Wij lazen voor II [„Toete mannetje". Steden in Noorwegen Californië Roosevelt goed gezind Noorsch toeristencentam veroieid Veiling Warmenhuizen niet ontevreden Wreedheid.voor 't gemak ENKELE BIJZONDERHEDEN OVER IN DEZE DAGEN VEELGENOEMDE NOORSCHE PLAATSEN. Nu over den noorlog in Noorwegen dage lijks berichten ons bereiken, en sommige plaatsnamen ons bij herhaling genoemd worden, moet het voor velen interessant zijn, over enkele dezer plaatsen wat meer bijzonderheden te vernemen. OSLO heette vroeger „Christiania", omdat Noor wegen en Denemarken geregeerd werden door denzelfden koning, die Christian heet te. De stad staat bekend om haar schilder achtige ligging. Buitengewoon groot is zij niet: zij telt 300.000 inwoners. Zij vormt een der centra van de Noorsche reederijen, bezit een flinke haven, verschillende ker ken, kasteelen, parken en fabrieken. Hier is ook de zetel van de regeering gevestigd. Verder vindt men er een universiteit en enkele bibliotheken. In den naasten omtrek van de stad strekken zich kilometers ver heerlijke groene dennebosschen uit. De fjord biedt een uitstekende gelegenheid voor roei- en zeilsport. Beroemd zijn de vischrestaurants. AALESUND (dat wordt uitgesproken Oolesoend) telt 17000 inwoners en ligt vrijwel in het mid den van de Noorsche kust op de eilandjes Nörvö en Aspö. Het stadje is als het ware doortrokken van vischlucht, vooral van stokvisch en traan afkomstig. Hier is wei nig bijzonders te zien. want oude of op merkelijke gebouwen bezit Aalesund. niet. Hot is een typische Noorsche havenplaats, Wanneer men echter door het park van Nörvö en langs het kerkhof gaat. komt men op den Aalsesundsaxla een zee boulevard. vanwaar men een heerlijk uit zicht geniet over de wijde watervlakte, waarboven op stille zomeravonden de zwarte rookpluimen blijven zweven van de stoomtreilcrs, welke de haven verlaten om hun geluk te beproeven bij de vischvangst. BERGEN wordt door de inwoners en ook door de Noordon in het algemeen de schoonste stad van Noorwegen genoemd. Het valt niet te ontkennen, dat het er bijna eiken dag regent, doch Juist aan dien regen heeft de stad, in weerwil van haar Noordelijke lig ging, haar zacht klimaat te danken. De omgeving is bergachtig, doch de hoogste berg is niet meer dan 577 meter hoog. Reeds in 1445 kwamen de Hanseatische kooplieden zich hier vestigen om handel tc drijven op Engeland en Midden-Europa. Aan dien tijd herinnert ook nog de door hen gebouwde „Duitsche brug", de oudste en merkwaardigste van de stad. Hier vindt men de grootste reederijen en scheeps werven van ceheel Noorwegen en ook de grootste traankokerijen. DRONTHEIM of Trondhjem, zooals de stad in 't Noorsch heet. beroemt zich er op, de Noordelijkste groote stad van Europa te zijn. „Groot" is natuurlijk een rekbaar begrip, want Dront- hoim telt niet meer dan 60.000 inwoners; doch dit is op deze hoogte reeds heel wat. De stad is zeer oud; reeds vóór het jaar 1000 bevond er zich een koninklijk slot; en noe tot op den huidigen dag wordt de koning van Noorwegen hier gekroond. De Dom is een prachtig gebouw in Gotischcn stijl; omstreeks 1900 is men begonnen met het gebouw te restaureeren. Een speciali teit van dezo stad is. dat zij zoo dikwijls door brand wordt geteisterd: sedert 1750 Is zij niet minder dan zeventien maal zoo goed als tot den grond toe afgebrand. Al leen de Dom en enkele andere steenen ge houwen hebben deze rampen overleefd. De ligging aan de breede fjord is buitenge woon