURCHILL. de strijdkrachten was meegekomen. Er ston den een hooge zee en een woedende storm maar onze slagkruiser opende het vuur van een afstand van 18.000 yards, waarop de vij and na drie minuten antwoordde. Hij wend de zich terstond af en na negen minuten nam de Renown treffers waar op den voor sten bovenbouw van den Duitschen slagkrui ser en zijn geheele bewapening hield op te vuren, ofschoon later de achterste geschut- toren begon te vuren. De snelheid van de Duitsche slagkruiser was zeer groot en de Renown moest 24 knoopen varen door een zware zee. Nog weer twee minuten later werd een verticale rookzuil waargenomen van een mogelijken tweeden treffer op dc Scharnhorst, die terstond met groote snel heid wegvoer. De 10.000 tons kruiser trok een rookgordijn voor de Scharnhorst en bei de schepen trokken zich met groote snelheid terug. Een blunder van Hitier. De eerste Lord der admiraliteit kondigde aan, dat de geallieerden de Deensch Faroer gaan bezetten. IJsland, zoo voegde spr. hier aan toe, moet nog nader overwogen worden. Hitier, zoo zeide hij verder, heeft een groote strategische dwaling begaan door den oorlog naar het Noorden uit te breiden. De geallieerden zullen thans nemen wat zij willen van de Noorsche kust met een enorme ver grooting van de doeltreffendheid der blokkade. De gebeurtenissen vormen slechts een voorspel tot een veel groo* ter offensief. „In de vroege uren van Maandagochtend vernamen wij, dat Noorwegen en Denemar ken de ongelukkige nummers hadden ge trokken in deze sinistere loterij. Denemarken had bijzondere redenen voor ongerustheid, niet alleen omdat hot de meest nabije en zwakste van de Duitsche na buren was, maar ook omdat het kortgeleden een verdrag met Duitschland had gesloten (hilariteit), dat het land voor iedere mo lestatie waarborgde. Denemarken voerde 'n actievcn handel zoowel met Duitschland als met Groot-Brittannië. welks voortzetting in oorlogstijd voorzien was door Duitschland en gewaarborgd werd door speciale handels overeenkomsten tusschcn de Duitsche en Deenscho regeeringen, klaarblijkelijk bracht dit het land in een positie van bijzonder gevaar". „De buitengewone vorm van de Noorsche westkust geeft een corridor of gedektcn weg waardoorheen de neutrale handel en Duit sche schepen van alle soorten oorlogs schepen en anderen af en aan konden varen door de geallieerde blokkade heen binnen de territoriale wateren van Noorwe gen en Zweden tot zij kwamen onder doel treffende bescherming van de Duitsche luchtstrijdkrachten in Noord-Duitschland. Deze vermaledijde corridor is thans weg. Zijn rede besluitende, zeide Churchill: „Wij hebben hoogelijk gewonnen door hetgeen gebéurd is in Scandinavië en in de Noor delijke wateren in strategischen militairen zin. Niet zooveel hebben wij gewonnen als de kranten berichtten, maar wij hebben den Duitschers een zware slag toegebracht. Iïitler heeft een even grooten strategiscHen blunder gemaakt als Napoleon toen deze Spanje binnenviel. Een groot voordeel zal hieruit voor de geallieerden voortvloeien, wanneer zij met toenemende en niet afla tende kracht optreden." Churchill heeft 63 minuten gesproken. Reynaud verklaart: Duitschland verloor reeds een tiende gedeelte van zijn vloot. FRANSCHE VLOOT NOG ZONDER VERLIEZEN. In zijn rede voor de kamer heeft Frankrijk's premier Reynaud -ten aanzien van de zeegevechten bij de Noorsche kust verklaard: „De Fran- sché vloot heeft geen enkel verlies geleden. De Britsche vloot verloor vier torpedojagers. De Duitsche marine heeft Vier kruisers, die een tiende doel van de vloot verte genwoordigen, eeh duikboot, een ja ger en 12 troepentransportschepen verloren. In totaal liggen 22 sche pen, 4 Engelsche en 18 Duitsche, op deiv bodem der zee". Reynaud verklaarde nog: „Ik heb giste- ven- verklaard, dat de ijzeryeldslag. door Duitschland geleverd om de kleine volken tot slaaJ te naakpn, dit