De tweede slag bij Narvik regeenng afgetreden Moeder van acht kinderen vermoord Bergen schier onneembaar Zeven Duitsche torpedojagers vernield Zware ontploffing in Dublin Drie millioeo eieren te Barneveld Leeningfonds 1940 aangenomen Drie Britsche jagers beschadigd. De Britsche marine geeft thans eenige bij zonderheden over den tweeden slag bij Nar vik, welke den 13dcn April plaats vond tij dens het middaguur. In den mist stoomden de 9 torpedojagers en het slagschip Warspite, die aan dezen slag deelnamen op. Juist voor den ingang van het nauwe ka naal dat naar de Ofotfjord leidt, stegen de vliegtuigen van de Warspite met volle bom- rekken op in de richting van Narvik. De Warspite is een slagschip van de Queei* Elisabeth-klasse en meet 30.600 ton. Om ongeveer kwart voor een doemde de eerste Duitsche torpedojager op en vijf mi nuten later nog een. Zij werden oogenblikke- lijk door de Engelsclie torpedojagers aange vallen. Keu derde Duitsche torpedojager, die in de baai op de loer lag bood, nadat hij was ont dekt, hardnekkigen weerstand, doch in acht minuten stond hij vóór, midscheeps en ach ter in brand. Om half twee vielen de Britsche marine- vliegtuigen de havenwerken van Narvik aan. De Warspite bevond zich toen in een posi tie, van waar hij de kust versterkingen kon bombardeeren. Tezelfdertijd waren de an te re Britsche torpedojagers slaags met Duit sche torpedojagers, die zich op ongeveer 3 mijl afstand bevonden. Deze actje verliep in .een aantal gevechten, waarbij de vijand zich voortdurend terugtrok. Het half uur na twee uur was beslissend voor de actie der torpedo jagers. Het scheen het einde te zijn, doch de vier overgebleven Duitsche torpedojagers, waarvan een zwaar beschadigd was, vlucht ten de Homhaksfjord in. Zij verspreidden rookgordijnen, ten einde ecu achtervolging te bemoeilijken. Het resultaat. Aldus waren te omstreeks half drie, drie vijandelijke schepen vernietigd: een stond in de baai van Ballanger in brand, een dreef stuurlos rond ten noorden van Narvik, door de bemanning, welke naar de kust zwom, verlaten, terwijl een derde in de Her- jangsfjord zich zelf aan den grond zette. Van dezen torpedojager steeg een geweldige donkere rookzuil op. Kort na elkander deden zich twee hevige ontploffingen voor. Noch het Duitsche ge schutvuur, noch de torpedo's hadden effect op de Britsche bodems. Terwijl de actie der torpedojagers gaan de was, liombardeerde het slagschip War spite de kustbatterijen bij de haven van Narvik. Inmiddels werden de Duitsche torpedoja gers, die zich in de Romabkfjord, welke 16 K.M. lang is, hadden teruggetrokken en achtervolgd, waarbij in een smal gedeelte van 200 meter breed .een Duitsche jager tot zwijgen werd gebracht, doch ook een Engelsclie jager schade opliep. Verder in de fjord lagen nog drie Duit sche torpedojagers. Een daarvan lag dwars en schéén onlicschadigd. doch er was geen teeken van leven aan boord. Slechts de boeg van een anderen torpedojager kwam boven water uit en de derde torpedojager stond in brand. De Britsche torpedojagers openden liet vuur. doch staakten dit, daar geen antwoord kwam. Twee Engelsche jagers gingen een onder zoek instellen. Terwijl zij op weg waren, zonk de eerste torpedojager, welke door de eigen bemannine was tot zinken gebracht. De gewapende afdeclingcn gingen aan boord van den anderen torpedojager. Boven de hakenkruisvlag hing aan boord van dat schip een witte vlag. Het schip was verla ten. Slechts een gewonde officier werd op een draagbaar aangetroffen. Hij werd aan boord genomen. Daar het ondoenlijk was den jager te borgen, werd de bodem met een torpedo tot zinken gebracht. De Britsche strijdkrachten hadden zeven vijandelijke