Een nieuwe krachtbron ontdekt NOORWEGENS NOODLOT Het lijden der Polen Rantsoeneering in Engeland Nederland- Luxemburg Bombardeeren burger bevolking onmenschelijk Spraakgebrekkige kinderen De wondere kracht van het atoom in dienst der vernietiging Het Amcrikaansche natuurkundige maand blad „Phyaical Review" bevat volgens U.P. •en artikel over de ontdekking van een nieu we krachtbron, welke het aanzicht van de wereldhuishouding totaal zou veranderen. Zooals vrij algemeene bekend tnag worden verondersteld gaan de nieuwere natuurkun dige thoorien ^llc uit van de veronderstel ling dat alles wat bestaat, wal wij dus zien en betasten kunnen, gevormd wordt door krachtvelden om de kernen (binnenste ge deelten) van de kleinst denkbare deeltjes (atomen) der stof. Reeds sinds eenigen tijd hebben, vooral Fransche onderzoekers, in theorie aange toond, dat 't element uranium, indien door het „beschieten" met „radiumkogcls" het evenwicht van de krachtvelden in één atoom kon worden verstoord, de werking spontaan en zonder verder ingrijpen voort gaat. Er zou dan zooveel kracht loskomen, dat een groote Oceaanstoomer werkend op slechts enkele kilogrammen uranium instaat zou zijn de reis heen en terug Europa-Ame- rika te volbrengen. Pit was zooals gezegd in hoofdzaak nog theorie, maar dan toch een theorie, welke door tal van vooraanstaande natuurkundi gen als te venvezen lij ken wordt beschouwd. Volgens 1 ovenaangehaald bericht uit het Amerikaansche vaktijdschrift schijnt men in de laboratoria der Vereenigde Staten er in geslaagd te zijn een aan Uranium verwante stof te isoleeren, welke in tal van landen ge vonden wordt en thans nog bekend staat on der de geheime aanduiding U—235. Vijf kilogram van deze stof zouden ïn Staat. zijn een schip of duikboot aan het varen te houden zonder innemen van brandstof. Eén kilogram kan evenveel kracht leveren als 5 millioen kg. steenkool of 3. millioen kg. petroleum. Wat deze ontdekking voor de luchtvaart zou beteekenen is in één woord ongeloofc- lijk. Een der grootste struikelblokken voor de vergrooting der actie-radius was hier tot dusverre de noodzaak tot het innemen van brandstoffen. Indien deze noodzaak vervalt, ont wikkelen zich voor de luchtvaart perspectieven, waarvan men tot dusverre nauwelijks durfde droo- men. Dat Duitschland met z'n groote nood aan benzine deze onderzoekingen met belang stelling volgt valt te begrijpen. U.P. weet te berichten, dat Hitier zijn knapste koppen aan het werk heeft gezet om ook een methode te vinden voor het losmaken van de intra-atomaire krachten. Dit is begrijpelijk, want het land, dat het eerst gebruik zal weten te maken van deze onmetelijke energiebronnen zal een groote voorsprong hebben op zijn tegenstanders. Zijn motorloozo vliegtuigen zullen als schaduwen geluidloos op den tegenstander kunnen neerdalen en vrijwel onbeperkte tijd in de lucht blijvend, de werkzaamheid per vliegtuig ettelijke malen vergrootcn. Jammer dat de mogelijkheden van zulke wereldschokkende ontdekkingen het eerst worden bekeken uit militair oogpunt. Want welke schatten aan geluk en le vensvreugde zouden deze geheimste krach ten der wondcrschoone schepping niet kun nen brengen en hoe radicaal zou de alge meene welstand niet kunnen worden ver- verhoogd indien ze konden worden aange wend voor de krachtopwekking ten dienste van productie en distributie. Het Italiaansche kroonprinselijk paar bij den Paus De Paus heeft gisteren het Italiaansche kroonprinselijk paar ontvangen en zich 35 minuten met hen onderhouden. De Paus schonk aan de Prinses van Piemont een zilveren Madonnabeeld en den Prins ccn gouden medaille. Na het bezoek aan den Paus begaven dc Prins en dc Prinses zich naar den Kardi naal-Staatssecretaris met wien zij eveneens een bespreking hadden en ten slotte gingen zij naar den Sint Pieter. om te bidden. Bij het verlaten van