Brabantsche Brief IWjL AmJC y, tfywXA De .van Dré DE SCHAT in de. lUaeAtijn Radioprogramma Ulvenhout, 11 April 1940. Amico. Dieën langen, nogal harden winter zette ons wel 'n maand achter, in den arbeid op d'akkers. Want mee 't invallen van den dooi was 't veur ons nog nie gebeurd! Den vórst zat diep in den grond en 't kostte weer en- nigte weken van wachten eer we de spaai in den aarde kosten steken. En dét nie alleen...! Ge verstaat genogt: we kunnen b.v. gin èèr- pelpoters in 't ijs uitzetten! Ge zult dus wel efkes langer op den nuuwen patat te wach ten hebben van 't jaar. Ik zeg: „èfkes lan ger", want 't is op den buiten alty wel zóó: op 't end wordt den meesten achterstand ge meenlijk zoo goed als heelemaal ingehaald! 'k Heb 't in m'n lange leven, mee verschil lende strenge winters, meetlate nachtvorsten, mee veul hoogwater en alderleie op 't eerste oog rampzalige dingen nooit anders ervaren, dan: op 't end kwam alles weer recht! En hoe ouwer d'n mensch wordt, hoe rustiger hy dan ook teugenover teugenslag komt te staan. De jeugd, die dat nie verstaat, is nogal 'ns rap geneigd om zulke „ouwe" gelatenheid te versiyten voor gebluschte levenskracht, maar mee dat gedacht timmert ze 'r eigen dan toch wel 'ns danig op den duim! 'Nen ouwen, op zijn manier, wijzen hond, zooals mynen Blek om 'n veurbild te noemen, sterk als 'nen beer, ge moest 'n kunnen voelen hoe ie den zwaren wagel uit oew knuisten trekt, zoon'en ruigen, rustigen beest gaat, op den kuier, naast zijnen baas vort mee den eigensten rustigen stap van zy- nen meester. Na uren komen ze samen thuis; rustig, onvermoeid, koel! Lyk ze van huis gongen. Den jongen, onwyzen keffer daarentegen, die ginnen boom mee rust lot, bang als ie is dat alle tifkes in de buurt niè zullen weten dat hy bestaat, rent, tobt, hijgt, drie, vyf tot tien keeren den weg heen en terug en komt op 't end, mee de tong op z'n teenen en 'n razend-kloppend hart. weer thuis mee den baas en... 't onervaren dier heeft uren noodig om weer op verhaal te komen. Wordt ie te laat wys, dan komt z'n broerte te vroeg, afyn, net als by de menschen! Hiermee wil nie gezegd zijn, dat de Jeugd mee 'nen gryzen baard deur 't leven mot stappen, maar wel ditte: dat Jeugdige „heet gebakerdheid" nog gin vlammende levens kracht is. Maar genogt; 'k ben ongemerkt wyd afge dwaald van m'n eerpelland. 'k Zat daar, be gin verlejen week, m'n poters te zetten, over 'n ruimte, 'nen kyk wyd. want Dré III is van plan om in ons gewilde „zandjannen" veul zaken te doen. Ook mee deus groote artikel wil ie over ennigte maanden 'nen steuvigen verkoop en nuuwe klanten forceeren! 't Is waar, mee zynen auto kan ie kolossale vrachten snel wegrijen en wat ie my er alle maal van vertelde...! Nou, 't jonk zit zoo vol plannen en ideeën; mynen kop tolt, als ie Uitgepraat is! Hy ziet de dingen ln de toekomst allemaal nog wat te simpel. Hij ziet 't zóó, de huis vrouwen hebben eerpel noodig en koopen 't liefst nie duur en goeie waar. Dré I is boer genogt om te zorgen veur goeie en concur- reerende waar, ik eigens heb 'n prachtlgen wagel en 'nen tyverigen Eeker, dus dus ik verkoop eerpel zooveul als ik wil! Tot nu toe is dit redeneering dikkels uitge komen, want... eh... 