Het spel van de toekomst Een on-NedeiUsclie „De samenwerking tusschen Nederland en Belgie' Blokkade in de lucht Wederkeerig dienstbetoon Amerikaaosch attaché in Noorwegen gedood Nederlandsch vrachtschip beschoten Copy-jacht met den dood bekocht GEDOOD BIJ EEN AUTO-BOTSING Hij had het zelf gedaan Het voetbalmenu van Zondag a.s. REDE VAN DEN VOORZITTER DER BELGISCHE KAMER VOOR DE INDUSTRIEELS CLUB TE AMSTERDAM. DE VERBONDENHEID DER NOORDE LIJKE EN ZUIDELIJKE NEDER LANDEN GEEN POLITIEKE TOEVALLIGHEID. Gisteravond heeft de voorzitter van de Belgische Kamer, de heer Fr. van Cauwe- lacrt voor de leden van de Industriecle Club te Amsterdam een rede uitgesproken, waarin hij begon met te zeggen, dat hij deze uitnoodiging had opgevat als een uiting van sympathie voor zijn land en als een nieuwe uitdrukking van het ver langen, dat aan beide zijden van onze grens op een steeds duidelijker cn meer intense wijze lot uiting komt om door een boter begrijpen van onze gemeenschappe lijke belangen de samemverking tusschen de Noordelijke en de Zuidelijke Nederlan den te verruimen en te verstevigen. Deze saamhoorighcid tot grondslag te kie zen voor een doelvaste en zelfbewuste poli tiek is. in hel kort of in het lang. voor ieder van ons een zaak van zijn of niet zijn. ECONOMISCHE TOENADERING. Ten aanzien van de economische locnade ring van de beide landen, wees de heer Van Cauwelaert er op, dat een bereidwil lig wederkeerig dienstbetoon, wat betreft bevoorrading, voeding en vervoer, bij lan goren duur van den oorlog niet alleen een kostbare bijdrage kan worden tot onze ge meenschappelijke weerbaarheid, maar te vens een voortreffelijke school voor samen werking welke op de verdere toekomst van onze landen een weldadigen invloed kan uitoefenen. Wij zijn niet alleen loten uit een stam, wij zijn tweelingbroeders, die wat hun uitzicht betreft, als onafhankelijke staten, ecu zeld zame gelijkwaardigheid vertoonen in hun in ternationale positie, hunne levensbehoeften en hunne mogelijkheden. Ik verraad alvast geen geheim, wanneer ik de overtuiging uitspreek dat het zichtbaar parnllelisme dat in de. diplomatieke uitin gen van beide landen t<? voorschijn treedt, geen louter toeval is.maar het is m.I. noodig dat dit samenvallen zooveel mogelijk worde veranderd in samengaan en dat de openbare opinie van beide landen doordrongen worde van een zelfde opvatting en van een zelfde plichtbesef, omtrent de taak, die onze landen wacht indien, wat we den hemel afsmeeken wij gespaard mogen blijven voor den gruwel van het geweld. Het zal niet voldoende zijn, dat we ons braafjes schuil houden onder het schamele afdak van de neutraliteit, gereed alleen om te blusschen, indien de bliksem boven onze hoofden inslaat Wij zullen in elk geval ach teraf een helpende hand moeten bieden aan degenen, die door het onheil minder werden gespaard dan wij zelf. Het beeld na den oorlog. Men paaie zich met geen illusies. Zelfs in dien de strijdende volken niet met uiterste radeloosheid worden geslagen, zal het beeld van de internationale samenleving door de zen oorlog opnieuw diep zijn verstoord. Zelfs indien Europa niet elk gehoor voor rede zal hebben verloren, zal het noodig zijn, dat or meer gegeven worde dan de goede raad van experten en aanmoedigende woor den van vriendschap. Indien de lessen der geschiedenis niet alle gezag hebben verloren, dan zullen deze van de jongste twintig jaar wellicht eenigen in vloed uitoefenen op de richting, welke na dezen oorlog zal worden uitgegaan. In een ontstellend raccourci toonen ze aan, dat men met kunstgrepen van protectionisme, munt- manipulatics, invoer beperkingen cn export- promies, dumping