don Sint Pieter werd het prinselijk paar luide toegejuicht. GEHEIMZINNIGE BOERDERIJBRAND Kwaad willigheid in 't spel? Zondagnacht is te Oldebrock de boerenwo ning van dc weduwe van de Werfhorst op het zg.n. Koeland tot den grond toe afge brand. Een schuur met de daarin geborgen landbouwgereedschappen en een hooiberg werden eveneens ecu prooi der vlammen. Vier kalveren en ccnige kippen kwamen in de vlammen om. In verband met dezen brand vernemen wij, dat mejuffrouw van de Werfhorst, die het pand alleen bewoont, enkele «eken geleden des nachts geklop op haar raam heeft ver nomen. Zij durfde echter naar niet buiten te gaan om polshoogt etc nemen en schonk ver der aan het gerucht weinig aandacht. Heden nacht nam zij het geklop weer waar. Een half uur later stond haar huls in brand. In nachtgewaad moest dc vrouw zich in veiligheid stellen. Eenig geld heeft zij mee kunnen nemen. De gemeente-politic onderzoekt in hoe verre het nachtelijk rumoer en de brand met elkaar iu verband staan. De helft van de hoeveelheid bo ter, welke men voor den oorlog kreeg. Ook minder suiker. De Engelsche iminister voor de voedsel voorziening, lord Woolton, heeft gister in een verklaring aan de pers gezegd, dat de bevolking zich erop moet voorbereiden, dat binnenkort de distributie van boter zal worden beperkt tot de hoeveelheid, welke bij bet begin van den oorlog werd ver strekt, aangezien thans geen boter uit Denemarken meer wordt ingevoerd. Dc minister verklaarde tevens, dat de distribu tie van suiker moet worden beperkt, wan neer hij niet de absolute zekerheid heeft, dat later in het jaar voldoende voorraden aanwezig zullen zijn. Op het oogenblik bedraagt de hoe veelheid boter, welke men per week per persoon kan krijgen een half Engelsch pond (ruim 2*4 ons Ned.) Bij het begin van den oor log kreeg ieder een kwart Engelsch pond per week. Dc hoeveelheid suiker welke men* per week per persoon krijgt toegewezen, be draagt op het oogenblik driekwart En gelsch pond. Minister Woolton zeide verder, dat de koelhuisruimte niet voldoende is om het hoofd te bieden aan de meest slechte om standigheden en daarom is men op acht verschillende plaatsen in het land begon nen met het bouwen van koelhuizen. Ook een Duitsche „binnenlandschen vijand" Voor de Duitsche radio heeft Rijksminis ter Rust gesproken tot de Duitsche jeugd. „Er zijn taken", zoo zeidc hij „die wellicht even groot zijn als die van dc soldaten aan het front. Duitschland heeft jullie noodig, en nog meer in de toekomst, om den vijand in liet binnenland te bestrijden." Vrouw verbrand Toen zij de kachel aanmaakte. Viïjdagavond was op den Nieuwen Dijk te Eindhoven mejuffrouw JansenPeters dc kachel aan het aanmaken, toen plotseling een groote vlam naar buiten sloeg. Dc vrouw geraakte in brand en moest met brandwon den overdekt, naar het ziekenhuis worden overgebracht. Hier is zij later aan de ver wondingen overleden. Vxyeilat VOETBALPROGRAMMA VOOR 2e PINKSTERDAG. K.N.V.B. Afd. B: Hollandia—H.R.C.: W.F.C.—Alc- maria; ZaandijkPurmerstcijn; Z.F.C.Suc ces; HelderO.S.V. Afd. E: WatervogelsOudesluis: Schagen- H.R.C. 3; B.K.C.Atlas; Helder 2—H.R.C. 2. Afd. A: V.S.V.K.F.C.; D.O.S.—A.D.O.; HaarlemAjax; 't GooiD.W.S. N.H.V.B. Afd. E: Succes 2Petten 1 Afd. K: B.K.C. 2—Atlas 2; Schagen 2—Hel der 5. Afd. R.: Oudesluis 2-St. Maartensvlotbrug 1 Wieringerwanrd 2B.K.C. 3. Adsp. O: H.R.C. c—H.R.C. a. Adsp. P: H.R.C c—H.R.C. d; B.K.C. a—Hel der c. ZULLEN VAN MALEN EN VAN DER HEIDE KUNNEN MEEDOEN? Naar wij vernemen zal doelvcrdedigcr van Male (Feycnoord) Dinsdagavond niet in het Ned. elftal, dat een oefenwedstrijd speelt op het V.U.C.