II over den opmarsch in Nederland Een gemeenteraadsverkiezing van internationaal belang gegoochel Aan dc soldateneer voldaan De Duitsche bezetting van Narvik Geheel nieowe gevecbtsvormen zijn ontstaan Van welingelichte Duitsche militaire zijde wordt uit Berlijn vernomen, dat liet on juist zou zijn aan te némen, dnt de gebeur tenissen van 10 li zich zullen herhalen. De gemechaniseerde en gemotoriseerde legers en vooral de moderne oorlogvoering in en uit de lucht hebben zulk een omwenteling gebracht, dat geheel nieuwe gevcchtsvor- rnen zijn ontstaan. Bovendien zijn de er varingen van de veldtochten in Polen en Scandinavië in praktijk gebracht in den strijd in hot Westen. Hier is reeds geble ken, dat in de plaats van sterke fronten, talrijke krachtige stoottroepen zijn ge vormd. Dit is thans ook in het Westen te verwachten. Zoo heeft men vast kunnen stellen, dat de Noordelijke stoottroep de N'oord-Xeder- londsche zeekust bij Ilarlingcn had be reikt. De aansluitende groep kon snel de eerste verdediging, de zoogenaamde IJsscl- stclling forceeren lusschen Deventer en Arnhem, hierdoor stooten en ook de Grebbe- linio werd geforceerd. De stoottroep, welke ten Zuiden van de mondingen van den Bijn, oprukte, kon be noorden Breda om, het gebied ten Zuiden van Botterdam bereiken en kon daardoor reeds op den eersten dag de verbinding tot stand brengen, met de eenheden, welke uit de lucht tegen Botterdam waren inge zet. In het Maasdal. In België gelukte do beslissende slag met het in weerwil van krachtig verzet bereiken van den andoren oever van bet Albert-ka- nnal ti\n Westen van Maastricht en aan bei de zijden van Itasselt, in samenhang met den verrassenden inval van het Noorden uit in het vestingfront voor Luik, waaruit de hoeksteen van de Maas-verdediging in het Noorden, het fort Ebon Emncl, werd wegge broken. Juist dit fort was pas na den we reldoorlog op grond van de in 191 i opgedane ervaringen gebouwd, ten cindo het bereiken van liet Maasdal to bemoeilijken en liet ovor trekken vnn de Maas en bet Albcrtkanaal ten Noorden van Luik te verhinderen. Op 12 Mei viel ook do citadel van de vesting Luik den Duitschers in banden. Ten Zuiden van Luik kon het Duitsche leger na het forcee ren van do eerste bunkerlinies aan de grens in weerwil van tien door den vijand geboden tegenstand eveneens verrassend snel terrein winnen, zoodat ook daar de beweging in voor waartsche richting overeenkomstig het plan volbracht kon worden. De vierde dag. Beschouwt men de resultaten van den vier don dag, dan treden duidelijk verschillende kern-successen op den voorgrond, die in bijzondere mate de aandacht waard zijn: In de eerste plaats dient vastgesteld te worden, dat het Duitsche luchtwapen precies als in de eerste drie dagen, zijn verrassende en met zoorgrooie strijdkrachten toegebrach te slagen ook den vierden dag voortgezet beeft en daarbij alleen op 13 .Vlei weer onge veer 1.7) vliegtuigen van den tegenstander vernield beeft. Weer zijn verschillende vijan delijke vliegvelden aangevallen. Het zwaar dpunt der Duitsche luchtaanvallen bevond zich overigens op den 13den Mei in den Fran scJ.cn Maassector, waar troepenconcentraties pepnr.tserdo stellingen, batlerijstellingen, mu nitie opslagplaatsen en colonnes, evenals verkeerscentra in onafgebroken hoogte- en laagte-aanvullen der Duitsche gevechtsvlieg tuigen, duikbommenwerpers en vernieiings- afdoelingen verpletterd werden. Verondersteld moet worden, dat door dit vernietigende optreden van het Duitsche luchtwapen het luchtwapen van den vijand, dat volgens dc ontvangen berichten In de eerste vier dagen rond 1200 vliegtuigen ver loren heeft, op de gevoeligste wijze getrof fen is. In ieder geval is het