De eer is ook wat waard! Raai Sint Maarten Fa. G. de Waard Het Weeshuis jubileert TRIUMPH NATUURLIJK TRIUMPHEERT BOVEN ALLES Alleen Verkoop „Bleyle" Dames-Heeren en Kinderkleeding Nico Blaauboer's laatste reize WANT HET IS Onrustige zenuwen DE BESTE 1C SIGARET Zaterdag 27 April 1940 Tweede blad DouLhT^C Egfc'iti Woflun van ginotj - 89 Raad Noordscharwoude Gistermiddag om 2 uur is de Raad van Sint Maarten bijeengekomen voor een open bare vergadering die door burgemeester mr. R. Kooiman geopend en gepresideerd werd. jDe/.e was tevens secretaris. De voorzitter heet in het bijzonder, wel kom den heer Gootjes, die na eenige keeren afwezigheid wegens ziekte weer terug is ge komen. Aanwezig alle raadsleden. De notulen werden goedgekeurd. INGEKOMEN STUKKEN EN JflEDEDEELINGEN. Eenige formeele stukken, goedkeuringen Op raadsbesluiten en jaarverslagen worden jvoor kennisgeving aangenomen. BIJZ. SCHOLEN ONTVANGEN EEN VOORSCHOT. Aan het R.K. kerkbestuur wordt f 700 aan de ver. voor een school met den bijbel f 910 voorschot verleend, ingevolge de L.O.- !*vet 1920. GEEN DEELNAME IN AANKOOP „WILDRIJK." Het „N.H. Landschap" verzoekt deelname ïn de door deze stichting uitgegeven obliga tielening tot aankoop van het bosch „Wild rijk" in de gemeente Zijpe. B. en W. stellen voor afwijzend hierover ïe beslissen, gezien het weinig belang dat de gemeente hierbij heeft. Er rijzen van de zijde der Raad geen be- ewaren tegen dit voorstel. Wijziging ambtenarenreglement De bekende ambtenaren reglementswijziging in verband met de mobilisatie komt ook hier er door. Hondenbelasting. Een verzoekschrift voor ontheffing honden Jjelasting wordt afgewezen, aangezien het .verzoek te laat binnen is gekomen. Een drukbezochte receptie. In een der groote kamers van het Ned. [Herv. Weeshuis, die voor deze gelegenheid feestelijk was aangekleed, recipieerden gis termiddag regentessen en regenten van het Ned. Herv. Weeshuis, dat gisteren het 75-ja- rig bestaan van het gebouw aau de Laan herdacht. Aanwezig was o.m. de eerste stcenlcgster Re thans bijna 78-jarige mevr. de Nijs-van Lon. De krasse dame wist zich de plechtig heid 75 jaar geleden best te herinneren. Scha gen is zij al 63 jaar uit zij was 12 jaar toen zij de marktplaats verliet. Haar komst, na zooveel jaren verleende aan de receptie een wel zeer bijzonder tintje. Bloemen hadden gezonden (in volgorde ,van binnenkomst) Nic. Slikker en echtgc- noote, C. Pruis en echtgenoote, Bestuur Wit te Kruis, Kerkvoogdij, A. Keesman en echt genoote, P. C. J. de Geus, Bestuur „Avond rust" Oud-regenten, V. H. Vrouwenclub, E. Spreeuw, Dir. Rott. Baakvereeniging, Scha- ger Leesbibliotheek, Joh. de Waard. IJmui- den, Schagen's Handeldrijvende en Industri- eele Middenstand, D. Sleutel en echtgenoote. Ea. Schmalz had 'n schemerlamp aangebo den. Het college van B. en W. was een der eerste, dat kwam feliciteeren. De gemeente secretaris was mede aanwezig. Spoedig kwamen meerderen gelukwenschen, w.o. de oud-weesvader, de heer de Boer, het Kerk bestuur met zijn dames, de heer én mevr. veearts de Boer, de heer en mevr. Chr. Dekker, de heer Keesman, marktmeester, verschillende oud-verpleegden, w.o. mevr. Trijntje Ossen, uit aWrmenhuizen, die met den vrachtwagen was gekomen en 56 jaar geleden in het huis was opgenomen! Hartelijke