wverzicht De bollen bloeien in Breezand Gewichtig! GeMt Elco toudwatirverf Zaterdag 27 April 1940 Derde blad Toen de sirenes in Finland loeiden Baitenlandsch^k De strijdmethoden der oorlogvoerenden Rusland balanceert Maar komt U zelf eens kijken LANGE/TRAAT 60 -TEL. 3383 TERLEP's Drogisterij lrt9r0\n!.oo^ -- In het officieel orgaan van de F.N.Z. ver telt een Hollander, die als kaasmaker-in structeur in Helsinki werkt bij de groote Valio-zuivelfabrieken, zijn ervaringen. De kaasmakerij is, zoo zegt hij, in de vijfde verdieping van het zes verdiepingen hooge gebouw gelegen en beslaat de gehëe- le oppervlakte, van het gebouw (55 X 13) M Sloeg een pom in (de eerste over Helsinki afgeworpen waren van 500 kg. gewicht) dan ging die zeker door de dubbele beton- zolder der kaasmakerij, met het gevaar daaraan verbonden. Om zooveel mogelijk de schokken tegen te houden, waren tusschen vloer en zolderingen zware balkstutten aan gebracht. Maar nooit heb ik, ingeroest in de zorgen voor een zoo .goed mogelijk pro duct, geaarzeld, behcerscht alle maatregelen te treffen, die noodig waren om te redden van de onder bewerking zijnde bakken kaas wat een vakman redden kan. Een speciale wacht aan Valio kreeg steeds telefonisch bericht, dat er bommenwerpers in aantocht waren. Tegelijk met het alge meen alarm over de stad, krijschten de eigen electrische sirenes van Valio, die in de trappenhuizen der fabriek waren aange bracht, hun angstwekkend, doordringend geluid door het gchcele gebouw. In den be ginne vluchtte het geheele personeel' naar de bom(?)-, althans scherfvrije kelders, die speciaal waren ingericht om de menschen eenige uren te kunnen herbergeö. Daarvoor waren licht- en waterleidingen aange bracht; tevens was gezorgd voor luchtver- versching en slaapgelegenheid voor diege nen van het personeel, die na een laat. al arm geen gelegenheid meer padden, naar huis te reizen. Bij alarm stroopte ik de mouwen van mijn witte jas op en greep rustig in. Bijna steeds trof het alarm, ter wijl we vier bakken kaas in verschillende stadia onder bewerking hadden. Vakmen- schen weten, dat één man weinig kan doen in zoo'n geval. De eerste bak b.v., waarvan de kazen reeds in de vormen waren, dekte ik met de bakdeksels af en liet de kazen rustig staan. Van den tweeden bak, waar van de wrongel onder de drukplaten lag, nam ik de drukplaten weg, om te verhinde ren, dat de wrongel te droog werd en dek te den bak af. Van de derde bak, half afgewerkt, liet ik de machine dè wrongel verder afwerken. Den vierden bak, klaar om in strem gezet te worden, liet ik, zonder stremsel toe te voegen, op de eerste versnelling met roer platen doordraaien, om oprooming te voor komen: den stoom slot ik af om de melk niet te dicht bij de optimumtemperatuur voor minder gewcnschte bacteriën te bren gen, terwijl ik een paar liter reincultuur Sir. L. toevoegde, om bij eventueel langen duur van het alarm (dikwijls 3 a 4 uren aaneen) de bacteriën-flora in dc goede rich ting te sturen. Had ik tijd en even de han den vrij, dan „keerde" ik in eersten bak de kazen in de vormen, om regelmati ger vochtverdeeling te bevorderen. Van den tweeden bak wer de wrongel natuurlijk zóó hard, dat die met het verdeelmes bijna niet in vormenstukken te snijden was; Ik had echter slechts twee handen. Was de derde bak afgewerkt, dan haalde ik dien zoo goed mogelijk, alleen, onder de wei op en liet de wrongel onder de wei slaan. Als je het zoo „druk" hebt, hoor je bijna het ge donder van het afweergeschut niet; ik ben trouwens zelf oud-kanonnier. Treft het je, dan treft 't, maar van 'n Hollandschen kaas makerij-instructeur moet men niet kunnen zeggen, dat er in tijd van nood niet op hem te rekenen valt. En inzake moed kan men hij de Finnen een les nemen. Na een paar weken kwamen de moedig- sten van de werkvrouwen en de kaasmaker reeds vóór het einde van het alarm mee helpen; steeds echter waarschuwde ik, dat ze dit op eigen verantwoording deden en in het niet gelastte. Ik besefte het gevaar waarin we verkeerden. Bij één bombarde ment werden de technische hoogeschool en eenige huizenblokken op 300 M. afstand van de fabriek in puin gelegd, een volgend maal werden 7 huizen bij een droogdok, 