't jonk heeft alles méé, Z'nen plazlerigen kop, z'n kustelijke „bruta liteit", waarin ie eigens gin erg heeft, z'n afyn, z'n heele jeugd, waarmee ie zijn klantjes inpalmt. Maar toch ook' z'n steuvige ver trouwen in z'n artikelen, z'n eigen en... in z'n geluk! Als hy 'n benneke groentes vast houdt en zegt: „mevrouw, zoo van 't veld, kek, d'n daauw fonkelt er nog op, zoo'n zoóike groentes hebt ge nog nooit ln oew keukentje g'h&d", dan dan méént ie dat! FEUILLETON door MALCOLM HOWES Stump en hy deelden de tent en Dick's on zekere blik viel het eerst op zyn schipper, die voor de deur zat te rooken. Stump nam zyn pyp uit den mond. Goeien avond, Sir Richard, zei hy plech tig. Daar ligt een brief voor u. Dick opende de enveloppe. Een krabbel op een vel briefpapier bevatte de korte mede- deeling, dat von Kerber „by vergissing" de inliggende brieven en telegramm had achter gehouden. De stukken, die van mr. Forbes afkomstig waren, bevestigden de juistheid van mrs. Haxton's onthullingen. Irene, die het heel druk had met de werk zaamheden, die von Kerber tot dusver ver richt had die kleine maar lastige dingen, die in het dageiyksch leven van een groot kamp broodnoodig zyn stond al naar hem uit te kyken. zy riep hem verheugd aan. Groot nieuws! De vyand kondigt een wapenstilstand aan. Alfieri heeft Hussein en Abdullah terug gezonden en de „geleende" kameel erby. En een van zyn mannen heeft feen briefje voor grootvader gebracht, om een spoedig onderhoud te verzoeken. Eerst was Royson oprecht verheugd over deze onverwachte wending. Hy had mr. Fenehawe'a optimisme, ten opzichte van een nachtelyken aanval van de Hadendówas niet gedeeld, omdat Irene er was en niemand de zekerheid had haar te kunnen beveiligen tegen elke kans van gevaar, wanneer gewe ren met groote draagkracht het kamp be schoten Alfieri's brief was beleefd en verontschul digend. Hy verklaarde, dat hy geen twist Want ginmensch kweekt malscher spul dan opa! En als ie 't benneke in twee handen ronddraait onder de veurjaarszon, dan begint zoo'n aanstaand klantje 't gevoel te krijgen, dat ze deus zooike groentes nie veurby mag laten gaan. Wat dat in den handel veur 'n geheim is, amico, dat deurgrond ik nie precies, maar ik wéét: de manier waarop den een of waarop den ander iets vasthoudt en toont, die ma nier gift aan dat „iets" 'alty meerdere of min deren luister. In ieder geval, den Dré ver staat 't kunske 'nen kool, 'n benneke sprui ten, 'n benneke eiers zóó vast te houwen en veur oew neus te draaien, dat ge'r trek in krijgt! Nou ja 't zal daarmee zóó zyn: 'nen vlot ten prediker, die alleen uit z'n knap verstand prikt, zal op 't end minder zielen oogsten, dan den minder begaafden predikant, die ten vole uit z'n hart sprikt. Die... 't rotsvaste geloof heeft. Dré III gelooft, neeë hij wit: z'n spullen komen van eersteklas fabrieken, van den allerbesten akker, van de gezondste kiepen! De menschen gelóóven 'm als ie z'n lange wimpers opslaat en mee z'n goudbruine oogen zoo frank en vry, zoo vast in huilie zielement ziet. En zoo verkoopt ie, overal waar ie aan belt en kitsige dienstmeskes drie, vier keeren opnuuw naar „binnen" lot gaan. (Wat ze dikkels veur 'm over hebben!) Zoo verkoopt ie aan de huisvrouwen, die 'm vertrouwen en soms... nie deur willen sturen! Den Eeker kan 't nie. Als die 'n mandje eiers vasthoudt, dan zitten zyn sproeten-lyk- roestvlekken dalijk zóó vast op de klantjes d'r oogen, dat ze gin groote, blanke eiers meer zien, glanzend onder de zon, doch alleen maar 't vuile stoepke dat „toch 'ns rap 'n beurt mot hebben," zoodat de wefkes ineens ginnen tijd meer hebben veur dieën braven sproetenkoning! Dré III,wakker als 'n haantje, had dat rap deur, dus: „Eeker, verkoopen kunde gy nie, gy belt aan, gij girt me de spullen aan, ge let mee op de centen en ge houdt de snotjong van onzen wagel. Ik ry en verkoop alleen, gy doet de rest." En zoo volbrengen die twee baaskes iederen dag 't wonder om mee 