schilderachtig. KRISTIANSAND vertoont deze eigenaardigheid in den Eu- ropeeschen stedebouw, dat haar straten als langs een liniaal zijn getrokken, zoodat het stndsheeld zich vertoont als een aaneen schakeling van vierkanten. In deze omge- VOORSTANDERS HEBBEN MEER DERHEID VAN 3 TEGEN. EEN EVENTUEELE DERDE AMBTS TERMIJN VAN PRESIDENT ROOSE VELT. Do groepen welke een derde vierjarige ambtsperiode van Roosevelt voorstaan, heb ben hij de eerste verkiezingen daarvoor in Californië een verrassend groote overwin ning behaald. De afgevaardigden die daar gekozen wer dén zullen de candidaten aanwijzen, die de democratische partij in November a.s. zul len vertegenwoordigen bij de verkiezingen voor het presidentschap. De gedelegeerden die voor Roosevelt zijn. staan onder leiding van gouverneur Olson. Zij hebben een meerderheid van drie tegen één. Tot nu toe zijn de resultaten oiman- gen van de verkiezingen in 11.380 van de 13.511 districten. De gedelegeerden maken zich sterk dat Roosevelt -197.810 stemmen zal behalen. BBLGIë GAAT SPECULATIES TEGEN. Kollie, suiker en bier duurder. De Moniteur publiceert een uittreksel van een decreet van den Belgischen jt.: dster van financiën. waarin gezegd wordt, dat om speculaties t« voorkomen, nieuwe rechten zullen worden geheven op koffie, suiker cn bier. ving rijzen de bergen steil en kaal om hoog. zoodat men niet kan zeggen, dat de stad een aangenamen indruk maakt, in geklemd als zij ligt tusschen de grijze zee cn de bergen, die bijna geen spoor van plantengroei vertoonen. Zooals bijna over al langs de kust leeft hier alles van scheepvaart en vischvangst. Op Zon- cn feestdagen geeft de bevolking er de voor keur aan. zich tc gaan vermeien op het eiland Odderön, dat meer attracties schijnt te bezitten dan Kristiansand. STAVANGER is ten slotte ook weder een van die Noor sche plaatsen, waarvan weinig meer bij zonders te vertellen valt, dan dat het gun stig is gelegen aan de Stavangerfjord, een levendige scheepvaart drijft en visch en hout uitvoert. De omgeving is evenwel schitterend. Of de Stavangerers het echter onder de tegenwoordige omstandigheden een voordeel vinden, dat de stad een vlieg- vf'd rijk is. valt te betwijfelen, nu dit zoo dikwijls blootstaat aan bombardementen. Bulgaa rsch-T urksche vriendschapsbetuiging DELEGATIES WISSELEN' VRIEN DELIJKE WOORDEN. In het Bulgaarsche grensstadje Evilen- grad heeft gisteren tusschen de Turken en de Bulgaren een demonstratie van vriend schap plaats gehad. Een delegatie van liet Turksche leger onder aanvoering van den Turkschcn kolonel die het hevel voert over de grenspost, heeft een militaire pa rade bijgewoond en groeten overgebracht aan het Bulgaarsche leger. In de hierop gevolgde toespraken werd erop aangedron gen, dat de legers en de volkeren \an Tur kije en Bulgarije met elkander in vrede zouden leven. Rusland heeft nieuwbakken helden DECORATIES VOOR VERRICH TINGEN IN FINLAND. Het presidium van de opperste Sovjet heeft voor voorbeeldige opvolging van or ders en voor bewezen moed in den Russisch Kinschen oorlog, drie eenheden van het roo- de leger gedecoreerd, den titel van „held der Sovjetunie" verleend aan vier comman danten van het roode leger en voorts aan 1746 andere aanvoerders, gezinsleden van aanvoerders en personeel in hospitalen en burgerdiensten, dècoratics verleend. NOORSCH' RADIOBERICHT: EEN ONTZETTENDE SCHADE. Het Noorsche telegraafagentschap meldl: De Duitsche bombardementen op Aalesund hebben schade aangericht tot