verwachte tegen- op tred en van den vijand in do lucht over het algemeen als opvallend gering te be schouwen. Bij Rotterdam. Beeds Maandag kon de vcroeni- ging van de in Zuid-Holland door dringende Duitsche troepen met de door de lucht aangevoerde Duit sche afdeclingcn in de buurt van Botterdam geconstateerd worden. Ge heel afgezien van het feit, dat daar mede oen van de voornaamst» eco nomische centra van Nederland lam gelegd werd, kan tevens geconsta teerd worden, dat het Duitsche leger hiermedo reeds gesluagd was in r.ijn eerste grootc doorbraak door de „vesting Holland'. Het betroft hier het gebied, dat ongeveer begrensd wordt door de steden Botterdam en Dordrecht in het Zuiden, Utrecht en Amsterdam in liet Oosten en van de Zuiderzee tot Wieringcn en Den Helder in het Noorden. Dit gchcele gebied, dat reeds door de na tuur in hoogo mate beschermd wordt, is door do Nederlanders door middel van vele militaire werken en kunstmatige hindernis sen tot hot eigenlijke centrum van de Ne- dcrlnndschc verdediging ontwikkeld. De be langrijke doorbraak van het Zuiden uit be rust in dezelfde mate op het optreden van lucht- on landmacht en haar samenwerking. De gelijktijdig gemelde bezetting van dc stad Hoosendual ten Zuiden van don Maas mond betcekent niets anders dan de ver breking van de voornaamste weg- en spoor wegverbinding tusschen Botterdam en Ant werpen, alsmede tusschen Zuid-Nederland en de haven van Vlissingen aan den mond van de Schelde. De Aibert-Kanaalstelling. Reeds Maandag werd gewezen op de re sultaten. voortgevloeid uit de doorbraak van de Albert-kanaatstclling aan beide zij den van Hasselt, Ook lnernan hadden be halve de infanterie, de genie en de artille rie, in beslissende mate ook pantser- en 1 uch Unacli ta klecl i ngen dce 1 ge nomen. Het resultaat is heden, dat de Albert- kanaalstelling als gevallen beschouwd kan worden, daar de Belgen, naar vastgesteld is, haastig van het Albert-kanaal terug trekken. Ten gevolge van oen uiterst ac tieve achtervolging is hot den Duitschen troepen reeds gelukt, de Dvle-stclling te bereiken. Dit is weer een machtige verster kingsgrondel, die in liet midden van Bel gië ongeveer van Lier ten Zuidoosten van Antweriien over Leuven naar Namen en verder langs de Maas loopt. Het is de be doeling van deze stelling, Bm-scl recht streeks te beschermen en te dienen als eerste groole strijdlinie van de Britsch- Fransche legers. Luik in Duitsche handen. Het legercommuniqué van gisteren meld de kort: „De stad Luik is in Duitsche han den. Mien moet er zich eens reken-schap van geven, wat dat in militair opaicht betee- kent. Een van de sterkste vestingen met werken van de modernste soort werd in weerwil van een diepen foriengordel met sterke forten en op zichzelf staande ver sterkingen. met gepantserde koepels, geca moufleerde hindernissen, met droge zoowel als met water gevulde pantserafweergrep- pels, alsmede met breede prikkeldraadver sperringen in drie dagen zoover bedwon gen, dat het lot der vesting reeds heden bezegeld is. De beste dekking voor den ontworpen Belgisch—Engelse hFranschen opmarsch is weg en de grootste hinderpaal voor do omwikkeling van do offensieve beweging der Duitschers in het Westen is in Duitsche handen. Luik beieekcnt in economisch opzicht voor België het verlies van een buitenge woon belangrijk kruispunt van spoorwe gen, water- en verkeerswegen. In 1914 was de Inneming van Luik een belangrijke factor voor het. scheppen van de mogelijk heid tot den opmarsch van den rechter vleugel der Duitschers, zonder dat door Xedcrlandsch gebied getrokken werd. Ook onder de huidige, gewijzigde omstandighe den geldt hetzelfde, n.1. dat liet verwijderen van do versperring