Dans rondom liet Gouden Kalf Britsche admiraliteit feliciteert «loot en luchtmacht België vreest sluiting van de Schelde Meisje door auto overreden en gedood Wat de Engelsche verliezen waren volgens Duitsche berekening De late tulpen in bloei Met messen uifgevochtea EENIGE BESCHOUWINGEN OVER HET ENGELSCHE POND STERLING EN DEN NEDERLANDSCHEN GULDEN. NEDERLAND MOET HET GELE METAAL MOBILISEEREN. (Van onzen finantieelen medewerker). Amsterdam, 2 Mei 1940. Sedert het uitbreken van den oorlog hebben de Engelsche regeering en het En gelsche Egalisatiefonds vast gehouden aan een officieele koers voor het Pond Sterling, uitgedrukt in de volgende cijfers: één pond •terling is 4,035 dollar. Daar is natuurlijk niets tegen, wanneer men maar goed be seft, dat er naast deze officieele koers een andere is ontstaan, die meer overeenkom stig de werkelijke waarde van het Engel- sche devies is. Geleidelijk is de officieele koers afgebrokkeld tot 3.99, 3.94, 3,875 en 8.09 pond sterling. Nadat Denemarken door Duitschland was bezet, Noorwegen was overrompeld en gedeeltelijk in Duitsche handen was gevallen, werd de druk op het Britsche betaalmiddel nog grooter, zoodat men thans gerust kan zeggen, dat het En- gelsche Pond Sterling in feite geen groote- re waarde bezit dan 3.50 dollar. Hoe dit mogelijk is, ondanks het doorloo- pende toezicht van het Egalisatiefonds te Londen? Heel eenvoudig, omdat de Engel- sche controle zich niet uitstrekt tot de in Ponden Sterling luidende saldi, die buiten landers te Londen bezitten! Vraagt zoo'n buitenlander zijn Ponden saldo op, vraagt hij daarvan omzetting in Amerikaansche Dollars, dan worden er dus ponden op de wisselmarkt geworpen, zon der dat er van andere zijde een vraag naar ponden bestaat. Want het ongeluk voor de verschillende financiële instanties is, dat er een onmiskenbare vlucht valt waar te ne men uit het pond in den dollar. Nu beeft de Engelsche regeering een aar dig foefje gevonden, dat echter slechts een doekje voor het bloeden mag heeten, geens zins steekhoudend is. Men beweert in de kringen van regeering en City, dat het al dus aangeboden ponden-saldo van buiten- landsche houders, die daarvoor dollars vra gen, van onbcteckenenden aard zoude zijn. Dit is een gemakkelijke verkrachting van de waarheid! Want ware dit bepaalde aan bod werkelijk zoo gering, als de Engelsche autoriteiten gaarne willen laten voorko men, och, dan zou het voor die Londen- sche financieele, economische en monetai re machthebbers een koud kunstje wezen de officieele pondenkoers en de officieuse (dat is de waarachtige) pondenkoers te la ten overeenstemmen. Een der eerste maatregelen was, dat de regeering een lijst van Amerikaansche londscn opstelde.waarvan de Engelsche be zitters verplicht waren ze tegen een be paalde koers aan de regeering te Londen af te staan. Later is die oorspronkelijke korte lijst zeer aanzienlijk uitgebreid. Zoodoende is do Britsche regcering in het bezit geraakt van aanzienlijke pakket ten van eerste klasse Amerikaansche pa pieren, die ze nu geleidelijk op de New- Yorksche beurs laat te gelde maken, waar door ze uiteraard in Wallstreet de beschik king krijgt over groote saldi, die in dol lars luiden. Nog een ander middel heeft Londen te baat genomen. De buitenlander, die in de hoofdstad van het Britsche Imperium hui den, whisky, rubber, jute, of tin wenechte te koopen, kon dit alleen doen, indien hij voor die artikelen betaalde, hetzij in pon den, berekend tegen de officieele wissel koers, hetzij in