Deensche en Noorsche export in andere landen Onze betrekkingen met België Jeugdige boefjes Emigrant bestolen De wonderboon Links: De irrigatiewerken Man gili op het eiland Soem- ba zijn met een ge deelte van het door Ne derland geschonken 25 millioen Welvaartfonds tot stand gekomen en officieel geopend- De groote stuw. Rechts: Ruim 500 eenjarige edel karpers zijn Vrijdag in het Vondelpark te Am sterdam uitgezet door de Hengelsportvereeni- ging „Amsterdam" WAT HEEFT DUITSCHLAND IN RUIL AAN TE BIEDEN? NOORWEGENS VOEDSELVOORZIENING IN GEVAAR. (Brief uit Denemarken.) Kopenhagen, April 1940. De groote vraag, die de bevol king van de drie Scandinavische rijken bezig houdt, nu hun handels betrekkingen met het buitenland ten gevolge van het optreden van Duitschland zijn afgebroken, is: Hoe zal onze handel zich kunnen her stellen van den ontvangen slag, nu althans Denemarken en misschien ook Noorwegen zich er op zullen moeten voorbereiden, vrijwel uitsluitend te dienen als voorraadbronncn voor Duitschland? Het economische leven is met één slag geheel verlamd. Na den loop die de gebeur tenissen hebben genomen, staat wel vast, dat van handel drijvenmet de Geallieerden in geen geval meer sprake kan zijn, zoo lang Denemarken en Noorwegen zich in Duitsche handen bevinden; en ook Zweden indien het dit land gelukt, zijn onafhan kelijkheid te bewaren zal zich in dat op zicht voor ongehoorde moeilijkheden zien geplaatst. Het kan niet anders, of noodge dwongen zullen Noorwegen en Denemarken zich geheel aangewezen zien op Duitsch land, zoowel als afnomer als leverancier Dit vooruitzicht lacht den Scandinavischen han del weinig toe. Immers, waar 't eene land slechts heeft te bevelen en het andere te gehoorzamen opent de toekomst weinig aangename vooruitzichten. Otn te beginnen zullen Denemarken en Noorwegen zooveel dit in hun vermogen is moeten bijdragen tot vermeerdering van den voorraad levens middelen in Duitschland. met het gevolg dat hun eigen bevolking zal bootslaan aan sterke rantsoeneering En in de tweede plaats zal Duitschland aan deze landen lang niet alles kunnen leveren, waaraan zij behoefte hebben en dat zij vroeger gewoon waren elders te betrekken. WAT DUITSCHLAND VAN DE „BESCHERMDE STATEN" VERWACHT. Denemarken is het agrarische land bij uit nemendheid. Men heeft zich daar gespeciali seerd op het gebied van landbouw; maar hoofdzaak veeteelt. De productie van boter kaas. spek en eieren is dan ook zooals he ken n enorm voor 'n land van zoo ge ringen omvang. Denemarken voert jaarlijks meer boter uit dan cenig ander land ter wereld, omdat de productie van boter en ook van eieren verre de behoeften van het eigen binnenlandsch verbruik te boven gaat. Spek. reuzel en kaas werden eveneens in groote hoeveelheden uitgevoerd, voorname lijk naar Engeland. Het is wel onnoodig te zeggen dat Duitschland voortaan dat surplus en wellicht nog meer zal absorbeeren. In ander opzicht heeft Denemarken op economisch gebied niet veel te beteekenen voor het land, dat zich met zijn „bescher ming" heeft belast. Alleen de Deensche scheepswerven zijn nog van eenig belang voor Duitschland. evenals zijn schepen, voor zoover het mogelijk is, daarop de hand tc leggen. NOORWEGEN BEVORDERD TOT VISCHLEVERANCIER. Voor landbouw en veeteelt heeft Noorwe gen niets te beteekenen voor den export. Klimaat en bodemgesteldheid zijn van dien aard, dat slechts 3 van de qppcrvlakte des lands voor den landbouw in aanmerking komt. Noorwegen heeft zich dan ook steeds genoodzaakt gezien een groot deel van zijn behoeften aan levensmiddelen in het buiten land te dekken - en dat zal 1 uiteraard niet In Duitschland kunnen doen. Alleen aan visch is Noorwegen buitengewoon rijk, zoodat hiervan groote hoeveelheden werden uitgevoerd. Het is te voorzien, dat voortaan oen groot deel van dit artikel don weg zal nemen naar Duitschland. tenminste als de Britsche \loot den Noorschcn visschers van het bezette gedeelte ongemoeid