Dombaas en Storen Britsche schepen om de Kaap in Duitsche handen Nog deze week verklaring van Chamberlain DAGORDER VAN HITLER DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Rijtoer van het Prinselijk gezin NOORWEGEN Verbinding Oslo-Drontheim tot stand gebracht De „houding" van Mussert Als de duce ons het bevel geeft Laan. Schaden, Tel. 444 (2 HJnen). Kengetal 2240. WOENSDAG 1 MEI 1940. 84e Jaargang. No. 11176. N.V.lUitg.-Mif.f JHoHoed*' Noorderkwartier^ Blijde viering in de residentie. Overeenkomstig den wensch van H.RH. Prinses Juliana, is Haar verjaardag in de residentie zonder bijzondere feestviering ver- loopen.In de stad werd echter druk gevlagd. Gistermiddag heeft het prinselijk gezin een rijtoer gemaakt van tien kilometer. In een open auto gezeten, vertrokken Prin ses Juliana de beide kleine prinsesjes Beatrix en Irene, op de schoot van haar ou ders gezeten, om kwart voor vier van het door het zonbeschenen jonge groen omgeven Huis ten Bosch. De Prinses was gekleed in een lila gewaad met zeegroene hoed en de Prins in uniform van kapitein. De kleine prinsesjes waren in het wit gekleed. Een enthousiast publiek juichte de vorste lijke personen toe. Toen de auto weer bij het Huis ten Bosch terugkeerde, stond er weer een geestdriftige menigte, in de hoop. dat de Prinses en de Prins zich met de Prinsesjes voor het raam of op het bordes zou vertoo- nen, dat nog langen tijd bijeeen bleef en het Wilhelmus en „lang zal zij leven" aanhief. Enkele malen dankte de Prinses voor een der ramen voor de huldiging en een oogen- blik leek het of het publiek Prinses Beatrix zou zien. toen een klein handje een gordijn opende en wuifde, doch dit was waarschijn lijk bedoeld als begroeting van de kinder visite. die nu arriveerde. Langzaam verspreidden de menschen zich hierna. Op bovenstaande foto ziet men het rijtuig met het Prinselijk Gezin. Minzaam groet de Prinses de jubelende menigte. Geallieerden in moeilijkheden Gekruiste armen bij gekruiste degens. Onder dit hoofd zegt het Hsbl. scherpe woorden over de „houding" welke Ir. Mus sert en zijn volgelingen denken aan te ne men bij een eventueele Duitsche inval. De „houding" zegt het blad n.I. in een stoel gaan zitten met de armen over de borst ge kruist in passieve afwachting is voor deze „Nederlanders bij uitnemendheid" ietwat... on-Nederlandsch. Een krijgsraad zou er waarschijnlijk een ander woord voor gebrui ken. Het blad becritiseert dan de Nederlandsche radio-censor, die dit zonderlinge verhaal zon der meer doorliet, waardoor men in Ameri ka de indruk moet krijgen, dat Nederland het rustig zou aanzien, wanneer een deel van zijn burgers in de ure des gevaars hun ar men zouden kruisen in volledige passivi teit. Wij hebben echter, eindigt het blad, iro- nisch-dreigend, een flauw vermoeden, dat, wanneer de radio-reporter Ir. Mussert goed heeft begrepen, de stoelen van de heeren met de gekruiste armen in geval van nood wel niet lang in hun riante bureaux van het Utrechtschc hoofdkwartier zullen staan, maar zullen verhuizen naar „ergens in Ne derland', waar het uitzicht minder fraai is. SMOKKELARIJ TE GENUA. De politie te Genua heeft een smokkel- affaire ontdekt. Een bedrag van twee mil- lioen lire aan buitenlandsche adviezen, als mede 40 ton hout van buitenlandsche af komst. werden in beslag genomen. In ver band met deze zaak worden twee bekende industrieelen gearresteerd. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede, dat de van Oslo over Tynset naar het Noor den oprukkende troepen en de van Drontheim naar het Zuiden trekken de Duitsche aldeelingen elkaar gis teren hebben ontmoet. Daarmede is de verbinding over land tusschen Oslo en Drontheim tot stand geko men. In het Gudbrandsdal is het belang rijke knooppunt van spoor- en straat wegen bezet, terwijl de vijand on danks zijn hevig verzet, ook uit Stoe- ren werd geworpen. De val van Dombaas nóch van Stoeren is tot dusver door Londen erkend, maar de loon van de pers en de officieele mededee- lingcn, die gewagen van zware druk, waar aan het expediticleger blootstaat, doen het ergste vermoeden. De militaire