TARZ AN en de Duitsche troepen in de Residentie vuren van Tohr Hei oeneim unn Jorrance Esdale CONTACT RUSLAND- DUITSCHLAND Maginot-linie bij Sedan doorbroken Weer rechtszittingen Qjjö M - De Duitsche pers over de gebeurtenissen in Nederland Geen wapens of munitie onbruikbaar maken >- INDRUKKEN VAN EEN A.N.P.-REDACTEUR. Den Haag ontwaakte gistermorgen al zeer vroeg en vermoedelijk tegen haar wil doordat Duitsche vliegtuigen laag over de stad vlogen. Het waren er niet veel, slechts enkele die na een „rondje" boven de stad weer terug keerden. Even later zag men in het centrum, op de Lange Voorhout, een onbekend schouwspel: Duitsche gemotori seerde troepen reden deze beroemde allee pp. OP DE LANGE VOORHOUT. In een auto kwam hierbij een hoogge plaatst Duitsch officier met een ordonnans mede, die op het Lange Voorhout ongeveer tegenover het A.N.P.-kantoor stopte. De ordonnans begaf zich naar Hotel des Indes en meldde zich daar. Eenige «ogen blikken later verscheen de Duitsche ge-zant, graaf Zech zu Burckensroda, die in Des Indes verblijf hield, in civiele kleederdracht 'en blootshoofds. Hij begaf zich naar den generaal en bei- Öen brachten elkander den Duitschen groet. Na eenige besprekingen, welke zich al •wandelende afwikkelden! vermoedelijk om ihet gesprek zoo vertrouwelijk mogelijk te houden) stapten beiden in de auto die naar de binnenstad wegreed in de rich ting van de woning van den Duitschen gezant. Ongeveer tien minuten later ver scheen de auto opnieuw. Thans bevatte de- ee behalve genoemde Duitsche opperoffi- cier en de gezant, nog twee marinc-officie- ren van hoogen rang alsmede twee land- machtofficieren. Zij wandelden langs de Duitsche troepen, die opgesteld stonden en ibrachten het militair saluut. De gezant be antwoordde het saluut met den Duitschen handgroet. Allen begaven zich toen naar Hotel Des Indes. Inmiddels waren nog Ncderlandsche troe pen op het Lange Voorhout aanwezig. Met •belangstelling bekeken zij op een afsrtand de Duitsche motorrijders, alsmede een Duit sche tankwagen. Te ongeveer zes uur verzamelden zich op bevel van Nedcrlandsche officieren, ver schillende groepen Nederlandsche soldaten en klonk het bevel: wapens inleveren. Dit geschiedde op de grasperken van de laan. Enkele soldaten bleven met het geweer be wapend, vermoedelijk aangewezen als ver sterking van de plaatselijke politie voor orde-handhaving. Na zessen kwamen reeds nieuwsgierige burgers opdagen. Contróle van legitimatie bewijzen was er niet meer. DUITSCHE SOLDATEN VERTEL LEN VAN HUN LEVENSERVA RINGEN IN DE LAATSTE JA REN. Al heel gauw werden met de Duitsche Soldaten gesprekken aangeknoopt, die van een dergelijke afleiding allerminst afkeerig waren. Voor zoover wij konden waarnemen ging men. zonder eenige terughouding, op de gesprekken in. Wij hadden een gesprek van ongeveer een kwartier met enkele ivan hen. aldus het A.N.P. Zij vertelden ons, dat zij zoowel de toch ten door Tsjccho-Slowakije als Polen had den meegemaakt en nu reeds wisten dat zij straks naar België zouden gaan. Vooral in Polen, zoo vertelden zij ons-, hadden zij zware tochten uitgevoerd. Soms vijfhonderd kilonieter in de motor op een dag. Een enkele maal hadden zij in veertien dagen niet anders geslapen dan zoo nu en dan afwisselend op zulk een tocht in de „zij- FEUILLETON door: Roy Vickers 23 Eigenaardig genoeg was Torrance over tuigd. Indien Vanderlem en Annabelle inder daad in het geheim samenwerkten en begre pen hadden d^t zij hen bespionneerde, zou