250 M. van de kaasmakerij verwijderd, in de asch gelegd. Daar de moderne vliegtuigen, ook met een zwaren bommenlast, snel gaan, moet. men bij alarm even de tanden op elkaar bijten en denken: „nu het hoofd er extra bij"; een goed vakcóan kan dan veel red den. Tegen schervcnslag doet men goed, de ramen van de onderste verdieping van de fabriek met stevige houten planken dicht te spijkeren; beter nog: draaibare stevige houten luiken aan te brengen, die direct worden gesloten, als alarm gegeven wordt Onbeschermde glasruiten met een net van lijmpapierstrooken te beplakken, om het wegslingeren van glasscherven te voorko men. De- bomscherven veroorzaken de mees te dooden en gewonden. Schrikbarend is het effect van de zware brandbommen, die bij aanslag taliijke kleine brandbommen in het. rond slingeren, die een hitte van 3000 gr. C. verwekken en een groot aantal huizen tege lijk in brand zetten. Het zal misschien afhangen van de „hu maniteit" der moord- en bnandvliegers, maar fabrieken met schoorsteenpijpen worden aangezien voor gewichtige industrie- en voedselbereidingscentra en zijn .gezochte" doelen. De oorlog hier leerde, dat het men- schelijkheidsgevoel bij bommen werpers diep gezonken is; daarom moeten ook de platte lands-zuivelfabrieken intijds zooveel moge lijk maatregelen treffen; donker leggen van het geheele fabrieksgebouw binnen een mi nuut tijds; brandslangen klaar gemonteerd op de nortonpomppcrslciding, bakken piet blusebzand op de zolders en pakhuizen en vóór alles een heftig alarmeerende sirene, waarvan de persoon, die deze in functie moet. stellen, absoluut steeds bij de hand is. Een paar maal serieus oefenen is een uitstekende maatregel, om paniekstemming bij werkelijk gevaar te voorkomen. Het gevaar is hier afgezakt; de Finnen hebben getoond, zich te kunnen beheer- schen. Het gevaar greep de menschen zicht baar aan. ze hielden zich echter ordelijk en beheerscht, oen machtige factor legen pa niek. in het voorjaori de inwendige organen, Oloed en darmen zui veren, VERSTOPPING, overtollig vet. aambeien, rheumatische pijnen doen verdwijnen, slakken en giftstoffen uit het lichaam verwijderen door een grondige kuur met Dr. Schleffer's Stofwissellngzout. De weldadige wer king is verrassend. Flacon l i.os. Dubbel* flacon I t.71 W| apothekers en vakdroglsten VERANDERENDE OORLOGSMENTALITEIT. Hoewel het nieuws uit Noorwegen betrek kelijk schaarsch is, is het moeilijk in deze dagen een overzicht te beginnen zonder eerst daaraan enkele woorden te wijden. Wij voor ons gelooven, dat hier twee zeer verschillende krijgsmethoden tegenover el kaar staan. In de eerste plaats de Duitsche, die is ingesteld op snel handelen. Het is de zoogenaamde „Blitzkrieg" die door zijn snel heid zeer veel overlaat aan het toeval en het goed gestarnte van den ondernemer. Het devies er van zou kunnen luiden: „Het geluk is voor den stoutmoedige." Daartegenover staat de geallieerde strijd wijze, waarbij alles weloverlegd gaat. Men is niet geneigd iets te wagen, wanneer het succes niet verzekerd schijnt; men doet geen snelle sprong voorwaarts, zonder zorg te dragen voor uitnemende verbindingswegen, waarlangs de bevoorrading der troepen kan geschieden. Het devies zou hier kunnen zijn: „Langzaam maar zeker". Een Blitzkrieg biedt goede kansen tegen een relatief veel zwakkeren tegenstander, tegenover een gelijkwaardige lijkt hij echter zeer gevaarlijk. Tegenover Noorwegen zon der meer zou de Duitsche methode succesvol zijn geweest, evenals tegen een Noorwegen, dat door de geallieerden te laat werd ge holpen. Intusschen schijnt deze hulp nog juist op het nippertje te zijn gekomen, waar door Berlijn voor de noodzakelijkheid is ko men te staan om te bewijzen, dat ook tegen over een gelijkwaardig bewapende tegen stander zijn strijdwijze met succes kan wor den doorgevoerd. Vooroopig wordt in Noorwegen nog gehan deld naar het oude recept. De Duitsche be zetting ontplooit zich met de grootst moge lijke snelheid, het neemt zooveel terrein als Een keurcoRectie van het beste van wat de schoenfabrieken voor dit jaar ontwierpen vindt U in onze étalages. Sportieve elegante wandelschoenen, met en jpnder crêpe rubberzolen vanaf 14.90 Moderne