TARZAN en de vuren van Thor Flinkie's groote avontuur iï-uU fongeni en meisjel! Zo, nu zal ik dan de rest van de stapel brieven behandelen, die de vorige week la blyven liggen. Wat was het een geweldige massa. Ik had er een pagina vol van kun nen schnJven maar dat kan nu eenmaal niet zoals jullie begrijpt. Ik aal maar meteen zeggen, wie deze week de gelukkige geweest ls. Dat is: NELLIE PAUW, Waardpolder, Kolhorn. En nu de briefjes: Plet Schroevere, Schagon. Dat Is een n7 iC'v J* me '«««luurd hebt. Piet. Ik zal het bewaren en als er eens plaats voor is in de Kinderkrant, hoop lk net te kunnen opnemen. Jan Mekken, ScliagenOok Jan's dicht ader 13 in werking gesteld, want ook hij stuurt een gedicht in, dat ik aardig vind. Nu, ik hoop dat ik er niet meer krijg, want dan weet ik niet waar ik ze aUemaal moet laten. Voorlopig zal ik het bewaren. Gerrit Westdorp, De Waal, Texel. Wat leuk zijn die kalveren overal hè! Ik ben deze week bij verscheidene mensen geweest en kon er haast niet genoeg van krijgen van die malle kalverbeesten, die zo wonderlijk de wereld inkgken. Geri Kossen, Schellinkhout. Met 4 achten, en al die andere mooie cijfers hoef je niet bang te zijn, dat je zult blijven zit ten. Met vlag" en wimpel ga jij over naar de vierde klas, let maar op Geri. Dat was een gezellige brief, die je me schreef. Krijg ik er volgende week weer zo een? Siepie Kljjnsma. Och... wat een klein briefje was dat Siepie. Maar... in ieder ge val een brief en netjes geschreven boven dien. O zo! Junnie Wardenaar, Dirkshorn. Was het een leuk verjaarsfeest, Jannie, daar bjj jullie? Nu, daar twijfelik niet aan. Wat zul len jullie heerlijk gesnoept hebben. Ik had best eens bij willen zijn. Ja, mijn vrouw krijgt veel aanzichtkaarten en daar is ze natuurlijk heel blij mee. Dat begrijp je! Pietertjo Kleimeer, Veenhulzen. Dus jij gaat nu al weer met de fiets naar school Pietertje? Nu, dat zal wel naar je zin zijn, behalve dan als er veel wind staat. Kim je hard fietsen? Bedankt voor je gezellige brief hoor. Annie Rademaker, Petten. Zeg Annie, zou jij niet eens met die tante van je mee willen, heel naar Indië? Ik wel. Ik zou er best eens een kijkje willen nemen. Nu, mis schien gebeurt dat nog wel eens. Wat niet is kan nog komen. Wat heb je wonderlijk geschreven Annie. Het was net een puzzle, zoals je van het ene op het andere zijdje was overgegaan. Teo Kootstra, Oudehorne. Ja, die Piet was net een boffer om met het boek schoot te gaan. En hij had vroeger ook al eens een taart gewonnen. Ja, ja, je moet maar onder een gelukkige ster geboren zijn. Gerrit Blom, Petten. Nee, dat is een moeilijk raadsel, Gerrit. Het langste dier... ja, wat zou dat wel zijn. Ik heb m'n her senen gepeinigd om het te weten, maar ik geef het op. Hoor ik het volgende week? Henk Hagen, Amsterdam (W.). Ik zal m'n vrouw van jou de groeten doen, Henk. En als je nog eens een aanzichtkaart over hebt, dan moet je haar die maar eens sturen. Dat vindt ze vast geweldig aardig van je. Het adres weet je zeker wel, hè? Trieni Nierop, St. Maartensbrug. Als nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaar dag Trinie. Heerlijk, dat je zooveel gekre gen hebt. Wat zal dat een fijne dag ge weest zijn! Ik heb me dus vergist, dat jy in een vacantiekolonie bent geweest. Het was Gatha Bos. Tiny Snooy, HIppolytushoef. Zo, vond Jö het raadsel deze keer ook zo gemakke lijk? Nu. dat schrijft het grootste deel van de puzzelaars deze