het voor Annabelle onnoodig zijn, dit feit bekend te maken. En toch, als Annabelle niet samen werkte met/den man met het rattengezicht, dan moest het puur toeval geweest zyn, dat de leerares, toen zjj bjj Vanderlem was, toe vallig trouwde met... „Zullen we het kopje koffie in den salon drinken?" zei Annabelle. „Je moet vanavond niet weer gaan werken, Gerry. Het zou je opbreken." Het was Annabelle, die ontdekte dat Tor rance en Gerald vroeger bezique speelden en het was Annabelle, die hen ook nu weer animeerde om te spelen. Terwijl ze aan hun tweede spelletje bezig waren, ging zij naar boven. Enkele oogenblikken speelden zjj lusteloos door, toen sprak Gerald: „Annabele is naar boven gegaan om te laten zien, dat zij niet jaloers is. Dat betee- kent, dat zy nu al denkt, dat er iets is, waar ze jaloers om kan zijn." Torrance legde langzaam haar kaart neer. „Ik was die bediende van het informatie bureau. Ik ben by Vanderlem op bezoek ge weest om uit te vinden of zij werkelijk daar in dienst was geweest." „Waarom?... Goed, zeg maar niets. Maar je hoorde, dat zy werkelijk van de Vander- lem's in dienst was?" „Zy zeiden, dat zy gedurende achttien manden bij hen was geweest." „Nou, was dat niet voldoende?" „jy moet,' 'zei zij en hy speelde een kaart zonder er naar te kyken. „Wat dat niet voldoende, Torrance?" her haalde hy. „Tenslotte moet je toch redelijk zyn." span". Wat daarbij vooral trof was het fri&sche uiterlijk van deze soldaten. Zij waren weliswaar bestoft en berookt, maai de gezonde gelaatskleur viel duidelijk te herkennen. Ook de verzorging liet niets te wenschen over. Dit zag men juist aan de kleinigheden: uitstekend geknipt haar, geschoren en frissche tanden. Aan niets was te merken dat zij een bijna onafge broken strijd, als waarvan zij verhaalden, achter den rug hadden. HET WAS MET ROTTERDAM DROEVIG GESTELD Zij vertelden, ook door Rotterdam te zijn gekomen. Het was met deze 6tad vrij bedroevend gesteld, zeiden zij. Een wijk van vrij grooten om vang (welke wijk konden zij niet nader aangeven) was Dinsdag na twee uur nog geheel plat gescho ten. Dit was als volgt in zijn werk gegaan, zeiden zij. De commandant van Rotterdam had de stad te twee uur overgegeven. Uit bedoelde wijk bleef men echter na dien tijd nog op Duitsche vliegtuigen en Duit sche troepen vuren. Daarop waren zestien tankwagens van het frroots'e kaliber, ware rijdenden forten, met kanon bewapend, naar die plaats gestuurd en men had de geheele wijk platgeschoten. Het aantal nieuwsgierigen nam na 8 uur steeds toe. De vreemde verschijningen in geheel gecamoufleerde kielen en gecamou fleerde helm trokken veler aandacht. EEN RONDGANG, DEZEN EER STEN MORGEN, DOOR DEN HAAG. Bij een verdere rondgang door de Resi dentie konden ook op andere plaatsen dan het Voorhout, Duit&che troepen worden op gemerkt. Hier en daar stond een tankwagen en reeds kort na achten hadden Duitsche soldaten verschillende wachtposten betrok ken als bijvoorbeeld op het tournooiveld en rondom het Binnenhof. De controle was echter vrij soepel. Het bleek al heel gauw dat het normale leven zooveel mogelijk was hervat. De trams reden zeer geregeld. De politie oefen de hare functies uit als onder gewone om standigheden en bijna alle winkelzaken waren geopend. Het verkeer in de stad, ook in de buitenwijken kon men vrij druk noemen. Natuurlijk werden de gewijzigde omstandigheden druk besproken, doch men merkte niets van eenige agitatie of nervo siteit. Wel viel het op dat vele