bandschoentjes met doorloopende hak, zwart lak met suede, roestbruin enz., zeer chic, vanaf f 5.90 het met mogelijkheid kan nomen, natuurlijk in de hoop zich daar aanstonds te kunnen handhaven. Ten Noorden van Narvik heeft dit geleid tot het omsingelen van vrij be langrijke Duitsche troepeneenheden. We zullen moeten afwachten of von Fal- kenhorst, die per vliegtuig naar Narvik was gegaan om de operaties daar persoonlijk te leiden, elders meer profijten zal weten te oogsten. Voorloopig heeft, hij in het Zuiden inderdaad eenig succes. Men dient daarbij echter te overwegen, dat de voorzichtige strijdmethode een tegenslag meestal beter zal verwerken dan de meer van het toeval afhankelijke. Niettegenstaande de overwinningsberich- ten, welke tot dusverre-, .door. Duitschland over de krijgsverrichlfngên in Noorwegen worden gelanceerd lijken de berichten om trent de samenstelling van een nieuw Duitsch expeditieleger in de havens van Oost-Duitschland, hiermee niet geheel in overeenstemming. Immftrs, gezien de havens van uitgang, kan een eventueele onderne ming nauwelijks tegen een ander land ge richt zijn dan tegen Zweden. De perscam pagne, welke in Duitschland tegen Zweden is ontketend, wijst overigens in dez czelfde richting. Nu dunkt het ons duidelijk, dat een aan slag op Zweden overbodig zou zijn, indien het verloop der Noorsche veldtocht bevredi gend was. Twee motieven schijnen in hoofdzaak een Duitsche onderneming tegen Zweden op dit oogenblik te kunnen verklaren. Enwel óf de dringende behoefte aan een verbindingsweg met het Noorsche expeditieleger óf vrees voor een stagnatie in de blijkbaar noodzake lijke Zvveedschc ertsleveranties. De schier hopeloöze positie der Duitschers* te Narvik maakt deze vrees overigens zeer verklaar baar. Alles bijeengenomen lijkt de kans groot dat de zet tegen Noorwegen Duitschland thans dwingt tot een tweede zet en wel te gen Zweden. Gedwongen zetten zijn echter doorgaans van zeer bedenkelijke waarde. Voorloopig echter liggen de Duitsche troe pen nog in de havens. De strategische toestand voor de Duitschers in Noorwegen kan niet slecht worden genoemd. Zij beschik ken over alle vliegvelden en belang rijke havens, zoodat de positie der geallieerden moeilijk moet zijn en zich eerst langzaam zal kunnen ver beteren. Als dat gelukt tenminste. Maar dat een zege der geallieerden de oorlog naar Zweden zal doen. over slaan, doordat Ilitler zijn troepen, in Noorwegen via Zweden zal te hulp trachten te snellen, daarvan kan men zeker zijn. Naast de ontwikkeling van den strijd in liet Noordon, lijkt van groot belang de ver dere houding van Rusland. Op dc aanbieding van den .Russischen gezant te Londen, den heer Maiski, om te komen tot een handcis- overeenkomst met Engeland, is thans te ken nen gegeven, dat Groot-Brit tannië daarvoor wel iets voelt, mits Rusland zich daarbij aan past bij de geallieerde oorlogseconomie, d. w.z. de Duitsche blokkade mee in dc hand werkt. Men kan er met stelligheid van op aan, dat deze demarche van Maiski te Ber lijn wel even zal zijn aangevoeld als on trouw om geen sterker woord te gebrui ken. Want dat Engeland met deze conditie zou komen, stond bij voorbaat vast en do Russen hebben dit dus zeker voorzien. Dat de heer Maiski zich niettemin tot Londen heeft gewend bewijst, dat Stal in geen prin- cipieelc bezwaren tegen de Engelsche con ditie moet hebben gehad. Nemen we daarbij in aanmerking, dat ©enerzijds de verhouding tus schen Duitschland en Italië den laatsten tijd zeer veel hartelijker is geworden, terwijl Italië en Rusland twee uitgesproken tegenstanders zijn en bedenkt men verder, dat in het Verre Oosten de toestand meer en meer begint te spannen tusschen Ja pan, den alouden tegenstander van Rusland, eenerzijds en de gealli- „Het is mogelijk, dat de wereld bloed en tra den noodig heeft om te kunnen voortbe staan. Maar... de aarde is onsterfelijk, zij „voor wie men uit hartstocht moordt en „rooft, die onophoudelijk het leven ver nieuwt, zelfs met onze laagheden en ons „lijden, ter bereiking van een doel, dat ons „onbekend blijft" (Emile Zola: „Het Land") jonge bloem tusschen het èl van bloe „Een vreugdig vredesbeeld." Nu spreidt het Breede Zand