TARZAN en de HeT GeHeim unn vuren van Tohr Duitsche aanvallen op de neutrale pers Torrance Esdale Deensch schip door Japaoneezeo aangehouden Vooraanstaande Nederlan ders vragen doodstraf tegen spionnage Slagertje moet betalen Radioprogramma RHEUMATIEK? 'n fja^-bad werkt Iwikumii! ZWEDEN BLIJFT ZIJN MEENING UITEN Het Zweedsche blad „Social Demokreten" wijdt een hoofdartikel aan de Duitsche pers- aanvallen op de neutrale pers, in het bij zonder die van Zwitserland en sedert enke le dagen ook die van Zweden en aan de eisch, dat de neutrale pers „gesinnugsneu- tralitaet'' in acht neemt. Het blad herinnert aan de krachtige weige ring der Zwitsersche autoriteiten, deze soort van neutraliteit in acht tè nemen, daar zij begrepen hebben, dat pogingen, de persvrijheid in een andér land te onder drukken, een onderdeel zijn van de Duit sche veroveringspolitiek. Wanneer de Duitsche pers voor geeft, aldus vervolgt het blad. dat de Zweedsche pers sedert den inval in Noorwegen en Denemarken in dienst staat van de propaganda der westelijke mogendheden, vraagt men zich af, of Duitschland niet de natuurlijke, spontane reactie kan begrijpen, die de aanval op onze vreedzame en onschuldige buren in Zweden teweeg heeft gebracht. Het blad schrijft dan verder: In de ge vaarlijke positie, waarin wij ons bevinden, én in den zenuwenoorlog, waarvan de Duit sche persaanvallen een onderdeel zijn, vormt alles wat uitgelegd kan worden als een teeken van verslapping en zwakheid, alles wat zou kunnen doen gelooven, dat de taktiek van vreesaanjaging slaagt, een gevaar voor het vaderland. Laten wij al len met bedachtzaamheid te werk gaan, vooral wanneer het de berichtgeving betreft Doch laat niemand denken, dat de Zweed sche pers zich belemmerd aoht in het uiting geven aan den vasten en onwrikba- ren wil van het Zweedsche volk, dat iedere poging onze vrijheid, neutraliteit en onaf hankelijkheid aan te tasten, tegengegaan zal worden met alle kracht, waarover een eensgezinde en gewapende natie beschikt. Een nederlaag, duurder ^an een dozijn vloten EDISON PLEIT VOOR VERSTER KING DER AMERIKAANSCHE VLOOT. De Amerikaaschne staatssecretaris van marine, Edison heeft te San Diego (Calfor- nië) een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de liefde der Vereenigde Staten voor den vrede slechts geëvenaard wordt dooi de vastbeslotenheid van dit land, zijn gren zen en zijn fundamenteele instellingen te verdedigen. Het vlootprogram, dat het congres is aanbevolen, zal, aldus "Edison, als het wordt aangenomen, een krachtige waarschuwing zijn voor alle volken, die agressieve oogmerken mochten hebben. Wanneer men thans den toestand bestu deert, moet men wel toegeven, dat de vloot- bouw in een zoo snel mogelijk tempo dient te geschieden. Wij hebben in den vlootbouw een langdurige vacantie gehad en wij zijn hiermede niet tot de door het verdrag van Washington toegestane grenzen gegaan. Wij zullen den verloren tijd moeten in halen. Een nederlaag zou duurder te staan komen dan een dozijn vloten. Vlaag van koortswaanzin Tragisch geval in Padang. Te Kola Tengga (Padang) kwam ©en zieke Inlander om medicijn vragen bij een familielid. Nadat hij de medicijn had inge nomen stak hij in een vlaag van koorüs- waanzin de vrouw neer, terwijl hij haar echtgenoot en haar kind verwondingen toe bracht. De moordenaar werd door de bu ren aan de politie overgeleverd. FEUILLETON door: Roy Vickers „Bent u een Amerikaan? Hoe interessant! Ik bewonder de Amerikanen altijd. Vindt U deze geschiedenis van Gerald's oom niet ont zettend?" „Ik kon het niet gelooven, toen ik het doodsbericht las.' Meneer Massiter legde de couranten op tafel. „Welk motief kan er be staan voor zoo'n ontzettenden moord? Ik vermoed, dat hg, naar zgn lengte te oordee- len, geen krachtig man was. Hg zou zich niet kunnen verdedigen. Hg..." „O, kende u hem?" vroeg Annabelle. In haar stem klonk belangstelling. Of was het wantrouwen? Meneer Massiter keek haar scherp aan en scheen over zijn antwoord na te denken. Opnieuw kwam Torrance tusschen- beide. „Twee dagen geleden kwam Oom