buitenlandsche valuta, zoo als Amerikaansche Dollars, Zwitsersche Francs of Nederlandsche Guldens. Leidende persoonlijkheden in de Londen- sche City. vooraanstaande redacteuren der economische en financieele rubrieken der groote Londensche dagbladen, evenals de verantwoordelijke leiders der zich alleen met financiën en economie bemoeiende or ganen, zooals Financial News, The Econo mist. Financial Times, hebben al een nieuwe, meer volledig uitgewerkte, oplos sing aan de hand gedaan. Zij zouden wcnschen, dat de Britsche regoering er toe moest overgaan alle aan- koopen door buitenlanders te Londen ge daan, van welk soort goederen, of produc ten ook, evenals de betaling van door bui tenlanders verschuldigde vrachten en alle soorten premies voor het gebruik van En gelsche scheepsruimten, te betalen, óf in ponden tegen de officieele koers, óf in buitenlandsche valuta. Verbod aan buitenlanders vrij te Londen over hun ponden-saldi te beschikken hoort men ook aanbevelen. Maar tevens door andere deskundigen weer even sterk ontraden, omdat Engeland'» naam als wereldbankier er door in het gedrang zou geraken, wat te verwerpelijker zou zijn. daar New York reeds een groot deel van het wercldbankierschap van Londen heeft overgenomen. Waarmede we van oordeel zijn op voldoende wijze te hebben aange toond, dat het Engelsche Pond Sterling op de financieele, econo mische en monetaire wereldzeeën het nu reeds, nó pas acht maanden oorlog, heel zwaar te verantwoorden hoeft!- Nadat we onze aandacht aan het Britsche betaalmiddel hebben gewijd, komt nu de Nederlandsche Gulden aan de beurt van een bespreking. De weekstaten van de Nederlandsche Bank, onderscheidenlijk opgemaakt, per Maandag. 15 Anril 1910. per 22 April 1910 en per 29 April 1910, hebben laten zien, dat achtereenvolgens in de weken, loopende van 8—15 April 1910 en van 22-29 April 1910 uit Nederland is weggevloeid succes sievelijk 40, 25 en 10 millioen gulden aan geel metaal, gezamenlijk derhalve voor 'n waarde van vijfenzeventig millioen gulden goud. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat dit goud van Amsterdam naar New York is verscheept. De vermindering van de past bij onze centrale credietinstclling, be kend als: „Rekening-Courant-saldi van An deren", is in hetzelfde fij.dvak ongeveer even groot geweest; in den laatston week staat nu tot rond 228 millioen gulden tc- ruggeloopen. We komen dus tot de volgende begrijpelij ke conclusie: in de dagen, dat deze past vele honderdtallen millioenen guldens groot was, is allereerst het vagabondecrende internatio nale kapitaal uit den Gulden in den Dollar gevlucht: thans volgt het Nederlandsche ka pitaal dit voorbeeld, liquideert eigen Gul dens-bezit, zet dit om in Dollars, waardoor het dus saldi, luidende in het Amerikaan sche betaalmiddel, te New-York verkrijgt. De vlucht van het internationale vagabondeerende kapitaal uit den gulden in den Dollar hebben we nooit als een werkelijk ernstig en ge vaarlijk verschijnsel kunnen aanmer ken, want dit van de eene valuta in de andere valuta fladderende kapi taal is nooit zuiver-Nederlandsch van oorsprong geweest. Tegenover het verschijnsel, dat zich thans voor doet ,staan we nochtans geheel an ders. Hier verdwijnen ècht-Neder- landsche kapitalen uit ons land, die er wellicht nooit meer zullen terug- keeren. Twee fouten kleven het tot nu toe gevolgde systeem aan, waarop we de aandacht moeten vestigen. In de eerste plaats houdt het Nederland sche Egalisatiefonds stevig vast aan een om rekeningskoers van