naar huiten en prijsrege ling naar binnen de welvaart niet kan her stellen, in een wereld, die versmacht onder schulden cn staatslasten, die getergd wordt door legers van werkhehoeftigen en verdrie tig gemaakt door stapels van overproductie, die geen afnemers vinden. In de plaats van niet Samaritaner hulp het afgematte en bloedloozc Europa stilaan op zijn verhaal te laten komen, heeft men den zieke met kunst middelen opgewekt, welke zelfs een gezond lichaam moeilijk had kunnen verdragen. Warcnvcrnietiging werd vervolledigd door ersatzockerij. terwijl in alle landen de schrik harende stijging van lasten een geraffineerde kapitaalsvlucht en belastingontduiking in het leven riep. In de plaats van terug te koe ren naar een wereld met kalme en vaste ver houdingen. waar men vreugde kan beleven van den arbeid en vertrouwen op de duur zaamheid van zijn vruchten, zijn wij beland in een van willekeur speculatie en goochcl- handel. Geen weg opgaan, die lelden moet naar den ondergang. Het ligt noch in mijn godachtcngang, al dus spr.. noch in mijn levensopvattingen, om den oorlog, die thans woedt, alleen uit eco nomische oorzaken te willen verklaren. Ik heb slechts willen aantoonen, dat men na dezen oorlog geen tweede maal een weg moet opgaan, dte ons bij eiken stap van de ware orde en den vrede verder heelt ver wijderd en die, wat ons betreft, onvermijde lijk leiden moet naar den progressioven on dergang of het economisch lijfeigenschap der kleine staten. De economische blokvormingen, op welke de economisch minder begunstigde grootc mogendheden zich in de jongste jaren open lijk hebben toegelegd, waren daarvan de voorafgaande schaduw en zij waren op zich zelf reeds voldoende om ons over onze toe komst bezorgd te maken. Maar het gevaar wordt nog grooter, wanneer groote mogend heden ln de overtuiging vorkeeren, dat zij op voorhand hun voedingsbodem moeten verruimen tot een volledig veiligheidsveld, ook voor de tijden van oorlog, want dan voelen zij zich genoodzaakt hun macht steeds verder buiten hun natuurlijke gren zen uit te breiden en vervalt iedere moge lijkheid om de vrijheid van allen met de welvaart van allen te verzoenen. Het is ons recht, als kleine mo gendheden, om daarvoor thans reeds te ijveren, want wij zijn gegadigden zelfs met onze bestaansmogelijkhe den. Het is onze plicht daartoe wan neer de tijd zal zijn gekomen, bij te dragen met grootmoedigheid en met een vasten wil, opdat ieder volk op nieuw eenmaal gerust het brood moge eten dat het in het zweet zijns aanschijns verdiend heeft. Hoe weinig bemoedigend echter dit alles zijn moge. het weerhoudc ons niet van een plicht, die ons bestaan zelf raakt, namelijk naar ons beste vermogen cn met beslistheid bij te dragen, opdat na dezen oorlog op nieuw een economische orde worde her steld. waarin ook kleine volken leven kun nen zonder in hun redelijke waarde te wor den verkleind en tegenover een machtiger mogendheid te moeten afdalen. Hun vrijheid cn hun leefbaarheid is de toetssteen voor elke ware internationale rechtsorde. Contrabande-controle voor neu trale vliegtuigen? Geallieer den houden een oogje op heb ver meende „lek" te Lissabon. lieden zal liet Parijscho blad, de Petit Pa- risien, een interview publicceren met den Franschen minister voor occonomische oor logvoering, Monnet, waarin deze spreekt over een voorstel de blokkade van Duitsch- land uit te breiden tot het luchtruim. Nog steeds wordt contrabande Duitschiand bin nengesmokkeld per vliegtuig. Minister Mon net verklaarde, dat de douane op het vlieg veld van Lissabon per dag 56S0 pond aan rechten beurt, welk bedrag bewijst hoeveel contrabande alleen at