-veld tegen het bonds- eiftul, uitkomen, omdat bij nog steeds last heeft van een verwonding in de knie-holte, in fle ontmoeting tegen België opgcloopcn. Hij zal vervangen worden door Wille (E.D.O.). Van Male zal hedenavond medisch on derzocht worden of hij den toer naar Luxemburg zal kunnen medemakon. Hetzelfde is hei geval met Van der Heide (Feycnoord). Achteraf is gebleken, dat hij in den wedstrijd NederlandBelgië een lichte blessure aan dc knie heeft opgeloo- pen. Ook hij zal Dinsdagavond niet mede spelen. Op de backplaats zal Waihain (H.B.S.) nu uitkomen. Of van der Heide tegen Luxemburg speelt, zal eveneens hedenavond worden beslist. Postduivenver. „Het Noorden" Bovengenoemde verceniging hield Zondag haar 2e wedvlucht oude duiven en wel vanaf Borgen op Zoom, afstand 166 km. In coucours waren 127 vogels welke om 10 u. 30 min. werden gelost met N.O. wind en heldere lucht. De eerste vogel bereikte haar hok om 12 u. 51 min. 22 sec. De prijzen werden verdiend door de volgen de leden: J. Buis 1-2-4-5-6: Zwierzycki 3-11-12- 13-16-19-20-21-23; J. Peters 7-10; A. Kooger 8-17-25-26: C. Bontes 9-14; Limonard 15-18; J. v. Rlel 22 en T. Kos 24. A .8. Vrijdag inkorven voor Vlissingen van 5—6 u. 15. In een tweede rapport doet kardinaal Hlond mededeeling van vervolgingen op grooten schaaL De primaat van Polen, kardinaal Hlond, heeft den Paus zijn tweede rapport overhandigd over dc be- lmndcling van de katholieken in Po len. O.a. wordt hierin verklaard, dat honderden katholieke priesters doodgeschoten en eveneens honder den in de gevangenis geworpen zijn. De bevolking van Gdynia is van 120.000 inwoners gedaald tot 15.000. Het rapport begint met er op te wijzen dat de Duitschers op systematische wijze trachten het katholicisme uit 1e roeien en tegelijkertijd het Poolsche volk als zoodanig willen vernietigen. I)e leidende klassen, vooral de intellectueelcn, worden gedepor teerd, gedood of financieel te gronde ge richt. De groote massa wordt op systemati sche wijze teruggebracht tot den staat van slavernij, een anonieme massa, die geen ander levensdoel mag hebben dan dienst baar te zijn aan de heerschende kaste. Uit het bisdom van Polplin, dat ongeveer over eenkomt met het gebied van Pommercn, wordt bericht, dat. het paleis van den bis schop gesloten is en zijn huiskapel tot balzaal werd gemaakt. Van de 650 priesters van dit bisdom zijn er slechts 20, die zich nog op de plaats be vinden, waar zij hun geestelijk anvbt uitoe fenen. De kerken zijn voor 't grootste doel gesloten en het is voor dc Polen onmogelijk in dit, bisdom een huwelijk volgens de voor geschreven ritus der kerk aan* te gaan, ter wijl dc geestelijken alleen des nachts do stenenden kunnen bedienen. Onder de per sonen, die gedood zijn.is Thomas Komo- rowski, geheim kamerheer van den Paus. Uit. Pommercn zijn met geweld 250.000 per sonen gedeporteerd bij een temperatuur van 40 graden onder nul. Het aantal bewoners van dc stad Gdynia is van 120.000 terugge bracht. tot 15.000. In het bisdom van Kattowitz zijn honderd geestelijken gearresteerd, van wie er zich op dit oogenblik nog 30 in gevangenschap be vinden. Verscheidene zijn ook gefusilleerd of in gevangenschap gemarteld. In Silezië is het den kinderen verboden, te biecht te gaan en bij hun eerste communie de Poolsche taal te gebruiken. Dc gehecle ka tholieke pers in liet gebied van Silezië is opgeheven. Het zeer uitvoerige rapport deelt dergelijke bijzonderheden ook mede over andere bis dommen van Polen en o.a. vermeldt liet een statistiek over het aartsbisdom Gniczno, waar vijf priesters werden gefusilleerd, 27 naar concentratiekampen in Duitschland werden gestuurd, 100 in gevangenschap ver toeven, 35 uit het gouvernement-generaal werden verbannen, twee in de gevangenis zijn gestorven en 2 invalide zijn geworden door de mishandelingen, die zij iu de gevan genis hebben ondergaan. Wat er van de Noorsche stad Andalsnes over is. Ontelbaar zijn de huizen die door de zware bombardementen der Duitsche luchtmacht met den grond gelijk gemaakt werden. PRESIDENT ROOSEVELT UIT ZIJN AFSCHUW IN EEN