den gulden in den Dol lar, uitgedrukt in de bekende cijfers: 1.00 is fl. 1-88%. In de tweede plaats stelt de Neder landsche regeering niet wèlbewust paal en perk aan het wegvluchten van Nederland sche kapitalen, hoofdzakelijk naar de Ver een igde Staten van Noord-Amerika. Het Nederlandsche Egalisatiefonds begaat naar onze meening, de groote fout den gul den al te hoog tegenover den Dollar te waar- deeren, waardoor het omzetting van Gul- dens-saldi in Dollars-saldi in de hand werkt. Een minder starre politiek, die op fictie ge grondvest is, schijn voor wezen aanziet.' pro pageert in feite de vlucht van den Gulden in den Dollar. Reeds een geleidelijke koersver andering, waarbij de Dollarkoers diende te veranderen van fl 1.88% in achtereenvolgens fl. 1.90. fl. 1.92V2, fl 1.95, fl. 197%, om ten slot te op f 2.00 en nieuw niveau te bereiken, zou meer in overeenstemming zijn met de waar achtige waardeverhouding van de Nederland sche en Amerikaansche betaalmiddelen. Doch ook de regcering zou goed doen dwin gende maatregelen op het vluchten uit den Gulden in den Dollar te nemen, waardoor de ongebreidelde goud-uitvoer van Amsterdam naar New York aan behoorlijke banden werd gelegd. Onze regeering heeft in voor haar hoogst moeilijke tijden land. volk. voorra den in ieder opzicht gemobiliseerd. Het ie thans hcusch tijd geworden ook tot mobilisa tie van den voorraad geel metaal over te gaan. Wij bepleiten dus twee maatregelen: a: de Dollarkoers te Amsterdam geleidelijk op te voeren tot fl. 2.00; b. Mobilisatie van het geel metaal in Ne derland, gelijk dit met manschappen, suiker en boonen is geschied! 40 jaar buitengewoon lager onderwijs TENTOONSTELLING IN HET WAAGGEBOUW TE AMSTER DAM. In de zalen van het Amsterdamsche His torische Museum in het Waaggebouw te Aimsterdam is gistermiddag de Buitenge woon Onderwijstentoonstelling Amsterdam" (B.O.T.A.) geopend ter herdenking van 't feit, dat ruim veertig jaar geleden de eer ste dagschool voor zwakzinnigen in ons land te Amsterdam geopend werd. De tentoonstelling is tot stand gekomen door samenwerking van de personeclen der openbare katholieke en protestantsch-chris- telijke scholen. Aanvankelijk werd als grootste voordeel van het buitengewoon onderwijs geacht het wegnemen van de remmende elementen van de gewone lagere scmolen, zoo zeidc de voorz. in zijn openingswoord. Spoedig zag men echter in. dat het onderwijs aan zwakzinnigen een eigen doelstelling vroeg. Er is bij het buitengewoon onderwijs veel geëxperimenteerd en belangrijk pioniers werk verricht. Spr. wees ook op de bijzon dere beteekenins van een goede nazorg, zon- dr welke het buitengewoon onderwijs veel van zijn waarde verliest. Vervolgens hield de heer B. C Franke, wethouder voor openbare gezondheid en ziekenhuiswezen, een rede. De tentoonstelling in de bovenzalen van Jjet gebouw geeft niet alleen een overzicht van wat er met debiele en zelfs imbeciele kinderen bereikt kan worden, maar is voor al in hooge mate instructief, omdat de ver schillende deelnemende scholen er hun me thoden ex poseeren en de betrokken leer krachten er dus een uitwisseling van toe gepaste methoden vinden. Een afzonderlijke afdeeling is gewijd aan de nauwe samenwerking tusschen medicus en paedagoog. BELGIS EN DE SPELLING DER NEDERLANDSCHE TAAL. Zaterdagmorgen zou de Nederlandsche Mi nister van Onderwijs, de heer G. Bolkestein te Brussel venvacht worden. Tijdens zijn verblijf te Brussel zal hij met den Belgische minister van Ondenvijs het vraagstuk van de vereenvoudiging