militaire auto's, zoowel Nederlandsche als Duitsche, met vrij groote snelheid passeerden. Ofschoon liet uiteraard zeer moeilijk is een stemming uit een oppervlakkige aan schouwing te peilen, mag gezegd worden dat de Ilaagscho bevolking zich zooveel mogelijk moeite geeft zich aan den thans bestaanden toestand aan te passen. Naar ons uitgangspunt, Lange Voorhout terugkeerende, constateeren wii, aldus het A.N.P., dat men in den ttisschcntijd op de langste zijde van deze laan Nederlandsche militaire wagens, zoowel personenauto's als vocht wagens in een rij had geschaard waarnaast een korte dubbele rij motor rijwielen. Om half twaalf was bijna geen militair, noch Nedcrlandsche noch Duitsche op het Lange Voorhout te bekennen. Sovjet luchtvaartlcider bezoekt Berlijn. Op uitnoodiging van de Duitsche Luft hansa is roet een speciaal vliegtuig van de „Acroflot", de leider van de Sovjet-Russi sche burgerluchtvaart en lid van don raad van Volkscommissarissen, Molokof, uit Moskou op het vliegveld Tempelhof aan gekomen. Hij werd vergezeld van den plaatsvervangend leider der burgerlucht vaart Kartoetsjef en andere leidende ïfer- soorrlijkheden van zijn staf. In opdacht van generaa l-vcldmaarschalk Gocring. ver welkomde de chef van het algemecne lucht vaartbureau in het Rijksministerie voor de Luchtvaart. Ministerial-direktor Fisch, de Sovjet-Russische delegatie. Bij de ont vangst waren de Sovjet-Russische ambassa deur te Berlijn, Sjkwartsef, alsmede ver tegenwoordigers van het Rijksluchtvanrt- ministerie, het ministerie van Buitenland- sche Zaken en de directie van de Lufthansa tegenwoordig. De Sovjet-Russische delegatie zal eenige dagen te Duitsehland blijven om de organisatie «Ier Duitsche luchtvaart in oogcn6chouw te nemen. (D.N.B.) „Denk je, dat ik Annabelle haat?" „Dat weet ik niet. Eenerzijds hoop ik van wel. Als ik in jouw plaats was, zou ik het zeker doen, geloof ik." „Nee, dat zou je niet! Als jij in myn plaats was, dan zou je haar niet haten Je zou doodsbang voor haar zyn!" „Dat is belachelijk! Zonder eenig bewys?" Torrance sprak langzaam, doch vastbera den. „Neem die laatste kaart weer op, anders kunnen we het spel niet uitspelen. En het spel moet uitgespeeld worden." Gerald raapte de kaart weer op en deed wat zy hem zei; legde een andere neer. „Nou?" „Toen ik gisteren hier kwam. was ik juist uit Parijs teruggekeerd, waar ik met meneer Massiter geweest was. Om' te kijken wat wy over Professor Ellister te weten konden ko men... jy moet weer." „Dat heb je me niet verteld." „Dat was ook niet noodig. Je dacht niet, dat ik je wat wijs maakte, toen ik je vertelde dat Ellister dood was. Ik ben het zoo te we ten gekomen. We moesten nog al wat rond- loopen op onze ontdekkingsreis. Terwijl we rondliepen, werd ik door een man gevolgd. Hy verloor me byna uit het oog, toen ik met Amerikanasche consulaat ging telefoneeren. Toen kwam hy dichterbij. Hy trachtte te hoo- ren wat ik zei en voor zoo ver ik weet, heeft hy het ook gehoord. Geloof je me?" „Doe niet zoo idioot! Ik kan misschien den- Duitsch opperbevel meldt Het Duitsche hoofdkwartier deelt over den strijd in België en Frankrijk het volgende mede: In België hebben onze divisies, welke den terugtrekkenden vijand op den \oot volgen, de Dyle-stelling bereikt. Tusschen Namen en Givet is de overgang over de Maas in een breed front geforceerd. Tegenaanvallen, wel ke de Franschen op den Westelijken oever roet behulp van pantserwagens ondernnmen, zijn afgeslagen. Afdcelingcn