correspondent van Reuter schrijft: Een critick stadium is bereikt in de geal lieerde worsteling in Noorwegen, wanneet- blijkt, dat de Duitsche bewering over inne ming van Dombaas en het Zweedsche be richt dat Stoeren is gevallen, waar blijken te zijn. Dit zou beteekenen, dat de Duit- schers de eenige twee spoorlijnen, die uit Oslo naar het noorden loopen in handen hebben, en dat zij de verbinding tot stand hebben gebracht met hun troepen in Dront heim, dat de geallieerden wilden isoleeren en innemen. Wat zelfs nog belangrijker is, het zou beteekenen, dat 't westelijk deel van Noorwegen, waar de geallieerden aan land zijn gegaan, geïsoleerd is door de Duitsche li nies, die van het noorden naar 't zuiden van Oslo naar Drontheim loopen en dat zij bedreigd worden door een oprukken in noor delijke richting langs de westkust uit Ber- gen. De meeste Engelsche bladen verklaren met nadruk, dat in den veldtocht in Noorwegen een critiek stadium is bereikt. De Times schrijft boven zijn hoofdartikel. „Tegenslag bij Drontheim" en de Daily Tclegraph zegt, dat het voor allen, die de berichten over den Noore-chen veldtocht lezen en misschien voor hen, die tusschen de regels door lezen, duide lijk is, dat niet alles op dit gebied der opera ties voor de geallieerden goed gaat. Officieel deelt het Britsche Ministerie van Oorlog mede: 1. Tn het gebied van Dombaas hebben de Engelschen, strijdend met ontembaren moed, eiken verderen vijandelijken druk weerstaan. 2. Ten Noorden van Steinkjes hebhen de Britsche troepen opnieuw hun superioriteit bij het patrouillewerk bewezen en den vij and zware verliezen toegebracht. 3. Langs de kust van Noorwegen zijn nieuwe landingen volbracht". Uit al deze berichten mag men wel aflei den. dat de Duitscherg nog steeds op suc cesvolle wijze hun verrassend snelle aan vallen kunnen doorzetten, hoewel niet moet worden vergeten, dat hie- «an nok niet ge ringe gevaren zijn verbonden, daar de ver bindingen, juist door de snelheid van op- marsch uit den aard der zaak vrij zwak be zet moeten zijn en er dus voor een verme tele, moedig doorgezette tegenaanval zeker kans van slagen is. De geallieerden ondervinden echter groote moeilijkheden bij de ontscheping van zwaar materiaal, daar ze over geen enkele behoor lijke havenplaats beschikken en de houten kaden der kleine plaatsen, waar hun ont schepingen plaats vinden, niet bestand zijn tegen het gewicht van zwaar geschut en tanks. De Duitschers schijnen er in de laatste da gen weer in geslaagd te zijn om zware tanks in Oslo te ontschepen en dit zou er op kun nen wijzen, dat de Britsche vloot toch niet zulk een scherpe controle in het Skagerak kan uitoefenen als men wel eens heeft wil len doen gelooven. Ondervindt de zeegaande vloot dan toch veel hinder van de Duitsche superioriteit in de lucht en wordt haar werkzaamheid daar door toch sterk beperkt? Men eischt in Engeland dan ook een krachtiger ingrijpen van de marine en wenscht volledig omtrent den stand van zaken te worden ingelicht. Een bezorgde ondertoon over verliezen wel ke door acties der vijandelijke vliegtuigen zouden zijn geleden, klinkt in vele berichten door. Zwijgt de admiraliteit omdat Duitsche luchtsuccessen tegenover de vloot Italië aan Duitschlands zijde zou brengen, mompelt men te Londen? De lucht davert in Noorwegen ONGEKEND HEVIGE ACTIE. DE VLIEGVELDEN TELKENS WEER BESTOOKT. Een activiteit in de lucht, zooals in West- Europa nog niet eerder is voorgekomen, doet volgens te Parijs ontvangen berichten thans in Noorwegen voor. De Duitschers gaan voort de geallieerde linies en verbindingen te bombardeeren, spe ciaal de havens aan de westkust, in het bijzonder Molde en Aadalsnes. Britsche vliegtuigen blijven voortgaan de vijandelij ke vliegvelden te bombardeeren. Deze acti viteit heeft geleid tot groote luchtgevechten. Ter zee maken de geallieerden het den Duitschers moeilijk, zoo al niet 'onmogelijk, troepen naar Noorwegen te zenden. Giste ren zijn verscheiden Duitsche duikbooten aangevallen. Het is niet bekend met welk resultaat FORNEBO VIER MAAL AANGE VALLEN. Er zijn thans bijzonderheden bekend ge