een bedrag van verscheidene millioenen kronen. Vele particuliere huizen werden door bommen van sterk explosieve kracht tot puinhopen gemaakt. Het prachtige toeris ten-centrum Molde is volkomen afgebrand. Eenige dagen geleden werd vanuit zee waargenomen, hoe Kristiansund. het beken de vischexportcentrum. er uitzag als een groote vuurgloed. De brandbommen hebben hier zulk een ontzettende schade kunnen aanrichten omdat er zeer vele oude houten huizen staan. Toen deluchtaanvallen be gonnen, verliet de bevolking de stad. De brand heeft vier dagen geduurd. Inzake een bericht van de Duitsche radio volgens hetwelk een enkel Duitsch vlieg tuig een groot Britsch transportschip na bij Myken tot zinken heeft gebracht, merkt het Noorsche telegraaf agentschap op, dat de door de Duitsche radio genoem de tijd en plaats bewijzen, dat deze aanval betrekking heeft op het bombardement van het kleine weerloozc Noorsche passagier schip Folden. LUXEMBURG'S BURGEMEESTER VER ONTWAARDIGD. Diderich, de burgemeester van Luxem burg. aan wiens adres de beschuldiging is geuit, dat hij voor een vreemde mogend heid werkt, heeft verklaard in verhand hiermede een aanklacht te hebben inge diend. VEERDIENST ENKHUIZEN—STAVOREN. Overtocht heden weer mogelijk. De veerdienst EnkhuizenStavoren wordt met ingang van heden. Donderdag 9 Mei, hersteld, zooals deze volgens de beperkte dienstregeling vaart. Uit onze Omgeving KOEDIJK „DE GOEDE AARDE" VIEL IN GOEDE AARDE! De afdeeling van den Ncd. Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen was Dinsdagavond in vergadering bijeen in het café van den heer D. C. Butter. De voorzitster, mevr. KramerGovors, opende met een gepast woord de vergade ring en heette bijzonder welkom mej. N. van Vuuren uit Bergen, die een boekbe spreking zou houden over „De goede aar de". Notulen werden door de secetaresse, mevr. OotjersOver gelezen en zonder aanmerking goedgekeurd. Met mevr. StamBos aan de piano werd het hondslied gezongen. Verder deelde dc voorzifter mede. dat mevr. den Hartog— Boldberg haar bedanken als bestuurslid weder had ingetrokken. Voorgesteld werd mevr. Pesman in het bestuur op te nemen en het bestuur dus met één lid uit te brci- Dc leden gaan hiermede accoord. Hierna krijgt mej. van Vuuren het woord. Op zeer bevattelijke wijze, met mooie voordracht in haar stem, weet ze de aandacht der aanwezigen op zich te vos- „De goede aard" viel dus in goede aarde!- Verder werd nog gesproken over hoi aanstaande zomeruitsiapje, l>esloten werd begin Juni, wanneer er voldoende animo bestaat, een reisje te maken naar de Glas fabriek te Leerdam. Hierna sloot de voorzitter onder dank* de vergadering. GUNSTIGE FINANCIEÈLE UIT KOMSTEN. NETTO WINST NOG 6000,—. n het jaarverslag van de Veilingvereeni- ging Warmenhuizen, welke vandaag verga dert wordt medegedeeld dat de verbetering van vorige jaar zich heeft voortgezet en dat de omzet steeg van f 571.742.65 in 1938 tot 807,989,56 in 1939. Een record is dit niet, meermalen steeg vroeger de omzet tot boven het inillioen.. De opbrengst van vroege aardappelen was slecht, De late aardappelen brachten betere prijzen op. Na de mobilisatie trad voor vele producten prijsverbetering in. Groote aanvoeren kwamen; meermalen heeft het bestuur deze moeten beperken. 