Julius naar Torquay, om mij te spreken, Anna belle: toen vertelde hij mg ook van jou en Gerald." „Hoewel ik nog niet het genoegen had gehad hem vóór dien tgd te ontmoeten," voegde de heer Massiter er aan toe. „had ik toch veel van hem gehoord. Wg hadden namelijk eenzelfden kennis, iemand die op intellectueel gebied heel veel bereikt heeft. Ik bedoel namelijk professor J. Ardus Elli- ster." Annabelle keek nu den heer Massiter ont hutst aan, een uitdrukking, die blijkbaar b(j haar beteekende, dat zg op haar hoede was. „Professor Ellister! Wat toevallig," zeide „En mag ik vragen, waarom dat zoo toe vallig is, mevrouw Saranack?" vroeg meneer Massiter met een harde stem. die Torrance nog nooit eerder van hem gehoord had. Optreden van fascisten in Argentinië wekt ontstemming Het Romeinsche blad „Regime Fascista" heeft gemeld, dat de oude garde der fas cisten te Buenos Aires een bijeenkomst heeft gehouden naar aanleiding van maat regelen der Argentij nsche regeering op grond waarvan alle politieke activiteit dei- partij verboden is. In deze bijeenkomst werd 'n motie aangenomen, waarin adhae- sie betuigd werd met de werkelijk revolu tionaire en imperiale politiek, welke door Roberto Farinaccj wordt voorgestaan, ter wijl tevens besloten werd een phalanx te vormen, „die in dit beslissende uur alle democratieën zal bestrijden." Dit bericht heeft in Argentinië verwonde ring en verontwaardiging gewekt. De bla den publicecren een verklaring van minis ter-president Cantilo, dat de Argentijnscho regeering de kwestie bestudeert en dat de regeering niet zal toelaten, dat partijen of minderheden handelen in strijd met het regime en de instellingen van de Argen- tijnsche republiek. en Boterrantsoeneering in Denemarken Het Deensche ministerie van Handel beeft een mededeeling uitgegeven over de dis tributie van margarine en boter. Vanaf 1 Mei mag margarine alleen verschaft wor den aan gezinnen met een bepaald laag inkomen en wel slechts 1 pond per maand en per persoon. In deze gezinnen krijgen kinderen beneden de 15 jaar kaarten voor den aankoop van IV2 kilogram boter tegen verminderden prijs. Binnenkort zullen maatregelen getroffen worden om ook boter tegen verminderden prijs ter beschikking te stellen van bejaarde en invalide perso nen, alsmede van personen die socialen steun krijgen en van werkloojcn. De maandelijksche uitgaven van den staat welke voor het verschaffen van boter aan kinderen ten koste worden gelegd, worden geraamd op 1.2 millioen kronen. Radiostation Tromsoe niet vernield? De Noorsche. regeering heeft Woensdag door het radiostation Tromsoe een oproep laten uitzenden tot de bevolking van Noor delijk Noorwegen, waarin zij deze Opwekt zich te organiseeren voor de verdediging van de vrijheid en het bestaan van Noor wegen. Het Duitsche bericht volgens het welk de radiozender van Tromsoe vernield zou zijn, is dus niet juist. DE 1-MEÏVÏËRING IN ZWEDEN Een patriottische betooging. De sociaal-democratische, de liberale en de conservatieve partij te Stockholm, zijn op 1 Mei gemeenschappelijk van plan oen patriottische bctooging te houden, opdat 't Zweedsche volk uiting kan geven aan den eensgezinden wil, de vrijheid en onafhan kelijk van Zweden te verdedigen. Redevoe ringen zullen worden gehouden door mi nister-president Hansson, leider van de sociaal-democraliische partij, den minister van onderwijs Bagge, leider der conserva tieve partij, den liberalen leider der Oester- stroem en den voorzitter van het vakver bond Lindberg. De Hongkong Telegraph meldt, dat het Deensche s.s. Michael Jebsen (2318 ton), dat op weg was van Sjanghai naar Hong kong, is aangehouden door een Japanschen torpedojager, die het gelastte naar Japan te varen. De commandant van den torpedo jager verklaarde, dat het schip door de Deensche reeders aan een Japansche scheepvaartlijn verkocht was. De kapitein van het Deensche schip weigerde hieraan gevolg te geven en voer Zuidwaarts, maar werd later aangehouden door een gewa pende Japansche treil er, die dezelfde op dracht gaf. Opnieuw weigerde de kapitein en ten slotte