laat. Ook de houtindustrie staat in Noorwegen op 'n hoogen trap van ontwikkeling. Hoewel het land zelf voor een deel met bosch bedekt is, is dit niet voldoende om de behoeften aan hout voor industricele doeleinden tc dekken. Dit artikel werd dan ook op groote schaal ingevoerd uit Finland, Zweden en Rusland. Deze grondstof werd in de Noorsche fabrie ken verder verwerkt en uit gevoerd in den vorm van planken en halken. papier, enz. Voorts bezit de Noorsche bodem tal van ertsen, welke Duitschland buitengewoon welkom zullen zijn vooral het ijzererts. En ten slotte bezit Noorwegen een van de grootste vloten aan koopvaardijschepen ter wereld. Uit de opgaven is niet met zeker heid vast te stellen, hoe groot het deel is van deze vloot, dat zich in de Noorsche wa teren bevond, ten tijde van de Duitsche overrompeling. Zooveel is echter wel zeker, dat het grootste deel zich bevindt in wate ren, die voor de Duitschers zijn afgesloten. GEDWONGEN EXPORT EN IMPORT. Wanneer men den toestand dus in het kort samenvat, is het duidelijk, dat er geen sprake kan zijn van vrijen ruilhandel. Dene marken en Noorwegen zullen gedwongen zijn, aan Duitschland datgene te leveren, waaraan het behoefte heeft, terwijl deze landen aan den anderen kant gedwongen zullen zijn, datgene uit Duitschlad te im porteeren wat laatstgenoemd land te expor teeren heeft waaronder hijvoorbeeld zeer zeker geen levensmiddelen zullen vallen. Onder deze omstandigheden kan dan ook niet anders worden gezegd dan dat dit soort handel wel een zeer eenzijdig karak ter zal dragen. GIFT VAN Z.KJL PRINS BERNHARD VOOR „LIEFDADIGHEID NAAR VER MOGEN". Naar wij vernemen, heeft Zijne Koninklij ke Hoogheid Prins Bomhard een belangrijke gift geschonken voor do collecte van het genootschap „Liefdadigheid naar Vermo gen". Joodsch politic-officier doodgeschoten Hij beschermde in 1938 de Duit sche ambasade in New-York tij dens anti-nat. soc. betoogingen. Captain Max Finkelstein, een van de Joodsche politie-officieren, die in 1938 dooi* burgemeester Laguardia werd aangewezen om de Dultache Ambassade te beschermen tijdens de anti-nationaal-socialistische be- toogingen in 193S. is gisterochtend in zijn woning te Brooklyn gevonden, gedood door oen revolverschot in de rechterslaap. CELLULOSE EN PAPIER. Italië op weg naar autarkie. In den cconomischen dienst van Stefani wordt gemeld, dat Italië met snelle schre den voorwaarts gaat op den weg naar au tarkie op het gebied van de cellulose- en pa piervoorziening. Volgens de laatste bereke ning kunnen de fabrieken van Tri Burgo bin nenkort een millioen centenaar per jaar be dragen, dit is tweederde van de behoefte des lands. Bovendien worden nog vier groo te fabrieken gebouwd, welke binnenkort in bedrijf zullen worden gesteld. AMERIKAANSCHE HULP AAN POLEN. De kranten te Joego-Slavié berichten- dat de voorzitter van de Amerikaansche com missie tot hulp aan Polen, Ernst Ileyl. giste ren door den minister van handel. Andres. is ontvangen. Hij heeft gesproken over het koopen van een groote hoeveelheid levens middelen. welke met toestemming van de Duitsche autoriteiten onder de bevolking van Polen zal worden verdeeld. Dankbare petroleummaatschappij „La Corona" zendt 50 pond aan Kon. Britsch Reddings Instituut. Naar wij vernemen, heeft de petroleum- maatschappij „La Corona", een der doch termaatschappijen van het Koninklijke Shell Concern, een bedrag van vijftig pond sterling doen toekomen aan de Koninklijke Britsche Beddingsinstituut uit dankbaar heid voor de diensten aan een van haar schepen bewezen door de reddingboot uit Ramsgate, die dertig leden der bemanning van een Ncderlandsch schip heeft gered. Inbraak bij drogisterij Voor ongeveer zevenhonderd gul den winkelwaar gestolen. Er werd een keuze uit de duurste ar tikelen gedaan. In den nacht van Hemelvaartsdag op Vrij dag heeft men zich via een kelderraam toe gang verschaft tot den drogerijen- en chemi- calienhandel van dc firma Fransen te Am