Ribbentrop's onthullingen Een geslaagde bollen-Zondag Duitschers bezetten Voss DAGBLAD VOOR HOLLANDSS NOORDERKWARTIER Het rumoer om „luchtbescherming" verstomd Italië kan zich niet afzijdig houden! Prinses Juliana spreekt tot Indische luisteraars NOORWEGEN Namsos één puinhoop Berlijn meldt groot succes ter zee Laan. Schapen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. IfAANDAG 29 APRIL 1940. 84e Jaargang. No. 11174. UifflOvr der N.V. Uitg.-Mij*. „Hofland* Noorderkwartier" Comüiiit Duizenden waren uitgetrokken om te genteten van de jaèrlijks terugkeerende kleurenweelde, ondanks het minder gunstige weer. Hoewel de weergoden niet in alle opzichten hebben medegewerkt, kan toch gesproken worden van een geslaagden bollenzondag. Niettegenstaande de zon vrijwel den gehee- len dag schuil ging achter een grauwe regen lucht, zijn duizenden er per tram, auto, fiets, of te voet op uit getrokken om te genieten van de jaarlijks terugkeerende kleurenweel de. Men trof het thans wel zeer bijzonder, want het zeldzame verschijnseld eed zich voor, dat behalve de narcissen en hyacin then ook reeds de vroege tulpen in vollen bloei stonden, iets wat andere jaren vrijwel nooit voorkomt. Een voordeel hiervan was bovendien, dat de velden veel minder hia ten vertoonden dan anders. En de kijkers hebben genoten van de prachtige kleuren- contrasten, welke wellicht onder de bewolkte luchten nog beter tot hun recht kwamen, dan in het felle zonlicht. De afwezigen, de pessimisten, die meenden dat het toch wel zou gaan regenen, hebben beslist ongelijk gehad. Hun aantal schijnt trouwens niet groot geweest te zijn, want in de bollendorpen Illllegom, Lisse, Sassenheim en Noordwijk was het een drukte van belang en vooral langs de hoofdwegen, waar de negocianten vaak goede zaken maakten, moesten de honderden auto's en autobussen vaak in de file rijden. De invloed van den oorlog deed zich echter ook hier gelden, want buitenlandsche auto's en touringcars ontbra ken ditmaal... De badplaatsen profiteerden ook nu weer Van de bollendrukte, want vele automobilis ten hebben de gewoonte hun jaarl. rit langs de kleurenmozaieken af te wisselen met een wandeling-langs de boulevards of het strand en dan bood in de middaguren het beeld van een badplaats en dan een «ogenblik uit te rusten op de caféterrassen. Vooral Noordwijk a. Zee bood in de mid daguren het beeld van een badplaats in „hoogseizoen." Ook in Zandvoort kreeg een deel van de bollenkijkers op bezoek, zoodat ook daar een gezellige drukte heerschte. De bollenstreek is over dezen Zondag niet ontevreden, maar men hoopt toch, dat de zon op Hemelvaartsdag en den daarop vol genden Zondag een beetje zal medewerken, om deze dagen tot echte oudenvctsche bol len dagen te maken. Het bestuur gaat heen. commis sie neemt de leiding over. Contact met den minister wordt hersteld Het conflict om de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming is geëindigd, doordat het bestuur in de algemeene vergadering, welke Zaterdag te Utrecht werd gehouden, zijn mandaat ter beschikking heeft gesteld. Het bestuur verklaarde niet van zins te zijn. de moeilijkheden met het bestuur ook nog maar met één korrel te vergrooten en zeidc de ver. eeniging te willen brengen in de bedding waarin de regeering haar wil zien. Vóór alles gaat het er om, dat de vereeni ging zal blijven wat ze is. een centraal or gaan voor de bescherming van de burger bevolking. De heer van Rees (die de leiding van den voorzitter, den heer Klein had over genomen), zei dit. in het diep besef, van de verantwoordelijkheid