hij Luik hot ineenstor ten van den Noordelijken hoeksteen van de FranschBelgische Maginot-Hnie be-- teckent. In Zuid-Belgi8. Ook in Zuid-België hebben de Duitsche troepen, zooals reeds Maandag gezegd kon worden, snel terrein gewormen. Vandaag staat het vast, dat het als een natuurlijke hindernis beschouwde beboschte gebergte der Ardennen, dat zich ten Zuiden van Luik tot de Fransche grens uitstrekt, in hoofd zaak reeds door de Duitsche troepen over schreden is, die met hun voorhoeden thans de Maas tusschen Namen en Givet, aan de Belgisch-Fransehe grens bereikt hebben. Dc Zuidelijke vleugel van deze stootgroep kon ondertusschen reeds de Fransch-Luxem- burgsche en de Fransch—Belgische grens be reiken on gedeeltelijk passceren. Beeds ge lukte het op verscheidene plaatsen over de Maas te trekken. Deze rivier vormt een natuurlijke verlen ging van de Fransche Maginot-linie en is ook als onderdeel van die linie in het Zuiden, langs de Fransche grens, door talrijke fortifi caties versterkt. Vorderingen bij Saarbriicken. Het communiqué van het Duitsche opper bevel van 13 Mei stelde kort vast, dat ten Zuiden van Saarbrücken en Zuidoostelijk van Zweibrücken de stellingen naar voren gelegd zijn en dat daarbij verscheiden hon derden gevangenen gemaakt konden worden. Daar zaten de Franschen in de' eerste we ken van den oorlog nog op de hoogten van Saarbrücken. Einde October werd de Franschman daar teruggedrukt, waarbij For- bach en Stiering-Wendel bezet werden. Het communiqué van het Duitsche opperbevel van 14 Mei bewijst, dat deze aanval succes vol voortgezet is en dat het aanvalsfront ook naar het gebied van Merzig aan de Snar en Zuidoostelijk van Pirmasens uitgebreid werd Het legercommuniqué van Dinsdag ver meldt •nadrukkelijk en voor het eerst een in- fanterieofficier, namelijk luitenant Otto Schulz, die zich door bijzondere dapperheid onderscheidde. Hij heeft alleen met zijn man ncn na elkaar zeven vijandelijke kazematten der Maginotlinie bedwongen. Uit liet algcmccne overzicht van de opera ties in het Westen blijkt, dat liet,, volgens de tot nu toe voorgekomen gebeurtenissen, den Franschen en Engelschen niet gelukt is, hun uit dc Belgische en Nederlandsche legers be staande voorhoede in hun vaste stellingen te steunen. Beide legers zijn reeds teruggewor pen, zoodat de Duitschers thans tot dc inmid dels opmarcheercnde EngelschFransche hoofdstrijdkrachten komen. Men kan ver wachten, dat spoedig zeer grootc botsingen met hen in dc linie AntwerpenNamen en de Maas stroomopwaarts zullen voorkomen. Daardoor zal het tot ernstige gevechten ko men, welke het Duitsche volk vol vertrou wen tegemoet ziet. Belangstelling voor NED. INDIË Terwijl de Bussische openbare mecning steeds meer bewondering toont voor de Duitsche wapenfeiten, concentreert de be langstelling zich in politieke kringen op de verscherping in dc betrekkingen tus schen Italië en de Westelijke mogendheden, hot lot van dc Ncderlandscho koloniën en de houding van Amerika ten aanzien van den oorlog in Europa. Alle bladen geven, volgens het Duitsche Nieuwsbureau, uitvoe rige berichten over de anti-Britsche betoo gingen in Italië, de aanklacht, die de Ita- liaansche pers jegens do Westelijke mo gendheden naar voren brengt en de hou ding van Japan in vorhand met Ncder- landsch Indië. Er wordt op gewezen, dat de Sowjet-Unie bij elke verandering in de status in den Grooten Oceaan direct is ge ïnteresseerd. Wat de houding van Amerika betreft doet men het voorstel van Argenti nië do ncutraliteitswct te herzien in het oog springen. „Prawda" schrijft, dat do be zetting van West-Indië door Fransche en Britsche troepen in strijd is met de strate- gischo belangen der Vcrcenigdo