Duitsche ge vechtsvliegtuigen en bommenwerpers heb ben in dezen strijd ingegrepen cu een groot aantal pantserwagens vernield. Bij het overtrekken van de Maas in de omgeving van Sedan is in nauwe samenwerking met de lucht macht de beschermingswal van Frankrijk, de Maginot-linie, in zijn verlenging naar het Noordwesten doorbroken. Ook hier zijn de Fran- sche tegenaanvallen met zware ver liezen afgeslagen. Bij de aanvallen aan het Saarfront heeft zich de eerste luitenant van een regiment in fanterie, Hans Schoene, met zijn compagnie hij het bestormen van een versterkt rotspunt ten Zuiden van Pirmasens, door groote dap perheid onderscheiden. De strijd in de lucht. Het zwaartepunt van de Duitsche operaties in de lucht lag gisteren in de aanvallen op de verbindingen van den vijand, zijn trans portwegen en losstations. Vijandelijke po gingen om de Duitsche gevechtsnctie door het inzetten van sterke luchtstrijdkrachten te verhinderen, werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen, zonder de eigen actie in de lucht hierdoor wezenlijk te storen. Op een plaats werden alleen reeds meer dan 70 Britsche en Fransche jacht- en gevechts vliegtuigen omlaag geschoten. De totale verliezen van den tegenstander bedroegen op 14 Mei meer dan 200 vliegtui gen. Hiervan werden door den strijd in de lucht ongeveer 170 neergehaald, terwijl de luchtdoelartillerie 17 omlaag schoot. De rost werd op den grond vernield. 35 eigen vliegtuigen worden vermist. Voor de Hollandsche kust. De gewapende verkenning voor de Nedcr landsche kust heeft tot groote successen ge leid. Zooals reeds in speciale berichten werd gemeld, werden twee kruisers en een torpedo jager door hommen treffers vernield, een an dere kruiser werd door een bom zwaar be schadigd, een koopvaardijschip van 29.000 ton en vier transportschepen werden ver nield. Forten van Luik en Namen ver overd. Omtrent den strijd bij Luik verneemt D.N.B. dat reeds op 13 Mei «ie forten Lantin en Lou- cien gevallen zijn. Het fort Tancremont- Pc- pinster heeft na beschieting door de zware artillerie zijn vuur gestaakt. Ook zijn twee forten van de vesting-Namen genomen. De zittingen van den Hoogen Raad der Nederlanden zijn gisteren weer begonnen met de berechting van belastingzaken. Vrij dag a.s. wordt de gewone civiele zitting gehouden. Het gerechtshof begint a s. Vrijdag weer mot de civiele en strafzittingen. Het ge bouw van liet palcis van Justitie heeft door een bominslag in het huis van bewa ring zeer geleden. Men hoopt de zittingzaal van hot Hof voor as. Vrijdag in orde tc hebben, andere wordt de zitting in het ge bouw van den Hoogen Raad gehouden. Gisteren heeft ook de Haagscho politie rechter zitting gehouden. De op de rol ge plaatste zaken werden voor onbepaalden tijd aangehouden. Dit zal waarschijnlijk ook het geval zijn met de zitting van de volle kamer van d« rechtbank, die op Don- derdog is bepaald. Het kantongerecht heeft zijn werkzaam heden eveneens hervat. De militaire gerech ten zullen voorloopig goen zitting houden. De Rand van State zal vermoedelijk vol gende week zijn zittingen hervatten. ken, dat je je vergist, maar ik zou nooit aan nemen. dat je me bewust staat voor te liegen." „Ik heb het gezicht van dezen man duide- lyk gezien. Het is een gezicht dat je niet zoo licht vergeet. De man, die my in Parijs heeft gevolgd, is meneer Vanderlem. Jij moet ge ven voor het volgende spel." „Dat kun je niet bewyzen," fluisterde hy. „Natuurlyk niet. Als ik dat kon doen, wa ren