'nen schoonen ontvangst en 'nen leegen wagel naar huis te rijen, om den lijst van vaste klantjes, eiken dag weer langer te maken, om 't bedrijf tot dubbelen bloei te brengen! Ik heb dan ook verlejen week twee keer zooveul poters uitgezet en meer aardbeibedden aangeleed. Maar als 't zoo vortgaat... afyn den grond is ooit veul duurder gewist en daar is alty nog gin betere belegging, dan grond! Mee grond kunnen ze nie gaan loopen; hij kan nooit, ïyk pampieren, in lucht veranderen en ze kunnen er nlkts. zooals van huizen, aan vernielen of van opstoken! En valt er 'ns 'nen bonk „beschavingstech niek" in, allee, 'nen bommentrechter is rap dichtgegooid...!b Ja, ge mot vandaag aan alles denken, amico!" Maar als ik dan verlejen week de nuuwe piepers zette, dan kwam daar den meester aangebeend. „Allee, den Dré!" „Goelenavond, den meester". „Druk?" „Veul!" „Ge zet zoo nog al iets uit, Dré! Is dat mee 't oog op de omstandigheden van oorlog, uit voer, distributie of zoo?" „Neeë, man! Dat hebben we noodig In nor maal geval!" zee ik fier. Daar gong 'm 'n licht op: oow..., Dré III!" „In de roos, jonk!" Efkes was 't stil. De zon gloeide nog 'n bietje na, achter den ender, maar den killen avond was toch alweer te voelen. Wyd gonsde den slag van helf zeuven uit ons kerketorentje over de wye, paerse velden. 't Was stilleker.Ik hoorde den poter telkcs dofkes plompen in 't zwarte gat da'k mee 'n rond stuk hout boorde in den lochten zand- aerde. Ja, 't was stillekes, hier in den verlaten akker, die zacht en donker zich strekte onder den vallenden avond. „Den Eeker helpt 'm mee, ee?" „Blief?" „Den Eeker zit toch ok op den wagel by den Dré?" „Vaneigens, ee, vaneigens! Die twee kleine mannen doen alles samen. Bovendien: den Eeker is den Dré z'nen knecht, witte wel!" We lachten zachtjes naar malkaar; de ge schiedenis van de twee baaskes is wel bekend. „Jaerhm! Ja, eigeniyk zou ik bij Dré III motten zynzee toen den meester. „Daar gunderwyd zitten ze. We zetten naar malkaar toe, ziede." ,,'t Ga'-d-over den Eeker." „Is er... iets, toch nie?" „Z'n... examen, ziede!" „Kom ik schei er af. De mannekes v.nden 't gereedschap wel. Gade mee zoowyd?" „Geren! Stoppen?" Ik nam z'n tabaksbuiltje, stopte m'n pijp. Ja 't was al flink duister zag ik aan 't luci- fersvlamke. ,,'t Zit zoo in malkaar, Dré. Den Eeker kan mee glans z'n examen doen over 'n paar maanden. Makkelyk zullen ze 't 'm nie maken, maar hij wit genogt." „Waarom zullen ze 't 'm zwaar maken, meester?" „Kek 's Dré, ik zeg oe dat als schoolmeester de schoolmeesterij is bar conservatief." „Goei' eigenschap!" „Mjawel," twyfelde-n-ie: „sóms!" 'k Heb dikkels gemorken, amico, dat school meesters alty op de „schoolmecstery" afgeven, dus ik nam zijnen twyfel nie zwaar. „Sóms,... Dré!" „Oem. Mja. We zijn allemaal maar men schen, ee?" „Da's waar! We zyn allemaal foutenmakers, maar ik mot oe dit zeggen: als den Eeker straks op 't onderwyzersexamen komt, dan hoeft er in de examencommissie nog ginnen Sherlock Holmes te zetelen, om de commissie duideiyk te maken, dat den Eeker 'n vrind eendje in de examenbyt is!" „Zoo is 't!" „En zoo iets is op 'n onderwyzersexamen alty 'n liliyk dink veur... nou veur den Eeker in deus geval." „Waarom?" „Ze vertróuwen 't nie. Stuk veur stuk is eiken examinator bang, dat ie tóevallig vra gen stelt, die den examinandus tóevallig kan beantwoorden. Zo'n manneke krygt dus 'n bar zwéér examen. Veul zwaarder dan den normaalschoolpupil waarvan by veurbaat verondersteld wordt, dat ik wel klaar is veur 't vak." „Ik begin oe te begrypen, meester!" „De punten vallen ook aan den lagen kant..., eiken examipatoris weer hard bang, dat ie te gunstig zal afsteken by z'n overige commissielejen. „Jaja, den Eeker krygt 't nie cadeau, snap ik wel!" „Sjuust! 