Alweer zijn mooiste kleuren, Nu strijden op het véld. Weer om de zoetste geuren Het geel, het paars, het wit Het rose, het blauw, het rood En ov'ral berst de bol En geeft de jonge lootl Stiefmoeder Aarde, ééns.M, Laadt thans met gulle handen Breezand in mand en ach uur De rijkdom van zijn landen! Een Jonge blom in 't veld, Tusschen het &1 van bloemen Een molen en een kerk. Die uit de vert' opdoemen En arbeid, wéér men ziet Het kloppend, bruisend leven.. Een vreugdig vrede9beeld, j. Wat kan ons schooners geven? Al schijnt de menschheid thans In *t bloed te willen smoren De aarde wordt elk jaar Jjjj In 't nieuwe kleed herboren! Misbruikt de Satan mensch, Boosaardig zijn talenten De aarde, uitgezet, Geeft tóch haar hoogste renten! eerden annex de Vereen igde Staten anderzijds., dan zit in dit alles re den genoeg om een positieverande- ring van Rusland aannemelijk te nuaken. Te meer, waar dit land zijn voorloopige as piraties in Europa bevredigd ziet en reden genoeg heeft om Duitschland te vree zen. Japan is nog steeds zoozeer in China in beslag genomen, en heeft 't daar zoo moei lijk, dat het de vraag is of men de hooge toon, die dit land af en toe laat hooren, geheel ernstig moet nemen. Anderzijds mag Italië meer naar Duitschland neigen het blijft vooralsnog nog neutraal, of althans, zooals de meer dreigende term heet „niet- oorlogvoerend". Te groote toenadering tus schen de geallieerden en Rusland zou zoowel in Europa als in het Verre Oosten de zaak zeer kunnen verscherpen. Dit, zoowel als de bekende Russische onbetrouwbaarheid, zal de geallieerden stellig tot groote voorzich tigheid manen. Ten slotte willen we niet nalaten te wij zen op de scherpere stemming, die bij de strijdenden aan den dag treedt en er toe zou kunnen voeren, dat de „werkelijke vrede", welke op dezen oorlog zou moeten volgen, in het gedrang komt. Eenerzijds is deze gang van zaken begrijpelijk. Vooral dc Duitsche houding is uiterst fel en het kan niet anders of op den duur is dit van invloed op den tegenstander. Toch valt dit te bejammeren. Met Rcvnaud is in Frank rijk een feller groep aan het bewind geko men. Irt Engeland krijgen do woorden van voor het opknappen van Uw gang, keuken, stallen, enz, ELCO wordt met koud water aangemaakt. ELCO dekt in één keer. ELCO dekt over steen. muur. behang. ELCO heeft 36 moderne kleuren. ELCO stuift niet en bladert niet. ELCO geeft niet af. Prijs per pak voldoende voor 8 vierkante meter, 25 ct. Verkrijgbaar in: HOOGZIJDE 103, SCHAGEN. mannen als Churchill, Du ff Cooper, Eden meer en meer gezag. En deze doen den volke kond, dat het niet gaat tegen één man, Hitier, niet tegen één groep van Duitschers, de nazi's, maar tegen het hecle Duitsche volk, omdat dit in zijn geheel is aangetast door de Hitier- of nazigcest. We wagen te zeggen: het gaat daarmee verkeerd. Het is misschien noodig, dat de goal lieerden tegen het alles op allee zot- tonde Duitschland krasser van leer trek ken dan tot dusverre. Voor den oorlog is dat wellicht onvermijdelijk, voor den vrede echter lijkt het noodlottig te worden. Want deze vrede wordt afgesloten op het oogen blik, waarop dé oorlogsgemoederen het meest zullen zijn opgezweept. De veranderde mentaliteit bij de geallieer den moge daarom goed zijn om den oorlog te winnen, voor een goede vrede dunkt ze ons zeer verkeerd. En de heeren in Londen en Parijs moeten evengoed als die te Berlijn zich trachten te realiseercn, dat neutrale, onbevangen toe schouwei's duidelijk aanwijsbare fouten zien, welke gemaakt zijn door Alle oorlog voerenden. De schuld van wat thans gebeurt leggen op één man, op één volk is dwaas. Ook Frankrijk en Engeland hebben boter op het hoofd en dan is het hoogst onverstandig om zich in het zonnetje der zelfvoldaanheid te koesteren. De wereld moet naar een duurzamen vrede, niet door een tweede dictaat, hij heette dan vrede van Versaillcs of vrede van Berlijn, maar de weg naar een betere toekomst der menschheid moet voeren langs de moeilijke paden van zelfinzicht en verdraagzaamheid, waarbij de economie der staten dient te worden aangepast aan dc eiscnen welke de techniek door haar ont wikkeling onverbiddelijk stolt.

Schager Courant | 1940 | | pagina 9