week. Maar ja, altijd kan ik ze niet zo gemakkelijk maken. Een enkele maal moet er nu eenmaal een moei lijke tussendoor. Paul en Piet Voorthuysen, Oudesluis. Een nieuwe vriend. Welkom Paul, dat we maar goede vrienden mogen worden voor een heel lange tijd. Je vriend Jacob de Goede ken ik natuurlijk. Die heeft me al heel wat brieven geschreven. Henny Wlering, Schagerbrug. Jij bent tos een echte tekenaren, Henny en ik zou best eens willen zien wat je alzo getekend hebt. Ja, ik heb al een hele stapel van mtfn vrienden en vriendinnen gekregen. Wel een kleine 100. Komt er nu spoedig een van jou ook bjj Coba Blom, Petten. Zo. gaat de geit in Mei jongen? Nu, ik ben benieuwd of er een aardig geitekind zal komen. Dat schrjjf je me nog wel he? Het was een dikke brief Coba, deze maal. En keurig geschreven bovendien. Tot de volgende week! Trjjnie van Leenen, Noord-Scharwoude. Ja, tuinieren is een aardig werk, dat ben ik met je eens, Trijnie, maar van spitten houd ik niet. Dan kryg ik blaren in m'n handen «n pijn in m'n rug. Heb jjj daar geen laat van? Wlm Schoehuy», Schoorl. Ook al zo'n mooi geschreven* brief. Jjj hebt zeker wel een hoog cjjfer op school voor schrijven, niet? Juffrouw Nuys, de onderwijzeres ken lk niet Dt heb wel dikwijls van haar gehoord. Het moet een aardige juffrouw zjjn. Minke v. d. Bjj, Kolhorn. - Minke, ik heb er twee mensen met 1 April tussen gehad en... ik zelf ben er niet éénmaal Ingelopen. Maar ik bleef de hele dag op m'n hoede, dat kun je nagaan. Bedankt voor je gezellige brief Minke! Annie Kooiman, Winkel. Help Je met 't op halen van de schapen en lammeren? Dat vindt je zeker wel een fijn karwei, niet? Wat kunnen die malle beesten toch raar doen? Soms denk je dat Je ze hebt, en dan mis Je ze Juist. Leo van Caeven, Kolhorn. Het boek „Het zeegaat uit" ken ik. Geweldig span nend is het. Het staat op het plankje van m'n jeugdboeken. Soms krijg lk het verlan gen die allemaal nog eens te lezen. Helaas... had ik de tijd maar! Anneke v. d. Klooster, Kolhorn. En daar krjjg ik me een heel grote brief van Anneke v. d. Klooster, helemaal zelf geschreven. En met een hele massa nieuws er in bovendien. Ik vind het echt leuk. Krijg ik er volgende week weer een? Dag Anneke. Hartelijke groeten aan moeder. Freek v.d. Klooster, Kolhorn. Zondag was ik in Brederodeduin by m'n vrouw en daar heb ik die gezellige brief, die je m'n vrouw geschreven hebt, gelezen. Ze was er echt bljj mee. En ik moet je nog wel extra er voor bedanken. Ik vind het geweldig aar dig van je. Arte Bakker, Kolhorn. Heb jij een hele dag in de bus gezeten Wat zul ie je geamu seerd hebben, Arfe, dat kan ik me zo echt voorstellen. Reed de bus hard? Jan Muntjewerf, Schagen. En hier hebben we Jan, die zo graag met onze club mee wil doen en vandaag z'n eerste brief instuurt. Nu Jan, dat we maar lang goede vrienden zullen blijven en dat je menig boek (en taart!!!) mag winnen. Grietje Ferwerda, Kolhorn. Daar be grijp ik niets van: heb je een paar brieven geschreven en daarop geen antwoord ont vangen? Nu, ik zal er eens met de post over spreken, misschien weet die er meer van? Maar nu staat je naam dan toch weer in de krant, wat jy! Ben je nog boos? Lletsk Boosma, Nieuwe Niedorp. Ja, dat was net een hele lange tyd geleden, Lietsk, dat ik een bericht van jou ontving. Ik dacht zowaar dat je me vergeten was. Ge lukkig biykt dat niet het geval te zgn. Kryg ik nu weer regelmatig brieven van je? Brechtje