torpedojagers vernield en de kustbatterijen. tot zwijgen gebracht ten koste van drie Britsche torpedojagers, welke beschadigd waren. Zij keerden terug. In den loop van den nacht kwamen, aldus besluit de mededceling der Britsche ad miraliteit, 120 Duitschcrs de stad binnen. Zij gaven zich over aan de 21 mannen van de Ivanhoe De gevangenen werden bewaakt door Noren, voor het mocrcndeel mijnwer kei's, die door de Ivanhoe waren voorzien van geweren en munitie. Britsche luchtbombardement op Duitsche stad? DE AANVAL OP ONVERDEDIGDE PUNTEN GEOPEND ZEGT D.NCB. Volgens een bericht van het D.N.B. zou den Engelsche vliegtuigen in den nacht van 23 op 21 April verscheidene bommen heb ben geworpen aan den rand van het stadje Heide in Slecswijk-llolstein, hoewel zich noch te Heide, noch in verre omgeving eeni ge militaire doelwitten bevinden. De vijand heeft daarmede den luchtoorlog tegen on verdedigde punten zonder militaire bctecke- nis geopend, aldus D.N.B. Het Duitsche opperbevel knoopt hieraan de volgende conclusie vast: De vijand heeft op deze wijze den luchtoorlog tegen onbescherm de plaatsen .zonder militaire betee- kenis geopend. Van Britsche zijde worden luchtaanvallen Op onbeschermde plaatsen verontwaardigd van de hand gewezen. Men ziet er een Duit sche manoeuvre in om het bombardecren van open steden in Noorwegen tc vergoelij ken en mogelijk reeds bij voorbaat lucht aanvallen op open I'Tansche of Britsche steden te rechtvaardigen. ZUIVER EEN GEZAGSKWESTIE. De Belgische Kamer heeft gisteravond ge stemd over de begrooting van Openbaar Onderwijs. Ten aanzien van het ontwerp tot het instellen van een tweevoudige or- ganisatio van het departement, waarbij rekening gehouden zou worden met de tweetaligheid des lands, deed zich een in citfent voor. Een groot deel der liberalen welke partij 3 zetels in het kabinet bezet stemden n.1. tegen. Het kabinet is daarop afgetreden, hoewel de Iwgrooling met 120 teven in stemmen werd aangenomen. Minister-president Pierlot was van oor deel. dat verloochening door een der ehien regeeringspartijen van de politiek der re- peerimr geen voldoende gezag liet om in deze tijden vorder tc regeeren. Het ontslag van het kabinet zal heden morgen aan den Koning worden aangebo den. Men verwacht een spoedige oplossing van de crisis en gelooft, dat dezelfde regeenng misschien met een zeer geringe wijziging, reeds morgen weer zal zijn geformeerd. Het aftreden is meer een kwestie van gezag dan van werkelijke binncnlandsche spanningen. Kleine brand enorme schade! Etalage bij V. en D. uitgebrand. Water en rook bederven voor tienduizenden guldens winkel- goederen. Een verkoopster van V. en D. te Den Haag die gisterenmiddag voor een der elalages van den winkel aan het Spui stond, om een klccdingstuk aan tc wijzen, dat uit de etala ge moest worden gehaald, ontdekte plotse ling brand. Zij zag vlammen en rook. I)c eigen brandweer wist het vuur spoedig mees ter te worden, maar kon niet verhinderen dat de hccle etalagoniimte uitbrandde. Het gebouw werd op ordelijke wijze ontruimd. Schade van een ton. Hoewel de vrand niet van grooten omvang was, is de schade zeer groot. Zij wordt ge schat op 50 a 100.000 gulden, ongerekend de bedrijfsschade. Ten eerste is liet bluschwater naar bene den in den kelder afgedropen, waar grootc voorraden nieuwe goederen waren opgesla gen. Deze zijn voor een groot deel vernield. Voorts is de rook door het geheele gebouw getrokken, waardoor vele goederen in waar de achteruit zijn gegaan. Een agent van politic werd door rondvlie gende glasscherven gewond. LEDEN VAN DE I.R.A. DE SCHULDIGE? In een kasteel van dc Icrsche hoofdstad Dublin, nabij het hoofdkwartier van den spocialcn