't is gin oneeriykheid, Dré, 't is... 't is angst veur 't ongewone, 't Is conser vatisme!" „Begrepen." „En nou ben ik, onder ons, sjuust anti- schoolmeesterachtig genogt. „Dat zeggen alle schoolmeesters van d'r eigen, jonk!" „Nou, ik ben 't dan toch!" „Oow." „Geloofde me nie?" „Neeë! Gy zyn schoolmeester, zooals ik boer. In hart en nieren, mee alle goeie en mee alle kwaje eigenschappen. En da's pront zoo. Af!" „In ieder geval: 't is mynen trots om den Eeker deur dat examen te trekken, Dré!" „Ziede wel! Daar valde al deur de mand!" Onze lach echoowde deur den stillen avond, die sluierde over 't durp. „Is den Eeker klaar, veur dat verzwaarde examen, meester?" „Tot ende met!" zee-t-ie vurig. „Maar nou, mee die nuuwe affaires van oewen Dré, nou ben 'k erg ongerust, dat den Eeker sjuust nou, lie leste maanden, té veul van z'n studie, getrokken zal worden. En dat wou 'k nou 'ns mee oe bepraten!" „Gaat ie achteruit, den Eeker?" „Neeë, nóg nie! Maar éls dat vandaag of mergen zoo mot zijn, dan is den tijd tekort, om dat by te spurten. Me dunkt, Dré, dit ver- stade!" „Dét doei 'k meester!" ,Dan hoef ik wyers niks meer te zeggen, Dré." En zoo, amico, dat wou 'k oe dan gezeed hebben g'had, zoo zit nou den Jaan op den bok, naast Dré III. Den Eeker mot 'n paar ZONDAG 14 APRIL 1940. Hilversum I. 1875 en 414,4 m, 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.15 KRO. 8.30 Morgenwyding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.50 Gereformeerde kerkdienst. Hierna: Ge wijde muziek (gr.pl.). 12.15 Lezing „De Missiegeest van den H. Vin- centuis Paulo". 12.35 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Boekbespreking. I.20 KRO-Melodisten en solist 2.00 Vraag en antwoord. 2.45 KRO-Kamerorkest en sol'st 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Ziekenlof. 4.555.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Gewijde muziek (gr.pl.). 5.20 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. Hierna: Orgelconcert. 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 KRO-orkest. 9.00 Rei3vertelling. 9.20 Paul Godwin en zyn orkest. 9.50 Don-Kozakkenkoor (opn i 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.0011.15 Esperantonieuw- Hilversum II. 301.5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 9.40 Causerie „Van Staat en Maatschappy". 9.59 Berichten. 10.00 Zondagsschool. 10.30 Remonstrantsche Kerkdienst. 11.50 „Naar buiten", toespraak. 12.00 Cyclus: „Onze Weermacht". 12.45 Disconieuws. (Om 12.45 Ber. ANP.). 1.00 AVRO-Amusementsorkcst en het duo Ja. 1.30 Causerie: „De gesproken mailbrief". 1.50 Gamelanmuziek (opn.). 1.55 Declamatie. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroeporkest en soliste* 3.30 Schiiderybespreking. 3.45 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.25 AVRO-Dansorkest. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Gemengde Zangvereeniging „Kunst en Strijd" (Amsterdam) en solist. 5.3Ó5,55 Voor de kinderen. 6.00 Bravour en Charme. 6.30 Sportpraatje. 6.45 Sportnieuws ANP, gramofoonmuziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.03 Schuldig of onschuldig? 7.28 Rosian-orkest en solisten. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.20 Concertgebouworkest. 9.10 Radiotooneel. 9.55 Revueprogramma 11.00 Berichten ANP. 11.10 Trio „De Melodische Spelers". 