we naar de politie gegaan!" Gereld begon te geven en hield op, ging toen door: „Heeft Vanderlem je herkend?" „Dat weet ik natuurlyk niet met zekerheid, maar ik geloof het niet. In Parijs wist hy waarschijnlijk niet, wie ik was dacht waar- schyniyk, dat ik de secretaresse van Massi ter was en dan was het heel normaal, dat ik namens Massiter referenties zou vragen over Annabelle. Maar hy waarschuwde haar vanavond, dat er iemand geweest was, die informaties over haar had gevraagd en als hy mij beschreven heeft, zal zy alles wel be grijpen." Toen de kaarten uitgedeeld waren, stond hij op en schonk zichzelf wat cognac in. ..Dus ben je absoluut overtuigd, dat Anna belle een misdadigster is?" „jy niet?" „Niet absoluut overtuigd. En dat zou jij ook niet zijn, met het bewys dat je my ge geven hebt." „Maar Vanderlem..»" door Edgar 99. Toen de bewakers Tarzan en O'Rourke als slaven naar de juwelengroeven hadden weg geleid, zakte Ahtea moedeloos in elkaar. „Het is een vreemde liefde, die U voor Tarzan voelt," zei Dr. Wong rustig, „een liefde, die maakt dat U hem wilt laten martelen, zelfs wilt tussen hem en den machtigen Mungo." „Wanneer zal de strijd plaats vinden?" vroeg de Chinees onverschillig. „Op de derde dag van het feest van Pantu, dat is over tien dagen." „O, dan is de tijd kort." mompel de Dr. Wong in zichzelf. „Wat zei je?" vroeg Ahtea. „Ik zei o hemel dat de tyd nog De mededeeling van liet opperbevel van het Duitsche leger, dat de Nederlandsche opperbevelhebber zich had overgegeven, wordt in de Duitsche pers druk beroken. In hun commentaar wijzen de bladen er op, dat de bezetting van Nederland een groot, strategisch succes is voor Duitseh land tegen Engeland. De bedreiging uit de lucht tegen Engeland is thans vervier voudigd. De „Bcrliner Boereen Zeitung" schrijft, dat vijf dagen nadat Duitsehland het zwaard had getrokken, Nederland zijn te genstand hoeft opgegeven. De Duitsche op- marsch kon niet worden opgehouden door pantserwerken, kanalen en inundaties. De provincie Zeeland, waar blijkbaar het opperbevel geen macht meer heeft, is als laatste recht van het gebied nog in handen van den vijand. Toch kan men thana reeds zeggen, dat Nederland niet meer onder het zwaard, doch onder het schild van Duitseh land staat. Thans is een gurwstige positie ontstaan, op dc eerste plaats voor de luchtmacht Na dat door (te bezetting van de kustplaatsen in het Westen van Noorwegen de afstand tusschen de bases van de Duitsche lucht macht cn dc strategische punten aan de kust tot de helft was verkort, is thans door dc bezetting van de Westkust van Neder land de vliegafstand tot de Zuidkust van Engeland verkort tot 200 300 K.M. Do ..Deutsche Allgemeinc Zeitung" schrijft, dat Nederland het offer van den Engei- srhen oorlog is geworden, In België en Frankriik stootcn de Duitsche legere met siirces door. ,4a, ik weet alles van Vanderlem af," viel hy haar ongeduldig in de rede, „'t Is ontzet tend lastig, om dat te verklaren. Maar tegen Vaderlem wist je voor vanmiddag niets. En voor vanmiddag was Je overtuigd, dat Anna belle een misdadigster was. Waarom?" Daar zy niet antwoordde, vervolgde hy: „Je hebt qndere feiten, die je voor me ver borgen houdt." zy rilde en hy drong aan. „Kom, Torrance. Zeg op!!" „Geen feiten. Ik dacht, dat het feiten wa ren, maar ze zijn niet mogelgk." „Vertel," fluisterde hy en zyn opgewekt heid ging op haar over. „Goed!" zei zy, „dat zal ik straks doen. Ga door met spelen. Dan kan ik gemakkelyker praten. En