de Vries, Nieuwe Niedorp. Alweer een grote brief. Met veel nieuws er in. Wel bedankt Brechtje, maar spreken we af dat we elkaar nu weer regelmatig schry- ven? Want ook jou heb ik een hele tyd ge mist bg de briefschryvers. MaartJe v. d. Kommer, Nieuwe Niedorp. Afgesproken Maartje, jy mag voortaan ook met de puzzleclub meedoen. Volgende week verwacht ik de eerste oplossing van je? Ik ben benieuwd. Trynle Kant, Julianadorp. Een mooi rapport gehad lees ik. Nu, dat is altyd een felicitatie waard. En de vacantie was ook prettig? Nu, dan heb je niets te klagen. Wat jy! Corrie Bakker, Julianadorp. Heb jy een aanzichtkaart aan m'n vrouw gezon den? Nu, je weet hoe biy ze daarmee altyd is. Ik zal er Zondag eens naar vragen. Wat heb je een aardig postpapier, Corrie. Voor je verjaardag gekregen, zeker? L*na de Boorder, Julianadorp. Wat een schitterend rapport heb jy gekregen, Lena. Achten en negens of het maar niets is. Je bent een echte bolleboos. Zo mooi waren myn cijfers vroeger niet! Ben je nog nummer 2 van de klas? Dat moet je me maar eens schryven volgende week. Piet den Das, Anna Paulowna. Piet heeft even geboft. Die is in de vacantie naar Den Haag en Bussum met de vrachtauto ge weest. Nu, die reizen zijn te benijden Piet en ik denk dat er heel wat vriendjes en vrien dinnetjes meegewild hadden. Trien TUsen, Anna Paulowna. Ook al een vriendin, die een prettige Paasvacantie heeft gehad. Die op reis is geweest en zich kostelyk geamuseerd heeft. Nu, fyn hoor. Geniet er maar van! Beb Tysen, Anna Paulowna. Klaas de Lange had het boek gewonnen. Is dat een goede vriend van je? Nu, misschien mag je dan het boek wel eens van hem lezen. Fyn dat Kees weer helemaal beter is. Wat zal hy blij zyn! Schryf je nog steeds aan mees ter Hamolink? Piet de Vet, Schagen. Zo is het Piet, als moeder niet thuis is valt het niet mee. Dan ontbreekt het belangrijkste wat er be hoort te zijn. Ik ondervind dat nu ook. Maar... het gaat flink vooruit en als we een half jaartje verder zgn... nu, dan is het mis schien wel feest by ons. Tiny de Vet, Schagen. Wat aardig van tante Annie Tiny, om je zo in de poppen- kleertjes te steken? Wat zullen de poppen er nu prachtig uitzien! Ik weet dat mijn vrouw al eens een mooie kaart van jullie gehad heeft, en zoals je weet stelt ze dit byzonder op prys. Geri Muntjewerf, Schagen. Hier hebben we het tweelingzusje van Jan, die me ook eens een briefje stuurt. Wat heb je dat keu rig geschreven Geri. Het ïykt wel getekend, zo mooi! Dag! Piet en Trijntje de Boorder. Wat had Je zusje een mooi rapport Piet. M'n compli menten hoor. En fijn dat jy al weer een paar matten in bestelling hebt. Kun Je het zo mooi? Tot de volgende week Piet en Tryntje! Jongens en meisjes, ik ben éoor de sta pel heen. Wat was het een geweldige berg ditmaal. Maar deze week kunnen Jullie dus weer allemaal SGhryven en ik verwacht een grote toevloed van brieven. Worden het dikke brieven...?? door WIL BOKHORST Tegen middernacht arriveert onze Flin- kie aan de kade. De haven ligt zo goed als verlaten. Hier en daar zie je een lichtje van een schip. Zachtjes fluitend loopt Flinkie naar beneden, naar de „Oranje hoven". Hij loopt erg voorzichtig, een bee tje voorover gebukt, want hij moet elke ontmoeting vermijden. Daarom is hij ook niet met de veerpont gekomen, want ieder een kent hem daar en ze hadden wel iets kunnen vragen. Flinkie bleef stilstaan. Daarginds ligt de „Oranjehoven". Morgenvroeg gaat