der vereeniging. Wat in jaren niet juist is behandeld, moet in korten tijd worden ingehaald, meer wilde hij er niet van zeggen. Blijft nu alleen maar de taak, de regeering te nelpen in de be scherming van de burgerbevolking, als het onverhoopt tot bitteren ernst mocht kotnen. Nogmaals drong de leiding der vergade ring er op aan, niet meer over 't conflict te spreken. Hij had den sterken indruk, dat de minister van Binncnlandsche Zaken prijs stelt op het voortbestaan van een particu liere centrale organisatie voor de civiele luchtbescherming. Die organisatie kan op den krachtigen steun van de regeering re kenen. Na langdurige debatten werd besloten dat het bestuur demissionair zal blijven, en de loopende zaken zal afdoen tot een nieuw bestuur zal zijn gevormd. Een commissie van elf leden, uit alle provinciën, kreeg tot taak het contact met de regeering te herstel Jen. Van verschillende zijden werd er op aangedrongen, mr. P. J. Oud, burge meester van Rotterdam, als voorzitter van de commissie te kiezen. Ten slotte werd op voorstel van het be Stuur besloten een telegram van hulde en trouw aan de Koningin te zenden. De ver gadering ging na het zingen van het Wil helmus en een driewerf ..Leve de Koningin" hiteen; De geallieerden hadden Noorwegen willen bezetten Bewuste verdraaiing der feiten: zegt Londen Zaterdagmiddag heeft Rijksminister von Ribbentrop in de Rijkskanselarij te Berlijn een rede gehouden voor alle bij de Duitsche regeering geaccrediteerde buitenlandsche di plomaten. Alle ambassadeurs en gezanten, de lega tie-secretarissen en pers-attaché's, waren in voorgeschreven kleedij; de militaire atta- ché's-in uniform ontboden, door welk cere monieel, de indruk was gevestigd, dat von Ribbentrop groote beslissingen zou hebben mede te deelen. Deze verwachting is niet verwezenlijkt, zijn rede had slechts ten doel om te be wijzen, dat Engeland de bedoeling had Noorwegen te bezetten en dat het daarin slechts door het snelle ingrijpen van Duitsch- land was verhinderd. Bepaalde besluiten der Rijksregeering, welke een verrassende wen ding in de politieke of militaire situatie zou den kunnen brengen, heeft von Ribbentrop niet ter kennis gebracht Na de rede werden witboeken, waarin het bewijsmateriaal is saa-mgevat, waarop de Rijksminister zijn beschuldigingen baseerde, uitgereikt Von Ribbentrop begon met te verklaren dat Duitschland genoodzaakt was in Noor wegen op te treden, om te verhinderen, dat do Franschen en Engelschen daar zouden landen en van het Noorschc grondgebied gebruik zouden maken in hun strijd tegen Duitschland. Von Ribbentrop voegde hier aan toe, dat het leggen van mijnen door de geallieerden in de territoriale wateren van Scandinavië niet ten doel had den han del van Duitschland met de Scandinavische landen te verhinderen, maar de ontsche ping van Engelsche troepen in Noorsche havens te beschermen. Deze ontscheping was reeds voorbereid en de troepen bevon den zich reeds op weg. Toen de poging mislukte, probeerden de Engelsche en Fran schen de meening ingang te doen vinden, dat zij in het geheel niet het voornemen hadden troepen te onschepen... De waarheid» aldus von Ribbentrop, wordt echter bewe zen door een hoeveelheid documenten, welke de Duitschers in Noorwegen gevon den hebben. De Rijksminister zegt dan dat bij het eer ste treffen tusschen Duitsche en Britsche troepen in het gebied van Lillehamimer deelen van het achtste bataljon der „Sher- wood Foresters" (HSste Engelsche infante riebrigade) in Duitsche gevangenschap zijn geraakt. Hierbij werd 'n algemeene