11.30—12.00 Dansmuziek (gr.pl.). MAANDAG 15 APRIL 1940 Hilversum I. 1875 en 414,4 m. NCRV-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing en meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.309.45 gelukw.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Christeiyke lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Bericht. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten ANP. 12.35 NCRV-kleinkoor en -harmonie orkeit (opname). I.00 All Round-sextet. 2.00 Schooluitzending. 2.35 All Round-sextet. 3.00 Keukenpraatje. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 BybeUezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15—6.15 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Vragenuurtje. (7.007.15 berichten). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, internationaal overzicht, herhaling SOS-berichten. 8.25 Haagsch Kerkkoor en gramofoonmuz. 9.10 Causerie „De Belgische kust". 9.40 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Marcando-ensemble en gramofoonmuz. II.25 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 m. Algemeen Programma verzorgd door de AVRO. 8.00 Bericht ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwyding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Rentmeester. (11.0011.10 „Zylichten, causerie) 12.00 AVRO-musette-ensemble en soliste (opname). 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Ensemble Malescu. I.45 Pianovoordracht. 2.15 Omroeporkest en soliste. (3.003.20 „Met oog en oor", causerie. Om 3.50 Gramofoonm. 4.30 Disco-causerie. 5.30 Orgelspel. 6.00 De Twilight Serenaders en solist. 6.40 Zang, piano en cello (met toelichting). 7.15 Friesch programma. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Concertgebouworkest en solist. 9.15 Reportage. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 AVRO-amusementsorkest en duo Ja. II.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-dansorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. maanden hard leeren. Den Jaan rydt nou iederen mergen in den auto mee Dré III weg. 't Manneke, dat Janus als veldwachter zoo dikkels achterna gezeten heeft, ge wit nog wel van vroeger, da's nou den Jaan z'n baas! ,,'t Gaat wel," zee Dré III: „al mis ik veul m'nen Eeker onderweuge. Maar witte wa zoo broerd is, opa? Telkens als ik veur 'nen stad- schen diender mot stoppen, m'n pampieren laten zien, deurryen, ieverans anders parkee ren, ge ként al die moeilykhedens in 't verkeer dan wil den Jaan mee die pliesie- mannen gaan debatteeren! En als ik 'm zeg: gij wit van al die verkeersregels toch de bal len af, Jaan, dan zee-t-ie ijskoud: „ik ben eigens dertig jaar by de plie^ie gewist en ik wocht van die melkmuilen, die stuk veur stuk nooit 'nen moord hebben uitgezocht, gin complimenten af!" Ik schoot in den lach. Dieën Jaan...! Hij verandert nooit. „En 't ergste is, opa, als 't hum dan „hier zit", lijk ie 't noemt, dan wil ie den wagel uit, om dat vertelsel te gan doen aan zo'nen stadschen agent!" Gisteren kwam Dré III alleen thuis...! „Waar is den Jaan, Dré?" „Die zit in de stad, op 't pliesiebroo te ver tellen hoe ze moordzaken op motten helde ren." „Ik begryp oe nie...? ,,'k Moest daarstraks 'n andere straat in- had met den Engelschen leider der expedi tie zyn veete gold den Oostenryker en de vrouw, die geholpen had om hem (Alfieri) van zyn rechten te berooven. Hij was er zeker van, schreef hij, dat signor Fenshawe, wiens faam als Egyptoloog bekend was het bedrog niet zou goedkeuren, en hy wenschte daarom voor den volgenden dag een ontmoeting vast te steUen, waarby hy zyn geval geheel zou ophelderen. Het verzoek was in byna onbegrijpeiy'k