sterdam, gevestigd in de van Breestraat 100. Er werd een keuze uit de duurste artike len, waaronder parfumeriewaren, scheer kwasten en dergelijke, gedaan. De geheele voorraad werd op een bakfiets van de firma geladen en weggereden. Dc waarde van het gestolene wordt voor- loopig geschat op ongeveer zeshonderd tot zevenhonderd gulden. ECONOMISCHE BESPREKINGEN OP HET MINISTERIE VAN BUI- TENLANDSCHE ZAKEN. Gisterochtend is op het Belgische minis- ric van buitenlandsche zaken een conferen tie gehouden, waaraan werd deelgenomen door den minister van buitenlandsche za ken, Spaak, den minister van landbouw, graaf d'Aspremont Lynden, den minister van economische zaken en voorraden, De Schrijver. Het onderwerp van deze con ferentie waren de economische betrekjUn- kingen tusschcn België en Nederland. Belgisohe ministers naar Den Haag. Heden zullen de Belgische ministers van landbouw en economische zaken, graaf d'Aspremont Lynden en Dc Schrijver naar 's-Gravenhage komen, waar met hun No- derlandsche collega's overleg zal worden gepleegd over dc economische uitwisseling tusschcn beide landen. Twee jongens plegen een rool- overval op een boer. Na een worsteling sloegen ze op de vlucht. Donderdagavond is een roofoverval ge pleegd op den landbouwer Van Staveren in het gehucht Scheepstap, gemeente Ba- kel. Omstreeks tien uur kwamen twee jon gens aan de boerderij. De vrouw van den boer deed open. Onder bedreiging met een revolver liepen zij het huis in, naar den boer, van wien zij. eveneens onder bedrei ging met de revolver, tweehonderd gulden cischtcn. De boer gaf ©en rijksdaalder doch daar nam het tweetal geen genoegen mee. Hierop ontstond een worsteling, waar na de indringers met den rijksdaalder op de vlucht gingen. Do marechaussee werd gewaarschuwd waarop een onderzoek werd ingesteld, da' tot resultaat had. dat de jongens werden gearresteerd. Het zijn de 16-jarlgc P. van V. en de 17-jarige J. W., beiden uit Hel mond. Bij het onderzoek kwam vast te staan dat de knapen tot den overval wa ren aangezet door den dertigjarigen van S. uit Helmond, die ook de revolver had verstrekt. Het drietal is op transport gesteld naar Roermond. Drie en dertig personen werden gedood en honderd gewond, toen de New York-Chicago Express nabij Little Falls derailleerde en een zwaren steenen muur ramde. Een overzicht van de ruïne op de plaats van het ongeluk. ONSYMPATHIEK ZAAKWAARNE MER NOEMDE ZICHZELF GE SCHIKTER DAN EEN ADVOCAAT. Op 16 Mei van het vorige jaar deed de justitie een inval in het kantoor van een 54-jarigen juridisch-adviseur aan de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam. Dc oplichting betrof een geval van bcna- deeling van een Duitschen emigrant. Hij zou dezen man hebben toegezegd voor een verblijfvergunning te zorgen. Hij, de zaak waarnemer, had 700 mark van de émigrant gekregen cn bovendien de toezegging, dat hij over 300.— kon beschikken aan een adres te Amsterdam cn bovendien kreeg hij een wissel van 500. De emigrant had vóór hij kennis maakte met den zaakwaarnemer zich reeds in verbinding gesteld met een Am- sterdamschen advocaat, doch de adviseur had gezegd, dat hij zelf dat zaakje, gezien zijn bijzondere relaties bij het departement van justitie, veel heter op zou kunnen knappen. Hij had vertelde hij reeds eerder eenige statenloozen aan een verblijf vergunning geholpen. Binnen drie weken zou hij zeker succes hebben. Wel was er ongeveer f 1000.noodig, want hij zou departementsambtenaren moeten fuiven Van een verblijfsvergunning was niets terecht gekomen. De advocaat had er lucht van gekregen, dat de zaakwaarnemer on der zijn duiven schoot Hij diende - temeer daar zijn concurrent zich ongunstig over hem had uitgelaten een klacht in. Behalve deze oplichting legde het O.M. nog twee gevallen van verduistering ten laste. Voor de vierde kamer der rechtbank ont kende verdachte zich aan oplichting en de verduisteringen te hebben schuldig gemaakt Als zijn opdrachtgever