operatie plan (onder de benaming „Stratforce") voor de Britsche expeditie troepen in Noonvee^n alsmede verscheidene bevelen der brigade en der gevangengenomen troepen buitge maakt. Deze in groep a van het Witboek afgedrukte militaire bevelen bewijzen, al dus von Ribbehtrop. dat de Britsche lan ding in Noorwegen in de weken, voorafgaan de aan de Duitsche maatregelen, tot in alle bijzonderheden operatief is voorbereid en dat op 6 en 7 April de expeditie een aanvang nam. Het operatiebevel van het achtste bataljon der Sherwood Foresters van 7 April bewijst, dat het bataljon zich op dien dag reeds aan boord van den Brit- srhen kruiser „Glasgow" op weg naar Noorwegen bevond, om in Stavanger te worden ontscheept. Uit het Stratforce-plan is te zien, dat ook vijfde compagnie van het eerste bataljon der Leicesters tot de voor de landing in Noorwegen bestemde strijdkrachten behoor de. Het inschepingsplan voor deze eenheid is aanwezig en draagt ook het opschrift Stratforcc. De inscheping zou oorsponkelijk op 8 April te Leeds geschieden aan boord van het s.s. „Cyclop". Een gevonden dag boek bevat een op 7 April gedateerde mc- dedeeling: „Wij gaan naar Stavanger". De minister verklaarde verder dat uit te Narvik gevonden telegramboekjes, alsmede uit brieven van den Britschen consul blijkt, dat de landing door de spionnage van Brit sche en Fransche beambten zorgvuldig was voorbereid. De omstandigheid verder, dat inlichtingen gevraagd werden aan plaatselijke Noorsche autoriteiten en commandoposten toont aan, dat de Noorschc regeering niet liet ernstige voornemen had, zich tegen de Engelsche ma noeuvres te verzetten. Hiermede bewijzen de documenten, dat de vroegere Noorsche re geering haar plichten als z.g. neutrale staat niet alleen niet is nagekomen, doch ook de schendingen in de Noorsche territoriale wa dingsvoornemens heeft begunstigd, dit In tegenstelling met Zweden, dat steeds een strikt neutrale houding heeft aangenomen. De Rijksminister concludeert dan, dat uit de gevonden documenten onomstootelijk is komen vast te staan, dat de geallieerden de oorlog tot Scandinavië wen stilten uit te brei den, dat de Noorschc regeering daarmede op de hoogte was. dit niet belette, ja eerder be gunstigde en dat vooral de Noorschc ma rine een dergelijk plan toejuichte; Bewuste verdraaing der feiten! Van Engelsche zijde wordt er op gewezen, dat de rede van von Ribbentrop een bewuste verdraaiing der feiten is. De geallieerde regccriugen, zegt men te Londen, hebben inderdaad tijdens dc Finsch- Russische oorlog doortocht van troepen door Noorwegen verzocht. Dit werd echter perti nent geweigerd en daarbij hebben Londen cn Parijs zich neergelegd. Indien de Engelsche troepen werkelijk reeds zouden zijn ingescheept, zooals van Ribben trop uit de gepubliceerde documenten tracht te distillecren, zou Britsche hulp veel spoedi ger in Noorwegen zijn geweest dan thans het geval was. Als het leggen van mijnen, zooals Ribben trop beweert, slechts een voorbereiding ge weest was om te landen, dan zouden de ge allieerden dit niet hebben aangekondigd, ter wijl de Duitsche expeditie reeds vele dagen is uitgevaren, voordat de mijnenvelden ge legd werden. Van andere geallieerde zijde merkt men op, dat de vroegsten datum der in het wit boek gepubliceerde documenten 7 April is, d.w.z. anderhalven dag voordat de Duit schers in Noorwegen en Denemarken zijn ge land. Op grond van dergelijke papieren de schuld der geallieerden trachten te bewijzen acht men dwaas. Immers toen moest de Duitsche voorbereiding, welke maanden moet