Engelsch geschreven, maar er was een Ita- liaansche vertaling by en die laatste kon Irene woord voor woord vertalen. Natuuriyk heeft grootpapa toegestemd, zei Irene. Hy heeft de samenkomst op zeven uur morgenochtend gesteld. Ik ben er be nieuwd naar Alfieri terug te zien. Ik herin ner me hem precies. Kapitein Stump en ik hebben hem goed opgenomen in Massoea, weet je. Is de bode alweer vertrokken? O ja. Hy verliet het kamp twee uur ge leden alweer. Heeft hy met een van onze mannen ge sproken Dat kan wel; Dat weer ik niet zeker. We waren zoo verdiept in Alfieri's mede- deeling, dat we niet op den Arabier gelet hebben. Maar grootpapa vond het juist heel goed, dat hy onze sterkte zag, en dat hy nu weet, dat we een dozijn gewapende matrozen hier hebben. Je maakt Je zeker ongerust over my Veroorloof me dan je mee te dee- len, dat ik als stafofficier den opperbevel hebber heb geholpen om onze strijdmacht voor den nacht in twee sterke wachten te verdeelen, Grootvader heeft het bevel over de eene, kapitein Stump over de andere, ter- wyi gy, Koning Richard, rustig moet slapen tot den dageraad. Maar ik hèb pas acht uur geslapen. Goed, dan zullen wy samen tot elf uur wacht houden. Royson werd door twyfel aangegrepen, zoodra hy hoorde van het vertrek van Ha- dendowa. Naar alle waarschynlykheid had de man ontdekt, dat von Kerber en mevrouw Haxton niet meer in het kamp waren. De zwarte paardenknechten en andere dienaren waren geboren babbelaars en het zou wel heel vreemd zyn, als ze hem niet verteld had den, dat een paar van hen naar de zee trok ken met den Hakim Effendi en een der blan ke vrouwen. Wat zou er gebeuren, als dit be richt Alfieri ter oore kwam De man, die niet geaarzeld had de vervolging en gevangenne ming, den dood. zoo noodig van Royson zelf en Abdur Kader te bevelen, deinsde voor geen kleinigheid terug. Het was waarschijn- ïyk, dat hij vrede aanbood alleen omdat zyn verspieders den omvang van de expeditie hadden ontdekt. Hoe zou hij handelen onder deze veranderde omstandigheden Te oor- deelen naar het verleden, was hierop maar een antwoord mogelyk! Laten we Abdullah opzoeken, zeide Royson. Dan zullen we meer hooren. De Speerwerper, hoewel uiterst beleefd, was niet bijzonder geneigd tot mededeelzaam heid. De afwezigheid der beide blanken, die zijn bondgenooten waren, had hem verbaasd. Dick besloot te probeeren Abdullah'a trouw te winnen. Dus vertelde hy hem van mr. Fénshawe's besluit om den zeeweg te volgen. Je belangen, welke ze ook zyn, zyn vol komen veilig, als je ons vertrouwt, zei Dick; de baron is maifr twee dagmarschen voor. Hij weet niet, dat we denzelfden weg zullen vol gen. Hy denkt, dat we naar Pajura gaan, dus zullen we hem stellig aan de kust inhalen, als we het al niet eerder doen. Zoo kun je jezelf van zyn eerlykheid overtuigen en zien, dat de laatste beslissing over deze zaak bij ons be rust. De Arabier boog, maar bleef zwygen. Toch bekende hij later, dat Royson's woorden hem hadden afgebracht van zijn plan om weg te sluipen als de nacht viel en Alfieri aan te sporen de vluchtelingen te achtervolgen. De Italiaan had deze aansporing echter niet noodig! Dick ried mr. Fenshawe aan om twee mannen te paard uit te zenden om het kamp der Hadendowa's te zoeken. Hussein, die met de streek bekend was, bood zich vry- willig aan en hy en zyn makker kwam tegen middernacht terug met het onrustbarend be richt, dat Alfieri en zyn vrybuiters niet te vinden waren op den hoofdweg naar de Bron van Sulieman. Nu deelden niet alleen Fenshawe en Irene, maar ook Stump en Abdur Kader, toen ze geraadpleegd