BANG AVONTUUR Na een week vechten bij Narvik Sociale verzekering van Nedenandsche visschers „Kas L vertoont een groot tekort" Waakzaam tegen de eigen nazi's Aanval op de duikboot? kleine zelfstandigen Strijd eischte zware offers Nieuwe landingen van Britsche troepen Jeerbericht „Hitier geen nachtmerrie wezen" BOMMEN WERDEN OM HET SCHIP GEWORPEN, DOCH MISTEN HUN DOEL. Gistermiddag is de treiler „Prinses Beatrix'' in IJmuiden aangekomen. Het schip was Dinsdag op de Noord zee door een vliegtuig met machine geweervuur bestookt, terwijl boven dien een bom in de richting van de „Prinses Beatrix" werd geworpen. Gelukkig werd niemand getroffen, ook de treiler werd niet geraakt. Een der opvarenden deed bij zijn thuis komst gistermiddag het volgende verhaal aan een medewerker van de Msb.: We bevonden ons Vrijdagmiddag op onge veer 58 gr. N.B.. dus ongeveer ter hoogte van de Noorsche kust. toen we plotseling vier vliegtuigen op ons af zagen komen. In een groote cirkel vloog het eskader enkele ma len om ons schip heen en opeens hoorde we een mitrailleur knetteren. We doken weg en trachtten achter de verschansing dekking tc zoeken. De schipper verliet ijlings de brug en zocht eveneens een toevlucht aan dek. We vreesden reeds het ergste, maar geluk kig verdwenen ze weer. Enkele oogenblikkcn later evenwel kwa men de vier machines, die van Engelsche nationaliteit waren, opnieuw od ons af. Het eskader bestond uit een vliegboot, een jager en twee bommenwerpers. Op ongeveer 100 meter afstand van het schip cirkelden ze rond en de twee bommen werpers lieten daar op ongeveer 10 meter boven den waterspiegel en cviertal boomen vallen. Enorme waterzuilen stegen omhoog, wel ke nog door een anderen treiler, die op en kele kilometers afstand vischte duidelijk werden waargenomen. We begrepen niet. waarom ze bommen wierp en waarom ze juist op zulk een af stand van ons schip werden gegooid. Daal de vliegtuigen op slechts enkele meters bo ven het water vlogen, meenden we aanvan kelijk, dat zich daar'wellicht èen onderzeeër zou bevinden, die werd aangevallen. Aan de andere zijde van onzen treiler werden echter door een van de bommenwer pers ook twee bommen geworpen. Hierdoor kwam de veronderstelling van de aanwezigheid van een onderzeeër naar onze mccning weer op losse schroeven te staan. Direct stopten we en heschen de Nedcr- landschc vlag. Noodig was dit eigenlijk wei niet. want aan alle kanten van ons schip waren de Ncdcrlandsche nationaliteitsmer- ken duidelijk zichtbaar. Weer kwamen de vliegtuigen rakelings voorbij het schip, maar nadat ze er nog eenige malen omheen hadden gecirkeld, vlogen ze Goddank weg. „Dat waren benauwde momenten die je niet gauw vergeet". Dezelfde vliegtuigen bleken kort te voren boven den Ned. treiler Libra Urn. 9S te heb ben gevlogen, welke op eenigen afstand van de Prinses Beatrix vischte. Het eenige ver schil was, dat de Libra toen juist stil lag en wij voeren, daar we juist de netten hud- den uitgeworpen. Toch zijn wc daar blijven visschen, zoo verklaarde onze zegsman, want daar liggen eigenlijk nu onze visschcrijgronden en wie zegt ons, dat het Zuidelijker veiliger voor ons is? De Noordzee is voor ons nu heelemaal een heksenketel geworden. Uit de lucht vlieg- tuigaanvallen en in het water de mijnen. Overdag kijken we steeds maar uit naar drijvende mijnen en dat ook dat geen over bodige luxe is, bleek wel op onze vorige reis, toen we van Texel tot IJmuiden niet minder dan vijf van die dingen hebben gesignaleerd. Nu zijn er weer enorme hoeveelheden mij nen gelegd, die als ze losslaan een zeer groot gevaar kunnen vormen voor onze visschersvloot, daar ze bij Westelijke win den juist in de visschcrij-gebieden terecht kunnen komen. Des nachts blijven we doorvisschen, dan heb je echter het angstige gevoel, dat je elk oogenblik de lucht in kunt gaan. En toch is de nacht eigenlijk het rustigste deel van den dag voor ons, aldus voegde onze zegsman er zuchtend aan toe. Want dan hebben we in ieder geval geen last van vliegtuigen. Voor