Stoten. Atjehsche veeboeren en de overheid Er is veel meer vee dan gere gistreerd staat. Dnt Atjoh een land is van voel vee wordt de reiziger met dc Atjeh-spoor (tram) ge waar, wanneer hij van dc grens van Sutim- tra's Oostkust naar Koctaradja reizen wil. Alom ziet hij vee en in den ouden tijd had men vaak oponthoud door kudden, die de spoorbaan verkozen boven den weg of de weide. Ileist men per auto, dan zijn de „vee- gevaren" nog grooter. omdat het weerstands vermogen van de auto kleiner is dan dat van een trein, al is die dan ook maar de Atjehtram. Veeboeren zijn over dc hccle wereld de zelfden in dien zin. dat zij er niet van hou den als dc overheid zich te zeer mot hun zaken inlaat. Dat kon men in den vorigen oorlog ervaren, toen al het vee in Nederland was geregistreerd in verband met dc distri hutieregclingen, enz. Nadat de oorlog voor hij was en de dwangbcpnlingon opgeheven waren, bleek er aanzienlijk meer vee in Ne derland te zijn dan statistisch mogelijk was. Dc boeren hadden blijkbaar anders ge teld dan de overheid. Welnu, al niet anders is het in Atjeh nu er verhoogde vraag naar Atjehvee Is op den „overwal" (Britsch Malakka). Men zal voor loopig aan die vraag ruimschoots kunnen voldoen. Al zou de export verdubbelen dan nog zou tnen aan de vraag kunnen voldoen. Onlangs zijn namelijk in verschillende plaatsen controletellingen van het vee ge houden on daarbij kwam men tot de „ver rassende" ontdekking, dat de aan het gou vemement opgegeven cijfers vrijwel overa1 in Atjeh ver beneden de waarheid liggen aldus meldt de „Deli Courant". In de onv gflfelnjr van Bi reuen constateerden de tellers zelfs dat het aantal runderen circa veertig procent meer is dan geregistreerd staat en op andere plaatsen heeft men dezelfde er varingen opgedaan, zoodat thans het plan bestaat om tot een telling voor geheel Atjeh over te gaan. aangezien hiermede grootc be langen gemoeid zijn. Hoe de verschillen in aantallen ontstaan zijn is. aldus hot blad. moeilijk na te gaan. Het vee is bezit, en dus een belastingob ject. en wanneer men dit bezit niet aan geeft, of althans niet volledig, wordt er dus geen belasting over betaald. In andere ge- vallen is echter ook gebleken, dat dc eige naren zelt steeds maar bij benadering wis ten hoeveel vee zij bezaten en een geschat aantal opgaven. Dit laatste kan men natuurlijk gelooven als men uil. Wij kunnen er moeilijk toe be sluiten. Dat de niet onzuinige Atjehsche veeboer niet precies zou weten hoeveel stuks vee hij bezit (zoo groot zijn de kud den per gezinshoofd nu ook weer niet en het lijkt daar meer op den toestand hier te lande dan op dien b.v. in Texas of an- dcro befaamde wereld vee-centra) lijkt ons te onwaarschijnlijk. Wij willen eer aannemen, zegt het Hsb., dat algemcene afkeer van te veel overheid inmenging en het leveren van tegenzetten in het schaakspel met den fiscus den door slag hebben gegeven tot dien meevaller voor het gouvernement en betrekkelijkcn tegenvaller voor de boeren. Aan een dagorder, gisteren door den Op perbevelhebber van Land- en Zeemacht aan de troepencommandanten gericht, wordt het volgende woord van hulde aan dc troepen ontleend: Ik verzoek u aan de troepen en onder deden mede te deelen, dat ik vervuld ben van diepe bewondering en dankbaarheid voor hetgeen door U en door onze troepen commandanten en troepen is verricht. In hoofdzaak de wanverhouding in het bezit van materieele middelen is de oorzaak ge weest, dat niet op alle plaatsen, waar zulks dezerzijds was gelast, stand is kunnen worden gehouden. Aan de soldateneer is door U ten volle voldaan. HELP DE DIEREN ZOOVEEL MOGELIJK In de gegeven omstandigheden is het ge- wonscht, de aandacht van het publiek te vestigen