via deze luchtlijn naar Duitschiand zou kunnen komen. De minis ter verklaart ook, dat hij zijn voorstel reeds heeft besproken met zijn Engelschen ambt genoot Cross. Van bevoegde Engelsche zijde verzekert men ons. aldus de Londenschc corr. van de N.R.Crt., dat de Britsche regeering in deze zaak nog geen beslissing heeft genomen, of schoon zij de smokkelarij via Lissabon in het oog blijft houden en de mogelijkheden bestudeert, ook daaraan een eind te maken. Het vraagstuk van contrabandecontrole in neutrale vliegtuigen is reeds cenige weken geleden actueel geworden toen Monnet zijn plan ter sprake bracht. De directe aanlei ding was. dat de Ainerikaansche clippers zich aan de controle Bermuda (dat Britsch bezit is), onttrokken door rechtstreeks naar Nederlandsch Voetbalspel de Azoren te vliegen, en vandaar naar Lis sabon. Tevoren kon de K.L.M. er zich op beroepen, dat een controle van haar vlieg tuigen door de geallieerden onnoodig was, omdat de Clippers reeds te Bermuda werden gecontroleerd, zoodat contrabandceontrole op de van de Clippers overgenomen lading dubbel zou zijn. Het argument gaat nu niet meer op. Aan het principe, dat vliegtuigen evenals schepen, aan contrabandecontrole onderworpen kunnen worden, wordt te Lon den niet getwijfeld. De moeilijkheid is alleen maar hoe de neutrale vliegtuigen moeten worden opgevangen. De Britsche regeering voelt er weinig voor om het risico te nemen passagiersvliegtuigen op de gewone wijze tot dalen te dwingen, maar zij heeft, zooals bo ven gezegd, methoden in studie. Zoodia de smokkelarij van contrabande naar Duitsch iand per vliegtuig zoo groote afmetingen zou gaan aannemen, dat de Britsche regee ring deze niet ineer wil toelaten, kan er op gerekend worden, dat zij methoden zal gaan toepassen om een einde te maken aan dit lek in dc blokkade. BIJ BOMBARDEMENT DOOR DUITSCHERS. Kapitein Robert Losey, militair attaché aan de legatie der V.S. te Stockholm, is tij dens een Duitsch bombardement op Dom- baas. een Noorsch plaatsje, 150 km. ten Zui den van Drontheim, gedood. Kapitein Losey, had zich naar Noorwegen begeven om te helpen bij evacuatie van Amerikanen uit de oorlogszone. Het bericht van zijn dood werd aan het Departement van Buitenlandsche Zaken overgebracht door Sterling, den gezant van dc Ver. Sta ten in Stockholm, die belast werd met een onderzoek naar de juiste omstandigheden waarin de militaire attaché om het leven kwam. Cordcll IIull heeft medegedeeld, dat een onderzoek niet zal worden ingesteld vóór alle bijzonderheden bekend zijn. Weer een meisje te Breda verdwenen Het tweede in nog geen twee maanden, Breda begint een gevaarlijke stad te wor den. Voor do tweede maal in nog geen twee maanden is een meisje op geheimzin nige wijze vrijwel onder dezelfde omstan digheden verdwenen. Beide meisjes verlieten 's avonds haar be trekking om even een boodschap te doen en keerden niet terug. Thans is verdwenen de 22-jarige dienstbo de B. v. G., afkomstig uit Zcvenbergschen Hoek, die Vrijdagavond haar betrekking aan de Ceintuurlaan te Ginniken verliet en even eens niet terugkeerde. Van dit meisje is het eenige spoor haar rijwiel, dat Zaterdagavond onbeheerd gevonden werd, staande tegen een woning in de v. d. Borchlaan te Ginneken. De politie heeft hier aanleiding in gevon den de Mark in de omgeving van de v. d. Borchlaan geheel af te dreggen, evenwel zon der resultaat. In Febr. was het een twintigjarigee dienst bode, afkomstig uit Zundert, die 's avonds haar betrekking in de Veemarktstraat te Bre da verliet en daar niet terugkeerde, terwijl, sindsdien niettegenstaande uitgebreid poli lieonderzoek, geen spoor meer van haar ont dekt