hy naar Stockholm. Hij zal die paar dagen wel een plaatsje vinden; hij heeft niet voor niets veertien jaar aan zee gewoond en menig schip bezichtigd! Laat meneer Jol les zelf zijn strafwerk maken! Drie jaar lang had hij goed met Jolles kunnen op schieten en nu kwam deze zaak er tussen. Eigenlijk vindt Flinkie meneer Jolles heel aardig, maar deze grote onrechtvaardigheid van vandaag.Trouwens de hele school kan naar de pomp lopen! Gelukkig dat zijn ouders vandaag een reisje naar Overijsel maken en heel laat thuis komen. Zijn schoolboeken had hy vanmiddag verkocht om een beetje geld op zak te hebben. En als hij maar eerst in Stockholm was..! Flinkie raapt al zijn moed bij elkaar. Hij voelt zich een beetje vreemd. Voorzichtig laat hij zich naar beneden, in een klein schuitje glijden. Het kost hem niet veel moeite om het schuitje los te maken en naar de „Oranjehoven" te roeien. Wat dat soort zaakjes betreft, is Flinkie heel han dig. Hij gaat dus als verstekeling aan boord en de wijde wereld in. Maar heeft Jolles zelf niet verteld dat hij ook eens wegge lopen was en als verstekeling met een schip gevaren had? Hij is nu nog goede vrienden met den kapitein. Nu is Flinkie by de „Oranjehoven". Hij raakt de romp aan en luistert in de stilte van de nacht. Vanaf het dek van het grote vrachtschip, waarvan de steile omtrekken zich steil en donker voor hem aftekenen, klinkt een dof geluid van doorelkaarpra- tende stemmen. Hij moet dus nog wachten met naar boven gaan. Maar hier komt hij niet verder. Met klop- Oplossingen raadsels vorige week Kees. Pastoor, Rekenen. Lies, Riet, Vaas, Poes. Snee. Jas, Pels, Paps, Dop en De. Het is dus: Als de vos de passie preekt, Boer, pas op je kippen. Goede oplossingen ontvangen van: Trientje B., Jac. en Tlets v. d. C., Jan en Geri M., Grietje en Lienke F., Piet en Wim S., Klaas R., Arie en Jannie S., allen te Schagen. Metha, Aafje, Annie en Johan W., te N. Niedorp. Nellie P. en Arie B. te Kolhorn. Miekje M., Warmenhuizen: Piet V.,St. Maar- tensvlotbrug; Agatha Guusje B., St. Maar tensbrug; Bep en Trien T., Anna Paulowna; Annie R., Petten; Henk en Jannie H-, Am sterdam: Minkie v. d. B.. Edam: Henny W.. Schagerbrug; Agatha., N. Scharwoude. Nieuw Raadsel Het geheel bestaat uit 10 letten (2 woor- dx) en is een bekend Jongensspel. 5, 3, 4 kledingstuk. 10. 9. 6 een dier. 1, 2 uitroep v. vreugde. 1, 7 commando aan een paard. 8, 2, 3. 4 fraaie sierpot of pul. 7, 9. 8, 6, 10 waterkant. 8, 7, 4 een dier, pend hart roeit Flinkie langs het schip. Nog altyd stemmen op het dek. In de duister nis ziet Flinkie twee gestalten voor de val reep staan. Tastend met zijn hand langs het schip, gaat Flinkie er naar toe. Juist als hij hem bereikt heeft, glijdt de bodem onder zijn voeten weg. Hij heeft te%'eel zij waarts gebogen, de schuit is weggestoten. Nu blijft hem geen andere mogelijkheid over. Zijn ene voet is al in 't water. Wan-* hopig pakt Flinkie de valreep vast. Hij klappert tegen de wand van het schip. Een van de twee mannen op het dek, buigt zich naar voren en staart naar beneden. Flinkie wil vluchten, maar hoe? Voor hem is het water, de schuit drijft een eindje verder. Hij zit in de val. „Kom maar boven", zegt een barse stem. Flinkie klimt naar boven. In het zwakke licht van de lantaarn ziet hij den kapitein voor zich. O, hij weet dat heel zeker, daar heeft hij verstand van. Onwillig antwoordt Flinkie. Hy zal blij moeten zyn, als hij er met een standje