alle zekerheid worden onze nationali- teitsmerken des nachts goed verlicht. Ook op de thuisreis kwam een Engelsche bommenwerper op ons af en cirkelde een paar maal om ons heen, maar gelukkig vloog hij direct weer verder. Wc waren blij toen wc de pieren van IJ muiden weer binnenstoomden. U begrijpt wel, dat we er onze bekomst van hebben, zoo besloot onze visscher zijn relaas. UIT DE KRINGEN DER KLEINE ZELFSTANDIGEN WAS DE AAN DRANG NAAR VOREN GEKOMEN NAAR EEN VOORZIENING IN DIT VRAAGSTUK. Staatscommissie geïnstalleerd De minister van Sociale Zaken heeft op zijp Departement de onlangs ingestelde Staatscommissie tot Uitbreiding van de ver plichte Sociale Verzekering tot Kleine Zelf standigen gcinstalleerd. De minister heeft daarbij een rede gehouden waarin hij het niet verwonderlijk noemde, dat uit de krin gen der kleine zelfstandigen de aandrang naar voren komt ndar voorzieningen van overeenkomstigen aard, als thans gelden voor de loonarbeiders. De tegenstelling loon- arbeider en zelfstandige wordt door velen niet langer gezien als beslissend voor de vraag omtrent het opleggen der verplichte verzekering. Bij overeenkomst van de maat schappelijke verhoudingen is verzekerings plicht gerechtvaardigd. De regecring, aan welke de belangen der kleine zelfstandigen niet minder ter harte gaan dan die der loonarbeiders, heeft aan een staatscommissie opgedragen het vraag stuk van de uitbreiding der verplichte ver zekering tot kleine zelfstandigen van alle zijden te bezien naderhand rapport, en even tueel ontwerpen aan de regeering uit te brengen. Als moeilijkheden waarvoor men zich bij 'de oplossing van het vraagstuk geplaatst ziet, noemde spr. de vraag van het bestaan van voldoenden rechtsgrond om de kleine zelfstandigen onder den verzckeringsplicht te brengen. Verder rijzen vragen van meer practischen aard, b.v. of de kleine zelfstan digen in de bestaande verplichte verzekerin gen moeten worden ingeschakeld, dan wel of het aanbeveling verdient voor hen te ko men tot geheel afzonderlijke regelingen. Voorts of de geldelijke lasten, welke aan opneming in de verplichte verzekering vast zitten door kleine zelfstandigen kunnen wor den gedragen, en dergelijke vragen. Mr. dr. van Bruggen, voorzitter der 'commisslè. de rode van den minister be antwoordende zei, dat de commissie inder daad belangrijke voordeden zal kunnen ver krijgen. Zonder in slaafsche navolging te verval len en volkomen staande op den bodem der werkelijkheid, die voor dit onderwerp eigen eischen stelt, zal zij kunnen gebruik maken van den trouwen arbeid van hen, die als bouwmeesters en architecten het gebouw der sociale arbeidsverzekering heb ben helpen optrekken. I-Iet is goed zoo besloot spr. dat in dit ernstig tijdsgewricht naast de destruc tieve krachten van oorlog en oorlogsgeweld ruimte wordt gegeven aan datgene, wat strekken moet tot versterking van de Nc dcrlandsche volkskracht. Dit vraagstuk moet in den geest van el kander willen begrijpen, met het bewuste streven om eendrachtig synthetische arbeid te leveren, aan worden gevangen en vol tooid. Nu de installatie is de commissie onmid dellijk met haar werk begonnen. WIE OPENDE DE POSTTROM- MEL? Dit is het drama van een postambtenaar iiit Amsterdam, die twee en een half jaar geleden wegens verduistering tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, het lot dusverre zonder resultaat hoogerop zocht en nu dezer dagen een verzoek om revisie van zijn proces bij den Hoogen Raad heelt Ingediend. In het voorjaar van 193G ontdekte men in de kas van dezen loketambtenaar van het lioofdpostkantoor to Amsterdam een tekort van f2993.80. Er was een anonieme brief binnengekomen bij dm directeur van het betreffende postkantoor, met drukletters stond op het papier „kas L. vertoont een groot tekort Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en inderdaad bleek bijna f3«H) uit L.'s kas verdwenen, te zijn. Met alle klem ontkende verd. „Nooit had hij een cent ten eigen bate aangewend." Hij opperde vele veronderstel lingen: