„Spionnage", dat geen spionnage was! Nederlanders» thans aan den wederopbouw! DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Onderwijs in Indië Weest rustig en ernstig Weer verduisteren Geen gevaar voor geldschaarschte Zilverbons in omloop Zorg voor „koeien in de kost" EEFECTENBEURS BLIJFT GESLOTEN LENTEBEELD IN DE WEIDE Opnieuw demonstratie in Italië Nieuw land aan de Zuidpool Laan, Schagen, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 224a DONDERDAG 16 MEI 1940. 84e Jaargang. No. 11187. ÖïrgOYe <fet N.V. Uitg.-Mif. „Violloads Noorderkwartier" De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht hecht er aan, als hoogste vertegenwoordiger van het Nederlandsche regeeringsgezag, aan de Nederlandsche bevolking dank te brengen voor de treffende wijze, waarop zij in de dagen, voorafgegaan aan en gedurende den oorlog onze troepen heeft ontvangen en geschraagd. Samen hebben leger en bevolking, zoolang het mogelijk was, alles gedaan, wat voor de vrijheid van het land gedaan kon worden. Thans, ln de nlenwe omstandigheden, ls het noodzake lijk, dat leder, in eigen beroep, werkkring ol bedrijf, rustig en ernstig zijn leven voortzet. Allen, op welke plaats zij hnn arbeid ook vinden, moeten er, ongeacht verschil in gelooi ol overtuiging, toe bijdragen, het maatschappelijk leven ln gang te houden. Ook nu mag ons volk' niet bij de pakken neerzitten. Het moet toonen, dat het niet alleen den strijd moedig on der de oogen heeft gezien, doch dat het zich eveneens met volle kracht kan zetten aan den wederopbouw van hetgeen door den oorlog ls verloren gegaan en vernietigd. Onder ling vereenigd, de gewijzigde omstandigheden aanvaarden, zal het volk dit werk' van herstel met energie verrichten. Opnieuw moeten allen toonen, Nederlanders te zijn in den waren zin van het woord, gedachtig aan de oud-va- 'derlandsche spreuk: „Ik worstel en komen boven". Zoo spoedig dat mogelijk ls, zullen nadere richtlijnen voor het maatschappelijk leven worden gegeven. In afwachting daarvan beveel lk, dat elke vijandelijke handeling tegen het Duitsche leger, zijn personeel, zijn materieel en zijn Inrichtingen verboden is en dat rust en orde onvoorwaardelijk moeten worden gehandhaafd. De Duitsche commandant heeft medegedeeld, dat han delingen hiermee ln strijd, naar de Duitsche wetten streng zullen worden gestrait. DE KLOKKEN ÉÉN UUR EN 40 MINUTEN VOORUIT Hedennacht te 24 uur is den Duit. schen tijd ingevoerd en zijn op dat oogenblik dus de klokken 1 uur en 40 minuten vooruit gezet Men houde er rekening mede, dat bevel is gegeven 's avonds opnieuw de lichten af te schermen en voor een voldoende verduiste ring zorg te dragen. Meer dan twee mlllioen leerlingen Iri Indië wordt onderwijs gegeven dooi de oevrheid, of met subsidie van die over heid, op 19.644 lagere scholen met een In landsche taal als voertaal en op 723 met Nederlandsch als voertaal. Er zijn 4 In landsche Muloscholen en 62 Europeesche. Verder heeft men er 26 scholen voor mid delbaar onderwijs en 4 lycea. De kroon op de onderwijsbovrediging zetten 3 hooge- scholen, de medische, technische en rechts hoogeschool. Het technische. en handelsonderwijs wordt verder gegeven in 57 vakscholen met Nederlandsch en öi2 met een Inland sche taal als voertaal. Bovendien heeft Indië nog een aantal zoogenaamde „wilde" scholen, waarmede het gouvernement buiten eenig politiek toezicht geenerlei bemoeienis heeft, gods dienstscholen enz. Het totaal aantal leerkrachten aan de scholen van, of in relatie staande tot het gou vernement, bedraagt 47.392, waarvan 4.060 Europeanen, 42.222 inlanders en 210 vreemde Oosterlingen (voornamelijk Chineezen). Op al deze onderwijsinrichtingen gaan in totaal 2.190.000 begeerigen naar weten schap, waarvan ruim 115.000 Europeesche en ruim 1.990.000 Inlandsch lager onderwijs ge nieten. Ruim 18.000 hebben meer uitgebreid of middelbaar onderwijs en een goede 1000 is student. Op de vakscholen met Nederlandsch zijn meer dan 9.000 leerlingen en on die met een Inlandsche voertaal bijna 20.000. In het laatste jaar leverde het Nederlandsch lager onderwijs ruim 12.000 leerlingen af. het Inlandsche ruim 438.000: het meer uitge breid lager en middelbaar ruim 3.000; de vak scholen met Nederlandsch ruim 2.200 en die met een Inlandsche