van de schrijfwijze der Nederlandsche taal bespre- ken. Vragen aan den Minister van Bnitenlandsche Zaken. In Ant- werpsche kringen is men ten zeerste ontsteld. De Belgische Liberale afgevaardigde uit Antwerpen, Louis Joris, heeft de volgende vragen gesteld aan den Minister van Buiten landsche Zaken: „In Antwerpsche scheepvaartkringen is inen ten zeerste ontsteld over het bericht van liet Belgische telegraaf agentschap uit Den Ilaag, inhoudende, dat de militaire autori teiten in Zeeland verordend hebben, dat de aanwezigheden van een loods vereischt zou kunnen worden aan boord van de schepen, welke de Westerschelde binnenkomen en uit varen. Krachtens dit nieuw Nederlandsche voor schrift, moeten de binnenkomende schepen zich begeven naar het controlevaartuig, dat ligplaats heeft genomen voor Vlissingen. I)e militaire autoriteiten zouden het recht hebben, tot nader order, dc vaart door dien zee-arm te verbieden. Met andere woorden, de Nederlandsche mi litaire autoriteiten zouden naar believen de Schelde kunnen sluiten. Ik veroorloof mij derhalve tot den minister de volgende vragen te stellen: 1. Zijn er betreffende dit nieuwe voorschrift onderhandelingen gevoerd tusschen de re geeringen van België en Nederland 2. Is men tot overeenstemming gekomen en wat is de draagwijdte van die overeenstem ming? 3. Op welke artikelen van vroegere overeen komsten of verdragen baseert z'ch de be voegde Nederlandsche overheid tot recht vaardiging van dc nieuwe maatregelen? 4. In liet geval, dat onze regeering niet op de hoogte gesteld zou zijn. en dat geen onder handelingen zouden zijn gevoerd, acht de minister het dan niet dringend noodzake lijk stappen te ondernemen om te vermij den, dat definitief de invoering in het Schelderecht erkend wordt van het begrip „oorlogsscheepvaart" of „staat van oorlog" waarmede de bepalingen van vroegere verdragen zouden worden afgeschaft en dc sluiting van de Schelde inderdaad zou wor den toegelaten?" HET WAS PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN. Op den avond van Hemelvaartsdag is op den Stcekterweg onder Alphen aan den Rijn het vijfjarig dochtertje van de fami lie Rietveld, dat zonder op het verkeer te letten plotseling den weg overstak, aange reden door een personenauto uit Enschede. Het meisje kwam onder den wagen terecht en werd met een schedelbreuk opgenomen. In zorgwekkenden toestand werd zij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd, waar zij in den afgeloopen nacht aan de bekomen verwondingen is overle den. MOTORRIJDER IN VOLLE VAART TEGEN EEN AUTO OPGEREDEN. OVER DEN MOTORKAP GESLAGEN EN 12 METER VERDER OP DEN WEG TERECHT GEKOMEN. Gisterochtend negen uur is op den Rijks weg Bergen op Zoom—Halsteren een mo torrijder op een auto ingereden, tengevol ge waarvan de bestuurder van het motorrij wiel levensgevaarlijk werd gewond. Een personenauto stond dwars aan den rechterkant van den weg. doordat de be stuurder wilde keeren in de richting Ber gen op Zoom. De motorrijder Rameckers naderde in volle vaart. Ofschoon hij krach tig remde, kon een aanrijding niet meer voorkomen worden. In volle vaart vloog de heer Rameckers op de auto in. Hij sloeg over den motorkap en kwam twaalf meter verder op den weg terecht. In zorgwekken den toestand is het slachtoffer, dat een hersenschudding cn ernstige verwondingen heeft opgeloopcn. naar het ziekenhuis ver voerd. Auto en motor werden licht beschadigd. BIJZONDERHEDEN OVER DE VER RICHTINGEN IN NOORWEGEN SEDERT 24 APRIL. De laatste week hebben wij