bereikte hij Hongkong. Een ander Deensch schip, de Gustav Diederich- sen (2332 ton), wordt door de Japannee zen vastgehouden te Tsjefoe. De uitklarings- papieren voor Hongkong worden het schip geweigerd. REQUEST AAN DEN MINISTER VAN JUSTITIE. De volgende personen: G. J. D. Bauduin, generaal-majoor b.d. oud inspecteur der Ko ninklijke Marechaussee tc '3-Gravenhage; Profesor Dr. H. P. Blok. hoogleeraar van wegc de academie van beeldende kunsten aan de rijksuniversiteit te Utrecht, te Oegst- geest; Mr. A. J. Fokker, advocaat en pro cureur te Amsterdam; Prefossor Dr. W. J. de Haas, hoogleeraar aan de rijksuniversi teit te Leiden; Mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra, oud advocaat-generaal bij het gerechtshof te Arnhem, oud-gouverneur v. Suriname, te Arnhem; Prof Mr. P. W. Kamphuizen, hoogleeraar aan de Roomsch- Katholieke Universiteit te Nijmegen; Dr. E. Moresco, oud vice-president van den raad van Nederlandsch-Indië. oud buiten gewoon hoogleeraar aan dc Nederlandsche Economische Hoogeschool te 's-Gravenhage; Professor Dr. W. E. J. Pompe, hoogleeraar, a; .1 de rijksuniversiteit te Utrecht, te Utrecht; Jhr. W. Roell, luitenant-generaal b.d., oud commandant van het veldleger te 's-Gravenhage en Dr. W. C. A. Baron van Vredenburch, oud lid der algemeene reken kamer te 's-Gravenhage, hebben een re- quest gericht tot den minister van justitie waarin zij te kennen geven, dat zij op ini tiatief van den tweeden ondergeteekende zich voorstander hebben verklaard van een verzivaring tot de doodstraf nedurende den hvidigen staat van oorlog van de straffen, bedreigd tegen spionnage en landverraad. Op grond van het groote aantal adhae- siebetuigingen op het eerste perscommuni qué tb 11 deze ontvangen, zijn zij overtuigd zich hiermede uit naam van een groot aan tal Nederlanders te hebben uitgesproken. DOOR PATROONSVEREENIGING OPGELEGDE BOETE DOOR DE RECHTSPRAAK GESANCTION- NEERD. De hooge raad heeft arrest gewezen in een procedure tusschen J. van der R., sla ger te Huizen en de Huizer slagerspa- troonsverecniging, welke vereeniging het lid van der R. een boete heeft opgelegd van 925— op grond van artikel 13 der statu ten, dat de leden bindt, alle besluiten dei- ledenvergadering na te komen en het be stuur het recht geeft, in geval een lid zich aan een besluit niet houdt, een boete op te leggen van ten hoogste 250.per over treding. Het lid had namelijk verscheidene malen niet nagekomen het besluit der le denvergadering om op Woensdagmiddag de winkels gesloten te houden. Van der R. weigerde te betalen, waarop de rechtbank te Amsterdam de vordering, welke de vereeniging had ingesteld, heeft toegewezen. Dit vonnis is bekrachtigd door het Gerechtshof te Amsterdam. Van der R. heeft als verweer gevoerd, dat, toen hij lid der evereeniging werd, deze geen rechtspersoonlijkheid bezat, Hij is van meening, dat een rechtspersoonlijkheid be zittende vereeniging niet bevoegd is, de na koming te vorderen van een verbintenis, welke iemand op zich heeft genomen door als lid toe te treden tot de niet rechtsper soonlijkheid bezittende vereeniging, welke bestond vóór dat de statuten van de onder havige vereeniging koninklijk was goedge keurd. Het Hof was echter van oordeel, dat de vereeniging wel kan vorderen de nakoming van die verbintenissen, welke de leden bij de statuten tegenover de vereeniging 00 zich hebben genomen. Tegen 's Hof arrest kwam van der R. in cassatie. In zijn arrest heeft gisteren de Hoogc Raad het standpunt van het Hol juist geoordeeld en het cassatieberoep ver worpen. door Edgar Rice Burroughs 88. Het was duidelijk, dat Ahtea van plan waa in haar fanatieke haat onmiddeiyk het dood vonnis over het meisje uit te spreken. Voor dat ze echter iets kon zeggen, fluisterde Dr. Wong haar iets in het oor. Perry O'Rourke bromde: „Die kerel geeft haar weel1 een dui velse wenk. Ahtea lachte en sprak: „Het meisje gaat met me mee haar het paleis. Daar zal ze een poosje blijven. Ik wil het genoegen hebben haar gezicht te zien, Tarzan, als je in de arena door de machtige hand van Mungo valt." Over