woorden. De burgemeester sprak een geluikwensch fait, vergeleek de tijd van 75 jaar terug met dien van thans, enz eide, dat ondanks het WERING VAN SCHOOLVERZUIM. Na verstrijking van de drie jaar waarvoor de leden der Commissie tot Wering van schoolverzuim benoemd waren, worden de aftredende leden J. H. Wolters, S. Cnossen en J. v. Schagen opnieuw voor drie jaar be noemd met algemeehe stemmen. REKENING 1937. Naar aanleiding van eenige bemerkingen van Ged. Staten ten aanzien van de reke ning over 1937, wórdt deze rekening opnieuw nader vastgesteld. AANTAL VERLOVEN A. GEHANDHAAFD. Verzoek van de nationale commissie tegen alcoholisme om het maximum der verloven A voor deze gemeente vast te stellen op het werkelijk aantal op 1 Mei 1931. De drankwet geeft aan don gemeenteraad de bevoegdheid aan de Kroon voor tc stol len het maximum der verloven A te verla gen. De bovengenoemde commissie verzoekt van deze gelegenheid gebruik te maken, omdat 1 Mei 1931 (liet tijdstip.'waarop het aantal verloven A is gebonden aan een wettelijk maximum) het aantal verloven A 3 liedroeg, terwijl het thans 4 bedraagt en omdat het in het algemeen verwerpelijk moet worden geacht, dat het aantal verlo ven A een uitbreiding ondergaat,. Gezien echter de plaatselijke omstandigheden, (de gemeente bezit verschillende kernen en tot excessen hebben de vier verloven nooit aan leiding gegeven) zijn B. en W. van meening dat aan bovengenoemd verzoek niet moet worden voldaan. Aldus besloten. TARIEF STRAATVERLICHTING VERLAAGD. Hot is mogelijk per 1 Jan. 1040 opnieuw tot verlaging van het straatverlichlings- tarief over te gaan, een besparing voor de gemeente van f 227.23 per jaar, daar de vergoeding van 9 pet. voor het struatver- 1 iehtingsvoedingsnet hiermede vervlat. B. en W. stellen voor het nieuwe straat verlichtingscontract met hot P.E.N. aldus gewijzigd vast te stellen. De Raad is het ten volle eens met het voor stel. Alleen merkt de heer Blom op dat er wel eens onnoodig van de verlichting wordt ge bruik gemaakt, bijv. bij lichte maan. De voorzitter wijst er echter op dat de lam feit dat het gemeentebestuur zich niet met zaken van het. Weeshuis bemoeit, deze bij de regenten in volkomen vertrouwde han den zijn! Ook de zoon van de eerstc-stccnlegster, de heer de Nijs. uit Amsterdam, sprak een hartelijk woord en toonde zich zeer dank baar, dat zijn moeder dezen dag maar bele ven. Spr. noemde het werk van het wees huis van humaan-menschelijken aard en was zeker, dat de weczcn die hier hun jeugd doorbrachten, in dankbaarheid aan het huis zulleff terugdenken. Uit de volheid van haar hart wilde de eerste-steenlegSter de tegenwoordig ver pleegde weezen met een extra tractatie be denken en de heer de Nijs overhandigde daartoe 'een enveloppe met inhoud. Ds. Kaptein,. voorzitter van den Kerkeraad feliciteerde namens dat college en sprak in liet bijzonder nog hartelijke woorden tot de eerste steenlegster. Het weeshuis heeft twee ërlei taak gehad, zegt, do predikant, hier wonen kinderen, in wier leven grooie droef heid is gekomen, en aan wien de barm hartigheid wordt betracht. Naast het werk voor de ouderloozen heeft het weeshuis veel gedaan voor de kerkelijke gemeente, stoffelijk heeft het diaconie en kerkvoogdij gesteund. De kerkeraadsieden wenschen den