BRIEF AAN 'T AMERIKAANSCHE ROODE KRUIS. In een brief aan de jaarvergadering van het Amerikaansche Roode Kruis schrijft President Roosevelt „Het bombardeeren van wecrloozc onbe- IIL In myn twee vorige artikeltjes heb ik ge poogd u een indruk te geven van het leed, dat de spraakgebrekkige ondergaat in het algemeen en de stotteraar in 't bijzonder. Al licht zal bij u zich de vraag voordoen of stot teren te genezen is. Het antwoord hierop moet dan als volgt luiden: „In vele gevallen is genezing mogelijk. In andere gevallen een sterke verbetering en in sommige gevallen is genezen uitgesloten". Maar trekt u hieruit niet te gauw uw conclusies, want dan kan men de plank wel eens leeljjk misslaan. Men is al zoo spoedig geneigd te denken, nu, die of die stottert zoo erg, daar zal wel niets meer aan te doen zijn. Dat is een zeer ge vaarlijke redeneering. want het is vrijwel uit gesloten, dat men vooraf kan zeggen, welk geval te genezen is of niet. Dat komt pas voor den dag tijdens de behandeling waarbij soms ernstig stotteren vry gemakkelijk tot verbetering of genezing leidt. Veel hangt af van den persoon zelf en de invloed die de spraakleeraar op hem kan uitoefenen. In ieder geval is het sterk aan te raden om zich te wenden tot een gediplomeerd spraak- leeraar(es). f Ook Is het van belang om met het les- ncmen niet zoo lang te wachten tot de kwaal in een ernstig stadium is overgegaan Mijn ervaring is, dat de jonge mannen ko men opdagen voor les tegen den leeftyd van p.l.m. 20 jaar. U weet wel hoe dat gaat. De vrouw komt in 't spel. ze beginnen zich meer in dc maatschappij te bewegen en wor den dan sterk gehinderd door hun spraak gebrek. Ondertusschcn heeft men jarenlang de kwaal maar voort laten woekeren met het gevolg, dat het meer moeite zal kosten er weer af te komen. Toch kan ook hier by een doelmatige behandeling dikwijls zeer veel bereikt worden. Soms komt het voor. dat een stotteraar genezen ontslag is. maar na verloop van tyd weer in z'n oude kwaal te rugvalt, zoodat weer behandeling noodig is. Dit is op zichzelf geen ernstig verschijnsel Ook rijn doorgaans de mannelijke stotte- Elverum in vlammen. Eén brandende ruïne werd deze Noorsche stad tengevolge van de alles vernielende bombardementen der Duitsche luchtmacht. Tientallen personen vonden den dood door de ontzettende uitwerking van den aanvaL schermde burgers is een tragedie welke den afschuw van het gehecle menschdom opwekt. Met trots herinner ik er aan, dat de Vereenigde Staten er voortdurend op hebben aangedrongen, dat deze onmensche- lijkc gewoonte zou worden verboden. In lÓoS heeft het internationale Roode Kruis er bij de landen op aangedrongen, gemeen schappelijke stappen te ondernemen, ten einde dergelijke wandaden in de toekomst te verhinderen. Ik betreur het, dat dit. nooit is geschied. Wat de Vereenigde Staten be treft, zoo kan ik u verzekeren, van mijn meest krachtige aanbeveling voor toetre ding tot eenige internationale afspraak, welke deze bescherming aan burgers en noncombattanten zal verschaffen". raars gemakkelijker te behandelen dan de vrouwelijke. Naar verhouding komen daaren tegen veel meer stotterende jongens dan meisjes voor. Men spreekt in 't algemeen van stotteren als men spreekstotteren bedoelt Het zal minder bekend zyn, dat er ook stot teren bestaat by andere bewegingen, zooals bij loopen, schrijven en zelfs pianospelen. Ik hoop den lezer in groote lijnen een beeld gegeven te hebben van den stotteraar en zijn leed en bereikt te hebben, dat ieder een zijn best zal doen. dit zoo veel mogelyk te verzachten. Behandel hem als elk ander mensch en sla zoo min mogelijk acht op zijn gebrek. Nu kunnen we nog wel even een kijkje gaan nemen by de andere spraak gebreken en nemen daarvoor in de eerste plaats het stamelen. Hieronder verstaat men het verkeerd vormen van klanken, het ver vangen van een