het gelaat van Dr. Wong gleed een glimlach. De koningin van Tohr keek den aapman strak aan, terwijl ze verder ging: „Je strijd met Mungo zal voor mijn genoegen plaats vinden. Tot zolang zullen jij en je vrienden in de stallen der olifanten worden opgesloten." Ze klap-te ongeduldig in de han den. „Mungo! Breng hen naar de olifantstal len en stel hen onder de hoede van Rutang, het hoofd der olifantaslaven. Hg zal weten hoe hij met hen moet handelen. Want het zou heel Jammer zijn," voegde ze er melancholiek aan toe. „als een der wilde olifanten hen zot doden voor hun tijd!" ZATERDAG 27 APRIL 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 4.10 Musiquette (1.301.40 gramofoonmuz.) 2.00 Voor de jeugd. 2.30. Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.45 Rococo-octet. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 7.00 Berichten. 7.15 Theologische lezing. 7.35 Actueele aetherflltsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.45 Gevarieerd programma. In de pauze gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 801.5 m. 8.00 Berichten ANP..gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. Per pak van 1 Kg.: 20 ct. Per pak van 3 Kg 45 ct. „O, u moet weten, dat professor Ellister gisteravond vroeg, of Gerald met hem wilde gaan dineeren. Daarom blijven wij in Parijs overnachten. U weet natuurlijk, dat Profes sor Ellister den zomer daar doorbrengt?" „Dus zij hebben elkaar ontmoet!" Massiter scheen onder den indruk te zgn. „Dat had moeten gebeuren, maar het ge beurde niet," stemde Annabelle toe. „Ik dacht dat u zei..." „Laat mg het u uitleggen," de lieve glim lach was aan den Amerikaan verkwist. „Ge rald verscheen wel op tgd, maar de Profes sor niet." „Wat zegt u!" Massiter verloor zijn gewone kalmte. „En hij zond geen verontschuldiging of uit leg." vervolgde Annabelle en voegde er aan toe: „vindt u dat niet vremd?" Massiter dacht na, zijn gezicht was totaal zonder uitdrukikng. „Inderdaad." zei hij eindelijk. En er viel een vreemde stilte. HOOFDSTUK XI. Feiten. Torrance ging weer voor het raam staan. Haar hoofd bonsde, haar zenuwen waren tot het uiterste gespannen. Wie was die Anna belle? Wat was zij? Elke seconde deed die vraag sterker naar voren komen. Want als zij Inderdaad de vrouw was, die Torrance dien avond bespied had als zij die werkelijk was, dan moest meneer Massiter gewaar schuwd worden; dan moest verhinderd wor den, dat hg iets los liet over den tocht, dien Torrance den avond tevoren naar Hillfoot had ondernomen... Maar indien haar oogen en ooren zich vergist hadden en Annabelle ge heel onschuldig was; wat dan? Zou het hin deren als meneer Massiter iets vertelde en de geschiedenis van den teruggehaalden brief bekend werd? Het leek lang, lang geleden, dat Torrance zichzelf hoorde beloven, dat die brief verbor gen zou blijven voor menschenoogen. „Daar mag z ij niets van weten. Ik zou liever ster ven". Enfin, hij was nu verbrand. Maar daar voor had de wereld op zjjn kop gestaan. De politie zocht de stem, die haar van den moord in kennis gesteld had. Oom Julius was op lage en wreede wijze vermoord geworden. Voor het eerst in haar leven had zij hulp noodig. Zg keek naar meneer Massiter; deze bestu deerde echter Annabelle, terwijl Annabelle zelf met neergeslagen oogen en gevouwen handen, in haar stoel zat. In deze vreemde stilte kwam Gerald. In stinctief sprong Torrance op een ging naar hem toe; in vorige jaren was het zoo dikwijls gebeurd, dat hij op dez® wgze de kamer kwam binnen stuiven en zjj opsprong om hem te ver welkomen... Toen herinnerde hij zich opeens weer alles; zij bleef stil staan, terwijl Anna belle zijn hand pakte. „Gerald. ben jij klaar met dien advocaat? Want ik moet absoluut nog een paar bood schappen doen, voordat wij naar Callingham teruggaan en ik dacht het nu te doen, terwijl jij even bij Torrance blijft Zij moet werkelijk niet alleen zijn." „Ik kan heel goed alleen zijn!" Verontrust en verschrikt bij de gedachte, met Gerald al leen te moeten achterblijven want ook me neer Massiter stond op om te vertrekken dacht