afkomt. Om je dood te er geren dat hij zijn schoolboeken verkocht heeft! Die zal hij wel weer noodig hebben. Daar komt nog iemand aangelopen. Het is de twede man, met wien de kapitein had staan praten. Flinkie hoeft niet eens goed te kijken. Voor hem staat.meneer Jolles. Jolles kijkt Flinkie aan. Flinkie kijkt naar het water. Daarvoor had hy al die moeite gedaan. Een pak slaag van de kapi tein, een van Jolle- en een van zijn vader en moeder, voor drie verkochte boeken! Een mooi slot van het grote avontuur. Een beetje schuchter volgt hy den kapitein en meneer Jolles naar beneden. Nu zal hy dat pak slaag wel krijgen! Maar er gebeurt niets van dien aard. Flinkie moet gr.an zitten. Hij begrijpt er niets van. Wat willen ze nu met hem doen? Er komen drie glazen op tafel en een doos sigaren. En het Ïykt wel, alsof de kapitein moeite heeft zijn lachen in te houden. Zyn witte baard trilt van onderdrukte vrolijk heid. Het lijkt wel af er tussen den kapi tein en meneer Jolles een geheime ver standhouding bestaat, die Flinkie niet be grijpt. Een beetje onwillig drinkt hy de warme wijn, die hy krygt Dan kijkt hy naar de sigaren, die de kapitein hem onder zijn neus houdt. „Wie een echte zeeman worden wil, moet zoiets kunnen verdragen", zegt Jolles en houdt vuur voor. Alles draait om Flinkie heen. Moeizaam worstelt hy met de sigaar. Een kwartier gaat onder zwijgen voorby. Onbegrijpelijk waarom de kapitein zo'n al- lemenselijke pret heeft. Het is Flinkie's eerste wijn, die hij drinkt, zijn eerste si gaar die hy rookt. En wat daar het gevolg van is, erger dan een pak slaag. Telkens als Flinkie de sigaar weg wil leggen, hou den ze hem vuur voor. Het is al laat als Flinkie van de boot gaat en zich naar de veerpont sleept. Hy voelt zich alles behalve kwiek en vrolijk. Zwijgend loopt hy naast meneer Jolles. De sigaar was erger dan het ergste pak slaag. Het is de laatste keer dat hy weggeloopen is. Dat belooft hy meneer Jolles. „Laten we het hopen!" zegt deze. We zullen morgen eens zien of we die boeken terug kunnen krygen". Hy is even stil, pakt dan Flinkie's hand om afscheid te ne men. „Toen ik wegliep", zegt hij dan, „heeft de kapitein precies hetzelfde met mij ge daan als hy nu met jou gedaan heeft. Dat is al twintig jaar geleden en nog altijd.." Lachend verdwijnt hy en Flinkie staat ont hutst in de duisternis. In elk geval heeft hy begrepen dat meneer Jolles zijn vriend is. DOOR: EDGAR RICE BURROUGHS Nu hoorden allen het lawaai, dat het scherpe Tehoor van Tarzan het eerst had waargeno men het vreaeiyke geluid van grote vuren. 3e konden nu de rook van het vuur ruiken. terwyl de lucht om hem heen al heter en heter werd. Een ogenblik later zagen ze vlak voor zich de weerkaatsing van vlammen die tegen het plafond dansten. „Ik lk durf haast niet verder te gaan," verklaarde Ma'oor Eurton eeriyk. „Het ïykt wel of deze t nel naar de hel leidt." Enkele minuten later be reikten zy het eind van de tunnel. Hier was weer een groot hek, dat de verderen toegang afsloot. Doch ze vergaten deze barricade door het fascinerende van het schouwspel, dat zich voor hen afspeelde. „Dit is het huis van de duivel zelf," verklaarde Perry. Ze stonden voor het hek. Sissend en knetterend lekten de vlammen hongerig aan de bovenkant van de kelder. ,.De vuren van Tohr!' zei Tarzan grim mig. „We zyn dus beneden de kamer der ge- noegdoenning van den wreden God Pantu!"

Schager Courant | 1940 | | pagina 15