taal ruim 8.700. Ilooger onderwijs werd volledig genoten door in to taal 71 afgestudeerden, klaar voor de maat schappij. „Hsbl." Namens den Duitschen commandant maakt de burgemeester van 's-Gravenhage bekend dat voor geldschaarschte geen gevaar be staat. Men onthoude zich derhalve meer geld op te nemen dan noodig is. Hamsteren van geld is streng verboden. Zoogenaamde Kassenkreditscheine moeten in betaling worden aangenomen tegen een koers van 1V2 mark 1 gulden. De oommandant deelt mede, dat voor In beslagneming van particuliere gelden niet het minste gevaar bestaat. Het is de bedoeling dat het economische leven zooveel mogelijk normaal doorgang zal vinden, en er wordt op vertrouwd, dat een ieder daaraan onvoorwaardelijk zal medewerken. Naar het Hsbl. verneemt, zijn er gisteren en vandaag reedis zilverbons in omloop ge bracht, om te voorzien in de behoefte aan wisselgeld. Het verschijnsel, om aan grove zilveren munten meer waarde toe te kennen dan aan bankpapier heeft zich tijdelijk ook in den vorigen oorlog voorgedaan. Spoedig is men toen tot de ervaring gekomen, dat daarvoor geen aanleiding bestaat. Er bestaat alle reden, om aan te nemen, dat ook thans onze circulatiemiddelen vol waardig zullen blijven. Nadat een ruim be drag aan zilverbons zal zijn uitgegeven, zal de schaarschte aan wisiselgeld wel spoedig verdwijnen, waardoor dan vanzelfsprekend de moeilijkheid om bankpapier gewisseld te krijgen tot het verleden zal behooren. Openbare diensten in Den Haag Volgens het „Hsbl." functioneerden in Den Haag de openbare bedrijven en diensten gis terochtend weer op de gewone wijze. Ook de tram- en buslijnen van de H.T.M. en de taxi-diensten rijden weder alle on gestoord. Wat de gemeentelijke telefoonverbindingen betreft, welke in de afgeloopen dagen waren beperkt tot de strikt noodzakelijk geachte aansluitingen, is men, evenals te Amster dam, met grooten spoed aan den arbeid om alle abonnés weder in te schakelen, Naas het zich laat aanzien zal deze arbeid heden te gen den avond zijn volbracht. In de Visschershaven worden reeds voor bereidingen voor het herstel van de zeevis- scherij getroffen. De gewone afslag te Sche- veninngen werd gistermorgen weder gehou den. Het opperbevel van het Duitsche bezettingsleger maakt bekend, dat degenen die vee van anderen op etal of ln de weide hebben, tot na der order met de zorg voor dit vee belast blijven. Men ls verplicht zoo spoedig mogelijk aan den hou der van het plaatselijk bureau op gave te doen van het aantal en soort dezer koeien en eventueel merken daarop aangebracht. Deze maatregel moet ten strengste worden gehandhaafd. Op overtre ding staat een zware straf. DE AFFAIRE KLOOSTERBOER, ST. PANCRAS, SPAT ALS EEN ZEEPBEL UIT ELKAAR. Thans het volle licht over deze zaak Wij hebben thans nog eens ons licht opgestoken in de zaak, algemeen bekend geworden als de spionnage- affaire van St. Pancras. De zaak, die door de vele dorpspraatjes en halislachttige inlichtingen ook van min of meer offlcieele personen steeds ln een waas van geheimzin nigheid was gehuld en waarvan men het rechte nimmer te weten kon komen Zéér ernstige feiten legden „de man in de straat" den gebroeders Kloosterboer ten laste en het spijt ons, thans te moeten constatesren, dat de Nederlandsche Dagbladpers op deze geruchten ls ingegaan. Wij verzuimen niet ook hierbij de hand in eigen boezem te steken. En nu de waarheid! Ontdaan van alle franje, zijn de nuchtere feiten zoo bleek ons thans uit betrouw baren bron, de volgende: Verontwaardigd over het verlies van het Hollandsche presti ge, door het vasthouden van Hollandsche schepen door Engeland in de Downs, gaf de heer Jan Kloosterboer berichten over bewa pende Engelsche en Fransche schepen, wel ke hij in de Nederlandsche havens had zien liggen, aan Duitschland door. Duitsche vrienden van den heer KI. had den hem verzekerd, dat het doorgeven van dusdanige berichten hem niet in aanraking met de justitie kon brengen op grond van overtreding van art. 100 van het wetboek van strafrecht. Dit artikel luidt: „Hij die in geval van ©en oorlog, waa - in Nederland niet is betrokken, opzt1- telijk eenige handeling verricht, waa door de onzijdigheid van den staat wordt in gevaar gebracht of van eenig bijzon der voorschrift tot handhaving