Torrance plotseling aan haar plichten. „Meneer Massiter, mag ik u Gerald Saranack voorstellen? U heeft hem destijds een onder houd beloofd, weet u wel en hoewel dit nu niet de gelegenheid en de plaats ls..." „Die baan, waar Torrance over schreef', fluisterde Annabelle luid. „O ja, als ik u later nog eens mag komen opzoeken, meneer Massiter. zou ik u erg dank baar zijn" zei Gerald. Hij had even de wenk brauwen gefronsd bij Annabelle's opmerking. „Een werkkring zou mij heel wat waard zijn, zooals Torrance u waarschijnlijk al ver teld heeft.' Meneer Massiter gaf hem ernstig de hand. Zijn correcte, informeele condoleance betui gingen. noch zijn uitdrukkingloos gezicht ver rieden iets; maar Torrance voelde, dat Gerald hem op het eerste gezicht al sympathiek was. Zooals Gerald er uit zag. was hg ook inder daad de ideale candidaat voor een moeilijke betrekking. Gedurende de maand dat hij in het buitenland geweest was, had zgn gezicht de uitdrukking van een ontevreden Jongen verloren en was magerder, bijna streng ge worden. Hij trok ook niet meer aan zgn kuif en zijn haar was keurig verzorgd. Ook was hij op de een of andere manier langer en zwaar der geworden. Plotseling kreeg Torrance een onbcheerscht 12.00 Gramofoonmuziek (om 12.45 berichte* ANP.) 2.00 Flimkwartiertje. 2.15 Viool, cymbaal en piano. 2.30 Zang en orgel. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-harmonie-orkeat. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Vragenbus. 4.505.50 Residentie-orkest. 5.55 Orgelspel. 6.15 Uit de roode jeugdbeweging. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-kalender. 7.04 Felicitaties. 7.09 Politiek radiojournaal. 7.30 Toespraak „Mobilisatièproblemen". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Puzzl^-uitzending. 8.30 Rosian-orkest. 9.10 Gramofoonmuziek. 9.15 Radiotooneel. 9.30 Orgelspel en gramofoonmuziek 9.55 VARA-varia. 10.00 En nuOké! 11.15 Berichten ANP. 11.25—12.00 VARA-strijkorkest. gevoel van bezit. H(j was van haar van haar. Zij had hem niet verloren, het kon niet. Er bestonden dingen, die te gemeen waren om waar te zyn. Zij waren even wreed als een droombeeld. Gerald was nog van haar en z(J van hem; en z(J gingen samen naar Mexico, om er voor meneer Hartlandt K. Massiter te werken en om er rijk te worden of arm te blgven in elk geval, om er geluk te vinden... Zij rilde, keek op en zag de oogen van Annabelle strak op zich gevestigd. Annabelle glimlachte. „Ik geloof dat ik nu maar ga, Torrance. Gerald wil natuurlijk met je praten, over alles wat er gebeurd is en dan kom lk hier wel terug om hem op te halen." „Mijn wagen staat voor. mevrouw Sara nack", voegde meneer Massiter hieraan toe, „en u zoudt m(j een genoegen doen, indien u er gebruik van zoudt willen maken." Hg stond op en ging met haar naar de deur. „Laat ik mijn chauffeur zeggen, waar hij u naar toe moet brengen." „Wat vriendelijk vap u! Maar ik wil u niet tot last zyn. Als ik mee mag rgden tot uw hotel, dan ben ik al aardig op weg. En dan wacht jö hier op my, tot ik terug kom, niet waar Gerald?" Knap gedaan, dacht Torrance. zy werd bijna bang. Dit meisje, met haar mooi gezicht, was knap, doortastend en sterk! Meneer Mas siter wilde langer biyven dan Gerald. om even rustig met Torrance te kunnen praten. Gerald wilde waarschijnlijk niet alleen achterblgven met Torrance en Torrance wenschte zeer zeker niet alleen met Gerald te blgven! Maar Annabelle trok aan de touwtjes en de poppen dansten. Opnieuw rilde Torrance. Meneer Massiter stond voor haar. „Dan neem ik afscheid, juffrouw Esdale. Ik legeer in het Parnassus hotel en ik zal het niet vergeten." Meneer Massiter boog. Toen boog hy voor Annabelle en deed de deur voor haar open en wachtte, terwyi zij voor hem de kamer uitging. Toen deed hy iets eigenaardigs. Met een blik, eerst naar den rug van Annabelle en toen naar Torrance, nam hy een courant uit zyn zak. legde haar op den dichtabyzgnden stoel, wees er nadrukkeiyk naar met zyn vinger en volgde toen Annabelle de kamer uit H'ordt vervolgd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 7