regenten kracht, toe om den arbeid voort te zetten tot heil der ouderloozc kinderen, tot heil van de menschheid. Ook de heer Leguit Sr. schetst de goede zorgen van 't weeshuis voor de kerkvoogdij. In den loop van den middag konden wij on der de aanwezigen nog opmerken afgevaar digden van de Ned. Herv. vrouwenclub, van Huize Avondrust Ds. Kaptein, accountant, J. de Vries, de heer Joh. de Veer nolaris van Ve-en, de heeron Schmalz Sr. en Schmalz Jr. met den heer C. Roggeveen, Dr. Nanninga en andere bestuursleden van het Het Witte Kruis, Ds. en mevr. van Bieincn uit Barsin- gerhorn, de Directie van de Schager Cou rant, de heer en mevr. Teitsma (Dir. Rott. Bank) en vele, vele anderen! Ruimte tekort! Het was tenslotte zoo vol, dat ook de re genten kamer voor de gasten werd gereser veerd. De receptie had een ongedwongen prettig verloop, waartoe de verzorging van pen bijna niets verbranden. De heer Brak vindt dat sommige lampen wel eens niet erg best branden, misschien zouden ze successievelijk kunnen worden vervangen door sterkere? De voorzitter zegt toe, dat met deze aanvvij zing rekening zal worden gehouden. WIJZIGING BEGROOTING. De begrooting 1940 wordt gewijzigd. Het betreft punten van administratie ven aard. instructie gemeente-ontvanger gewijzigd. Gebleken is, dat do voor den gemeente ontvanger -bestaande instructie niet meer aan de eischen dos tijde beantwoordt. In verband daarmede stellen B. en W. voor deze instructie opnieuw vast te stellen, aangepast aan de behoeften van den tijd. De zittingsdagen zullen nu telkens worden vastgesteld door B. en W. al naar de be hoefte, die in de verschillende tijden van het jaar aan zittingen van den ontvanger zal blijlken te zijn. KOHIER HONDENBELASTING VASTGESTELD. Voorstel tot vaststelling van het kohier van de hondenbelasting voor het jaar 1940. Door B. en W. is dit kohier opgemaakt tot een bedrag van f,228.. De Raad heeft geen bezwaar. ACHTERSTALLIGE RENTE VAN TUINDERSCREDIETEN. B. en W. stellen voor, het gedeelte van de achterstallige rente 1939 der tuinderscredie- ton, waarvoor de gemeente borg staat, te be talen. liet bedrag is groot f 237.29. Nadat de Raad hierover in besloten zit ting is geweest, wordt bet voostel zonder discussie door den Raad aangenomen. RONDVRAAG. Tijdens de rondvraag maakt de lieer Rcns de opmerking, dat het wonschclijk is dat, in de politieverordening een bepaling wordt opgenomen, die het voor kinderen en die ren, bijv. schapen, gevaarlijke hakken van bijten tegengaat. De voorz. deelt mede, dat reeds stappen zijn gedaan om tot zulk een bepaling te komen. Hierna sluiting. LJMUIDEN SCHAGEN. Aanbieding voor dit seizoen: een uitgebreide serie OVERHEMDEN ONKREUKBARE DASSEN FANTASIE-SOKKEN POLO SHIRTS SPORTKOUSEN RIEMEN - BRETELS enz. CHIQUE HOEDEN in Vilt en HaarviM. Geweldige sorteering PETTEN. het „materiecle gedeelte" door het personeel van het Noordhollandsch Koffiehuis niet weinig bijdroeg. Tenslotte,vermelden wij nog dat tallooze schriftelijke felicitaties waren binnengekomen. Overweldigende belangstelling op de begraalplaats. De teraardebestelling van de bij een mo torongeval omgekomen korporaal Nico Blaauboer uit Schagen is tot een treffende plechtigheid geworden, niet alleen door de overgroote belangstelling der Schager bur gerij, maar ook