op het feit, dat vele huisdieren momenteel niet die verzorging hebben, wie ke zij gewend zijn te ontvangen. Honderden dieren loopen rond in steden zoowel als op het land en zijn een prooi van gebrek en dorst. Het publick wordt dringend verzocht deze dieren op te vangen en eonlge verzorging te geven. Melding van gewonden, zieken en overledenen Opzending van berichtkaarten. Do inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht brengt aan allen, die zulks aangaat onder het oog, dat de be richtkaarten, welke zich in do oorlogszak boekjes der Nederlandsche militairen be vinden, voorzooveel het gewonden, zieken en overledenen betreft, onverwijld ingevuld dienen te worden opgezonden aan den di recteur van het informatiebureau van het N'ed. Roode Kruis te 's Gravenhage. Dit geldt voor alle militairen waar zij zich ook bevinden. De berichtkaart moet zoo moge lijk ingevuld worden door een officier van gezondheid dan wel door een burger-genees kundige. met huurders SHANGHAI. In April. Een gemeenteraadsverkiezing in Europa heeft vrijwel steeds uitsluitend een plaatse lijk belang, waarover zelfs in de naaste om geving bijna niemand zich opwindt. Een gemeenteraadsverkiezing, waarbij zelfs im perialistische doeleinden in het spel zijn en waarvan de uitslag even groote gevolgen heeft als de beslissing in een zee-oorlog, waaraan groote slagschepen, tientallen kruisers, dozijnen torpedojagers cn hon derdtallen vliegmachines deelnemen, is al leen mogelijk in Azië, in het Verre Oosten, in China. In Europa heeft men thans an dere zorgen om veel aandacht te wijden aan de gebeurtenissen zoo ver van huis, maar ook vele groote Europcesche belan gen waren onmiddellijk bij deze gemeente raadsverkiezing bel rokken, want deze ge meenteraadsverkiezing besliste voor een jaar over het lot van de milliocnenstad Shanghai, waar dozijnen buitenlandsche banken en scheepvaartmaatschappijen ver tegenwoordigd zijn. Feitelijk ging het niet om de „stad" Shanghai, doch om het belangrijkste deel daarvan, om de „internationale nederzet ting", het „internationale seltlemcnt", zooals men het hier noemt De Japanners poogden deze internationale nederzetting te „ver overen", niet met geschut en bajonetten, doch met stembriefjes en wekenlang heeft hierover groote opwinding en ongerustheid gehecrscht. De 6omberste voorspellingen werden gedaan voor 't geval de Japanners in hun opzet mochten slagen. En inder daad, de toekomst scheen er donker genoeg uit te zien. De gemeenteraad van de internationale nederzetting te Shanghai bestond reeds jaren uit vijf Chineezen, vijf Engelschen, twee Amerikanen en twee Japanners. Vol gens een stilzwijgende overeenkomst werd die samenstelling reeds jaren zoo gehouden, doch thans meenden de Japanners hun kans schoon te zien cn zij besloten niet minder dan vijf candidaten te kunnen la ten verkiezen, waardoor zij vijf stemmen in den gemeenteraad zouden hebben. Boven dien meenden zij te kunnen rekenen op de stemmen van drie der Chineesche gemeen teraadsleden, waardoor de Japanners een meerderheid zouden verkrijgen. Die Chi neesche gemeenteraadsleden hebben name lijk groote belangen in het door de Japan ners bezette deel van China, fabrieken, landgoederen en de Japanners kunnen hun dus als het ware het mes op de keel zet ten. De „internationale" nederzetting zou dus op de meest eenvoudige wijze tot een „Japansche" nederzetting worden. In dc internationale nederzetting van Shanghai hebben het kiesrecht allen, die een woninghuur. van minstens zestig Shanghai-dollar per maand betalen en dien overeenkomstig in de belastingen bijdragen. Toen deze bepaling gemaakt werd, ston den zestig Shanghaidollar ongeveer gelijk met zestig Amerikaansche