worden over den aanval van de Royal Airforce van gisternacht op Fornebo. dat de Duitschers thans gebruiken als basis voor troepentransporten uit Duitschland. Het was de vierde maal, dat Fornebo werd aangevallen door de R.A.F. en de aanval bestond uit een reeks raids, die kort na middernacht begonnen en ruim een uur duurden. De Engelsche vliegtuigen, die af zonderlijk en na elkander aanvielen, wier pen een groot aantal zwaar explosieve bom men op het vliegveld. Volgens Engelsche berichten zou groote schade zijn aangericht. Voorzorgsmaatregelen van Engeland in de Middellandsche zee Italiaansche uitingen de oorzaak In gezaghebbende kringen te Londen ver neemt Reuter, dat de uitspraken van Italia nen, die verantwoordelijke posities beklec- den, en de houding der Italiaansche pers kor telings van zoodanigen aard zijn geweest, dat het noodig is geworden voor de Engelsche regeering om zekere voorzorgsmaatregelen te nemen betreffende de Britsche scheep vaart, die normaliter door de Middellandsche zee zou varen. Tot deze maatregelen behoort, dat de Britsche schepen naar het Oosten via de Kaap zullen varen. Schepen welke beslist hun route door de Middellandsche Zee moeten nemen zullen door oorlogsschepen worden begeleid. Men zegt in Londen ronduit, dat deze in grijpende maatregelen genomen worden om dat men zich niet al te gerust gevoelt over de voornemens welke Italië koestert. De houding van de Italiaansche pers en de uitlatingen van vooraanstaande Italia nen acht men van dien aard, dal voorzorgs maatregelen geboden zijn. De admiraliteit acht het blijkbaar noodig de Britsche vloot te ontlasten van haar zorg voor de zeer drukke Engelsche scheepvaart in de Middellandsche Zee. Anderzijds acht men het niet uitgesloten, dat de alles behalve neutrale houding van Rome en de dreigende taal, welke wordt geuit, bedoeld zijn om onrust in het kamp der geallieerden te zaaien en deze te nood zaken zooveel mogelijk oorlogsschepen voor een krachtige actie tegen Italië samen te trekken. Dan zou het bluf zijn, met het doel om de Duitsche partner, die in het Noorden ter zee danige klappen gekregen heeft, wat lucht te verschaffen. Men acht echter een spoedig ingrijpen van Italië niet onmogelijk, temeer omdat in de laatste dagen sommige fascistische bladen een felle campagne tegen hel Vaticaan voe ren, dat, zooals men weet, met al zijn macht tracht Italië buiten den oorlog te houden. De invloed van den Paus acht men echter zeer verzwakt door de stelsel matige ophitsing van de leidende fascisti sche organen. Vliegtuig op Engelsche stad gevallen Dinsdagavond laat is een vliegtuig, naar men vermoedt een Duitsch. in een woonwijk aan den rand van een stad aan de zuidoost kust neergestort. Enkele huizen werden vernield en in de ravage ontstond brand. Er zijn enkele per soonlijke ongelukken gemeld. Men had het vliegtuig boven de stad hooren vliegen, even nadat een verwijderd afweervuur was ge hoord. Het toestel vloog op ©en motor laag over de huizen, verloor snel hoogte en ver ongelukte. Bij dit ongeluk zijn veertig personen ge wond en men vreest, dat er eenige dooden zijn. Een geheele rij huizen werd verwoest Over den toestand in Noorwegen DRAGEN IN HET LAGERHUIS. MEDEDEELING VAN MINISTER CROSS OVER DE ECONOMISCHE OORLOGVOERING. In het Engelsche lagerhuis is gister een aantal vragen gesteld, welke betrekking hadden op den toestand in Noorwegen. Het conservatieve lid. captain Plugge, vroeg den minister-president, in verband met een bericht uit Duitschland dat aanzienlijke versterkingen naar Noorwegen waren ge zonden, of hij geen verklaring af kon leg gen over de Britsche tegenmaatregelen. Chamberlain antwoordde, dat volgens zijn meening het op het oogenblik niet ln het algemeen belang zou zijn een dergelijke verklaring af te leggen. Op een vraag over de uitrusting van de Britsche troepen in Noorwegen, zeide de minister van Oorlog, Stanley, dat deze AAN DE DUITSCHE TROEPEN IN NOORWEGEN. Voor de troeneneenheden. die deelneme i aan de gevechten in Noorwegen heeft Hit- Ier een dagorder uitgevaardigd, luidende „.Soldaten van het N'oorsche