door de aanwezigheid van een detachement militairen uit zijn stand plaats. Dezen stelden zich hij het vertrok van het sterfhuis naast de koets op en hij ito vele bloeinstukken'die op liet kerkhof de baar dekten, was er een fraaie liouquet se ringen met een lint in de vaderlandsche kleuren als laats ten groet aan den gestor ven wapenbroeder. De kapitein was do eerste der sprekers bij de geopende groeve. Terwijl velen hun aandoening bij het zien van de smart «Ier zoo zwaar getroffen familie niet. meester konden blijven, schetste de kapitein de ver diensten van Nico Blaauboer, die in hot detachement een leege plaats achterlaat. De heer Molenaar, voorzitter van Lycur- gus, zei de, dal de gymnastlckveroenigipg Lvcurgus in Nico een der trouwste en ijve rigste leden verliest. In de adspirantenaf- decling l>egonnen, werkte hij zich op tot oen der vooraanstaanden uit de hecivnaf- dceling. Nimmer deed men vergeefs een bëocp op hem, als het er om ging zijn mak kei's een dienst te bewijzen. Hij was een voorbeeld voor anderen door zijn streven naar gezonde geestelijke en lichamelijke ont wikkeling. Rust in vrede, makker Nico. iiesloot de heer Molenaar zijn rede. Ds. Kaptevn dankte namens de familie on zag bet vele medeleven als troost in deze donkere dagen en die nog zullen ko men. Mot het bidden van het Onze Vader werd de plechtigheid besloten. Onder de zeer vele aanwezigen waren o.n. het bestuur van de Handelsavondschool, het bestuur van Lycurgus, vele vrienden van Nico uit Schagen, terwijl de vrienden uit Anna Paulowna den lieer H. Jonker Jr. hadden afgevaardigd. Diep ouder den indruk verliet men den doodenakkeri Administrateur Maatschappelijk Hulpbetoon krijgt geen salarisverhoo- ging. De heer J. Zwagerman tot onderwijzer aan de U-L-O.-school be noemd. Schoolschoonmaken geen begeerd baantje. De gemeenteraad vergaderde gisteravond om 8 uur in het gemeentehuis, onder lei ding van den heer Jhr. A. L. van Spcng- ler, burgemeester. Secretaris do heer K. G. Reindcrs. Afwezig de beer Heringa. De notulen van de vorige vergadering werden goedgekeurd. Ged. Staten verzoeken de rechtspositiere geling van de ambtenaren dezer gemeente to wijzigen in verband niet de vergoedingen aan gemobiliseerde ambtenaren. B. en W. stelden voor, aan dit verzoek te voldoen. Het voorstel werd aangenomen. IJsbestrijding. Het bestuur van „IJsstrijd" vroeg een sub sidie, voor het. openbreken van vaarten. R. en W. stelden voor, een subsidie van f 10.te verleencn. Ook de Ringvaart is onder het openmaken van het ijs inbegrepen. Het vooi-stel van B. en W. werd aange nomen. Van het I'rov. Elcctriciteitsbedrijf is een gewijzigd straatverlichtingscontract ontvan gen, in verhand met de verlaging der strooin- prijzen. Goedgevonden. Het bestuur van de Tafeltcnnisclub te Oud karspel verzoekt gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal. Zonder eenige besprekingen werd op het verzoek afwijzend beschikt. Geen salarisverhooging voor den administrateur van Maatschap pelijk Hulpbetoon. In verband met het verzoek van het Maatsch. Hulpbetoon om den administrateur een lioogcre belooning te verleencn, heb ben B. on W. overwogen, dat dit werk toch voornamelijk als liefdedienst moet worden beschouwd. Het moet geen bezoldigd amb tenaar worden. Het college vindt