recherchedienst, heeft zich gister- een ontploffing voorgedaan. Dc ontploffing is veroorzaakt door een landmijn. Het kasteel staat in het centrum van de stad. Men neemt aan, zoo schrijft U.P. dat dc mijn door leden van de I.R.A. is geplaatst Naar men veronderstelt is dc mijn Woens dagavond neergelegd, in een kamertje, dat grenst aan het bureau van. de afdeeling dei- speciale detectives, die belast zijn niet liet onderzoek naar de activiteit van het lersclie ropublikcinsche leger. Er is in dit bureau groote schade aangericht. De z.g. „Birmingham"-torcn van het kasteel, de Koninklijke kapel en de St. Patrichs-zaal zijn eveneens zwaar beschadigd. Kostbare glas- in-loodramen zijn volkomen ver splinterd. Minister-president De Valera was kort na het gebeurde ter plaatse. Vier beambten van dc afdeeling der spe ciale detectives zijn niet verwondingen in liet ziekenhuis opgenomen. De vrouw en het zoontje vap een van de suppoosten van het kasteel zijn eveneens gewond door scherven van de landmijn. Een politieman, die in de nabijheid de ronde deed werd licht gekwetst. Het kasteel is toegankelijk voor het pu bliek, hetgeen liet plaatsen van de landmijn moet hebben vergemakkelijkt. „Dublin Castle" is oorspronkelijk ge bouwd als vesting. Het ligt in het hartje van de stad op een plaats die ecnigszins hooger is dan dc omgeving. De „Bmningham-torcn" is een der oudste gedeelten van liet kasteel. De toren werd in 1411 gebouwd en is ingericht als archief. BERNT BALCHEN WIL VOOR NOOR WEGEN VECHTEN. Bernt Balchen, dc Noorschc ontdekkings reiziger, die ook aan Bvrd's Poolexpeditie heeft deelgenomen, heeft toestemming ge vraagd om naar zijn vaderland tc mogen terugkceren en als piloot bij het Noorschc leger tc dienen. „De bezetting van Noorwegen", aldus Bernt Balchen, „is een der grootste vergis singen van Duitschland. De geallieerden en de Noren zullen er de Duitschcrs verjagen." Balchen is thans lid van de Noorschc luchtvaartcommissie in de Voreenigde Sta ten en heeft in deze hoedanigheid voor Noor wegen 30 Curtiss-jachtvlicgtuigen en 20 Nort hrop-hommenwerpers gekocht Een record. Voor het eerst in dit seizoen heeft "men op de gisteren te Barneveld gehouden eier markt volgens opgave bij bet sluiten van de markt een record aanvoer geboekt,f nl 3.020.000 stuks, welk aantal circa 30.000 stuks hooger is dan de hoogste aanvoer in liet vorige jaar. Voor de zieke militairen Geldelijke uitkcerinq gevraagd. Het Tweede Kamerlid, de lieer Posthuma heeft den minister van Defensie op dc on billijkheden gewezen dat militairen, die tij dens hun verlof ziek worden, deswege niet worden uitbetaald. Maatregelen worden ge vraagd om betrokken gezinnen schadeloos tc stellen. Drama te Scherpenzeel DOOR ACHTERLJJKE PETROLEUM- VENTER NEERGESCHOTEN. DOCH TERTJE DOET DE VREESELIJKE ONTDEKKING. Gisterochtend is te Scherpenzeel aan het licht gekomen, dat zich in den loop van Woensdag een drama heeft afgespeeld in de woning van het gezin van den grondwerker R. Veer. Toen een twaalfjarig doch tertje van de familie des middags om drie uur van school thuis kwam, trof zij in de slaapkamer op de zol derverdieping haar moeder dood op den grond liggende aan. Zij waarschuwde een buurvrouw en een dokter. Pas gisterochtend, toen men reden had te veronderstellen, dat de dood geen natuurlijke oorzaak moest hebben gehad, is de politie gewaarschuwd. Onmiddellijk werd onder leiding van den burgemeester, een uitgebreid onderzoek ingesteld. In do slaapkamer werd een patroonhuls aange troffen. welke vondst het vermoeden, dat hier misdrijf in het spel zou zijn geweest, versterkte. Revolver gevonden. lil een weiland in de omgeving trof de burgemeester kort daarna een revolver