werden, Dick's vermoeden. Het was onmogeiyk iets te doen voor het aanbre ken van den dag. Alleen moesten ze beslissen, of ze op weg zouden gaan, zoodra de eerste lichtstralen aan den hemel zichtbaar werden, of het uur afwachten, dat voor het onder houd met Alfieri was vastgesteld. Zy beslo ten Hussein en een paar vertrouwde mannen in de oase achter te laten met opdracht daar tot acht uur te blijven. Indien Alfieri zich aan de afspraak hield, moesten ze hem een brief overhandigen, dien Irene geschreven ryen; den weg was wyerop opengebroken, denk ik." „Wy ryen deur!" zee den Jaan teugen dieën diender: „gy hoeft my niks te zeggen, pap- jong! Toen gij nog in den luur lag, had ik m'nen zeuventienden inbreker en achtsten moordenèèr al achter de spijlen zitten. Gas, Dré!" „En toen?" „Toen moest ie uitstappen. Om dat op 't broo te gaan vertellen aan den commissaris." „En gy zijt deurgerejen „Ik wel. Ik ken die vertelsels." „Moeste gy' dan nie getuigen?" „Misschien wel. Maar ik mocht daar niet blyven staan mee m'nen wagel en toen 'k den Jaan kwyt was en den wagel op gank, toen had 'k zoo'nen honger, da'k maar deur gerejen heb...!" Als die muis 'nen stèèrt heeft, hoort ge 'r nog van amico! Maar nou schei 'k er af. M'n pampier is vol en m'n oogen gaan pieken. Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als alty' gin horke minder van oewen t.a.v. DRi. had en waarin hem werd verzocht te volgen en zich by de expeditie te voegen. Anders moesten ze zoo snel mogelyk de karavaan achterna ryden én zyn wegbiy'ven rappor teeren. Toen de zon opging zette de Kafila zich in beweging. De marschorde was eenvoudig, maar goed bedacht. Abdur Kader, met ver scheidene Arabieren op Bisharische kamee- len, vormden een bereden scherm een halve myi vooruit. Fenshawe, Royson en Irene met enkele matrozen vormden, de voorhoede. Dan kwam de eigenlyke kafili, met de rest van de bemanning der Aphrodite als achterhoede. Ze hadden juist stilgehouden om te ont bijten en maakten zich gereed voor een vol genden langen marsch, voor de zonnehitte tot rusten dwong, toen Husein hen inhaalde. Om acht uur was Alfieri nog niet op de afgespro ken plaats geweest en evenmin was hy een uur later te zien vanaf den top van den laat- sten heuvel, die uitzicht gaf op de oase. Ondanks Irene's protesten dat zy achter gelaten werd, reden Royson en Abdullah, met zes mannen van de Aphrodite en Abdur Ka der, aan het hoofd van dertig uitgelezen Ara bieren, in snelle vaart als verkenners en even- tueele hulptroep voor von Kerber vooruit voor de kafila haar marsch hervatte. Ze waren nu op den eigenlijken karavaanweg, die zo be reikt hadden, na dwars door het land een hoek te hebben afgesneden. Volgens de berekenin gen van den sheik waren ze om vier uur tien myien vande Bron va nMozes, en om half 7 ging de zon onder. De weg was slechts en hun kameelen begonnen vermoeid te raken, maar ze rekenden erop omstreeks half 6 de oude kamp plaats te bereiken. Abdullah was de eerste, die aan verschc sporen ontdekte, dat een groote kafila dien weg langs was gekomen. Hy was het ook, die een waarschuwende hand ophief, toen ze een breed dal opstegen en een plateau overstaken, dat ongeveer drie myien van de bron verwyderd was. Ze stonden stil en spanden oogen en ooren ln. Door een paar verspreide heuveltjes vóór hen konden zy niets zien, maar hun ooren vingen duldeiyk het onregelmatige knallen van verre geweerschoten op. Zonder zich te bekommeren om den ruwen weg, of den toestand van hun kameelen, vlo gen ze voorwaarts. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 14