is. Scheidsrechter Barlassina heeft een gunstig oordeel over het Nederlandsche elftaL Te midden van twee elftallen, die enthou siast en fel om de overwinning strijden, aangemoedigd door tienduizenden op de overvolle tribunes van het Olympisch Sta dion, zwerft daar een kleine rustige figuur over het veld: in het zwart gekleed, beslist in zijn optreden, leidt de Italiaansche scheidsrechter Rinaldo Barlassina. spelkcn- ner bij uitnemendheid, internationaal arbi ter van grooten naam, de ontmoeting Ne derlandBelgië. Nieuw is Nederland voor hem en frisch zijn zijn indrukken over het Nederlandsche voetbal. Slechts eenmaal zag hij een Neder landsch elftal spelen, nl. te Milaan in Mei 1938, toen Zwitserland met 3—2 van ons land won. Dat is nu twaalf jaar geleden. Sedertdien is er nog al wat met onze internationale vertegenwoordiging op voetbalgebied ge beurd, er zijn ups en downs geweest. En luidde niet het algemeen oordeel, dat het voetbal na de debacle te Antwerpen en de schrijnende nederlaag tegen Luxemburg te Rotterdam, wederom in een diepte-periode verkeerde? Deze feiten vormden voor een redacteur van het A.N.P. aanleiding scheidsrechter Barlassina naar zijn meening te vragen om trent het spelpeil van het Nederlandsche elftal, een meening, welke zeer uitvoerig werd gegeven cn waarbij men onmiddellijk den indruk kreeg, dat hier een deskundige aan het woord was, die op internationaal voetbalgebied groote ervaring Heeft, Spel van de toekomst. „Dc heb, aldus merkte de heer Bar lassina op, „ln het Hollandsche spel eigenschappen ontdekt, waaruit het spel van de toekomst zal voortko men. Het lt het spel, gebaseerd op snelheid en vlug handelen, gericht op het meest nuttige effect, het di recte resultaat: een doelpunt. Dat daarbij de vleugelspelers een groote rol spelen, ligt voor de hand. Wil dit spel tot zeer groote hoogte stijgen, dan zal het gecultiveerd moeten worden, want baltechniek, en vooral schietcapaciteiten mogen ook in het meest snelle spel niet ontbreken. Zooals blijkt heb ik dus groot vertrouwen in de ontwikkeling van het voetbal in Ne derland. Nu weet ik wel, dat leiders en spe lers den tijd daarbij niet mee hebben, maar dat neemt niet weg, dat men in Nederland heusch nog niet met de handen in het haar behoeft te zitten. En wil men een vergelijking met een an der land? Kort geleden heb ik te Turijn de ontmoeting Italië—Zwitserland, met als re sultaat een gelijk spel, gezien. Het spel van het Nederlandsch elftal van Zondag j.l. stond op hetzelfde niveau, als dat van Zwit seriand te Turijn, en dat niveau was uitste kend. „Ik hoop", zoo besloot de heer Barlassina het onderhoud, „dat het contact, met Neder land hernieuwd, in de toekomst bewaard moge blijven. Ik vertrouw, dat er binnen niet al te langen tijd weer een wedstrijd tussch m Italië en Nederland zal plaats vinden en misschien is het mogelijk, dat een Neder landsche scheidsrechter in de nabije toe komst een wedstrijd van Italië zal kunnen leiden." circulaire aan de in duitschland wonende nederlanders om „kleur te bekennen". Alle in Duitschiand wonende Nederlau- ders hebben een op Oranjekleurig papier 'gedrukte circulaire gekregen, waarin zij worden gevorderd „om kleur te bekennen". Bedoeling is, dat zij zich aansluiten bij den nationaal socalistischen bond van Ne derlanders in Duitschiand, de oriranisatle welke de circulaire verspreid heeft. Als gij erkend hebt, aldus de circulaire, hoe ontzaglijk veel hier in uw gastland door het natioaal-socialisme werd gepres teerd, bedenk dan ook, dat in uw vader land de toestand thans zoo is als hier in Duitschiand voor 1933, dat ook in uw va derland een nationaal-socialistische