aan. dat blijkbaar was weggeworpen. Bij nader onderzoek bleek, dat de vrouw een schot wonde in de borst vertoonde. Aangezien ge bleken was, dat zich Woensdagmiddag een veertigjarige pctroleuinventer. die minder gunstig bekend stond, in dc buurt had opge houden. werd deze aan een verhoor onder worpen. Hoewel de man, die eenigszins achterlijk is. aanvankelijk ontkende iets met het ge- beurde te maken te hebben, legde hij na confrontatie met het Hik de bekentenis af, dat hij de vrouw vermoord had. Het is komen vast te staan, dat de man gedurende eenige jaren bij de vrouw op be zoek kwam, waarbij het thans tot een con flict zou zijn gekomen. Dc vermoorde vrouw, die 49 jaar oud was. had acht kinderen, waarvan twee volwas sen. Verstoorde logeerpartij VUURZEE TE VARIK. GROOT PAND GEHEEL AFGEBRAND. In den juicht van Woensdag op Donder dag heeft te Varik een zware brand gewoed die het café annex bakkerij en winkel en boerderij van den lieer van den Berg ge heel in dc asch heeft gelegd. Rustig sliepen de heer van den Berg en zijn gezin, doch op een zolderkamertje lag een logé te bed, die daar zij een muis hoorde knagen dc slaap niet kon vatten. Omstreeks twee uur zag de logé plotseling vlammen. IJlings maakte zij alarm en in nachtgewaad stelden dc bewoners zich in veiligheid. Het vuur greep snel om zich heen. Van dc vijf in een achter het pand staande hooiberg ondergebrachte varkens kon men er twee redden, drie zware dieren kwamen in de vlammen om. De oorzaak van dc brand is onbekend. Van de inventaris der bakkerij, winkel en café is totaal niets gered. Voor een groot bedrag aan goederen ging in dc vuurzee verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Fransch slagschip van 35000 ton Het Fransche linieschip Richelieu, het eer ste van een serie van vier schepen van 33000 ton, met een bewapening van acht kanon nen van 3S c.M., dat in Januari 1939 van stapel is geloopen, is gisteren officieel in dienst genomen. Volgens de plannen zou het schip een snelheid hebben van 31 knoopen. VAN ZEE NOCH LANDZIJDE GEMAKKELIJK TE NADEREN. Oslo, April 1940. Men volgt hier met belangstel ling en bezorgdheid tevens de be richten over Bergen, de tweede stad van Noorwegen. Het isolement, waarin zich deze door dc bergen en de zee ingesloten havenstad be vindt, aan welker bezit de beide oorlogvoerende partijen zoo groote waarde hechten, vormt hier het on derwerp van alle gesprekken. Een oude Noorschc zegswijze wil. dat in Bergen de eenc helft van de bevolking de schepen bemant, die aan dc andere helft toebehooren. Hoewel deze bewering natuur lijk niet vrij te pleiten is van overdrijving, valt er toch gemakkelijk uit te concludee- ren, dat Bergen ccn vooraanstaande plaats inneemt in de Noorche scheepvaartbewe- ging. Wie Bergen voor de eerste maal van de zee uit nadert, vraagt zich niet verba zing af. wat de stichters van de stad onge veer 1000 jaar geleden bewogen kan heb ben, juist deze plaats voor dc vestiging te kiezen. Het is een zeer moeilijke en ten ge\olge van de klippen en ondiepten ook gevaarlijke toegang, die Bergen van de .e scheidt. Uren lang duurt het. voordat het schip zich tusschen de talloozc eiland jes, scheren en ondiepten van de Bfjord heeft gewrongen, om ten slotte het anker ie laten vallen in de veilige haven. Daar ligt do stad, oiugcs en door lioogc, mcl sneeuw bedeket bergen. Nergens ontwaart het oog een dal. rint een uitweg uit do stad en tevens 'n verbinding met het binnenland vormt. En de eerste gedachte is, dat deze belangrijke haven bij een goede verdediging nooit in vreemde handen behoeft te vallen. BERGEN HEEFT GEEN BELANG BIJ HET ACHTERLAND. Het feit. dat een stad op deze plaats zoo gemakkelijk