misschien had iemand uit het pu bliek in een onbewaakt oogenblik kans ge zien een greep in zijn kas te doen. Mis schien ook had een zijner collega's van de gelegenheid gebruik gemaakt. De gronden voor. de revisie-aanvrage zoekt verdaehtes raadsmans in het feit, dat de trommel met geldswaarden bewaard werd in een met een gewoon hangslot afgesloten kastje. De trommel zelf was met een Lips hangslot gesloten. De advocaat, mr. Keune, acht het niet Ttractisch onmogelijk dat de trommel is ge opend zonder verbreking der sloten. Men kan de pennen uit de scharnieren aan de achterzijde lichten en later ongemerkt weer aanbrengen, uldus is uit een onderzoek ge bleken. Met belangstelling kan het verloop van deze juridisch zeer interessonto zaak wor den tegemoet gezien. GEVECHTEN ZOUDEN THANS VRIJWEL GEëINDIGD ZIJN. POSITIE IS THANS ZOO, DAT DE ENGELSCHEN DE STAD ZIJN BINNENGEDRONGEN. VEERTIG WRAKKEN, 1000 ZEE LIEDEN OP BODEM DER ZEE. Na vier dagen van uitersto krachtsin spanning hebben do Duitschers den Noor- schen tegenstand op de hoogten van de Romlmkfjord in den sector van Narvik gebroken. De hardnekkige Noren gaven pas kamp nadat den Duitschers zware verliezen waren toegebracht en een groot dool der Duitscho strijdkrachten in Narvik bij den strijd was Introkken. Zij hielden de Duitschers in Narvik vast, terwijl de Britten naderden en Duitsche oorlogsbo dems tot zinken brachten. Zij hadden de spoorlijn op verscheidene plaatsen geblok keerd, zoodat do Duitschers er geen gebruik van konden maken en dezen hun kost bare .munitie en mcnschenmateriaal. opge bruikten, alsvorens de Noren hun het kou de, barre en onherbergzame sneeuwland schap afstonden. Berichten in de Zwecdschc pers bevestigen echter het bericht, dut de spoorweg thans in Duitsche handen is Talrijke Noorsche sol daten komen over de Zweedschc grens. Een correspondent van Stockholms Tid- ningen constateert, dat ook de strategisch* belangrijke punten in Narvik door de Duit sche troepen bezot gehouden worden. Do spoorlijn is in Duitsche handen. Bij Arjacng is volgens verdere persberichtje tezamen met talrijke Noorsche troepen, die uit do streek van Fossum kwamen, ook een Noorsche generaal over de Zweedsche grens gekomen. HU wordt in Zweden ge ïnterneerd. Een correspondent van United Press geeft hieronder een overzicht van wat er in de afgeloopen week bij Narvik is gebeurd Onder de Duitsche troepen, aldus dit be richt, bevonden zich Tyrolers en Oosten rijkers, die over voldoende ervaring met sneeuw, ski's en bergen beschikken, om den verwoeden strijd der Noren tegen een Duitsche overmacht te weerstaan en deze oen kostbare week te doen verliezen. Do Duitschers hebben thans de keipe tusschen twee dingen: lo. de Rombak- hoogtcn te behouden en den terugtocht naar Zweden van de gehcele strijdmacht uit Narvik tc dekken; 2o. de hoogten te be houden, terwijl de troepen uit Narvik over do bergruggen trekken om zich bij de strijdkrachten uit Molendalen te voegen en met haar tezamen zich een uitweg langs den weg naar Tromsö te banen. Een an dere keuze zou het einde beteekenen, daar zij in Zweden houden worden geïnterneerd. De eenige compensatie zou zijn dat een gevangenneming door de Britten wordt vermeden. Indien de Duitschers den strijd Noordwaarts kiezen, komen zij tegenover een grootere en beter geëquipeerde Noor sche strijdmacht te staan dan die welke een week lang boven Narvik streed. Zij hebben het hoofd te bieden aan bittere kou de en sneeuw in de vijandige bergen, waar patrouilles hen bestoken. Een andere keuze zou voor de Duitschers zijn op de hoogvlakte van Rombak te blijven en al hun strijdkrachten terug te trekken in stellingen om van daaruit tc trachten de groolst mogelijk verliezen toe te brengen aan elke strijdmacht, die zou trachten ze er uit te werpen of ze Zweden binium te doen dringen. Voor de aanvulling van hun voorraden aan munitie, voedsel en medicamenten zouden de Duitschers af hankelijk zijn van hun vliegtuigen en pa- rachuten, De kleine neutralen De in Zwitserland bestaande