rcsiritaat- heeftt de ijzenveg- tó en blHft voor Duitschland af gesneden. Duischland, dat staal noodig heeft om ons aan te vallen, heeft ons het schouwspel van eon belegerd land gege ven. Na Denemarken besprongen te hebben heeft het zich op Noorwegen geworpen, denkende' niet meer tegenstand te zullen ontmoeten dan in Oostenrijk in 1930, doch liet is gestuit op den tegenstand, als dien van België in 1914 {luide toejuichingen). Reynaud bracht hulde aan het volk, de regeering en den koning van Noorwegen die besloten hebben te vechten. De Fran- sche regcering zal alle mededeelingen over den strijd, die thans gevoerd wordt, publi- ceeren goed of slecht. Hoewel de berichten thans schaarsch zijn. omdat de schepen niet van de radio-installatie gebruik kunnen maken, kan men toch reeds een oordeel vellen over de door Duitschland onderno men operaties: een tactisch succes in den aanvang, doch een onmetelijke strategische fout. Nooit in de geschiedenis is een opera tie, ondernomen met een beslissende min derheid ter zee, niet met een nederlaag geëindigd. Reynaud gaf vervolgens een op somming van de vlootverliezen aan beide zijden. Hij werd langdurig toegejuicht. De vergadering werd daarop geschorst. ONDER DAVEREND GERAAS STORTTE HET GEBOUW IN, WAARBIJ EEN DER ARBEI DERS ONDER EEN ENORME HOEVEELHEID MAIS WERD BEDOLVEN. DE SILO VOL KOMEN EEN RUÏNE GEWOR DEN. Gisteravond omstreeks zeven uur fs, zonder eenige voorteeken, een graansilo van de N.V. J. L. van Nieu- wenhulzen's graanhandel en oliefa- brieken, volkomen Ingestort. Het on geluk, dat met een daverend geraas gepaard ging. gebeurde op een oogenblik, dat twee werklieden be zig waren een vrachtauto met mais te laden. Een van hen, de arbeider P. van der Pol, kon zich ternau wernood in veiligheid stellen, doch de 23-jarige J. de Kruyl, wonende te Amersfoort, werd bedolven onder een enorme hoeveelheid mais en aanzienlijke brokstukken munr. Van alle kanten schoot hulp toe en werd alarm gemaakt. Brandweerlieden, militai ren. burgers en politiemannen vingen in koortsachtigen haast aan het graan en liet puin weg te werken. Groote brokstukken muur, waaronder van verscheidene vier kante meter, moesten daartoe worden ver zet en aanzienlijke massa's mais worden weggegraven. Ten slotte nam men zijn toevlucht tot een lier van een in de Ecm liggend schip, met behulp waarvan het opruimingswerk aanzienlijk kon worden versneld. Eerst om kwart voor negen had men het lichaam van den ongelukkigen de Kruyf be vrijd. De gemeente-arts. dr. J. van Dijk, constateerde, den dood door verstikking. De graansilo, welke een volkomen ruine is geworden, werd in 1936 gedeeltelijk door brand verwoest, doch daarna herbouwd. Dc Kleine Koppel, de kade langs de Eem, is geheel en al versperd. De oorzaak van het yangeluk kan men op het oogenblik niet gissen, Op den zolder van de silo was een hoeveelheid van 400 ton graan opgeslagen. Het schijnt evenwel niet. dat hier van overbelasting mag wor den gesproken. Het bedrijf van de N.V. on dervindt door het gebeurde ernstige stag natie. doch het kan gaande gehouden wor den. Te ruim tien uur is het opruimingswerk dat onder leiding van den commandant van de vrijwillige brandweer, den heer P. H. van Haselen stond, gestaakt. Het is heden voortgezet. Over het instortingsongeluk met de silo te Amersfoort vernemen wij nader, dat op het oogenblik, dat de silo het begaf, de ser geant van de Bunt per rijwiel langs kwam. Aanvankelijk dacht men, dat ook hij bedol ven was, doch weldra bleek, dat hij onge deerd was gebleven. De arbeider van der Pol werd gedeelte lijk onder de neerstortende massa puin en mais begraven, doch kon na korten tijd worden bevrijd. Hij had slechts eenig letsel aan de hand opgeloopen. De silo was berekend op een inhoud van 50(1 ton, zij bevatte op het moment van da ramp 400 ton grabn. De ravage is zoo groot, dat het opruimings- DEENSCHE