bewe ging strijdt voor het belang van uw volk en vaderland, dat ook in Nederland deze strijd niet door onverschilligheid en af wachten kan worden gewonnen, maar al leen door medestrijden en mede-offeren. Als gij dat begrijpt, volksgenoot, dan werp alle onverschilligheid van u af, wordt dan me destrijder in onzen nationaal-socialisttechen bond en vecht, mede voor de bevrijding van uw volk van democratie en Jodenheérschap- pij, voor de oprichting van den Nederland- schen nalionanl-socialistischen staat. Wacht geen dag langer, volksgenoot. Beken kleur. Hou zee." Het Hsb merkt naar aanleiding van deze zaak o.m. op: Wij verplichten vreemdelingen, die in ons land wonen niet om hun idealen te richten naar de onze, alleen omdat zij hier als vreem delingen wonen cn werken. In dat opzicht bestaat in ons vrije land ook voor "onze vreemde gasten vrijheid, zoolang slechts de Nederlandsche orde stipt door hen wordt ge ëerbiedigd. Wij hebben geen reden om aan te nemen dat het gastrecht voor de Nederlandsche gas ten! n Duiisohland niet even ruim zou zijn Maar in geen geval geeft het pas dat een z.g. Nederlandsche organisatie in Duitschiand als het ware op inperking van dat gastrecht en op politieke dwanguitoefening zou gaan aansturen. On-Nederlandscher handeling wa re moeilijk denkbaar. Maar wij hebben reeds lang geleerd ons over de on-Nederlandsche handelingen en denkbeelden van vele Neder landsche nationaal socialisten niet meer te verbazen. Dc totale verblinding welke het buitenlandsche voorbeeld bij dc leiding van deze beweging heeft veroorzaakt, heeft hen volmaakt vervreemd van den echten, ge zonden Nederlandscheii ..volksgeest,. die ook tot uiffng komt in een staatkundig stelsel dat ongetwijfeld zijn zwakke plekken'heeft, maar dat in elk geval door zijn eerbied voor de vrije persoonlijkheid van den staatsburger en voor zijn invloed op de bestuurszaken, dc erfenis van den vader des vaderlands is blij ven eeren. Wij stellen ons dan ook voor besluit het blad dat de Nederlanders die in Duitschiand wonen en werken zich van de circulaire van den „Nationaal-Socialistischen Bond van Nederlanders in Duitschiand" niets zullen timidecrer. door landzenoof^t: di« in :en aan hun gastland loyaal allen eerbied be- toonen waarop een gastheer aanspraak heeft. Maar over hun gevoelens en denkbeelden zullen zij blijven beschikken als goede, vrije Nederlanders, die zich niet laten in- timideeren doorl andgenooten die in den vreemde ,plus royalisfe que 1c roi" zijn ge worden omdat hun wortels uit den Neder- landschen grond blijkbaar al te ver zijn losgeraakt en die er dan ook eigenlijk nooit meer in moesten terugkecren. DOOR DUITSCHE VLIEGTUIG AAN GEVALLEN. Gisteren i.s te Delfzijl bericht binnengeko men, dat het 338 bruto ton metende motor- vrachtship „Libelle", van de „Delfzijlsclie Kustvaartonderneming" op de Noordzee door een Duitsch vliegtuig is aangevallen en beschoten. Bij aankomst in een haven aan de Engelsche Oostkust heeft de gezag voerder hiervan de reederij op de hoogte gesteld. Een der opvarenden de stuurman H. Oosterveldt. is door een der kogels licht aan den arm gewond. Hij is in een hospi taal ter verpleging opgenomen. Zijn toe stand is zeer bevredigend. Het schip heeft dc reis voortgezet. SLACHTOFFER VAN HET VLIEG ONGELUK IN LIMBURG WAS OORLOGSCORRESPONDENT. Naar het Hbl. meldt behoorde dc getrof fene in het Zaterdagmorgen j.l. in Zuid- Limburg gedaalde Duitsche vliegtuig eigen lijk niet tot de bemanning van het vlieg tuig. Het was een oorlogscorrespondent, die in Duitschiand bij de legerleiding was inge deeld en in die kwaliteit aan verkennings vluchten deelarn. Deze