hebben geëischt, reeds lang zijn getroffen! Ook is het opvallend, dat van Ribbentrop de bezet ting van Denemarken, dat zich niet verzet te, niet tracht goed te praten, maar wel een onverdiende vlaam werpt op de Noorsche regeering( die haar land tegen een overwel diger tracht te verdedigen. Tenslotte wijst men er van Britsche zijde op, dat Berlijn tijdens dc eerste dagen van de overweldiging van Noorwegen verklaar de, „over overtuigend bewijsmateriaal te be schikken, dat Engeland van plan was Scan dinavië als springplank te gebruiken tegen „Duitschland", terwijl von Ribbentrop thans met bewijzen aankomt, die hun, naar hijzelf erkent, eerst later in Londen zijn gevallen. Opperste oorlogsraad opnieuw bijeen Zaterdag werd in Londen de negende ver gadering gehouden van den Oppersten Oor logsraad van Frankrijk en Engeland. Ook de in Londen aanwezige vertegen woordigers van de Poolsche en Noorsche' regceringen namen aan de besprekingen deel. De vergadering, welke een voortzetting was van de eerder in de week gehouden bijeenkomst in Parijs, vond plaats in Dow- ningstreet no. 10, om 14.30 uur. In een kor te bijeenkomst bereikte de Raad eenstem migheid over een aantal kwesties voort spruitende uit de huidige phase van den oorlog. De raad bestudeerde de verschillen de situaties welke in de naaste toekomst kunnen ontstaan en nam nota van de maat regelen welke ontworpen zijn om aan die situaties het hoofd te bieden. Deze laatste zinsnede geeft aanleiding om te veronderstellen dat tijdens de besprekin gen in belangrijke mate aandacht is ge schonken aan de dreigende taal die in de laatste dagen van Italiaansche zijde is ver- Roemenië weert propaganda der oorlogvoerenden De Roemeensche Minister van Binnen- landsche Zaken heeft 'n decreet uitgevaar digd. waarbij alle propaganda en publica ties van oorlogvoerende landen betreffende den oorlog verboden worden. Een ander decreet verbiedt alle politieke propaganda, behalve die, uitgaande van de organisaties aangesloten bij het front der nationale wedergeboorte, de eenige politieke partij in Roemenië. Verklaring van Grandi in de Kamer. Dino Grandi, de voorzitter van de kamer van Fasces en Corporaties, heeft in tegen woordigheid van Mussolini een rede uitge sproken, waarin hij in verband met het hui dige conflict, o.m. verklaarde: „Het Fascistische rijk kan zich niet af zijdig houden bij het conflict der volkeren Het Italiaansche volk, met zijn diep politiek gevoel, voortkomend uit een duizendjarige ervaring en roemvolle decennia, heeft zijn verantwoordelijkheid en taak nauwkeurig bepaald. Wanneer zijn vrijheid, zijn macht, zijn bestaan en dat van de toekomstige gene raties op het spel staan, zal zijn houding nooit anders kunnen zijn. De gebeurtenissen hebben het Italiaansche volk niet verrast. Uw dagelijks aan den dag tredende onver moeibare wil, Duce, hebben het Italiaansche volk gedurende twintig jaren gereed ge maakt in dc wapenen en in den geest, door zijn karakter te stalen in den zwaren strijd van iederen dag. Het volk is met u, bij u en volgt met dankbaarheid uw vasthouden- den arbeid. Het vormt, van de Alpen tot den Indischen Oceaan, een compact leger van 45 millioen soldaten. Het wachtwoord van heden en van gisteren en van altijd is: ab solute trouw aan u, Duce, blindelingsche trouw in de doelstellingen door u aange duid, en volkomen gehoorzaamheid aan uw bevel en uw richtlijnen, welke gij hebt afge bakend overeenkomstig de eer en de belan gen van Italië". Naar wij vernemen, zal H.K.H. Prinse* Juliana vanmiddag om één uur voor de Ni- rom het