der on zijdigheid van regeeringswege gegeven en b©kend gemaakt opzettelijk afwijkt, wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren. De heer KI. had ten overvloede verklaard niets te willen ondernemen wat in strijd was met eenig Nederlandsch belang. De ju- rdische medewerker van het dagblad ..De Telegraaf" wees er overigens in een door ons gedcelteijk overgenomen hoofdartikel reeds op dat hier veroordeeling op grond van overtreding van art. 100 onmogelijk zou zijn. De bloembollenaifaire. Hieromtrent werd beweerd, dat de hecren KI. door minderwaardig goed hoog te ver zekeren en dan het Fransche schip, waar mee de bollen verscheept werden, te laten torpedeeren. grof geld verdiend hadden. Ook dit is ons gebleken nonsens te zijn. De bollen werden natuurlijk verzekerd en na tuurlijk voor minder ingekocht dan men ze hoopte te verkoopen Toen de bollen niet aan kwamen, kwam er in de eerste plaats, on danks de ontvangen verzekeringsgelden, minder voor terecht en in de tweede plaats was er, zoo gezegd. ..moreele schade", om dat een levering niet geschiedde. Resumeerende blijken de rumoerige tijden die aan den toestand van thans vooraf gin gen de zenuwen van autoriteiten, autori teitjes en dorpsbewoners in de war te heb ben gebracht en het spijt ons. zich daar door te hebben laten meeslepen. Uit betrouwbare bron vernemen wij ten slotte nog, dat de heeren Kloosterboer geen enkele vergoeding van Duitschland hebben ontvangen, noch eenige compensatie, in welken vorm ook. Het zal ieder weldenkend mensch ver heugen. dat deze tot een fantastische hoog te opgeblazen zaak gebleken is. een zeepbel te zijn. „Spionnage". dat geen spionnage was! Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede, dat de effectenbeurs tot nader aan kondiging gesloten zal blijven. Geen nieuwsgierigheid Geen samengroepingen De Oppert>evelhebber van Land- en Zee macht beveelt aan alle organen der rijks- en gemeente-politie samengroepingen bij de Duitsche troepenopstellingen te verhinderen en er voor te zoigen, dat zich niet meer pu bliek op den openbaren weg voortbeweegt, dan het normale verkeer vraagt Het publiek wordt verzocht geen nieuws gierigheid aan den dag te leggen. NED. DIPLOMATEN NAAR FRANKRIJK. Gisteravond zijn naar Reuter meldt, de le den van de Belgische en Nederlandsche le gatie te Berlijn bij Lindau de grens over- 1 gestoken om naar Frankrijk te gaan-. Tegen Engeland en Frankrijk. Te Rome en Milaan is het opnieuw tot demonstraties gekomen, welke een anti-En* gelsch en anti-Fransch karakter droegen. Studenten rukten in de Italiaansche hoofd stad naar het Piazza Venezia op, waar Mus* solini op het balcon verscheen. Het was den studenten niet toegestaan, aldus Stefani, de straten door te gaan, waaraan de Britsche en Fransche ambassade zijn gelegen. Ontdekkingen van vice-admiraal Byrd. Volgens een bericht van het D.N.B. uit New- York deelde bij den terugkeer van zijn der den Zuidpool-tocht vice-admiraal Byrd me de, dat hij 900 mijl van 'n onbekend kustge bied tusschon Klein-Amerika en Palmerland in kaart heeft gebracht Verder heeft hij een groot schiereiland, 15 eilanden en een groote hoogvlakte welke ongeveer 1100 mijl lang is, ontdekt ANTI-JAPANSCHE AGITATIE TE LIMA. Volgens het Japansche persbureau Domei heeft de woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken mede gedeeld. dat te Lima. de hoofdstad van Pe ru. anti-Japansche agitatie wordt bedreven. Scholieren hebben steenen geworpen naar Japansche winkels en agitatoren spoorden de menigte aan de Japansche inwoners te boycotten. De Japansche regeering heeft een scherp protest ingediend bij de autoriteiten te Peru en verklaard te verwachten, dat krachtige maatregelen zullen worden geno men ter bescherming van de Japansche in woners van Lima. VER. STATEN BEHARTIGEN BELANGEN VAN DE GEALLIEERDEN. D.N.B. meldt uit Washington: Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft zich, naar verluidt, bereid verklaard, de belangen van België en Luxemburg in Duitschland te vertegenwoordigen. Verder wordt vernomen, dat de Vereenlgde Staten ingeval van een bezetting van Brus sel en Den Haag door Duitsche troepen de belangen aldaar van de Westelijke mogend heden zullen behartigen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1