oorlogs'oo- neel. ln ontstniniig opdringen hebben Duit sche troepen heden de verbiding over land tusschen Oslo en Drontheim tot stand ge bracht. Daarmede is het voornemen dor westelijke mogendheden om Duitschland toch nog door een bezetting achteraf van Noorwegen op dc knieën te kunnen krijgen, definitief mislukt. Eenheden van het leger, de marine en het lucht wapen hebben in voorbeeldige sa menwerking oen prestatie geleverd, die in haar koenheid de jonge Duitsche weer macht tot de hoogste eer strekt. Officieren onderofficieren en manschappen, gij hebt op het Noorsche oorlogstooneel tegen alle te- genheden ter zee, te land en in dc lucht en tegen den weerstand van den vijand gestre den. Gii hebt de ontzaglijke taak. die ik, gcloovende aan u en uw kracht, moest op dragen vervuld. Ik ben trotsch op u. De natie spreekt u door mij haar dank uit. Als uiterlijk toeken van erkentelijkheid en van dezen dank verleen ik den opperbevelheb ber in Noorwegen, generaal von Falken- horet. het ridderkruis van 't ijzeren kruis, Ik zal op voorstel van uw opperbevelhebber ook de dappersten onder u onderscheiden. Het hoogste loon voor u allen mag echter reeds thans de overtuiging zijn. dat gij in den zwaarsten strijd van het lot van ons volk om zijn of niet zijn een beslissende bij drage hebt geleverd. Ik weet. dat gii de u gestelde taak ook verder zult vervullen. Leve ons groot Duitschland. Adolf Hitier". Moderne Bruidsfoto 's FOTOGR. KUNSTATELIER ARP AD MOLDO\AN NIEUWE NIEDORP. Geopend dagelijks, ook 's Zondags. Bezoek van een lid van den grooten fascistlschen raad aan Duitschland. Het D.N.B. meldt uit Keulen: Het lid van den grooten fascistischen raad, Capofcrri, die een bezoek aan Duitschland brengt, heeft voor de arbeiders van de I. G. Farben Industrie in Leverkusen een rede voering uitgesproken. Hij zeide daarin o.m., wanneer de Duce ons het bevel zal geven, zullen wij met u opmarcheeren tot dc triomf der gerechtigheid en tot de triomf der vrij heid." Over zijn bezoek aan Duitschland ver klaarde hij, dat dit uitdrukking geeft aan de solidariteit der fascistische revolutie met de nationaal socialistische revolutie, van den Duitschen met den Italiaanschen arbeider. Spr. verheugde zich te kunnen vaststellen, dat tusschen beide bevriende volken een nauwe samenwerking bestaat. COMMUNISTEN-ARRESTATIES IN FRANKRIJK. De Parijsche politie is op het spoor geko men van een communistisch propaganda- centrum. dat twintig arrondissementen der hoofdstad van strooibiljettan voorzag. De lei der en vijf helpers zijn gearresteerd en bo vendien is een groote hoeveelheid mate riaal in beslag genomen. troepen hun volledige oorlogsuitrusting bij zich hadden. De minister van Economische Oorlogs voering, Cross, deelde mede, dat sedert da bezetting van Denemarken en Noorwegen geen schepen meer naar de Deensche ha vens werden doorgelaten. De voor Dene marken bestemde lading werd prijs ver klaard, terwijl over de voor Noorwegen be stemde schepen werd beslist door de Noor sche scheepvaartcommissie, welke in Lon den is gevestigd, na overleg met de Brit- -*•»•<» fMitnr^Alten. Minister Cross deelde verder mede. dat maatregelen worden bestudeerd om het ver keer door de lucht met Duitschland te beper ken, vooral op dc verbindingen via Spanje en Portugal. Minister Stanley heeft nog medegedeeld, dat een aantal journalisten gereed stond naar Noorwegen te vertrekken, terwijl an deren zullen volgen. Op een vraag van den Labour-afgevanrdig- de Sorensen, zeide minister-president Cham berlain, dat hij in zijn rede in het Mansion House op 9 Januari j.1. heeft gezegd, dat dc geallieerden geen bedoelingen bobben om het Duitsche volk te vernietigen, doch dat het Duitsche volk zich wel bewust moest zijn dat de verantwoordelijkheid voor het voort duren van dezen oorlog bij het volk lag. zoo wel als bij de nationaal socialistische leiders. Dit blijft de opvatting van de Britsche regee ring. Op oen vraag van AttlM zeide Chamberlain dat hij zoo spoedig mogelijk Mn verklaring over Noorwegen af zal leggen, vermoedelijk nog deze wMk.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1