vele opgaven onder de oogen gekregen van de oorlogvoe renden, waarin de verliezen werden opge somd, welke ieder voor zich aan den vij and zou hebben toegebracht. Deze opgaven liepen uit den aard der zaak sterk uiteen. De laatste berekeningen van Engelsche en Duitsche zijden luiden als volgt. Eerst het communiqué, dat door de Engelsche admira liteit wordt gepubliceerd. Daarin wordt ge zegd: Aan de officieren en manschappen van le ger en vloot, die hebben deelgenomen aan dc operaties in Noorwegen, waarin zij schit terende successen hebben behaald, is een boodschup van gelukwcnsch gezonden, waar in tot uitdrukking wordt gebracht, dat de admiraliteit trotsch gaat op vloot en het luclitwapen. Zware verliezen zijn toege bracht aan de vijandelijke vliegtuigen, wel de de troepen cn schepen der goalicerden in Noorwegen poogden te liombardeeren, ter wijl zeer hevige aanvallen zijn ondernomen tegen de vitale Duitsche bases, transport- cn voorraadschepen. In het verdere gedeelte van het commun- que, waarin de vloot en luchtmacht gefelici teerd worden, geeft dc admiraliteit bijzon derheden over de verrichtingen in Noorwe gen sedert 24 April, toen marincvliegtuigen de troepen te land kwamen steunen tegen de aanzienlijke superieure Duitsche luchtmacht, die vanuit bases aan de kust opereerde. Tijdens deze operaties alleen zijn minstens tien vijandelijke toestellen vernield en vele anderen beschadigd. Op 25 April onderna men marinevliegtuigen een aanval op vij andelijke bases en schepen in Dronthom. Te Vaernes werden drie groote hangars ver nield en andere gebouwen op het vliegveld beschadigd. Twee op den grond staande vij andelijke machines werden vernield cn ne gen vastliggende zccvliegtuigen met succea gebombardeerd en beschoten. Te Thanshavn werden twee vijandelijke tankbooten in brand geschoten. Vier voor- raadschepen en twee transportvaartuigen werden met goed gevolg aangevallen en een rechtslreeksche treffer werd geplaatst op een groot voorraadsmagnzijn. Op 28 April ondernamen de mnrinevliegtuigen een nieu wen aanval op Vaernes en werden alle nog overgebleven hangars vernield, evenals ver scheidene op het terrein staande toestellen. Een aanval op vijandelijke vliegln>oten le verde uitstekende reslutaten op. Tijdens de ze operaties werden nog vijf andere vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Dezelf den dag verhinderden drie marincvliegtui- gon een aanval van zeven vijandelijke ma chines op ©en dor Britsche vliegtuigmoeder schepen. Twee vijandelijke toestellen werden neergehaald. De bemanningen van zes van onze eigen vliegtuigen worden vermist. Sedert den Duitschen inval in Noorwe gen zijn de Britsche marineschepen herhaal delijk blootgesteld aan vijandelijke l>omaan- allen. Er werden goen andere verliezen ge leden buiten die welke reeds vermeld zijn, terwijl minstens 20 vijandelijk? machines zijn neergehaald cii anderen beschadigd door het luchtdoelgeschut van de vloot. Britsche verliezen volgens Duit sche berekening. En nu van Duitsche zijde: Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat volgens een particuliere berekening van het „Zwoelf Uhr Blatt", de Britsche vloot bij de actie in Noorwegen 136 schepen heeft verloren. Het blad telt hier ook de schepen, welke beschadigd werden. Als verlieslijst geeft het blad op: gezonken: zes kruisers, acht torpedojagers. 20 onderzeeërs, 17 trans portschepen en 5 koopvaardijschepen. Beschadigd: zeven slagschepen, drie vliegkampschepen, 10 kruisers, 8 torpedoja gers, 33 transportschepen, een tankschip, een mijnenveger. 