te verdedigen is. heiflt onge twijfeld een groote rol gespeeld bii het ne men van het besluit van Koning Olaf Kvrre •n 1070. om Bergen tot stad te verheffen. En hot gemis van verhindingen met 't ach terland heeft Bergen nooit gevoeld, omdat het zich altiid uitsluitend op de zee heeft aangewezen gezien. F.erst in het begin van deze eeuw heeft men een aanvang gemaakt met den aanlog van den spoor we/ naar Oslo. die met biina onoverkomelijke moei lijkheden Ie kampen had. Steeds hooger klimt de lijn tegen de bergen, op. die de <tad omringen: niet minder dan 200 tun nels heeft men moeten boren door het ijzerharde graniet. De grootste hoogte, wel ke de spoorweg bereikt, is 1300 meter. Ber gen beroemt zich er op. dat het op zeven hergen is gebouwd, die dan ook in het stads wapen zijn vereeuwigd. Men kan zich er een voorstelling van maken, hoe hoog in liet Noorden men zich hier bevindt, als men bedenkt, dat de ligging van de plaats overeenkomt met die van de zuidelijke punt van Groenland. Wanneer men op een van de bergen staat, welke de stad beheer- scheu, overziet men eerst goed do verbrok kelde, rotsachtige kust mot dc eilanden groepen er voor, dc kleinere en grootere fjorden, de talrijke kleine stoomschepen, die de kustvaart uitoefenen on dc stad zelf, die vol leven en beweging is. DE TWEEDE STAD VAN NOORWEGEN. Bergen is, met zijn 100.000 inwoners, de tweede stad van Noorwegen; ook, wat be treft het handelsverkeer en de scheepvaart- beweging. Bergen's trots is de enorme vloot van koopvaarders en tankschepen, welke cr thuis behoort en de Noorsche vlag tot in de verste uithoeken der aarde doet wappe ren. In verband met de reusachtige ont wikkeling der scheepvaart vindt men er ook een aantal belangrijke werven, die de laat ste jaren evenwel voor een deel hebben stilgelegen ten gevolge van de minder gunstige conjunctuur in de scheepvaart. Ook dc zeevisschcrij wordt cr druk be oefend. Levertraan is ccn product, dat spe ciaal in Bergen in reusachtige hoeveelhe den en in alle vormen verwerkt wordt. Het klimaat is er buitengewoon regen achtig; de stnd heeft den sterksten neerslag van geheel Noorwegen, hoewel Stavanger zij., best doet, om het den voorrang te be twisten. De dagen, waarop in Bergen de zon schijnt, zijn gemakkelijk te tellen. DB STAD IN DEN BLOEITIJD DER HANZE. In de middeleeuwen wierpen de Hanze- kooplicden hun blikken op de stad waar zij een belnngriike nederzetting vestigden. Uit dien tijd dagteekent ook nog de „Tyske- brugge" of Duitsche brug. welke tot de his torische monumenten van Bergen behoort en dan ook niet wordt afgebroken, hoewel zij niet meer berekend is op het moderne verkeer. Bergen is terecht trotsch op 'de talrijke beroemde Noren, welke tot zijn inwoners hebben behoord: den componist Edvard Gricg, de schrijvers Hendrik Ibsen en Björnsterno Björnson e.a. De Borgenaars zijn over het algemeen levendiger en beweeglijker dan de Noren in het algemeen. Een bijzondre karakter trek van de inwoners van Bergen L ook. dat zij zoo sterk individualistisch ontwik keld zijn. Hun stad gaat voor hen boven al les! Dit individualisme treedt in bijna ei ken Noor aan den dag. doch nergens in zoo opvallende mate als in Bergen. Men had vóór den oorlog het plan opge vat. in Bergen een hoogeschool te stichten, dat echter ten gevolge van den loop. dien de gebeurtenissen hebben genomen, niet is uitgevoerd. Op dit oogenblik vraagt men Zidi veeleer bezorgd af welk lot Bergen beschoren zal zijn, wanneer de strijd om het bezit ontbrandt. Postvluchten op Indië De positie der Indicvlicgtuigen was gisteren: Uitreis: „Reiger" (Hulsebos) te Jodhpoer (28 April te Batavia ver wacht). Thuisreis: „Torenvalk" (Brug man) te