de vergoo ding in dit licht bezien, voldoende. De heer Van den Abcole was van mec- ning, dat er groot verschil bestaat tusschen het werk van den administrateur en de gewone loden van het M.H. Hij heeft de heelc administratie te voeren en het finan eicel beheer. Deze taak is veel verantwoor- delijkcr geworden. Spr. stelde voor, het verzoek van het M. II. in te willigen. De hoer Duijves vindt f 100.wel wat weinig. Spr. zou later nog eens willen zien, wat er voor betaald zou moeten wor den. Voorz. zeldc nogmaals, dat men derge lijk werk eigenlijk gratis moet doen. Het is min of meer een ocrebann. Tegenover dit werk moet geen belooning komen tc staan die te hoog is. Het moet ate een appreciatie van den arbeid worden ge zien. Men besloot bij de begrooting de zaak nog eens onder oogen te zien. Verpachting sluis. B. en \V. stelden voor, de sluis dezer ge meente ondcrhandsch te verpachten aan de tegenwoordige pachtster voor den tijd. van twee jaar voor f 750 per jaar, oindqt de pachtster tengevolge van den strengen winter mindere ontvangsten heeft gehad. De pachtster verzoekt een pachtsom van f 750 te bepalen. De vorige jaren was het f 900.per jaar. De pachtster had nog een nader verzoek ingediend om pachtrcductie over het afge- loopen jaar, in verband niet den strengen winter. Hierop adviseerden B. en \V. afwij zend. Na eenige besprekingen werd het voor stel van B. en W. aangenomen. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent Nieuwe onderwijzer aan de U.L-0. B. en W. stelden voor, tot benoeming over te gaan van een derde leerkracht aan de U.L.O.-school in verband met liet aantal leerlingen. De voordracht luidt: 1. J. Zwa german, Den Helder; 2. VV. F. van Veen, Amsterdam; 3. I. W. Sinke, Den Helder. De lieer Zwagerman werd met algemecne stemmen benoemd. Benoeming school schoonmaakster Aan mevr. J. v. VeenJcs werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als schoon maakster van do U.L.O.-school. B. cn W. stelden voor, thans over tc gaan tot be noeming van een schoonmaakster voor U. L.O.-sciiool en Gymnastieklokaal, ook om het schoonhouden van liet gymnastieklokaal intensiever te doen geschieden. Het salaris wilden B cn W. voor deze combinatie vaststellen op f 300. Er waren twee sollicitanten, beide uit Zuidscharwou- de. De aanbeveling luidt: 1. mevr. A. Bei- gen— Zweekhorst; 2. mevr. M. Buiter—Wil- kc. niet te laag is gesteld. Zouden er daarom De heer v. d. Abeclc vroeg of het salaris niet ozo weinig sollicitanten zijn? Voorz. zeide dat er altijd weinig belangstel ling is voor deze functies. Mevr. Bergen—Zweekhorst werd met alg. s-temmen benoemd. Het benoemen van schoolschoonmaaksters werd aan B. en W. overgedragen. Tot 3c ambtenaar v. d. burg. stand werd de lieer G. G. Post, gem.-secretaris van Zuidscharwoude,benoemd, zonder bezoldi ging. Vervolgens werd een suppl. begrooting 1940 van f250 aangeboden, in verband met dc wénschelijkheid van de bezoldiging van den leerling-klerk ter secretarie, nu de werkzaamheden zoo sterk zijn toegenomen. De heer Bruin informeerde naar den stand van het onderzoek naar de Handels kade. Het is er vreeselijk. De voorzitter zeide, dat er in gewerkt is door B. en W.. Wacht u maar even af. Daarna sluiting. nr MOfttSTf FCTv> DEN HELDER

Schager Courant | 1940 | | pagina 5