dollar. Thans zijn deze zestig Shanghai-dollar uog geen vier Amerikaansche dollar, aangezien de waarde van den Shanghai-dollar de laatste jaren geweldig is teruggeloopen. Het aantal Japansche kiezers nam in de afgeloopen acht maanden daardoor gewel dig toe, wat niet alleen verband hield met de vestiging van nieuwe Japanners. Rijke Japanners, die groote gebouwen in huur hadden, droegen voor den vorm een deel dier gebouwen in huur over aan armer Ja panners, die zoogenaamd meer dan zestig dollar per maand betaalden en daarvoor eveneens het kiesrecht verkregen. Er wa ren dus al spoedig meer Japansche kiezers dan Amerikaansche, Engelsche, Belgische, Nederlandsche, Fransche, Zweedsche en andere Europcesche kiezers, als men ten minste dc Joodsche kiezers buiten beschou wing liet De groote meerderheid der Jood sche vluchtelingen wonen in Shang hai in ©en deel der stad, dat wel tot de internationale nederzetting be hoort, doch door de Japansche troe pen is bezet en de Japanners oefen den door beloften en bedreigingen op die Joodsche vluchtelingen een druk om hen te bewegen op de Japanschq candidaten te stemmen. De toestand werd daardoor voor de Jood sche vluchtelingen uiterst moeilijk. Van de drie Joodsch-Duitsche dagbladen was er één voor de Japanners; één hield zich zooveel mogelijk buiten de gemeente raadsverkiezingen, terwijl 't derde Joodsch- Duitschc blad de vluchtelingen aanried zich onder de gegeven omstandigheden van stemming, te onthouden, wat de Japanners zeer boos maakte en hun aanleiding gaf dit Joodsche blad in het door dc Japanners bezette deel van dc internationale nederzet tlng in beslag te nemen, waartoe ze aller minst het recht hadden. In de internationale nederzetting van Shanghai wonen vele duizenden Chineesche vluchtelingen, die er zich onder Westersch bestuur veilig gevoelen, maar het vooruit zicht, dat de Japanners de hceren cn mees ters zouden worden, bracht hen in de he vigste opwinding. Velen spraken er reeds over zoo spoedig mogelijk te verhuizen naar „de Fransche concessie", het deel van Shanghai, dat onder direct bestuur der Franschen staat, waar Fransche politie de orde handhaaft. Fransrh garnizoen ligt en de Japanners niets hebben in te brengen. Een hevige spanning drukte op de stad en men vergat er zelfs de geweldige gebeur tcnisson in Europa voor. Sombere voorspel lingen werden gedaan en vrij algemeen hoorde men beweren: „De Japanners ver overen hot internationale settlement zonder dat ze er een schot kruit voor behoeven te lossen." Maar achter de schermen werd door de We**ersche belanghebbenden zwaar ge werkt en men volgde daarbij dezelfde me thoden, die door de Japanners waren aan gewend. Dit ging echter in hel grootste geheim en ik had den indruk, dat de Ja: ners er niets van wisten. Zij bleven ten minste vast overtuigd van de overwinning, die hun de internationale ncderzetiing in handen zou leveren. Engelschen en Amerikanen hebben in de internationale nederzetting verreweg de grootste economische belangen. Zij bezitten er de grootste kantoor- en woongebouwen cn er werd op .geheimzinnige wijze gegoo cheld met nieuwe huurders, die minstens zestig dollar per maand huur betaalden en daardoor kiezer werden. Feitelijk geleek dit eenigszins op geknoei, maar het was dan hetzelfde geknoei, dat de Japanners hadden toegepast. Bij dezen spannenden verkiezings strijd was de sympathie der Chi neezen natuurlijk geheel aan de zijde der Westerlingen, der Europe anen en Amerikanen en ik zou er niet op durven zweren, dat de Chi neezen de Westerlingen hierbij niet met raad en daad hebben bijgestaan. Twee dagen duurden de verkiezingen en in den avond van den tweeden dag zou de I uitslag bekend zijn, maar