BEVOLKING ONDER WIERP ZICH MET ZONDER MEER. Uit betrouwbare Deensche bronnen Ver neemt Reuter, dat de Deensche bevolking zich niet zonder meer aan de Duitsche be zetting heeft onderworpen. Er is aanzien lijke tegenstand geboden. Toen de Duit schers op het plein voor liet koninklijk pa leis te Kopenhagen aankwamen opende de Koninklijke wacht het vuur onder bevel van prins Waldemar. Het kwam tot een schermutseling voor het paleis. Het is, al dus Reuter, niet juist, dat de Duitschers niet op verzet stuitten. Groepen Denen bo den. hoewel ongeorganiseerd, tegenstand De verliezen aan menschenlcvens zijn ook niet zoo onbeteekenend, als de Duitschers heb ben doen voorkomen. Duizenden vliegtuigen voor de geallieerden Gouden tijd voor de Amerikaan- schc vliegtuig-industrie. Volgens het Amerikaansche agentschap Dowjones zijn niet de vliegtuigmaatschap pijen Curtiss. Bell en Lockheed contracten gesloten voor de levering van tusschcn de 2300 en 3300 vliegtuigen aan de geallieerden binnen de komende 12 of 18 maanden. De contracten liggen gereed om onverwijld door de Britsch-Fransche commissie van aankoop in de Vereenigde Staten te wor den onderteekend. Duitsche pamfletten in Joego slavië. Volgens een bericht van United Press uit de Joego-Slavische hoofdstad Belgrado, is aldaar de spanning grooter geworden, toen de politie verschillende personen ar resteerde. die ervan verdacht werden, door geheel Joego-Slavio uit auto's Duitsche pro- pagandabiljetten te hebben geworpen. Vele van deze biljetten werden in de straten van Belgrado opgeraapt. Sommige biljetten wer den uit een vliegtuig geworpen, dat boven Belgrado vloog. Deze biljetten waarschuwden Joego-Sla- vië, niet met de geallieerden samen te wer ken en wijzen erop. dat „het nog niet te laat is, om aan de zijde van Duitschland te komen, maar dat het wel een spoedig te laat kan zijn". Wenscht Duitschland politietoe zicht op Donau? Het zou nota's aan betreffende landen hebben gezonden. Officieele Hongaarsche kringen spre ken de berichten tegen, volgens wel ke Hongarije een nota ontvangen heeft, zooals Duitschland aan alle Donau-staten zou hebben gezonden, waarin dit land zou verklaren, op den Donau te willen laten patrouil leeren. Wel wordt echter in verantwoordelijke Hon gaarsche kringen vernomen, dat Duitschland te kennen heeft gegeven, dat het Hongarije verantwoordelijk stelt voor eventueele schen dingen van de Hongaarsche neutraliteit op den Donau. Men gelooft, dat Duitschland soortgelijke verklaringen heeft afgelegd tegenover de an dere Donau-staten. Volgens onbevestigde, doch hardnekkige geruchten heeft Duitschland drie pantser schepen uitgezonden om op den beneden- Donau te patrouilleercn. JONGETJE TE DE LIER PARDOES TEGEN RIJDENDE VRACHTAUTO AANGELOOPEN EN GEDOOD. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier is in de Lier het zesjarig zoontje van de familie v. d. Loos door een zwaar geladen vrachtauto aangereden. Het kind werd zoo ern stig gewond, dat het korten tijd later is overleden. Het ongeluk is gebeurd, doordat het jon getje plotseling den weg overstak. Het stond met eenige kinderen te kijken bij den aanleg van een telefoonkabel. Toen de auto naderde, werden de kinderen gewaar schuwd, niet over te steken. Voor den klei nen v. d. Loos was dit reeds te laat. Hij liep pardoes tegen den wagen. Ofschoon spoedig een dokter ter plaatse was. mocht hulp niet meer baten. Het lijkje werd een woning binnengebracht en is later naar het ouderlijk huis vervoerd. werk zeker eenige dagen zal vorderen. Het verkeer naar de industriewijk is hiex'door versperd en moet worden omgeleid. De aangerichte schade is enorm. Zij valt op het oogenblik niet te schatten. Niet al leen is de silo in een ruïne herschapen, maar ook een aangrenzend huis is ernstig beschadigd. Het lijk van het slachtoffer, dat ongehuwd was, is, nadat op de plaats van het