5 Maart bracht een recordaanvoer cn wel van 25 wagons roode kool. Na de eerste drie maanden van 1940 was er een omzet van een half millioen. In 't afgcloopen seizoen is 272 maal ge- Marktdag op den Goudschesingel te Rot terdam. Lange rijen kramen. waarachter koop lui luidruchtig trachten de aandacht te trekken van de menschen. die traag voor- hijslenteren etfl hen van kijkers tot koopers te promoveeren. Tusschen die menschen schommelt een kleine, zwaarlijvige juffrouw. Ruw geschat zal zc niet ver van de 100 kilo af zijn. Aan haar linkerarm bengelt een groote bood- schappcntasch, waaruit een paar kroppen sla en een hos narcissen steken. In haar rechterhand klemt ze een leeren riem cn aan dien riem loopt een hondje, Eén klein, wit, wollig hondje. Om het vette lijfje zit een ldauw kleedje en om zijn nek een prachtig hemelsblauw lint. Keurig waggelt het met zijn meesteres mee en uitroepen als: als „Kijk 's. wat een lief hondje" cn dergelijke zijn legio. Zooals het een l>e- schaafd, wèl-opgevoed hondje echter be taamt. trekt liet zich van deze uitroepen van bewondering niets aan. Voor een kraam met beeldjes blijft de juffrouw staan en met kennersblik mon stert ze de uitgestalde kunstvoorwerpen. Weldra marchandeert ze met den koopman over den aankoop van een wit-marnieren leeuw, die tusschen zijn voorpooten een bloemcnvaasje houdt. Het hondje staart verveeld voor zich uit Dan, inééns doet een hevige ruk aan den riem de juffrouw bijna onderstebo\en vlie gen. Nóg een ruk. de riem ontglipt aan haar hand. Met een schreeuw draait ze zich om en ziet haar lieveling op een an deren hond afvliegen. Ecu hevig tumult barst los en in een oogenblik is er een heelc oploop De juffrouw is op slag buiten zit h zei ven. Laat los, laat los! gilt ze, en ze slaat haar bos narcissen op de vechtende hon den aan flarden. Toetio, laat je lóóóós! Toetio heeft kans gezien zijn scherpe tandon grondig in een oor van zijn tegen stander tc pootcn, cn is zij opvoeding glad vergeten. Aan het bevel van zijn meesteres heeft hij dan ook maling. Integendeel. Met honderd procent toewijding tracht hij het oor van zijn vijands kop te scheuren. Toctie gilt de juffrouw opnieuw, ter wijl zc pogingen in het* werk stelt, den op den grond slepeuden riem te pakken. Toetie wil je hier komen. Hiér, zeg ik je! Do omstanders kijken met diepe belang stelling toe en leveren commentaar. Dat vette mirakel heeft 'm goed tc pakken hoor 't Bccsie is sokcr een oorspecialist. Kijk nou tocli 's ze strikkie in de ver- knelling kome. De juffrouw heeft haar pogingen om den riem te pakken te krijgen gestaakt. Rade loos wendt ze zich tot een grooten kerel naast haar. Mijnheer, haal u ze toch van mekaar af. Ze vermoorden Toetie nog. En hij heeft al zoo'n zwak hart. Toe, mijnheer! De man haalt onverschillig zijn schou ders op. 'k Ben benauwder voor die andere dan voor dié vctklont van u, zegt hij. Toch doet hij een paar stappen naar \oren en schopt een paar maal naar de vechtende honden. De tweede schop raakt Toetie en doet deze achteruit deinzen, zonder evenwel zijn vip and los te laten. De juffrouw ontsteekt in razende woede. Beul, dierenbeulkrijscht ze en ze zwaait haar vuisten voor de oogen van den verbluften bemiddelaar. Durf je wel, hè? Een klein onschuldig hondje trappen hè Groote lummel. Waag dat nou nog 's een keer, hè De man staart haar verbaasd aan. Maar dan ziet hij grinnikende menschen om zich heen. Vechtende honden mag een aardig gezicht zijn, het haalt toch niet hij ruzie- makende menschen. De algeheele belang, stelling is overgeslagen op het nieuwe slrijdduo. Wei heb 'k van m'n leven, schampert hij. Wou je mijn op de teil hebbe? Je denk toch zeker niet. dat 'k met