bepalingen ter bescherming van de nationale veilig heid, die tegen spionnage en sabotage ge richt zijn, zijn verscherpt. Volgens de Neue Zuercher gaat deze verscherping gepaard met de grootste waakzaamheid in zakeh, „die met den naam Quisling verhand hou den". Voor de openbare gebouwen zijn schild wachten geplaatst, terwijl de trottoir-randen wit zijn geschilderd, als voorbereiding voor mogelijke verduistering. Ook België treft voorzorgen. Ook België neemt voorzorgsmaatregelen tegen aanvallen „van binnen uit". Zoo is gisteren, naast tal van andere veiligheids maatregelen, ook het Belgische tclegraaf- agentschap „Bclga" onder militaire bewa king geseld. Men wil voorkomen, dat door een onverwachte bezetting door de Belgische fascisten, van dit nieuwscentrum onjuiste orders, welke verwarring zouden stichten, worden gelanceerd. Verder zal het internccringsccntrum, dat in Ruysselcdc ingericht zal worden volgens het besluit van den laatsten kabinetsraad, drieduizénd personen kunnen herbergen. Het zal uitsluitend gereserveerd worden voor verdachte of ongewcnschte vreemdelingen. Alle vreemdelingen, die sedert 2G Maart clandestien België binnenkwamen, zullen over de grens worden gezet. Men heeft de zen datum gekozen, omdat sedert dien een verhoogde infiltratie van vreemdelingen werd gesignaleerd. Men heeft ook geconsta teerd, dat verscheiden zoogenaamde politie ke vluchtelingen, die hier clandesliën ver bleven. plotseling weer naar hun land kon den terugkecren, nadat zij zonder moeilijk heden daarvoor papieren hadden verkregen, zoodat het voor de hand ligt te veronderstel len, dat zij zich slechts als politieke vluch telingen voordeden. Ook de spoorwegen onder bewa king. Behalve de reeds aangekondigde maatre gelen, blijken thans ook nieuwe manschap pen van de speciale afdeeling voor bewa king van spoorwegen en verbindingen tc zijn onder de wapenen geroepen. BIJ HET KAARTJE. Bij Harstad op het eiland Hinnöy, zestig kilometer ty Noorden van Narvik, hebben de Britten marine-troepen aan wal gezet. In de zöne van Narvik hebben de Duit schers, volgens bevestigde berichten, de erts spoorlijn tot aan de Zweedsche grens bezet en hebben zij het station Bjornfjelle inge nomen. Het kaartje geeft de Vestfjord met de ei landenreeksen Lofoten groepen en Vestera- len weer, waarvan men kan aannemen, dat deze thans onder Britsche contróle staan. Volgens de laatste berichten uit Stockholm zijn naar verluidt Brit sche troepen geland bij Harstad ten noorden van Narvik en de Bodö ten zuiden van Narvik. Zij zullen waar schijnlijk trachten de Duitschers te omsingelen. Uit Narvik wordt gemeld, dat een groot aantal leden der bemannin gen van de beschadigde schepen aan land is gegaan om deel te nemen aan het offensief. Sedert het verlies van hun sche pen, aldus U. P„ schijnen de Duit schers wanhopiger te strijden. Steeds meer troepen worden naar Narvik gezonden, ten einde deze belangrijke stelling te behouden of te herove ren. Op grond van gesprekken met Duitsche krijgsgevangenen en anderen, geloof ik dat die de keus van de Duitschers zal zijn. Zij zullen met den moed der wanhoop stand trachten te houden, totdat alle keus verke ken is, en hun eenige voldoening zal zijn dat de Geallieerden op die manier zooveel langer bezig zullen zijn gehouden, terwijl de ver overing van Zuidelijk Noorwegen voortgang vindt. De manschappen, die wij zagen, waren al len zeer jong, sommigen van hen, die door de Zweden zijn ontwapend en geïnterneerd, waren nauwelijks zeventien jaar oud. Niet temin waren het stoere knapen, die in de ber gen den weg weten. Toch zullen zij niet lang meer bestand zijn tegen het Poolklimaat. De hoogvlakte van Rombak heeft niet genoeg huizen en biedt geen beschutting voor een groote-e troepenmacht. De Poolnachten worden korter, de zon gaat op de hoogvlakte van Rombak te acht uur 's avonds onder. Tot elf uur 's avonds blijft Postvluchten op Indië Uitreis: Gier (Blaak) te Basrak. Dit vliegtuig wordt 21 April tc Ba tavia verwacht. Pelikaan (Kooper), tc