6 koopvaardijvaartuigen. Prijs gemaakt: vijf transportschepen. Bovendien zijn 77 Britsche vliegtuigen bo ven Noorsch gebied omlaag geschoten. Ouders oothielden hun kind geneeskundige hulp Tegen elk van hen twee maan den gevangenisstraf geëischt. Een echtpaar uit Zwarterneer is gister door de rechtbank te Assen veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens schuld aan den dood van hun dochtertje, doordat zij op grond van godsdienstige overtuiging genees kundige hulp aan liet kind hadden onthou den. Het meisje was in Januari j.I. ziek gewor den en in don nacht van 3 op 4 Februari J.I, stierf het. Aanvankelijk werd er door de Ju stitie geen aandacht aan geschonken, doch op 23 Februari verrichtte dr. J. P, J. Hulst uit Leiden sectic op het lijkje, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat het kind hoogst waarschijnlijk niet gestorven zou zijn indien tijdig geneeskundige hulp was geboden. De ouders hadden zicli op het standpunt ge stcld, dat het gansche leven in dc handen van God rust. Zoo Hij gewild had was het kind beter geworden. De officier hield in zijn requisitoir reke ning met het feit, dat de dood van het meisje niet te wijten is aan verzuim of verwaarloo- zing. De godsdienstige overtuiging moet even wei binnen de perken van het geldend mo raal blijven. Hij eischte derhalve tegen elk der ouders een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden. De bloemcnfeesdtag. zooals die van Don derdag er een geweest ia. heeft ons Holland op z'n mooist allcrkleurigst laten zien. Hoewei er in een der bladen werd ge meld. dat het hierna met deze lentepracht snel in dalende lijn zou gaan, moet er na drukkelijk op worden gewezen, aldus de A.N.W.B., dat zulks geenszins het geval zal zijn omdat de late in Mei bloeiende tul pen, die nu gaan openbreken, de belangstel ling meer dan waard zijn. Van deze zeer uitgebreide familie zijn het vooral de Darwin- en hare nakomelin gen de Mondei- en de Triumph tulpen, die uitmunten door bijzondere kleurschakeerin- gen en die in niet mindere mate dan de andere den roem van onze nationale bloem de tulp alom verkondigen. Voegt uien daarbij, dat mede allerwegen groote velden witte narcissen, het Poeticus geslacht, dat bovendien heerlijk geurt, in bloei staan, dat levert het bollenland nog aantrekkelijkheden te over. Vechtpartij In een café te Heer- lerheide tusschen zes jonge man nen. Alle zes naar het zieken huis. In een café te Heerlcrhcide is Donderdag middag een ruzie tusschen 6 jongemannen met inessen uitgevochten. Dc veete schijnt te zijn ontstaan over een meisje. De zes jonge mannen troffen elkaar op Hemelvaartsdag in een café in Heerlerheide, waar dc ruzie op nieuw begon. Toen men aan woorden niet meer genoeog had, werden dc messen getrok ken. F. cn P. vormden de eene partij, J. H., K. en R. de andere. Het spreekt vanzelf, dat er eenige flinke steken wer den gegeven. Alle zes dc jongemannen werden gewond. Zij moesten naar een ziekenhuis in Heerlen worden overgebracht. Een hunner kon, na verbonden te zijn, naar huis terugkcercn. De politie heeft uiteraard procesverbaal opge maakt. FRANKRIJK ZET COMMUNISTEN OP EILANDEN. 125 Communistische Kamerleden, raadsle den en burgemeesters, zijn te F romen t in 0 aan boord gebracht om vervoerd te worden naar Ji«t eiland Dyeu waar zij in een fort zullen worden geïnterneerd. Tachtig andere communisten zijn overgebracht naar een kasteel op het eiland Noirmouticr.

Schager Courant | 1940 | | pagina 11