vette kluifies in me zakke loop om knokkende hondjes tc scheide Hij kijkt de menschen om hem heen eens aan. Toetie, zeit ze. Toetie. Verroest! Opnieuw deelt hij eenige schoppen uit en ditmaal met meer succes. Jankend laat Toetie los en zijn tegenstander maakt van de gelegenheid gebruik oin snel liet hazen pad te kiezen. Ziezoo, smaalt de man tegen de juf frouw, die haar lieveling van de straat heeft opgenomen en het nog van emotie trillende lijfje streelt. Daar hebbie je bon- nepon weer veilig terug. Eve een strijkbout over z'n lintje en 't zaakie is gezond. Ver- koope doe j'm zeker niet? Verkoope, an jou An een dierenbeul? Zc zet Toetie weer op de straat en plant haar handen in de zij. Dan snauwt ze na drukkelijk: As jij zóó ben voor heeste, hoef ie iet te vrage, hoe je voor je vrouw en je kin deren hen. M'n lekkere Toetemannetje an zoo'n beul verkoope. Hoe bestaat het De nog steeds aanwezige omstanders ainusceren zich kostelijk. Toetcmannetje evenwel begint ineens weer aan de riem te rukken. Z'n vijand is op het 'oorlogsterrein teruggekeerd. Daar komp se speelmakkertje weer, juf! roept grijnzend een straatjongetje. Nog vóór hij uitgesproken heeft, probeert Toetie zich weer vrij te maken. De juffrouw wordt een paar meter vooruitgetrokken, dan, in haar schrik, laat ze den riem glip pen Toctie schiet ineens vooruit, om met een vaart tusschen de beeldjes te belanden. Een hevig gerinkel volgt, en een schreeu wende koopman rent naar voren,. Dat sal je me motte vergoede, juf frouw. Effc kijke, da's een, twéé, drie en cen'halfe guldc, omdat u het ben drie gul- de. En denk u er om, da'k genoeg getuige heb hier. Een korte woordenwisseling, met veel ge schreeuw van den koopman, en een huil bui van de juffrouw volgt. Het eind van 't lied is, dat de juffrouw haar beurs voor den dag haalt en een rijksdaalder in de hand van den koopman legt. Dan in een vlaag van hevige woede, grijpt zc haar Toetcmannetje in zijn nekvel en ranselt hem voor de oogen van de verbaasde toe schouwers met het einde van den riem duchtig af Als ze wat later, nu gekalmeerd, dc markt afloopt, met Toetie gedwee naast haar. zegt een klein meisje tegen haar moeder: „Kijk 's moeder, wat een lief hondje" (Rott. Nwbld.L veild, tegen 292 maal in 't vorige seizoen. Verhandeld werden van 1 Mei 1939 tot 1 Moi 1910: 900 wagons roode kool, 274 w. gele kool 362 w. Dcensche witte kooL 307 w. gew. witte kool,. 235 w. vroege aardappe len, 253 w. late aardappelen, 584,850 kg. uien, 79.445, 1300 bos rebarber, 42.525 kg. peen, 42.SU) kg. zilveruien, 81,334 kg. sla- booncn, 10.030 kg. bieten cn 50.450 stuks andijvie. In vergelijking met het vorige jaar is de aanvoer van roode kool toegenomen met 165 wagons, gele met 15 w.; Dcensche witte met 76 w., gewone witte met 81 w., late aardap. 85 w., uien met 10 w., slabooncn met 2400 kg., terwijl de aanvoer van vroege aardapp. terug liep 6 wagons, zilveruien met 16000 kg., gele uien met 15000kg. en peen met 72000 kg. De financicele uitkomsten in 't afgcloo- ppen jaar waren goed te noemen, zoodat onze vcreeniging na een afschrijving van 3000 gulden en een ultkeering van 4 pet. op dc aandcelen nog een winstsaldo aan geeft van 5.969.35. Van dc aan het Cen traal Bureau toegezegde 1 pet. van de om zet van 1939 is slechts voor een tiende over beschikt, wat wel zijn oorzaak vindt in dc omstandigheden in het buitenland. Wat 't verloop van onze veiling betreft, deze had een heel ander verloop als vorige jaren, doordat ook bij