Bandoeng. Thuisreis: Nandoe (Smirnoff) tc Jodhpoer. Dit vliegtuig wordt 20 April te Napels verwacht. DE BILT SEINT t Verwachting: Halfbewolkt tot betrokken, plaatselijk eeni ge regen, voornamelijk in het Zuidoosten, zwakke tot matige wind.' ANTHONY EDEN ZEGT: H1TLER IS DE RECITTSTREEKSCIIE UIT DRUKKING VAN EEN GROOT DEEL DER DUITSCHE NATIE. Anthony Eden heeft in Londen een rede voering uitgesproken waarin hij zeide, dat het een vergissing is te denken, dat Hitier een of ander fantastisch nachtmerricwezen is. llij is geen natuurverschijnsel, maar de rechtstreeksche uitdrukking van een groot deel van de Duitsche natie. Het doel van do aggressieve Duitsche oorlogen is Duitsch- land tot verreweg de machtigste natie ter wereld te maken en door een meedoogen- loos gebruik van die macht Europa te dwingen zich tc onderwerpen aan de Duit sche heerschappij en de wereld er toe te brengen te wijken voor liet nationaal socia listische gezag. BELGEN, DIE ONS LAND BEZOEKEN. Zij moeten een contrólekaart in vullen. Naar de parlementaire medewerker van het Alg. Hdbld. verneemt, zullen de ons •ltfnd bezoekende Belgen, die zoouls men \yqeti geen, visum op hun paspoort noodig hebben, bijhet overschrijden van de Neder- Iandsche grens, een contrólekaart moeten in vullen. De regeling zal ingaan met 1 Mei. het nop licht. Om drie of vier uur 's ochtends begint het weer licht te worden. Een grootere troepenmacht zou hiervan ge bruik kunnen maken voor een bijna voortdu- renden aanval; bovendien zijn de omstandig heden voor operaties in de lucht en bombar de inenten hierdoor zeer gunstig. Na een week van vechten was zelfs de meest ervaren bcrgsoldaat onder de Noren aan den rand van algeheele uitputting. De Noren begonnen de strijd met groote kracht en zij streden dapper, maar zij waren niet in staai oen strijd tegen de overmacht nog veel lauwer uit te houden, toen de laatste aan val werd gedaan. Naar wordt gemeld zijn de Geallieerden halverwege de Ofotfjord geland, op het punt waarvandaan één weg nar Bodö en één in de tegenovergestelde richting naar Narvik loopt. Een deel van de troepen begaf zich in de richting van Narvik, een ander deel koos den anderen weg; wellicht zal daar de vol gende slag worden geleverd. Nu Narvik en do spoorlijn langs de Bombakfjord eenmaal door de Britsche troepen zijn bezet, zouden de Engelsrhcn de Duitschers een voudig op de hoogvlakte kunnen la ten zitten, zich tegen alle eventu- ecle aanvallen beschermen en de volgende actie ter hnd nemen. Zij zouden er zeker van kunnen zijn, dat de Duitschers niet over verbin dingsmiddelen of bevoorradingswe gen zouden kunnen beschikken be halve door de lucht en zij zouden er oveneens zeker van kunnen zijn, dat de Noren hen niet alleen zou den laten. De Noren zouden deze taak waarschijnlijk ten uitvoer kun nen brengen terwijl de Geallieer de troepen zich naar het Zuiden hegeven om zich daar hij de over- rige Noorsche troepen aan tc slui ten. Voorraden door de lucht De Duitschers hebben reeds voorraden door de lucht gekregen. Tijdens het hoogte punt van den zeestrijd op Vrijdag vloog plotseling een Duitsche bommenwerper ho ven de stad en liet groote hoeveelheden voedsel cn medicamenten vallen. Er werd zoo nauwkeurig gemikt, da.t de medica menten op een meter na op het ziekenhuis terecht kwamen. Of de Duitschers ook mu nitie en zelfs troepen langs denzelfden weg zullen vervoeren, valt nog te bezien. Indien dit zoo is. zou men de Duitschers ook nog van de hoogvlakte v. Rombak moeten ver drijven. De groote slag bij Narvik kan nu echter wel ais geëindigd worden be schouwd. Het is een kostbare week geweest te Nar vik. Veertig oorlogs- en handelsschepen verloren, terwijl meer dan duizend zeelie den zijn verdronken; honderden mannen ziin gesneuveld of gewond. Dat is de prijs, dien men heeft betaald voor Narvik, de ha ven. die een week geleden nog de sleutel was tot de ijzerertsbekkens en nu een stra tegisch punt is geworden van de grootste bctcekcnis.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2