woord richten tot de luisteraars in Nederlandsch-Indië. zulks in Hare kwali teit van Voorzitster van het Nederlandscho Roode Kruis, in verhand met de aan staande Roode Kruis-wcek in Indië. Duitschers kregen Britsche codes in handen ENGELSCHEN DE EERSTE DAGEN GEHANDICAPT. Naar uit betrouwbare bron wordt verno men. zegt U.P., vonden de Duitschers. toen zij Kopenhagen bezetten, de legaties der Geallieerden onvoorbereid; alle documenten, codes e.d. werden in beslag genomen. Do Geallieerden zouden in dc eerste da gen, volgende op dc Inval in Denemarken en Noorwegen ernstig gehandicapt zijn gc- weest door het ontbreken van veilige codes voor het geven van instructies en het ont vangen van mededeelingen. Het duurde meer dan een weck. voordat nieuwe codes naar verschillende vitale punten waren gezonden; gedurende deze tijd was dc Engelsche geheime dienst dus gedeeltelijk lamgelegd. Naar verluidt is dit ongemak thans her-' steld en functionncert de nieuwe machinerie doch eenige ver afgelegen punten wachten nog op codes en durven nog geen berich ten te zenden, voordat zij deze hebben ont vangen. Gezegd mag worden, dat deze stag natie in een der essentiëelc onderdeelen van de diplomatie een factor is geweest, die tot do eerste successen van de Duitschers in Noorwegen heeft bijgedragen. Welke documenten de Duitschers in Kopen hagen hebben gevonden, is niet bekend; het zullen evenwel waarschijnlijk belangrijke stukken zijn geweest, daar zoo goed als niets was vernietigd op het oogenblik dat dc Duitsche patrouilles de kanselarijen be zetten. In het laatste Noorsche legerbe- rlcht wordt gezegd: „Onze troepen in het Nume- en het Hallingdal zijn na gevechten teruggetrokken. In het westelijk deel van Oost-Noor- wegen. waar de Duitsche troepen geen noemenswaardige vorderingen 'maken, duurt de strijd voort. In Oost-Noorwegen hebben de Duitschers Voss bezet. Duitsche vliegtuigen hebben de verbindings lijnen gebombardeerd. Een Duitsch vliegtuig is neerge schoten. drie Duitsche toestellen hebben een noodlanding gemaakt, terwijl het lot van verscheidene an dere niet vaststaat". De Duitsche troepen in het Oeasterdal hebben Roeros bereikt. De geallieerde troe pen te Alvdai hebben den Duitschen op marsch naai Foidal en dien van Tynset üoor Kvikne naar Innset lot slaan ge bracht. Deze Duitsche aantal werd in groote mate gesteund door artillerie, gepantserde wagens cu vliegtuigen. De Duitsche vliegtui gen bleven de verbindingslijnen achter het front botnbardeeren. Er heerscht op het oogenblik een koorts achtige bedrijvigheid bij net front van Drontheim en rondom Namsos. De oorlogs machine der geallieerden is thans in bewe ging. Langs de wogen is het een gaan en kotnen van honderden Alpenjagers, mari niers en artilleristen. lntusschen gaan de Duitschers voort hun voorsprong volledig uit te buiten. Zoover zij kunnen, rukken zij met hun snelel gemotoriseerde stoottroepen op. wel ke krachtig ondersteund worden door de luchtmacht, welke nog overal de baas is over die der geallieerden. •Alleen bij Drontheim schijnt het eyen- wicht in de lucht door de Britten hersteld te zijn. Er liggen drie vliegtuigmoedersche pen buiten de kust. terwijl zware afweer- batterijen aan land zijn gebracht De Duitschers melden de gevangenneming van Engelschen. o.m. een kolonel, de com mandant van een regiment uit Leicester. Na de inneming van Voss, in het gebied ten oosten van Bergen, hebben de overgebleven manschappen van de daar verspreide Noor sche afdeclingcn de wapens* weggegooid al dus D.N.B. Zij zijn de hergen ingevlucht. In