open water geen producten aangevoerd mochten worden. De hoer Nottelman, die ruim 25 jaap bestuurslid was, wordt dank gebracht. Reeds eenige maanden liep het bestuur met plannen rond voor het maken van een nieuw parkeerterrein, daar er echter plan nen bestaan een paralelweg aan te leggen welke volgens geruchten juist ons parkeer terrein zou doorsnijden, heeft het bestuur dit nog eenigen tijd opgeschort. NIEUWE N1EDOBP Dirk Costcr, de bekende let terkundige uit Delft schrijft in „De Stem" over de moder ne hebbelijkheid die in litera tuur en gesprekken opvallend is: n.1. de dingen zoo hard en wreed mogelijk te zeggen. „Ik kan het niet helpen, zoo schrijft Costcr, dat al die moderne hardheden in de huidige literatuur me door gaans niet meer lijken dan een mode-besmetting. Het aantal oorspronkelijke lieden is ontstellend klein. Hoe klein 't is, bewijst onze gclijkgescha kelde literatuur, waar alles eender wordt, gen re's bewon deringen, campagnes. Ik kan het evenmin helpen, dat ik al die moderne hard heid een tamelijk gemakke lijk foefje vind. Tenslotte is in zijn dogclijkschc conversatie iedereen hard. Teere dingen duidt hij wreed aan. Men wenscht zijn medemenschcn allerhande pijnlijke en geweld dadige dooden toe. Men glim lacht of grinnikt onophoude lijk om wat anderen heilige ernst is. Alles ongemeend. Voor 't gemak en omdat de staat van de gestadige ernst onuitstaanbaar is Wel, men heeft dat conversatie trucje maar op de literatuur over te brengen en dan zijn wc er al. Men is nagclhard en spijkervast. PASTORAAL PLEIDOOI VOOR KERMISEXPLOITANTEN. In de Maasbode kunnen we het volgend ingezonden stuk lezen: Kermissen in 1940? Zoo luidt de titel yan een axti- kei in de Maasbode van Don derdag 25 April. Als geestelijk adviseur van den Roomsch-Katholieken Bond van Kcrmisvakgcnooten mag ik, zonder verwaand tc kijken, toch wel aanspraak maken op eenig oordeel over het kermisvraagstuk na onge veer 20 jaar praktijk met mijn R. K. bond. Ik wil hier niet veel over deze kermissen zeg gen.. Alleen deze twee vragen stellen. De vraag: Kent u werkelijk wel alle voor- en nadeelen van de kermis en ook van het kermisbedrijf cn den kermis exploitant? Na een werken en zwoegen op R.K. sociaal ge bied voor de kermisexploitan ten sedert 1921. dus ongeveer 20 jaar, ondervinden wij ka tholieken. die dc kermis wil len veredelen, altijd weer te genwerking van eigen familie Zou het niet meer dan tijd worden dat katholieke dag en weekbladen, alsook dc ka tholieke raadsleden, meer gin gen staan aan onze zijde op dit R. K. sociaal terrein voor den kermisexploitant. Of kan men er zich van af maken door een afmaaksysteem. Af breken is gemakkelijk en maakt onzen RK. opbouw des te moeilijker. Overal wordt zooveel geestelijke en materi- eelc st«uji .verleend, moet men dan 't brood stooton uit den mond van een ongeveer 30.000 menschen, dio direct of indi rect huin bestaan vinden in het kermisbedrijf? De inzender, pastoor A. T. Mulder te Langevern geeste lijk adviseur van den R. K. Rond van Kermisvakgenooten eindigt zijn inzonden stuk met het aanhalen van een gedicht je van Clitlge Doorenhos: Wij lceken, hebben o zo vlug Een snijdend oordeel klaar Pas op toch! Roep de kinrters terug: Het kermisvolk is daar! Dat kermisvolk strijdt net als wij Den strijd om het bestaan, Al kijkt de nette maatschappij Het uit dc hoogte aan. Ook in zoo'n wagen woont een hart Woont liefde, zorg en leed. Al staat dat kermisvolk apart Waarom zijn wij zoo