hem rustig zijn gang had laten gaan, zou alles in orde zijn gekomen. REQUISITOR. De Officier van Justitie zeide in zijn re- quisitor, dat verdachte zich niet ontzien heeft zich van het geld van menschen meester.te maken, die in de grootste moei lijkheden verkeerden. Ook de beide verduisteringen achtte de Officier bewezen. Spr. vorderde een gevangenisstraf van één jaar. Vonnis 17 Mei. Een product, waarvan jaarlijks mlLlloenen tonnen worden ver bouwd en dat voor vele doel einden is te gebruiken. Hoewel belanghebbenden haar reeds se dert jaren naar waarde weten te schatten, is de sojaboon voor ons groote publiek wei nig meer dan een naam, zoo niet een ge heel onbekende. Zij is evenwel een der groo te stapelproductcn van diverse landen, een belangrijk handelsartikel, en als voedings middel ecnig in haar soort; volgens som migen zelfs de meest waardevolle voedsel plant ter wereld. Zij wordt op zeer om vangrijke schaal geteeld in Mandsjoeriic, hetgeen naar beweerd wordt innig verband houdt met Japans belangstelling voor dat uitgestrekte gewest; verder in de Vereenig- de Staten, Zuid-Rusland, cn diverse Bal- kanlanden alle streken gelegen om en hij den -45sten breedtegraod. Men bereidt er oliën uit van hooge waarde voor de indu strie, o.a. voor de margarinc-fabricage; een bijzonder voedzaam meel; en veevoeder van zeer hooge kwaliteit Is. een belangrijk Hijproduct. Duitschers noejnen haar de Wonderboon. en verbruiken haar on groo te schaal. Zij is volstrekt géén Ersatz-voed- «el; de Vereenigdo Staten, die toch graan !n overvloed produreeren, consumeercn per :aar 300.000 ton sojameel, en venverken, olgens de Times waaraan de hierin" vervatte gegevens zijn ontleend soja- nroducten in niet minder dan 40 fabrieken. In Duitschland vooral wordt zij gebezigd in de margarinefabrieken, en haalt men er per jaar 100.000 ton veevoeder uit. Voor reserve in oorlogstijd worden in dat land 2.000.000 ton sojnboonon opgeslagen, liet equivalent van dierlijk voedsel voor de ganéche bevolking gedurende vijf maan den,. De kosten zijn even laag als dc voedings waarde hoog is; zij bedragen slechts één vierde der vlccschprijzen, en de voedings waarde is 21/2 maal zoo groot als die van vleeech. Naar het heet wordt uit de boonen in diverse vormen ideale soldatcnvooding be reid, die kracht geeft voor intensieve li chamelijke inspanning, en bovendien een voorbehoedmiddel schijnt tegen rhcumatiek en zoogenaamde loopgravenkoorts. Er zijn met deze voeding bij het leger uitgebreide proeven genomen, en naar het heet kan een soldaat in zijn ransel met gemak soja- producten bergen die voldoende zijn voor drie dagen voeding. Te Berlijn wordt be weerd dat dit rantsoen in den Poolschen veldtocht van de allergrootste waarde bleek. Sedert 1928 werden met enkele uit zonderingen ongeveer 1.000.000 ton sojaboo nen per jaar geïmporteerd. Het meerendeel kwam over zee uit Mandsjoerije. doch uit Roemenië komt thans ongeveer 250.000 ton per jaar; de productie in dat land werd ten zeerete aangemoedigd door Duitsche belan gen, o.a. de I. G. Farben, en de Deutsche Oelsaat Verwertungs Ges. Men hoopt de Roemeensche productie snel tot 500.000 ton op te voeren, en naar het heet zijn een aan tal spoorwagons en Donau-aken gereser veerd voor het transport, in de eerste plaats naar speciale silo's in Oostenrijk. De oor log bemoeilijkt natuurlijk in hooge mate het vervoer over zee. en de Trans-Siberische spoorlijn komt zeer duur en is onzeker en onvoldoende; maar een geregelde aanvoer en groote reserves zijn door Duitschland een belangrijke „oorlogszenuw" geworden. Daarom worden thans door Duitsche onder nemers bijzondere pogingen aangewend de cultuur ook in Bulgarije en Joegoslavië aan te moedigen. Gelijk wij reeds zeiden schijnt de plant alleen om en hij den 45stcn breed tegraad te gedijen; en in het Britsche of het Fransche Imperium wordt zij dan ook zoo goed als niet geteeld. ..II.P."

Schager Courant | 1940 | | pagina 12