er bestaat een kans, dat zy nog binnen komt. Ik zei je toch, dat Ik doodsbang voor haar ben." Nu was het haar stemming, die op hem overging, zyn hand trilde, toen hy de eerste kaart neerlegde. Torrance dacht lang na, vocht tegen haar angst, dat hy haar niet zou gelooven. Ook zy legde een kaart neer en toen: „Vertrouw je me?" „Heelemaal. In alles. Maar dat wil niet zeggen, dat ik jouw conclusie aanneem." „Ik vertrouw jou ook in alles. Daar ga ik je nu een bewys van geven... Die geheimzin nige vrouw die de politie opbelde..." Het haperen in haar stem zei hem alles. „Myn God JU!" „Ga door met spelen of Ik word gek. Luis- Burroughs laten doden." ..Ik heb myn trots, Wong Tai. Als hg bij me zou willen komen en doen wat ik verlang," herhaalde de koningin, dan zou ik hem met myn liefde omringen. Doch nu hy myn liefde heeft versmaad, zal ik hem rustig zien sterven in de juweelen groeven, of in de strijd, die plaats zal vindeij lang is..." Inmiddels renden d'Arnot en Ukah als wanhopigen door de jungle om hulp te halen in Rator. Maar het scheen dat het met hun reis spoedig gedaan zou zyn. Achter hen brulde een leeuw. Het was de korte, opge wonden kreet, die aan de sprong voorafgaat, Dc Opperbevelhebber van Land- en Zee macht maakt bekend: Aangezien de mogelijkheid zou kunnen bestaan, dat het desbetreffende bevel niet alle onderdeden der meerwacht heeft be reikt, gelast de Opperbevelhebber van Land en Zeemacht nogmaals en thans mede langs dezen weg allen commandanten van de Weermacht, behalve die in Zeeland, dat geen wapens, munitie of materieel on bruikbaar mogen worden gemaakt. Alle commandanten, die dit le<zen, moe ten dezen last onverwijld aan de naast hoopere en aan de ondergestelde comman danten doorgeven. ter. Ik was in het huis, terwyi Oom Juliu* vermoord werd. Of tenminste weinige oogen blikken daarna. Ik weet het niet. Ik wist niet, dat hy vermoord was, totdat jy het me ver telde." „Toen de klok negen sloeg, ben ik het huls stilletjes door het raampje van de pro visiekamer binnengeslopen." „Waarom?" „Dat doet er niet toe. Dat zal ik je nooit zeggen. Maar Je zult toch niet gelooven, dat ik er heen ging om Oom Julius te vermoor den." „Nou?" „Ik hoorde boven iemand loopen. Ik dacht dat het een inbreker was en ik was natuur lyk wel bang, maar niet doodsbenauwd. Ik liep zachtjes de eetkamer binnen en ging in den uitbouw op de kussens staan. Ik hoorde een vrouwenstem tegen een man zeggen, in den salon op den uitkyk te biyven staan. En toen kwam de vrouw binnen. Ik zag haar tus schen de gordijnen door. Ik... Zy zweeg. Hij wachtte. „Ga door. Wie was die vrouw?" zy keken elkaar aan en er waren geen woorden meer noodig. HOOFDSTUK XXV. In een kringetje rond. „Onzin!" riep hy uit, „ik heb je gezegd, dat Annabelle in Parys was." „Ja, dat weet ik. Als zy met jou ln Pary» was dan valt er niet meer over te praten. Maar toen je haar den volgenden ochtend op myn kamer aan my voorstelde, was lk er van overtuigd." „Ik zal je niet nóg eens vragen, of je my gelooft," haperde zy, „ik weet, dat je dat doet." „Hou toch op met je gepraat over ver trouwen!" zyn zenuwachtigheid maakte hem ruw en hij dwong zichzelf tot kalmte. „Wat ik beweer, heeft er niets mee te maken of ik je geloof of niet... Er kunnen heele gekke dingen met ons verstand gebeuren vooral in moeiiyke tyden. B enjc er zeker van, dat Je werkelijk in het huls bent geweest?" zy wachte en koos met zorg haar woorden. Wordt vervol ft d.

Schager Courant | 1940 | | pagina 3