correspondenten hebben geen militairen rang. dragen geen distinctieven, maar worden als officier be schouwd. Het eenige wat hij bij zich bad was een vulpen en een camera. Bij de iden 'ificeering is gebleken, dat het de ongeveer 23-jarige journalist F. Stern was, afkomstig uit Berlijn. Postvluchten op Indië Op de uitreis bereikte de „Emoe" met gezagvoerder Kalberer Rangoon. Op 24 April wordt dit vliegtuig te Batavia verwacht. Op de thuisreis landden de „To renvalk" met gezagvoerder Brug man te Medan en de „Wielewaal" met gezagvoerder Gravis te Alcxan- drië. Deze1 toestellen worden onder scheidenlijk 27 en 23 dezer te Na pels verwacht. DE BILT SEINT» Verwachting voor het Noorden: zelfde temperatuur aLs gis teren, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, meest matige wind uit Oostelijke richtin gen. Beleediging van een minister De Hooge Raad heeft behandeld een cas satieberoep van Mr. M. M. R. van T., die in hooger beroep, bij bevestiging van een von nis der rechtbank te 's-Gravcnhage door het hof aldaar is veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf voorwaardelijk en 200 boete wegens het schrijven in het Nationale Dag blad van een artikel, dat beleedigend was voor den toenmaligen minister van defen sie, Dr. J. J. C. van Dijk. De Advocaat-Generaal bij den Hoogen Raad, Mr. Holsteyn, concludeerde tot ver werping. Arrest 29 April. Te Almelo is gisterochtend een ongeluk gebeurd, waarvan de negentienjarige C. VValda het slachtoffer is geworden. Twee vrachtwagens, een geladen met melkbussen de andere met een aantal koeien, kwamen met elkaar op den hoek van dc straat in botsing. Een der wagens schoot daarbij het trottoir op, waardoor W. gegrepen en te gen een huis gedrukt werd. De dood trad vrijwel onmiddellijk in. Kinderen speelden op straat MEISJE ONDER AUTO EN Op SLAG GEDOOD. Maandag omstreeks vijf uur is te Amster dam een ernstig ongeluk gebeurd, dat een zesjarig meisje het leven heeft gekost. Het meisje speelde met enkele vriendinne tjes op het trottoir, maar holde plotseling den rijweg op, juist toen een vrachtauto passeerde. Het meisje geraakte onder de auto. Zij kreeg inwendige kneuzingen, van zulken ernstigen. aard, dat geneeskundige hulp niet meer kon baten. PORTIER POLIKLINIEK BESTAL EEN HPKTER. Gisterochtend kwam de portier van een Polikliniek a. d. Keizersgr. te A'dam bij de politic van het bureau Marnixstraat aan gifte doen, dat er in de lokalen van de Polikliniek was ingebroken en dat er een en ander was ontvreemd. Een rechercheur, die ter plaats een onder zoek inételde, zag al gauw dat de „inbraak" gefingeerd was. Hij onderwierp den portier aan een streng verhoor en deze bekende tenslotte zelf den diefstal te hebben ge pleegd. Hij had de lessenaar van den dokter opengebroken en uit een daarin geborgen geldkistje twee cn twintig gulden wegge nomen. De man is opgesloten in het bureau Mar nixstraat. Uoetlat K.N.V.B. Afd. B: O.S.V.—W.F.C: Hollandia—Zaan dijk; H.R.C.Z.F.C.; AlcmariaAlkm. Boys; PunnersteijnHelder; SuccesWest Frisia. Afd. E: Helder 2Schagen; Oudesluis—B. K C.; H.R.C. 3H.R.C. 2; Wieringerwaard— Atlas. Afd. G.: Alkm. Boys 2Nieuwe Niedorp. Afd.: D.W.S.—D.O.S.: V.S.V.—Haarlem; K. F. C.BI. Wit; A.D.O.'t Gooi; AjaxStorm vogels. Afd. A II; D.F.C.H.B.S.; R.F.C.—Xerxes; C.V.V.—Feyenoord; Sparta—V.U.C.; D.H.C.- H.D.V.S. N.H.V.B. Afd. K.: Atlas 2Watervogels 3; BKC 2 —JVC 2. Helder 4Schagen 2. Afd. 2: St. Maarten«vIotbrugW'waard 2; Barsingerhorn—BKC 3; Werkd. Nieuwe- ««luisPelten 2. Adspiranton O: HRC a—HRC c. Vdspirantcn P: BKC a—Helder c; Oude sluis a—HRC d. Adspiranlcn R: HRC f—Succes fc.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2