ongeluk do doodsoorzaak was vastgesteld, naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" vervoerd. De brandweer rukte naar de ingestorte silo uit met een motorspuit. een ladderwa gen en een gereedschapswagen. Dit mate riaal behoefde geen dienst te doen. De man schappen echter hadden de handen vol. Het eerste opruimingswerk werd o.a. bij gewoond door don burgemeester van Amers foort, mr. J. C. Graaf van Randwijck, een aantal raadsleden en eenige hoofden van gemeentediensten. Postvluchten op Indië De positie der Indiëvliegtuigen was gisteren: Uitreis: „Torenvalk" (Brugman) te Jodhpoer, 14 April te Batavia verwacht. Thuisreis: „Bui zerd" (van Veenendaal) te Basra (morgen te Napels verwacht), „Oehoe" (Hondong) te Medan (15 April te Napels verwacht.) AJL/EERBERICHT DE BILT SEINT Verwachting: Koude ochtend, overigens zachter dan gis teren, gedeeltelijk bewolkt, geen neerslag van beteeke- nis, meest matige naar West of Zuidwest krim pende wind. Tweede Kamer Hedenmiddag komt minister De Geer aan het woord. De Tweede Kamer heeft zich gister den geheelen middag bezig gehouden met de behandeling van amendementen op he^ wetsontwerp heffing van een winstbelasting Enkele van deze amendementen werden aangenomen, met andere kon de Kamer zich niet vereenigen. Hedenmiddag zal minister De Geer ant woorden. Omtrent het lot van de machine niets bekend. Bij de K.L.M. is officieel bericht ont vangen, dat de bemanning van het K.L.M. vliegtuig „Kemphaan", dat zich op het moment van den Duit schen inval in Noorwegen te Oslo bevond, veilig is, De bemanning bestaat uit Evert van Dijk, gezagvoerder, Kj. Suttorp, marconist, P. J. Jung, boordwerktuigkundige en C. Meijer, steward. Omtrent het lot van de machine zelf, een Douglas D.C. 3-toestel, maakt het door de K.L.M. ontvangen telegram geen melding. De mogelijkheid bestaat derhalve, dat het toestel beschadigd of misschien zelfs ver nield is bij het bombardement van de Oslo- sche luchthaven Fornebo. Deze bestaat uit een aantal tusschcn de rotsen in verschil lende richtingen uitgehakte en geëgaliseer de startbanen, die vrij gemakkelijk vernield kunnen worden, temeer, waar het vliegveld eerst door de Duitschers en later ook door de Britsche luchtmacht schijnt te zijn ge bombardeerd. Ook de hangarruimte op Fornebo fs be perkt, zoodat de K.L.M.-machines, die des nachts op Fornebo overblijven, gewoonlijk buiten blijven staan. Eigenaardige wraakneming te Kampen. De gebroeders II. S. resp. 50 en 36 jaar oud alsmede do 25-jarige J. ten C., allen te Kam pen, hadden iets met de daar gestationneer- de rijkspolitie gehad en zonnen op wraak. Ze stalen een fiets, die voor het huis van een der Rijks veldwachters stond en wierpen die in eén diepe kolk van den IJssel. Bovendien namen zij een roeiboot van dc rivierpolitie weg. Nadat ze de meertouwen hadden door gesneden, maakten ze gaten in den bodem, bezwaarden do boot met basaltblokken en lieten haar in diep water zinken. Het mocht de gemeentelijke politie, in samenwerking met de rijksveldwachters gelukken de da ders op te sporen. Ze legden een volledige be kentenis af en zeiden uit wraak gehandeld te hebben. Zij zijn gevankelijk naar Zwolle overgebracht. BILJARTEN. NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN 45 2. Te Rotterdam zijn gisteravond de natio nale kampioenschappen biljarten ancre cadre 45/2 begonnen. Swecring opende met een overwinning op Gehrels, van Eymeren sloeg in een zeer matige partij De Leeuw, Kobus zorgde voor de verrassing, door Van Vliet aan zijn zegekar te binden, terwijl tenslotte de veteraan Jan Dornmering te sterk bleek voor Jacobs (moyenne 14.S1). Het zal wellicht nuttig zijn te memoree- ren. dat in dit tournooi liet klassieke biljart spel wordt gespeeld, het gebruikelijke twee- stoots cadre, dat van alle genres het meest wordt beoefend.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2