het gebied van Stavanger is het aantal gevangenen gestegen tot 241 officieren, waar onder verscheidene Engelsche vliegers, en 2921 man. Met den omvangrijken buit aan wapens en materiaal zijn in dat gebied o.m. alleen reeds 22 vuurmonden en 267 machine geweren in onze handen gevallen. Bovendien werden hier geplaatste battereijen door de Duitsche marine overgenomen. Aldus het Duitsche legerbericht. Roeros Duitsch hoofdkwartier. Volgens persberichten uit Engelsche bron, versterken de Duitschers het gebied van Roe ros, met het doel er het hoofdkwartier voor de operaties in Midden-Noorwegen te ves tigen. Zij hebben het denkbeeld, in oostelijke richting naar de Zweedsche grens op te ruk ken, blijkbaar laten varen en graven zich naar men zegt, in te Orvros, acht kilometer ten noorden van Roeros, waar de Noren de spoorwegverbinding naar Stoeren hebben af gesneden door de brug over de Glommen te vernielen. Voorts wordt gemeld, dat ten Noorden van Drontheim Fransche troepen in actie zijn geweest tegen de Duitschers, die tracht ten langs een omweg over het water naar Bangsund te komen. In den strijd t« Steinkjer is een pauze Kekomen. Beide partijen krijgen verster kingen. In Namsos staat geen huis meer overeind, zoo hevig is het stadje uit de lucht be stookt. De geheele plaats is één puinhoop. Overal liggen vernielde auto's tusschen de puinen De bewoners der stad zijn terugge keerd en kunnen nauwelijks de sporen van hun vroegere woningen terugvinden. Van de groote kerk staan alleen nog de vier muren overeind Twee Britsche kruisers en ecu transportschip getroffen? In het zeegebied voor de Middcn-Noorscho kust kregen twee Britsche kruisers door op treden van Duitsche vliegtuigen voltreffers van middelzwaar kaliber. Een dezer krui sers werd getroffen door een bom op het ach terschip, de tweede op den boeg. Voorts is door Duitsche vliegtuigen een transportschip zoo zwaar getroffen, dat het in brand vloog en op het strand moest worden gezet. De be manning ging in de booten. Nog een trnns portschip kreeg een voltreffer van middel zwaar kaliber op den boeg, een derde werd onmiddellijk naast den scheepswand getrof fen. Een vierde transportschip, dat Han een kade lag, werd eveneens getroffen door een bom van middelzwaar kaliber, aldus het D. N.B. SCHEEPSGESPREKKEN NIET AFLUISTEREN Er staat straf op. De aandacht wordt er nog eens op geves tigd. dat het aan niet-rechthebbenden uit drukkelijk verboden is van scheepsradiote- lefoongesprekken aanteekening te houden, op eenige wijze van het gehoorde gebruik :e maken of den inhoud, de strekking of het bestaan der gesprekken aan derden bekend te maken. Bij overtreding van dit verbod zal lot strafvervolging worden overgegaan. Van avontuur n t dwangarbeid Het Assiezengcrecht van het departement van de Seine heeft den avonturier Charles Pelissier wegens frauduleus bankroet tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld. Zijn vrouw werd tot vijf jaar gevangenisstraf voorwaar delijk veroordeeld. HAGELSTEEN EN ALS MUSSCHENEIEREN ERNSTIGE SCHADE IN DE BOL LENSTREEK. Zaterdagmiddag tusschen twaalf en een uur heeft zich boven Lisse, Ilillegom en het noordwestelijk deel van de Haarlem- mcrmeerpolder een onweerebui ontlast, wel ke gepaard ging met hagel. Dc hageisteencn waren zeer groot en talrijk. Enkelen had den een doorsnede van ruim één centime ter, hetgeen overeenkomt met de groote van een mussclienei. Uiteraard heeft deze neerslag ernstige schade aangericht aan de ten velde staande bolgewassen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1