dien avond wachtte het publiek tevergeefs op dien; uitslag. Door de onverwacht groote ver meerdering van het aantal kiezers duurde de telling buitengewoon lang en het werd zeer laat in don nacht, tegen den morgen, eer het resultaat van de verkiezingen was vastgesteld, maar toch niet zoo laat of de ochtendbladen konden den uitslag melden. Met een verpletterende meerderheid was de Japansche aanval afgeslagen en zelfs zoo groot was die meerderheid, dat ze in staat zou hebben gesteld, had men dit ge wild, alle Japanners uit den gemeenteraad te weren. Dc Joodsche stemmen hadden bij die verkiezingen in het geheel geen rol van beteekenis gespeeld. De gemeenteraad van de internationale nederzetting te Shanghai bestaat (hans we der uit vijf Engelschen, vijf Chineezen, twee Amerikanen en twee Japanners, waarvan minstens twee Chineezen geheel aan do zijde der Europeanen en Amerikanen staan, zoodat het zeker is, dat een Engelschman of Amerikaan tot voorzitter zal worden ge kozen en bij staking van stemming geeft de stem van den voorzitter de beslissing. J. K. BREDERODE. De bijzondere correspondent van het Zweed sche blad „Stockholms Tidningen", bericht uit het gebied van Narvik, dat van alle zij den, zelfs van Noorsche, steeds weer wordt verklaard, dat de Duitsche bezetting van Nar vik zich tegenover de burgerbevolking onbe- rispelijk gedraagt. Er wordt volgens het Duitsche Nieuwsbu reau zelfs verteld, dat de DuUsche troepen velen hebben geholpen, zich over de Zweed* sclie grens in veiligheid te stellen. Over den militairen toestand bij Narvik bericht de cor respondent, dat ondanks het overwicht der geallieerde en Noorsche troepen de tegen stand der Duitschers buitengewoon taai is. TECHNISCHE NIEUWTJES Electrisch geladen anto's Bij het rijden over droge wegen is het mo gelijk, dat een auto een electrische lading krijgt, die zich manifesteert wanneer de in zittenden uitstappen of op andere wijze in contact met dc aarde komen. Iloewel men hiervan in Europa slechts zelden iets merkt, schijnt het in Amerika, misschien door groo- tere droogte van de atmosfeer, zeer geregeld voor te komen. Bijzonder hinderlijk was het verschijnsel op de groote bruggen, die kort geleden bij San Francisco zijn gebouwd. Auto's moeten daar tol betalen en op sommi ge dagen was de reeks van kleine schokken, die de tolgaarders kregen, wanneer zij het tolgeld van de inzittenden der auto's in ont vangst namen zeer hinderlijk. Men heeft daarom vóór elke tol een reeks van buigza me metalen borstels dwars over den weg neergezet ,die in aanraking komen met de carossericn van de wagens cn zoo de lading naar de aarde afvoeren. Water als Dak-isolatie. In Amerika heeft men een nieuw type dak ontworpen, waarbij als het ware plassen wa ter op het dak blijven staan. Op deze wijze heeft men berekend, dat in den zomer de temperatuur van de bovenverdiepingen on geveer tien precent lager zal zijn, terwijl in. den winter het zich vormende ijs ook een betere isolatie moet geven. In een drogen zomer zal men waarschijnlijk de tuinslang op het dak nioeten richten, terwijl er voor den winter wel bijzondere aandacht mag worden besteed aan de mogelijkheid van lek kages bij intreden van den dooi. Goed Nieuws voor Slapers. Zij, die doodsbang zijn voor koude lakens, kunnen binnenkort hun hart ophalen aan een nieuwe soort lakens, die in Engeland verzonnen is en binnen afzienbaren tijd op de markt zal worden gebracht. Deze lakens zijn in het midden van het gewone weefsel gemaakt, maar onder- en bovenaan bevindt zich een breede strook, waar het weefsel een opstaande pool heeft, en een zachtcn en war men indruk geeft aan de huid.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2