wreed!? DOMINEES EN JOURNALISTEN. F.cn „notitie" in dc Haag- sche Post" meldde: Toen dezer dagen in eon onzer groote steden een predi kant, uit een dorpsgemeente gekomen, werd bevestigd, gaf de collega, die deze bevesti ging verrichtte, hem een wij ze waarschuwing mee. Ik raad u aan zei hij het in den beginne kalm aan tc doen; zie naar uw voorganger, die is er ook onder bezweken Deze waarschuwing vestigde weer eens de aandacht op een onwedorsprekclijk feit, waar over echter zelden of nooit wordt geschreven. Dit: talloo- ze geestelijke werkers arbei den eigenlijk vèr hoven hun krachten. Zij zijn overbelast. Het geldt voor geestelijke wer kers op schier elk gebied. Er wordt zooveel van hen ge vergd. hun tank is zoo om vangrijk, en zij stellen ook aan zichzelf zoo hooge eischen dat men zonder eenige over drijving kan zeggen: zij doen het werk voor (ten minste) twee personen. Tn de journa listiek komt dit ver schijn sel. evenals in de predikanten wereld, veelvuldig voor. Een vriendelijke dame vroeg eens aan een journalist, of hij in zijn beroep ook een achturige arbeidsdag liacl. Opgewekt ant woorddc hij: zeker, en zelfs twee op één dag. Dit geldt voor tallooze werkers in vrije geestelijke beroepen. Wanneer er ook onder hen oen meer economische (cn.. een meer menschelijke) ar- beidsverdeeling bestond, zou den er vele functies en betrek kingen vrij komen voor intel- loctueelen. die nu geen of een totaal onvoldoende posi tie hebben. Maar aan- de eene kant is er overl>elasting en aan de andere kant werkloos heid onder de intellectueelen. De wetgever bemoeit zieh hier niet mee. Die heeft zich van ouds meer met handen- dan met hoofdarbeid bezig gehou den." OPENING ZAAK. Naar we vernemen zal de Fa. "Wied. W. Krabman en Zn. alhier dezer dagen de nieuw gebouwde cn geheel nhar dc eischen des tijds ingerichte zaak in Melk- en Zui velproducten en aanverwante artikelen, openen. Zie voor nadere bijzonderheden advertentie in dit blad. LANGENDIJK VOOR VERKEERSVERBETERING. We vernemen, dat de Dagelijksche Bestu ren der 4 Langedijker gemeenten tot een vergadering hijeen zijn geroepen, ten einde middelen te hespreken voor een verbetering van het verkeer door Langendijk. Dc voorgestelde rooilijn tc bepalen op een wijze, dat de straat voor het verkeer beter te gebruiken is, zou het voornaamste onderwerp der bespreking moeten zijn. Al licht is liet mogelijk door opruiming van in den weg staande pcrceclen verruiming te verkrijgen. Gewenscht is het zeker. HINDERLIJK PARKEEREN. Op slechts geringe plaatsen aan de Lan gedijker dorpsstraat is het parkeeren ver boden, zodat er voldoende gelegenheid is, om zijn auto ergens te plaatsen. Wanneer dat parkceren slechts tijdelijk geschiedt met het doel zaken af te handelen, zal niemand daarop aanmerking maken, al is de Lan- gendijker dorpsstraat dan ook allerminst als parkeerplaats geschikt, daar dit het ver keer dat zich door zoo'n smalle straat moet bewegen, nog meer belemmert. Hinderlijk en ergerlijk is echter het stationnccrcn. Meermalen hoeft liet onze aandacht ge trokken, dat gedurende een goheelcn Zon dag een of andere vrachtauto langs den kant van den weg staat, waardoor niet al leen het verkeer, mar ook het vrije uit zicht van de bewoners in de buurt wordt belemmerd. Is daar van de zijde van de politic niet aan te doen?, hebben wc ons meermalen afgevraagd. Of moet de politic- verorden iiig in elke gemeente niet een strafbepaling worden aangevuld?

Schager Courant | 1940 | | pagina 8