klank door een andere of het heelemaal weglaten ervan. Bijvoorbeeld het zeggen van een 1 voor een w, een t voor k. Vooral tegen de z.g. sisklanken sj. a. en z. wordt hier veel gezondigd en men krijgt dan wat men in den volksmond „slissen", noemt Het stamelen komt tijdens de spraakoiltwik- kelingsperiode by alle kleine kinderen voor en is dan een geheel normaal proces. Dc oor zaak is dan nog gelegen in het onvoldoend geoefend zyn der spraakspieren en het ge hoor. Maar blyft dit stamelen na afloop van dat proces bestaan, dan heeft men te doen met een spraakgebrek en moeten de oorzaken elders gezocht worden en kunnen dan o.a. zijn. onvoldoende opmerkzaamheid, waardoor geen goede voorstelling van een klank ver kregen wordt en dus ook geen goede weer gegeven kan worden. Ook kunnen organische gebreken oorzaak zijn, dat geen goed klank beeld opgenomen kan worden. Verder kun nen zich afwijkingen van tanden en kiezen voordoen en geeft ook het z.g. gespleten ge hemelte stamelen. Bij gehemeltespleet is er geen voldgende afsluiting tusschen mond en neusholte, met als gevolg, dat de lucht, die bij het spreken door den mond moest gaan, ontwijkt door den neus. De klanken worden nu onduidelijk of kunnen in 't geheel niet gevormd worden. By ernstig stamelen is de patiënt bijna niet te verstaan. Ook kan de neus afgesloten zijn door bijvoorbeeld polypen of zwellingen, dat ook weer stamelen tot ge volg kan hebben. Hier moet natuurlijk de arts eerst ingrijpen. In mijn slotartikeltje zal ik hier nog even op terugkomen. Autorijles was verboden Er zijn menschen die ook niet meer als leerling-chauffeur ach ter 't stuur mogen zitten, nJ. zij wier rijbewijs is verbeurd. Eenigen tijd geleden had de 'Amsterdam* sche rechtbank iemand het recht van bestu ren van motorrijtuigen ontnomen, omdat hij in kennelijken staat achter het stuur had gezeten. De man had een slimmigheidje bedacht om aan de gevolgen varf dit vonnis te ontkomen. Hij stelde zich op het standpunt, dat, indien er iemand, die bevoegd was een auto te be sturen, naast hem zat, hij vrijuit ging. Im mers, wanneer iemand auto leert rijden en dus nog niet in het bezit is van een rijbewijs mag bij wel een auto besturen, indien maar iemand naast hem zit, die de vereischtc be voegdheid heeft. Onvervaard had hij op 7 en 8 December j.1. zijn auto bestuurd, terwijl een chauffeur naast hem zat. Den eersten dag had een Ara sterdamschc agent hem zien rijden en her kend, doch niet aan kunnen houden. Den dag daarop werd hij betrapt door de rijkspolitie en gister werd hem door den rech ter aan het verstand gebracht, dat er nog cenig verschil is tusschen iemand, die auto leert rijden en iemand, die wegens dronken schap de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen is ontnomen. De officier van Justitie eischte f 40.subs. dertig dagen hechtenis. De politierechter eveneens. Autobus meegesleurd Tusschen wielrijders terecht ge komen. Een van hen zwaar gewond. Gistermiddag is op den rijksstraatweg te Twello een verkeersongeluk gebeurd, waar bij een 24-jarige wielrijder uit Apeldoorn ernstig wertigewond. Een bus van den dienst ZutfenDeventer —Twello is in botsing gekomen met een voor rijdende auto, doordat deze plotseling links afsloeg. De bus werd meegesleurd naar het linker weggedeelte, waar juist een groepje wielrijders uit dc richting Deventer naderde. Een der fietsenden, de 24-jarige Sondorp uit Apeldoorn, werd gegrepen en zwaar gewond. Hij heeft ccn bovenbeen fractuur opgcloopcn, terwijl de borstkas werd ingedrukt. Nadat den jongeman ge neeskundige hulp was verleend, is hij per speciale ziekenauto naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. De andere wielrijders waren tijdig van hun fiets gesprongen. Twee fietsen werden vernield. Bus en auto werden eveneens beschadigd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8