Basra, 27 April te Napels verwacht. „Pelikaan" (Koopey). te. Medan, 30 April tc Napels ver wacht. EERBERICHT DE BILT SEINT» Verwachting: Plaatselijk mist, tijdelijk opklarend, doch la ter weer toenemende bewol king met kans op lichten regen, kille ochtend, over dag iets wanner dan giste ren, meest matige Zuidwes telijke tot Zuidelijke wind. Eerste Kamer MINISTER KAN NIET BELOVEN DAT DE BELASTINGSCHROEF VERDER IN RUST BLIJFT. Zonder debat en zonder stemming heeft de_ eerste kamer gistermiddag een lange reeks wetsontwerpen aangenomen, waaron der dc begrootingen van het werkloosheids- subsidiefonds en van het leeningsfonds voor 1940. Zes spreken voerden over het laatste on derwerp het woord. Dc lieer polderman (lib.) vreesde practi- sche moeilijkheden, de heer van Lanschot zou een verdedigingsbelasting over tien of vijftien jaren loopende beter vinden. Do heer Bönninghausen (N.S.B.) ver klaarde zich tegen de voorgestelde heffin gen op koffie, suiker en benzine, zoolang verschillende andere objecten, welke hij op somde, nog niet belast zijn. De lieer Polle- nia bepleitte voorts steun van regcerings- wege aan de koftrsen van de Nedcrlandsche staatshoofden en was van oordeel, dat tus schen do exorbitante mobilisatie-uitgaven en dc voorgestelde heffingen geen evenre digheid bestaat. Dc heer De Zeeuw (s.di) jstond verzwaring der directe belastingen tegenover indirecte belastngcn voor en be streed het betoog van den N.S.B.-afgcvaar- digde. Do belasting op de suiker achtte de heer De Zeeuw niet de gelukkige greep. Ten slotte betoogde spreker, dat. als de regeenng er niet in slaagt het levenspeil laag te houden, zij zal moeten overgaan tot loonsverhoogingen. Na zijn antwoord verklaarde de minister tc hopen dat winstbelasting en herziene inkomstenbclastng voor 1941 een sluitend budget zulen geven, maar kon niet beloven geen nieuwe belastingen voor te stellen. K.L M. machines aan brandgevaar ontsnapt In Zweden opgehouden. Ook de Uil en de Mees veilig op Schiphol terug. Na een vlucht van VA uur zijn de K.L.M.- toestcllen „Mees" en „Uil", die door hot bin nentrekken van de Duitschcrs in Denemar ken en Noorwegen aanvankelijk op het vliegveld van Mal moe in Zweden werden opgehouden, op het Amsterdanische vlieg veld Schiphol veilig geland. De gezagvoer der van de „Mees" was Gcyssendorffgr, terwijl de „Uil" tot gezagvoerder Sillcvis had. Toen de Duitschcrs Noorwegen en- Dene marken binnen trokken, verbood de Zweed- SChe regeering dc piloten om te starten. Zij nam de maatregel de vliegvelden in het zuiden van Zweden te evacueeren, zoo dat dc „Mees" en de „Uil" Donderdag 11 April van Mal moe naar Stockholm vertrok ken, waar zij in ieder geval veilig op het oogenblik van vertrek konden wachten. Brand in de garage. Als bijzonderheid vertelden dc hee- ren Geyssendorffer en Sillevis nog, dat de beide machines in den nacht van Maandag 8 op Dinsdag 9 April aan een groot gevaar zijn ontsnapt. In dien nacht nl. is brand uitgebro- broken op het vliegveld van Mal moe. De grootc hangar, waarin de Ne- derlandsche toestellen stonden ge borgen. brandde gercel uit en het is aan de tegenwoordigheid van geest van het personeel van de Zwecdsche luchtvaart maatschappij A.B.A. te danken dat de K.L.M.-tocstellen konden worden gered. De hangar brandde geheel uit. Daarin bevonden zich de radiodienst de metercologi- sche dienst, de telefooncentrale en het magazijn van reservemateriaal van de Zweeiische luchtvaartmaat schappij, welke door het vuur uiter aard een groot verlies heeft gele den. Eindelijk kwam de startvergunning af en kwamen de K.L.M. vogels zonder verdere avonturen op het nest terug.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2